Transportsector rekent op meer vervoer door internet Fransen en Duitsers bedreiging voor KLM en BA Economie Herfkens krijgt 30.000 kwartjes lfast naar mobiel bellen sterk in prijs verlaagd, u vanaf 25 ct/min. Proefproces leaserijders tegen hogere bijtelling van belasting 'Krokodillentranen bij Joh. Enschedé' Economie van de zorg 24 JUNI 2000 958 deorecorder met harde schijf Het Japanse elektronicaconcern Sony heeft gisteren de luwe videorecorder 'Clip On' gepresenteerd. Geen gehannes met videobanden maar een ingebouwde harde schijf van gigabyte zorgt voor de digitale opslag. De recorder is in staat itwintig uur beelden en geluid vast te leggen volgens een ncipe dat ook in DVD-spelers wordt toegepast. Het nieuwe ie dat volgens Sony met hoge snelheid kan zoeken, wordt in ustus op de Japanse markt gebracht voor 198.000 yen, een ine 4.500 gulden. FOTO REUTERS TOSHIYUKIAIZAWA inzineprijs rijst weer de pan uit haag* De productieverhoging van de Organisatie van Olie lorterende Londen (OPEC) uit zich vooralsnog niet in een ing van de benzineprijzen. De autobrandstof wordt zelfs irder en bereikt het record van mei. Maandag gaan de ad- sprijzen van benzine en diesel twee cent omhoog. Euro lood- komt op 2,72 gulden. Voor een liter super plus ongelood en ler met loodvervanger moet de automobilist respectievelijk 7 en 2,93 gulden neertellen. Diesel stijgt naar 1,822 gulden, iterliggende oorzaak is de duurdere ruwe olie. Na het nieuws ide productieverhoging van de OPEC, die lager was dan iraf gedacht, steeg de prijs voor ruwe olie in één week met ni twee dollar per vat. ostbare souvenirs van goudschip jyork Souvenirs van de SS Central America, die in 1857 ir de Amerikaanse oostkust zonk, zijn meer dan hun gewicht ;oud waard. Dit bleek bij een veiling van goudstaven en istvoorwerpen van het rampschip door Sotheby's. Verzame- ts boden enthousiast op de in 1989 opgedoken stukken. Vol- ïs een medewerker van Sotheby's leverden de objecten 'ver- ingwekkende veelvouden van hun waarde in goud' op. De irengst bedroeg in totaal 13 miljoen gulden. De SS Central ierica sleurde bijna drie ton aan goud mee naar de zeebo- n. Dit was toen 1,2 miljoen dollar waard, bijna eenvijfde van ivaarde van al het goud in de banken van Wall Street op dat inent. Het verlies van de goudschat veroorzaakte een krach de New Yorkse beurs. jerist mag kerncentrale bekijken ihoven Stroomproducent EPZ gaat de omstreden kerncen- !e in Borssele openstellen voor het grote publiek. In juli en justus kunnen toeristen een kijkje nemen in Nederlands eni- centrale die op basis van kernsplijting draait. „Wij vinden dat :en discussie op gang moet komen over de centrale. En on- ;end maakt onbemind", verklaart een woordvoerder de inheid. Vorig jaar is Borssele voor het eerst opengesteld voor publiek, maar toen is er nog weinig ruchtbaarheid aan gege- i. Bezoekers kunnen van maandag tot en met zaterdag te- ht, mits ze minstens 16 jaar oud zijn en zich kunnen legiti- ren. Overigens komen de toeristen niet langs het nucleaire ieelte; dat kan alleen via camera's worden waargenomen. nderzoekscentrum Philips groter fsrsumPhilips breidt het onderzoekscentrüm in Hilversum, ir nieuwigheden voor de zakelijke communicatie worden wikkeld, uit. In een nieuw centrum gaat het bedrijf ook wer- ïvoor de consumentenmarkt. Nu wordt al het onderzoek >r het onderdeel Consumer Communications in Frankrijk (Le ns en Montrouge) uitgevoerd. Het nieuwe centrum in Hil- sum, waar 150 mensen komen te werken, sleutelt vooral aan toiele internettoepassingen. Philips denkt dat het nieuwe itrum en het bestaande centrum voor zakelijke producten jvv zullen samenwerken. Resultaten gepresenteerd in rapport 'Nieuwe wijn in oude zakken zoetermeer anp De verkoop van producten via de elektronische snelweg levert niet alleen op internet meer handel op. Ook fysiek nemen de goederenstromen toe. Die zullen meer en meer bestaan uit vele zendingen van kleine bestellingen. Daardoor dijen de totale vervoerstromen nog meer uit. cyberspace stijgt met negen procent. Die conclusies trekt Trans port en Logistiek Nederland (TLN), de grootste branche-or ganisatie in het wegvervoer. TLN presenteert de resultaten van een onderzoeken naar de rol van de sector in de 'nieuwe economie' in het rapport 'Nieu we wijn in oude zakken'. Daarover klinkt TLN tamelijk Vooral het aantal ritten om boeken, cd's en ook bood schappen bij de klant thuis af te leveren neemt straks toe. De stroom goederen die bij de con sument wordt gebracht, trekt met acht procent aan. Zeker in de steden rijden straks meer bestelwagens. De zakelijke goe derenstroom door handel via bezorgd. Weliswaar tekent de organisatie zelf aan dat de volu megroei beperkt blijft tot 3,5 miljoen ton. maar ze onder streept dat de goederenstromen in de 'oude economie' met 21 procent aanzwellen. Dat bete kent een totale expansie van 38 procent, waarschuwt TLN. De branche grijpt het onder zoek aan opnieuw aandacht te vragen voor de fileproblemen. Drastische verbeteringen van de bereikbaarheid zijn noodza kelijk. Om een vlotte bevoorra ding te kunnen garanderen is een apart beleid voor het be roeps- en het personenverkeer nodig. TPG, een van de grootste ver voerders in Nederland, heeft bij het rapport enkele kritische kanttekeningen geplaatst. De Post-groep rekent eveneens op meer fysiek transport, maar is duidelijk minder bevreesd. TPG rekent erop dat bedrijven be staande stromen efficiënter in delen. Verder verwacht TPG nieuwe distributiekanalen. Enigszins vergelijkbaar met benzinepompstations en spoorwegstations, waar steeds meer consumenten diverse producten ophalen, zullen wel licht elders ophaal- of aflever- punten verschijnen. den haag Minister Herfkens (ontwikkelingssamenwerking) narp gisteren 30.000 kwartjes in ontvangst die moet ze inzetten voor schuldverlichting van Derde- Wereldlanden. Het geld werd haar vergezeld van een petitie aangeboden door vertegenwoor digers van ruim honderd maat schappelijke organisaties die ge ketend naar het Binnenhof trok ken. Zij dringen aan op een roya lere kwijtschelding van schulden omdat de landen zich nauwelijks verder kunnen ontwikkelen. Bo vendien mogen schuldaflossin gen en de rentebetalingen van Derde Wereldlanden niet ten kos te gaan van noodzakelijke inves teringen in de sociale en econo mische ontwikkeling van deze landen. Terwijl tal van bewoners daar geen schoon drinkwater hebben of basisonderwijs krijgen, moeten ze wel elk jaar miljoenen guldens in de Nederlandse staats kas storten. Daarmee helpen ze in feite de Nederlandse staatsschuld te verlichten, concludeerde direc teur Kruijssen van ontwikkelings- Haags belastingkantoor vindt aanslag 'discriminatie den haag anp mobiel van KPN Telecom met uw vaste KPN In het weekend belt u het voordeligst e Telecom aansluiting. U betaalt dan slechts 25 cent per minuut.* Maar ook de tarieven voor het bellen op andere tijdstippen zijn flink in prijs verlaagd. En tevens wordt het bellen naar andere mobiele operators aantrekkelijker. Als u de exacte tarieven wilt wcten3 bel dan gratis de ZelfServiceLijn 0800-0429 of surf naar www.kpn.com Start rief: 10 cent per gesprek. Een Haags belastingkantoor lokt een proefproces uit tegen de fiscus over leasewagens. Een leaserijder die meer dan 30 ki lometer van zijn werk woont, krijgt een hogere belastingaan slag dan iemand die vlakbij woont. Discriminatie, vindt kantoor Petten, Tideman Sas sen. De bezitter van een leaseauto van de zaak moet jaarlijks 20 procent van de nieuwprijs bij zijn inkomen optellen. Maar wie meer dan 30 kilometer van zijn werk woont, moet 24 pro cent bijtellen. Dat scheelt hon derden guldens De Hoge Raad sprak al in 1998 uit dat dat niet eerlijk is. Maar het hoogste rechtscollege gaf de Belastingdienst toen nog enig respijt: de hogere aanslag was tijdelijk toegestaan, als de staatssecretaris van financiën de wet zou veranderen. Maar dat is nog steeds niet gebeurd. Daarom denkt Ph. Ruys van het belastingkantoor dat leaserijders die voor 24 pro cent worden aangeslagen, be zwaar kunnen maken. Via een website (www.autokostenfor- fait.nl) roept hij hen op om sa- elveen richard mooyman fusie tussen de KLM en British ays levert de grootste luchtvaart - tschappij op van Europa. Dat lijkt lonkend perspectief, maar voorlo- ilijft de toekomst van de KLM on- r. Terwijl niet duidelijk is of- en de Brits-Nederlandse samenwer- van de grond komt, is de concur- ie bezig zich tot de tanden te wa- fn. "I rance en Lufthansa werken hard het optuigen van hun eigen allian- ^aarmee kunnen ze het leven van en British Airways behoorlijk maken. Inzet is de slag om de stappende passagier waarmee de i| groot is geworden. Door het aan- :n van betere verbindingen en leitjes, proberen dergelijke alli- vooral de intercontinentale treiziger aan boord te lokken, g erhevigde concurrentiestrijd komt en moment waarop de Fransen en Duitsers zeer goede financiële resulta ten-behalen. Terwijl de KLM en British Airways met pijn en moeite een klein winstje wisten te presenteren, kwamen Air France en Lufthansa over het afge lopen boekjaar met riante winstcijfers. Zij hadden kennelijk minder last van de hoge kerosineprijzen en de dump tarieven op de Atlantische routes. De KLM schreef luchtvaartgeschiede nis door al begin jaren negentig een nauwe samenwerking aan te gaan met het Amerikaanse Northwest Airlines. Door een 'open skies'-verdrag kregen de Nederlanders als eerste Europea nen landingsrechten in de gehele VS. De KLM werkte zich met Schiphol als draaischijf voor overstappende passa giers uit de hele wereld op tot de klein ste onder de groten in Europa. Het voordeel van de KLM, die beschikt over een relatief kleine thuismarkt, is echter bijna verdampt. Juist nu de luchtvaartmaatschappij heeft gebro ken met Alitalia en aanstuurt op een verbintenis met de Britten, vormen zo wel de Fransen als de Duitsers met hetzelfde concept een steeds grotere bedreiging. Ook zij zijn een strategi sche samenwerking aangegaan met een van de grote Amerikaanse maat schappijen. Air France kondigde deze week offici eel een alliantie aan met het Ameri kaanse Delta, in passagiersaantallen de grootste van de VS. Samen met Ae- romexico en Korean Air vormen zij nu de groep Skyteam. Mogelijk zal Alita lia, dat op zoek is naar een nieuwe Eu ropese partner, zich aansluiten. Troef van de Air France-alliantie is de Parijse luchthaven Charles de Gaulle, die in tegenstelling tot de meeste andere Eu ropese vliegvelden volop groeimoge lijkheden heeft. Met de Star Alliance lijkt Lufthansa het verst gevorderd op alliantiegebied. De Duitsers werken al enige tijd samen met onder meer het Amerikaanse Uni ted Airlines en de Scandinavische SAS. Volgende week treedt het Oostenrijkse Austrian Airlines officieel toe. Ook is de bedoeling dat British Midland zich formeel gaat aansluiten. Met name deze Britse maatschappij kan het de combinatie KLM/BA nog knap lastig maken door passagiers weg te snoepen uit Groot-Brittannië. Bri tish Midland beschikt daarnaast over een aanzienlijk aantal 'slots' (startver gunningen) op de Londense thuisbasis Heathrow van British Airways. BA heeft al geklaagd over de sterke po sitie van de Lufthansa-groep in Lon den. British Airways beschikt zelf slechts over een zeer beperkt aantal slots op de thuisbasis Frankfurt van Lufthansa en betitelt dit als een vorm van oneerlijke concurrentie. Schrale troost is dat de Duitsers vanwege de milieubeperkingen zelf nauwelijks kunnen groeien op Frankfurt. Gelukkig voor de KLM zijn er op Schiphol wél groeimogelijkheden. Met de groei die het kabinet toestaat is de SDu mist vertrouwen in Haarlems bedrijf den haag hans jacobs Het botert nog steeds niet bij paspoortproducent Ensche- dé-SDu. De overname van het bedrijf eerder dit jaar door partner SDu zit de lei ding van de Haarlemse tak nog steeds dwars. „We pra ten niet veel met elkaar", er kende SDu-bestuursvoorzit- ter Jongsma gisteren bij de presentatie van de jaarcij fers. De overname zelf is in middels zo goed als afge rond. SDu heeft 'tientallen mil joenen guldens' betaald om Joh. Enschedé uit te kopen en de leiding over het bedrijf te krijgen. De NMa heeft de transactie goedgekeurd en SDu ziet de door de partner aangevraagde arbitrage in het geschil over de door de Haarlemmers als 'vijandig' bestempelde overname met 'vertrouwen tegemoet'. SDu - de voormalige Staatsdrukkerij - en Joh. En schedé zijn in 1993 gaan sa menwerken in Enschedé- SDu, dat onder meer de Ne derlandse paspoorten maakt. In de gesloten over eenkomst is destijds bepaald dat bij verschil van mening over de bedrijfsvoering de partners elkaar de aandelen moeten aanbieden. Dit voorjaar heeft SDu een bod gedaan op de aandelen van Joh. Enschedé omdat zich volgens SDu zo'n ge schil voordeed. Enschedé protesteerde en schakelde het Nationaal Arbitrage In stituut in. „We wilden zeker heid over de koers van het bedrijf en een eenduidige aansturing", zei Jongsma destijds. Gisteren was hij veel duidelijker. SDu vond dat Joh. Enschedé de ge zondheid van het bedrijf op het spel zette en niet eerlijk met de partner omging. „Het zijn krokodillentra nen die in Haarlem worden gehuild' vindt Jongsma. „We zijn zelfs door de on dernemingsraad van En- schedé-SDu gewaagd om in te grijpen." In strijd met af spraken die bij het sluiten van de joint-venture zijn ge maakt ontwikkelde Joh. En schedé bij het eigen Security Solutions ook nieuWe tech nieken voor de beveiliging van documenten, zoals pas poorten en identiteitsbewij zen. Bijvoorbeeld het opnemen van biometrische gegevens, zoals de iris van het oog en de handpalm, in documen ten om vervalsing te voorko men. „,Dat behoort tot de corebusiness van het bedrijf, als die kennis moeiteloos bij Solutions terecht komt, dan kunnen we ze niet meer ver trouwen", aldus Jongsma. Juist in het ontwikkelen van dit soort technieken zit het kapitaal van Enschedé- SDu. Uit verschillende lan den is al belangstelling ge toond. Vandaar de overna me. „Ik vind het wel jammer dat we ze er in Haarlem niet van hebben kunnen overtui gen", voegt hij daar aan toe. Het gaat goed met SDu zegt Jongsma. Het bedrijf ziet toekomst in het verder ontwikkelen van een 'digitale handtekening', zodat via het internet straks bijvoorbeeld ook veilig een rijbewijs kan worden verlengd. Betrouw baarheid staat daarbij voor op, vandaar dat dit soort be drijfsgeheimen niet mogen weglekken. ECONOMIE WIJZER organisatie Cordaid. Hoewel Ne derland internationaal gezien veel aan ontwikkelingshulp besteedt, zou nog meer geld vrijgemaakt moeten worden. Zeker nu de fors groeiende economie miljarden aan meevallers oplevert. FOTO GPD JEROEN POORTVLIET men een eventueel proces te voeren. In het nieuwe Belastingplan voor de 21ste eeuw is de bijtel ling van de leaseauto wèl goed geregeld, denkt Ruys. Hij vindt dat de staatssecretaris meteen na het arrest van de Hoge Raad de wet had moeten veranderen. Er was tijd zat, redeneert hij, want de uitspraak van de Hoge Raad was weliswaar officieel in juli 1998, maar zat al een jaar in de pijplijn. Nederland telt 450.000 personenleasewagens. Onduidelijk is hoeveel berijders in het hoge tarief vallen. KLM nog steeds een aantrekkelijke fu siepartner. Maar hoeveel problemen een fusie met BA ook zal opleveren, een mislukking kan de KLM zich nu nauwelijks meer permitteren. De KLM kan namelijk niet op eigen houtje door. Misschien is nog een combinatie mogelijk met de in om vang bescheiden Qualiflyer-groep van Swissair. Maar verder rest vrijwel al leen nog de optie om zich met han gende pootjes aan te sluiten bij een van de andere grote jongens. Maar Lufthansa is in Europa niet op zoek naar verdere uitbreiding. En Air France heeft Alitalia en de Tsjechische vliegmaatschappij CSA al op de stoep staan. Het is een schrikbeeld voor de KLM-top, maar dan is de kans groot dat de Nederlanders de eredivisie van de internationale luchtvaart moeten verruilen voor een meer bescheiden plaats als regionale toeleverancier van passagiers. In het archief van de Duitse minister Fischer (volksge zondheid) vind je geen spoor van de stroom persberichten over wachtlijsten die haar Ne derlandse collega Borst het licht laat zien. Voorbij Lobith maakt men zich druk over kinderongevallen, drugs en solidariteit in de zorg. Je kunt meedoen aan een wedstrijd niet-roken op de website van het ministerie, er is een gou den gids met specialisten die je kunt raadplegen voor alle denkbare ziektes en plagen en dokter Ernst Höffling uit Otto- brun beantwoordt vragen over de kwaal van de week. De Duitsers zijn onbekend met het probleem van de wachüijsten. Wel hebben, door ver grijzing de oogart sen het ook hier druk. De wacht tijd voor een staaropartie be draagt zes tot acht weken, maar bij andere specialis ten kan de patiënt doorgaans meteen terecht. Duitsers heb ben vrije artsenkeus en toe gang tot specialisten zonder tussenkomst van hun huis arts. Volgens een recente telling heeft Duitsland 6.296 oogart sen. Op een bevolking van ruim 82 miljoen komt dat neer op 0,076 oogartsen per dui zend inwoners. Voor Neder land is dat 0,038. Duitsland heeft dus twee keer zoveel oogartsen als Nederland. De OESO becijferde dat Duits land per hoofd van de bevol king ook twee keer zoveel spe cialisten, bedden voor acute zorg en huisartsen heeft. Uit enquêtes naar de tevreden heid van burgers over hun na tionale gezondheidszorg sco ren de Duitsers dan ook erg hoog. Tweederde van de onder- waagden is ruim tevreden. Het Duitse systeem is duurder dan het Nederlandse. De tota le kosten voor de gezond heidszorg belopen 10,6 pro cent van het Bruto Nationaal Product, tegen 8,5 procent in Nederland. Dit jaar gaat er weer vier miljard DM extra heen. De manier waarop de specia listentarieven tot stand komen is anders dan in Nederland en werkelijk een duivelse uitvin ding. Net als bij ons ligt het totale budget bij voorbaat vast. Per verrichting wordt nu een aantal punten toegekend. Deze punten kunnen de art sen aan het eind van elk kwar taal verzilveren bij de zieken fondsen. De waarde van de punten fluctueert met de uit puttingsgraad van het budget. Dreigt het budget snel op te Pauline van de Ven Econome en publiciste raken, dan daalt de waarde per punt en krijgen de artsen minder geld per verrichting. De koers van de punten zweeft dus vrij. Dit geldt voor de verrichtingen voor zieken fondspatiënten ofwel het overgrote deel van de betalin gen. De ziekenfondsen heb ben zo'n tachtig procent van de markt in handen. Het aan tal specialisten wordt door de overheid vastgesteld maar, zo als gezegd, niet overdreven krap gehouden. Het is verleidelijk ons rant soensysteem te vergelijken met het Duitse. Nederlandse specialisten die I het ene jaar méér patiënten helpen, overschrijden het budget en wor den het jaar daar op voor hetzelfde bedrag gekort. Er is dus een prikkel die hard werken afstraft. In Duits land daalt de ver goeding per ver richting als het totale budget overschreden dreigt te wor den, maar de individuele arts moet nog steeds méér patiën ten helpen, wil hij. méér ver dienen. De prikkel om hard te werken blijft dus in stand. Wel moeten artsen die onder groeiende druk van de vergrij zing staan, bij een gelijkblij vend budget steeds harder werken om hetzelfde inkomen te behalen. Tot nu toe heeft dus alleen België normale marktwerking in de tarieven. Je zou kunnen zeggen: in Bel gië wordt de pijn van het sys teem afgewenteld op de por temonnee van de burgers, in Duitsland op de portemonnee van de artsen en in Nederland op het welzijn van de patiën ten. Komen we bij de ultieme test voor elk systeem van gezond heidszorg, de levensverwach ting. Sinds tientallen jaren hebben de Duitsers vanaf de geboorte een lagere levensver wachting dan Nederlanders. Vijftien jaar geleden scheelde het een jaar of drie, nu nog maar een paar maanden. Het verschil wordt snel ingelopen. Opmerkelijk is de levensver wachting van 65-jarigen. Daar zijn de Duitsers ons voorbijge streefd. Vrouwen van die leef tijd leven er nu even lang als in Nederland: gemiddeld nog 18,6 jaar. Mannen een half jaar langer. Dit is het derde deel in een korte serie over gezondheids zorg. Bronnen: OECD Health Data 99, Bundesministerium fiir Gesundheit, Bundesart- zenkammer, Kassenartzliche Bundesvereiniging, Deutsche Krankenhausgesellschaft, oogartsen regio Kleve.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 9