Leidsch Dagblad NS nemen proef met treinverbod Franse kust grotendeels vrij van olie 7^ Rijkaard verwacht slijtageslag in de Kuip Sail in de VS Fransen wilden toenadering tussen KLM en British Airways bederven Derde overval in twee jaar op Rabobank Hoogmade enkèje r sa i buien Aanhoudende intimidatie in Zimbabwe Familie van Elian verliest beroepszaak 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD :RDAG 24 JUNI 2000 ilieden van ïijl Bedrijven bang voor ies rosarium ipjacht op ikchauffeur ie is een klopjacht be en op een Schiedamse ffeur die in april van dit in Dover werd betrapt op mokkelen van vijftig ille- Chinezen. Wegens gebrek lievvijs is de man, die een nde zou zijn van de ffeur in wiens wagen zon dode illegalen werden iden, niet justitieel ver- Dit blijkt uit documen- an de Britse immigratie waar over NRC Han- \ad beschikt. a3 lord in park lokt Schiedam rute moord op een 10-ja- leisje in Schiedam nadat ider haar eerst had mis- t, heeft een schok te- gebracht in de gemeente, olitie heeft het park mi lls uitgekamd en een van 25 rechercheurs op ak gezet. ia3 ders Sybine isons bitter uders van de vorig jaar oorde 13-jarige Sybine ds zijn bitter gestemd de straf van 20 jaar en tbs e moordenaar gisteren opgelegd door de recht- Levenslang was de enige vaardige straf geweest, jft de vader van Sybine in trklaring. a 3 nin fijne it, maar dom' i diplomaten in Uganda louwden Idi Amin in de '60 als een 'fijne vent', ze vonden hem niet be- Islim. Dat blijkt uit deze vrijgegeven documen- Imin was in die jaren een er in het Ugandese leger. i71 greep hij de macht, ir zijn regime, dat acht duurde, werden duizen- nensen vermoord. iNDAAG 54 PAGINA'S 26 inland nland Iglfluren Kunst sport vei ornie of en Samenleving rek van de Dag £^2'iMedia_ op! 13,15,17,19,21 .35,36,37,39,41 isieprogramma's30,31 OPGERICHT 1 MAART 1860 19 npyr- Rijnwoude is op zoek naar vernielers van Grasmussen 'Lastpakkenmoeten bij station wegblijven De Nederlandse Spoorwegen beginnen op drie risicolij nen een proef met een trein- en stationsverbod. Passa giers die in treinen en op stations voortdurend voor overlast zorgen, kan na een laatste waarschuwing voor één, drie of zes maanden de toegang ontzegd worden. De proef begint volgende maand op de Zoetermeerlijn (Zoetermeer-Den Haag). In augustus en september vol gen de Zaanlijn (Zaandam-EnJkhuizen-Den Helder) en de Flevolijn (Weesp-Lelystad). DEN HAAG ANP-GPD ubHeu'ni eest De spoorwegen hopen met het verbod een eind te maken aan de overlast die een klein aantal jongeren al geruime tijd op de risicolijnen veroorzaakt, aldus een woordvoerder. „Zij zorgen steeds weer voor problemen, verzieken de sfeer en rijden vaak zwart. Tegen hen zeggen wij nu: u bent niet langer meer welkom." De NS spreken van een proef van een jaar-. Nog dit najaar ho pen de spoorwegen een lande lijke regeling in te voeren. Voor elke proef sluit het bedrijf een convenant met lokale overhe den, spoorwegpolitie, regionale politie en het openbaar minis terie. De Spoorwegen kunnen tot een verbod overgaan omdat de verplichting om reizigers te allen tijde te vervoeren twaalf jaar geleden is opgeheven. Sinds de invoering destijds van de Wet personenvervoer gaan kaartjekopers bij vervoersbe drijven als de NS alleen nog een vervoersovereenkomst aan, een vorm van contract. In ruil voor betaling mag de klant re kenen op vervoer van A naar B. LES SABLES-D'OLONNE ANP De stranden tussen het zuid westen van Bretagne tot en met de Vendée zijn grotendeels schoon. De Franse staatssecre taris Demessine (toerisme) heeft dat gisteren gezegd na een tweedaags bezoek aan de getroffen kust. Begin december werden de stranden met olie vervuild, nadat de Maltese tan ker Erika voor de Betonse kust doormidden was gebroken. Serieuze problemen blijven nog langere tijd bestaan tussen Le Pouliguen en de zuidkust van de Loiremonding rond Saint-Nazaire, vooral in de rotsachtige kreken in wat ge noemd wordt 'la cöte sauvage' (de woeste kust). Vier strandèn zijn daar vooralsnog niet ge schikt om te baden. Elders zijn de stranden schoon of vrijwel schoon en wordt met man en macht gewerkt om alles voor 1 juli schoon te hebben. In de Finistère - het westen van Bretagne - zijn vrijwel alle stranden schoon. Ze hebben de 'proef van de witte handdoek' doorstaan. In dat geval rijdt een wals over het strand waar omheen een witte handdoek is gespannen. Na afloop mogen op de doek geen olievlekken zitten. De klant verliest echter direct alle rechten op vervoer op het moment dat hij zich niet houdt aan de door NS gestelde voor waarden van de vervoersover eenkomst. Bij overtredingen zal in de regel eerst door spoorwegpoli tie of gewone politie een maand trein- of stationsverbod worden opgelegd. Bij herhaling kan vervolgens drie maanden ontzegging van de toegang tot trein en/of station volgen. Bij overtreding van de trein- en stationsverboden volgt een snelrechtprocedure om voor de rechter te verschijnen. De be doeling is dat 'lastpakken' di rect een dagvaarding meekrij gen met een zittingsdatum. Tot nu toe is nog niet struc tureel gewerkt met het uitdelen van trein- en stationsverboden. In de strijd tegen overlast van drugsverslaafden zijn de afge lopen jaren wel al in Rotterdam stationsverboden uitgedeeld, maar dan vaak slechts voor 24 uur. Een algeheel verbod wegens overtreding van lokaalvrede breuk heeft het bij de rechter nooit gehaald. EURO Met de cruciale fase van Euro 2000 voor 2000 de deur zit het voornaamste kneed- en Zie ook denkwerk van Frank Rijkaard erop. In pagina's aanl°°P naar de kwartfinale-wed- 35 36 strijd> morgenavond in de Kuip tegen en 37 loegoslavië, waakt de bondscoach met een goedkeurende blik over de Neder landse selectie. Rijkaard prees gisteren de eenheid bij Oranje. „Als groep zijn we de laatste dagen enorm gegroeid. Aan het menta le aspect hebben we bijna geen werk meer. Je moet het als aandachtspunt zien. Meer niet." Ook over de lichame lijke gesteldheid toonde Rijkaard zich tevreden. „Toen we een paar weken te rug met de voorbereiding begonnen, was de groep vermoeid door de belas ting van een zwaar seizoen. Daar heb ben we ons programma op aangepast. De groep heeft er heel goed op gerea geerd. Ze komen fysiek erg goed op me over." Oranje zal het nodig hebben tegen de Joegoslaven. Het zal een slijtageslag worden, verwacht Rijkaard. „Het sterke punt van Joegoslavië is de individuele kwaliteit gepaard aan vechtersmentali teit. Dat maakt het tot een lastige te genstander. Ze hebben veel spirit in de ploeg, zoals ze na de 3-0 achterstand tegen Slovenië hebben laten zien. Ook tegen Noorwegen hebben ze alles ge daan om de wedstrijd naar zich toe te trekken." Oranje is gewaarschuwd, be- Van der Sar hersteld Edwin van der Sar staat morgen in de kwartfinale tegen Joegoslavië in Rotterdam waarschijnlijk weer in het doel van Oranje. Hij is hersteld van een verrekking in zijn linkerdij been en trainde gisteravond voluit mee met de groep. Bondscoach Frank Rijkaard zei dat Van der Sar inzetbaar is. Voor Ronald de Boer komt de wed strijd tegen Joegoslavië te vroeg. De middenvelder liep dinsdag een blessure op in zijn linkerliesstreek. nadrukt Rijkaard. „We zullen ons hoofd moeten gebruiken." Scout Tonny Bruins Slot zag de laatste weken alle wedstrijden van Joegoslavië. Het moet de spion van Oranje zijn op gevallen dat de door PSV-goalie Ivica Kralj geleide defensie kwetsbaar is. Van de acht kwartfinalisten incasseerde loe goslavië de meeste doelpunten, zeven maar liefst. Rijkaard: „Het lijkt me niet verstandig als ik daar nu op inga." Door de kwetsuur van Ronald de Boer zullen Boudewijn Zenden en Mare Overmars opnieuw de flanken bezet ten. De backs Michael Reiziger en Gio vanni van Bronckhorst keren vermoe delijk terug in het elftal. Bij de wedstrijd zal geen enkele hoog waardigheidsbekleder uit Joegoslavië aanwezig zijn. De Nederlandse regering heeft besloten ministers en andere hoogwaardigheidsbekleders van het Milosevic-regime geen visum te verle nen. Voor Euro 2000 wordt geen uit zondering gemaakt. Premier Kok is niet aanwezig wegens een officieel bezoek aan Roemenië. Edgar Davids kon tijdens de persconferentie in Hoenderloo rekenen op massale belangstelling. foto anp marcel antonisse Philadelphia Het Portugese tall ship N.E. Siagres vaart voor de repli ca van 'America' uit de haven van Philadelphia aan de oostkust van de Verenigde Staten binnen. Duizenden toeschouwers hadden zich verzameld om de sail-parade te zien. De 'America' won als eerste de grote zeilrace om de America Cup. Beroem de tall ships uit de hele wereld kwamen. foto ap Britse vliegmaatschappij wijst avances af LONDEN HANS JACOBS Air France heeft vorige maand geprobeerd een spaak in het wiel te steken tussen de bespre kingen over samenwerking van KLM en British Airways. De Fransen deden dat op het mo ment dat ze lucht kregen van de gesprekken tussen beide maat schappijen. British Airways heeft tegenover de Britse krant The Guardian bevestigd door de Fransen te zijn benaderd. Volgens waarnemers in Lon den was de Franse actie vooral bedoeld om de toenadering tussen KLM en BA te bederven. Als die twee tot een fusie ko men, ontstaat de grootste luchtvaartmaatschappij van Europa, hetgeen zowel de Duit sers als de Fransen niet lekker zit. Een woordvoerder van Air France zei in een reactie dat er louter goede bedoelingen sta ken achter de uitnodiging aan British Airways. De Britten hebben de avan ces afgewezen, juist omdat ze in gesprek waren met de KLM. Bovendien had BA geen trek om betrokken te raken bij Delta Airlines, de Amerikaanse part- HARARE AFP-ANP-Rtr De intimidatie van de Zimbabwaanse oppositie houdt aan. Aanhangers van dictator Mugabe be kogelden gisteren een konvooi met oppositielei der Tsvangirai met stenen toen het door een sloppenwijk in de hoofdstad Harare trok. Daarbij raakte één MDC-activist aan het hoofd gewond. Tsvangirai kreeg bij zijn bezoek een heldenwel kom van duizenden aanhangers. Zimbabwe gaat vandaag en morgen naar de stembus. Gisteren bleek eveneens dat veertien waarne mers van de oppositie enige tijd ontvoerd zijn. Volgens de belangrijkste oppositiepartij MDC vond de kidnap woensdagavond plaats in de Omvang buit nog onbekend, vluchtauto gevonden EWOUT VAN DER DUSSEN Voor de derde keer in twee jaar is gis termiddag de Rabobank aan de Kerstraat in Hoogmade overvallen. Om kwart voor vier betraden twee vermom de personen de bank en dwongen de drie personeelsleden en de twee klan ten met een vuurwapen in een kan toortje op de grond te gaan liggen. Vier klanten die later binnen kwamen on dergingen hetzelfde lot. Volgens poli- tievoorlichter Claudia van Osnabrugge zijn'de twee mannelijke overvallers een kwartier binnen geweest. Of ze iets hebben buit gemaakt en hoeveel is nog niet bekend. Er is bij de overval niet geschoten. Wel is vrij snel na de overval de ver moedelijke vluchtauto, een groene Fiat Punto, gevonden. Deze stond met draaiende motor op de Persant Snoep- weg in Leiderdorp nabij de pannenkoe kenboerderij. De politie is daar direct met een buurtonderzoek begonnen waarbij een speurhond en een helikop ter zijn ingezet. „Het personeel en enkele klanten zijn behoorlijk over hun toeren", aldus Van Osnabrugge. „Ze zijn direct opge vangen door slachtofferhulp. Mevrouw W. Koolbergen, die op het moment van de overval als klant in de bank aanwezig was, had daar geen be hoefte aan. „Ik wil wel een borrel. Ik werd van achteren besprongen door ie mand met een pistool en dacht in eer ste instantie dat het een kennis was. Maar ik zag direct dat het een nepper was", aldus de getuige, die zegt kennis van zaken te hebben omdat ze op een schietclub zit. Volgens de politie zijn de overvallers tussen de 25 en 30 jaar oud, is een man blank en de ander licht getint, zijn bei den tussen de 175 en 180 centimeter lang en waren ze donker gekleed. VANDAAG in deze krant ra circa ra 200 VACATURES LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 I üjtlscli T jyDagblad HET WOORD IS AAN Ludwig Fulda Op twee dingen moet men zich nooit verlaten: dat het verborgen blijft wanneer men kwaad doet, dat het opgemerkt wordt, wanneer men goed doet. ner van Air France. De Britten hebben hun handen al vol aan hun eigen partner, American Airlines. Hoewel die samenwer king nooit echt van de grond is gekomen, willen de Britten daar voorlopig toch mee doorgaan. Delta en Air France hebben eer der deze week een alliantie aan gekondigd - Sky Team ge naamd - met onder andere Ae- romexico en Korean Airways, een conglomeraat met maar liefst 6.402 vluchten per dag. Pagina 9: Fransen en Duitsers bedreiging voor KLM en BA buurt van de tweede stad van het land, Bula- wayo. Later zijn ze ongedeerd teruggevonden. Waar en wanneer lichtte de oppositie niet toe. In Mataga, ten zuidoosten van Bulawayo, zou een verkiezingsbureau door aanhangers van rege ringspartij ZANU-PF in brand zijn gestoken. Het hooggerechtshof wees een verzoek van de MDC van de hand om de verkiezingen te annule ren. De oppositie had betoogd dat fraude op de loer ligt, omdat het regime van Mugabe kan knoeien met schriftelijk uitgebrachte stemmen. Mugabe hield gisteren in Harare voor een pu bliek dat voornamelijk bestond uit schoolkinde ren een toespraak waarin hij de oppositie voor 'loopjongens van de blanken' uitmaakte. 10717° 11716° 1°716° 50% 50% 30% 30% 30% 30% ATLANTA AP Een hof van beroep in het Ame rikaanse Atlanta heeft gisteren een verzoek van de in de VS woonachtige familieleden van het Cubaanse jongetje Elian Gonzalez afgewezen. De familie wil dat het hof zich nogmaals buigt over de beslissing van de immigatiedienst, dat Elian moet terugkeren naar Cuba. Eerder deze maand kreeg de fa milie bij een andere kamer van dezelfde rechtbank ook ai nul op het rekest. Het hof merkte ook op dat de schorsing op grond waarvan Elians vader zijn zoon niet mee terug mag nemen naar huis ko mende woensdag afloopt. De familie van Elian kan het besluit van het hof aanvechten bij het hooggerechtshof, dat ook om een nieuwe schorsing gevraagd kan worden. Het hof van beroep wil geen heronderzoek in de affaire. Een oudoom van Elian had voor de jongen politiek asiel willen aan vragen. Het hof stak daar een stokje voor, maar daar legde de oudoom zich niet bij neer. Hij kaartte de zaak opnieuw aan. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ34,80) n Per kwartaal automatisch (ƒ99,90) J Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien I een 1/5 staatslot met I jackpot cadeau. I Leidsch®Dagblad I DE WERELD OM JE HEEN.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1