EUR02000 in beeld ZATERDAG 24 JUNI 2000 lij duels in de lucht, tekent de grimmigheid op de gezichten van de spelers zich over het alge- Bij het fotograferen van randverschijnselen is supportersgedrag een dankbaar on- De schoonheid van een tackle in volle glorie. foto epa»wedstrijd joegoslavië-slovenië neen mooier - feller - dan op de grond. Dit is er een goed voorbeeld van. derwerp. Vooral ook door de kleurenpracht. foto»reuters foto epa'wedstrijd noorwegen-joegoslavië n voorbeeld van het bereik van een lange lens. Deze opname werd gemaakt van- hter het doel aan de overkant. foto epa*wedstrijd zweden-turkije ontlading in al z'n omvang. foto anP'WEDSTrijd denemarken-nederland De persfotografen bij het Europees kampioenschap. Gekooid, met teletoeters die een bereik hebben van zo'n 100 meter. foto»hans van weel en moment waaruit blijkt hoe dicht vreugde en verdriet bij elkaar kunnen liggen. foto ap»wedstrijd belgië-turkije Als de tv-camera's naar de flanken van het veld zwenken, komen ze in beeld. Als gekooide vogels. Opgesloten achter grote reclamebor- den.De fotografen bij het Europees voetbalkampioen schap 2000. Gezichten grotendeels verborgen achter enorme lenzen. Teletoeters van 70 mm tot 600 mm. Het bereik strekt zich uit van doel tot doel, van zijlijn tot zij lijn - afstanden van zo'n 100 meter. Vroeger werd het werk gedaan met een spiegelreflex-ca mera. Beperkt in mogelijkheden, maar het was ruim vol doende. De fotograaf zat naast het doel in het gras, hij hurkte op z'n gemak bij het trainersbankje om de reac ties van de oefenmeesters vast te leggen en na het laatste fluitsignaal wandelde hij het veld op voor wat sfeerfoto's. Toen dus. Goeie Ouwe Tijd. Tegenwoordig worden de fotografen door de FIFA (wereldbond) en UEFA (Europe se bond) als vee bijeen gedreven achter borden vol recla me. En wee degene die buiten die omheining aan de slag gaat. Bondswaarnemers noteren hun rugnummer op het van bondswege voorgeschreven hesje en trekken er gele en rode kaarten bij. Ook fotografen kunnen door de UEFA geschorst worden voor een of meerdere wedstrij den. Twee weken EUR02000 brachten naar schatting rond de 9.000 opnamen op de bureaus van onze fotoredactie. Op deze pagina een selectie van fotograaf Hans van Weel, die in de onderschriften een toelichting geeft op zijn keuze. betere kwaliteit geeft. Voor krantendruk is dat - door de papiersoort - minder belangrijk." De digitalisering in al z'n eenvoud: een opname wordt automatisch op een kaart - een soort floppy - gezet, is te lezen op de laptop en bereikt via de telefoonlijn of per gsm binnen vijf mi nuten de redactie. Daar stapelt het EK-beeldmateriaal zich dagelijks op tot grote hoogte. Want behalve de eigen productie komt ook die van de persagentschappen op de bureaus. Gemiddeld levert dat dagelijks een aantal op van tussen de 700 en 800 opnamen. De fotoredactie van deze krant telde er vorige week alleen al van de wedstrijd Denemarken-Nederland 251. De moderne foto-apparatuur compenseert in belangrijke mate de beperkingen die fotografen bij grote voetbal toernooien zijn opgelegd, zou je zeggen - maar niet Hans van Weel. „Door die vreselijke telelenzen die je moet ge bruiken om een onderwerp op het veld te vangen, gaat teveel sfeer verloren. Daar staat dan wel het voordeel te genover dat je met close-opnamen de emotie van spelers beter in beeld kunt brengen, maar in het overbrengen van algemene sfeer ben je beperkter." PETER HEERKENS Hans van Weel in het stadion aan het werk achter de lap top. foto-leo vogelzang „Door alle beperkingen is het verschrikkelijk lastig wer ken", zegt Hans van Weel die als fotograaf van deze krant deel uitmaakt van het team dat voor de Geassocieerde Pers Diensten (GPD) verslag doet van het EK. Van Weel is nog van die Goeie Ouwe Tijd 'waarin we mochten gaan en staan waar we wilden'. Hij heeft de grote ommekeer zien komen bij de invoering van de Champions League. „Maar het rommelde al een tijdje hoor. De televisie kreeg steeds meer invloed bij de voetbalbonden en de clubs; ze vonden ons zwerfgedrag nogal hinderlijk voor het beeld. Ook de commercie begon te klagen. De sponsors dus. Die gingen problemen maken omdat wij - zittend en staand langs het veld - het zicht op reclameborden ontnamen, vooral bij de doelen." Wat in niet onbelangrijke mate ook bijdroeg - eerlijk is eerlijk - aan de maatregelen: de spec taculaire groei van het aantal fotografen bij belangrijke wedstrijden. De tientallen zijn uitgedijd tot honderdtal len; voor dit EK werden ruim 600 fotoperskaarten toege kend door de UEFA. Per wedstrijd worden maximaal 140 fotografen toegela ten. Althans, dat is het uitgangspunt. De Europese voet balbond gaat daar ruimhartig mee om, zo blijkt. Bij Ne derland-Denemarken mochten er rond de 200 achter de reclameborden en voor de finale zijn 260 plaatsbewijzen in de maak. Hans van Weel: „Ook al omdat we een hoop materiaal bij ons hebben - aan gewicht een kilootje of 25 - is het enorm dringen geblazen. Nee, dat levert geen veldslagen op. Het gaat er gedisciplineerd, collegiaal aan toe." Voetbal kan bikkelhard zijn, maar soms ook erg vertede- p)e meesten werken digitaal. Hans van Weel: „Alleen fo- renc*- FOTO CPD'DENemarken-nederland tografen van tijdschriften gebruiken nog films omdat het Bij de dug-out mag niet gefotografeerd worden. Met de moderne ap paratuur is de afstand tussen het fotografenvak achter het doel en de trainer bij de zijlijn, echter makkelijk te overbruggen. FOTO EPA'WEDSTRIJD JOEGOSLAVIË SLOVENIË

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 49