'Elk duel is een knaller' uropese titel wordt Rotterdams feestje duizenden tickets in beslag genomen Euro 2000 )eschamps: aanvoerder net vuur in de schoen Besloten training Turkije FNV wil onderzoek vrijwilligers Vóór het muurtje MERDAG 24 JUNI 2000 305 I j dier Deschamps bij aankomst in Wavre. foto rtr statistieken van de eerste ee duels op Euro 2000 vertel- het verhaal van zijn carrière. Franse aanvoerder Didier schamps nam tegen Dene- irken en Tsjechië niet één er het vijandelijke doel onder ur. Dat wordt ook niet van m verwacht. Over beide els verspreid maakte de mid- nvelder in totaal wel tien ertredingen. Schoffelen be- ort wel tot zijn takenpakket, ischamps is de man die in ;nst van spelmaker Zinedine lane het vuile werk moet op- appen op het Franse mid- nveld. Daar geniet hij van. heb in het veld alles voor Zi- ne over. Als ik tien ballen dan lever ik er het liefst bij hem in. Dat is mijn k." Ma het eerste groepsduel te- Denemarken kreeg De- lamps het zwaar aan de stok t de kritische Franse pers. 0l'-jarige middenvelder van elsea werd zonder pardon eserveerd. Te oud en duide- over zijn hoogtepunt heen, rd er van alle kanten gesug- eerd. Tegelijkertijd kwam er 1 campagne op gang om Pa- |k Vieira in het Franse elftal schrijven. Dat ging de trotse schamps net iets te ver. Tot het diepst van zijn ziel ge- nkt besloot hij van de ene op andere dag niet meer n\et rsvertegenwoordigers uit zijn Ierland te spreken. Ik geef altijd 200 procent als met het Franse elftal moet itballen. Natuurlijk speel ik ene wedstrijd beter dan de dere. Maar het is niet leuk als ds in de kranten moet lezen dat ir niks meer van kunt en dat wsnel door een andere speler vangen moet worden. Dat pt niet. Zover mogen journa- en niet in hun kritiek gaan. theeft me echt geraakt." leschamps denkt zelf nog t aan stoppen. Hij heeft even t de gedachte gespeeld om Euro 2000 te bedanken als ernational, maar is inmid- een heel eind op die beslis- teruggekomen. „Over twee is het WK in Japan. Dan ik nog maar 33 jaar. Daar ik toch wel graag bij zijn, zo- iik er nu over denk." tijdens Euro 2000 kan de Franse aanvoerder al een mijl paal in zijn interlandcarrière bereiken. De kwartfinale tegen Spaïije, morgenavond in Brug ge, wordt zijn 99ste duel in het shirt van de nationale ploeg. In terland nummer 100 volgt als de Fransen de halve eindstrijd halen. En daar twijfelt De schamps niet aan. Saamhorigheid en kameraad schap zijn de belangrijkste pij lers waarop de wereldkampioen drijft, vindt de aanvoerder. „Voor het WK in eigen land hebben we twee maanden on afgebroken in een trainings kamp gezeten. We zijn een soort broers van elkaar gewor den en genieten van eikaars ge zelschap. Het gebeurt regelma tig dat we na het eten nog een uur samen om te tafel zitten. Een beetje kletsen, een beetje lol maken, maai' ook heel seri eus over voetbal praten. Dat is volgens mij uniek en maak je bij geen enkele andere ploeg mee." Na vijf seizoenen Juventus verkaste Deschamps in de zo mer van 1999 naar Chelsea. Hij had in Turijn alles gewonnen wat er te winnen viel en was toe aan een nieuwe omgeving en uitdaging. Bovendien had hij meer dan genoeg van de nim mer aflatende stress in de Serie A. In Londen kwam de Frans man tot rust. „Ik kan nu weer rustig met mijn zoontje over straat lopen. Ik heb een prach tige tijd bij Juventus gehad, maar in Engeland heb ik het ook uitstekend naar mijn zin. Ik was ook van plan om Engels te leren, maar daar is tot nu toe nog niet zoveel van terecht ge komen. Heel veel jongens bij Chelsea spreken Italiaans. Die taal beheers ik ook heel aardig. Dus wat doe je dan? Dan praat je Italiaans met elkaar. Pure ge makzucht. Dat ga ik straks echt anders aanpakken." Maar eerst wil Deschamps met de Frans ploeg nog een kunststukje uithalen op Euro 2000. Hij knipoogt heel nadruk kelijk naar de hoofdprijs. „Er zijn jongens die na het EK stop pen als international. Voor deze unieke groep is dit de laatste kans om Europees kampioen te worden. Die titel ontbreekt nog op onze erelijst. Het is een ge not om in dit team te mogen voetballen." Ik ben dolblij met deze wed strijd", zegt Jol vanuit Brussel, waar het scheidsrechterskorps is ondergebracht. „Het is niet niks om een duel in de kwartfi nales te mogen leiden. En Por- tugal-Turkije is natuurlijk een heel mooie. Maar ach, elke wedstrijd is in feite een knaller bij dit toernooi". Eerder floot Dick Jol tijdens het EK de wedstrijden Zweden- Turkije en Portugal-Duitsland. „Die gingen best lekker", zegt de arbiter. „Ik vind trouwens dat het niveau van de scheids rechters hoog ligt. Dat is ook een gevolg van het feit dat dit tot nu toe clean wordt gevoet bald. Geen nare incidenten of ordinaire vechtpartijen. Dat scheelt behoorlijk. Qua voetbal is het EK heel aantrekkelijk, bo vendien wordt er veel ge scoord." Jol zegt uiterst tevreden zijn met de sfeer binnen de groep scheidsrechters. „Het gaat er al lemaal heel relaxed aan toe. Vooral de begeleidingsgroep is uitstekend. We trainen dage lijks, maar daarnaast is er ruim te genoeg om bijvoorbeeld te gaan midget-golfen of een potje te bowlen." Volgens Jol, die ko mend seizoen in het kader van een uitwisselingsprogramma wedstrijden in de Italiaanse Se rie A gaat leiden, bleef de stem ming prima toen een aantal collega's hoorden dat ze naar huis moesten. „Dat is toch een vervelend moment. En als je dan hoort dat je mag blijven, dan kan je natuurlijk een gat in de lucht springen". Hoe het verder gaat na de kwartfinales moet ook Dick Jol afwachten. „Het is afhankelijk van de resultaten. Laat ik eerlijk zijn, als Nederland de halve fi nales haalt, zal het voor mij moeilijk worden om verder te gaan. Laat ik het zo zeggen: Ne derland en Dick Jol gaan allebei voor goud." Dick Jol bijt van zich af. umuiden Bij de Umuidense voetbalclub Stormvogels kwam don derdagavond een onverwacht telefoontje binnen: het Turkse voet balteam vroeg of vrijdagavond kon worden getraind ter voorberei ding op de wedstrijd tegen Portugal, vanavond om 18 uur. Vice- voorzitter Nico Stoker: „We hadden ons voorbereid op de Tsjechen en van de week zijn de Fransen geweest, dus we konden qua orga nisatie de Turkse training wel aan. We hadden net tegen de 25 vrij willigers gezegd dat ze niet meer nodig waren, dus iedereen had de baas al gebeld van 'vrijdag kom ik weer werken'. Vervolgens kon ie dereen weer vrij nemen." Het was gisteravond een gesloten training in die zin dat de Turkse voetballers geen pers en publiek langs de lijn wilden hebben. Maar het Stormvogels-complex is zodanig tegen de duinen aan gelegen dat de training voor belangstellenden goed was te volgen. foto united photos de boer leek het best bewaarde ge in van Euro 2000. De plaats i de huldiging als het Neder- ds elftal Europees kampioen rdt. Volgens een woordvoer- van de gemeente Amster- ii wordt er sowieso gehul- l in Rotterdam. Als de man van Oranje zin hebben in een feestje volgt de dinsdag de finale een grachtentocht Amsterdam. to In Rotterdam wordt de fina- iespeeld. Daar wordt het Ne- ;ec lands elftal mogelijk Euro- Kampioen en dus wordt sel in Rotterdam gehuldigd", aldus de Amsterdamse woord voerster. Op het Rotterdamse stadhuis verkeerde men in de veronderstelling dat een huldi ging in de hoofdstad zou plaatsvinden, maar de Rotter dammers zijn bereid het feestje zelf te organiseren. Overigens hebben beide steden nog geen officieel verzoek gekregen van de .KNVB om een huldiging te organiseren. In Amsterdam heeft men meer tijd nodig om een huldi ging te regelen. In 1988 leidde de grachtentocht van de Euro pees kampioen tot zinkende woonboten. Om soortgelijke ta ferelen te voorkomen kan op zijn vroegst op dinsdag een tocht door de Amsterdamse grachten worden geregeld. Bij de KNVB wil men nog niets kwijt over de plaats van de huldiging. Morgen moet eerst Joegoslavië worden verslagen in de kwartfinale. En dan is Ne derland nog altijd twee over winningen verwijderd van de ti tel. De meeste Europeanen den ken dat het Franse team Euro 2000 wint. Over welk team in de finale tegenover Frankrijk staat, zijn de meningen in Europa verdeeld. Velen denken dat het Nederland zal zijn, maar ook Italië en Portugal maken- nog een kans. Dit blijkt uit een Eu ropees uitgevoerd Nipo-onder- zoek. De Fransen zelf zijn er het sterkst van overtuigd dat hun team weer over de Champs- Elysées zal paraderen. Maar liefst 68 procent van de Fransen ziet hun team als grootste kans hebber voor de Europese titel. Slechts 29 procent van de Ne derlanders denkt dat het eigen land kampioen wordt. De stra ten in Europa zullen op 2 juli wanneer de finale wordt ge speeld bijna verlaten zijn. Tus sen 66 en 75 procent van de Eu ropeanen kijkt naar de wed strijd. an :hting Euro 2000 heeft gisteren bij een :e al bij Ticket Unlimited in Amsterdam ev ge duizenden kaarten voor het EK in be is j genomen. De inval werd gedaan door deurwaarder met hulp van de Amster- ev use politie, uro 2000 zal nog juridische stappen on- nemen tegen Ticket Unlimited. Maar met twee gewonnen rechtszaken tegen tic ketbureaus in de hand kon de stichting de kaarten nu al in beslag nemen. Euro 2000 sluit invallen bij andere kaartverkopers niet uit, maar wil hier geen nadere mededelin gen over doen. Aan de vooravond van het EK won Euro 2000 een kort geding tegen het Amsterdamse ticketbureau Cupido. Het bureau moest alle kaarten inleveren. Cupi do ging aanvankelijk door met de kaartver koop, maar leverde vorige week toch bijna vierduizend kaarten in. De namen van mensen die de kaarten bij Cupido aanbo den of kochten, weigert eigenaar C. van den Berg prijs te geven. Volgens Van den Berg betwijfelt Euro 2000 of Cupido alle kaarten heeft ingeleverd. Cupido moet een boete van meer dan drie miljoen gulden betalen. Van den Berg heeft al zijn hoop ge vestigd op het hoger beroep. Zaterdag TV 2: 17.35: Portugal-Turkije. 19.55: Aandacht voor de voorbereidin gen van het Nederlands elftal. 20.35: Voorbeschouwing en recht streeks verslag van de wedstrijd tussen Ita lië - Roemenië. 22.45: Het Huis van Oranje. Nederland 3: 23.35: Studio sport. Samenvattingen van de kwartfinales. RTL 4: 18.00: RTL nieuws. Nieuwsuitzending met speciaal Euro 2000-blok. 23.00: Villa BvD. Met Frits Barend, Henk van Dorp en vaste gast Jan Mulder. Big Brother Ruud verzorgt de reportage 'De minuut van Ruud'. Vandaag Jurgen van den Goorbergh, Kees Prins alias Meivin en Mark Wotte, de trainer van Den Bosch. 24.00: Viva Oranje. Telefoonspel. RTL 5: 19.00:5 in het land. Een oranjebus trekt door het land. 1925: De Oranjestraat. SBS6: 22.30: Hart van Nederland. Met EK- journaal. Veronica: 19.55: Balla balla. Voetbalquiz met Har ry Vermeegen. Zondag TV 2: 10.40: Huis van Oranje. Herhaling van de uitzending van gisteren. 17.00: EK journaal. 17.30: Rechtstreeks verslag van de kwartfinale Nederland - JoegoslaviëCom mentaar wordt verzorgd door Theo Reits- ma en de analyse door Johan Cruijff. 20.30: Spanje - Frankrijk. 22.50: Het Huis van Oranje, met Jan Wouters en Leo Beenhakker. RTL 4: 18.00: RTL nieuws. Met speciaal Euro 2000-blok. 23.00: Villa BvD. Frits Barend, Henk van Dorp en vaste gast Jan Mulder. Big Brother Ruud verzorgt de reportage 'De minuut van Ruud'. In deze aflevering is Marco Borsato te gast, Verder is er uitgebreid aandacht voor de wedstrijd Nederland - Joegoslavië. 24.00: Viva Oranje. Telefoonspel gepre senteerd door John Williams. RTL 5: 19.00:5 in het land. Een oranjebus trekt dóór het land om vermakelijke momenten van oranjefans op te sporen. 19.25: De Oranjestraat. Programma waarin wordt gestreden om de titel 'De Oranjestraat'. SBS 6: 22.30: Hart van Nederland. Met EK- joumaal. amsterdam anp FNV Bondgenoten wil dat de arbeidsinspectie een onder zoek instelt naar het vrijwilli gerswerk bij Euro 2000. Gis teren sprak de bond met uit zendbureau Adecco, dat het voetbalevenement ook spon sort, en de organisatie van het kampioenschap over de betaling van 1500 vrijwilli gers. Dat overleg leverde niets op. De vrijwilligers werken on der meer als chauffeur of gastheer of gastvrouw. Be stuurder H. Westerhof van FNV vindt dat de 1500 mede werkers alsnog volgens de uitzend-CAO betaald moe ten worden. In België is het volgens de bond beter gere geld: daar zijn afspraken ge maakt over de inzet van vrij willigers. Westerhof wijst er bovendien op dat er sprake is van ongelijke behandeling omdat degenen die leiding geven aan de vrijwilligers wel betaald worden. De FNV heeft al tientallen klachten ontvangen van medewerkers die zich bekocht voelen. Voor mensen die bij nader inzien loon willen ontvangen voor hun inspanningen, wil de bond een gang naar de kantonrechter maken. Maar niet iedereen heeft daar be hoefte aan, geeft Westerhof toe. „Er zitten natuurlijk lief hebbers tussen die zeggen: Ik hoef er geen geld voor." Dick Jol fluit vanavond Portugal - Turkije Dick Jol holt van hoogtepunt naar hoogtepunt. Eerder dit jaar was de Haagse scheidsrechter uitverkoren om in Brazilië op te treden tijdens het wereldkampioenschap voor clubteams. Jol leidde er zelfs de finale tussen Corin thians en Vasco da Gama. Vanavond staat hij al weer voor zijn derde wedstrijd bij het Europees kampioen schap. In Amsterdam leidt hij Portugal-Turkije. Voetbal is de laatste jaren aantrekkelijker geworden door nieuwe spelregels. De zogeheten 'buitenspelval' die vaak leidde tot abrupte on derbreking van een spannen de aanval en daarna tot een moment van volledige ver lamming van de speldyna- miek, is aangepast om de voortgang niet onmid dellijk te verstoren. De voor hoedespe ler die op één lijn staat met de verdedi ger staat nu niet meer buitenspel. Het aanval lende voetbal, de vaart en de doelpunten hebben meer kansen gekregen door het 'ge lijk' dat in het voordeel van de spitsen is. Een andere, nieuwe regel is dat de keeper een terugspeel bal niet meer in zijn handen mag pakken, hetgeen in het verleden ook tot irritante spelvertraging kon leidden. Hij moet hem nu zo snel mo gelijk in het spel terugschop pen. Zo zijn er nog meer in ventieve, nieuwe spelregels te noemen, maar volgens som migen zou ook 'de muur' moeten worden afgeschaft. Want de muur maakt alle spelbevorderende spelregels ongedaan. Hij zorgt voor veel oponthoud, is een wapen om extra tijd te rekken, hij werkt ordeverstorend door het ge schreeuw en geduw dat ont staat, want de juiste plaats van de betrokken spelers is van groot belang, en is ten slotte is de muur ook vaak goed voor nogal wat gele kaarten. Het schijnt dat de muur helemaal geen officiële spelregel is, maar er gaande weg is ingeslopen als een on geschreven wet omdat alle trainers en voetballers elkaar op een bepaald moment na zijn gaan doen. Laat ik het maar ronduit zeggen: ik ben vóór handhaving van de muur. Niet alleen vanwege het feit dat het muurtje als spelelement tot spannende paniekvoetbal leidt en soms tot mooie zweefduiken van keepers, maar vooral omdat het voetbal tot zijn ware pro porties terug brengt: aan doenlijk gedoe van mannen. Als de EK iets duidelijk maakt, dan is het wel dat dit de we ken zijn waarin de mannen wereld meedogenloos laat weten wie er in de samenle ving de toon zet, waar het werkelijk om gaat. Mannen delen het geheim met elkaar van hun superieure sekse, in een door hen zelf gecreëerde wereld die zelfs de meest ra biate feministe het nakijken geeft. Gelijke rechten voor vrouwen? Gelijke kansen? Po sitieve discriminatie? Niet in de sport, en zeker niet bij voetbal. Op allerlei andere ge bieden hebben vrouwen het 'gelijk' aan hun kant, wordt de mannelijke dominantie te ruggedrongen en mag er openlijk getwijfeld worden aan de mannelijke superiori teit, maar de EK zet de seksen weer op hun plaats. Daar komt geen vrouw aan te pas, om het even of dat om spelers, besturen, coa ches, scheids rechters, me dische staf, commentato ren op radio en tv of ande re bobo's gaat. Ook hooligans zijn uitslui tend mannen. De EK, met al les erop en eraan, is één grote hommage aan balbezit. En een doeltreffende genadeslag om vrouwen overtuigend dui delijk te maken: dit kunnen jullie niet! Ik ben dan ook dezer dagen geneigd mijn hoofd voor deze harde, maar overtuigende werkelijkheid te buigen. Tot dat de scheidsrechter fluit en de beslissing van 'het muur tje' neemt. Dat is het moment waarop ik denk: Zou God dan toch een vrouw geweest zijn? Want het is toch op zijn minst onbegrijpelijk dat je als man niet wat meer je best te doet, wanneer je iets moet schep pen naar je beeld eh je gelij kenis. Om enerzijds mannen met zoveel kracht en agressie uit te rusten, opdat zij draken kunnen verslaan, landen ver overen, huis en haard kunnen verdedigen, de EK kunnen winnen of bij gebrek daaraan desnoods stadscentra kunnen verbouwen, en tegelijkertijd hen zo aandoenlijk kwetsbaar te maken. Het had ook anders gekund. Zoals bij ons, vrou wen. Alles gewoon keurig, schotbestendig ingebouwd. Geen gebungel en gedoe van onder. Voetbal mag dan een metafoor van het leven zelf, het muurtje ontmaskert de mythe van de mannelijkheid. Daar staan prijsdieren die de nationale glorie van hun land vormen, de mens geworden goden van het postmoderne tijdperk. En ze haasten zich hun handen te leggen op hun kroonjuwelen, want als ze dat niet doen, tja. Dat zou me een vertoning geven. Wanneer het muurtje wordt afgeschaft dan zouden wij, vrouwen, echt het idee kun nen krijgen dat voetbal niets voor ons is, dat mannen dat veel beter kunnen. Het muur tje maakt zo'n conclusie op z'n minst discutabel. Voor sommige sporten strekt bal bezit op de keper beschouwt, niet tot aanbeveling. Het muurtje maakt vrouwen dui delijk dat je het met de handi cap van je sekse toch heel ver kunt brengen.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 37