'We moeten hier vroeg of iaat weg' Duin Bollenstreek Jitkeringsgerechtigde zit t te wachten op schulden' Boer Jan van Leeuwen op z'n 71ste voor het eerst op schoolreis SPRINGTIJ Van der Nagel ziet niets in bemiddelaar Rijnsburg oriënteert zich op de Oekraïne Neem een proefabonnement -7 WEKEN VOOR 41 00 BEL 071-5128030 DAG 24 JUNI 2000 dkope oplossing voor SOR IRC De Stichting Omroep Rijnsburg (SOR) kan waar lijk veel goedkoper omschakelen naar digitale lijnen dan cht. Eerder liet de SOR weten, dat die overschakeling wel- let einde van de omroep zou betekenen vanwege de to- ge kosten. Een aanvraag voor eenmalige subsidie ging de lit, maar tijdens overleg met de gemeente is gebleken dat ischakeling waarschijnlijk tienduizend gulden goedkoper PN biedt minder prijzige aansluitingen, die ook voldoen- voor de omroep. ter en vuur in Valkenburg iBURGHistorisch brandweermateriaal is dit weekeinde te het Smalspoormuseum in Valkenburg. Onder het histo- materiaal zijn twee stoombrandspuiten; de oudste da- lit 1884. Deze stoomspuit heeft dienst gedaan in Amster- >n later in IJsselstein. De speciale expositie, Water en vuur en, is vandaag en morgen tussen half elf 's morgens en ijf 's middags te zien. De stoomtrein rijdt tussen elf uur 's ins en vier uur 's middags en vertrekt elk heel uur. uerwandelingen IYN Het Instituut voor Natuur- en Milieueducatie (IVN) en Katwijk organiseren vier zomerwandelingen in het ebied Berkheide. Tijdens de wandeling, die wordt geleid latuurgidsen, wordt uitleg gegeven over de flora en fauna it natuurmonument. De eerste wandeling is op woensdag in start om half acht 's avonds bij de Soefitempel. De iling is gratis en duurt ongeveer twee uur. ieente Hillegom begaat een misser' neente Hillegom begaat lisser als ze het uitbeta- n de bijstand verschuift i le twintigste van de naar de tiende van de ide maand. Dat heeft -ilijks voordelen, terwijl ingsgerechtigden er wel in problemen komen, menen woordvoerders egen andere gemeenten 5 inemerland en de Bol- eek. gemeester en wethou- ran Hillegom willen de alingsdatum van de bij- per juli met twintig da- irschuiven, om verdien- it betaalde arbeid direct ie uitkering te kunnen enen. Het gat wordt met oze leningen gedicht, ns wethouder Wijnker e zaken) heeft het plan elen voor de klant. „Wij vaak klachten van in die teveel betaald len maand later terug n betalen. Dat lossen op." ere gemeenten kunnen zich hier niets bij voorstellen. Het achteraf verrekenen van inkomsten zou uitstekend ver lopen. Ze blijven dan ook aan het einde van de maand beta len. „Vooral omdat ook werk gevers dat doen", zegt een woordvoerder van de ge meente Bloemendaal. „Als je daar van afwijkt, komen men sen bij overgang van werk naar uitkering in de proble men. De huur wordt immers op vaste tijden geïnd." Een woordvoerder van Haarlem mermeer voegt toe, dat Hille gom haar klanten dwingt een lening af te sluiten. „Geen uit keringsgerechtigde zit op schulden en maandelijkse af lossingen te wachten." Tisse, Noordwijk en Noordwijker- hout, gemeenten waarmee Hillegom nauwe banden heeft, reageren verbaasd op het plan. Wethouder Wijnker van Hillegom begrijpt niets van de commotie. „Het wordt voor iedereen eenvoudiger. En als mensen problemen heb ben met het terugbetalen van het overbruggingskrediet, kunnen we per geval een op lossing zoeken." Voor Jan van Leeuwen uit Val kenburg kon de dag niet kapot. Zijn vrouw vierde haar 70ste verjaardag en.... hij mocht voor het eerst van zijn leven op schoolreisje. Nog nooit was de voormalig boer Van Leeuwen in zijn jeugd met klasgenootjes buiten de gemeentegrens ge weest en dat droeg de Valken burger als een loden last mee op zijn schouders. Iedereen in Valkenburg kreeg van Van Leeuwen te horen: „Schoolreisje? Dat was voor mij niet weggelegd." Wat was zijn leven nog waard zonder schoolreis? Die 'klaagzang' was voor zijn vrienden Oosterlee en De Knegt bij de Valkenburgse IJsclub aanleiding om Van Leeuwen zijn gewilde school reis te bezorgen. Ze stapten op schooldirecteur Wim Glasber gen van De Burcht af en vroe gen of het mogelijk was om Van Leeuwen met de basis scholieren mee te sturen voor het jaarlijkse uitstapje. Dat vond Glasbergen een leuk: idee. En vanaf dat moment zat Glas bergen in het complot. Onlangs bij de viering van het 75-jarig bestaan van De Burcht kreeg Van Leeuwen het heuglijke nieuws te horen. Glasbergen: „We wisten dat hij zou komen op de reünie. Ik lokte hem met een smoesje naar het podium en vroeg hem hoe hij zijn schooltijd had er- Jan van Leeuwen en echtgenote zwaaien zichzelf uit; het schoolreisje naar de Apenheul kan beginnen. varen. Toen kwam natuurlijk niet was gebeurd." de onvermijdelijke vraag aan Daarop deed Glasbergen hem of hij wel eens op school- hem direct een aanbieding om reisje was geweest. Nou, toen met de kinderen op schoolreis begon hij gelijk te vertellen dat te gaan naar de Apenheul. Van mijn tijd, in de oorlogsjaren, dat vanwege de oorlogsjaren Leeuwen stond bijkans te niet gedaan. Er ws gewoon springen op het podium van vreugde. Dat hij dit nog mocht meemaken. Jan van Leeuwen: „Aan schoolreisjes werd in foto dick hocewoninc geen geld voor. Ik zat op de School met de Bijbel, die toen nog stond aan de Rijnstraat in Katwijk aan den Rijn. In het ge bouw waar nu de apotheek zit. Later werd er in Valkenburg een nieuwe school gebouwd, maar toen was ik al van school af." De school fuseerde later met een kleuterschool en kreeg de nieuwe naam de Burcht. Gisteren was het dan zover. Met 130 anderen, onder wie zijn kleinkind Bertine (die ook op de Burcht zit) namen Jan en Riet van Leeuwen plaats in de drie bussen, die het gezelschap naar de Apenheul vervoerde. In de bus begon vrouw Riet eerst te trakteren, tenslotte was zij jarig en als je jarig bent op school dan moet er worden ge trakteerd. Jan van Leeuwen keek on dertussen tevreden rond. De lege bladzijde van zijn levens verhaal was dan eindelijk op 23 juni 2000 volgeschreven. Acht envijftig jaar later kreeg de Val kenburger zijn gewilde school reis. En ach, dat hij wel eens eerder met zijn kleinkinderen naar de Apenheul was geweest, dan mocht de pret niet druk ken. Jan van Leeuwen beleefde een dag om nooit meer te ver geten. Terloops merkte Van Leeu wen aan schoolhoofd Glasber gen op, dat hij nog wel meer 'jongens' wist, die niet op schoolreis zijn geweest. Glas bergen, geschokken: „Ach, als er een volgende keer per se ie mand meewil, die nooit op schoolreis is geweest, mag-ie van mij best mee, maar dan is de lol er wel af." Marktkooplui zien niets in verhuizing naar Princestraat De Katwijkse markt verhuist binnen nu en vijf jaar naar een nog onbekende plek in het centrum. Dat verwacht het merendeel van de marktkooplui. Zij denken dat hun toekomst met de bouw van een multifunctioneel cen trum waarin zwembad Aquamar, sporthal Cleijn Duin en mogelijk ook zalencentrum Tripodia worden samen gevoegd, niet op het huidige marktterrein tussen de Zee weg en de Piet Heinlaan ligt. verbaasd dat de gemeente tel kens zegt dat de wekelijkse vrij dagmarkt gewoon op zijn hui dige plek kan blijven. „De ge meente stelt dat dat nieuwe multifunctionele centrum bin nen de huidige omheining van het zwembad blijft, maar dat „Vroeg of laat moeten wij hier toch weg", verwacht M. Kalk man, die al ruim dertig jaar met zijn snoepgoed op de Katwijkse markt staat en lid is van de marktadviescommissie. Hij is lijkt mij sterk. Ik ga er daarom, net als een flink aantal van mijn collega's, van uit dat we hier op termijn weg moeten." Kalkman, die 'best naar het centrum wil verhuizen', ziet niets in de plannen van winke liersvereniging PAC om de markt naar het Andreasplein en de Princestraat te halen. „De gevels in de Princestraat komen binnenkort bij de opknapbeurt van het badcentrum maar liefst anderhalve meter naar voren. Daar ontbreekt het dan natuur lijk gelijk aan ruimte om onze marktkramen neer te zetten. Ook het Andreasplein is te klein voor ons. Wij staan hier met ruim honderd kramen. Boven dien zijn er op die twee plekken belangrijke hindernissen in de vorm van prullenbakken, bank jes, uitstallingen en reclame borden." De Princestraat en het Andre asplein vallen daarom af. De Princehaven is volgens een aantal kooplieden nog altijd een mogelijke nieuwe plek voor de markt. Andere locaties voor de markt lijken in het centrum niet voorhanden. Kalkman heeft er zo zijn gedachten over, maar die houdt hij liever nog even voor zich. „De gemeente is nu aan zet", vindt hij. „Voor onze onderhandelingspositie is het beter als zij eerst met een plan komt. Dan kunnen wij daarop reageren. Als wij nu het achterste van onze tong laten zien kan dat weer tegen ons worden gebruikt." De Katwijkse markt, een van de best lopende in Nederland, vervult een belangrijke regio functie. Er komen vooral veel Rijnsburgers, Wassenaarders en Oegstgeestenaren. Meer nog dan Katwijkers. Een aantal kooplieden vraagt zich af of die klanten straks nog wel komen als ze in een gebied (het cen trum) staan waar betaald par keren geldt. Zij vrezen in dat geval voor omzetverlies. De meeste marktkooplui blij ven het liefste op hun huidige plek staan, omdat zij daar een sterke eenheid vormen en par keren in die omgeving gratis is. Maar bij velen is het besef in middels doorgedrongen, dat ze op het marktterrein tussen de Zeeweg en de Piet Heinlaan hun langste tijd hebben gehad. De gemeente spreekt dat tegen. Volgens de wethouders Van Pa ridon (marktzaken) en Van der Plas (economische zaken) blijft de markt namelijk zitten waar die zit. i nu de cursus Hoe je een belachelijk ?ndelijk de grond (oor Hans Knapp. kunst niet machtig is, goed aan deze cursus te "iet praktijkvoorbeeld Noordwijkerhout. Een landen geleden lanceer- er Ton Vastenhoudt het idee om het publica- in Noordwijkerhout fven in te blazen. Het dat dorpelingen (met imers water en bij voor klederdracht) op het ein alle gemeentelijke es kunnen vernemen op gekleed prikbord, u op wat cursusleider evens wethouder - halve er zo snel moge- if willen: gt niet botweg of Vas- It wel door heeft dat we ijdperk van Internet le- zegt alleen (vriendelijk et overtuiging) dat een :t in de vormgeving van ktplein past. En dat het tueel moet worden ge en dat dat heel veel at Noordwijkerhout nou in de ambtenaren zitten n de zomer van ellende eentehuis moet sluiten! i je moeilijk die over- imbtenaren ook nog - en plakbord uit het Thorbecke laten bij- cursusleider, met een glimlach (niet te gt ook dat hij meer ziet igen internetsite voor nuttige nieuwtjes. Een slotakkoord: altijd alter- i bieden. Bovendien nu zeker dat die Ton eer met een dergelijk e op de proppen komt. is misschien niet hard- jek gezet, Ton heeft jk ook wel door dat hij lette manier een blauw- Mooi hè, toen Kluivert die 1-1 binnenschoot. Voor iedere Rijnsburger die de moed had woensdag naar het gemeentehuis te komen, drukken we de foto nog maar eens af. Hebben ze toch nog iets van de wedstrijd gezien. foto hans van weel tende nieuws aan alle Noord- wijkerhouters te vertellen. Het goede in de mens De Wijsheid ontluikt in Noord- wijk. Door schade en schande, uiteraard. Noordwijk heeft le ring getrokken uit de misluk king die JOP heet. JOP's zijn duizenden guldens kostende jongerenontmoetingsplekken, waar (ondanks de naam) geen jongere iemand wil komen ont moeten. Noordwijk kiest voortaan een heel andere koers. Komen er klachten over rondhangende jongeren, dan gaat de gemeente krachtig optreden. Dat wil zeg gen: er komt een drankverbods bord met een prullenbak erbij. De jongeren ruimen dan zelf hun rommel op (die bestaat na tuurlijk uit kauwgompapiertjes en pakjes fristi, niet uit scher ven en wietzakjes), en dat bier laten ze natuurlijk oók gehoor zaam in de koelkast staan. Aldus een briljante geest op het Noordwijkse gemeentehuis. Elke andere gemeente denkt dat hangjongeren zich niets aantrekken van welk bord dan ook, en dat ze prullenbakken meestal zien als een object dat je zo snel mogelijk uit elkaar moet halen. Maar zo zijn ze in Noordwijk niet. Daar zien ze het goede in de mens. Goed, het is even wennen. Bovendien laten ze nu toch maar mooi zien, dat ze best epn beslissing kunnen nemen om een dringend probleem aan te pakken. En dat zonder duizen den guldens gemeenschapsgeld uit te geven aan externe advi seurs die mooie plannen voor bureauladen produceren. Kort om: ga zo door jongens! Nou al leen nog even een beslissing over de plek van de nieuwe wo ningen in Bronsgeest of Offem of Boechorst, de inrichting van de Wilhelmina Boulevard, de toekomst van het Vuurtoren- plein, het exploiteren van de parkeerterreinen en wat andere kleine kwestietjes, en het begint erop te lijken. Vertrouwen Ze wisten dat het mis kon gaan, in Rijnsburg. Dus begonnen ze de commissievergadering wel zijn een uur eerder, om niet in conflict te komen met Neder land-Frankrijk. De politiek wil maar zeggen: mensen, kom ge rust kijken, wij zijn heus op tijd klaar. Dus is de publieke tribu ne goed gevuld met Rijnsbur gers die vertrouwen hebben in hun volksvertegenwoordiging. Dat vertrouwen houdt stand totdat rond half negen (vlak voor de wedstrijd) Gert Eldering (CDA) het woord neemt over het jongerenwerk. En het niet meer afstaat, een klein halfuur lang. Met betoogjes als: „De nota is een raamwerk voor te voeren beleid, waarin diverse aspecten en speerpunten zijn uitgewerkt, zoals doelbewuste gestructureerde participatie be treffende de jeugd." CDA-collega Daan Binnendijk, ook op de publieke tribune, mompelt verontschuldigend: „Het is hier gewoon een hang plek voor vergaderaars." De rest van de commissie leu tert onverstoorbaar mee met Gert. De wedstrijd begint, er wordt twee keer gescoord (dat weet niemand). Terwijl een Fransman de aanloop neemt voor de hoekschop waaruit de 1-2 zal vallen, bladert Gert (op nieuw aan het woord) nog eens gemoedelijk door de stukken. „Ja voorzitter, ik heb hier nog één puntje..." Op de publieke tribune wordt inmiddels overlegd wie de pek en wie de veren gaat halen. Plots schrikken de toeschou wers op. Iemand stelt een scherpe vraag. Het is Anne Louise Pol, van de PvdA. De nieuwe jongerenwerker moet in 'de Rijnsburgse samenleving' passen, heeft ze gelezen. „Maar wat is nu de definitie van de Rijnsburgse samenleving?" Goede vraag. Een grote mond? Een Mercedes of BMW voor de deur? Pak zwart geld in de kontzak? Of gewoon een oneindige hoe veelheid spraakwater? ROZA VAN DER VEER Kavels voorlopig ingezaaid met gras Wethouder Van der Nagel ziet niets in de aanwijzing van een bemiddelaar in de Valken burgse kavelkwestie. Volgens hem zijn de kaarten geschud. „Onze gemeentesecretaris Arissen heeft in deze kwestie al bemiddeld en het heeft niets opgelost. Terwijl Arissen pas in ons dorp werkt en dus onbevangen is. Hij heeft Van der Nagel niet op andere ge dachten kunnen brengen en dat verwacht ik van een ande re bemiddelaar ook niet." Kweker Van der Nagel wil niet dat vlak naast zijn bedrijf aan de Voorschoterweg zeven vrijstaande woningen worden gebouwd. Hij vreest dat hij dan zijn bedrijf niet goed meer kan uitoefenen. Hij kreeg gelijk bij de Raad van State, die de inmiddels ver leende bouwvergunning ver nietigde. Valkenburg kocht vervolgens een naburig bedrijf aan zodat Van der Nagel kon verhuizen, maar daar zag de kweker niets in. De kavels en de grond naast het terrein van Van der Nagel, dat speciaal voor een ruil was aangekocht, worden nu ge transformeerd in grasland. In afwachting op de dingen die komen gaan. Wethouder Van der Nagel: „Het is mogelijk dat door een gewijzigde milieu wetgeving bebouwing van de kavels alsnog mogelijk is. Dan worden er gelijk maatregelen genomen." RÜNSBURC MAARTEN DEKKER Rijnsburg oriënteert zich de ko mende maanden op de moge lijkheden tot samenwerking met het Oekraïnse Bergésaz. Burgemeester Van der Lee gaat naar de voormalige Sovjetstaat om de situatie ter plekke te be kijken. Een stedenband zoals Rijnsburg met het Duitse Sie- gen heeft, is voorlopig nog niet aan de orde, zei Van der Lee de ze week in een commissiever gadering. De oriëntatie van Rijnsburg volgt op een particulier initia tief in het bloemendorp. De werkgroep De Ruyter zamelt in Rijnsburg geld in voor bouw projecten in Oekraïne. Tijdens zijn bezoek wil Van der Lee een gesprek hebben met plaatselij ke politici en een beeld krijgen van de democratische situatie in Bergésaz. Als de bevindingen van de burgemeester positief zijn, zullen enkele Oekraïners worden uitgenodigd voor een bezoek aan Rijnsburg om daar verder te praten over mogelijke vormen van samenwerking. Van der Lee benadrukte dat de trip 'puur aftastend' is en hij vooralsnog geen enkele toezeg ging zal doen op het gebied van hulpverlening. De WD is als enige partij tegen het bezoek aan Oekraïne. De partij vindt dat gemeenten geen rol moeten spelen in ontwikkelingssamen werking. WD'er Rost: „Particu liere initiatieven zoals van De Ruyter juichen wij toe. Maar verder is dit een taak voor de landelijke overheid."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 21