Milieuproject in oelgeest mislukt Smitsloo worstelt met oppositierol De Zijl Bedrijven trots op bedreigd rosarium Bezwaren tegen uitbreiding EIckerlyc Regio ,egstgeest let strenger op dakkapellen Weekmarkt tijdelijk naar 'ideale plek' ;RDAG 24 JUNI 2000 eurtocht naar 'illegale' honden wond Controleurs gaan begin juli op pad om 'illegale' den op te sporen in Warmond. De speurtocht voert naar denbezitters die geen belasting betalen voor hun gezel- i p ipsdier. Als bewoners niet thuis zijn beoordelen ze ter plek- elf of de bewoners een of meerdere honden hebben. 'Hij dat beoordelen als hij bijvoorbeeld een hondenhok ziet of lerbakken voor de hond ziet staan', zo meldt de gemeente voorlichtingstekst. De controle wordt uitgevoerd in op- ;ht van de gemeente die de hondenbelasting int. Voor het ben van één hond moet een bezitter in Warmond 90 gulden den. Twee honden kosten in totaal 221 gulden. uneriebuurt Oegstgeest viert feest [tgeest De Gruneriebuurt in Oegstgeest viert vandaag haar 'l arige bestaan. Van drie tot vijf uur kunnen Oegstgeestena- 'Pasar Grunerie' bezoeken, een markt waar kinderen hun letjes verkopen. Ook zullen hobbyisten hun kunstwerkjes lieden, 's Avonds geven Indischse danseressen een optre- tijdens een barbecue voor de buurt. euwe dierenkliniek Voorschoten rschoten Dierenarts Henk Lommers, bekend van het O-programma 'Alle dieren tellen mee', opent zaterdag 1 juli nieuwe dierenkliniek in Voorschoten. Het gaat om een kli- voor gezelschapsdieren aan de Wijngaardenlaan 111, van enarts Hyacinth Bos. Bij de feestelijke opening om 14.00 dt de naam van de kliniek bekendgemaakt. Oegstgeest stiekem een dakkapel bouwt moet aan oppassen. Een ge- teleijke controleur gaat inkort de straat op om te of burgers en bedrijven wel aan de bouwvoor- ten houden. controles zijn hard nodig, vethouder Van Eisen (Pro ef Oegstgeest). Er wordt gebouwd in en om het dankzij een gunstige ren- goede economische uitzichten en een forse ig van huizenprijzen. Bur- en in Poelgeest krijgen geen aparte leiding voor ge- led water, zoals de bedoeling was. Onderzoek wijst at het hergebruiken van slootwater te duur is en niet luvriendelijk. De mislukking van het project is een we tegenslag bij de bouw van deze Oegstgeestse mwijk'. Al ord, 'Ik heb geen twijfels óf ik doorgamaar hoe ik doorga suzanne barbier Dat Menno Smitsloo afgelopen week bij geen enkele raadscom missie aanwezig was als 'zelf standig raadslid', betekent vol gens hem niet dat hij het voor gezien houdt in de Oegstgeest se politiek. De afgetreden wet houder financiën en ex-WD'er worstelt alleen nog met zijn rol als oppositieraadslid, zegt hij. „Ik heb geen twijfels óf ik door ga, maar hoe ik doorga", aldus Smitsloo. „Het is kicken om in de raad te zitten, het gevoel te hebben dat je invloed kunt uitoefenen op wat er in Oegstgeest ge beurt." Smitsloo neemt de spe culatie dat hij niet meer terug komt in de gemeenteraad ech ter niet helemaal weg. Op de vraag of hij na de zomervakan tie weer in de raad verschijnt, antwoordt hij: „Een raadslid is bij de algemene beschouwin gen, dat is een van de belang rijkste momenten." Daarmee in het midden latend of dit ook het geval zal zijn. Bij zijn aftreden als wethou der vorige maand liet de zaken man weten dat hij in de ge meenteraad zou blijven zitten als 'onafhankelijk raadslid'. Maar gisteren liet hij zelfs bij de commissie voor financiën en grondzaken, 'zijn' portefeuille, verstek gaan. Er stond weinig relevants op de agenda, vond hij. „Ik heb de gemeentestuk ken van deze maand wel beke ken, maar daar zaten geen za ken bij waar het bloed uitloopt. Ik zal commissies uitkiezen die ik belangrijk vind." De oud-wethouder zegt nog even tijd nodig te hebben om 'wat dingen op een rijtje te zet ten'. „Ik sta op dit moment voor een dilemma. Hoe ga ik om met het mandaat dat ik van de kiezers heb gekregen? Ik weet dat mijn achterban het met me eens is dat ik de WD heb verlaten, omdat het zo ge woon niet verder kon. Mijn in tegriteit werd geraakt. Maar ik ben een WD'er in hart en nie ren". Smitsloo zegt er dan ook geen probleem mee te hebben dat de liberaal en zakenman Herman Klaver zijn zetel krijgt, mocht hij alsnog besluiten om uit de raad te stappen. „Klaver is een kanjer. Ik ben heel blij als er ondernemers in de raad ko men naast al die onderwijzers en ambtenaren." De projectontwikkelaar heeft het er niet alleen moeilijk mee om zijn eigen partij los te laten, maar ook zijn loyaliteit aan B en W. „Ik zit er niet op te wach ten om tegen mijn oude colle ga's in te gaan. Dan wil je toch positief-kritisch te werk gaan. Nee, in het bedrijfsleven ben ik gewend om snel beslissingen te nemen, maar dit is iets waar ik nog even op moet kauwen." Smitsloo zegt niet rancuneus te zijn over zijn dubbele af scheid. „Ik heb zelf het besluit genomen om weg te gaan. Mijn plek in het college is een gepas- Onafhankelijk raadslid Smitsloo. „Ik zit er niet op te wachten om tegen mijn oude collega's in te gaan." foto mark lamers seerd station. Misschien ver- een betweter te gaan zitten over wachten mensen dat ik Moni- de Lange Voort, maar ik heb que (Mathijsen, de nieuwe daar geen behoefte aan. Ik wil WD-wethouder; red.) onderuit mijn opvolger niet voor de voe- probeer te halen door daar als ten lopen. gers grijpen de overwaarde op hun huizen massaal aan om er kers, kelders en extra verdiepin gen aan hun onroerend goed toe te voegen. Vanwege het grote aantal aanvragen om bouwvergunnin gen komt de gemeente vaak niet toe aan handhaving van de voorschriften. „Gaandeweg zingt dan in een gemeente rond dat je hier je gang kunt gaan", zegt Van Eisen. „Het eerste wat je nu kunt doet als je een ille gaal bouwsel aantreft is dat 'le gaal 'maken. Ik vind dat fruste- rend; dan ga je er nog een pre mie op zetten ook. Ik hoop dat dat binnenkort gaat verande ren. Dat er dan gaat rondzin gen: 'In Oegstgeest daar moet je uitkijken, want daar mag je niks'." De speciale controleur is een ambtenaar die in dienst komt van de gemeentelijke afdeling bouw- en woningtoezicht. Verschillende fracties lieten deze week blijken dat ze nog veel vragen hebben over de uit voering van de controles. Zo moet er volgens de WD onder meer nog een 'gedoogbeleid' vastgesteld worden. Fractie voorzitter E. van Bellen: „Ik vind dit een goed initiatief, maar voor de uitvoering heb ben we nog de nodige zorgen." ijs voor hergebruikt water tot vijfentwintig procent dan drinkwater, zo blijkt onderzoek dat is uitge- door waterinstituut KI- )egstgeest heeft vorig jaar cht gegeven om te onder- n hoe groot de 'milieuw- als 740 nog te bouwen ïgen in de wijk dit water ;n gebruiken, rondpompen van 'twee- ids' water, ook wel 'huis- tvater' geheten, blijkt geen besparing op het elektrici- rbruik op te leveren. Ver- naar energiewinst zou het echts gaan om een bespa an zo'n 20 kilowattuur per ïg per jaar. Het gemiddeld elektriciteitsverbruik :en gezin bedraagt onge veer 2500 kilowattuur op jaar basis. „Het milieueffect is daarmee niet groter dan die van een spaarlamp per gezin", aldus een woordvoerder van het Duinwaterbedrijf Zuid-Hol land. „Het aantal van 740 ge zinnen is te kleinschalig. Voor dat je het huishoudwater kunt gebruiken, moet je namelijk miljoenen investeren. Dit water kan niet via het gewone leiding net worden vervoerd. Je moet een tweede net aanleggen naar en in de woning. Plus speciale pompen die het water naar bo ven halen. Rendement kun je alleen behalen als er om tien duizenden huishoudens gaat zoals in de Utrechtse nieuw bouwwijk Leidsche Rijn", aldus een woordvoerder van het Duinwaterbedrij f. Huishoudwater is van minde re kwaliteit dan het drinkwater uit de kraan. Het is bedoeling dat dit water wordt gebruikt voor de spoeling van het toilet, het wassen van de auto of het gebruik van de wasmachine. In tegenstelling tot kraanwater dat wordt gewonnen uit duin- of grondwater, komt het huis houdwater uit sloten of meer tjes in de directe omgeving van de woonwijk. In het plan voor Poelgeest was daarvoor de aan leg van een moerasachtig ge bied ten noorden van de wo ningen gepland. De 'milieuwijk' liep eerder al tegenslag op door het niet doorgaan van een NS-station. Door het ontbreken van goed openbaar vervoer gebruiken de meeste forensen die in de wijk wonen nu toch de auto voor woon-werkverkeer. Milieuwethouder Van Eisen wilde gistermiddag niet reage ren op de onderzoeksresultaten van KIWA en afblazen van het Oegstgeestse milieuproject. „Hij weet er inhoudelijk nog te weinig van om er nu op te rea geren", aldus zijn woordvoer ster. ane pieter wisse De tuinmannen van De Zijl Bedrijven (DZB) zijn te leurgesteld. Omdat 'hun' rozentuin in Leiderdorp, in geklemd tussen de Van der Valk Boumanweg en de Oude Rijn, straks misschien weg moet om plaats te maken voor een haventje. En omdat sommigen bewe ren dat het rosarium weg moet omdat het verwaar loosd zou zijn. Niets is minder waar, zeggen ze. Sinds tweeënhalf jaar komt maar liefst twee keer per week een vaste ploeg van DZB snoeien, maaien, schof felen en wieden in het rosarium. Carlo, Rob, Pierre en Henny hebben al die tijd hun uiterste best gedaan om het park er 'strak' bij te laten liggen. En dat is gelukt, zeggen ze vol trots. Het is een van hun leukere projec ten. „Je ziet hier echt resultaat, daar kicken die jongens op. Rozenperken groeien snel vol met onkruid, en dat zie je goed. Bij gewoon openbaar groen luistert het minder nauw", zegt Piet de Vogel, coördinator bij DZB. Het rosarium mag er in de herfst en winter een beet je kaal uitzien, het is niet verwaarloosd. En als er al iets te verbeteren valt, dan ligt dat aan de gemeente Leider dorp, vinden de tuinmannen. Die beloofde anderhalf jaar geleden naambordjes in de perken, nieuwe strui ken en verfraaiing van de border aan de Van der Valk Boumanweg. Dat zou volgens de jongens van De Zijl Bedrijven (DZB) het rosarium nog mooier maken, maar de gemeente is haar belofte nog niet nagekomen. „En nu, nu het parkje vanwege het masterplan Leider dorp gaat verdwijnen, zal het er wel niet meer van ko men", verwacht Henny van DZB, de Leidse sociale werkvoorziening. Ondanks alle zorg van DZB kiest de gemeente er vooralsnog voor om het stuk grond, waarop de rozen nu in bloei staan, 'rendabeler te maken'. En dat heeft geleid tot het plan om hier een passantenhaven aan te leggen. De naastgelegen Ford-dealer Wilton heeft zich inmiddels al bereid verklaard om snel te verhuizen voor een spoedige aanleg van de haven en een com plex woningen. Wat hem betreft kan de gemeente veel eerder dan in 2006 aan de slag met de aanleg daarvan, als hij maar een alternatieve locatie krijgt toegewezen. De tuinmannen zijn veel minder blij met het plan voor de haven. Henny vindt het jammer dat het rosari um daarvoor moet verdwijnen. „Je weet hier echt waar je het voor doet. Er stoppen hier regelmatig recrean ten, met de boot of op de fiets. Die zie je genieten. Ik vind het zelf ook heerlijk om een paar uur per week hier te zijn. Maar ja, je hebt niet genoeg macht om zo'n groot plan tegen te houden." ti: Wil Heemskerk- ep: runt met »enoot Henk al ig jaar melkhandel nskerk in de isstraat ijd: 60 jaar erlijke staat: •uwd, twee zonen nplaats: Oegstgeest iar het vijftigjarig jubile- lat komt er niet meer van. ordt langzaam tijd om af ïwen, ik werk al sinds ijftiende. Nu ik zestig ben den, ga ik een beetje aan f denken. Hoe het verder met de zaak weet ik nog fisschien neemt een van ideren hem wel over. uw favoriete plek in het moeilijk zeg. Eigenlijk is iigen huis favoriet. Ik kom d voor uit dat ik een huis- len. Al voel ik me niet al- ilig vanwege de criminali- let is onvoorstelbaar hoe lier wordt ingebroken, iks de hekken en het prik- lad. uw slechtste eigenschap? weet dat ik gelijk heb, ik ook gelijk krijgen. Al de onderste steen boven n. Dat kun je koppig noe- ane pieter wisse Een groep bewoners van de Klimopzoom in Leiderdorp denkt dat de uitbreiding van basisschool EIckerlyc ten koste gaat van de verkeersveiligheid in de buurt. Bij het huidige aan tal van tweehonderd leerlingen is er volgens hen al sprake van een 'groot probleem', zo be toogden ze gisteren tegen de le den van de commissie beroep en bezwaarschriften. Daar lichtten ze hun bezwaren toe tegen een door de gemeente verstrekte sloop- en bouwver gunning. ,,'s Ochtends en 's middags rijden de auto's en busjes af en aan", zei buurtbewoner De Best. De uitbreiding van de school met twee lokalen, moet plaats voor veertig extra leerlin gen opleveren. Een ander be zwaar is de waardeverminde ring van de huizen door minder zon, want het gebouw wordt hoger, en toenemende geluids overlast bij een groter aantal leerlingen. De gemeente Leiderdorp 'goochelt' bij de verbouwing van basisschool Elkerlyc vol gens de bewoners van de Lei- derdorpse Klimopzoom met cijfers. Omdat de Raad van Sta te een bestemmingsplanwijzi ging op grond van een proce durefout afwees, liet Leiderdorp een plan maken dat wel in het bestemmingsplan paste. De woordvoerder van de be woners, J. de Werk, begrijpt er echt niets meer van. „Wij zijn echt van het kastje naar de muur gestuurd. Bij de Raad van State zeiden ze: meneer De Werk, uw type klacht is meer iets voor een wijziging van het bouwplan. Het gaat hier om het bestemmingsplan. Dus nu zit ik bij de commissie beroep en be zwaar, voor een bezwaar tegen het bouwplan, word ik doorver wezen naar de Raad van State." men, of gewoon vastberaden. Met wie zou u een weekje willen ruilen? Met Ankie van Grunsven zou ik wel eens willen ruilen. Het lijkt me leuk om de duinen in te gaan met paarden. Nee, zelf rijd ik niet, maar dat is zo roman tisch. Wat is uw motto? Zoals mijn moeder altijd zei: 'Je moet de mensen nemen zoals ze zijn'. Het is belangrijk om el kaar te verdragen, want ieder een is nou eenmaal anders. Moet Oegstgeest worden uitge breid met Warmond? Van mij mag dat, daar heb ik geen last van. Ik vind Warmond trouwens een gezellig dorp, er woont nog familie ook. Waar kunt u van wakker lig- gen? Zinloos geweld houdt mij echt uit mijn slaap. Dat mensen zo maar elkaar neersteken. Wij hebben dat ook echt van dicht bij meegemaakt, toen mijn zoon is bedreigd in zijn snack bar in Haaswijk. Dat is vreselijk. Wat zou u doen meteen mil joen? Mijn jongens krijgen natuurlijk hun deel, want zij zijn alles voor me. Ik zou ook wat aan een goed doel geven, zoals het Ronald McDonaldhuis. Mis schien zou ik wel lekker op va kantie gaan, maar ik hoef geen dikke villa ofzo. Wat is uw kostbaarste bezit? Mijn kinderen en mijn familie. Ik ben gek op de kleinkinderen, maar ook op mijn schoondoch ters. Ook met mijn zes broers en drie zusters heb ik een goede band. Ik vind het heerlijk om met mijn zussen uit eten te Wat is uw grootste ergernis in het dorp? Ik erger me niet zo gauw ergens aan. Sommige mensen maken zich erg druk om het verkeer hier in de Dorpsstraat, maar dat heb ik niet. En met de politiek in het dorp houd ik me niet be zig. Met een eigen zaak heb je daar 's avonds echt geen puf tekst suzanne barbier foto hielco kuipers leiderdorp eric wentBovendien verwachten zij dat de nieuwe plek een goed alternatief is voor de huidige locatie, waar de markt een kwijnend bestaan leidt. „De Laan van Ouderzorg was slechts een tussenop lossing. En geen goede, zo is gebleken", aldus C. Verplancke van de Vereniging voor Ambulante Handel. „Met deze verplaatsing komt ons doel een stuk dichterbij." Ook de Santhorst-winkeliers staan positief te genover de verplaatsing. „Wij gaan ervan uit dat de markt extra klanten richting het winkelcen trum trekt", redeneert woordvoerder H. Spek. Het heringerichte stuk grond moet tevens dienst gaan doen als parkeerruimte. Vooral op vrijdag en zaterdag wijken automobilisten van wege de drukte regelmatig uit naar de parkeerter- reintjes op het Kwikstaartplein, de Kievitstraat en het parkeerterrein bij de Rabobank. Door extra parkeerplaatsen aan te leggen, neemt de ver keersdruk rond de Santhorst af, is de verwach ting. De tijdelijke verplaatsing van de markt loopt vooruit op een definitieve verplaatsing, eveneens ker. naar de Santhorst. De buurt vindt dat er slecht naar ze wordt geluisterd en dat de gemeente niet communi ceert met de buurt. De gemeen te doet volgens de bewoners ook geen enkele moeite om haar plannen op feiten te base ren. Zo bestaat er verschil van mening over de afstand tussen de woningen en de school. De gemeente gaat in de plannen uit van dertig meter. De buurt komt slechts tot vijftien. De commissie doet over twee maanden uitspraak. Zuid \natejw De gemeente Leiderdorp gaat de weekmarkt tij delijk verhuizen naar het terrein op de hoek van de Laan van Ouderzorg en de Van Diepeningen- laan. De verplaatsing is nodig, omdat medio 2001 de bouw van de vier torenflats langs de Laan van Ouderzorg begint. Het terrein waarop de markt voorlopig wortd gehuisvest, is nu niet in gebruik en zal in de toe komst worden ontgraven om het wateroppervlak van De Houtkamp te vergroten. In het verleden heeft er ^1 eens een noodwinkel op dit stuk grond gestaan. Het is de bedoeling om dat vaker te doen als in 2001 de opknapbeurt van winkelcen trum de Santhorst begint. Voor de marktkooplieden gaat met de verplaat sing een oude wens in vervulling. Zij hebben her haaldelijk aangegeven naar deze plek te willen verhuizen, omdat de markt dan in een pleinop stelling kan worden neergezet. Dit is voor zowel bezoekers als marktkraamhouders aantrekkelij- Medewerkers van De Zijl bedrijven aan het werk in de rozentuin in Leiderdorp die misschien moet wijken voor een haventje. foto henk bouwman

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17