Eerst het werk, 235 ZATERDAG 24 JUNI De kerncentrale in Rostov, waarvoor in 1978 al de eerste steen werd gelegd, wordt binnenkort in gebruik genomen. De geplande opening van een kerncentrale in de Russische regio Rostov leidde eind jaren tachtig tot massaal protest onder de plaatselijke bevolking, een zeldzaamheid in de geschiedenis van de Sovjet-Unie. Jarenlang werd het project geblokkeerd, maar 22 jaar na het leggen van de eerste steen gaat de kerncentrale alsnog open. Sinds de economische crisis van 1998 heeft het milieu geen prioriteit meer. Ecologie bestaat alleen voor een rijk land, is de gedachte. Het ministerie van milieu is door president Poetin geliquideerd. De roerige geschiedenis van de Rostov-centrale staat model voor de snelle opkomst en neergang van de Russische milieubeweging. Het leven is zwaar in Rusland. De mensen willen werk." Viktor Basjkatov trekt zijn jasje uit. „Kijk naar me! Ik ben 1 meter 70 groot en weeg nog geen 60 kilo. Denk je dat ik schedels kan inslaan? Denk je dat ik armen kan breken?" De voormalige vakbondsleider Basjkatov speelt de geboren onschuld hartstochtelijk, maar niet helemaal overtuigend. Onbedoeld ziet hij eruit als een taai vedergewicht boksertje. Met driftige, dribbelende pasjes loopt hij door zijn kan toor. Als ultiem bewijs van zijn onschuld haalt hij van onder zijn hemd een ketting met orthodox kruis tevoorschijn. Hij kust het kruis. „Ik ben een christen en een patriot! Ik zweer dat ik er niks mee te maken heb." Niettemin liepen er twee gerechtelijke vooronderzoeken tegen Basjkatov. Als vak bondsleider zou hij de arbeiders van de kerncentrale in Rostov aangezet hebben mi lieuactivisten het ziekenhuis in te slaan. Een groep demonstranten met de naam Rainbow Keepers ketende zich in 1997 vast aan de in gang van de kerncentrale uit protest tegen een mogelijke opening. De arbeiders maak ten er na drie dagen een einde aan met als triest resultaat vijf zware hersenschuddin gen, een gebroken arm en een gebroken neus. „Misschien was een enkeling een beet je gewond", zegt Basjkatov vergoelijkend. „Maar als we ze werkelijk een goed pak slaag hadden gegeven, was er niets van ze overge bleven." Na het voorval met de Rainbow Keepers werd Basjkatov gepromoveerd tot hoofd van het informatiecentrum van de centrale. In die functie vervolgt hij zijn kleine patriotti sche oorlog voor de opening van de plaatse lijke kerncentrale, een strijd die al sinds 1978 duurt. Het is een gevecht tegen 'zeljonye', de groenen, steevast met minachting uitgespro ken door Basjkatov, en tegen de waanzin die hij het 'Tsjernobyl-syndroom' noemt. „Na het ongeluk in 1986 werd de bevol king bang. De groenen hebben ervan gepro fiteerd. Ze brachten baby's met twee hoof den naar de stad en zeiden dat iedereen er zo uit komt te zien als de centrale opengaat. De onwetende mensen dachten dat er hoorntjes op hun hoofd zouden groeien en dat iedereen met vier benen geboren zou worden. Tien lange jaren hebben we moeten vechten tegen deze ideeën, maar we winnen. Dit jaar gaat de centrale open. Een overwin ning van het gezonde verstand. Een overwin ning voor onze gebrekkige economie." Basj katov staat er bij als een generaal die geniet van zijn eigen woorden. Catastrofe De strijd om de kerncentrale in Rostov staat model voor de opkomst en neergang van de milieubeweging in Rusland. Het is een ver haal waarin ongewild de hatelijke zin van de Duitse schrijver Bertolt Brecht opdoemt: „Erst das Fressen, dann die Moral": Eerst het vreten, dan de moraal. Of zoals een inwoner van Volgodonsk, een stad amper vijftien kilo meter verwijderd van de centrale, het ver woordt: „Wat maakt het uit of we sterven van een catastrofe? Anders sterven we van de honger." De regio rond Rostov aan de Don in het zuiden van Rusland kende lange tijd één van de sterkste milieubewegingen van het land. Al onder het toen nog communistische be wind van Michail Gorbatsjov ontstond er een ecologisch georiënteerde volksbeweging, een tot dan toe nagenoeg onbekend verschijnsel in de Sovjet-Unie. Belangrijkste punt van de beweging was het verzet tegen de komst van de kerncentrale tussen Rostov en Volgod onsk. De bouw was afgekondigd in 1978 onder leiding van Breznjev. In het oorspronkelijke plan had de centrale open moeten gaan in 1984, maar er ging van alles mis. Er waren te weinig arbeiders, toeleveranciers leverden hun spullen niet op het afgesproken tijdstip, het geld uit Moskou kwam niet of te laat. Het project sleepte zich voort, terwijl het land een politieke omwenteling tegemoet ging waarin de woorden glasnost en perestrojka centraal stonden. Woorden die zich slecht leenden voor de geheimzinnige en starre nu cleaire industrie in de Sovjet-Unie. Nikolaj Zjilkin was één van de eersten die het bouwwerk aan de rand van zijn stad nauwkeuriger ging bestuderen. Hij is de aartsvijand van Basjkatov, maar allebei lijken ze gedeformeerd door hun jarenlange twist. Allebei hebben ze dezelfde eerste waag die een overzichtelijk wereldbeeld suggereert: „Schrijf je voor of tegen ons?" Zjilkin is een man die bij voorkeur praat in dossiernummers. Hij hoeft nooit na te den ken over de data van belangrijke beslissingen op regionaal of federaal niveau en dreunt de internationale normen van kernenergie op zoals een kind de tafel van zes. Hij draagt al tijd een aktetas bij zich met belangrijke pa pieren en relevante krantenartikelen. Maar bovenal is hij aan de verliezende hand, be seft hij. „Onze kansen zijn klein, veel kleiner dan de kans dat de centrale toch nog open gaat." Demonstraties Hoe anders was dat in 1990. Tegenstanders van de kerncentrale, onder wie Nikolaj Zjil kin, werden in grote getale gekozen in het re gionale parlement. Na de ramp in Tsjernobyl groeide het verzet onder de bevolking. Het was voor het eerst dat de bewoners zich rea liseerden dat aan de rand van hun stad mo gelijk levensgevaarlijke activiteiten plaats vonden. In de vrijheid die de periode-Gorba- tsjov bood, vonden demonstraties plaats, ronde tafelgesprekken, discussieavonden en openbare onderzoeken. Een overgrote meerderheid van de inwo ners in de regio keerde zich tegen de centrale die op dat moment voor 95 procent was vol tooid. Terwijl de plaatselijke autoriteiten vol hardden in hun autistische houding, profi teerde de milieubeweging onder leiding van Zjilkin volop van de vrijheid. „Perestrojka gaf ons eindelijk de mogelijkheid iets te doen. We hebben die kans met beide handen ge grepen", zegt de milieuactivist. De milieubeweging had enkele belangrijke argumenten om de ingebruikneming van de centrale te blokkeren. De bouw was al in 1978 begonnen en het project kon daarom onmogelijk voldoen aan de normen die na Tsjernobyl aangescherpt waren. De kerncen trale staat nog geen kilometer van het meer dat wordt benut voor de watervoorziening van de regio. De ondergrond is bovendien .gevoelig voor aardverschuivingen. Het ge bied rond de centrale is volgens moderne normen te dichtbevolkt en het complex staat te dicht bij een stad. Verder was er wantrou wen over de bouwwijze, die gekenmerkt werd door periodes van koortsachtige activi teit afgewisseld met maanden van stilstand. De ramp in Tsjernobyl was tenslotte ook het gevolg van een constructiefout. „We gingen met duizenden de straat op om te demonstreren", zegt Zjilkin. „Mensen die nog nooit in hun leven hadden geprotes teerd gingen de straat op, niet voor hun ei gen belangen, voor geld of werk, maar voor het milieu." Een opiniepeiling wees in 1990 uit dat ruim 97 procent van de bevolking te gen de opening van de kerncentrale was. Waardeloos In augustus 1990 trokken afgevaardigden van de milieubeweging met massale steun van de bevolking naar Moskou en kregen ze het voor elkaar dat de bouw gestaakt moest worden. Een miljoenen verslindend project was daarmee in één klap waardeloos gewor den. De strijd ontbrandde opnieuw voor de verkiezingen in 1994, maar de bevolking koos wederom afgevaardigden die tegen de opening van de kerncentrale waren. Staats- onderzoeken hadden uitgewezen dat de cen trale 'plotseling' wel aan de normen zou vol doen als er slechts twee in plaats van de oor spronkelijk vier kernreactoren gebouwd zou den worden. Ondanks die 'geruststellende' gegevens bleven de meeste inwoners van de regio tegen. Het verzet was niettemin minder massaal dan in het begin. Ruim vijftien pro cent van de bevolking was inmiddels voor opening. Economisch ging het ondertussen bergaf waarts in de regio Rostov, zoals in heel Rus land. In plaats van de gehoopte sprong voor waarts, kromp de economie jaarlijks. Tussen 1990 en 1997 nam de bedrijvigheid met 40 procent af. Met als gevolg dat de gemiddelde levensverwachting scherp daalde, de werk loosheid explodeerde van de kunstmatige 0,08 procent onder het communistische re gime tot 12,4 procent en het gemiddelde in komen omgekeerd evenredig slonk. De definitieve klap kwam in augustus 1998. De Russische overheid bezweek onder de piramide van kortlopende schulden. De financiële crisis trof een groot gedeelte van de bevolking. Investeringen namen af, de werkloosheid steeg nog verder en spaargel den bleken nauwelijks nog iets waard. „De augustuscrisis van 1998 betekende een om mekeer voor het milieubewustzijn in Rus land", zegt Ivan Blokov, campagnedirecteur van Greenpeace Rusland. „In 1990 had het milieu nog een zeer hoge prioriteit onder de bevolking. Het werd gezien als één van de belangrijkste sociale problemen, nog voor de werkloosheid, de georganiseerde misdaad en het tekort aan consumptieartikelen. Na de crisis is dat veranderd. Milieu staat nu nog maar op plaats zes van de belangrijkste soci ale problemen. Ons werk is moeilijker ge worden, maar Rusland kampt met enorme milieuproblemen. De omslag van de stemming onder de Russische bevolking deed zich eveneens voor in de regio Rostov, waar de kerncentrale FOTO CPD FRANK HENDRICKX nog steeds wachtte op voltooiing. Terwijl in het begin van de jaren negentig een grote meerderheid tegen de opening was, groeide door de economische achteruitgang de twij fel. Ongeveer tien procent van de bevolking was nog steeds tegen en 35 procent verklaar de 'waarschijnlijk tegen' te zijn. Bijna 52 pro cent zei echter voor te zijn, mits er voldoen de veiligheidsgaranties kwamen. De behoef te aan werk en meer welvaart had de over hand gekregen en de oud-vakbondsleider Viktor Basjkatov voelde dat feilloos aan. Offensief Het voorlichtingscentrum van de kerncen trale zette onder zijn leiding een offensief in, waarbij de tactiek van 'de groenen' als voor beeld diende. Er werd een krant uitgegeven en een televisie- en radiostation opgezet. Be woners kregen rondleidingen door de kern centrale om te laten zien hoe veilig en ge avanceerd het bouwwerk is. „Ik zeg de men sen steeds: vooruitgang is niet te stoppen", aldus Basjkatov. De belangrijkste boodschap is echter: werk, werk, werk. „In totaal zullen er dankzij de kerncentrale 20.000 arbeidsplaatsen bij komen", zegt Basjkatov. „Er zullen op de eerste twee reac toren 3337 permanente arbeidsplaatsen ko men. Minstens 10.000 mensen zullen de ko mende tien tot vijftien jaar nog werken aan de voltooiing van reactor 2. En voor al deze mensen moet infrastructuur worden aange legd: huizen, winkels, banja's. Alleen in Volg odonsk zal de kerncentrale voor 25 procent van de totale werkgelegenheid zorgen. En de bewoners van de regio krijgen 50 procent korting op de energierekening. De kerncen trale is voor de mensen even noodzakelijk als zuurstof." De eerste reactor komt volgens .de plan ning in november in gebruik. In 1998 wilde de regionale regering niet langer de verant woordelijkheid dragen voor de kerncentrale. Er moest op federaal niveau maar worden beslist over het lot van het onvoltooide bouwwerk. Het oordeel luidde: open. De Russische regering is van plan het aantal kerncentrales drastisch uit breiden. Kern energie is goedkoop en daarom uiterst aan trekkelijk. De herinnering aan Tsjernobyl is vervaagd. Er is nauwelijks nog protest. De realiteit van het dagelijkse bestaan heeft de bevlogenheid uit het begin van de jaren ne gentig verdreven. Onder de nieuwe president Poetin is het Comité voor Milieuzaken afge schaft. Ecologie bestaat alleen voor een rijk land, lijkt de nieuwe gedachte in het Krem lin. Nikolaj Zjilkin realiseert zich dat zijn be weging niet meer op massale steun hoeft te reken. Hij blijft erbij dat de kerncentrale in Rostov levensgevaarlijk is. De oorspronkelij ke bezwaren gelden immers nog steeds: de centrale staat te dicht bij het waterreservoir en de stad terwijl de ondergrond gevoelig is voor aardverschuivingen. Maar na jaren suc cesvol te hebben gevochten tegen opening, gaat hij de strijd alsnog verliezen. Zjilkin zucht: „Het bestaan in Rusland is moeilijk. De mensen willen wérk." FRANK HENDRICKX

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 52