Rafter is meer dan een mooi lijf urgen van den Goorbergh itevreden met 'eigen' plek NOCNSF verzekert zich tegen te veel succes in Sydney Sport SCORE bord fERDAG 24 JUNI 2000 39 PRIJSVRAGEN Lucky day, vrijdag 23 juni. 7-15-22-23- 26-27-31-32-35-40-44-45-48-49-62- 66-67-70-77-79. (onder voorbehoud) ATLETIEK Parijs. Golden League. Mannen. 100 m: 1. Brian Lewis (VSt) 10,10, 2. Surin (Can) 10,18, 3. Boldon (Tri) 10,20. 800 m: 1. Said-Guerni (Alg) 1.45,99, 2. Ngeny (Ken) 1.46,15, 3. Tel- lez(Cub) 1.46,15. 1500 m: 1. El Guerrouj (Mar) 3.30,75 (bwp), 2. Lagat (Ken) 3.33,14, 3. Baala (Fra) 3.33,67. 3000 m: 1. Saidi Sief (Alg) 7.27,67 (bwp), 2. Ko men (Ken) 7.31,47, 3. Million Wolde (Eth) 7.32,36. 3000 m steeple: 1Ezzine (Mar) 8.03,57 (bwp), 2. Reuben Kosgei (Ken) 8.03,92, 3. Barmasai (Ken) 8.04,27. Vrouwen. 100 m; 1. Pintoesevitsj (Oek) 11,09, 2. Fynes (Bah) 11,17, 3. Sturrup (Bah) 11,18, 4. Ferguson (Bah) 11,21; 7. Arron (Fra) 11,26. 200 m: 1 Kathy Free man (Aus) 22,62, 2. Thompson-Davies (Jam) 22,75, 3. Campbell (Jam) 22,95. 1500 m: 1. Dulecha (Eth) 4.03,73 (bwp), 2. Li Jingzhan (Chn) 4.04,84, 3. Koes- netsova (Rus) 4.05,17. 3000 m: 1. Cho- jecka (Pol) 8.33,35 (bwp), 2. Dong Yan- mei (Chn) 8.36,25, 2. O'Sullivan (Ier) 8.36,96. 100 mh: 1. Sjisjigina (Kaz) 12,76, 2. Alozie (Nig) 12,81, 3. Ennis- London (Jam) 12,85. 400 mh: 1. Hem- mings (Jam) 54,46, 2. Teresjoek (Oek) 55,17, 3. Cummings-Glover (VSt) 55,33. Rhede (Dui). Internationale wedstrijden. Mannen, 100 m: 1. Effiong (Nig) 10,45; 200.: 1. Devosnish (GBr) 20,72, 2. May- bank (VSt) 20,89, 3. Van Balkom (Ned) 21,12: 400 m: 1. Niemi (Can) 46,73, 2. Dautzenberg (Dui) 47,98, 3. Som (Ned) 48,15; Ver: Prah (Dui) 8,06. Vrouwen, 100 m: 1. Mayr (Oos) 11,54; 200 m: 1. Breuer (Dui) 23,57; 1500 m: 1 Muraguri (Ken) 4,25,02; 100 mh: 1. Man ning (VSt) 13,29; 400 mh: 1 Urbansky (Dui) 55,49; ver: 1. Tiedtke (Dui) 6,58; kogel slingeren: 1. Moreno (Cub) 69,36. HOCKEY Edinburgh. Vierlandentoernooi. Mannen. Nederland - Spanje 1-1 (0-0). 54. Van der Weide 1-0, 67. Casas 1-1 (sc). Vrouwen: Nederland - Spanje 1-3 (1-1). 23. Mulder 1-0, 25. Barea 1-1, 55. Goi- koetxea 1-2, 67. Moreno 1-3. PAARDENSPORT Papendal. CHampion Gelderland. Dressuur. Grand Prix (individueel en lan- denwedstri|d): 1. Van Baaien (Ned) Olym pic Ferro 1892 punten, 2. Teeuwissen (Ned) Gestion Goliath T 1796, 3 Van Grunsven (Ned) Gestion Idool 1765, 14. Koot/Berken horst Galliano 1666, 19. Imke Bartels/Olympic 8arbria 1656. Landen: 1. Nederland 5453, 2. Verenigde Staten 5067, 3, Denemarken 5036. Springconcours twee fasen: 1. John Whita- ker (GBr) V.V. Tailors Boy 0 strafpunten, 25,91 seconden (tijd van de tweede fase), 2. Philippaerts (Bel) RBG Nura 0-26,19, 3. Bengtsson (Zwe) Opstalan's Medline 0- 26,75, 4. Mathy (Bel) Ivoor 0-26,92, 5. Ehrens (Ned) Kir Royal 0-28,20, 6. Sloot haak (Dui) Gala 0- 28,47, 7, Hbutackers- /Dante 0-29,47, 8. Van der Vleuten/Audi's Impression 0-29,49, 9. Albert Zoèr/Kijoy For Ever 0-29,95. TENNIS Rosmalen. Heineken Trophy, 1,3 miljoen gulden. Mannen, kwartfinales: Rafter (Aus/3) - Ala rm (Mar/6) 3 J L D.irnrn I Gus- tafsson (Zwe) 6-3 3-6 7-5, Chang (VSt/5) - Braasch (Dui) 7 6 7-6, Escudé (Fra/2) - Clavet (Spa/8) 7-5 6-4. Dubbelspel, kwart finales: Tieleman/Van Lottum (Ita/Ned) - Florent/Tramacchi (Aus) 4-6 6-4 6-3, Haarhuis/Stolle (Ned/Aus/1) - Pavel/Trifu (Roe) 6-3 6-7 7-5. Vrouwen. Halve finales: Hingis (Zwi/1) Capriati (VSt/4) 7-5 6-2, Dragomir (Roe/8) - Brandi (VSt) 6-2 6-3. Dubbelspel, halve finales: De Lone/Pratt (VSt/Aus) - Booger- t/Oremans (Ned/3) 6-4 7-6. Nottingham. Mannen, 800.000 gulden, kw.uIfiii-ili". i inr.|i'.in (lr,i/4) I erreira (ZAf) 7-6 6-3, Björkman (Zwe) - Fromberg (Aus) 7-5 4-6 é-3. Halve finales: Black (Zim) Gamblll (VSt) 7-6 6-1, Grosjean - Björkman 7-6 6-4. Eastbourne. Vrouwen, 1,2 miljoen gulden. Halve finales-. Van Roost (Bel/5) - Kremer (Lux) 4-6 7-5 6-1, Halard-Decugis (Fra/6) - Rubin (VSt/8) 6-2 3-6 6-4. ZEILEN Kiel. Olympische zeilweek. Vrouwen. Europe, stand na 9 races. 1. Matthijsse (Ned) 11 punten, 2, Multala (Fin) 14, 3. Roug (Den) 21. Mistral/na 9 races: 1. Merret (Fra) 22, 2. Vidal (Fra) 26, 3. Crisp (Aus) 28. 470, na 9 races: 1. Armstrong/Stowell (Aus) 30,4, 2. Wester- hof/Bollweg 44, 3. Taran/Pasjolsjik (Oek) 47. Mannen. Laser, na 9 races: 1. Scheidt (Bra) 10, 2. Blackburn (Aus) 11, 3. Kats (Ned) 15. Mistral, na 9 races: 1. Rodrigues (Por) 22, 2. Guyadar (Fra) 23, 3. Huguet (Fra) 24. Star, na 6 races: 1. Pickel/Aura- r.her (Dui) 16. lO.-ynoIrl-./l il|ml,il„ (VSt) 19, 3. Walker/Merricks (GBR) 20. Soling, geplaatst voor matchracen: 1, Heiner/Van Niekerk/De Ridder (Ned) 15, 2. Wallen (Zwe) 25, 3. Wittey (Aus) 28. Wolvega, 24 juni Eerste Koers; Oker Bear. Olga BS, Next one Supre me. Tweede koers: Mike, Jimbob, Kramer Blush. Derde koers: Matisse, Orient Stardust, Olympia Broline. Vierde koers: Marianne Dragon, Lex An- k/i deren, I Can Run. Vijfde koers: La Coruna, Kill- O kenny, Keller Limburgia. Zesde koers: Mystic: Me- mory, Nightmare Meadow, Nicole Dragon. Zeven- de koers: Norman Jeanet, Nuance Kades, Nena 'Franss R. Achtste koers: ONM Select, Olympic W" Wish, Orkana Kades. Negende koers: Lars van flF Zuilen, Wild Joy, Just Beuckenswyk. Tiende koers: Nigel Stardust, Nobelo P, Naction Skoatter. Elfde UI koers: Nex Money, Nero van Exito, Mlro Robel. Duindigi, 25 juni Eerste koers: Napal Limburgia, Victory Groenhof, lK My Way K. Tweede koers: Dounyapour, Royal Wind, Diamond Lillv. Derde koers: Intact Hornli- ne, King Boshoeve, Herbie W. Vierde koers: Shell- cracker, Kelsea Boko, Kanjer Norton, Isadora d'Ombree. Vijfde Koers: Mack the Butcher, Keep the Change, Hell Angel. Zesde koers: Liberie Hollande, Milord Boko, Crack Pride. Zevende koers: Hinde Buiten zorg, Jackhammer, Dojo de Tajoney. Achtste koers: Nol Ossewaard, Norbert let, Nana W. Negende koers: finale. Tiende koers: Mastermind jago, Maestro Vica, Kasparov. Elfde koers: Bluetong, Regilio, Blue Neville. Twaalfde koers: Nero Buitenzorg, Nadir Wolfhorn, Oprah Buiten zorg, Alkmaar, 26 juni Eerste koers: Happy D, Nero Boko, Mirana B, Tweede koers: Kairos Hanover, Marvel Cartouche, Jaguar S. Derde koers: Luciana, Minut's Pride, Natali Swagerman. Vierde koers: Kim Westerzij, Mistral Starlake, Khalif. Vijfde Koers: Michel Compaen, New York Yankee, Nouveau Ie Blanc. Zesde koers: Norma, Pontus ü:p, Mireille K. Ze vende koers: Kairos Hanover, Marvel Cartouche, Jaguar S. Achtste koers: Maldini Boko, Uruguay en, Ko Buitenzorg, Hamburger Hills. Negende koers: Ozzie Boko, Love to Win, Okien Swagerman. Tiende koers: Larissa Boko, Lucky of Wiba, Triumf Fro. Elfde koers: Kaptein Crown, lywin L, Space Runner. oetballer Dubovsky verongelukt gkok De Slowaakse international Peter Dubovsky is bij een :antie in Thailand om het leven gekomen. De 28-jarige voet lier van Real Oviedo dook in het vakantieoord Koh Samui, geveer 650 kilometer van hoofdstad Bangkok, van een 10 me- hoge klif. Hij kwam daarbij verkeerd terecht. In kritieke toe- ind werd hij naar een ziekenhuis gebracht. Daar overleed de ormalige speler van Real Madrid gisteren aan zwaar hersen- sel en bloedverlies. Hij speelde sinds 1995 voor Oviedo. In 93 was Ajax nog geïnteresseerd in de linkermiddenvelder, lar die koos toen op het laatste moment voor de Koninklijke. erstappen crasht tijdens test gny cours Jos Verstappen is tijdens een testsessie in Magny urs flink gecrasht. Dat gebeurde op het circuit waar volgende ek de Grand Prix van Frankrijk wordt gehouden. Verstappen 7 pte ongedeerd uit de Arrows, die vrijwel total loss was. De to is teruggestuurd naar Engeland voor verder onderzoek, lar waarschijnlijk was een technisch defect de oorzaak van d t ongeluk. Verstappen verloor in bocht 2 van het circuit de is icht over het stuur, waardoor zijn bolide rechtdoor ging en •t hoge snelheid in de banden tot stilstand kwam. Verstappen wat last van zijn nek, maar zal volgende week gewoon kun- starten in de Grand Prix van Frankrijk. albers gaat in de tegenaanval hü ihem Karei Aalbers heeft gisteren voor een bedrag van 7,5 vc ljoen beslag gelegd bij Vitesse, NUON en J. Bos, lid van de id van toezicht van Vitesse. Aalbers meent dat hij na zijn ont- g in februari nog een fors bedrag van de Arnhemse voetbal- ib tegoed heeft. De oud-voorzitter vertrok begin dit jaar met gouden handdruk van ruim vier miljoen gulden. Vitesse be dde slechts de helft uit. Vitesse meent dat Aalbers nog tijdens i bewind de club grote financiële schade heeft berokkend, grond daarvan liet de voetbalclub begin deze week voor vijf ljoen gulden beslag leggen op bezittingen van Aalbers. De ormalige preses eist daarnaast nog vier miljoen gulden als kfmpensatie voor geleden schade en 1,5 miljoen gulden voor ite-derving en advocaatskosten. lympische trial lichte dubbeltwee erdamVanmiddag om tien voor half zes is op de Bosbaan frnsterdam een olympische trial tussen twee roeiploegen. wint mag naar Sydney. Het duel over de klassieke twee kilo ter gaat tussen Kirsten van der Kolk met Marit van Eupen en di Poot met Mirjam Ter Beek. Indien de winnende boot vijf meer seconden voorsprong heeft is de beslissing definitief, een kleiner verschil gaat de trial over drie wedstrijden en g de ploeg die tweemaal heeft gewonnen zich opmaken voor Olympische Spelen, die op 15 september beginnen. horsing Baumann opgeheven ss» Olympisch kampioen Dieter Baumann mag weer hard en. De juridische commissie van de Duitse atletiekbond :ft gisteren zijn schorsing ingetrokken. Baumann, olympisch npioen in Barcelona '92 op de 5000 meter, werd betrapt op gebruik van nandrolon. De 35-jarige atleet beklemtoonde ichuldig te zijn. Een derde zou het verboden middel toege- :gd hebben aan zijn tandpasta. Desondanks werd hij na de iitieve contra-expertise voor twee jaar geschorst. Een haar- ilyse in het lab van Straatsburg wees op zijn onschuld. Voor- er Schöppe van de juridische commissie trok daarop de orsing in. ockeyverlies en -remise tegen Spanje iburgh De vrouwenhockeyploeg heeft het vierlandentoer- )i in Edinburgh geopend met een nederlaag. Gisteren verloor iloeg van Tom van 't Hek met 3-1 van Spanje, de nummer van de wereld. Nederland nam nog wel de leiding in de te minuut door Eefke Mulder van Kampong. Daarna werd de eg overspeeld door Spanje. Het Nederlands mannenhocky- in heeft in de eerste wedstrijd van dat vierlandentoernooi ge- gespeeld tegen Spanje: 1-1. Verdediger Sander van der Weide :nde na de rust de score voor Oranje. Jordi Casas schoot tnje vlak voor tijd uit een strafcorner langszij. lortprijzen voor Borst en De Lange erdorp/warmondLeiderdorp zit nog steeds goed in zijn tide' sporters. Marathonschaatser Ruud Borst en shorttrack- tatsster Melanie de Lange kregen gisteravond de titel sport en sportvrouw van Leiderdorp. Borst won afgelopen win- mder meer de alternatieve Elfstedentocht in Finland. De ige werd nationaal kampioene shorttrack. Haar tweelingzus ireen kreeg de jaarlijkse pechprijs omdat zij door de hele ter uitgeschakeld was vanwege een beenbreuk. De teamprijs de de jury toe aan het standaardelftal van RCL, dat kampi- van de derde klasse zaterdag werd. De ruitervereniging thorp kreeg de titel sportvereniging van het jaar. De vrouw- ifdeling van voetbalvereniging Warmunda mag zich sinds eravond een jaar sportploeg van Warmond noemen. is maar goed dat Jurgen Jen Goorbergh wars is van loof. Anders was hij de loop nabij geweest. Num- iertien blijft de Nederland- otorcoureur in Assen ach- ilgen. Vorig jaar begon en hij de TT als dertien- 'an middag staat hij weer ;nde op de grid van de Hij was er aan de voor van de 70ste Dutch TT gelukkig mee. Van den ergh miste op een haar derde startrij. Daar baal- ij van. ,,We hadden een fde plaats verdiend. Ik zat dicht tegenaan", mokte het doel te bereiken ie een één-tweetje op zetten met een snellere collega. Valentino Rossi moest 'm op sleeptouw nemen in de slotfase van de tweede kwalificatietrai ning. 'Rossifumi' was best ge negen zijn Nederlandse collega op te stuwen in de vaart der Grand Prix-coureurs. ,,We zijn geen directe concur renten", legde Van den Goor bergh uit. Rossi stak naar de vlak achter hem rijdende Van den Goorbergh z'n duim om hoog ten teken dat hij mee wil de werken. De Nederlander zocht de slipstream van Rossi, maar' had op het verkeerde paard gewed. Toen de populai re Italiaan ter hoogte van de Veenslang zijn machine de spo ren gaf, was Van den Goor bergh gezien. De Bredanaar miste het ver- iertakten in 500 cc toegestaan nternationale motorsportfederatie FIM heeft bepaald dat in i00 cc viertaktmotoren worden toegelaten. De fabrikanten Ie Grand Prix Commissie hadden daarop aangedrongen. De itech-prototypes zijn wel veel duurder dan de tot nu toe gbare tweetakten. bond is van plan in 2002 de koningsklasse om te vormen twaalf teams met twee rijders, naar het voorbeeld van de nule 1. In de Formule 1 gaat veel meer geld om. In de mo- lort zijn tot nu toe echter maar vijf producenten (Honda, ïaha, Suzuki, Kawasaki, Aprilia) actief. Het is de vraag of an- fabrikanten zich in de Grand Prix-racerij willen storten, ilgens veelvoudig wereldkampioen Mick Doohan, gestopt :n blessure, is de komst van de viertakten (meer vermogen, ':elijker af te stellen) wel noodzakelijk. ,,We moeten de t technisch interessanter maken. Niemand koopt vandaag lag tweetakten. Door de viertakten wordt het WK voor de lucenten interessanter." mogen om met zijn tweecilin der Honda aan'te kunnen pik ken bij de veel snellere Italiaan. De straffe tegenwind speelde hem daarbij op het snelle ge deelte van het circuit parten. „Jurgen waaide letterlijk uit de toptien", zou oude rot Wil Har- tog verklaren. De Witte Reus had het volgens Jurgen goed gezien. „Valentino gaf een straal gas en weg was-ie. Het lukte me net niet in de slip stream aan te pikken." Over zijn tijd was Neerlands hoop niet ontevreden. Het ver schil met Loris Capirossi, die de snelste trainingstijd op de gloednieuwe Asser chronome ters afdrukte, bedroeg minder dan twee seconden. Dat, plus de wetenschap dat hij over twee praktisch gelijkwaardige motoren kan beschikken, maakte dat Neerlands hoop de TT met veel zelfvertrouwen te gemoet ziet. „We zijn de laatste dagen enorm in de weer ge weest. Motor 1 en 2 zijn bijna even snel. Dat is een belangrijk voordeel. We moeten rekening houden met wisselende weers omstandigheden. We maken er een klaar voor nat en een voor droog weer." Van den Goorbergh stuntte twee weken geleden op het cir cuit van Catalunya met een ze vende plaats. Hij droomt er van zijn tot nu toe beste prestatie op zijn thuiscircuit te overtref fen. Maar daarvoor heeft hij wel hulp van boven nodig en moet het Asser asfalt net als dat in Spanje kleddernat zijn. „In dat geval zit een plaats bij de top vijf er in", liep Van den Goor bergh op de zaken vooruit. Op het kabbelende water in de Amsterdamse IJ- haven, staand in de kajuit van de fraai ogende clipper Stad Amsterdam, sprong Jan Loorbach in de bres voor de zwemmers. De chef de mission van de Nederlandse olympische ploeg verdedig de gisterochtend tijdens een persbijeenkomst van NOCNSF de omvang van de zwemafvaardi- ging naar Sydney. Tot genoegen van Hans Beijer, voorzitter van de KNZB, een van zijn toehoorders in de scheepskamer van de replica. De zwembond, de vijfde bondsorganisatie van Nederland, geldt als de allergrootste toeleveran cier van Loorbachs gouden missie. Met twee wa- terpoloteams en een batterij van liefst 24 zwem mers is de inbreng groter dan ooit in de olympi sche geschiedenis van de KNZB. Maar het is niet alleen kwantiteit die Beijer voor het 'uitzendbu reau' van NOCNSF in de aanbieding heeft. Verre van dat zelfs. De Nederlandse waterpolovrouwen debuteren op olympisch niveau als medaillegegadigden, zesvoudig Europees zwemkampioen Pieter van den Hoogenband, wereldkampioen Marcel Wou- da en viervoudig wereldrecordhoudster Inge de Bruijn hebben in de kring van Loorbach een nog hogere status. Die van beschermde boegbeelden. Vandaar ook dat KNZB-voorzitter Beijer goedge mutst plaatsnam op het aan het Java-eiland in Amsterdam afgemeerde zeilschip. Aan stuur boordzijde, vanzelfsprekend. Om de talenten van Van den Hoogenband, Wouda en De Bruijn in het olympische zwem- toernooi in optimale zin, dus ook in esatfettever- band, te exploiteren heeft de keuzecommissie van het NOCNSF de weg vrijgemaakt voor vijf re serves. „Omdat we overtuigd zijn van de medail lekansen", betoogde Loorbach ter verdediging van het bijna recordaantal Nederlandse zwem mers in de olympische ploeg. Naar de Zomerspelen van Tokyo in 1964 wer den 26 zwemmers uitgezonden, twee meer dan nu, niet in de laatste plaats omdat er destijds per discipline drie startbewijzen per land te verdelen waren. De mannen hebben de vrouwen anno 2000 in aantal overvleugeld. Tegen elf in '64 telt de olympische zwemdelegatie waaraan Loorbach zijn goedkeuring heeft gehecht de namen van dertien mannen. Het sinds Atlanta '96 aanzienlijk opgefleurde Nederlandse wedstrijdzwemmen (nadien was het op elk internationaal titeltoernooi in veel voud prijs) rechtvaardigt in de visie van NOCNSF de voorkeursbehandeling bij de verdeling van de accreditaties. „Wij zijn ontvankelijk voor de argu mentatie van de KNZB", zo verklaarde Loorbach op driemaster Stad Amsterdam. Vijf reservisten zijn aan de basis van negentien gekwalificeerden toegevoegd, om met name Van -den Hoogenband, Wouda en De Bruijn te ont zien in de wirwar van series, halve finales en fina les. Om, zoals Loorbach zei, overbelasting te voorkomen. Tussen series en finales zijn semi-fi- nales ook in de olympische programmering doorgevoerd, in navolging van wereldkampioen schappen en Europese titelgevechten. Met de in het zwembad van Sydney verwachte stroom medailles heeft NOCNSF het eigen me daille-bonusplan extra moeten verzekeren, liet Loorbach weten. „In het buitenland", zei de aan voerder van de olympische beweging er met na druk bij. „Want sport en risico zijn een enge combinatie in Nederland, verzekeringsland." Dat de volleybalsters buiten de poorten van het olympische dorp blijven, na de uitschakeling op het kwalificatietoernooi in Japan, is nadelig voor de ratio van het aantal uit te zenden (privé-) coaches en medische begeleiders. Eleminatie van de mannenvolleyploeg op het pre-olympisch toernooi in Frankrijk, volgende maand, zou in dat opzicht helemaal onwelkom zijn. Loorbach maakte zich er met een kwinkslag van af: „Laten we hopen dat de nederlaag on langs van het Franse volleybalteam niet net zo strategisch was bedoeld als het verlies van het Franse voetbalteam." In het uiterste geval stelde de chef de mission voor de schaarste op de ac- creditatiemarkt voor ondersteunend personeel op te heffen door 'subregeltjes en omlabelen'. Met andere woorden: „Het hoort bij topsport dat je alle kansen die je hebt, probeert te benutten." Honda heeft een reputatie hoog te houden op het Asser TT-circuit. Sinds Kevin Schwantz op een Suzuki in 1993 zegevierde gingen alle hoofdprijzen in de koningsklas se naar Honda, dat gisteren ook Capirossi (2.02.058) en Alex Cri- ville (2.02.616) het snelst zag trainen. Klassementsleider Ken ny Roberts start op Suzuki van af de derde positie. Bij de kwartliters staat even eens een Italiaan pole-position: Marco Melandri, die twee jaar geleden als jongste coureur ooit de Asser TT in de 125cc op zijn naam schreef. Jarno Janssen bleef steken op een achttiende plaats. Spaans trio eist plaatsing op Wimbledon BARCELONA RTR Alex Corretja, Albert Costa en Juan Carlos Ferrero heb ben gedreigd het tennistoer nooi van Wimbledon te boy cotten. De drie Spanjaarden, vooral thuis op gravel en zel den succesvol op het snelle gras, zijn verbolgen omdat ze in Londen niet zijn ge plaatst. Boze brief Het trio heeft een boze brief gestuurd naar de ATP over de gang van zaken. Ze me nen recht te hebben op een voorkeursbehandeling op grond van hun klassering op de wereldranglijst. De All En gland Club gaat echter uit van andere maatstaven. „De ATP wil wel dat wij op Wimbledon spelen maar ze eist niet dat Wimbledon de ATP-lijst respecteert", lichtte Corretja de actie toe. „Er wordt een hoop onzin ver teld waar we niets van snap pen. We vragen daarom om een nieuwe loting. Anders overwegen we niet mee te doen aan Wimbledon." Krajicek Corretja bezet op de wereld ranglijst de elfde plaats. Hij wordt op de voet gevolgd door Ferrero (13) en Costa (15). De laatste heeft het niet echt getroffen. Hij staat in de eerste ronde tegenover Ri chard Krajicek. De voormalig titelhouder behoort door zijn knie-operatie momenteel niet tot de toptwintig maar is, mede door zijn finale plaats in Halle en reputatie op grasbanen, niettemin als elfde geplaatst. Ferrero werd gekoppeld aan de Slowaak Karol Kucera en krijgt bij winst waar schijnlijk al te maken met fa voriet Pete Sampras. Corret ja's eerste tegenstander is landgenoot Alberto Martin. Jurgen van den Goorbergh maakt zich klaar voor de training op het cir cuit van Assen. foto anp Australiër is op Rosmalen al sinds 1998 ongeslagen Patrick Rafter is populair bij de vrouwelijke tennis- fans. Niet voor niets werd de Australiër in 1997 door lezers van het Amerikaanse blad People tot een van de meest sexy mannen ter wereld uitgeroepen. Toen hij eind juli vorig jaar even aanvoerder werd van alle tennisprofs, waren de pos ters niet aan te slepen. Maar kort daarna werd het stil rond hem, vanwege een ernstige schouderbles sure waarmee hij maanden zoet was. Inmiddels is Pa trick Rafter terug. rosmalen rené van hattum Morgen zou hij in Rosmalen voor de derde maal de Heine ken Trophy kunnen winnen. Bovendien staat hij hoog geno teerd op de favorietenlijst voor de Wimbledontitel. Patrick Raf ter is een aardige jongen van 27. Wel veel geld - hij won al dik twintig miljoen gulden aan prij zengeld en haalde een veelvoud aan sponsorgeld binnen -, maar geen kapsones. In Rosmalen loopt hij rond zoals hij overal ter wereld op tennisparken rondslentert als hij niet speelt; blote voeten in badslippers, staartje, lekker los t-shirt en liefst een bermuda aan. Op een andere locatie zou hij zo voor de 'good looking' strandwacht kunnen worden versleten. Dat van dat sexy imago is dan ook niet gek. Daarmee echter win je Wim bledon niet. Patrick Rafter heeft meer in huis dan een knappe kop en een gespierd lijf. Gewel dig atletisch vermogen bijvoor beeld, maar ook een service als of er een katapult wordt afge schoten. En een volley waarop vrijwel de hele tenniswereld ja loers is. Misschien dat alleen Pete Sampras niet zou willen ruilen. Sjeng Schalken over Patrick Rafter: „Die gast is gewoon veel te goed voor mij." foto anp Sjeng Schalken stak zijn be wondering voor Rafter, twee voudig winnaar van de US Open, deze week niet onder stoelen of banken, nadat hij in twee sets door hem was afge droogd. „Je kunt hier lang of kort over kletsen, maar die gast is gewoon veel te goed voor mij." Welke return Schalken ook tevoorschijn toverde, Rafter volleerde hem negen van de tien keer weg. Karim Alami ervoer gisteren hetzelfde. Ook als het even niet loopt, kruipt Rafter niet in zijn schulp, maar blijft hij naar het net stormen. Tegen Martin Damm zal hij vandaag in de halve finale niet anders doen. Met dat spel is hij in Rosma len sinds zijn debuut in 1998 nu al dertien partijen op rij onge slagen. Hij won het toernooi al tweemaal. Schalken werd niet eens moedeloos van het optre den van Rafter. „Ik stond eigen lijk te genieten van zijn spel. Ik zou ook wel zo willen volleren, maar helaas gaat dat nooit luk ken.' Het gevaar van Rafter zit volgens Schalken niet alleen in zijn volley, maar ook in zijn ser vice. „Ik krijg hem tenminste niet terug. In Halle speelde ik echt mijn beste grastennis ooit en toch verloor ik met twee maal 7-6. Hij slaat een service van 185 kilometer per uur en dan ook nog met een kick. Die bal stuit omhoog of schiet weg." Voor Schalken is de Au straliër in Londen een van de grote favorieten. „Hij is vorig jaar met grastennis nummer één van de wereld geworden en stond in de halve finales op Wimbledon. Dat zegt genoeg." Zoiets zal Patrick Rafter van zichzelf nooit zeggen. Hij is al tijd de bescheidenheid zelve, heeft aan aangenaam zachte stem, maar is niettemin altijd openhartig. Zo zal Rafter nooit een veteraan worden temidden van jonkies. Zo eentje die maar moeizaam afscheid kan nemen van het tennisleven vol in de schijnwerpers. Nadat hij in ok tober vorig jaar aan zijn rech terschouder was geopereerd was hij drie maanden helemaal uit het circuit. Hij had, zei hij deze week, de competitie geen tel gemist. Niet dat hij al van plan is te stoppen. „Dit jaar is om te kijken hoe het gaat na mijn schouderblessure, volgend jaar hoop ik net zo'n goed te zijn als in '97 en '98." Dat wa ren de jaren dat hij het US Open won.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 39