Doema steunt Poetin g-J;££51 Brand in hotel mogelijk aangestoken Buitenland Duitse Groenen steunen sluiting kerncentrales IJmuiden-Newcastle Omstreden campagne blijft Gore achtervolgen ©AC 24 JUNI 2000 ie Greenpeace verhinderd JANEIROMeer dan 1.000 boze houthakkers en werkne- ivan houtbedrijven hebben gisteren in de Braziliaanse ha- tad Belem een protestactie van de milieuorganisatie Green- k e verhinderd. Zij wijten het verlies van 3000 banen in de I iliaanse houtindustrie aan de strengere milieuwetgeving I onder meer Greenpeace voor heeft geijverd. De Green- I e-activisten gingen terug naar hun schip en verlieten de ïosaurussporen Spaans erfgoed oNO Een gebied met bijna 8.000 pootafdrukken van dino- J ers in Noord-Spanje is gisteren tot nationaal historisch erf- verklaard. Het gebied ligt in de streek La Rioja, tussen de K en de Leza en de Alhama. Het is een van de grootste vind- sen van goed bewaarde dinosaurussporen in Europa. De niljoen jaar oude voetstappen zijn gemaakt door honder- rerschillende diersoorten. De eerste werden ontdekt in de iag voor teruggave joods bezit i» Het Tsjechische hogerhuis heeft gisteren ingestemd teruggave aan de oorspronkelijke eigenaren van joodse be- gen die gedurende de Duitse bezetting in beslag zijn geno- In mei had het lagerhuis van het parlement het wetsvoor- l aangenomen. Nu is alleen nog presidentiële goedkeuring st. De nieuwe wet voorziet in de teruggave van al het on- ;nd goed dat tussen 29 september 1938 en 8 mei 1945 in g is genomen, en dat nu in handen is van de Tsjechische Volgens schattingen van de overheid gaat het onder meer gj. ingeveer 200 gebouwen. Tot op heden was alleen wettelijk zien in de teruggave van eigendommen die na de commu- jI iche machtsovername van 1948 waren geconfisqueerd. na artegeld na zelfmoord s L: Het grote Japanse reclamebureau Dentsu zal nabe- iden van een vroegere werknemer een schadeloosstelling #68 miljoen yen (3,8 miljoen gulden) betalen omdat het ■gerechtshof heeft vastgesteld dat de zelfmoord van de man Mten was aan overwerk. Ichiro Oshima maakte in 1991 op Hrige leeftijd een einde aan zijn leven. Hij had toen 17 iden lang zonder een enkele vrije dag gewerkt en maar een mr tot twee uur slaap per nacht gehad. Dentsu ontkende et overwerk van Oshima had geëist en voerde aan dat per- lijke problemen, niet de werkomstandigheden, tot de zelf- rd hadden geleid. ipenvoorraad Kosovo van UQK ja» De ongeveer zeventig ton wapens die vorige week in vo werden gevonden, behoorden vrijwel zeker toe aan het vo Bevrijdingsleger UQK. Dat heeft woordvoerder majoor Slaten van de internationale vredesmacht KFOR gisteren 'd. De oud-commandant van het inmiddels ontbonden be- ngsleger, Agim Qeku, had eerder elke relatie tussen de wa- ondst en het UQK tegengesproken. In de bunkers lagen veer 20.000 granaten, 500.000 schietpatronen, vijftien zwa- jrtieren, 950 landmijnen. 185 antitankmijnen, 855 mortier- iten, 1156 antitankraketten, acht antitankkanonnen en vier mitrailleurs. - ssende prins veroordeeld dver» Een rechtbank in Hannover heeft Ernst August von Hannover verboden journaliste Anne-Kathrin Berger -let Duitse boulevardblad Bild 'telefonisch of op een andere er te vernederen'. Als de prins, echtgenoot van prinses Ca- evan Monaco, Berger blijft beledigen of bedreigen, kan hij il s maanden cel of een boete van 500.000 mark (ruim 'jiOO gulden) worden veroordeeld. Hij moet de kosten van races betalen. De rechtbank achtte bewezen dat de prins urnaliste veertien keer 'obscene en seksueel beledigende jrkingen' heeft toegevoegd. Bild heeft enkele keren foto's e prins afgedrukt terwijl hij zijn blaas leegde tegen het pa in van Turkije op de wereldtentoonstelling in Hannover. ïezuela 30 juli naar de stembus ten as^ Venezuela gaat op 30 juli naar de stembus. Dat meldt itionale kiescommissie. De 'mega-verkiezingen' voor een v parlement, president en gouverneurs stonden aanvanke- jor 28 mei gepland. Ze werden toen op het laatste moment ;/s, iteld, omdat er problemen waren met het elektronisch esteem. Naar verwachting zal de populistische president ideren Fergie naar buurtschool De Britse prins Andrew en zijn ex-vrouw Sarah Fergu- ien ervan af hun twee dochters naar het Aiglon College in ivitserse kuuroord Villars te sturen. Het internaat is in op- >ad) ik geraakt. Dochter Beatrice (11) zou in september naar Ai- ;ho gaan en haar een jaar jongere zuster Eugenie volgend jaar. ijlbi nternaat behoort tot de duurste opleidingen ter wereld. De id jes gaan nu naar een school in de buurt. Drie scholieres 3i iet internaat meldden in maart dat een onbekende man 's 54 ts hun slaapkamer was binnengedrongen en hen „onzede- had betast. Een van de drie deed aangifte van verkrachting. roegere directeur zit in hechtenis. Hij wordt ervan ver dat hij zijn beide zonen (tien en vier jaar) seksueel heeft "Tlruikt. eki ip' t fusie AOL en Time Warner ork» Aandeelhouders van America Online en Time War- ebben gisteren met een overweldigende meerderheid het ngaan van hun bedrijven goedgekeurd. De overname van Warner door AOL moet nog worden goedgekeurd door de tdingingsautoriteiten in de Verenigde Staten en Europa. ^itsland krijgt homohuwelijk j De Duitse regering wil huwelijken tussen homoseksue el logelijk maken. Een voorstel hiertoe zal nog voor het zo- eces worden voorgelegd aan de Bondsdag. De SPD heeft igerd toe te geven aan de eis van coalitiepartner de Groe- dat homoseksuele paren ook kinderen mogen adopteren, tse partijen hebben reeds aangekondigd te zullen proberen ties etsvoorstel tegen te houden in de Bondsraad, de Duitse e Kamer, waar de regeringspartijen geen meerderheid heb- Vanaf volgende maand mogen homoseksuele stellen in de jbe ase autonome regio Navarra wel kinderen adopteren. m waarde is dat ze een 'stabiele relatie' hebben en minimaal lar samenwonen. Ook op het gebied van erfrecht, belastin- n uitkeringen worden homoseksuele koppels gelijkgesteld leterostellen. Russische gouverneurs raken macht en zetels kwijt Justitie houdt uitlevering tegen Het Russische parlement accepteert de bestuurlijke her vormingen van president Poetin. Een verrassend grote meerderheid van de Doema stemde gisteren voor het plan om de gouverneurs hun zetels te ontnemen in de Russische Eerste Kamer, de Federatieraad. Door de over weldigende steun van de Doema lijkt de machtsstrijd tussen Poetin en de 89 invloedrijke gouverneurs nu al beslist. moskou frank hendrickx correspondent Poetin wil de gouverneurs ver vangen door professionele af gevaardigden uit de gewesten. Ook verliezen ze hun immuni teit als ze niet langer in de Fe deratieraad zitten. Waarnemers hadden niet ver wacht dat de vergaande hervor mingen de noodzakelijke, twee derde meerderheid zouden ha len. De positie van de Russische president leek aangetast door de omstreden arrestatie van de onafhankelijke mediabaas Goesinsky. De voorspelling was dat Poetin een gevaarlijke machtsstrijd tegemoet zou gaan met de gouverneurs. De nieuwe Russische leider wil de macht van de provinciale 'baronnen' inperken om de staat te verster ken en het bestuur effectiever te maken. Hij wil bovendien het recht krijgen de gouverneurs te ontslaan. Ook dat voorstel zal volgende week aan de Doema worden voorgelegd. Poetin heeft het land inge deeld in zeven administratieve districten waar zijn persoonlij ke afgevaardigden toezicht zul len houden op de gouverneurs. Van de zeven afgevaardigden in de nieuwe districten, hebben vijf een militaire achtergrond. De vrees bestaat dan door de hervormingen een autoritair bestuur in Rusland dichterbij komt. Aan de andere kant is duide lijk dat het huidige systeem na delen heeft. In enkele regio's zijn wetten van kracht die vol komen in tegenspraak zijn met de Russische constitutie. Er is geen uniformiteit in belasting wetgeving, wat volgens econo men een belangrijke oorzaak is van het slechte investeringskli maat in Rusland. Sommige gouverneurs reageren boven dien als despoten in hun terri torium. De hervormingen van Poetin zijn de meest drastische sinds de constitutiewijziging in 1993. Leden van de Doema pauzeren tijdens het debat over de door president Poetin voorgestelde bestuurlijke hervormingen. foto ap Berging slachtoffers in Australische Childers kan nog tijd duren sydney anp De Australische politie onder zoekt of de brand in het Palace Backpacker Hotel is aangesto ken. Een uit het hotel gezette man zou wrok tegen enkele gasten hebben gekoesterd. Een inwoner van Childers ver telde de Amerikaanse nieuws zender CNN dat de man ge dreigd had 'terug te komen om het hotel in brand te ste ken'. Bij de brand zijn in de nacht van donderdag op vrijdag twee Nederlanders om het leven ge komen. Het gaat om een jonge vrouw en een jonge man. In to taal stierven zeker vijftien per sonen in het inferno, tien raak ten gewond. Drie mensen gel den als vermist. Het hotel van twee verdiepingen in de plaats Childers (Queensland) was spe ciaal bedoeld voor rugzaktoe risten en trekkers die enige tijd in de buurt wat wilden bijver dienen. Onder de doden en ver misten zijn verder tien Britten, een Spanjaard, een Koreaan, een Japanner en drie Austra liërs. Het aantal slachtoffers is mo gelijk zo groot omdat het brandalarm niet zou zijn afge gaan. Elke kamer in het hon derd jaar oude houten gebouw zou weliswaar zijn uitgerust met een alarmsignaal. Maar volgens de ruim zestig bewo ners die het hotel nog net op tijd konden verlaten, was er geen enkel alarm te horen. De verslagenheid onder de overlevenden van de verwoes tende brand was groot. De Ne derlandse toeristen Bianca Post (26) en Marika de Kleen (18) treurden om het verlies van een landgenote, die zij Joli noemen. „We weten niet of we nog wel langer in Australië willen blij ven", citeert het Australische persbureau AAP de vertwijfelde Post. In totaal waren twaalf Ne derlanders in het hotel gere- gisteerd. Een groot deel van de bewoners van het hotel werkte in de omgeving als fruit- of groenteplukker om de reis te bekostigen. barcelona henk van den boom correspondent Spanje en Italië zijn in een hef tig juridisch conflict gewikkeld over de uitlevering van ruim duizend Italiaanse maffiosi. De criminelen hebben zich de af gelopen jaren aan de Spaanse costa's genesteld omdat Spanje het Italiaanse verzoek om uitle vering negeert. Het gaat om 1089 leden van de maffia die in Italië bij verstek zijn veroordeeld. Onder hen be vinden zich de 124 meest ge zochte misdadigers. De Spaan se premier Aznar heeft vorige week tijdens een bezoek aan Napels de Italiaanse regering beloofd een einde te maken aan deze onverkwikkelijke toestand. Maar dit had slechts tot gevolg dat twee dagen later het Spaan se Constitutionele Hof de be slissing van een rechtbank om drie maffiosi uit te wijzen onge daan maakte. Het hof wees daarmee Aznar even fijntjes op zijn bevoegdheden en onder streepte de eigen macht van Justitie. De Spaanse rechters weige ren tot uitlevering over te gaan omdat ze van mening zijn dat de manier waarop de maffia bazen in Italië zijn veroordeeld, indruist tegen de rechten van de mens. De processen zijn ge voerd in afwezigheid van de verdachten, en ook zonder ver dediging. Dat is in strijd met het recht dat iedere verdachte heeft op verdediging. De Span jaarden vinden dat eerst de Ita liaanse wetgeving moet worden veranderd, voordat kan worden overgegaan tot uitlevering. Spanje is het enige Europese Het uitgebrande hotel was te onstabiel om meteen met de berging van de slachtoffers te kunnen beginnen. Daardoor kan het ook nog een tijd duren voordat de identiteit van de omgekomen rugzaktoeristen vast staat. De brand was om half een 's nachts op de tweede verdieping uitgebroken. In paniek vlucht ten enkele gasten over het dak naar aangrenzende gebouwen. De overlevenden zijn in twee motels ondergebracht. De au toriteiten verleenden hen toe gang tot het internet, zodat zij contact met verwanten konden opnemen. Ook stelden zij kle ren en andere benodigdheden ter beschikking. land dat de Italiaanse proces sen als onwettig beschouwt. Tot de 'gezochten' behoren een paar levensgevaarlijke cri minelen die tot levenslang zijn veroordeeld. Een van hen is de beruchte maffiabaas Domenico Paviglianiti, die 113 moorden op zijn geweten heeft. Een an dere crimineel die van de vrij heid geniet onder de Spaanse zon is 'capo' Giovanni Greco van de Cosa Nostra. Hij is töt 26 jaar gevangenisstraf veroor deeld. Onder de toenemende druk van de Italianen werd hij onlangs opgepakt. Maar op last van de hoogste Spaanse justiti ële autoriteiten werd hij weer vrijgelaten. Madrid zit enorm in zijn maag met de starheid van zijn eigen justitiële apparaat. Te meer ook omdat de maffia bazen zich niet alleen beperken tot het uitgeven van geld. Van uit Marbella, Mallorca en Ibiza. waar de meesten hun verblijf hebben geven ze leiding aan hun duistere praktijken. De Ita liaanse officier van justitie Spa- taro die zich heeft gespeciali seerd in het opsporen van maf fiosi heeft Spanje ervoor ge waarschuwd het risico te lopen de rol van Palermo over de ne men als hoofdkwartier van de maffia. De houding van de Spaanse justitie staat in fel contrast met de voortdurende oproep van de Spaanse regering aan andere landen om samen te werken bij de bestrijding van het interna tionale terrorisme. Spanje doet voortdurend een beroep op an dere landen om ETA-terroristen uit te leveren. Partijtop zet zwaar geschut in berlun peter van nuusenburg correspondent Het congres van de Duitsa_ Groenen heeft gisteravond in Münster met verrassend grote meerderheid ingestemd met het in milieukringen omstreden plan voor de sluiting van de 19 Duitse kerncentrales. 433 afge vaardigden, ruim 60 procent, volgden de oproep van de par tijtop akkoord te gaan met 'het historische besluit', dat voorziet in de sluiting van de centrales na een 'bedrijfstijd' van 32 jaar. De 227 tegenstanders ageer den vergeefs tegen het plan, dat zij niet radicaal genoeg vinden en als een 'geschenk aan de atoomindustrie' beschouwen. Onder hen was een van de twee voorzitsters van de partij, de vertegenwoordigster van de lin kervleugel, Radcke. De partijlei ding had het congres met enige spanning tegemoet gezien. Uit peilingen bij de achterban was gebleken dat de meerderheid van de gedelegeerden zou in stemmen met het plan, maar een congres van de Groenen is vaak onvoorspelbaar. De partijtop zette tijdens het debat zwaar geschut in. Ver werping van het plan zou het einde van de coalitie betekenen met de SPD van kanselier Schroder, aldus minister van milieu Trittin. Het protest tegen de kernenergie was, met het pa cifisme, de reden waarom de Groenen ruim twintig jaar gele den werden opgericht. Het hui dige plan tot sluiting van de kerncentrales gaat met name de linkervleugel niet ver genoeg. Het plan is een compromis met de exploitanten van de centrales, waarover anderhalf jaar is onderhandeld. Een cen trale moet in principe na 32 jaar gesloten worden, maar door oude centrales eerder te sluiten kunnen nieuwere types langer worden geëxploiteerd. Het compromis voorziet daarom niet in een vast tijdstip waarop de laatste centrale van het net gaat. Dat is voor de linkervleu gel onverteerbaar. Nu Retour voor de Prijs van 'n Enkele Reis Boek nu een retour IJmuiden- Newcastle met zo'n 40°/o korting bij vertrek op maandag, dinsdag en woensdag in juli en augustus. tel. 0800 - 022 78 80 of dfds www.dfdsseaways.nl ACHTERGROND WASHINGTON JOHN WANDERS Morgen Oranje de winnaar? Vandaag de Ariel winnaars! JMM. F- Hl't Eén van hen is Robert Conrad. Hij staat sinds begin dit jaar aan het hoofd van een speciaal onderzoeksteam dat zich concentreert op de opsporing van frauduleuze praktijken rond de financiering van verkiezingscampagnes. Een campagne die op dat vlak omringd blijft door vraagtekens, is die van het duo Clinton/Gore uit 1996. Twee maanden geleden onderwierp Conrad vice-president Gore aan een vier uur durend verhoor over deze kwestie. Het was de vijfde keer op rij dat Gore onder ede werd ondervraagd over zijn rol bij de dubieuze geldinzamelingsacties van vier jaar geleden. Volgens betrokkenen was de confrontatie tussen de vice-president en zijn ondervragers niet eerder zo scherp. Conrad en zijn medewerkers waren ontevreden over de wijze waarop Gore antwoordde. Gore op zijn beurt reageerde meermaals als door een wesp gestoken. Eén van de kwesties die Conrad aanroerde, betrof Gore's optreden bij een geldinzamelingsactie in de Boeddhistische Hsi Lai Tempel in California, op 29 april 1996. Is de Democratische presidentskandidaat Al Gore een wetsovertreder en een leugenaar? In de Republi keinse partij denken velen van wel. Als het gaat om het verdraaien van de werkelijkheid doet Gore vol gens hen niet onder voor zijn baas, erkend gladjanus Bill Clinton. Gevaarlijker voor Gore is dat op het ministerie van justitie enkele belangrijke functionarissen hetzelfde vermoeden uitdragen. Eind vorige week rapporteerde Conrad aan zijn superieur, minister Janet Reno van justitie, dat aanvullend bewijsmateriaal nieuw licht werpt op de beëdigde verklaringen van Gore. Het vermoeden bestaat dat Gore niet op alle vragen naar waarheid heeft geantwoord, met andere woorden:'dat de vice-president meineed heeft gepleegd. Conrad heeft zijn minister om die reden aangeraden een onafhankelijk aanklager te benoemen die zonder last of ruggespraak kan onderzoeken of de Democratische campagne van 1996 al dan niet besmet werd door illegale activiteiten. In 1997 en 1998 werd er ook al binnen en buiten haar departement forse druk uitgeoefend op minister Reno om een onafhankelijk onderzoek in te stellen naar de financiering van de Clinton/Gore-campagne van vier jaar geleden. Reno gaf evenwel niet toe aan die druk. Ze kwam daardoor niet alleen in aanvaring met het door de Republikeinen gecontroleerde Congres dat aandrong op haar ontslag, maar ook met enkele van haar naaste medewerkers, onder wie FBI-directeur Louis Freeh en Conrads voorganger Charles LaBella. De bewindsvrouw is nu weer terug bij af, zo lijkt het. Ze zei gisteren in alle rust te zullen afwegen of de benoeming van een speciaal aanklager alsnog noodzakelijk is. Het is onwaarschijnlijk dat Reno zal kiezen voor dat scenario. Een extern onderzoek naar de handel en wandel van haar partijgenoot Gore zou gelet op de timing per definitie schadelijk zijn voor de lopende campagne van de Democraten. De presidentsverkiezingen staan voor de deur. Het laatste wat Gore wil is dat hij in het zicht van november verstrengeld raakt in een schandaal dat wellicht maanden achtereen garant staat voor sensationele krantenkoppen. Zijn agenda voor de toekomst zou er vrijwel zeker door worden overschaduwd. Gore heeft het zonder die ballast al moeilijk genoeg. De Republikeinse presidentskandidaat George W. Bush heeft aangekondigd dat hij in de aanloop naar de verkiezingsdag van begin november nadrukkelijk zal hameren op Gore's omstreden financiële activiteiten uit 1996. Een tijdrovend extern onderzoek naar die activiteiten zou Bush zeker in de kaart spelen. De gouverneur van Texas herhaalde gisteren dat het Amerikaanse volk 'doodziek' wordt van alle schandalen rond Clinton en Gore en dat het daarom hoog tijd is voor een Republikeinse president die het Witte Huis weer tot een alom gerespecteerd instituut kan omvormen. Bush, die zijn voorsprong op Gore in de peilingen geleidelijk ziet groeien, zegt klaar te zijn voor die taak.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5