Rock-n-rolltennis uit Australië Sport ERDAG 24 JUNI 2000 Tieneridool Lleyton Hewitt is de grote outsider op Wimbledon Ueyton Hewitt is de meest besproken naam in tennisland. De Australiër won dit jaar vier toernooien en stelde zijn kandidatuur voor Wimbledon door op Queen's Pete Sampras in de finale te kloppen. Het pas 19-jarige idool gaat ook aardig de streken leren die bij een toptennisser horen. Deze week meldde hij zich met een enkelblessure af voor het grastoernooi van Rosmalen dat daarmee een trekpleister verloor. Een broodnodig weekje rust om de geest weer op te frissen, lijkt de werkelijke aanleiding tot zijn plotselinge afzegging. Maar publiek en organisatie schofferen hoort erbij, als je het hoogste wilt bereiken. door GERTJAN VAN GEEN Lleyton Hewitt is al lang de Au stralische tennishoop niet meer, Hewitt is het Australische tennis. Waar tweevoudig US Open-winnaar Patrick Rafter door blessures is teruggevallen en Mark Philippoussis nog geen stempel op dit tennisjaar heeft kunnen druk ken, leidt Hewitt de dans met vier toernooizeges. Hij opende het jaar furieus met overwinningen in Ade laide en Sydney, voordat Magnus Norman hem in de vierde ronde van de Australian Open een halt toeriep. In Scottsdale boekte hij zijn derde zege. Op de wereldrang lijst prijkt hij op de zevende plaats, in de Champions Race - de begin dit jaar nieuw ingevoerde wereld ranglijst - is hij zelfs derde. Alles wijst erop dat hij het tennis in dit decennium gaat domineren. Hewitt is de exponent van de nieu we generatie spelers. Hij is onge looflijk snel, slaat hard, etaleert een ontembare strijdlust, koppelt die aan een uitmuntende conditie en heeft stalen zenuwen. Hij heeft de slagen van Andre Agassi, het voetenwerk van Michael Chang, de vechtlust van Jimmy Connors en - op belangrijke punten - de koelbloedigheid van Pete Sampras. Met zijn paardenstaart en zijn baseball-petje heeft hij zich snel opgewerkt tot tieneridool. Hij laat het in zijn jeugdige onbezonnen heid niet na om ongenuanceerde uitspraken te doen en haalt zich daarmee de nodige moeilijkheden op de hals. De vergelijking met de entree van Andre Agassi op de ten nisbanen dringt zich op. Hewitt speelt rock-'n'-roll-tennis, maar meer nog dan Agassi in zijn jeugd jaren wint de Australiër veel en vaak. Vijftien pas was hij toen hij zijn Grand-Slamdebuut in zijn vader land maakte. Hewitt verloor in de eerste ronde van Pete Sampras, maar een ster was geboren. Het publiek genoot van de strijdlust van de in Adelaide geboren zoon van een Australian-rulesfootballer. Een jaar later loste hij de belofte al in door in zijn geboortestad het ATP-toernooi te winnen. In de hal ve finale versloeg hij Andre Agassi, terwijl in zijn kamer de posters van de Las Vegas Kid nog aan de muur hingen. Pas zestien jaar en tien maanden was hij, maar niet de jongste winnaar ooit. Michael Chang en Aaron Krickstein waren hem voorgegaan. Wel was Hewitt met zijn 550ste plaats op de we reldranglijst de laagst geplaatste speler ooit die een titel won. Zweetdruppels Dat Hewitt in het huidige kracht- tennis al op zo'n jonge leeftijd suc cessen boekte, kwam niet door louter talent. De duinen bij Adelai de zijn doordrenkt van zijn zweet druppels. Minimaal drie keer in de week peigerde hij zich af en leed hij pijn door de lange conditietrai ningen. Hij heeft ervoor gezorgd dat hij nooit een wedstrijd op con ditie zal verliezen. ,,Als het moet ren ik een dag en een nacht lang over de baan. Niemand krijgt van mij een goedkoop punt", zei hij eens. Ook de befaamde coach Nick Bollettieri roemt zijn snel heid. „Die is van wereldklasse. Net als zijn groundstrokes en zijn po wer. Hij slaat hard en diep en han teert een ongekende spreiding." Zijn ongebreidelde werklust en ab solute wil om de beste te zijn, maakt hem aan de ene kant onuit staanbaar en aan de andere kant geliefd. Toen hij het Australische tennispubliek een keer 'stompzin nig' noemde, moest hij zich in al lerlei bochten wringen om zijn ex cuses te maken. De opmerking le verde hem de trofee voor minst gewaardeerde sportman op in zijn land. De afkeer van Hewitt was van korte duur toen hij eind 1999 zijn land naar de winst in de Davis Cup leidde. Niet geheel toevallig is de favoriete wedstrijd uit zijn uit gebreide video-collectie, die tus sen Pat Cash en Mikael Pernfors tijdens de Davis Cup-finale van 1986. Cash won de thriller over vijf lange sets en Australië won de Da- vis Cup. Hewitt schonk met zijn koelbloe dige optredens zijn sinds twaalf jaar van successen verstoken land de meest begeerde beker. Tijdens de halve finale had hij zich weer eens verbaal laten gelden. Nadat hij op de slotdag Yevgeni Kafelni kov had verslagen, schudde hij hem uitgebreid de hand. De Rus had aangekondigd 'die snotneus een tennislesje te geven'. Hewitts repliek loog er niet om. „Ik wilde hem vermoorden vandaag. Niets is mooier dan iemand te verslaan die Hewitt is de exponent van de nieuwe generatie spelers. FOTO REUTERS Op zijn weg naar de top loopt de de hele week een grote mond heeft Australër dwars door voetangels gehad." en klemmen. De enige goede weg is de snelste weg, vindt hij. Hij luistert slechts naar zijn coach Darren Cahill en de voormalige I Australische grootheden John Newcombe en Tony Roche. Cahill I heeft de scherpe kantjes van zijn gedrag buiten de baan er afge schaafd. „Maar hij is gewoon een jong kind, die de hele tijd aan het leren is. ook van zijn fouten. Het is een natuurlijke ontwikkeling, zegt Cahill. Desalniettemin wordt He witt afgeschermd van de buiten wereld. Verzoeken om interviews worden door zijn managementbu reau stelselmatig in de prullenbak gegooid. Dan kan hij ook geen domme dingen zeggen. Eigenwijs Want eigenwijs blijft Hewitt. Om dat hij sinds enige tijd de nummer 1 van Australië is, neemt hij geen advies meer aan van de gelouterde Patrick Rafter, toch de meest re cente Australische Grand Slam- winnaar en aanvoerder van de we reldranglijst. „Vroeger, toen ik nog hoger stond dan hij, vroeg hij me nog wel om advies", zei Rafter de ze week in Rosmalen. „Maar nu hij me voorbij is, neemt hij niets meer van me aan. Hij hoeft zich overi gens geen zorgen te maken. Als het nodig is, sla ik hem gewoon op zijn bek." Hewitt zal de opmerkingen van Rafter voor kennisgeving aanne men en gewoon doorgaan op zijn weg. Op Wimbledon is hij als ze vende geplaatst, maar de Londen- se bookmakers schatten hem als tweede in na Pete Sampras. Voor elk ingelegd pond, wordt zes pond uitgekeerd. Sampras sprak op Queens lovende woorden. „Als je naar hem kijkt, een van de best be wegende spelers op de baan, dan weet je dat hij goed is op gras. Zijn voetenwerk is fantastisch, net als het voetenwerk van Björn Borg. Ik heb zijn vooruitgang gezien over de laatste jaren en hij wordt maar beter en beter. Hij is waarschijnlijk de toekomst van het tennis, van wege zijn snelheid, zijn spel, zijn hoofd en zijn hart." De opmerkingen van de man die het tennis in de jaren negentig do mineerde, strelen Hewitts ego. Maar de Australiër weet dat hij niet meer hoog van de toren moet blazen. Gevraagd naar zijn kansen, zei hij: „Ik ben slechts een outsi der. Ik ga niet naar Wimbledon met de druk op mijn schouders dat ik het toernooi kan winnen. Ik hoop dat ik links en rechts wat schade aan kan brengen." Zoals gezegd: Lleyton Hewitt leert snel. iampras (Vst) 1 - J Vanek (Tsj) [ucera (Slo) - J C Ferrero (Spa) llami (Mar) - Llodra (Fra) iimelstob (Vst) - B Cowan (GBr) lorretja (Spa) - A Martin (Spa) (icente (Spa) - Godwin (ZAf) Medvedev (Oek) - J Bjorkman (Zwe) tosedel (Tsj) - N Lapentti (Ecu) 16 nqvist (Zwe) 9 - M Hantschk (Dui) lavet (Spa) - H Gumy (Arg) toltenberg (Aus) - Levy (Isr) rtassu (Chi) - Vinck (Dui) outter (Fra) - P Goldstein (Vst) arango (Vst) - S Grosjean (Fra) iaudenzi (Ita) - F Santoro (Fra) I Gambill (Vst) - L Hewitt (Aus) 7 Norman (Zwe) 3 - M Woodforde (Aus) ramberg (Aus) - O Rochus ovak (Tsj) - G Pozzi (Ita) Brien (Vst) -1 Ljubicic (Kro) Irbaty (Slo) - M Zabaleta (Arg) lie (Aus) - B Black (Zim) 'ortas (Spa) - T Zib (Tsj) ipadea (Vst) - G Rusedski (GBr) 14 Irajicek (Ned) 11 - A Costa (Spa) Ferreira (ZAf) - W Arthurs (Aus) 'avel (Roe) - A Berasategui (Spa) lestor (Can) - M Maclagan (GBr) Lee (GBr) - J A Marin (Cri) Mantilla (Spa) - Y El Aynaoui (Mar) llskjov (WRu) - J I Chela (Arg) luud (Noo) - C Pioline (Fra) 6 (afelnikov (Rus) 5 - R Federer (Zwi) ohansson (Zwe) - F Meligeni (Bra) lustafsson (Zwe) - Kilderry (Aus) 3 lAirnyi (WRu) - B Ulihrach (Tsj) toya (Spa) - R Schuettler (Dui) scude (Fra) - G Canas (Arg) emerink (Ned) - T Woodbridge (Aus) L 1 ïlgado (GBr) - P Rafter (Aus) 12 liefer (Dui) 13-T Haas (Dui) 'mciguerra (Zwe) - LTieleman (Ita) Rosset (Zwi) - F Squillari (Arg) (Bra) - A Parmar (GBr) genor (Hai) - A Popp (Dui) Lhang (Vst) - G Gaudio (Arg) anguinetti (Ita) - Bower (ZAf) Yoodruff (Vst) - G Kuerten (Bra) 4 lenman (GBr) 8 - P Snchaphan (Tha) 'anisevic (Kro) - A Clement (Fra) irazi (Mar) - M Rios (Chi) sel (Vst) - M Larsson (Zwe) :halken (Ned) - G Bastl (Zwi) 3 ochus (Bel) - M Tillstrom (Zwe) ipfl (Oos) - A Di Pasquale (Fra) un zer (Oos) - M Philippoussis (Aus) 10 afin (Rus) 15 - G Blanco (Spa) 'acek (Tsj) - M Damm (Tsj) ösil (Dui) - S Sargsian (Arm) Ihupathi (Ina) - Huet (Fra) 'nier (Fra) - J Golmard (Fra) oinea (Roe) - S Koubek (Oos) sson (Zwe) - T Martin (Vst) (Vst) - A Agassi (Vst) 2

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 41