Euro 2000 Tweedeling op de EK-tribunes 'Clarence Seedorf is te vroeg een ster geworden' TERDAG 24 JUNI 2000 Het voetbalstadion kent twee soorten gasten: betalers en niet-betalers. Terwijl het plebs zich via de toegangen naar hun zitplaats wurmt, zit de hogere kaste op uitnodiging in een fauteuil al uren achter een glas champagne. In de buurt van de stadions worden voor en na de wedstrijd nog eens duizenden 'relaties' van sponsors in de watten gelegd. Scheiding tussen 'gewoonpubliek en gasten sponsors ISTERDAM HANS LEBER :r uur voor de voetbalwed- ïjd Nederland-Frankrijk mel- n zich woensdagmiddag op parkeerterrein, enkele kilo- :ters van de Amsterdam Are- verwijderd, honderden gas- van het Deense bierconcern rlsberg. De meesten zijn ge- ed in oranje. Een enkele Azi- sch ogende man beperkt zijn dossing tot een groen petje de brouwer dat hem zojuist overhandigd. Met pendelbus- gaat het richting stadion, ar het 'Official Partner ppliers Village', nd het stadion is het nog itig. De gewone bezoeker is derweg of laaft zich aan de ïsterdamse binnenstad. Voor m is er bij de Amsterdam ena, op een eerste hambur- ;kraam na, niet veel te bele- In het 'dorp' daarentegen, igelegd op sportvelden die zo'n 500 meter van het sta in liggen, ontvangen bedrij- als Carslberg, KLM, Telfort andere sponsors van Euro 30 hun gasten, bezoek aan het Nederlands ial wordt geoffreerd als een I [digheidje. De klant en (voor de potentiële klant heet in idorp plotseling 'relatie'. In geriefelijke Carlsberg-tent rgen vlotte jonge blonde ar Nederlandse meisjes in ikke jurkjes voor Scandinavi- 1e sferen. Met volle glazen op hun dienbladen garan- en zij een snelle doorstro- ïg van het gerstenat. Er is 1 smakelijk buffet voor een iquate bodem in de maag. 1 andaag hebben we ongeveer 3 relaties uitgenodigd. Alle- al mensen met wie we zaken en of willen gaan doen. Er zelfs mensen uit Korea, ina en Canada. Geen echte itballanden, maar dit oranje- leuren vinden ze prachtig," Keld Strudahl, marketing- nager van de bierbrouwer, gasten van Carlsberg wor- in de watten gelegd. „Dit is siness. We hopen door dit irt ontvangsten meer bier te kopen, heel eenvoudig." EK-wedstrijd is 12 procent 1 de stadionplaatsen verge- 1 aan sponsors, in het geval 1 1 de Amsterdam Arena dus zo'n zesduizend kaarten. De aantallen zijn vooraf contractu eel vastgelegd. Nog eens 5 pro cent, 2500 kaarten, wordt opge slokt door de 'hospitality', ont vangsten in het stadion zelf. Dat zijn de fauteuils waarop champagne drinkende indu striëlen zitten of zeer selecte gasten van sponsors hun avond doorbrengen. Zij mogen de au to met hun parkeerkaart tot naast of - zoals in Amsterdam - onder het stadion rijden en hebben in het geheel niets te maken met de stromen drin gende bezoekers voor de poor ten. Deze happy few komt veel eerder en vertrekt doorgaans als de stadionlichten al zijn ge doofd. Rock Roll Ontvangsten in de skyboxen behoren echter niet tot de stra tegie van Carlsberg. Strudahl: „Als we daar tien mensen kun nen ontvangen, kunnen we voor hetzelfde geld tweehon derd mensen in het dorp een plezier doen. We vinden dat het bezoek aan de wedstrijd de ba sis moet zijn. Gewoon op een goede plaats, maar wel op een kuipstoeltje. Dat is toch de am biance, tussen de supporters. Wij staan meer voor rock roll, gewoon lol hebben. Daar zijn we uniekin." „In Amsterdam zitten we in het sponsordorp. In de andere speelsteden hebben we steeds een eigen faciliteit gemaakt. In Brussel huren we een oude vil la, prachtig die sfeer. En dan gewoon met de bus naar het stadion, in de vakken zitten. Carlsberg is sinds 1984 aan het EK verbonden. We worden veel en graag geassocieerd met voet bal. Het EK beslaat 60 landen. Miljarden tv-kijkers zien de uit zendingen. Dat merken we na ieder toernooi bewijsbaar in onze verkoopcijfers." Strudahls gasten bestaan - grof weg - uit hoteliers die zijn bier tappen, kroeghouders met fikse omzetten Carlsberg en relaties waarvan het bedrijf hoopt dat ze in de toekomst op het Deen se bier overstappen. Bierbrou wers hebben altijd een geheel eigen sfeer, als ware het de Ho- recava in de RAI. Zitten de KLM-relaties keurig aan een di ner, bij Carlsberg staat men aan hoge ronde tafels bier te drin ken. Ton Elias, als relatie van KLM in de andere tent aanwe zig, kan het allemaal niet meer aanzien en schuift even aan bij de Carlsberg-bar. „Dit is lekker bier en bij de KLM moet ik te lang wachten", zegt de oud journalist en voormalig hoofd communicatie van Aegon alvo rens hij met een gevuld glas naar zijn eigen tent terugloopt. Het beeld van verveelde, onge ïnteresseerde bezoekers aan de wedstrijden die slechts wat za ken doen bij een glas wijn en af en toe eens naar het veld kij ken, klopt niet. In ieder geval niet bij wedstrijden van het Ne derlands elftal. De 'oranjegekte' onder de gasten van de spon sors houdt gelijke tred met lie den in de gewone vakken, zo bleek afgelopen woensdag op de Amsterdamse grachten. In dit doorgaans rustige gebied voeren voorafgaand aan de wedstrijd tegen de Fransen twee rondvaartboten met la waaiige relaties. Hazes Het is in de grachtengordel nie mand ontgaan. Waar in de boot normaliter de cassette verplich te teksten over 'oudste pakhui zen' en 'smalste huizen' laat horen, schalde nu André Hazes: 'Nederland, O Nederland, Jij Bent de Kampioen...' Het gejoel en gezang aan boord was niet van de lucht en de schipper gooide er zelfs nog een schepje bovenop door met zijn indrin gende toeter het ritme van de refreinen te begeleiden. Verwil derde gezichten keken door de raampjes en op het achterdek was het 'staand bieren'. Het va rende uitje was georganiseerd door JVC, een van EURO 2000's sponsors. Alle gasten waren ge huld in oranje T-shirt van de 'kumpenie'. Het is 's avonds tegen zevenen als het drukker wordt bij het stadion. De rije'n voor de in gang worden langer. Dit is het lot dat ten deel valt aan de be talende bezoeker van het voet balcircus. Voor kaarten tussen de 65 gulden (het goedkoopste ticket in de voorronden) tot de duurste kaart bij de finale (525 Terwijl het normale publiek zich via de toegangen naar de zitplaatsen in de Arena wurmt, kunnen de selecte gasten van de sponsors met hun auto tot onder het stadion rijden. foto gpd phil nijhuis gulden) wacht hem veelal een laag percentage alcohol, dat enigszins tegenstrijdig 'evene mentenbier' wordt genoemd. Zo betaalt de goedwillende bur ger de tol van een klein aantal voetbalvandalen dat deze maat regel ooit veroorzaakte door bier als strijdvocht te gebrui ken. De reeks ontberingen die de betalende liefhebber in het sta dion gelaten ondergaat is ein deloos. Omdat een minderheid het ooit verpestte, wordt een ie der dezer dagen kort tussen de benen gefriemeld om te kijken of er niets wegwerpbaars is ver stopt. Scheidsrechter en spelers willen nu eenmaal niets tegen hun hoofd gegooid krijgen. Het fouilleren, uitgevoerd door gre tige vrijwilligers, geeft overigens zelden problemen; ieder is blij dat-ie binnen is zonder iets in te leveren. Wie het niet toestaat („Blijf van mijn lijf]") mag weer naar huis, dat wel. Gepeupel Het gepeupel kan al die tijd slechts opkijken naar de luxe suites, skyboxen en andere chi que platforms in de stadions. In de verzengende hitte van de af gelopen week, waarbij stadions tot sauna's verwerden, stak het uitzicht op oranjegekleurde gla zen champagne in gekoelde ruimten met ruim opgestelde stoelen menig oog uit. In de ge wone vakken, waar het geschui fel om de eigen stoel te berei ken niet van de lucht is, zijn drank en voedingswaren nu eenmaal verboden. Een glas dient in de catacomben te wor den genuttigd. De prominente gasten drinken hun koele cola gratis op een ruime stoel en ne men er desnoods een opkikke rende hoeveelheid jenever in. De organisatie van een voetbal toernooi is heden ten dage nu eenmaal onmogelijk zonder de sponsors en de commercie, vertelt de Belgische toernooidi recteur Alain Courtois keer op keer. Van het totaal aantal plaatsen in het stadion is naar schatting tussen de 60 en 70 procent toebedeeld aan beta lende toeschouwers en spon sors. De rest wordt gebruikt door de bonden van de spelen de landen, de organisatie Euro 2000, de Europese voetbalbond UEFA, de wereldvoetbalbond FIFA en de (overigens ook beta lende) lokale overheid die door gaans ook met tientallen of honderden kaarten present is. EK-wethouder Scherf van Eind hoven stak enkele maanden ge leden zijn woede niet onder stoelen of banken toen hem de rekening werd gepresenteerd voor de kaarten. Betalen? Ook de gemeente wilde 'relaties' een plezier doen en af en toe ook eens een gewone ingezetene in het stadion uitnodigen. Maar uiteindelijk betaalt iedereen, ook de sponsors die hun naam tegen overlegging van vele mil joenen aan het toernooi verbin den. Rijen De gewone bezoeker moet in Amsterdam eerst een pas met een zeker geldbedrag kopen al vorens hij zich voor een glas of een broodje kan melden. Voor de automaten en de buffetten staan rijen die alleen tijdens de wedstrijd verdwijnen. Wie dan naar de catacomben gaat, mist misschien een doelpunt terwijl in alle rust een broodje van ket chup wordt voorzien. In de sky- box daarentegen wordt voor een consumptie met de vingers geknipt of grijpt men even ach teruit in de eigen koelkast. Direct na de wedstrijd begeven de relaties van Carlsberg zich weer naar de tent. De 3-2 winst van het Nederlands elftal wordt bezegeld met een glas bier en een snack, alvorens het per bus weer naar de parkeerplaats gaat. De Amsterdamse hotelier Maarten, in het bezit van een seizoenkaart van Ajax en van daag voor het eerst 'relatie', heeft genoten. „Het is heel bij zonder. Aan de wedstrijd veran dert het niets, ik ben een pure voetballiefhebber, maar het is heerlijk om vooraf en nadien zo verwend te worden. Dat heeft wel wat." De gewone bezoeker daarente gen zit na de wedstrijd al snel weer in de tram die de tropi sche temperatuur van de afge lopen week nog even heeft vast gehouden. Als een gestoofde paling kwam hij 's middags aan bij het stadion en in dezelfde staat arriveert hij op de stations waar de reis naar huis wordt voortgezet. In het stadion kocht hij na de wedstrijd nog even een koude hamburger, die hem nu zwaar op de maag ligt. Het ding was in de rust overgeble ven en werd nog even snel ver kocht. Voetbal is een mooie sport, maar de commercie is, welbeschouwd, overal. Voor avonturier Krol telt uitsluitend de dag van vandaag NDERLOO GUSBERT SPIERENBURG zijn bijna geen artiesten meer. is wat er vooral mankeert aan hedendaagse voetbal. Maar ge- kig is Georghe Hagi er nog". Voor ud Krol, de tweede adjudant van idscoach Rijkaard, is voetbal als 1st. „Iedereen heeft er een ande- nening over". gen, van mooi voetbal, van mooie ilderijen ook. Ik ben een kunstlief- iber, nee, geen kunstverzamelaar, dat betreft is in de pers nog wel i een verkeerd beeld van me gq- etst". 'ador Dali en Paul Delvaux - dat k. „Surrealisme kan mij ontroe- Ik kijk ernaar zoals een ander r muziek luistert. Cobra is anders, ichreeuwerig, te bont, te veel 1~ir. Ik ken wel een paar mooie Ap- i bij voorbeeld, maar ik zou ze iit kopen. Kunst is als voetbal. En ":reen heeft er een andere mening 0 2000 valt in de smaak. Maar ook kijkt Ruud Krol als een estheet, zijn bijna geen artiesten meer. is wat er vooral mankeert aan het endaagse voetbal. Maar gelukkig heorghe Hagi er nog. Ook al is hij Tidertig. Hij doet wat hij doet en nand hoeft hem te vragen waar- Hagi is een lichtend voorbeeld - een voetballer een mens is, geen die automatisch start en scoort vint. Daaraan gaat men in de imentaren vaak voorbij." massale kritiek op Oranje vindt' Iniet op z'n plaats. „Voetballers onderhevig aan spanningen, ze- op zo'n groot toernooi en zeker in in land. Voor zo'n ambiance zijn jongens uitermate gevoelig. Ook outiniers. Ik verzet me dan ook f inekkig tegen de opvatting dat Ruud Krol, de tweede adjudant van bondscoach Rijkaard: „Er zijn bijna geen artiesten meer. Dat is wat er vooral mankeert aan het hedendaagse voetbal." foto anp cor mulder deze groep niet fanatiek genoeg zou zijn. Onzin. De jongens weten ver draaid goed waar het om draait. Maar de druk van de eerste wedstrijd woog zwaar. Zelden in de historie heeft Ne derland een fatsoenlijke openings wedstrijd gespeeld." We spreken de tweede adjudant van de bondscoach van het Nederlands elftal op het terras van Résidence in Hoenderloo. Een heer van stand, in korte broek en op blote voeten. Het gezicht gaaf, de ogen vief, de rug 'recht. Slijtage heeft nog amper vat op deze oude soldaat van Oranje. Tij dens wedstrijden moet alleen het brilletje op. Hij heeft het druk, druk, druk vandaag. Het is de zucht van een jonge, snelle yup. „We kijken met z'n allen, naar alles. Naar de trainingen, naar de video beelden, naar de informatie die bin nenkomt. We doen dat met de hele technische staf, inclusief de video man. Over elk detail wordt openlijk gesproken en gediscussieerd. Maar de bondscoach is de baas. Hij vraagt enkel onze mening." Rijkaard is een geweldige kerel. „Ie dere bondscoach heeft z'n eigen stijl. Frank is een man van de dialoog. Hij opereert voornamelijk in teamver band. Totaal anders dan Michels. Die was bij Ajax in het begin heel hautain en autoritair. Pas gaandeweg werd hij milder en menselijker. Michels maak te van het trainen z'n job en stelde z'n eisen: op tijd naar bed, op tijd op de training. Hij rekende op ons: een kwestie van zelfdiscipline. Maar Ne derland hoeft niet ongerust te zijn: ook de jongens van Rijkaard weten wat discipline is." Krol was in de jaren 1974 en 1978 met Oranje tweede van de wereld. Het EK '80 in Italië was het laatste grote toer nooi van de Oranje-aanvoerder. „Ik kijk m'n ogen uit. De voetbalwereld van toen kun je niet meer met die van nu vergelijken. Het is tweehonderd procent beter georganiseerd allemaal, alleen al door de enorme ontwikke ling van de techniek. Twintig jaar ge leden bestond de video amper. Toen stonden er hooguit vier camera's langs het veld, nu twintig." Zoveel ervaring heeft de gewezen li bero van onder meer Ajax, Napoli en Oranje nog niet als trainer. Hij werk te, zonder officieel diploma, bij KV Mechelen, Servette (Genève), Zama- Iek (Cairo), en het nationale elftal van Egypte. Nog dit voorjaar sloot hij een stage bij Ajax af. Het diploma komt hem niet aanwaaien. De Nederlandse record-international (83 caps) weet wat gekwetst zijn is. „Ik was vrij populair in Egypte. Door m'n status als oud-voetballer, maar meer nog vanwege het werk dat ik verrichtte en de successen die ik be reikte in de strijd om de Africa Cup. Als trainer kon ik daar m'n ei kwijt. In het nationale elftal stelde ik soms spelers op die bij hun club niet eens bij de eerste achttien zaten. Pas is er nog een voor zes miljoen dollar ver kocht aan Benfica." De kwaliteit van het jeugdvoetbal in Nederland laat zeer te wensen over. Het standpunt van Cruijff kan Krol billijken. „In de tweeëneenhalve maand dat ik bij Ajax stage heb gelo pen, heb ik niet alles gezien, maar wel veel. Met de jongste jeugd zit het, denk ik, wel weer goed bij Ajax. De tekortkomingen manifesteren zich vooral bij de oudere lichtingen. Er moet de jeugd nog meer op worden gewezen wat hel niet goed doet. Er moet bij voorbeeld veel meer indivi dueel worden getraind." „Ajax maakt de grote fout de jeugd spelers voor één systeem op te leiden. Het uitgangspunt moet zijn: spelers opleiden voor het eerste elftal. Het is onbegrijpelijk dat Ajax veel jonge spelers uit het buitenland haalt die niet of nauwelijks beter zijn dan de jonge spelers die het al in huis heeft. Zoiets demotiveert. Het wordt de hoogste tijd dat er bij Ajax weer eens een eigen talent doorbreekt, zoals Seedorf destijds. Dat werkt inspire rend op de hele opleiding." „Seedorf is te vroeg naar het buiten land gegaan. Z'n opleiding was nog niet voltooid. Hij was negentien en er nog niet aan toe. Het zou verstandi ger zijn geweest als hij nog een of twee jaar had gewacht. Het zijn de keuzes waarvoor je soms staat in het leven. Soms maak je een goede keu ze, soms een minder gelukkige. Cla rence is te vroeg een ster geworden. Al snel, als voetballer al, kwam Ruud Krol erachter wie hij werkelijk is: een wereldburger. „Ik ben een avonturier. Ik heb in Napels gevoetbald, in Can nes en in Canada. Ik ben trainer ge weest in België, in Zwitserland en in Egypte. Ik heb in Londen gewoond en ook even in Parijs. Ja, ik heb nog wel een paar landjes op mijn verlang lijstje staan, landen waar ik nog niet heb gewerkt. Zuid-Amerika of Japan, dat lijkt me nog wel een belevenis." En nu zit hij weer in Hoenderloo, of all places. Z'n dienstverband met de KNVB duurt zolang Oranje deel neemt aan Euro 2000. „Ik doe m'n werk voor Rijkaard en het Nederlands elftal met ambitie en volle overtui ging. Zo goed als ik kan en met alles wat ik heb. Daarna zie ik wel weer. Voor mij telt uitsluitend de dag van vandaag." Voorspellen Achteraf laat de geschiedenis zich gemakkelijk voorspel len. Dat Duitsland en Engeland,'t 'campingelftallenhadden, zegt} nu óók iedereen die tivee wekens geleden nog voorspelde dat de Engelsen het ditmaal ver zou den schoppen en dat de Duitsers altijd toernooivoetballers bij uitstek zijn. Gary Lineker, voorheen onder meer Everton, Barcelona en Spurs, thans BBC, verwoordde die Duitse toernooi voetballerbij - uitstek-karaktertrek vier jaar geleden als volgt: 'Voetbal is een spel van elftegen elf dat uitein delijk in de laatste minuut al tijd door Duitsland gewonnen wordt. (Is verre van waar - in 1988 wer den wij kampioen, onder meer door Duitsland in de laatste mi nuut in Hamburg te verslaan - toch herkennen wij gevoelsma tig een hoog waarheidsgehalte in de woorden van Lineker. Sterker nog wij geven hem van harte gelijk. Alleen zijn dit keer de Spanjaarden de Duitsers van het toernooi). Aan de vooravond van Euro 2000 stond Nederland bij de bookmakers als dé favoriet te boek. Je leest dit soort flauwekul tachtig keer per jaar. Favorieten zijn er altijd en overal. (In een geclachtenflits hoop je even dat de Slovenen in de finale winnen van Turkije: in één klap alle bookmakers failliet!) Oranje zou in de finale afreke nen met Spanje of Frankrijk. Als vierde halvefinalist tipten de 'bookies' Italië. In het kielzog van de 'halvefinalisten' stonden Engeland en Duitsland nog als vijfde en zesde gedoteerd, toch herinnert nu niemand zich meer geld op deze landen te hebben gezet. Eerlijk is eerlijk: een uitzonde- ring vormt Willem van Hane- gem. Hij voorzag in Algemeen Dagblad op voorhand een geza menlijke afgang van Duitsland en Engeland (waaraan dient te worden toegevoegd dat Van Ha- negem de Roemenen evenmin zag zitten, als we Willem moes ten geloven zou van deze groep in tegenspraak tot de toernooi- regels maar één land, Portugal, - de volgende ronde bereiken). Voetbal voorspellen blijft geluk kig een hachelijke bezigheid. Neem Nederland-Frankrijk. Het Nederlands elftal moest winnen om het EK binnen de landsgrenzen te vervolgen. Onz$ jongens wilden dat graag. Het eten was er goed in Hoenderloo,- hoorden wij het vaakst zeggen als argumen tatie, direct gevolgd- door het feit dat de kamers nu eenmaal naar ieders genoegen waren ingericht. Samenvattend: onze jongens voelden zich er zo - thuis dat ze bereid waren er te- gen de Fransen voor door het vuur te gaan: voor Hoenderloo. Vreemd geval van motivatie, goed beschouwd. ('s Lands eer, volle tribunes, ho ge premies en peptalks van Frenk ten spijt, ontbrandt het vuur pas als met de verhuiswa gen wordt gedreigd). Gelukkig moesten de Fransen verliezen. Om in hun Hoender loo, Chateau du Lac, te mogen blijven. Kat in het bakkie, denk je dan! (Chat dans le bacje!). Je voorspelt 1-0, doelpunt Berg kamp desnoods. Niet dus. Maar zelfs nu, nu het na een aangenaam partijtje tussen Oranje en Les Bleus Deux 3-2 is geworden, gaan stemmen op dat het toch afgesproken werk is geweest. Stan Valckx in Villa BVD: 'Kijk ze naar elkaar staan lachen, Fransen en Nederlari- ders!' (Nadat Dugarry gedaan had alsof hij Numan in zijn kruis schopte en Numan schitter rend deed alsof hij geraakt was), Nu heeft Valckx wel 20 inter lands gespeeld en kent het klap pen van de zweep. Zou hij gelijk hebben? Wds het handjeklap en ging Dugarry, de uitblinker, er dddrom uit? Voor straf, omdat hij gescoord had (terwijl de af spraak was dat alleen Berg kamp dat zou doen). Wat ik me nu dankzij Stan in eens afvraag, zouden die Noren al beseffen dat ze beetgenomen zijn? Die goals in blessuretijd van Spanje: afgesproken werk na tu u rlijk! Pr ach tig geacteerd van de Joegoslaven die net de den alsof ze niet door hadden dat hun nederlaag toch een overwinning was. Frank Snoeks is verslaggever van Studio Sport

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 35