Zuster Maria verzet zich fel Aartsbisschop New Delhi overleden na auto-ongeluk Geloof Samenleving Mirjam zeer leerzaam voor hedendaagse politici VANDAAG Vandaag ruim 2000 jaar geleden, op een 24ste ju- 24 n'> zou volgens de overlevering Johannes de Do- jUNI per zijn geboren. In de evangeliën wordt steeds beschreven dat hij degene was die aan het optre den van Jezus vooraf zou gaan en diens komst zou aan kondigen. Hij begon met zijn prediking rond het 15de jaar van Tiberius (27 of 28 jaar na Christus' geboorte). Zijn bij naam 'de Doper' dankte Jiij aan de gewoonte de mensen in de Jordaan te dopen als teken dat zij - gehoor gevend aan zijn boeteprediking - hun zonden hadden beleden en zich bekeerd hadden. Johannes leefde als een asceet en had felle commentaren op mensen die het geloof volgens hem niet serieus genoeg namen. Zijn kritiek op het huwe lijksleven van heerser Herodes Antipas werd hem fataal. Herodes liet hem gevangen nemen en onthoofden. Katho lieken vieren vandaag de verjaardag van Johannes de Do per. Zondag 25 juniVandaag 1747 jaar geleden, op 25 juni 253, werd Lucius I tot opvolger gekozen van Cornelius als bisschop van Rome. Lucius had niet lang plezier van Rome, want hij werd on middellijk verbannen. Onder keizer Valerianus, die later dat jaar aantrad, kon hij terugkeren. Neemt niet weg dat Valerianus de christenen vervolgde. Toen er een pestepi demie uitbrak en de heidenen hun zoenoffers brachten, weigerden de christenen hieraan mee te doen. Dat kostte paus Lucius in 254 uiteindelijk het leven. Op de 25ste juni herdenkt de katholieke kerk de kerkelijk schrijver, dichter en theoloog Prosper Tiro van Aquitanië (390-463). Rijnsburg grijpt terug op oude melodie runsburg Hervormd Rijnsburg zingt voortaan achttien gezan gen uit het Liedboek der Kerken weer in de oude melodie. De kerkenraad draait daarmee de recente invoering van de 'nieu we' melodiën (inmiddels tientallen jaren oud) deels terug. Het kerkbestuur komt hiermee tegemoet aan de organisten, die zich 'medeverantwoordelijk achten voor de spontaniteit van de ge meentezang'. Het gaat onder meer om de liederen 'Dankt, dankt nu allen God', 'Op U mijn Heiland wil ik hopen', en 'Je zus, leven van ons leven'. 24 JUNI 25 JUNI ZATERDAG 24 JUNI 2000 BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Arnhem (wijk Oost), R.P. Roodsant te Oisterwijk; te Groot Ammers, A.A. Floor te Ge- i nemuiden; te Lienden, T.C. de Leeuw te Kinderdijk; te Stad aan het Haringvliet, H.A. Samsom te Voorthuizen; te Sluip wijk, M.J. van Oordt, kandidaat te Oudewater. Aartsbisschop Alan de Lastic (70) van New Delhi is bij een verkeersongeval in Polen om het leven gekomen. De in Bir ma geboren De Lastic stond be kend als een voorvechter voor godsdienstvrijheid in India, waar christenen steeds meer te lijden hebben van hindoefun damentalisten. Hij was in Polen voor het bijwonen van de festi viteiten in het kader van Jubile um 2000, waarmee de Rooms- Katholieke Kerk het 2000e ge boortejaar van Jezus Christus viert. Nadat hij in 1942 voor de Ja panse invasie naar India was gevlucht, studeerde hij onder meer in Rome en Dublin. Ver volgens werkte hij als priester in Calcutta, waar hij in 1979 tot hulpbisschop werd benoemd. In 1984 werd hij bisschop van Lucknow, in 1991 aartsbisschop van New Delhi. Als voorzitter van de rooms- katholieke bisschoppenconfe rentie werkte De Lastic de laat ste jaren nauw samen met de Indiase Raad van Kerken om de rechten van de christelijke min derheid (2,5 procent op een be volking van één miljard) te be schermen. Mensenrechten wa ren zijn passie, aldus de raad. Begin vorig jaar liep hij in De overleden aartsbisschop De Lastic (70) van New Delhi. Vorig jaar leidde hij samen met moslim leider Bukhari een protestdemon stratie tegen geweld van hindoe extremisten. foto ap New Delhi met moslimleider Shahi Imam Bukhari aan het hoofd van een protestdemon stratie tegen het geweld van hindoe-extremisten. In oktober vroeg hij de Indiase regering om speciale maatregelen opdat paus Johannes Paulus II tijdens het pausbezoek aan India geen gevaar zou lopen. schap als ministers van verkeer en waterstaat 'i maar iets met het geïnspireerde leiderschap v Mozes en de zeventig mannen van doen heef gehad. Ze hebben zich allemaal buitengewoo eigengereid gedragen en Netelenbos doet dat nog steeds, maai- niet omdat ze op intrinsieke toriteit kunnen en konden bogen. Dat moet de reden zijn dat zij de burgers eni 8 perts met terechte klachten en bezwaren ove jj Betuwelijn hebben behandeld als mensen dil jj leen maar aan het klagen waren om het klage Als zeikerds, als dwarsliggers. Als mensen die hun kop zouden moeten houden over de tien miljard die ten behoeve van de Betuwelijn ov de balk wordt gesmeten, op basis van geman leerde informatie, en die niet, zoals vorig jaar geïrriteerde premier Kok opmerkte, 'over iedi biels moeten vallen'. In Nederland zijn het dl ders - premier, ministers en parlement - die opstellen op een manier die walging oproept De enige vrouwelijke leider, Mozes zuster Mi jam, krijgt het in Numeri trouwens voor haar zen. Ook zij heeft geklaagd over Mozes, want heeft een Cushitische vrouw getrouwd. Een zwarte, een negerin. Bloedmooi, zeggen de c mentatoren. Mirjam klaagt over nog iets: Zijn zij en Aroni ook door God geïnstrueerde leiders? God is duivels en straft Mirjam met een huidziekte, als zij eruit ziet 'wit als sneeuw'. Oh ironie, fi bergbeklimster Netelenbos zich weer eens ir sneeuw bevindt, zou ze aan Mirjam kunnen ken. Een echte leider weet immers wie terecl 0 bezwaren maakt en wie klagers-om-het-klq zijn. Hij of in dit geval zij laat zich door de ee categorie leiden en keert op haar verspillendi schreden terug. Tweespalt over eigendom klooster bij Jericho Een bedroefde zuster Maria bij het geïmproviseerde altaar in een woonwagen nabij het klooster. foto »ap» Elizabeth dalziel De Palestijnse politie moest er deze week aan te pas komen om de zich fel verzettende zus ter Maria Stephanopoulos van de Witte Kerk weg te slepen uit een Russisch-orthodox Idooster in Jericho, de stad die door Is raël aan de Palestijnen is terug gegeven. Het hardhandige in grijpen had alles te maken met de ruzie tussen de Russische- Orthodoxe Kerk (Rode Kerk) en de Witte Kerk (Russisch-ortho- doxen buiten Rusland). Beide zeggen eigenaar van het kloos ter te zijn. De agenten joegen de kloos terlingen van de Witte Kerk weg en gaven het gebouw aan de geestelijken van de Rode Kerk. Met als gevolg dat zuster Maria, zuster Xenia, beiden uit de VS en een 87-jarige monnik de nacht noodgedwongen in de buitenlucht moesten doorbren gen. De Witte Kerk ontstond rond 1917 ten tijde van de commu nistische revolutie. Tot de leden behoorden Russisch-ortho- doxen die in ballingschap in het buitenland verbeleven. De offi ciële kerk, de Rode Kerk, heeft de Witte Kerk en haar bezittin gen nooit erkend. De beide zusters en de mon nik kregen al snel na de bezet ting de beschikking over een trailer, waarin snel een altaartje werd ingericht. Die noodkerk hoefde niet lang te worden ge bruikt. Een dag na de bestor ming konden de volgelingen van de Witte Kerk door tussen komst van de Amerikaanse am bassade, hun klooster weer in. Ik moet meteen denken aan Eva Biesheuvel, de echtgenote van de Leidse schrijver Maarten Biesheu vel. Zij is zijn 'lifeline'. Ze heeft zich volledig met hem geïdentificeerd. Zoals Vondel schreef: Waar werd oprechter trouw Dan tussen man en vrouw Ter wereld ooit gevonden... Ik vind dat hierop ook echt een heiligenverklaring van Eva Biesheuvel moet volgen. Daar moet burgemeester en juryvoorzitter Postma zich persoonlijk sterk voor maken in Rome. Maarten Biesheuvel is een heel groot schrijver. Hij is onze eigen Tsjechov. Zijn vrouw heeft daar een grote rol in gespeeld. Niet direct in dienstbaarheid, maar als zijn muze. Ze is de enige op aar de die Maarten helemaal be grijpt. En dat begrip heeft ze omgezet in een levensprak tijk. Het gaat bij Biesheuvel, die een klein beetje gek is, om een van de meest ingewik kelde schrijverschappen in Nederland. Zijn oeuvre is voor een groot deel door Eva ai geschreven. Niet letterlijk natuurlijk. Maai- zij heeft wel de ideale omstandigheden ervoor geschapen. Ik ken Maarten en Eva wel. Als ik hem tegenkwam op straat noemde hij me zijn neef en stopte hij een afge kloven stompje sigaar in mijn mond. De laatste jaren jr komt hij niet veel meer bui- k ten. Maar hij kan dankzij ziji ie vrouw terugkijken op een van de mooiste oeuvres die r de Nederlandse literatuur in de twintigste eeuw H heeft voortge- bracht. Jullie zullen vlees eten tot het jullie neusgaten uitkomt. Een verbazingwekkend moderne zin. Het ontbreekt er nog maar aan dat er gezegd wordt: Jullie zullen gvd vlees eten tot het jullie neusgaten uitkomt. Maar God vloekt niet. Alhoe wel? Niets menselijks is Hem vreemd, lijkt het, als je Hem in Numeri 11 te keer hoort gaan als een ge tergde ouder die zijn ondankbare kroost een lesje wil leren. Vlees willen ze eten? Vlees zullen ze eten. „Niet een dag, niet twee dagen, niet vijf da gen, niet tien dagen, niet twintig da- <gen. Een hele maand, tot het jullie neus uitkomt en je ervan walgt. Patat, snoep, kroketten, cola, ijs kun je krij- gen totdat je geen patat, snoep, kro- keften, cola of ijs meer kunt zien en je spijt hebt dat je ooit hebt lopen zeu- Zren. Wat is de situatie? Het ontbreekt het ■a volk in de woestijn aan niets. Er is vol- op te eten en te drinken. Ze hoeven geen slavenwerk te doen, zijn vrij en bovendien is God vaak zelf zichtbaar X aanwezig. Dan hangt Hij als een wolk boven de ark. Dat wil zeggen, ook spi- ritueel komen ze niets tekort. Maar toch gedragen ze zich 'als klagers', staat er letterlijk in Numeri 11:1. Niet het hele volk trouwens, maar het zootje ongeregeld dat met het joodse volk mee uit Egypte is getrokken. Ze 'verlangen naar het verlangen'. Er valt niets te verlangen want het volk heeft vrijheid, voedsel, drank en bescher- <ming. Maar voor mensen is dat soms niet genoeg. Ze worden gedreven I door onrust, door ambitie, door hon- ger naar verandering. In die situatie is het overal beter dan op de plek waar ze zijn. Zon der die onrustige gelukszoekers zou de wereld een saaie boel zijn. Het zijn deze actieve ontevredenen die vaak de culturele ontwikkeling flink vooruit hebben geholpen. Maar de meesten moeten uiteindelijk erkennen dat hun dromen illu sies waren. Zelfs als de dromen niet veranderden in een Dantes- j ke nachtmerrie als van de zestig ,;i Chineze verstekelingen op hun P fatale koelceltocht naar Enge land. In het beste geval gaat hun eco nomische situatie er iets op vooruit, maar meestal is zelfs dat niet zo. En de prijs is altijd ont worteling en isolement. Maar in Numeri 11 is er nog iets anders aan de hand. Er valt niets te klagen, maar de mensen ge dragen zich 'als klagers'. Het gaat hier over een opstelling, een houding. Iedereen heeft wel eens met mensen te maken - een vriend, een vriendin, een ouder, een kind, een collega, een baas, een klant, een leerling - die alsmaar aan het jeremiëren zijn op niks af. In eerste instantie denk je dat ze een echte klacht hebben, maar als je een oplossing aandraagt, wordt die afgewezen. Je draagt nog een oplossing aan, die ook wordt afgewezen. Totdatje inziet dat de ander alleen maar. wil klagen om het kla gen. Tegen die tijd voel je je leeg en gefrustreerd, want de klager heeft alle energie uit je weggezo gen. In Numeri 11 zijn het God en Mozes die zich leeggezogen en gefrustreerd voelen en getergd reageren. Gods driftige reactie is al ter sprake ge- komen. Hoe hij voor vlees zorgt, met een kwar- telplaag, nog niet. Het hele legerkamp is omge ven door kwartels: zestig centimeter hoog en een dagreis in alle rondte zijn er al leen maar kwartels. En als het kwartelvlees nog tus sen hun tanden zit, laat God de mensen die het meest geklaagd hebben eraan sterven. Ook als je lijkt te krijgen wat je wilt, zie de Chineze verstekelingen, moetje dat soms bekopen met de dood. Mozes voelt zich als leider van het volk zo in een hoek gedreven door de klagers dat hij zelf tegen God begint te klagen. Als U mij in deze situatie laat zitten, maak me dan liever dood. Mensen die zich 'als klagers' gedragen, kunnen ook de beste leider tot wanhoop drijven. Zeker als je er alleen voor staat, zoals Mozes. De oplossing die God voor zijn si tuatie aandraagt is om hem het leiderschap te laten delen met ze ventig andere mannen (of 72, indien de Eldad en Medad die in Numeri 11:27 worden genoemd apart geteld dienen te worden). Van de profeti sche vermogens van Mozes wordt iets afgeno men en aan die zeventig man gegeven, die prompt beginnen te profeteren, maar daar al snel ook weer mee ophouden. Het leiderschap van Mozes wordt dus gedeeld met allemaal mannen, vrouwen komen er niet aan te pas. Hanneke Maij-Weggen, Neelie Kroes, Annemarie Jorritsma en Tineke Netelenbos hoe ven zich dus - overigens net als hun mannelijke collega's - geen illusies te maken dat hun leider WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Half tot zwaar bewolkt en nu en dan regen of een paar buien. Middag- temperatuur langs de westkust tus sen 10 en 15 graden, in het zuiden maxima rond 17 graden. Zweden: Half tot zwaar bewolkt en van tijd tot tijd enkele buien, mogelijk ook onweer. Middagtemperatuur onge veer 18 graden. Finland: Af en toe zon, maar ook een enkele bui, mogelijk met onweer. Middag- temperatuur ongeveer 21 graden. Denemarken: Half tot zwaar bewolkt en enkele buien. Vooral zondag tamelijk veel wind. Maxima dalend tot ongeveer 16 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ierland: Half tot zwaar bewolkt en enkele buien. Geleidelijk afnemende wind. Maxima van 13 graden in het noor den tot 19 bij Londen. België en Luxemburg: Af en toe wat zon en enkele buien, mogelijk met onweer. Maxima rond 17 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Af en toe wat zon en een enkele bui, mogelijk met onweer. Maxima van 16 graden langs de Kanaalkust tot 20 in het zuidoosten. Zuid-Frankrijk: Af en toe zon en vooral in de heu vels en bergen een enkele bui. In het zuidoosten ronduit zonnig bij een matige Mistral. Middagtempe ratuur tussen 19 en 23 graden, in het zuidoosten maxima tussen 23 en 27 graden. Spanje: Zeker langs de noordelijke kusten een paar wolkenvelden, maar droog. Landinwaarts zonnig. Lokaal veel wind. Maxima aan zee van 22 graden in het noordwesten tot 30 in het zuiden Landinwaarts maxima ZONDAG 25 JUNI 2000 Zon- en maanstanden Zon op 05.22 Zon onder 22.03 Maan op 02.02 Maan onder 14.03 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 10.16 22.50 09.49 22.23 Laag 05.50 18.26 05.31 18.07 MAANDAG 26 JUNI 2000 Zon- en maanstanden Zon op 05.22 Zon onder 22.03 Maan op 02.23 Maan onder 15.17 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 11.36 23.54 11.09 «23.27 Laag 06.50 19.14 06.31 18.55 Weerrapporten 230620 u station weer winc Amsterdam regenbui w4 Eindhoven regenbui Oen Helder regenbui Rotterdam zwaar bew. Maastricht zwaar bew. Aberdeen zwaar bew. Athene onbewolkt Barcelona zwaar bew Boedapest onbewolkt Bordeaux Brussel Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck temp neersl Kopenhagen max min mm Las Palmas 19 15 4.5 Lissabon 20 15 4 3 Locarno 18 13 0.3 Londen Eelde motregen zw3 19 13 4.4 tussen 30 en 38 graden. Portugal: Zonnig, langs de westkust lokaal veel wind. Maxima tussen 30 en 36 graden, langs de westkust hier en daar minder warm. Mallorca, Ibiza, Menorca: Mogelijk een paar wolkenvelden, maar droog. Verder veel zon bij maxima van ongeveer 29 graden. Marokko: Westkust: op veel plaatsen hard nekkige wolkenvelden, hier en daar ook zon. Middagtemperatuur van 22 graden in bewolkte streken tot 27 bij veel zon. Tunesië: Zonnig. Maxima nog wat oplopend naar 32 graden aan zee en bijna 40 in het zuiden. Madeira: Perioden met zon, ook enkele wol kenvelden maar vrijwel droog. Een stevige noordenwind. Maxima on geveer 22 graden. Canarische Eilanden: Aan de zuidkant van de eilandeh zonnig. In het noorden ook enkele wolkenvelden, maar droog. Stevige noordenwind. Maxima van 24 gra den in het noorden tot 30 in het zuiden. Duitsland: Half tot zwaar bewolkt en nu en dan enkele buien, mogelijk met onweer. Middagtemperatuur verder dalend tot 16 graden in het noordwesten en 19 in het oosten. Oostenrijk: Zaterdag nog wat zon, verder veel bewolking en vooral zondag op veel plaatsen regen of onweer. Maxima Madrid Malaga Mallorca 20 13 0.4 19 15 1.0 19 16 8.0 20 14 0.7 Malta 18 16 1.5 Moskou 19 15 03 Münchei 12 10 5 0 Nice 32 19 0.0 Oslo 25 20 0.0 Parijs 26 18 0.4 Praag 35 18 0.0 Rome licht bew nw 3 half bew. n 2 regenbui w 2 21 15 00 19 14 1.3 32 21 0.0 15 10 0.4 23 16 0.1 24 17 0.0 24 18 0.0 18 18 4.1 32 18 0.0 32 15 0.0 20 15 00 25 21 0.0 28 16 0.0 27 21 0.0 20 13 4.0 19 14 0.0 Split Stockholm Warschau Wenen Bangkok Buenos Aires Casablanca Johannesburg licht bew, half bew. licht bew. licht bew. licht bew. dalend tot ongeveer 20 graden. Zwitserland: Half tot zwaar bewolkt en vooral zondag enkele regen- of onweers buien. Maxima verder dalend tot 17 graden in het noorden en 22 in het zuiden. Polen: Af en toe zon, maar ook een enkele bui, vooral in het zuidoosten kans op onweer. Maxima ongeveer 22 graden. Tsjechië en Slowakije: Af en toe zon en een enkele regen- of onweersbui. Maxima van 22 gra den in het westen tot 27 in het ui terste oosten. Hongarije: Nu en dan zon, maar ook kans op een stevige regen- of onweersbui. Middagtemperatuur ongeveer 27 - 17 o.o 31 24 0.0 - 21 0.0 30 19 0.0 24 14 3.0 34 19 0.0 15 11 0.0 warmtefront koufront lagedruk windrichting hogedruk luchtdruk in 19 temperatuur -1000— hecto pasca| graden. Italië: Zonnig, maar in het noorden meer wolken en vooral zondag kans op een regen- of onweersbui. Maxima meest tussen 28 en 33 graden, in het noorden iets minder warm. Corsica en Sardinië: Droog en veel zon, langs de west kusten lokaal veel wind. Maxima tussen 25 en 30 graden. LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voornabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 Zaterdag 10.00—12.00 ui DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- TELEFAX Advertenties: 071 - 5323 508 Familieberichten 023- 5317 337 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 071-5356 230 1 RUBRIEKSADVERTENTIES 071-5128 030 Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 071-5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verstrel het automatisch afschrijven van het abonnements- geld, ontvangen 1,- k betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenl worden verzonden geldt een toeslag van aan portokosten per verschijndag. D C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie kunst W Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTES Voor mensen die moeilijk lezen, slecht hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een Sc van het regionale nieuws uit het Leidx Dagblad op geluidscassette beschikbal informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, Gra i Griekenland en Kreta: Landinwaarts 's middags enkele stapelwolken. Verder zonnig en heet met maxima van circa 30 gra den aan zee en ongeveer 35 landin waarts. Malta: Zonnig bij maxima van 31 graden. Turkije en Cyprus: Zonnig bij een middagtemperatuur van 30 tot 36 graden. K E N H U I ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111 De Leidse kerken zijn op zoek naar nieuwe heili gen. Alle Leidenaars mo gen hun eigen idool voordragen. Een jury on der leiding van burge meester Postma maakt op Allerheiligen de tien uitverkorenen bekend. In het Leidsch Dagblad geeft een aantal Leidenaars alvast een voorzet. Vandaag Willem Otterspeer, historicus.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14