CÜP JL li %3 Jl Spannende mierenhoop werd high-rise Manhattan Toerisme Bral HOGEDRUK TERDAG 24 JUNI 2000 In het Dolfinarium te Harderwijk wordt morgen, 25 juni, de verjaardag van Wally de Walrus gevierd. Ter gelegenheid van het feest mogen jeugdige bezoekers zich op de versierde wei de van Wally himself uitleven op een haaienspringkussen en ook kunnen ze daar rondjes rijden op speciale space bikes. De allerkleinsten kunnen zich er bovendien laten schminken door de Schminktvis. Aan het einde van de dag deelt Wally zijn, aan stukjes gesneden verjaardagstaart uit aan iedere bezoeker die daar trek in heeft. Verdere informatie: Dolfinarium Harderwijk, telefoon (341) .46.74.67. Skateroutes Het Noord-Nederlands Bureau voor Toerisme heeft twee boekjes uitgegeven met beschrijvingen van in totaal 34 skate- -trajecten in respectievelijk Drenthe en Friesland. De afstand van de ritten varieert van 25 tot 30 kilometer en leiden over een goed wegdek. De route rond Smilde is bewegwijzerd. Het boekje 'Skate Away' (Friesland) kost 16,95 gulden en de prijs van 'Skate-Routes-Drenthe' is 19,50 gulden. Beide gidsjes zijn verkrijgbaar bij alle VW-kantoren in Drenthe en Fries land, maar kunnen ook worden besteld op telefoonnummer (0900).9222 (1 gulden per minuut). Thalys Vanaf vandaag, 24 juni, tot 26 augustus aanstaande wordt er voor het eerst een Thalys ingezet tussen Nederland en Zuid- -Frankrijk. De trein vertrekt om 06.57 uur van Amsterdam CS en rijdt via Schiphol (7.13), Den Haag HS (7.36), Rotter dam CS (7.54) naar Lyon Part-Dieu (13.22) en Valence Ville (14.06 uur). De terugreis begint om 15.06 in Valence Ville; aankomst in Amsterdam CS om 22.06 uur. Op het station van Valence Ville is er aansluitend treinverkeer van en naar onder meer Cannes, Marseille, Nice, en Perpignan. Een re- tourbilSjet voor Amsterdam-Valence is er vanaf 324 gulden (kinderen 298 gulden). Verdere informatie: NS International (0900).9296 (50 cent per minuut). mmmm Prowse Daar tussendoor kan je dan nog wat rondneuzen in bijvoor beeld de tientallen winkelcen tra. De aantrekkelijkste 'stop shop' ter wereld is Singapore al lang niet meer. De prijzen ver schillen nauwelijks met die van West-Europa en afdingen in zo'n yuppen-hub is not done. Maar wie op zoek is naar de nieuwste elektronische snufjes van meneer Sony, waant zich in een eldorado. Nog altijd. Want de mens kan veel verwoesten, maar niet al les. Tradities zijn taai. Ook in Singapore. Waar op de hoek van de Zion Road en de Seng Po Road al sinds de Tweede Wereldoorlog het luisterrijkste ontbijt ter wereld wordt uitge- serveerd. Niet eens zo zeer om - hoe verrukkelijk ook - de war me You Tiao (Chinese crois sants), ook niet om de Chien Tui (rijstballetjes met pinda kaasvulling) en de Kaya (toast met eierjam), maar om de tien tallen zangvogels die elkaar hier vanuit adembenemend mooie kooien de loef af proberen te steken met trillers waarvan zelfs een stradivarius niet terug heeft. Geen mooiere plek om in Singapore de dag te beginnen dan deze TiongBahru Bird Are na. Zoals hotel Raffles - ach ja, Raffles - nog steeds de place to beis voor een superieure high tea. Vogelnestjes En verder? Wel, je zou naar de zeer toeristische, maar daarom niet minder charmante nerin- kjes in Little India kunnen wan delen (Tekka-market aan de Sunset Road). Of naar China Town. Met - schuin tegenover de onvermijdelijke Sri Mariam- martempel - de fameuze apo De Grote Kerk in Naarden is tot en met zaterdag 9 september (Monumentendag) voor het publiek dagelijks geopend van 13.00 tot 16.00 uur. Tevens bestaat er gedurende die perio de gelegenheid deel te nemen aan rondleidingen waarin gid sen allerlei wetenswaardigheden van het godshuis uit de doe ken doen. Elke zaterdag wordt omstreeks 15.30 uur het Bët- z-Witte orgel of het Flentrop koororgel bespeeld. Informatie: telefoon (035).694.98.73. Bij het Nederlandse ticketbureau van Keith Prowse verscheen zojuist de '2000 brochure' met daarin uitgebreide informatie over de verkoop van toegangskaarten van ruim 250 attractie parken, theaters, shows en andere evenementen over de hele wereld. Bij Prowse, marktleider op dit gebied, kunnen niet al leen plaatsen worden geboekt voor alle grote shows en musi cals die momenteel in Londen, New York en Las Vegas wor den opgevoerd, maar ook kunnen er kaartjes worden gekocht voor uiteenlopende evenementen als Wimbledon, dinershows in Parijs en de Millennium-atracties (met reuzenrad) in Lon den. De brochure is gratis verkrijgbaar bij alle ANVR-reisbu- reaus maar kan ook worden opgevraagd bij Keith Prowse in Amsterdam, telefoon (020).638.39.89. thekerswinkel van Eu Yan Sang. Oosterse mystiek. De door Sang uitgestalde vogelnestjes bij voorbeeld (180 Singapore-dol lars voor vier stuks) schijnen goed te zijn voor een zere keel, maar pas op, die veel goedko pere dooie wesp (als je 'm ten minste in een glas water doet) doet het nög beter. Aantrekke lijk bijkomend verschijnsel: je krijgt er je stem van terug, mocht je 'm verloren zijn. Voor de pep tenslotte, is er een vin gerhoedje Giaseng thee. Kost niets en je kunt er uren op lo pen. Handig onder meer voor een tippel door Sungei Buloh, een nog oorspronkelijk stuk moeras vol felle fladderaars, ritselende reptielen en mangrove bossen. Of voor een visite aan de Night Safari, in nauwelijks vijf jaar uitgegroeid tot de populairste attractie van Singapore. Het enorme, even buiten de city ge legen park trekt negenhonderd duizend bezoekers per jaar. Die allemaal willen weten hoe wilde dieren 's nachts leven. Een echt antwoord op die vraag krijgen ze uiteraard niet. Leeuwen zijn verzot op jonge buffeltjes, maar in de Night Safari worden hun lusten bedwongen door on zichtbare hekken en grachten. Dus beperkt de koning der die ren zich tot een langdurig, be haagziek uitrekken van nek en rug. Wat de bezoekers in het zachte tegenlicht van tussen het struweel verstopte schijn werpers een verrassend specta culair beeld biedt. Disney's 'The Lion King'. Maar dan in het echt. Niet alle romantiek is uit Singa pore verdwenen. ROB VAN DEN DOBBELSTEEN 'Grote Kerk Zeedorpen Vanaf de parkeerplaats ten noorden van Katwijk (station red dingmaatschappij) begint op donderdag 29 juni om 10.00 uur een pittige wandeling door het zogenoemde 'zeedorpen landschap' tussen Katwijk en Noordwijk. De boswachter blijft niet op de paden, maar voert zijn gezelschap dwars door bos en beemd en vertelt waarom het landschap zo bijzonder en zeldzaam is. Met een beetje geluk worden duinhagedissen waargenomen. Vooral de verrekijker meenemen. Informatie en aanmelden: Erwin van Liempd, telefoon (071) .361.38.09. terrasjes van Clarke Quay zijn tot middernacht geopend. In verschillende delen van de stad kan nog op ouderwets Oosterse wij ze worden gewinkeld. foto rob van den dobbelsteen Vergelijk nooit met oeger. Maar in Singapore nt ontkom je er niet aan. Geen stad in het Verre Oosten (Shanghai 5 misschien uitgezonderd) Ira vl kreeg in zo'n korte tijd zo'n ander gezicht. De vermaarde travestieten ran Bugis Street maakten laats voor de flush cops bij de openbare urinoirs 10 en wee de toerist die een in sigarettenpeuk op straat urft te gooien. Singapore F is een keurig-nette stad met keurig-nette straten en keurig-nette wolkenkrabbers. Is dat g? 't Is maar wat je zoekt. vi welke metropool elders Ie bijvoorbeeld kan je om f 1 middernacht rustig over traat lopen op zoek naar lv een gezellig terras? n Koud geland vraagt de gids al of iedereen even 'heel erg goed' wil luisteren. Want (omhoog gestoken vingertje): „U mag hier geen kauwgum gebruiken, laat staan dat u het op straat gooit. En als u op een taxi staat te wachten, moet u er voor zor gen dat u nooit met meer dan twee personen bij elkaar staat, want dat mag niet. Ik wil u er verder op wijzen dat roken in voor publiek toegankelijke ruimtes ten strengste verboden is en dat sigarettenpeuken in de daarvoor bestemde afvalbakken dienen te worden gegooid. Hou er ook rekening mee dat op openbare toiletten door zoge noemde flush cops wordt ge controleerd of u wel doortrekt. Overtredingen worden zwaar bestraft." Hartelijk welkom in Singapore. Is de stad er leuker op gewor den? Vergelijk nooit met vroe ger. Maar slenterend door Sin gapore valt er onmogelijk aan te ontkomen. Daarvoor is het ver schil te groot. Vijfentwintig jaar geleden nog één van de span nendste mierenhopen van het Verre Oosten. Met z'n honder den, van goedkope smokkel waar uitpuilende winkeltjes in Little India. Met z'n bloed mooie travestieten en hoeren (niet van elkaar te onderschei den), bevallig paraderend over het morsige asfalt van Bugis Street. En met z'n Newton Cir cus natuurlijk, dat door wal mende hawkers (voedselstalle- tjes) beheerste plein waar je te midden van het rondcirkelende verkeer zo zalig.kon eten. Maar dat Singapore, die heerlij ke, roezemoezende, zwaar geu rende havenstad vol sloppen, Januskop En zo is het maar net. Het Sin gapore van de 21e eeuw is een januskop. Kil en zakelijk ener zijds; comfortabel en veilig an derzijds. De aanvallige, door één enkele slingerende hang lamp verlichte kraampjes onder de donkere nootmuskaatbo men van Orchard Street heb ben plaats moeten maken voor het glimmende marmer van de winkels van Carrier, Ray Ban en Yves Saint Laurent. Dat is spij tig natuurlijk. Maar wie om een uur of tien zin heeft om in de zwoele tropennacht op de ter rasjes van Clarke Quai, Boat Quai of Chijmes nog een hapje te eten, hoeft niets te vrezen. Tegelijk met de graffiti en de hondenpoep verdwenen de gauwdieven. Dus zegt de gids: ,,Wist u dat wij de enige wereld stad zijn waar je om twaalf uur 's nachts rustig over straat kunt lopen?" Niet direct een plek waar je een week moet blijven, Singapore. Maar wel het perfecte voorpor taal voor een reis door de rest van het Verre Oosten. Drie, vier dagen is voldoende. Om te wennen aan de temperatuur, om het tijdsverschil te over bruggen en om in The Banana LoafApolo aan de Race Course Road te leren hoe het voelt om met je blote handen een portie gefrituurde vissenkoppen te eten {fish heads supreme, on derdeel van het killer menu). stegen en pleintjes, trok zich - onder het politieke bewind van de in 1970 aangetreden Peop le's Action Party (PAP) - strak tot een uit glas, beton en staal opgetrokken high-rise Manhat tan. Jawel, dat is misschien best een beetje jammer, beaamt de gids met vlakke stem. Maai' laat het bezoek ook eens naar de andere kant van de medaille kijken. Trots: „Wist u dat wij de enige stad in Azië zijn waar je het water uit de kraan kunt drinken?" FEITEN CIJFERS 1 iz< EREIKBAARHEID. Singapore Airlines liegt vanaf Schiphol dagelijks naar Sin- av apore. De vlucht duurt twaalf uur en de li Dedkoopste retourvlucht kost 1560 gul- li en. Ook de KLM heeft een dagelijkse 1 ucht op Changi, de supermoderne '®ichthaven van de stad. Een retourtje is vanaf 1649 gulden, maar dan dient de |j issagier wel minstens zeven nachten in ngapore door te brengen. De normale ijs ligt circa duizend gulden hoger. Ui- raard is het tevens mogelijk de reis on er te brengen in bijvoorbeeld een jet and ?d-vakantiepakket (reis niet logies). Zo ganiseert touroparator De Boer Wen- el trips naar het Verre Oosten waarbij «ee nachten in Singapore wordt gesla- en. Prijs: vanaf 245 gulden per persoon, eisorganisaties als Singapore Airline- Tradewinds, Unitravel, Odysseus en t,d -Reizen verkopen soortgelijke arran- menten waarbij niet zelden wordt >orgereisd naar Australië en/of Nieuw- teeland. CCOMMODATIE. Hotels in Singapore n er in alle kwaliteiten en prijsklassen. ie niet van tevoren heeft geboekt kan in aankomsthal van Changi terecht bij de balie van de Singapore Hotel Association. Deze is geopend van 07.30 tot 23.30 uur. BEZIENSWAARDIGHEDEN. Vooreen toe rist heeft Singapore verschillende musts. Daaronder vallen zeker Arab Street (met Sultan Moskee), Little India en China Town (met de beroemde Sri Mariamman Tempel) die ondanks de sloopwoede van de laatste jaren hier en daar nog iets van hun vroegere sfeer hebben behouden. Naast vele kraampjes en winkeltjes zijn er ook tal van restaurants waar goed en goedkoop kan worden gegeten. Singapore is een culinair paradijs waarin je net zo makkelijk kunt genieten van Indische curry-gerechten als van de Franse Haute Cuisine. Niet ten onrechte zijn de zoge noemde food centers zeer populair. Hier staan de hawkers, de fameuze eetstalle tjes die vroeger op elke hoek van de straat konden worden gevonden maar die door de overheid nu bij elkaar zijn gezet omdat ze de doorstroming van het verkeer ver hinderden. Verlaat Singapore ook niet zonder een be zoek te hebben gebracht aan Raffles (Beach Road), misschien wel het be roemdste hotel van het Verre Oosten. Naast een voortreffelijke high tea (30 Sin gapore dollars per persoon) tussen 15.30 en 17.30 uur heeft Raffles ook een bijzon der aardig museum waarin het koloniale verleden van het hotel wordt belicht. Ook aantrekkelijk: Orchard Road met tal van luxueuze winkelcentra waaronder het reusachtige Ngee Ann City, de uitgangs centra langs de Singapore River (Boat Quay en Clarke Quay), het pas geopende Chijmes in Victoria Street (een tot eetcen- trum omgebouwd klooster), het Night Sa fari-park (geopend van 19.30 uur tot middernacht), Underwater World (groot ste aquarium van Azië) en het natuurmo nument Sungei Buloh. In het East Coast Park kunnen fietsen worden gehuurd (4 Singapore dollar per uur). Daar ook, ligt 'een aantal voortreffelijke rijwielpaden. REISDOCUMENTEN EN GELD. Een pas poort is voldoende, maar het moet wel geldig zijn tot zes maanden na aankomst. Vaccinaties zijn niet nodig. Creditcards worden in Singapore overal geaccepteerd, maar wie met contact geld betaalt, krijgt vaak korting. De koers van de Singapore- -dollar is ongeveer 1,36 gulden (bij geld wisselaars - licensed money chargers - iets meer dan bij de banken). Er kan overal worden gepind. OPENBAAR VERVOER. Taxi's zijn de po pulairste vorm van vervoer, maar er moet - zeker bij een regenbui en in de spits uren - soms lang op worden gewacht. De metro (MRT) waaraan nog steeds hard wordt gebouwd, is dan een goed alterna tief. Voor ritten buiten de city kan het best de bus worden genomen (eventueel met een dagabonnement). De dienstrege ling staat in de Bus Guide die bij elke krantenkiosk voor een paar muntjes te koop is. DIVERSEN. In Singapore is het acht uur later (in de winter zeven uur) dan in Ne derland. De stad ligt op slechts 130 kilo meter van de evenaar. De temperatuur ligt daardoor dag en nacht omstreeks de 27 graden Celsius. Het is in Singapore wel altijd vochtig en het kan er ongemeen hard regenen. Maar de buien zijn meestal snel voorbij. Beste periode om de stad te bezoeken is in de droge maanden januari en februari. Singapore heeft vier officiële talen: Engels (wat door zo'n beetje iedere inwoner wordt beheerst), Maleis, Manda rijn en Tamil. Ook wordt er veel Singlish gesproken, een mengvorm van Chinees, Engels en Maleis. DOCUMENTATIE. Er is in Nederland een aantal gidsèn over Singapore verkrijg baar. De uitgebreidste is de Engelstalige Insight Guide, maar het Reishandboek Singapore van uitgeverij Elmar voldoet ook prima. De Compacte Reisgids Singa pore van Gottmer is iets beknopter dan de voorgaande twee, maar erg handig in het gebruik. MEER INFORMATIE. Singapore Tourist Promotion Board (STPB), 126-130 Regent Street (Carrington House), Londen WIR 5FE, Engeland, telefoon (0044) .171.437.00.33, De Boer Wendel in Bad hoevedorp, telefoon (020).449.68.88), Sin gapore Airlines/Tradewinds in Amster dam, telefoon (020).5488854 of het ANVR- -Reisbureau. In Singapore zelf is de STPB gevestigd aan de Orchard Spring Lane 1 telefoon 736.6622. COLUMN Geen populairder geluid op de camping-en nu heb ik het over de jaren zeventig- dan de hogedrukstem van Jan Pelleboer. Hij meldde zich via radio wereldomroep elke ochtend om - als ik me goed herinner - half tien en zijn weersverwachting echode over het hele terrein. Pelleboer kon uitgroeien tot een volksheld omdat geen toerist zo op het weer is gespitst als de Nederlander. Hij kletst op reis over weinig anders. En als hij vanaf de vakantiebestemming naar huis belt. is het eerste wat hij vraagt: 'Hoe is het weer bij jullie?' In de rest van de wereld kijken ze daar nogal van op. Uit luxe (in Israël bijvoorbeeld wordt 's zomers geen weersvoorspelling verstrekt daar de zon toch altijd schijnt) of juist omdat regen er eerder regel is dan uitzondering. Toen ik de waard van de Climbers Inn in het Ierse Glencar eens vroeg hoe de voorspel lingen waren, antwoordde hij: 'Daar luisteren we nooit naar. Wij hopen alleen maar. 5 Maar de leukste weersverwachting hoor ei de ik in Ketchikan, een vissersplaatsje m aan de Golf van Alaska. 'Als je de top van Q onze huisberg, de Mount Deer niet ziet', q zei de mevrouw van de VW, 'dan regent het: zie je hem wel dan gdüt het regenen. o

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 29