Rijnwoude vreest nieuwe vernieling oete voor Alphense oetbal-relschoppers Rijn Veenstreek ewoner Carmenplein wint parkeerbonnenzaak 'Bij de Onderlinge was je lid, geen nummer' 'Ik vind palen uit de grond lelijk' 'Laat de minister in Hoogmade komen' Goedkoper fietsen stallen bij Aarhof ERDAG 24 JUNI 2000 rerse sneeuw in Hazerswoude ZERSWOUDE-DORP ietje rijen, skiën, sneeuw- ppen maken een een eeuwballengevecht houden: kan op 1 juli in Hazers- lude-Dorp. Er staat zelfs beachvolleybalwedstrijd sneeuw op het program- Omdat sommige jonge ideren nog nooit sneeuw bben gezien, houdt de chting Jeugd vakantieweek zerswoude dit koude fes- ien relschoppers die vorige vrijdagnacht de politie be lden op de Alphense Presi- Kennedylaan, hebben les van 750 gulden gekre- De tien werden aangehou- bij rellen na de voetbal- strijd Nederland-Denemar- Ze gooiden straatstenen, flessen en vuurwerk naar ieagenten. De ME moest eden om de orde te herstel- ndat er tijdens het Europe- impioenschap speciale Eu- 'gelingen van kracht zijn, justitie de arrestanten snel een Euro-transactie opza- ,Hun gedrag valt onder categorie geweldpleging", een politiewoordvoerder Daarvoor staat 750 gulden, linnen de boete meteen be- of er bezwaar tegen ma in voor de rechter verschij- De boete kan in dat geval tijn. Op de dijkhelling aan de Zuidsingel tegenover nummer 15 wordt die ochtend een dik pak sneeuw gestort. Tussen 12 en 17 uur kunnen kinderen van 4 tot 16 jaar gratis spelen. Jongerencentrum Stek zorgt voor de muziek en café De Egelantier zet een koek- en zopietent neer. Het sneeuw- festijn is alvast een voorproef je op de huttenbouw, die duurt van 14 tot en met 18 au gustus. Hulp inwoners nodig om vernielers kunstwerk te vinden zowel lager als hoger uitvallen." Drie jongeren die woensdag nacht op dezelfde Kennedylaan werden opgepakt hebben alle drie een boete tot 100 gulden classificeert de woordvoerder. „Als je aan een verkeersbord gaat hangen, ga je over de grens van uitbundig feestvieren." Hij verwacht dat het tijdens en na de komende EK-wed- strijd morgen rustig blijft op 'de bult' bij de Kennedylaan. Deels vanwege de boetes die zijn uit gedeeld. Maar ook omdat vol gens hem de lol er snel af is als blijkt dat er weinig te beleven valt, zoals afgelopen woensdag. Toen verzamelden zich weer driehonderd mensen tussen de Horstenbuurt en het kruispunt bij de Rijsenburg. Maar zij lie ten zich met zachte dwang door de politie uiteendrijven. Er geldt een samenscholingsver bod voor dat gebied tijdens de avonden van de voetbalwed strijden. De gemeente Rijnwoude roept haar inwoners op om informatie te geven over de vandalen die het kunstwerk Grasmussen aan het Groenendijksepad hebben gesloopt. Op die manier hoopt het gemeen tebestuur de daders te grij pen. RUNWOUDE SASKIA BUITELAAR Wethouder Van der Lecq vreest namelijk dat zij voor de derde keer toeslaan als het kunstwerk wordt gerepareerd en terugge zet. „We weten dus nog niet wat we moeten doen. Moeten we de kunstenaar vragen de Grasmussen extra te verstevi gen, of moeten we zoeken naar een meer beschermde plek? Daar zijn we nog niet uit." Op de gemeentelijke pagina in de Rijnwoude Koerier van deze week vraagt de gemeente de hulp van inwoners. Hoewel het kunstwerk op een afgelegen plek in de polder staat (bij de fietstunnel onder rijksweg 11), moet zich een opmerkelijk tafe reel hebben afgespeeld in het weekeinde van 10 en 11 juni. Van der Lecq: „Het moet met veel geweld gepaard zijn ge gaan. Het bronzen kunstwerk is aan de binnenkant van staal. De opdracht aan de kunstenaar was destijds dat het vandalis- me-bestendig moest zijn." In overleg met kunstenaar Hans Mes en de verzekerings maatschappij van de gemeente Rijnwoude is bang dat het kunstwerk Grasmussen voor de derde keer wordt gesloopt, als het na reparatie terugkeert naar de plek langs rijksweg 11foto mark lamers wordt gezocht naar een oplos- een sloot. Het kunstwerk moet sing. De wethouder oppert een in elk geval opnieuw een plek andere, meer beschermde, krijgen. plek. Bijvoorbeeld op particu- Dat vindt ook de Groningse liere grond of omringd door kunstenaar. Hij wil er alles aan doen om te voorkomen dat Nederland en dit is het eerste vandalen zijn kunstwerk op- dat stukgaat. Onlangs vloog in nieuw afbreken. Mes is perplex Drachten een auto uit de bocht over de sloop ervan. „Er staan en landde op mijn kunstwerk vijftig kunstwerken van mij in Fierljeppen Die wagen was to- tal-loss, maar dat kunstwerk had geen schrammetje." Dat geeft volgens hem aan dat de vernielers op zijn minst een zware balk hebben gebruikt om de roestvrijstalen wapening van Grasmussen te breken. Een stil alarm biedt volgens hem misschien een oplossing, want ook hij vindt dat het werk ergens teruggeplaatst moet worden. „Mensen hebben recht op beeldende kunst waar de ge meenschap geld voor heeft be- taald. Daar kan een groep slo- pers geen loopje mee nemen." In februari gingen vandalen al met de Grasmussen aan de haal. Toen miste het kunstwerk één van de sprieten. De Gro-1 ningse kunstenaar repareerde het, waarna het terugkwam in de polder. Twee dagen later was het in zijn geheel geknakt. Het kunstwerk is gemaakt ter herinnering aan de ruilverkave ling Rijnstreek-Zuid in de pe riode 1977-1995. Het vormt een I drie-eenheid met de kunstwer- j ken Grutto aan het lange Kerke- pad in Zoeterwoude en Zwarte Sterns aan het Spookverlaat. Wethouder Van der Lecq be-1 grijpt niet waarom juist Gras mussen steeds de pineut is. „Het bestaat niet dat iemand ze aanstootgevend vindt, die paar sprieten en die vogels. Het is gewoon uit balorigheid en dat is jammer." Het geknakte kunstwerk ligt nog steeds in de polder. Mes heeft de gemeente direct ge vraagd om het in een opslag-; ruimte veilig te stellen, maar' daarvoor heeft Rijnwoude op het moment geen ruimte. mdelinge afspraak met parkeerpolitie blijft geldig N AAN DEN RUN ewonerscommissie van het ïenplein gaat een brief ver den onder de bewoners de flat omdat de kanton ier een opmerkelijke uit- ik heeft gedaan inzake een lerbonnenzaak. Volgens de ter heeft de politie formeel gehandeld door bewoner :rheul op de bon te slinge- De tegenargumenten van eul wegen echter zwaarder at de rechter er vanuit gaat een mondelinge overeen- it van de parkeerpolitie en 'lewonerscommissie Car- menpleinflat nog steeds geldt. „In het verleden is er een af spraak gemaakt met de par keerwacht", legt voorzitter van de bewonerscommissie Verheul uit. De parkeerwacht zou ten eerste altijd in de auto kijken of de kaart aanwezig was. Ten tweede zou de parkeerwacht na het schrijven van de bon con troleren wie de eigenaar is van het kenteken en waar hij woont. Zien ze dan dat meneer of mevrouw aan het Carmen plein woont, dan neemt de par keerpolitie even contact op. Vervolgens werd de bon niet verder gerapporteerd." Verheul kreeg een paar maanden geleden een bon we gens fout parkeren. Hij was het hier niet mee eens en maakte de zaak aanhangig. „Ik ben be woner van de flat en in het be zit van een geldige parkeer- kaart." De kaart was op de be wuste dag niet duidelijk zicht baar achter de voorruit beves tigd. „Het gebeurt wel eens dat zo'n kaart wegdwarrelt." De rechter hield in zijn vonnis re kening met een eerdere uit spraak in een soortgelijke zaak. Daarin hield een man vol dat hij wel een parkeerkaartje ge kocht had. Deze was echter weggewaaid tijdens het dicht slaan van het portier. De rech ter stelde die man destijds in het gelijk. Overigens zijn de speciale parkeerkaarten voor bewoners van het Carmenplein sinds kort voorzien van een plakstrip. „Toch is de uitspraak opval lend", zegt Verheul. „Nieuwe mensen die hier komen wonen zijn soms drie dagen bezig om te verhuizen. Formeel kunnen ze dan elke keer beboet wor den. Nu de rechter echter deze uitspraak heeft gedaan is het feit dat je hier woont al vol doende om te vragen om kwijt schelding." Verheul verwacht dat na het rondschrijven wel licht meer mensen hun overtre ding aanhangig gaan maken. „Maar zeker weten doe ik het niet." Volgende week verwacht Verheul het afschrift van het vonnis in huis te krijgen. De gemeente Alphen aan den Rijn heeft het officiële schrijven van het kantongerecht nog niet ontvangen. Wel laat een woord voerder namens de gemeente in een voorlopige reactie weten niet in beroep te gaan tegen het vonnis. „Voor de duidelijkheid moet de mondelinge afspraak omgezet worden in een formeel besluit", aldus de woordvoer der. Wanneer en hoe dat ge beurt is nog niet bekend. Verzekeringsmaatschappij gaat na een eeuw op in groter geheel SWOUDE-DORP ITIlfc I0UWER DE KONING Inderlinge moet mee met jd. Dat vindt de directie, indt het bestuur en dat zijn 10 leden van de Onderlinge rswoude-Koudekerk stü- end met hen eens. Daar- aat de plaatselijke verzeke- maatschappij op 1 juli na iiennegentigeneenhalf jaar een groter geheel. De verandert in Univé Zuid- nd West, maar het aloude latschap blijft geldig voor en die zich willen verzeke- igen brandschade. wde Gelder kijkt met ge- gevoelens uit naar de WE rende fusie met vijf andere gedingen'. Hij maakte zo'n deel uit van het bestuur Ie vereniging en bleef op aal verzoek ook dit jubile- i/VEIir nog bij de club. Op 14 nber is het honderd jaar en dat boeren en tuinders a dorpen Hazerswoude- Hazerswoude-Rijndijk en ekerk aan den Rijn hun ten bundelden. jf-Jlje bedoeling was dat de fil ls na het eeuwfeest zou in- zegt de 64-jarige Hazers- enaar, „maar om zakelijke ien is de fusiedatum naar gehaald. Ik vind het jam- lat het gemoedelijke ver- maar een verzekerings- ichappij kun je niet meer tinen als een eeuw gele- De klanten krijgen nog be- ervice. Voor mij heeft het Jenoeg geduurd. De verga- waren gezellig, het ct met de leden was goed, in het computertijdperk :hoten professionals de taken rijwilligers overnemen." danks die constatering )e Gelder met voldoening op de afgelopen jaren, mijn verrassing vroeg de ialige voorzitter De Kort n plaats te nemen in het ir. Dat bestond toen uit n leden, die allemaal hun rayon hadden. Het was taak om alle schades in mijn gebied te taxeren. Dat sloot mooi aan op mijn beroep als aannemer. Ik heb heel wat boerderijen van binnen gezien. Daarbij ben ik bij mijn weten nooit opgelicht. Het onderlinge vertrouwen was groot." Als voorbeeld daarvan vertelt De Gelder over een geval van insluiping bij één van de leden. De dame in kwestie had de deur geopend voor een man die zei dat hij konijnen wilde ko pen. „Het was in de tijd van kerst, dus die vrouw liet de klant binnen. Terwijl die man de konijnen van alle kanten be keek, sloop zijn handlanger via de niet afgesloten deur naar binnen en stal de juwelen. Ik geloof zelfs dat de koop van de konijnen nog is afgeketst. Die dame 'had geen enkel bewijs, maar kreeg toch een uitkering van de Onderlinge. Andere le den konden zich namelijk pre cies herinneren wat zij allemaal op de schoorsteen had staan." Bovendien, zegt De Gelder met een glimlach, keerde De Onderlinge altijd royaal uit. „Dat was beleid, want dat bete kende een goede reclame voor de vereniging. Het bestuur pro beerde ook altijd nieuwe leden te werven onder mensen uit de eigen familie- en kennissen kring. Voor meisjes die gingen trouwen kregen lag de overeen komst al klaar. De Onderlinge werd er met de paplepel inge goten." De brandverzekering stond altijd centraal bij de Onderlin ge, zoals de coöperatie in de volksmond heette. Uit de over levering weet De Gelder, dat het zo allemaal is begonnen. Be zorgde boeren en boomkwe kers uit de verschillende dor pen staken in 1900 de koppen bij elkaar om de risico's van brand te beperken. „Want als in die tijd hooibroei ontstond of de bliksem insloeg, fikte de hele boerderij af." Uit oude notulen blijkt, dat de beginjaren gunstig waren voor de Onderlinge. Pas in 1921 ging het grondig mis, toen de maatschappij veel meer schade moest vergoeden dan zij dat jaar aan premies had ontvan gen. Volgens het geldende soli dariteitsprincipe zouden alle le den moeten 'lappen' om de fi nanciën van de vereniging op orde te brengen, maar de maat schappij had inmiddels vol doende reserves opgebouwd om dat te voorkomen. „De con current gebruikt die regel nog altijd tegen ons. Als de kas leeg is, moeten de leden in het uiter ste geval een dubbele jaarpre mie betalen." In bijna honderd jaar is dat nooit gebeurd, meldt directeur Joost van der Horst trots. In het tijdperk van herverzekering van risico's is die kans zelfs uitge sloten. „Maar het etiket kleeft nog steeds aan de Onderlinge", geeft hij toe. „Vorig jaar hebben wij daarom de statuten veran derd. Door de sombere vooruit zichten rond de millennium wisseling waren we op het erg ste voorbereid. Hoe diep ge worteld dat oude solidaiteits- principe nog is, bleek wel bij de fusiebesprekingen. De meeste fusiepartners wilden geen af stand doen van dat ouderwetse solidariteitsbeginsel. Als com promis is toen besloten om een beperkte aansprakelijkheid op te nemen in de nieuw statu ten." Ook in de nieuwe constellatie koestert de opvolger van de On derlinge sommige restanten uit het verleden. Zo blijven men sen die zich tegen brand verze keren lid van de verzekerings maatschappij, met alle voorde len van dien. „Zij hebben recht op een deel van de winst", zegt Van der Horst, „al weet ik niet of dat altijd zo zal blijven. Maar de nieuwe maatschappij is meer dan een vereniging van 900 tegen brand verzekerde Rijnwoudenaren. In totaal telt het bestand van de Onderlinge 1300 klanten, die bijvoorbeeld voor hun autoverzekering bij het pand aan de Raadhuisplein terecht kunnen." Het kantoor doet pas negen jaar dienst. Daarvoor had secre taris- penningmeester Schellin- gerhoud de hele administratie thuis en vergaderde het bestuur in hotel Groenendijk. Zowel Van der Horst als De Gelder be schouwt de huisvesting als een 'must'. Twee beroepskrachten kunnen werken in een profes sionele ruimte. Bij De Gelder overheersen de goede herinneringen. Nog zes dagen en het bord Onderlinge Hazerswoude-Koudekerk kan van de luifel af. Zowel De Gel der als Van der Horst verheugt zich op de laatste officiële dag van de bijna honderdjarige On derlinge, die zij vrijdagmiddag met een gezellig onderonsje af sluiten. Van Gelder vat de kracht van de maatschappij nog een keer samen: „Bij de Onder linge was je lid, geen nummer." Er werd gisteren door de leerlingen van de basisschool Ter Does nog hard gewerkt aan de spandoeken tegen die 'lelijke palen'. foto mark lamers HOOGMADE SASKIA STOELINGA 'Aan minister Netelenbos, Ik wil later in Hoogmade wo nen, want het is hier zo gezellig en mooi. In het groepsgesprek zei de meester dat de snelle trein die door de weilanden langs Hoogmade moet komen van u op palen van wel 10 me ter hoog moet gaan rijden. Ik vind die palen uit de grond le lijk. Die palen staan er voor wel 100 jaar, dat vind ik heel erg, want dan zie ik nooit meer de mooie polders, weilanden en koeien achter die palen. Wij vragen u dan ook om die snelle trein niet op lelijke palen te laten rijden, maar gewoon op de grond met de rijksweg er on der door'. Een fragment uit de brief van Charlotte Barnier. Als één blok staan de 190 leerlingen van de basisschool Ter Does in Hoog made achter de mening van hun medeleerling uit groep 6. Op eigen initiatief heeft Char lotte de brief geschreven. Ver volgens is ze de klassen rondge gaan om het te vertellen. „Alle kinderen steunden het plan Van de brief', vertelt direc teur Kees Hagenaars. „In groe pen hebben we steeds met ze gediscussieerd over de komst van de HSL en de gevolgen daarvan. Ze konden op een ge geven moment leven met het idee van een snelle trein door het dorp, maar een gevaarte van wel tien meter hoog waar ze hun leven lang tegenaan moeten kijken, gaat ze veel te Charlotte verwoordt het zo: „Aan de andere kant van het dorp wordt met de polders re kening gehouden, want er komt een dure tunnel. Als er naast die weilanden en koeien ook mensen wonen kan dat ineens niet, want dan wordt het te duur. Wij zijn boos, vindt u mensen stommer dan koeien of zo?" Het plan van de leerlingen om een dorpsfestijn te organi seren is onmiddellijk opgepakt. Hagenaars: „Gistermiddag zijn ze druk bezig geweest met de spandoeken, vandaag is vanaf; 11.00 uur op het schoolplein een feest waarin deze actie heel goed past. De leerlingen willen onder de aandacht brengen dat het om hun toekopist gaat." HOOGMADE SASKIA STOELINGA Burgemeester Van Beek van Jacobswoude is ontroerd door de brief van Charlotte Barnier. „Uit mijn hart gegrepen. De volwassenen van nu bepalen de toekomst voor deze kinde ren. Ik had gehoopt dat de jongeren er een thema van zouden maken en dat is ge beurd. Een pleinfestijn is mooi, ik zal er zijn." Na de bekendmaking Van een hoge kruising voor de ho gesnelheidslijn HSL door Hoogmade is Van Beek on middellijk op de barricaden gaan staan. „Ik dacht gelijk aan acties. Niet zomaar. Nee, gecoördineerde en samen hangende acties, waarmee we ook landelijk gezien aandacht trekken. We heb nu negen smaakmakende actiepunten uitgewerkt. Die ga ik komende dagen bespreken met allerlei mensen en organisaties. Vol gende week komt daarover meer duidelijkheid." De burgervader denkt nog niet meteen in de richting van een formeel standpunt en ju ridische procedures. „Ik hoop dat we met goede acties op een gegeven moment de Ka merleden zo ver krijgen, dat ze aan de beslissing van de mi nister toch een nieuwe wen ding kunnen geven." „En eigenlijk als u diep in mijn hart kijkt is mijn belang rijkste doel om samen met mi nister Netelenbos rond de ta fel zitten. Liefst hier in Hoog made. Kijk, we hebben tot op heden altijd met ambtenaren gediscussieerd. Nu denk ik, laat de minister zelf met ons praten." ALPHEN AAN DEN RUN Alphenaren kunnen de komen de week hun fiets of brommer voordelig bewaakt stallen bij De Aarhof. Rijwielstalling De Vest promoot het overdelrte fietsen rek door lagere tarieven te han teren. Een dagkaartje is een kwartje goedkoper, een tienstrippenkaart kost 1,50 minder en ook een maand abonnement voor juli kan voor delig worden aangeschaft: 6,50 voor een fiets of 8 gulden voor een brommer. De actie, die elk jaar twee keer wordt gehouden, gaat vandaag in. Zaterdag 1 juli is de laatste dag waarop de goedkopere tarieven worden gehanteerd. Van Gélder en Van der Horst: „De Onderlinge moet mee met de tijd. foto henk bouwman

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 19