ZATERDAGS BIJVOEGSEL 'We staan machteloos' Mensensmokkel neemt toe in Fort Europa De ZATERDAG 24 JUNI 2000 idsch Dagblad Belgische chaujfeurs verbazen zich niet over Dover-drama Douaniers in het Engelse Dover waren afgelopen zondag getuige van een menselijk drama met ongekende proporties. In een Nederlandse koelwagen werd een kluwen van zestig lichamen aangetroffen. Slechts twee van de naar later bleek Chinese verstekelingen vertoonden nog een levensteken. Europa werd geconfronteerd met de inktzwarte kant van de mensensmokkel. Belgische vrachtwagenchauffeurs en controleurs in de havens verbazen zich na jaren niet meer over de illegale passagiers. Maar de emotie bij hun ervaringen is gebleven. „Die beelden van verdriet en leed neem je allemaal mee naar huis. In de uniforme ongezelligheid van het vrachtwagenrestaurant schetst Rudi Martens uit het Bel gische Genk de route die de dodentruck moet hebben gevolgd. Rotterdam, Ant werpen, Gent, Zeebrugge. Het laatste deel van de horrortocht moet - hoe cy nisch - zijn afgelegd over een liefelijke, toeristische weg met een overigens cri minele duiding: 'De Smokkelroute'. Die voert negentig kilometer door West- Vlaanderen. Een historisch deugnietje, dat door de plaatselijke VW graag onder de aandacht wordt gebracht van dagjes mensen. Dommelende dorpjes langs die route als Maldegem en Damme roepen bij de automobilist de glimlachende her kenning op van de geboortestreek van Tijl Uijlenspiegel. Ergernis In de laatste vier jaar van zijn twintigjari ge loopbaan als vrachtwagenchauffeur trof hij vier keer verstekelingen in zijn trailer aan. Drie keer ging het om Koso- varen. De laatste keer waren het Chine zen. „Het is al jaren een grote plaag. Elke parking tussen Brussel, Antwerpen en Zeebrugge is gevaarlijk. ^\ls we daar 's avonds gaan slapen, weten we zeker dat ze de volgende morgen achterin zitten." Rudi Martens - chauffeursnaam Rudi 2 - zit zich in het laatste Fina-chauffeurs- restaurant voor de haven van Zeebrugge te verbazen over alle publiciteit die de dood van 58 Chinese verstekelingen in een Nederlandse koelwagen heeft losge maakt. „We praten als chauffeurs niet veel meer over al die verstekelingen. Ze zijn voor ons al jaren dagelijkse kost. Niemand schrikt ervan als er weer eens tien of twintig uit een trailer worden ge haald. Het wekt alleen ergernis op. Niet om die mensen hoor. Maar wij verliezen zo weer een uur. Moeten de rijkswacht waarschuwen en wachten totdat die is gekomen." Een collegachauffeur werpt nog maar eens het dramatische verhaal van ene Ronnie van Dackers op tafel. „Die vindt er vijf achterin en verwittigt de rijks wacht. Nu is hij zelf achter de tralies ge stoken, omdat ze denken dat hij heeft meegespeeld." Het klinkt Rudi 2 wat on geloofwaardig in de oren: „Ze zullen hem op de schijf hebben gepakt." Want nu Belgische chauffeurs elke parkeer plaats verdacht vinden, besluiten ze door te rijden. Steeds vaker wordt de verplich te rustpauze overgeslagen en tikt de ta chograaf verboden overuren. Rudi 2:'„En zo zijn wij als chauffeurs dus altijd de "T^niïïji8 J 9. 1 aé ei xl| x4j I~;j- l - rj Een röntgenfoto van de Franse douane, waarop te zien is hoe rechts achter in een vrachtwagen illegale vluchtelingen zijn verborgen. foto ap klos. Of we worden gepakt op de verste kelingen of op de schijf." De chauffeurs hebben door jarenlange ervaring precies door hoe de mensen smokkelaars handelen. Rudi 2: „Vanuit een personenauto spotten ze de parking. Als ze merken dat de kust vrij is en de chauffeurs slapen, worden de vluchtelin gen met auto's gebracht. In de beginja ren sneden ze het zeildak van de trailer open en lieten zich erin zakken. Tegen woordig doen ze dat veel geraffineerder. Ze snijden een toegang en plakken die onzichtbaar weer dicht. Je kunt het zo gek niet bedenken: ze komen er in." Vooral in de zomermaanden piekt de vluchtelingenstroom. En dus zitten ze vaak uren, zo niet dagen, in een ruimte onder het dekzeil waar de temperatuur tot onmenselijke hoogte kan oplopen. Rudi 2: „Als het buiten dertig graden is, loopt het kwik in de trailer op tot zestig graden. Maar ze hebben dan in ieder ge val nog lucht. De mensen in een contai ner of een koelwagen zetten, zoals bij die Nederlander is gebeurd, is pure moord. Zo'n frigo heeft twee luikjes die openge zet kunnen worden. Maar die waren blijkbaar dicht zodat ze zijn gestikt. Ik kan me bijna niet voorstellen dat die Ne derlander wist dat al die mensen achter in zaten en toch de luikjes dicht heeft ge laten. Als het wel zo is, dan is het moord met voorbedachte rade." Bewaking Zeebrugge heeft op deze winderige juni dag twee gezichten. Zeebrugge Bad lijkt nog maar aarzelend een aanloop te ne men naar een nieuw toeristisch seizoen. De terrassen zijn leeg en de boulevard oogt verlaten. Het is in schril contrast met de continue bedrijvigheid in het ha vengebied. Aaneengesloten karavanen van trailers denderen door het vlakke Vlaanderenland naar de enorme veerbo ten die hongerig aan de kaaien liggen te wachten. Elk etmaal worden zo'n dui zend trailers en containers verscheept naar de Engelse kustplaatsen Hull, Felix stowe en Dover. Een minstens zo groot aantal ligt op de enorme zonovergoten opslagterreinen te wachten op de verla ding naar de bestemming. Er staan wel hekken om de terreinen, maar enige an dere vorm van bewaking is niet zicht baar. Jurgen de Blauwe, manager van het particuliere beveiligingsbedrijf Cobel- guard, heeft met zijn ruim tweehonderd medewerkers de indrukwekkend grote Medewerkers van de Britse douane in Dover onderzoeken de vrachtwagen, waarin begin deze week de lichamen van 58 illegale im migranten werden gevonden. foto ap michael Stephens handen vol met werk. Bij de ingang tot de Sea Ro-Terminal controleert Cobel- guard sinds twee jaar op verzoek van een aantal vervoerders trailers en containers op de aanwezigheid van mensen. Per et maal neemt het bedrijf bijna 250 ladin gen onderhanden. De controleurs ma ken daarbij gebruik van gasdatameters. Dat zijn eenvoudige apparaatjes die in een handomdraai de aanwezigheid van kooldioxide en dus ademende mensen meten. „Die apparaten hebben ons nog nooit in de steek gelaten. In een jaar tref fen we duizend en meer verstekelingen aan. In de beginperiode waren het men sen uit de Balkan, toen Turken en nu vooral Chinezen. Alle dagen maken we de meest schrijnende momenten mee. Ooit heb ik in een trailer zelfs een vrouw moeten helpen bij de bevalling.In bloed hete trailers treffen we huilende vrou wen, kinderen en baby's aan. Het ver driet en intense leed zie je in hun ogen. Die beelden neem je allemaal mee naar huis, want ik heb zelf ook kinderen. We staan echt machteloos. We geven ze wat te eten en te drinken en bellen dan maar weer de rijkswacht. Ik denk wel eens dat ik meespeel in de film Schindler's List." P O Ferrymasters, de vervoerder van de dramatische vracht, maakt geen ge bruik van Cobelguard. En dat steekt De Blauwe. „Ze kunnen ons per direct inhu ren. Het is- mogelijk alle containers hier in de haven te controleren, als er maar genoeg mensen zijn. Ik begrijp best dat de rijkswacht, de douane en de zeevaart politie heel veel andere taken moet ver richten. Maar als het moet willen wij zelfs wel de beruchte parkingplaatsen langs de snelweg bewaken." Net als Ru dy 2 een kilometer verderop, praat De Blauwe smalend over de aangekondigde verscherpte controles door de rijks wacht. „Als je een verstekeling maandags vindt, heb je hem woensdag weer terug. De rijkswacht neemt ze mee naar de ka zerne en schrijft een proces verbaal. Daarna worden de mensen weer wegge stuurd nadat ze beloofd hebben het land te zullen verlaten. Het eerste wat ze doen is natuurlijk opnieuw contact opnemen met de begeleider van de smokkel. En dat gaat steeds zo door tot het een keer wèl lukt. De kazerne staat in de haven dus ze zien de containers en de trailers al weer staan. Dat schept steeds opnieuw moed." Engels probleem Het thuisfront, dat vaak alle bezittingen heeft moeten verkopen om de illegale overtocht van een eenling te financieren, is meestal onwetend van de langdurige omzwervingen naar het beloofde land. Rudi 2: „Omdat ze niets horen, zullen de mensen thuis wel denken dat het doel gehaald is. De smokkelorganisaties kun nen hun natuurlijk van alles wijsmaken. De oplossing is de verstekelingen on middellijk op het vliegtuig terug naar China zetten. Dat zou de mensen thuis tot nadenken brengen. En de Chinese kranten moeten uitvoerig over een affai re als Dover schrijven. Als mens heb ik erg met die 58 arme schapen te doen. Maar als chauffeur hoop ik dat er van dit drama geleerd wordt. Het had niet zo moeten zijn, maar blijf dan ook thuis hè." De dodenrit van de Nederlandse truck heeft geleid tot een storm aan publiciteit. Toch kan er aan deze kant van het Ka naal maar weinig aan de mensensmok kel worden gedaan, vindt lurgen de Blauwe. „Het is in feite een Engels pro bleem. Daar mogen de mensen ook zon der papieren blijven. Als Engeland het Schengen-accootd mede had onderte kend, dan had het de middelen de men sen terug te sturen naar het land van herkomst. Nu blijft Engeland het beloof de land en zal de mensensmokkel voor lopig nog bestaan." JACOB VAN DER MEULEN e emotie is kort en heftig. Woorden van mede leven bij de tragische dood van 58 Chinese vluchte lingen op weg naar Dover, worden al snel verdron gen door de roep om meer efficiency. Europese re geringsleiders beloven uniforme regels tegen men sensmokkel en een uniform asielbeleid. Via Euro pol, gevestigd in Den Haag, moet de politie smokke laars het leven maar eens echt zuur gaan maken. Een dag later is er nog slechts aandacht voor de smokkelroutes, die op kaartjes worden ingekleurd. Voor de slachtoffers, de economische vluchtelingen die niet van plan zijn de vluchtelingenstatus aan te vragen omdat ze daar geen kans op maken, is de aandacht aan het eind van de 'week van Dover' mi nimaal. Voor de Nederlandse wetshandhavers bestaan deze 'immigranten' en 'verstekelingen' in feite niet. Waar cocaïnevangsten worden uitgedrukt in tonnen, kan het Landelijk Parket van het Openbaar Ministerie (OM) in Rotterdam geen cijfers leveren van het aan tal illegalen dat in doorvoerhavens, op parkeerter reinen en op containerterminals levend dan wel dood wordt aangetroffen. De speciale Opsporings eenheid Mensensmokkel in Zwolle heeft het over 'enkele duizenden' per jaar. Strikt genomen is men sensmokkel een misdrijf zonder geregistreerde slachtoffers. De politie richt zich uitsluitend op de smokkelaars. Vorig jaar kwam het in Nederland tot 102 veroorde lingen van mensen die zich verrijkt hadden aan de ze profijtelijke handel. Voorlichter Wim de Bruin van het OM Rotterdam: „Daar zijn we redelijk tevre den mee. Twee jaar eerder arresteerden we slechts bij toeval dergelijke misdadigers. We denken dat we enige grip op de handel hebben gekregen. Al gebiedt de eerlijkheid ons te zeggen dat we naar de omvang van de handel slechts kunnen gissen. Op een totaal van zo'n 40.000 asielaanvragen per jaar, zijn 26.000 tot 30.000 mensen langs deze weg naar Nederland gekomen. Dat zijn de geregistreerde gevallen. Hoe groot de illegale toeloop precies is, weten we niet. Het heeft ook geen zin mensen uit te horen over vluchtroutes. Ze houden de kaken op elkaar, want ze kunnen zelf gechanteerd worden." Wel weet het OM dat ze in de regel maanden onder weg zijn, gemiddeld tussen de tien en dertig mille voor een enkeltje Europa uitgeven en zelden wor den uitgewezen. Vaak doen ze na hun ontdekking alsnog een beroep op de asielwetgeving - al was het maar om het moment van de terugreis uit te stellen. Alleen dan kunnen ze rekenen op enige hulp van Vluchtelingen Werk Nederland. Illegale Chinese koks of Oost-Europese hoertjes krijgen verder alleen steun van ideële clubs als 'De Fabel van de Illegaal' of de 'Stichting Tegen Haar Wil' of - onder bepaalde voorwaarden - door de kerkelijke opvangorganisatie Inlia. Deze club uit Groningen weet ook hoe moei zaam je kunt vaststellen of vluchtelingen worden gedreven door Itfuter economische motieven: in alle gevallen dat zij zelf vluchtelingen hielp langs illegale weg Nederland te bereiken, werd de asielstatus toe gekend. De handel is in handen van landgenoten: Iraki wor den getransporteerd door Iraki, Chinezen door Chi nezen, Somaliërs door Somaliërs. Het boek Men sensmokkel van David Jan Goidfroid en Yaël Vinckx (Uitgeverij Meulenhoff) legde twee jaar terug de schokkende stelling neer dat deze fijnmazige men sensmokkel niet wordt bestreden wegens uitbuiting van de vluchtelingen, maar meer om te voorkomen dat zij überhaupt Europa bereiken. Hoe repressiever het beleid, hoe moeilijker vluchtelingen Europa kunnen bereiken. Zo bezien veroorzaken de beleids makers de groei van mensensmokkel. John van Tilborg, directeur van Inlia, onderschrijft die conclusie: „Dat is gewoon een feit. Het Europese asielbeleid wordt steeds stringenter, vluchtelingen maken steeds minder kans op een officiële status en dus gaan ze akkoord met een leven aan de onder kant van onze samenleving. Een groeiend aantal vluchtelingen accepteert een bestaan zonder veel rechten als prijs die ze moeten betalen om hier te kunnen leven." Hij wijst op het gevaar van het ont staan van een maatschappelijke onderklasse. In Nederland, maar ook in andere Europese landen, klinkt in het parlement en in de media steeds luider de roep om 'Fort Europa' nog verder af te grendelen, zodat steeds minder jonge mensen in Afrika en Azië het in hun hoofd zullen halen om langs gevaarlijke en illegale wegen te proberen het beloofde land te bereiken. Premier Kok zelf gaf in 1997 opdracht tot het instel len van een Taskforce Mensensmokkel. Behalve de operationele eenheid mensensmokkel (UMS) in Zwolle is er sindsdien een Informatie- en Analyse centrum Mensensmokkel bij de Centrale Recherche Informatiedienst in Zoetermeer en opereren de teams Grensoverschrijdende Criminaliteit van de Koninklijke Marechaussee tot ver in het buitenland. Bestrijding van de lucratieve handel (volgens som mige deskundigen mogelijk omvangrijker en for tuinlijker dan drugshandel) is daarbij het belang rijkste aandachtspunt, laat het ministerie van justi tie weten. Dat er voor de slachtoffers weinig aan dacht bestaat blijkt ook uit het feit dat het Weten schappelijk Onderzoek Documentatie Centrum van Justitie onlangs als eerste research deed op dit gebied. Het ging om een onderzoek naar de beweeg redenen van de illegalen. De weinig verrassende conclusie: ze kwamen hier omdat ze van familie vernomen hadden dat het leven goed was. De stroom illegalen zal gestaag blijven groeien. JOHN OOMKES LE0NTINE DELLEMAN

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 45