I Tineke Netelenbos: de Margaret Thatcher van links Gesprek van de Dag Europa en vrij reizen Invloed adel blijft onverminderd groot ZATERDAG 24 JUNI 2000 Sommontaar Schengen of niet: Europa is zo lek als een mandje. En geland doet niet mee aan het verdrag dat een vrij ver keer tussen een aantal Europese landen regelt. Frank rijk wel, maar hanteert toch de grenscontroles. Het maakt allemaal niet uit: wie binnen wil, komt binnen. In een BBC-documentaire vertelde een beruchte Britse hooligan deze week hoe hij er ondanks een reisverbod in was geslaagd naar België te komen. Gewoon per Eu rostar door de Kanaaltunnel en een half uur wachten alvorens de trein te verlaten in Brussel Centraal. Op het Karei Il-plein in Charleroi en bij de Munt had hij ver volgens lekker rotzooi kunnen trappen. Het reizen van een Britse 'voetbalfan' is in zekere zin vergelijkbaar met de kruip-door-sluip-door acties van illegale immigranten. Het Verenigd Europa stoelt na melijk op prachtige principes. Al in het Verdrag van Rome (van kracht sinds 1953) is een groot aantal grondrechten zekergesteld. Later ontwikkelde de Euro pese Unie aanvullende beginselen als een vrij verkeer van personen, arbeid en goederen. In het Verdrag van Schengen (van kracht sinds 1990) regelt een aantal lid staten die principes in de praktijk. In Spanje hoeft u aan de grens het paspoort niet te tonen, in Engeland wel. Geen enkele grens houdt hooligans en illegalen tegen, maar de al genoemde BBC-documentaire toonde nauwkeurig aan dat vrijwel alle handelingen van onge wenste hooligans in België zijn gefilmd door zogeheten 'spotters', undercover-agenten die letterlijk het Big Brother-principe toepasten. Het drama van Dover maakte duidelijk dat omzwervingen van grote groepen illegalen daarentegen vaak nog onopgemerkt blijven. Dat kan alleen maar betekenen dat de ene groep onge wenste reizigers als potentieel gevaarlijker wordt be schouwd dan de andere. De Europese samenleving koerst na het drama van Do ver en de voetbalrellen in België versneld af op een ver fijnder, elektronisch veiligheidssysteem, compleet met identiteitskaarten en alarmeringssystemen. Nu is vei ligheid een groot goed, je vrij kunnen verplaatsen een grondrecht. Maar beide kunnen slechts worden ge waarborgd door er het hele jaar en overal over te wa ken. Niet alleen bij een EK voetbal of bij Gibraltar. De Europese Unie houdt er prachtige principes op na. Wil het niet bij een mottige praktijk blijven, dan moet de in de verdragen geregelde controle waar nodig wa terdicht worden gehanteerd. Order, order please! Nee, nu even geen voetbal. Straks misschien. Eerst iets anders. Zappend viel ik woensdagmiddag in het BBC- -programma Westminster Live, gewijd aan wat wij hier in de Tweede Kamer het vragenuurtje noemen. Ademloos zat ik het uur uit. Jarenlang was wat de Britten Parlementary Question Time noemen alleen op de radio te horen. De schreeuw- partijen van de Kamerleden waren legendarisch, zozeer dat het lang duurde voordat de televisiecamera's tot het Lagerhuis werden toegelaten. Al dat geruzie zou de kie zer maar verder van de politiek vervreemden, zeiden de tegenstanders. Goddank verloren zij het pleit en kan nu iedereen behalve horen, ook zien hoe het in de Britse tempel van de democratie toegaat. Het heeft behalve in formatieve, ook een hoge amusementswaarde. Daar kan geen Teleac-cursus tegenop. In Nederland durfden ze het toen ook wel aan het dins dagse vragenuurtje uit te zenden. Daar gaat het immers zoveel serieuzer toe. Dat het Nederlandse resultaat aan zienlijker fataler is voor het vertrouwen van de kiezers dan het Britse, dat wil maar niet tot de Tweede Kamer doordringen. Ze volharden daar in langdradige, techni sche vragen, met dito antwoorden, waar geen mens wij zer van wordt, je krijgt als kijker nooit het gevoel dat het over jou gaat, dat jouw volksvertegenwoordigers ge passioneerd en puntig jouw belangen vertegenwoordi gen. Wanneer zien we hier een felle, maar inhoudsvolle en vooral begrijpelijke confrontatie, zoals deze week tussen premier Tony Blair en oppositieleider William Haig over gezondheidszorg? Ik kan het me niet herinneren. Wanneer horen we hier een parlementariër als Joe Ash- ton zijn eigen Labour-premier oproepen publiekelijk de media in de ban te doen, omdat niemand zich daar meer wil herinneren dat het EK '96 in Engeland pro bleemloos verliep en dat het feit dat een handjevol hooligans zich nu misdraagt geen reden kan zijn om de Britten niet ook het WK in 2006 te laten organiseren? Nooit. Wanneer moet Jeltje van Nieuwenhoven hier met een variant op het 'order, order please' Kamerleden tot kalmte manen? Haast nooit. Politiek is in Engeland als het leven zelf en dus is de te levisie-registratie ervan een publiekstrekker. In Neder land gaat politiek over nota's en studies en lijken politi ci zich buiten het leven op te houden. Noem me één re den om daarnaar te kijken. Ik zou er zelf geen kunnen bedenken. Nederland een republiek met een erfelijk staats hoofd? Een burgerlijke samenleving waarin ie dereen gelijk is? Een land waar de adel nog slechts een rol speelt als maatschappelijk weinig interessant restant van de 'goede oude tijd'? Zo onbelangrijk dat bij de behandeling van de Wet op de Adeldom niemand zich zelfs maar afvroeg of de adel nog wel een rol speelt in de samenle ving? Dat zijn misvattingen, zegt de Amsterdam se hoogleraar Jaap Dronkers. De adel is maat schappelijk relevant. In feite veranderde de afge lopen eeuw niets in de bevoorrechte positie van de adel. Professor Dronkers lijkt een van die mensen die controverses oproept. Tot nu toe was hij vooral bekend als 'die' hoogleraar Onderwijsociologie die het als eerste aandurfde de middelbare scho len te beoordelen. Hij was de eerste die betwijfel de of alle scholen in Nederland wel even goed zijn. Nu al is duidelijk dat Jaap Dronkers ook in zijn nieuwe leerstoel conflicten en meningsverschil len niet uit de weg zal gaan. Zijn intreerede (ora tie) als hoogleraar Empirische sociologie aan de Universiteit van Amsterdam greep hij donder dagmiddag aan om een ander heilig huisje af te breken. Want Nederland is niet egalitair, in Ne derland is niet iedereen gelijk en vast staat dat sommigen dank zij hun geboorte tot een elite be horen en daar voordeel van trekken. Uit zijn onderzoek komt naar voren dat een groot deel van de adel haar bevoorrechte positie wist te behouden ondanks de modernisering van de maatschappij. „Achter de rug van de maatschap pij om", zoals Dronkers zegt. Dat lukte omdat adellijke families zich tijdig sociaal en cultureel wisten aan te passen aan de veranderde omstan digheden. Zij beseften eerder dan de grote massa het belang van een universitaire opleiding. Los daarvan blijkt dat ondanks alle nadruk op ei gen prestaties, aangeboren kenmerken gelden als positieve signalen. „Een adellijke titel werkt als een extra indicator. Als een werkgever moet kie zen uit een groot aantal hoog opgeleide werkne mers dan zijn aangeboren kenmerken als een ti tel of een lidmaatschap van een bepaalde stu dentenvereniging een goedkoop middel om te selecteren." De grootste kans op een prachtige positie heb ben afgestudeerde adellijken die zelf, of van wie een van de ouders, lid is van een van de adellijke orden. Nederland kent drie orden: de (protestan te) Johanniterorde, de Ridderlijke Duitse Orde Balije van Utrecht en de (katholieke) Souvereine Militaire Orde van Malta. „Dat had ik nooit ver wacht", meldt Dronkers. Het is hem niet precies duidelijk hoe het werkt, maar een lid van een van deze orden heeft een twee keer zo grote kans om in de elite te komen dan een niet-lid. „Het kan zijn dat die orden al leen diegenen aantrekken die het jal gemaakt hebben. In dat geval helpt het lidmaatschap van de ouders de zoon bij het doorgroeien in zijn car rière." Als nieuwbakken hoogleraar 'Empirische socio logie' stoort hij zich eraan dat in Nederland wei nig onderzoek is verricht naar de rol van de elite binnen de samenleving. In andere landen vindt wel regelmatig onderzoek plaats onder elites. „Nederland pretendeert een middenklasse sa menleving te zijn. Het is wel een gegeven dat je hier minder van de norm mag afwijken dan el ders. Als je afwijkt, dan wordt aan je voorbij geke ken. Wat dat betreft is Kok een typerende pre mier met zijn 'doe maar gewoon'. Je mag er niet uitspringen." In het buitenland vind je die elite binnen de uni versiteiten van Oxford en Cambridge (Oxbridge) in Engeland, bij universiteiten als Harvard in de VS of bij de Grandes Ecoles in Frankrijk. In een land als de VS mag iemand die het gemaakt heeft, dat best tonen. En in Frankrijk wordt van zo iemand verwacht dat hij excelleert op cultu reel gebied. Tot zijn verrassing vervullen de universiteiten in Nederland in het geheel niet de rol van centra van de elite. Dronkers: „Dat klinkt buitenlanders heel vreemd in de oren, want het maakt natuur lijk uit van welke universiteit je komt. Daar ben je ook trots op." Als hypothese nam hij daarna aan dat het niet belangrijk is naar welke universiteit je gaat, maar dat het erom gaat van welke clubs je lid bent. „Ook dat bleek niet te kloppen, stelde vast dat adeldom een veel betere vo< Ier was voor de toekomstige maatschappel positie dan universiteit of clubs." De Nederlandse adel komt voort uit bestui Families als Huydecooper of De Graeff heb een grote rol gespeeld bij het bestuur vanl voorbeeld Amsterdam. Tijdens de republie niemand in de adelstand verheven. Pas koi Willem I, die vond dat het bij een monarch te, verhief de oude families in de adelstand blijkt ook uit de cijfers. Bijna 80 procent va huidige adel werd na 1815 verheven. Zo'n procent zijn (veel) oudere adellijke familie nog eens negen procent van de families ko oorspronkelijk uit het buitenland. De mees milies namen genoegen met het (laagste) j kaat, dat van jonkheer of jonkvrouwe. „Hu machtsbasis was het bestuur. Zij wilden zii daarom ook niet te ver boven de medebui] verheffen. Dit was voldoende." En dat geldt nog steeds. „Adellijke families vaak niet te koop met hun titel. Zelfs niet i lijdensadvertenties. Dan zie ik een naam, e weet ik het gewoon. Dan blijkt dat ze gewo het adelsboekje staan." LOUIS BURGERS Vrijkaartjes Vijf jaar geleden zette ik na overleg met Harrie Bannink een punt achter mijn zangloopbaan. Het was altijd al een beetje behelpen geweest. Maar veertig jaar sigaretten roken, hadden het ver schil tussen mijn hoge en mijn lage no ten min of meer uitgegumd. Het ging s n iet meer. Anderhalf jaar terug stopte ik met roken. En langzaam kwam mijn stem terug. Bannink, the greatest of them all, overleed helaas in diezelfde pe riode. Zijn opvolger als vaste Klokhuiscompo nist werd Hennie Vrienten. Begin mei kreeg ik van hem het verzoek een liedje te zingen. Ik heb me twee weken suf gerepe teerd. Toen ik als zanger debuteerde, was ik nerveus omdat ik een goede indruk wilde maken. Maar wie zijn comeback maakt is nerveus omdat hij weet wat er allemaal mis kan gaan. En geloof me, die zenuwen zijn veel erger. Maar alles liep goed af. Vrienten dirigeerde en binnen tien minuten was de op name achter de rug. Ik ging trots als een pauw naar huis. De volgende dag ging op de Klokhuisredactie de telefoon, Hennie Vrienten aan de lijn. Hij had vijf vrijkaartjes voor het Doe Maar-con cert in Ahoy. Waren er misschien Klokhuisme dewerkers die interesse hadden? Vijf vrijkaart jes! Geloof het of niet, wij waren op dat mo ment met precies vijfman op kantoor. De re gisseur, de scriptgirl, de productie-assistente, de decorontwerpster en ik. Van ons team maakt ook een redacteur deel uit maar hij was zijn zoontje naar de crèche brengen en viel dus buiten de boot. Het is frappant hoe snel vijf aanwezigen eensgezind zijn als het er om gaat zich te bevoordelen ten koste van een afwezige. De volgende dag meldde ik op de repetitie zo terloops mogelijk dat ik een vrijkaartje had voor het Doe Maar-concert. Wieteke van Dort smeekte mij om ook voor haar een kaartje te regelen. Maar ik weigerde vlak af met de mede deling dat alleen 'mensen van kantoor' in aan merking kwamen. Mijn weigering tegenover de liefste vrouw die het Nederlandse toneel kent, zal mij in het hiernamaals zwaar worden aan gerekend maar laat ik daar niet te lang bij stil staan. Toen de grote avond daar was reisden wij ge- zamelijk naar Rotterdam. Ik voelde een op winding die ik niet meer gekend had sinds ik ik als klein kind voor het eerst werd meegeno men naar een voetbalstadion. Ixiat mij over die avond alleen dit zeggen: de voorstelling ging niet door. Vrienten was ziek. Twee dagen daarna hoorde ik dat het vervangende concert een week later gegeven zou worden. Een week later kon ik niet. Zestien concerten gaf Doe Maar. Eén ging er niet door. Op die avond had ik een kaartje. Dertig dagen heeft de maand juni. Eén avond had ik niet af te zeggen ver plichtingen. Op die avond was het vervangen de concert. Reken met deze gegevens zelf eens uit hoe groot de kans is dat je met je mooie vrijkaartje het concert misloopt. Gisteren was ik weer op een Klokhuisrepetitie. De collega's hielden zich in, ik kan niet anders zeggen. Ze vroegen hoe het nou met Hennie ging en of ik de laatste tijd nog leuke voorstel lingen had gezien maar daar bleef het bij. Een zei dat hij naar het Doe Maar-concert was ge weest. Hoe kwam je aan kaartjes"? vroeg ik. Gekocht", zei hij. De Amerikaanse popster en actrice MADONNA heeft het huis van actrice Diane Keaton in Beverly Hills gekocht. Zij legde volgens de krant The Los Ange les Times 6,5 miljoen dollar (15 miljoen gulden) op tafel. Het huis, dat op een stuk grond van 650 m2 staat, is in Spaanse stijl gebouwd en telt acht kamers. Het gebouw dateert uit de jaren twintig van de twintigste eeuw. Keaton heeft het grondig laten verbouwen toen zij het in 1996 kocht. Madonna heeft haar huis in de heuvels van Hollywood enkele weken geleden in de verkoop gebracht. Madonna, die in september haar twee de kind verwacht, verblijft mee Londen dan in de Verenigde SI de Britse hoofdstad woont haar ner, de Britse filmregisseur Gu) Ritchie. De zangeres heeft uit dere relatie een dochter, Lourd nu drie jaar is. Ze wilden het samen doen en helemaal niet. De 22-jarige HE SCHOOTS en de even oude ELI GROOTVELD solliciteerden als naar de functie van Fruitamb; en met succes. Gisteren werdi hartsvriendinnen op het Tielse gepresenteerd aan het publiek agenda voor de komende maai staat barstensvol met bezoekje grote evenementen in Nederlan deelt het tweetal folders uit om sen te attenderen op het Fruito tweede zaterdag in september; tocht van praalwagens beplakt fruit en groente door het centrums Tiel. Schoots en Van Grootveld beiden uit Tiel. 'Nederland is al jaren klaar voor een vrouwelijke premier' Tineke Netelenbos (rechtsboven op de fiets) hier tijdens een debat in de Tweede Kamen „vastbesloten met een duidelijke visie." foto's anp Tineke Netelenbos vindt Nederland nog niet rijp voor een vrouwelijke premier. Dat zei de PvdA-minister van verkeer en waterstaat onlangs in een vraaggesprek met het dagblad Trouw. Ze herhaalde die uitspraak enkele dagen later in het te levisieprogramma Buitenhof. Haar opmerking zorgt voor rimpels in de Haagse Hofvijver. Hoezo, Nederland nog niet rijp? Het is waarschijnlijk meer een zaak dat de partij van Netelenbos er nog niet rijp voor is. Daarin wordt regelmatig gesproken over een kroonprins die Wim Kok moet opvolgen. Nooit over een kroonprinses. Tineke Netelenbos heeft zich de afge lopen twee jaar van lelijk eendje in het eerste kabinet-Kok ontpopt tot een heuse zwaan, die in de huidige regering een aantal heel moeilijke onderwerpen - Schiphol, de bereik baarheid van de Randstad, de HSL - tegen de verwachtingen in voorals nog in goede banen heeft geleid. Of die goede indrukken de komende twee jaar overeind blijven, valt te be zien maar de successen van de ge dreven minister leiden onvermijdelijk tot de vraag wat zij verder nog wil doen. En zo komt het dat zij nu wordt genoemd als geschikte kandi daat voor het premierschap. Door te zeggen dat Nederland niet rijp is voor een vrouw aan het roer, houdt de minister de discussie op af stand. Maar Noorwegen, Frankrijk, Groot-Brittannië en Israël, om maar eens een paar landen te noemen, zijn Nederland al voorgegaan. Binnen het koninkrijk hebben de Nederlandse Antillen al een vrouwelijke minister president gehad. Bovendien heeft Nederland ook al meer dan honderd jaar ervaring met een vrouwelijk staatshoofd. Onzin dus, dat het land er nog niet klaar voor is. „We zijn er al jaren klaar voor", meent de Utrechtse burgemeester Annie Brou"- wer-Korf, „alleen Netelenbos wil nu niet praten over opvolging van Wim Kok." De afwerende houding van Hoofd- dorpse Tineke heeft daar mee te ma ken denkt Tweede-Kamerlid Maria van der Hoeven (CDA, Maastricht). Netelenbos is ambitieus, maar „haar kennende houdt ze haar kruit droog. De verkiezingen zijn pas over twee jaar", stelt de Limburgse politica. Zelf zou zij ook geen slecht figuur zou slaan als eerste vrouwelijke premier maar dan moet het CDA eerst de grootste partij worden. En dat zit er op grond van de voorspellingen voor lopig niet in. Volgens Van der Hoeven kan Netelenbos het premierschap aan, „maar ze heeft niet mijn voor keur"' voegt ze daar aan toe. Cisca Dresselhuys, hoofdredacteur van Opzij, denkt ook dat Netelenbos kopschuw is. „Het is zaak zorgvuldig met je woorden om te gaan. Als Kok besluit aan het einde van deze rege ringsperiode op te stappen, geef ik Netelenbos goede kansen. Zij zal geen slechte minister-president zijn", aldus Dresselhuys in de PvdA- nieuwsbrief In Onderstroom. Senator Heieen Dupuis (WD, Voorschoten) is nog stelliger. „Ik heb het idee dat de uitspraken van Netelenbos het ge volg zijn van het feit dat zij zich niet algemeen aanvaard voelt in haar po sitie. Ze moet zich afvragen of dit komt door haar sekse of door haar functioneren als minister. Het is complete onzin om je af te vragen of Nederland klaar is voor een vrouwe lijke minister-president. Het gaat om de kwaliteiten van een kandidaat." Die kwaliteiten heeft Netelenbos in huis vindt Kamerlid José Smits (PvdA, Heemstede). „Ze is een kundig bestuurder met een menselijk gezicht, een raspoli tica die heeft laten zien dat ze heel veel onderwerpen aan kan." „Wanneer D66 de laat ste verkiezingen had gewon nen, dan hadden we met Els Borst nu al een vrouwelijke premier gehad", vult Twee de-Kamerlid Jan Hoekema (D66, Leiden) aan. Het kabi net telt twee vrouwelijke vice- premiers, het aantreden van 'een première' is slechts een kwestie van tijd. Hoekema noemt zichzelf zelfs een 'grote fan' van Netelenbos. Hij roemt haar 'doortastendheid', 'ze is vastbesloten met een duidelij ke visie'. Zeer geschikt dus, deze 'Margaret Thatcher van links'. Zijn collega Francine Giskes (D66, Heem stede), die bij gevoelige onderwerpen als de Betuwelijn met de minister heeft te maken, denkt daar anders over. „Ze is nog niet geschikt. Als premier moet je goed kunnen luisteren en duidelijke antwoorden kunnen geven, en je dient over een breed gezichtsveld te beschik ken. Overigens hebben we zelf een hele goede kandidaten in huis." Liberale Kamerleden wijzen ook eerst op vice-premier Annemarie Jorritsma, alvo rens ze de kandidatuur van Tineke Nete lenbos willen beoordelen. „De PvdA moet dan wel de grootste partij worden of blijven", merkt Hella Voute-Droste (WD, Aerdenhout) fijntjes op. „Vrouw of man maakt voor het premierschap niet uit, het gaat om kwaliteit en capa citeit en de mogelijkheid om boven de partijen te staan. Netelenbos zou daar bij goed kunnen scoren", aldus Voute. „Ik vind het interessanter te weten wanneer Nederland de eerste liberale premier krijgt, dan te vragen wanneer de eerste vrouwelijke premier er komt", zegt europarlementariër Jan Wiebenga (WD, Aerdenhout). Groen Links-Kamerlid Hugo van der Steenhoven schrikt alleen al van het idee van Netelenbos aan het hoofd van de regering. „Verschrikkelijk", vindt hij haar, „Ze heeft absoluut gebrek aan vi sie, en de manier waarop zij met het parlement omgaat, maakt haar ook ongeschikt. Ze komt misschien wel krachtig over, zoals bij de plan nen voor de bereikbaarheid van de Randstad, maar dat is niet zo'n kunst met tien miljard gul den extra te besteden." Wat hem betreft komt Netelenbos na de volgende verkiezingen niet te rug als minister van verkeer en niet als premier. En dat staat los van de vraag of de minister van het 'rekeningrijden' als mogelijk lijsttrekker ge noeg stemmen zal trekken om ooit zo ver te ko men.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2