Borst: Geld voor extra specialisten Brute moord zorgt in Schiedam voor golf van emotie WEGENS SUCCES GEZOCHT! Binnenland eids' onderzoek naar ilp bij bewijsvoering De trein rijdt verder Chinezen blijken te zijn gestikt in truck Limburg wil onderzoek na lek bij DSM 'Moeder Sybine heeft wèl levenslang' MEUBELKUNST VOLGENS VAN TIL 'Milieu-etiket' voor schoner rijden HP'"" van tiMÏÏÏSW ©AG 24 JUNI 2000 n Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensti enezend voesel' is in ni Calcium, vitaminen, mineralen en melkzuurbacteriën ihet goed bij de consument. Vooral het vergrijsde deel van ederlandse bevolking kiest steeds vaker voor deze 'gene- e voeding'. Uit cijfers blijkt dat vorig jaar voor circa 400 en gulden aan dit soort voedsel over de toonbank ging. ins het onderzoeksbureau AC Nielsen is de trend over ko- waaien uit landen als Japan en de VS, waar 'ouderdoms- en' al eerder voorkwamen, iel ièoningen redt waardevolle poelen k° ingen Natuurbeheer Groningen gaat de talrijke poelen op rc' ;roninger platteland voor de ondergang behoeden. De poe- n van groot belang voor de flora en fauna in het gebied, r niets gebeurt zijn ze op termijn allemaal verdwenen. De P »n die worden aangepakt liggen allemaal in de gemeente 'ei larne, vlakbij het Lauwersmeer. Aan zo'n 40 procent van de k0 jn moet onderhoud worden gedaan. Ze zijn dichtgeslibd, 'ee ilderd of bijna verdwenen. De dichtgeslibde poelen worden fj 1 baggerd. Ook worden er rasters geplaatst om te voorko- dat koeien op warme dagen door het water banjeren. Ver- 211 rijgen de bomen langs de kant een snoeibeurt zodat plan- ,uri neer licht krijgen. lie! recteuren Fireworks in cel houden' Oi Het openbaar ministerie (OM) wil dat de twee direc- IW0 in van het vuurwerkbedrijf S.E. Fireworks vast blijven zit- ustitie verzoekt de raadkamer van de rechtbank in Almelo vangenhouding van de twee met nog eens dertig dagen te ngen. Woensdag buigt de rechtbank zich over het verzoek ustitie. Volgens het OM is de verlenging van de voorlopige tenis noodzakelijk in verband met het strafrechtelijk on- oek. Na de eventuele verlenging van de hechtenis van de teuren moet de raadkamer zich over een maand opnieuw de voorlopige hechtenis van het duo buigen. Na een nieu- erlening moeten de twee verdachten eind augustus voor de ibank verschijnen. schede wil half miljard Rijk lEDEDe gemeente Enschede schat de schade als gevolg Ie vuurwerkramp op bijna 1 miljard gulden. De schade aan in bedraagt ruwweg 300 miljoen gulden, aan bedrijven on- ïr 513 miljoen. Gemeentelijke eigendommen hebben voor iedrag van 160 miljoen gulden schade opgelopen. De ge- ite Enschede gaat aan het rijk een bedrag van 500 miljoen en vragen voor de wederopbouw van de getroffen wijk. die bijdrage vindt overleg plaats tussen het rijk en de g ite. De miljoenen moeten onder meer worden besteed aan rstructurering van het gebied, en aan de herhuisvesting «drijven en verenigingen. k: Niet opnieuw extra geld Premier Kok is het eens met minister Zalm van finan- it er op dit moment geen ruimte is de uitgaven voor on teer onderwijs en zorg nog meer te verhogen dan de 5,6 die het kabinet dit jaar al extra wil uitgeven. Hij zei dat in na afloop van de ministerraad op zijn wekelijkse pers ende. Zalm kwam donderdag tijdens het debat over de jaarsnota stevig in aanvaring met de PvdA en D66 die vin- lat er voor het jaar 2000 nog wel ruimte is voor extra uitga- 1 tot 1,5 miljard. Kok sloot gisteren niet uit dat 'later dit blijken dat er inderdaad nog ruimte'is voor meer extra vocaat: Vrijspraak zaak Risanne /arden Advocaat Anker zal volgende week zeer waar- alijk vrijspraak vragen voor de vrouw die op 20 september de 1-jarige baby Risanne Tingen zou hebben verdronken sloot achter de ouderlijke woning. Woensdag en donder- üent de zaak voor de rechtbank in Leeuwarden. De ver te ontkent tot de dag van vandaag elke betrokkenheid, idenlang onderzoek heeft alleen indirect bewijs opgeleverd belangrijkste getuige heeft tegenstrijdige verklaringen af- d, zo bleek tijdens twee pro-formazittingen. De vrouw een week na de dood van de baby aangehouden. Meisje ook misbruikt onno havermans inderzoek is 'hot'. Bijna ks duiken politieteams in hieven om 'koude zaken' euw onderzoek te onder- n in de hoop alsnog een te kunnen pakken. Vorige ileek dq,t te zijn gelukt in ak van,, geruchtmakende op de Groningse stu- Anne de Ruijter de Wildt. onderstreept andermaal lang van externe deskun- d tijdens strafprocessen, schrijvers van een boek irensische expertise kon- ich geen beter ogenblik n voor de presentatie van erk. Gisteren nam PvdA- lid Kalsbeek in Leiden irste exemplaar in ont- van Harmonisation in lie Expertise, een studie schiedam anp „Een golf van emoties door de hele stad.'' Zo om schreef gisteren burgemeester Scheeres van Schiedam de reacties op de moord, donderdag middag in het Prinses Beatrixpark, op de 10-jari- ge Nienke. Zij werd samen met een 11-jarig vriendje door een blanke man met een pokdalig puisterig gezicht meegenomen de bosjes in. Ze moesten zich uitkleden. Eerst werd haar vriendje zwaar mishandeld en nadat hij voor dood bleef liggen werd zij seksueel misbruikt en vervolgens vermoord. Sectie bevestigde gisteren dat het meisje inderdaad is misbruikt. De jongen bleef liggen tot hij dacht dat de man weg was, kroop uit de bosjes en klampte een voorbijganger aan die de politie waarschuwde. Hij ligt nog in een ziekenhuis maar verkeert niet in levensgevaar. Veel heeft hij de politie nog niet kunnen vertellen, aldus hoofd districtsrecherche Mulder. „Hij is emotioneel zeer de weg kwijt." Of de kinderen bedreigd zijn, kon en wilde Mulder nog niet zeggen. Ook meer gegevens over de da der wilde de politie nog niet geven, ook om even tuele getuigen niet te beïnvloeden. Maar de poli tie is nog naarstig op zoek naar mensen die in het park waren aan het eind van de middag, en heeft er zelfs een speciaal telefoonnummer voor ge opend. Mulder toonde zich ook verbaasd over het voorval. Want er waren veel mensen in het park, en de bosjes waren niet erg dicht. Volgens Mul der stond het park niet bekend als gevaarlijk. „Er zijn wel regelmatig schennisplegers, zoals in elk park, maar er was geen aanleiding om er extra naar te kijken." De politie heeft een speci&al re chercheteam van 25 mensen geformeerd. Beide kinderen zaten in groep 7 van de christe lijke basisschool Kethel in Schiedam-Noord. Op de school met in totaal 350 leerlingen werden gisteren alle kinderen opgevangen door de leer krachten en medewerkers van GGD en Riagg. „De kinderen hebben de ruimte gekregen om hun emoties te uiten. Dat varieert per kind. In Nienke's klas kwamen ook de verhalen over wat ze onlangs nog met haar hadden meegemaakt", zei directeur Van der Vlies van de school. Ook voor de ouders was in de ontmoetings ruimte opvang en informatie. Veel ouders waren met hun kinderen meegekomen naar school. Ze hebben onder andere praktische informatie ge kregen over hoe hun kind kan reageren en hoe ze daar mee om moeten gaan. De gemeente is sinds donderdagavond nauw betrokken bij de hulpverlening, zo zei burge meester Scheeres. Via de gemeente zijn hulpver leners voor de school georganiseerd. Verder zijn clubs waar de kinderen op zaten geïnformeerd en zijn alle huisartsen in Schiedam aangeschre ven. Want die kunnen ook hulpvragen te verwer ken krijgen van Schiedammers die iets verder van de school af staan. De gemeente komt nog met een informatienummer waar iedereen met zijn vragen terecht kan. Of er een stille tocht of andere grootschalige bijeenkomst komt, hangt helemaal af van de ouders van Nienke en haar vriendje, aldus Scheeres. Om wachtlijsten terug te dringen De ziekenhuizen mogen extra medisch specialisten aan trekken in hun strijd tegen de wachtlijsten en kunnen daarvoor eventueel extra geld krijgen. den haag anp Minister Borst van volksge zondheid heeft op aanraden van het College Tarieven Ge zondheidszorg (CTG) besloten de stop op aanname van extra specialisten op te heffen. Ze had in 1996 het aantal medisch specialisten per instelling be vroren om te kunnen bezuini gen. De bewindsvrouw verwacht vanaf volgend jaar 250 miljoen gulden extra te krijgen van het kabinet zodat de ziekenhuizen de nieuwe artsen kunnen beta len. De ziekenhuizen kunnen alleen het extra geld krijgen als zij een goed onderbouwd plan op tafel leggen. Bórst heft de aannamestop op omdat de wachtlijsten nog steeds lang zijn en er tegelijker tijd tientallen specialisten werk loos zijn, zoals orthopeden en oogartsen. Doordat de zorgin stellingen nu extra ingrepen mogen doen, hebben ze ook meer mensen nodig. Borst wei gerde tot nu toe om de zieken huizen hiervoor extra geld te geven, omdat ze vond dat die genoeg geld hebben. Een aantal jaren geleden heeft Borst de instellingen ge budgetteerd. Dat betekent dat de instellingen een bepaald be drag krijgen waarmee ze moe ten rondkomen. Met dat vaste budget moeten zorginstellingen afspraken maken over het aan tal behandelingen. Maar omdat de vraag groter bleek dan het vastgestelde aanbod, zijn wachtlijsten ontstaan. De Nederlandse Vereniging van Ziekenhuizen (NVZ) is blij met het besluit. „Het betekent piet dat we de wachtlijsten kun nen oplossen, maar het is een eerste goede stap", aldus een woordvoerster. maasvlakte De Rekenkamer mag dan een vernietigend rapport hebben uitgebracht over de besluitvorming rond de aanleg van de Betuweroute, de treinen rijden in de Maasvlakte al over de goederenspoorlijn. Premier Kok noemde stopzetten van de verdere aanleg gisteren 'geen verstandige keus'. De Rotterdamse haven heeft volgens hem de verbinding dringend nodig. PvdA en VVD hebben ook al laten weten te willen doorgaan met de aanleg, hoewel de liberalen wel intern verdeeld zijn. Woensdag debatteert de Kamer met minister Netelenbos van verkeer over het vernieti gende rapport van de Rekenkamer. foto anp wim vleghaar Ventilatie rooster tijdens overtocht gesloten naar de diverse vormen van we tenschappelijk onderzoek die internationaal bijdraagt aan de bewijsvoering in het strafrecht. Het boek, waaraan meer dan veertig deskundigen hebben bijgedragen, is een project van het Seminarium voor Bewijs recht van de Leidse universiteit en het Nederlands Forensisch Instituut (voorheen het Gerech telijk Laboratorium). Het boek is in de eerste plaats een inventarisatie van de be- wijsrechtregels in de landen van de Raad van Europa, maar het doet ook suggesties om de werkwijzen van die landen be ter op elkaar af te stemmen. Dat is nodig omdat het strafrecht een steeds internationale karak ter krijgt, zeker binnen de Euro pese Unie. amsterdam ap De 58 Chinese illegale migran ten die zondagavond dood in een Nederlandse vrachtwagen werden gevonden, zijn de ver stikkingsdood gestorven. Vol gens de Britse lijkschouwer Graham Perrin hebben de Chi nezen nog met hun schoenen tegen de wanden van de vracht wagen geslagen om aandacht te trekken toen de temperatuur in het voertuig hoog begon op te lopen tijdens de vijf uur duren de overtocht over het Kanaal. Een ventilatierooster was de ge hele overtocht van Zeebrugge naar Dover gesloten. „Als 60 mensen zich in een luchtdichte container bevin den, hebben ze weinig lucht en neemt de concentratie kooldi oxide toe", aldus Perrin. De aanwezige zuurstof wordt op gebruikt, en de lucht raakt vol van de uitgeademde kooldioxi- 'Vragenuurtje alleen met Kok' den haag anp Kamervoorzitter Van Nieuwen- hoven pleit voor een tweede wekelijks vragenuurtje, waarin alleen de minister-president wordt ondervraagd over actuele kwesties. Het huidige vragen uur zou dan gereserveerd blij ven voor de vakministers. Het zelfde idee werd een paar jaar geleden overigens al eens geop perd door D66-fractievoorzitter De Graaf. In een toespraak ter gelegen heid van de presentatie van een boek over politieke veranderin gen in Nederland sinds 1971 zei Van Nieuwenhoven dat zij ook graag de mogelijkheden voor Kamerleden wil verruimen om rechtstreeks feitelijke informa tie aan ambtenaren te vragen. Premier Kok reageerde op zijn wekelijkse persconferentie niet afwijzend op het idee we kelijks naar de Kamer te komen. „Als de Tweede Kamer dat graag wil en het wordt nog live op de televisie uitgezonden ook, dan vind ik het prima". de. Perrin zei dat de mensen op zijn snelst anderhalf uur en op zijn hoogst vijf uur nadat het luchtrooster van de container werd gesloten, zijn gestorven. De Nederlandse chauffeur van de vrachtwagen blijft in voorlopige hechtenis, bepaalde een rechtbank in het Engelse Folkestone gisteren bij de voor geleiding van de 32-jarige Rot terdammer. Hij moet zich ver antwoorden voor 58 maal dood door schuld, wat hem levens lang kan opleveren. Het open baar ministerie in Nederland maakte gisteren bekend dat de 24-jarige 'directeur' van het transportbedrijf zal worden aangeklaagd wegens mensen smokkel. De man had het be treffende transportbedrijf enke le dagen voor de gruwelijke vondst onder zijn naam bij de Kamer van Koophandel laten registreren. geleen anp Er moet zo snel mogelijk een onafhankelijk onderzoek ko men naar de staat van on derhoud van de DSM-fabriek in Geleen. vindt de Limburg se milieugedeputeerde De Waal. Hij wil niet wachten tot voorjaar 2001 wanneer de reguliere inspectie staat ge pland. Ook burgemeester Lurvink van Geleen eist een diepgaand onderzoek. Gistermorgen maakte het openbaar ministerie in Maastricht bekend dat er een strafrechtelijk onderzoek komt naar een incident bij DSM op 14 oktober 1999. Daarbij raakte een medewer ker bewusteloos. Op het be drijfsterrein lekten het zeer gevaarlijke blauwzuurgas en acrylnitril uit een leiding. Nadat het lek was ontdekt, duurde het nog 16 minuten voordat de productie was Wat De Waal betreft gaat de fabriek tijdelijk dicht als uit het onafhankelijk onder zoek blijkt dat de staat van onderhoud onvoldoende is. „De veiligheid moet gewaar borgd zijn." Gezin Jansons bitter over twintig jaar en tbs ruswuk anp ■<iiimaia In sommige Italiaanse ateliers worden meubelen nog grotendeels met de hand gemaakt. Van edele houtsoorten, soms ingelegd met een ragfijn kantpatroon. Of met de allure van een objet d'art, zoals deze magnifieke vitrine. Op onze afdeling Eigentijds Klassiek staat hij opvallend mooi te zijn. Een verrassend kunstig element: klassiek volgens Van Til. De ouders van de vermoorde Sybine Jansons uit Maarn zijn zeer teleurgesteld over de uit spraak van de rechtbank in Utrecht vrijdag. De rechtbank veroordeelde de 38-jarige moordenaar tot twintig jaar cel en tbs wegens doodslag op hun 13-jarige dochter. Hij kreeg de straf ook voor de verkrachting van twee andere vrouwen. Na de uitspraak wilden de ouders van Sybine aanvankelijk niet reageren. Inmiddels heeft vader Arjen Jansons namens zijn vrouw en dochter Hanna een schriftelijke verklaring op gesteld. „Een straf van 20 jaar en tbs met dwangverpleging is veel te licht", concludeert Arjen Jansons. Twintig jaar betekent volgens hem in praktijk 14 jaar cel, omdat eenderde bijna au tomatisch wordt kwijtgeschol den. Vervolgens wordt in de tbs-kliniek gekeken of de man na twee jaar weer in de maat schappij kan terugkeren. Jan sons: „Als geboren kameleon zal hij ongetwijfeld de indruk wekken dat hij van zijn pro bleem is verlost. Hij komt dan na 16 jaar weer vrij." Het gezin Jansons vindt dat levenslang de enige rechtvaar dige straf is. Voor Arjen Jansons is het overduidelijk dat zijn dochter met voorbedachte rade is vermoord. „Of je nu de trek ker van een pistool overhaalt of, zoals in het geval van Sybine, iemand belet zuurstof in te ade men met de dood tot gevolg: in beide gevallen is het moord." Als de rechtbank moord be wezen had geacht, dan hadden de rechters levenslang kunnen opleggen. Misdadigers die in Nederland deze straf krijgen, komen in principe niet meer uit de gevangenis. Zij komen ook niet in aanmerking voor straf vermindering. Hun enige kans is dat hen gratie wordt ver leend. In zijn verklaring verwijst Ar jen Jansons ook naar de moordzaak van de 7-jarige Cha nel Naomi Eleveld in Assen. „Een pratende verdachte in die zaak krijgt terecht levenslang. Een verdachte die zich beroept op zijn zwijgrecht, wordt be loond met een lagere straf', constateert hij. „Met deze uit spraak wordt het rechtsgevoel van menige Nederlander ge tergd. Niet in de laatste plaats dat van mijn vrouw, die vrijdag ochtend in snikken uitbarstte en haar teleurstelling over de uitspraak niet kon bedwingen. Zij kreeg wél levenslang." Heel Nederland is met het mooie weer verfrissende 7UP gaan drinken. Wij willen de groene 1,5L flessen snel weer voor u vullen. Daarom vragen wij u vriendelijk deze flessen zo snel mogelijk weer in te leveren. Alvast bedankt voor uw mede werking. Nieuwe auto's vermelden uitstoot en brandstoj\'erbruik den haag anp .DESIGNCENTRUM Op nieuwe auto's moet vanaf volgend jaar een etiket zitten waarop onder meer brandstof verbruik en schadelijke uitstoot moeten worden vermeld. Het kabinet hoopt dat de consu ment hierdoor eerder een zui nige auto koopt, waardoor het interessanter wordt voor fabri kanten om meer milieuvriende lijke auto's op de markt te bren gen. Het kabinet denkt dat de uit stoot van het broeikasgas kool dioxide in 2010 met 50 kiloton per jaar zal zijn afgenomen als gevolg van de autostickers. Met de sticker geeft het kabinet ge hoor aan een Europese richt lijn. Die verplicht naast het eti ket de jaarlijkse uitgave van een brandstofverbruiksgids en het ophangen in de showroom van een poster met gegevens over brandstofverbruik en de uit stoot van de aanwezige nieuwe auto's. Ook in reclameuitingen moeten de gegevens worden opgenomen. Nederland gaat zelfs nog een stapje verder: op het etiket en in de brandstofverbruiksgids worden ook gegevens over de relatieve zuinigheid van een au to vermeld. De consument kan dan zien of die meer of minder brandstof verbruikt dan een au to van gelijke grootte. Het kabi net hoopt dat de koper zal kie zen voor het zuinige model. De regels worden wettelijk vastge legd. Op 18 januari 2001 moet het allemaal ingaan. De brancheorganisaties Bo- vag en Rai zien niets in de aan vullende eisen die Nederland stelt. Complex, weinig inzichte lijk, onduidelijk voor de klant, arbeidsintensief en duur, zo oordelen zij. „Relatieve zuinig heid is niet uit te leggen aan de consument en bovendien zorgt de regeling voor te veel admini stratieve rompslomp." NFOLIJN: 023 - 5 740 750

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3