EA Sports staat op pole position Millennium: stabiliteit voor thuis Sun's Java knoopt alles aan elkaar Multi Media Modem poort naar de wereld U P RDAG 24 JUNI 2000 UU na elk huishouden staat tegenwoordig een personal computer, wat doen we er mee en wat kunnen we er mee? In de rubriek Wijzer elke week een onderwerp voor de thuiscomputeraar Vragen en suggesties kunt u sturen naar: internetredactie@damiate.hdc.nl iuterbezitters kunnen zich pparaat nauwelijks meer tellen zonder modem. modem is een compu- woon 'wat je ziet is wat je Voor modembezitters ntegen ligt de wereld en tennis open.Eigenlijk is todem maar een ouder ling. Het zet digitale infor- ;ast, dat gelukkig maar iuurt. Om nog langer van schreeuw en gekrijs te ge- moet je de hoorn van de on opnemen. Wat je hoort >lijk de stem van het mo lleen een ander modem rstaan wat hij zegt. In de ile zet een modem het ge- eer om in digitale infor- die naar andere centra at. Om op de computer :n ander te belanden het signaal dan weer in worden omgezet. Ten- vertaalt het modem van [vanger het gehuil op- naar getallen, zodat de ïgende computer het kan pen. MOduleren en DEM ren, dat is wat modems getalletjes omzetten in en andersom. Vandaar im. er was je al het mannetje ;n modem dat 1200 bits conde kon sturen. De ms in de handel zijn die m snelheid van 56 kb/s. tekent 56.000 bits per se- Let op, dat is niet het- als 56 kilobyte. Omdat te uit acht bits bestaat int een 56K-modem een ïale overdrachtsnelheid rca 7 kilobyte per secon de. In de praktijk ben je al blij met de helft. Veel te langzaam eigenlijk voor modern internet verkeer waarbij je foto's, film pjes en muziek wil binnenha len. Traagheid is een slechte zaak. Je raakt geïrriteerd en het kost tikken.ISDN belooft meer snelheid, maar dat valt tegen. Dit integrated service digital netivork slaat de vertaal slag analoog versus digi taal over. Daardoor kan het ap paraat 64.000 bits per se conde aan. Meestal is dat verschil niet specta culair om dat de snelheid ook nog met andere factoren sa menhangt. Wel voordelig is het feit dat je ook gewoon nog kan bellen tijdens het internetten: een ISDN-lijn heeft eigenlijk twee lijnen. Sommige aanbie ders maken het mogelijk die béide lijnen te benutten om je internet doorheen te persen, zodat in theorie 128 bps een haalbare kaart is, zij het tegen dubbel tarief. ISDN is in meer dere opzichten duurder. Reken wel op ruim 500 gulden voor aansluitkosten en het speciale modem. Het abonnement is duurder, maar de belkosten zijn ongeveer hetzelfde. Twee machtige nieuwe alterna tieven zijn de afgelopen tijd aan de horizon verschenen. Veel fa natieke internetters zijn al op een kabelmodem overgescha keld. En wie in een van de grote steden woont kan kiezen voor ADSL, met een capaciteit van 1 megabyte per seconde. Laatst genoemde keert naar alle digi tale omzwervingen weer terug naar de goede oude telefoon lijn. Hoe dat kan - daarover la ter meer. SILVAN SCHOONHOVEN Opvolger Windows 98 vanaf september in'de winkel FRANK BUURMAN De nieuwste Windows-versie voor de gemiddelde consu ment, Windows Millennium, wordt door Microsoft vanaf 14 september geleverd. Het bestu ringsprogramma is nu vrijwel gereed: de laatste proefversie, de zogenaamde bèta drie, is ei genlijk al de definitieve versie. Windows Millennium is een aanrader voor thuisgebruikers van Windows 98 die een nog stabieler systeem willen. Het programma op veel punten ver der verbeterd. Voor het be drijfsleven is het beter beveilig de Windows 2000 nog altijd de beste keus. Microsoft heeft geprobeerd Windows Millennium nog ge bruikersvriendelijker te maken. Een belangrijkere verbetering is de zogenaamde 'system resto re'. Als Windows vaak vastloopt kan de gebruiker terugkeren naar het moment waarop het systeem nog wel goed werkte. Millennium legt regelmatig de configuratie op een bepaalde datum vast: een zogenaamd 'checkpoint'. Wie na het instal leren van nieuwe programma's een instabiel systeem krijgt kan terugkeren naar een eerder 'checkpoint'toen alles nog soepel werkte. Dit voorkomt dat Windows weer helemaal op nieuw geinstalleerd moet wor den. Verder verhindert Millen nium dat systeemkritische be standen per ongeluk worden overschreven. Windows Millennium is ook sneller geworden: het bureaub lad zou, als de PC ook redelijk bij de tijd is, sneller op het scherm moeten verschijnen. De 'Auto Update', het systeem waarbij Windows verbeteringen van internet gaat halen, werkt op momenten dat het modem even niet bezet is; als de gebrui ker bijvoorbeeld een webpagina leest. Millennium heeft voorzienin gen voor het bewerken en ge bruiken van afbeeldingen, vi deo en muziek. Digitale afbeel dingen van camera's en scan ners kunnen makkelijker wor den overgezet. Met Windows Movie Maker kunnen video's digitaal worden bewerkt. Windows Media Player 7 is weer een verdere verbetering van de al bekende afspeler van beeld en geluid van de tweede editie van Windows 98. Millennium is bij uitstek ge schikt voor de liefhebbers van spellen. Diverse nieuwe spellen voor internet, zoals backgam mon en dammen, zijn al inge bouwd. Met DirectPlay Voice Chat kunnen spelers spreken met andere spelers, waar dan ook ter wereld, tijdens het spe len op internet. Andere activi teiten op internet, zoals online boodschappen doen, surfen, e- mailen en chatten zijn verder uitgebouwd. Internet Explorer zit nu op versie 5.5 en is nu bij voorbeeld in staat om printop drachten op internet van tevo ren op het scherm te bekijken. Omdat steeds meer gebruikers van Windows thuis een netwerk wilen maken is deze functie vereenvoudigd met onder meer de Home Networking Wizard. Ook de ondersteuning van USB is verbeterd. Verder is Millennium uitgerust met nog meer en betere drivers, de beruchte besturingspro- gramaatjes, die van vitaal be lang zijn voor de goede werking van een apparaat. De onder steuning van bijvoorbeeld scanners is nu veel beter ge worden. Windows Millennium zal vanaf september bij de nieuwe PC's worden geleverd. Het bestu ringsprogramma zal omstreeks 250 gulden gaan kosten. PAUL HOUKES Louter big smiles vorige week op de jaarlijkse JavaOne-confe- rentie in San Francisco. Mo menteel er in die kringen over vrijwel niets anders gesproken dan over de beslissing van de Amerikaanse rechter Thomas Penfield Jackson om Microsoft op te splitsen in twee bedrijven. Door de monopoliepositie van de softwaregigant te doorbre ken krijgen andere onderne mingen weer een eerlijke kans om met nieuwe toepassingen voor personal computers en andere apparatuur te komen, zo redeneerde de rechter. Die nieuwe toepassingen, daar weten de bezoekers van JavaO- ne alles van. Java, de program meertaal van Sun Microsystems - een van de belangrijkste con currenten van Microsoft - vormt ook zonder de opsplit sing van Microsoft al een van de grootste bedrei gingen van het softwarebedrijf van Bill Gates. Java is namelijk bij uitstek geschikt als hulp middel om vrijwel elke computertaak mogelijk te maken op een heel scala aan apparaatjes en elektronische voor zieningen, die niets meer met een tra ditionele personal computer te maken hebben. Dat is dan ook precies waar het de komende jaren in de wereld van de informatie- en communicatietechnologie naar toe gaat: vrijwel alles waar nu nog een pc voor nodig is, zal over twee, drie jaar worden ge daan met andere apparaten. Het ontvangen en sturen van e- mail, het opzoeken van infor matie of het bestellen van boe ken of bioscoopkaart jes gebeurt dan met de mobiele telefoon of een compact bin nenzakcomputertje. Voor het verrichten van een betaling is dan geen pc met een modem en een pro gramma voor elektro nisch bankieren meer nodig, maar alleen nog maar een smart card met een inge bouwde chip. Zelfs onderweg in de auto kun je permanent online be reikbaar zijn; belangrijke mail berichten komen automatisch binnen op een schermpje op het dashboard, of ze worden op de voorruit geprojecteerd. Ook navigatiegegevens en de actuele fileinformatie, afgestemd op de route die de bestuurder aflegt, lopen automatisch binnen. Het zijn stuk voor stuk taken waar geen pc - en dus ook geen Windows of andere toepassing van Microsoft - meer voor no dig is. Het kan allemaal gedaan worden met Java-applicaties. Scott McNeaJy, de topman van Sun Microsystems, liet er op de conferentie in San Francisco geen twijfel over bestaan. „Elk apparaat dat maar enigszins ge bruik maakt van elektronica, zal straks met het internet verbon den zijn en informatie uitwisse len met andere voorzieningen. We hebben het dan letterlijk over honderden miljoenen ap paraten op elk denkbaar ter rein: mobiele telefoons, organi zers, smartcards, maar ook alle elektronica thuis. We voorzien dat al in 2003 meer dan de helft van alle communicatie via het internet zal gebeuren door an dere apparaten dan personal computers." Nascar 3: slecht voor de lak van de bolide... EUER EN ROB SIEBELINK de liefhebbers van race- werd Microprose tot Te altijd gezien als de be lleste speler van de markt, "pd de firma vooral te dan- Geoff Crammond, ont- rvan Grand Prix 1 en 2. maar zeer de vraag of dat zo blijft. Microprose is laat met Grand Prix 3, gV® s in augustus van dit jaar 0 ijnt, als het raceseizoen ;eveer ten einde loopt. :rger is misschien nog ee[ t EA Sports de officiële entie van het huidige sei- pakken heeft gekregen, Microprose (inmiddels den van spelletjesgigant d) het met de 98-licentie loen. irts maakt onmiddellijk k van de licentie: nauwe- ïkele weken na de eerste Formule 1-race van dit in Australië lag F1 2000 winkel. Compleet dus le huidige teams en hun zodat we ook weer eens ize eigen Jos Verstapperl n rijden. Maar veel be ker is natuurlijk de speel- ■id. Welnu, het is een van :ven van F1 2000. Het at zich behendig spelen, een toetsenbord. :ht vanuit de cockpit is ennen, want erg laag, ;ennelijk zien de echte irs het net zo. Want in al les probeert F1 2000 de werke lijkheid te benaderen. En hoe wel je de benzinedampén en het brandende rubber nog nét niet ruikt, slagen ze er aardig in om je de sensatie van het For mule 1-circus te laten meebele ven. Dat komt ook door de ge weldige graphics, al moet je - om daar ten volle profijt van te trekken - eigenlijk beschikken over een machine met 128 MB RAM. Dat is nog lang niet voor iedereen weggelegd, maar door het uitschakelen van wat ge heugen vretende opties (je kunt werkelijk alles wat met beeld heeft te maken op laag, gemid deld, dan wel hoog zetten) voorkom je dat je al te schokke rige beelden krijgt. Min. systeemeisen: Windows 95/98, Pentium 233 MHz, 64 Mb ram, 150 Mb vrije ruimte op har de schijf (en een 3D-versneller). Prijs 99,50 gulden voor de pc-ver- sie en 129,50 gulden voor de playstation-versie. Wij beklimmen de tribunes van de Formule 1 -circuits om eens in de twee minuten Schuma cher in zijn Ferrari langs te zien razen. Met een gangetje tussen de 200 en 300 kilometer per uur, dus langer dan enkele se conden kun je hem niet bewon deren. Valt hij in de eerstvol gende bocht uit, dan moet je maar zien wie je dat vertelt. In Amerika hebben ze het heel an ders aangepakt. Daar heb je ovals, zodat de toeschouwer, ongeacht waar die zit, altijd kan zien wat er gebeurt en de cou reurs met grote regelmaat voor bij ziet komen; de ronderecords van sommige ovals liggen on der een halve minuut. De races zijn over het algemeen nog spectaculair ook, dus da's pas waar voor je geld. De bekendste pc-simulatie op dit gebied is sinds jaar en dag Nascar Racing, dat onlangs al weer een derde versie beleefde. Maker Papyrus slaagt er nog steeds in om je het gevoel te ge ven van de andere Tij-ervaring'. Het vergt tenslotte specifieke stuurmanskunsten om schier eindeloos tegen de klok in rondjes te rijden, met snelhe den die er niet om liegen en waarbij een klein stuurfoutje - omdat de Nascarwagens veelal op een kluitje voortscheuren - een enorme ravage van ver wrongen blik kan veroorzaken. Daarmee is het grote nadeel van de ovals - de eentonigheid - ruimschoots teniet gedaan. Al sinds de eerste release is Na scar Racing een stevige simula tie, met veel technische toeters en bellen. Vanzelfsprekend is dat in versie 3 nog steeds het geval, en zeker met de optie 'realistisch' ingeschakeld heb ben we te maken met een be hoorlijke heavy simulatie, die weinig vergevingsgezind is: de betonnen randen langs de baan zijn erg, erg slecht voor het fraaie lakwerk van je bolide. Min. systeemeisen: Pentium 166, 32 Mb ram, Windows 95 of 98. Prijs; 89,00 gulden. SAMENSTELLING FRANK BUURMAN EN JAN VAN DER NAT T 6 Grafische versneller Creative Labs heeft een grafische versnellerkaart uitgebracht die uiterst geschikt is voor de meest vooruitstrevende spelprogram- ma's en andere applicaties die een zeer zware belasting beteke nen voor de videofuncties van de computer. De 3DBlaster Ge- force2 GTS (opvolger van de GeForce, met wederom epn video processor van nVidia) is in staat om real-time beelden van filni- kwaliteit op het pc-scherm te zetten. Dat levert voor makers van spelprogramma's heel nieuwe mogelijkheden op. De kaart is in staat tot zeer geavanceerde bewerkingen op het gebied van de zogenaamde shading van pixels. Hierbij worden aan elke pixel diverse attributen toegekend, waaronder kleur, licht, schaduw, reflectie enzovoort. De adapter is geschikt voor schermresoluties tot 2048 bij 1536. Er wordt veel software bijge leverd. info: www.creative.com Fietsweerbericht Fietsen is een gezonde be zigheid. Daarover kan nau welijks twijfel bestaan. Be halve dan wellicht bij dege ne, die op het ritje naar school of kantoor wordt overvallen door een fikse bui en tot en met de tweede kop koffie of de eerste pauze in natte kleren achter bureau of in schoolbank zit. Hoewel de meteoroloog, die feilloos kan voorspellen nog geboren moet worden, geven goede weerberichten toch een aar dige indicatie. De ANWB pu bliceert nu op haar site een speciaal weerbericht voor fietsers in twintig regio's. Dat bericht kan ook worden ver stuurd per e-mail. Elke dag rond 15.00 uur is er een vers fietsersweerbericht voor de volgende dag. Aanmelden voor de e-mailservice kan via http://www.anwb.nl/fiets- weer Eerste 21-inch LCD-monitor NEC Benelux zal in Neder land de eerste 21-inch LCD- I monitor op de markt gaan i brengen. De nieuwe platte I monitor is vergelijkbaar met een normale monitor met een beeldbuis van 23 inch, maar is slechts 25 centimeter diep. Zijn op televisietech niek gebaseerde tegenhanger is wel 60 centimeter diep. Het apparaat kan 1600 bij 1200 pixels haarscherp weer geven in 16,7 miljoen kleu ren. Aan de monitor (de MultiSync LCD 211 OP) hangt wel een pittig prijskaartje: te gen de 34.000 gulden. Een gewone monitor van 23 inch Bescherming Outlook kost omstreeks 8000 gulden. DeLCD 2110P behoort tot de zogenoemde high-end serie van NEC, waarin ook model len te koop zijn met scher men van 15. 18, 20 en 21 inch. Een extra van deze se rie is dat de schermen een kwartslag gedraaid kunnen worden, waardoor een 'A4- blad' ontstaat dat prettig is bij tekstverwerking en vooral bij internetten. Om de haverklap duiken er tegenwoordig berichten op over virussen, die behoorlij ke schade kunnen aanbren gen aan bestanden op de computer, vooral het e-mail- programma Outlook. De ene keer is het Melissa, de ande re keer I Love You. Alle waar schuwingen ten spijt vallen er toch steeds weer slachtof fers. Uiteraard probeert de computerwereld zich te wa penen tegen de aanvallen van verknipte geesten, die er lol aan beleven de pc van ie mand overhoop te gooien. Microsoft stelt een update voor Office ter beschikking om dergelijke virussen te be strijden. Daartoe moest een aantal minder belangrijke functies in Outlook (het voornaamste doel van de vandalen) worden uitgescha keld. Wie veel met Outlook werk doet er verstandig aan de update binnen te halen via http://officeupdate.mi crosoft.com Norton: nu ook Linux Het besturingsysteem Linux zal waarschijnlijk nooit marktleider Windows naar de kroon steken, maar het wint duidelijk aan populari teit, wellicht omdat het gratis is. Feit is in elk geval dat het zogenoemde 'open source' programma op steeds meer pe's draait en dat een toene mend aantal websites op het Linux-platforn draait. Daar mee is er ook een nieuwe Rentaweb taak voor bedrijven die anti virus software maken. Marktleider Symantec is daar onmiddelijk ingedoken en via de bekende LiveUp- date-functie in Norton Anti- Virus kan nu ook een pc on der Linux tegen virussen worden beschermd. SYMANTEC. Het internet zit nog altijd vol gaten. Gaten in de markt wel te verstaan. Het bedrijf Rentaweb heeft er weer eentje gedicht. De in Culemborg gevestigde firma neemt voor 99 gulden per maand de volledige verzorging van een bedrijfs-website over. Je hoeft er als bedrijf helemaal niets meer aan te doen, anders dan het aanleveren van de inhoud en de maandelijkse verversingen. Klanten kunnen bij Rentaweb een keuze maken uit vijf basis- layouts, die worden aangepast aande huiskleuren van het be treffende bedrijf. Rentaweb richt zich vooral op kleinere bedrij ven, waar menskracht, tijd en kennis ontbreken om zelf een website te ohtwikkelen. - info: www.rentaweb.nl oordraadsel ONTAAL: 1. Gepofte mais; 7. Frans voegwoord; 8 een beetje; 10. vogelproduct; aas; 13. kaartruitertje; 15. door; 17. woedend; 18. nieuw; 19. zandheuvel; sgelegenheid; 25. persoonlijk vnw.; 26. Japanse munt; 27. oude lengtemaat; artssoort. ^AAL: 2. Voorzetsel; 3. bemanning; 4. muzieknoot; 5. oude Nederlandse munt; eze plaats; 8. voorzetsel; 9. getijde; 11. Oudgriekse pasmunt; 12. plantenziekte; teilsgodin; 16. ik (Lat.); 18. rivier in Rusland; 20. kleur; 22. spil; 23. ik verbied!; igwoord; 28. muzieknoot; 29. persoonlijk vnw.. •ing van vrijdag: ntaal: 1. Lijfstraf; 5. neonbuis; 6. kast; 8. rots; 10. paard; 12. liman, al: 1Linker; 2. floret; 3. tabak; 4. alias; 7. alarm; 9. spil; 11dan. HET WEER Koel en buien Het is een kwart eeuw geleden dat er een einde kwam aan een opmerkelijk lange pe riode zonder hittegolven. Tussen 1951 en 1975 werd nimmer aan hetlandelijke crite rium (in De Bilt: 5 zomerse dagen op rij, waarvan ten minste drie tropisch) voldaan. De oorzaak van het hittegolfloze tijdvak heeft waarschijnlijk te maken met een an dere wijze waarop men in 1950-1951 de temperatuur is gaan meten. In 1975 was het echter meteen raak met de langste hit tegolf (eind juli tot half augustus: 18 dagen) van de twintigste eeuw. In 1975 was er ech ter meer aan de hand. Op 23-24 juni werd het midden geteisterd door wolkbreuken die vanuit Duitsland naar het westen trok ken. In Gouda viel toen 146 en op de lucht haven van Rotterdam tijdens drie wolk breuksessies 109 mm. In Noord-Holland viel weinig of geen regen. Dezer dagen bui ig en vooral koel weer. Vandaag haakt het kwik af bij maximaal 16-17 graden. Boven dien vallen er buien die van onweer verge zeld kunnen gaan. Zo af en toe is er ook zonneschijn. Verder waait er een matige, aan de kust een vrij krachtige naar west tot noordwest ruimende wind. Ook morgen koel weer. Tussen een depressie boven zui delijk Zweden en een hogedrukgebied ter hoogte van Zuidwest-Engeland wordt met een noordwestenwind lucht uit de pool streken aangevoerd. Daarin worden geen hogere temperaturen dan circa 16 graden verwacht. Later op de dag nemen de buien kansen af en laat de zon zich wat meer zien. Na het weekeinde vooral op dinsdag regenkansen; daarna mogelijk oplopende temperaturen en droog weer dankzij een over de Britse eilanden naderend hoge drukgebied. Gisteren vooral in de nacht en vroege ochtend en later op de middag bui en. In Hoorn viel nog 9, in Hensbroek 8

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 25