ultuur Kunst Rozentuin als blijk van liefde Holland Festival trekt 118.000 bezoekers Een kom, maar niet zomaar een kommetje Prijs voor boulevard Gloeiend samenspel van Striking Strings :RDAG 24 JUNI 2000 hemerlamp van 14 meter pLLEOp het dak van het nieuwe Stadskantoor in Zwolle jkt sinds kort een schemerlamp van 14 meter hoog. Het istwerk van Jeroen Henneman weegt maar liefst 10 ton. De ip is vanzelfsprekend vanuit de verre omtrek te zien. Vooral ronds, als de lamp ook daadwerkelijk brandt. foto anp ompet en orgel in St. Agathakerk De vaste bespeler van het Adema-orgel in de Lissese St. ithakerk, Johan Akerboom, geeft vanavond een concert met irompettiste Dieuwke Kloppenburg. In deze kerk brengen zij an ien een afwisselend programma ten gehore. De uitvoering edt trijkt een muzikale periode van maar liefst vier eeuwen. De j jrengst van de koffieverkoop in de pauze komt ten goede aan restauratiefonds van het Adema-orgel. Het concert op 24 ju- n de Agathakerk begint om 20.30 uur. iirt met handtekening Rijkaard Kinderen die meedoen aan De Boerhaave Sport Quiz nati 10 maken kans op een Oranje T-shirt met de originele hand- leningen van Frank Rijkaard en Johan Neeskens. De quiz is i onderdeel van de tentoonstelling Sneller, Hoger en Sterker, tot en met 24 september in Museum Boerhaave (Lange St. |Ul ïietenstraat 10) in Leiden, is te zien. De formulieren kunnen °«rden ingeleverd tot vrijdag 1 september om 17.00 uur. ripboekenbeurs in Sjelter erdorp Oude uitgaven van kapitein Rob en Erik de Noor maar ook postzegels, T-shirts of puzzels met daarop af- Idingen van striphelden, zijn enkele van de bezienswaardig- len op de regionale stripboekenbeurs, morgen in Sjelter aan Heemraadlaan in Leiderdorp. Liefhebbers kunnen er terecht 10.30 tot 15.30 uur. atle-Meet in Antonius in» Fans van de Fab Four kunnen zich morgen uitleven bij t-Meet. Op deze beurs voor verzamelaars van Beatles vindt liefhebber oude LP's, singles, boeken en andere memorabilia de legendarische popgroep uit Liverpool. Beat-Meet 2000 in Antonius Zalencentrum aan de Lange Mare in is open van tot 16.00 uur. ralingen in het Schielandhuis rERDAMLove Peace en popmuziek in het Kralingse bos in terdam. Het Holland Pop Festival was in 1970 het antwoord grote popfestivals in het buitenland, zoals Woodstock. Zo'n 000 hippies kwamen naar het evenement om bands als The V ds, Jefferson Airplane, Santana en Pink Floyd te zien. Het lielandhuis in Rotterdam toont van 8 juli tot en met 3 sep- iber een selectie van 37 op het festival gemaakte foto's. Het om werk van onder andere Ed van der Elsken, Wim Ruig- en Vincent Mentzel. i ooibouwer ontdekt Stradivarius ingen In de verzameling muziekinstrumenten van een ka- Üeke bisschop op het Kroatische eiland Krk bevindt zich een dusver niet bekende viool van de beroemde vioolbouwer idivarius. Dit zegt de vioolbouwer en -restaurateur Johannes ic uit het Duitse Tübingen, die het instrument heeft geres- |^.ieerd. Toen Galic in het instrument keek zag hij een briefje ^[thet opschrift 'Antonius Stradivarius Cremonensis Faciebat 5'. Daarnaast was een afdruk van een rond stempel met een en de initialen AS. Enige jaren geleden bleek dat de verza ng op Krk ook een viool van Guarnieri telde, de andere be- mde Italiaanse bouwer. rkest en rappers voor de klas terdam Het Nederlands Promenade Orkest gaat met rap- een R&B-zangeres en een videojockey voor de klas optre- i. Van 26 tot 28 juni spelen-de musici voor leerlingen van iderd Amsterdamse basisscholen. De optredens zijn bedoeld de kinderen kennis te laten maken met de overeenkomsten ien de verschillende muziekstijlen. Naar verwachting zullen 0 kinderen in de aula van de Vrije Universiteit komen luiste- amsterdam anp Het Holland Festival onder leiding van Ivo van Hove heeft met 118.000 bezoe kers beduidend meer belangstellenden getrokken dan vorig jaar. In 1999 kochten 91.000 mensen een kaartje voor het festival, het jaar daarvoor slechts 48.600. De cijfers zijn vooral interessant voor de Raad voor Cultuur, die in het recente advies-kunstenplan klaagde over 'weinig bijzondere of verrassende voorstellingen en een gemis aan be vlogenheid'. De Raad vindt dat de fes tivalleiding zich maar eens moet be zinnen op het beleid. Volgens de Raad verwordt het Hol land Festival steeds meer tot een 'op telsom van initiatieven uit de verschil lende disciplines met weinig onderlin ge samenhang'. Maar volgens Van Ho ve is er juist een niet te stuiten ontwik keling gaande van zogenaamde cross- over-voorstellingen, waarbij alle disci plines zoals dans, muziek en theater samenkomen. Het Holland Festival loopt vooruit op deze tendens, aldus Van Hove. De Raad van Cultuur acht een bezinningsperiode na 2001 nodig waarbij het Festival zijn koers bijstelt. Bovendien stelt de raad voor het Hol land Festival om de twee jaar te hou den. Van Hove uitte scherpe kritiek op dit advies. Volgens hem betekent dit biën nale-idee het begin van het einde waarbij het Holland Festival langzaam zal afsterven. Voorbereidingen voor grote producties, zoals bijvoorbeeld de uitvoering van het muziekstuk 200 Motels van Frank Zappa, is een kwes tie van jaren. Van Hove hekelde verder de korting van 800.000 gulden op de subsidie van 3,1 miljoen gulden voor volgend jaar. „Je kan niet eisen van het Holland Festival dat het groter en intemationa- ler wordt en tegelijk minder geld ge ven. Je moet het Holland Festival laten bestaan met voldoende middelen of anders maar helemaal afschafffen", al dus Van Hove. De helft van de 104 voorstellingen tijdens het Festival was uitverkocht. Het EK voetbal heeft duidelijk geen vat gehad op het 53ste festival dat morgen wordt afgesloten. Er was veel belangstelling voor theaterproducties. De voorstellingen hadden een bezet tingsgraad van 80 procent, terwijl het landelijk gemiddelde rond 50 procent ligt. Opvallend ook was de grote belang stelling van jongeren. Ruim de helft van het publiek bestond uit twintigers en dertigers. Ook het Amsterdam Roots Festival, een onderdeel van het Holland festival, was met 50.000 be zoekers zeer succesvol. Moderne kunst op landgoed Oud-Poelgeest Op het 17-eeuwse land goed Oud-Poelgeest staat, ergens in een grasveld, een man in werkkleding gebo gen over een berg aarde. Zijn schep staat er naast, gestoken in de grond. Zo op het eerste gezicht gaat het hier om een tuinman. Dat past ook uitstekend in het beeld van deze rustieke locatie waar ooit nog de befaamde Leidse professor Boerhave woonde en werkte. In werkelijkheid is deze tuinman echter geen tuinman en is de berg aar de niet louter bedoeld als een berg aarde. Theo van Meerendonk legt hier na melijk de basis voor een opmerkelijk kunstwerk. Een rozentuin, op zijn kop. oegstgeest' casper wichers Van Meerendonk is één van tien jonge Nederlandse kunste naars die meedoen aan de beel dententoonstelling 'Jardin d' Amour, Tien kunstenaars en De Liefde', die binnenkort op het landgoed te zien zal zijn. De tentoonsteling is een initiatief van de Beheer- en Exploitatie stichting Oud-Poelgeest en Stelling Projecten uit Leiden. „Aan de omgekeerde rozen tuin van Van Meerendonk kun je goed zien dat beeldhouw kunst tegenwoordig meer is dan het 'hakken' in steen", be nadrukt Joyce de Gruiter van Stelling Projecten. Haar bedrijf draagt, in opdracht van Oud- Poelgeest, zorg voor de organi satie en de artistiek inhoudelij ke keuze voor deze tijdelijke tentoonstelling. Voor 'Jardin d'Amour' kregen tien kunstenaars de opdracht zich te laten inspireren door de liefde en door deze bijzondere locatie. Tijdens een gezamenlij ke wandeling over het landgoed mochten zij hun wensen ken baar maken. De een wilde per se die esdoorn met twee ver strengelde stammen. Een ander wilde gebruik maken van de kasteelvijver en weer een ander wilde juist dat grote open gras veld. Een erg mooi en indrukwek kend voorbeeld is dat van An- toine Berghs. Ergens, achter op het landgoed staat een boom, waarin is gekerfd: Tom... always in our mind. Daaronder een lijst met zo'n twintig namen. Berghs was hiervan zo onder de indruk - 'dit is al kunst op zich' - dat hij deze boom verkoos als middelpunt van zijn kunstwerk. Een ander opvallende creatie is de 'reuze-muizenval' van Joost van den Toorn, met daar op de woorden love en hate, ge maakt naar aanleiding van een mislukte liefde. De nabijheid van een bankje is niet geheel toevallig. Het is een uitnodiging aan voorbijkomende paartjes om herinneringen op te halen aan de roerige tijden in hun re latie. De al eerder genoemde om gekeerde rozentuin van Van Meerendonk is het bewijs van liefde van een fictieve rozen- kweker aan zijn vrouw. „Het is een omkering van de schoon heid. Je geeft immers geen bos je wortels aan je geliefde. Maar je laat haar hiermee wel zien dat je macht hebt over de na tuur. Je maakt het onmogelijke waar. Een mooier geschenk be staat er niet", verduidelijkt de kunstenaar, die eerder al eens een boom omkeerde. Toen tijdens de voorbereidin gen van dit project duidelijk werd hoe hoog de kwaliteit was, besloten Oud-Poelgeest en Stel ling Projecten dat er in de toe komst een vaste collectie moet komen, een permanent buiten museum. De bedoeling is om uit de tijdelijke tentoonstellin gen - na 'Jardin d'Amour ko men er nog meer - een of meer kunstwerken aan te kopen voor de vaste collectie. De financiële ondersteuning daarvoor moet komen van bedrijven en parti culieren, die daartoe een dona tie geven aan de speciaal daar voor opgerichte 'Vrienden van Beeldentuin Oud-Poelgeest'. Oud-Poelgeest stelt zich uit sluitend ten doel het gehele landgoed met kasteel, koetshuis en bijgebouwen, alsmede het bospark met monumentale bo men en de bijzondere flora, in stand te houden. Daartoe be heert het al vele jaren een goed lopend Congreshotel. Het pre senteren van kunst gebeurde al op kleine schaal, want regionale kunstenaars krijgen al langer de kans om hun werk te exposeren in het hotel. Daarnaast is er in het verle den al één keer met Stelling Projecten samengewerkt aan het project 'Lochness bezoekt Oud-Poelgeest', waarbij het landschap, net als nu, direct bij het kunstwerk werd betrokken. 'Jardin d'Amour' is niet echt een vreemde eend in de bijt op dit eeuwenoude landgoed. Oud-Poelgeest is nu al een plaats, waar mensen vanuit al lerlei verschillende maatschap- recensie vormgeving manon wigny ware' (tafelwaar) van Vincent de Rijk, tot 23 Galerie Pnma Vista, Nieuwe Rijn 94, Leiden, Open vr za 13 - 17 uur en op af spraak ie Prima Vista neigt steeds meer vormgeving. Maar dan wel vorm- ig, die in de traditie van de galerie Abstract geometrisch noemt Co de Groot, bedrijfsleider, de noe- waaronder de meeste kunst in de geschaard kan worden. De ta- ('Tableware') van ontwerper ïnt de Rijk past daar inderdaad tussen. Dit 'servies om zelf sa- te stellen' is volledig abstract. Het eert oren, voet, rand of ander de bet is alleen maar ronding. En het ïetrische wordt gevormd door het Èipe waarop dit servies is gestoeld, wiskundig stelsel van lijnen, of be- larabolen. begon in 1993 met één perfect rmd kommetje; gemaakt van igoedklei en alleen aan de bin- >ant geglazuurd. Vincent de Rijk i bijl 'te he samen met Bart Guide op de academie. Het succes was zelfs het prestigieuze Museum >m^odern Art in New York besteedde ndacht aan. ch liet De Rijk het thema een paar rusten. In 1999 ontwikkelde hij 37 behulp van de computer een ma nier om het principe van deze kom in een stelsel te kunnen uitbreiden. Nu zijn er wel 50 modellen mogelijk (in prijs variërend van 12,50 tot 150 gul den). Allemaal komachtigen, van smal en hoog tot breed en plat, die volgens een bepaalde parabool gevormd zijn. Zo kunnen nesten samengesteld wor den, die precies in elkaar passen. Het is een technisch hoogstandje om zulke perfect sluitende vormen te maken. De Rijk lukt het in zijn ambachtelijke werkplaats in Rotterdam. Een fabriek lijkt er niet in te slagen het na te doen, dus maakt De Rijk ze nog steeds zelf met hulp van enkele medewerkers. De etalage van Prima Vista bestaat uit een uitstalling van servies. Sober gekleurd. Van buiten het grijsbeige van de steen- goedklei, van binnen glazuur in zachte kleuren als grijs, lichtgroen en zacht geel. Een enkel stuk is linde- of appel groen. Het is een primeur, dat het hele ser vies hier tentoongesteld wordt. Win kels (er zijn er enkele in Nederland, die het servies verkopen) hebben nu een maal geen ruimte om alle stukken te tonen. Hier kan het wel, al is de over zichtelijkheid een beetje zoek. Aan de wand hangt een schema waarop het systeem van uitdijende en inkrimpen de parabolen te zien is. Cijfers in een omtrek van een kom op de lijnen ge ven de modellen aan, die te koop zijn. De kleinste kan dienen als zoutkom- metje; de grootste als fruitschaal. Er pelijke achtergronden bijeenko men voor trainingen, cursussen en vergaderingen. Deze lijn wordt doorgetrokken met de plannen voor een beeldentuin, die toegankelijk moet zijn voor een zo breed mogelijk publiek. Oud-Poelgeest bekostigt zelf een full-color catalogus, die medio augustus uitkomt. „Dat soort dingen kost alleen maar geld", aldus Willem Dool van Oud-Poelgeest. „Maar het le vert aan de andere kant wel, landelijke, bekendheid op. We hopen zoveel mogelijk mensen, ook vain buiten de Leidse regio, te laten genieten van kunst in deze unieke omgeving." 'Jardin d'Amour, Tien kunste naars en De Liefde' is van 1 ju li tot en met 3 september toe gankelijk voor het publiek. Oud Poelgeest, gelegen aan de Poelgeesterweg 1 in Oegst- geest, is zeven dagen per week geopend van 11.00-17.00 uur Memoires weduwe De Saint-Exupéry in Nederlands ruswuk anp De Boekerij wil nog dit jaar een vertaling op de markt brengen van de memoires van de weduwe van Antoine de Saint-Exupéry, de auteur van het wereldberoemde boekje Le petit prince. De recent teruggevonden herinneringen van de in 1979 gestorven weduwe Consuelo de Saint-Exupéry zijn spectaculair. De eerste Franse uitgave vloog dan ook over de toonbank. Saint-Ex' was een vrouwenjager die er naast zijn vrouw een vrien din op nahield en bovendien nog een stel scharrels. Het is volgende week don derdag precies honderd jaar geleden dat De Saint-Exupé ry werd geboren. Toen hij stierf was hij nog maar 44 jaar oud. Le petit prince, zijn bekendste boek, was tijdens de oorlog verschenen. Het gaat over de ontmoeting tus sen een gestrande vlieger met een klein prinsje van een andere planeet. Het prinsje is daar vandaan ver trokken, omdat het hem er niet meer beviel. Voordat hij op aarde komt, bezoekt hij andere planeten, waar hij het ook maar zo-zo vindt. Het boek is een serieuze aanklacht tegen de wijze waarop veel volwassenen hun leven invullen. utrecht anp De Koningin Emmaboulevard in Hoek van Holland heeft de Omgevingsarchitectuurprijs 2000 gekregen. De prijs, een trofee en een totaalbedrag van 50.000 gulden, is door staatsse cretaris Van der Ploeg van Cul tuur uitgereikt in de Hoge school voor de Kunsten Utrecht. Volgens de jury sluit het project in Hoek van Hol land op de eigenheid van de omgeving. De Koningin Em maboulevard - die direct aan de Nieuwe Waterweg grenst - wordt omschreven als een 'ob- stakelvrije wandelpromenade, die de toeschouwer naar verre oorden doet verlangen'. muziek recensie li dy van der spek Concert Strikings Strings o.l.v. Joan Berk- hemer. Gehoord 23/6 in de Lokhorstkerk, Leiden. 'Mooie muziek, bijzondere ar chitectuur, gezelligheid, lekker Kommetjes van Vincent deRijk, tot 23 juli te zien bij Galerie Prima Vista. foto henk bouwman zijn kommen die zo breed en plat zijn, voor een dessert of voorgerecht. Na compleet servies van te maken. Geen dat ze mooie, minimale borden wor- wat puzzelen en heen en weer lopen frutsels en franje. Pure vormen in mo- den. tussen modellen en schema kun je dieuze kleuren. Ideaal voor mensen Kommen als bekers zijn geschikt niet anders dan concluderen, dat een die zelf willen bepalen waar hun tafel voor koffie en weer andere zijn ideaal eenvoudige kom genoeg is om een waar uit moet bestaan. leukste strijkorkest van Neder land' staat achterop het pro gramma van Striking Strings. Het leukste strijkorkest van Ne derland hoeft dus alleen nog maar te bewijzen dat het ook behoorlijk leuk kan strijken. En dat blijkt met zo'n fantastische violist/dirigent als Joan Berkhe- mer een koud kunstje. De nieu we dirigent zorgt voor 'een nieuwe lente, een nieuw geluid' in Vivaldi's La primavera. Het coloriet van het orkest is helder en pril. De eerste scherpe, licht onzuivere hoge tonen van Gershwins' Lullaby zijn niet echt slaapverwekkend. Maar zodra de melodie gaat deinen en kwijnen laat de boreling zich in slaap wiegen, gedragen door de warme klank van de 'grote' strijkers. Hartstochtelijk mooi weerklinkt Tsjaikovski's 'Souvenir d'un lieu cher' waarin Berkhemer ex celleert. Zijn gloedvolle, zeer krachtige manier van spelen in spireert het hele orkest. Maar ook op zijn zilverslanke toon in de meest intieme pianissimo- -passages wordt delicaat gerea geerd. Berkhemers' oer-vibra- to, zijn zinderend hoge fluitto nen, gedoseerd woeste, snelle staccatospel brengen het Rus sisch idioom zeer nabij. Het is alsof hij ter plekke staat te im proviseren vanuit het putje van zijn ziel. Dat zat er al op zijn drieëntwintigste jaar in getuige zijn Adagio voor strijkers. Striking Strings laat zich mee voeren op de vleug'len van Berkhemer, bouwt een span nende dynamiek op, schildert een bloedwarme klankkleur die overgaat in een melancholisch bleek pastel. Aansluitend laat Berkhemer zijn orkest de ha banera dansen, 'La Bella Cuba- na' van Jos White, vol wulpse harmonieën en spannende rit miek. En of dat niet genoeg is gooit hij er nog een razend moeilijk stuk van Guido Lopez Gavil tegenaan, 'Camerata, Guangunc'. Striking Strings toont hier zijn kwaliteiten. Op zwepend pizzicato, gierende harmonieën, fantastisch slag werk. Maar bovenal gloeiend samenspel. Naar aanleiding van een mislukte liefde maakte Joost van den Toorn dit wat sinister aandoende kunstwerk. Een reuze-muizenval of een graf? foto dick hocewoning

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 23