Leiden Regio ^eiden helpt Stadsparkeerplan 'scheid van een 'regionale rakker' De Stemming Pieterswijk moet wachten op nieuwe straatstenen Tiet de beste )edoelingen Verpleegkundigen verenigen zich in slag om kwaliteitsverbetering ERDAG 24 JUNI 2000 •meerite wil langs Lammenschansweg en Willem de Zwijgerlaan grond kopen voor parkeerterreinen den aast nu al op grond langs de Lammenschansweg de Willem de Zwijgerlaan. De plekken komen straks aanmerking voor parkeerterreinen of -garages van de hting Stadsparkeerplan Leiden (SSL). Dat heeft WD- thouder Schultz van economische zaken en parkeren [eren gezegd. ge parkeerterrein dat de stich ting exploiteert. Bestuursleden M. Los en P. Labrujère van SSL trachtten de politici warm te la ten lopen voor het concept, en voor de uitbreidingsplannen. Dat lukte. Zo kondigde bij voorbeeld fractievoorzitter Ap- BERT MINKHORST fracties van de liberalen in gemeenteraad en in provin- staten van Zuid-Holland ochten gisteren het Haag- oerrein, het tot nog toe eni- [terrein, troot aan dat de Zuid-Holland se fractie het provinciebestuur vraagt of het noodlijdende transferium bij de A44 deels door Stadsparkeerplan kan worden gebruikt. Los zei aan vankelijk: „We hebben drie jaar geleden een presentatie bijge woond. We kwamen rollend van het lachen het gebouw uit. We dachten: over tien jaar is dit van ons." Aptroot: „Wij kunnen niet tien jaar wachten tot het rendabel is." Het transferium is in de ogen van de WD thans 'een catastrofe'. Labrujère zei dat de stichting het beter en goedkoper kan dan Connex- xion, die nu een bus laat rijden naar het centrum. Het Haagwegterrein draait met een rijkssubsidie van een miljoen gulden en ongeveer 600.000 gulden inkomsten uit parkeergelden. De gemeente Leiden moet de komende jaren vooral gaan investeren in infra structuur voor SSL, kondigde Schultz aan. „Wij zijn heel blij met dit initiatief. Het is uitein delijk de bedoeling dat een city- ring ontstaat met plekken om te kale muur, een symposium een oude stembus met ge- I titen. De officiële afscheids- iptie van oud-wethouder ]?rd van Rij leverde hem gis- n naast veel lovende woor- i ook een keur aan niet-alle- gse cadeaus op. r De kale muur was een ca- utje van directeur Martine ;er van woningbouwstich- Ons Doel. Op de muur ét in de nabije toekomst een licht verschijnen dat speciaal ipgedragen aan de man die jaar lang de meest beeldbe- inde politicus in de Leidse was. Bezoekers van de re- ie waren opgeroepen om in tembus hun suggesties voor afscheidsgedicht te depo- 1. erschillende sprekers roem- i de betrokkenheid en inzet i de scheidende wethouder - :nschappen waarmee Van de afgelopen jaren niet al- vrienden heeft gemaakt. Leiderdorpse wethouder lor Molkenboer noemde zijn Leidse collega 'een echte regio nale rakker' die er keer op keer weer in slaagde bestuurders in de regio in de gordijnen te ja gen, maar die daarmee wel veel voor elkaar kreeg. „Zelfs vlieg veld Valkenburg is nu binnen bereik voor al die woningzoe kenden uit de Leidse regio en de Duin- en Bollenstreek", al dus Molkenboer. Glaser vergeleek de eeuwige fietser Van Rij met een wielren ner die flink op de pedalen gaat staan en het peloton achter zich laat. Het is dé manier om iets te bereiken, „maar je maakt er wel vijanden mee in het pe loton." Wethouder Jan Laurier kon - in zijn rol als 'nestor van het college' - bevestigen dat de politiek geen bedrijf is waar je in moet gaan om vrienden te maken. Maar er zijn uitzonde ringen: tussen hem en Van Rij is in de loop der jaren een hechte vriendschap ontstaan. De vertrekkende wethouder kon niet nalaten om in zijn toe spraak rtog even wat stokpaard jes te berijden. Zo liet hij ter loops nog vallen dat 'Leiden en de regio één zijn, dat kan niet 'Gewoon e prima advies over een persoonlijke lening of doorlopend krediet.' i|||M||ll Stadsbank Leiden 1 ""Uil lu until Irtlitlmritltrtti IEI DIRECT 071 STB 77 77 01 KOM IANGS: BORSTRAAT 24. LEIDEN los van elkaar gezien worden'. En dat hij voortijdig gedwongen het veld moest ruimen vond hij jammer 'omdat ik graag een positief kabinetsbesluit over Valkenburg had willen afwach ten om dan pas te vertrekken'. Het afscheid werd ironisch genoeg gehouden op de plek die zo'n centrale rol speelde bij het gedwongen vertrek van Van Rij: het atrium van het stadhuis. Van Rij moest samen met de WD'er Berry Vos aftreden om dat hij verantwoordelijk werd gehouden voor het niet tijdig informeren van de raad over de miljoenen-overschrijdingen bij de verbouwing van het stad huis. Dat hij daarin fouten heeft gemaakt, wilde de wethouder achteraf wel toegeven. Maar hij wilde het publiek er ook graag op wijzen dat de extra miljoe nen zeker niet in het water zijn gegooid. „Kijkt u gerust om u heen. Het is een mooi gebouw geworden." ■Ae f mr I irv L iebt een mooie groene pol waar een paar halve garen vuile bagger neer willen ien. Wanneer het bijna ge- idini dd is kom je er achter, dat bak giftig slijk weieens on- ond kan zijn voor de men- in de buurt. Dus neem je heldhaftig besluit. Je maakt lange neus naar het hoog- mraadschap en je zegt: de im in met je bagger, was vast met de beste be lingen dat Tjeerd van Rij in rijd de baggerstort uit het temmingsplan-Oostvlietpol- schrapte. Maar ja, beste be lingen hebben weieens ver- inde gevolgen. Zoals een •enenclaim van het hoog- mraadschap. Een claim ir wethouder Ron Hille- zich geen enkele zorgen zegt te maken. Klinkt toch ibeetje als bluf, of als de ou- JOlijn: ga maar rustig sla- al even goede bedoelingen oud-wethouder Pex Lan- iberg de bewoners van de 'jarenlang avond aan nd babbelen over de Lage idijk. Auto's in één of in richtingen? Aparte strook- voor de fietsers of toch maar Meer of minder parkeer- atsen? De buurt mocht het n. Dat wil zeggen: tot de 4 leente toch maar zelf de op doorhakte en de kiem le voor het overdadige pverkeer dat de bewoners de Kooi nu dagelijks voorbij i denderen. kelijk de allerbeste bedoe- en had de voltallige ge- interaad toen zij zich een r jaar geleden als een oude Oost-Europese applausmachi ne achter Jan Lauriers plan schaarde om arme Leidenaars extra geld te geven. Wie kon daar nou met droge ogen tegen zijn? Maar helaas, zoals zo vaak gaat ook hier de wereld aan goede bedoelingen ten onder. Dat mooie Leidse minimabe leid blijkt als onbedoeld neven effect te hebben dat alleen werkloze Leidenaars die niet kunnen rekenen nog zo gek zijn om weer te gaan werken. Soms word je er een beetje somber van. Hadden we nou maar eens een echte slechterik die bij zijn volle bewustzijn de zaak besodemieterde, de ge meente voor miljoenen op kos ten joeg en er zelf met de poen vandoor ging. Dat zou de we reld een stuk overzichtelijker maken. Verbeterpunt Je zou ze je huishoudporte monnee nog niet in handen ge ven. Veel te gevaarlijk. Voor je het weet zit je op een houtje te bijten. Maar bij de laatste gemeente raadsverkiezingen hebben we ze wel het beheer van een be groting van rond de zevenhon derd miljoen gulden toever trouwd. We moesten maar een ronduit toegeven, dat dat gewoon stom was. Elke maand raken ze weer een miljoen kwijt. En het ergste is: het lijkt wel of het ze geen bliksem kan sche len. In de week dat Tjeerd van Rij afscheid neemt - de man die vertrok voordat de gemeente raad hem weg kon sturen we gens slordig begroten en mil joenen kwijtmaken - doet zijn collega en partijgenoot Hans Baaijens krek hetzelfde. Baaijens moest een overschrij ding van 900.000 gulden op de verbouwing van het Leidse Volkshuis toelichten. Die over schrijding was in kringen van het welzijnswerk allang bekend. De stad gonsde van de geruch ten. Zozeer, dat ze zelfs raadsle den ter ore kwamen. Maar als die de wethouder vroegen wat Wethouder Pechtold sprak van een 'heuglijk moment': hij gaf gisteren het startsein voor de aanleg van een kunstgrasveld op het terrein van w Leiden. Maar op geld voor een eigen wetraveld (een mengvorm van gras en kunstgras) moet de vereni ging nog wel even wachten, aldus Pechtold. Op het kunstgrasveld, dat in augustus van dit jaar klaar moet zijn, zal vanaf komend seizoen getraind worden door voetballers uit diverse leeftijdsgroepen. Ook zullen de jongste leden van w Lei den, de E- en F-pupillen, er op zaterdag hun wedstrijden afwerken. Het nieuwe veld is twee avonden per week be schikbaar voor de collega's van FC Rijnland. Voorzitter Ed Immink van w Leiden toonde zich verheugd, maar dacht al hardop na over de volgende stap. Hij hoopt op een wetraveld. „De hoogste nood is nu verholpen. Maar volgend seizoen hopen wij ook met de aanleg van een wetraveld te kunnen begin nen. Wellicht delen wij zo'n veld dan met buurman Do- cos, maar liefst hebben we ieder een eigen veld." Maar Pechtold remde de verwachtingen. „Met dit kunstgrasveld en de andere velden die worden aange legd zijn de meest nijpende problemen opgelost. Ook de verhuizing van korfbalver eniging Pernix naar sport park Noord, waarvoor ik vol gende week een officieel voorstel zal indienen, maakt daar deel van uit. Onder die lijst van problemen volgt een hele grote lijst met wen sen die minder dringend zijn. Daarvoor moeten de sportverenigingen wat meer geduld betrachten." parkeren. Dat is waar we met elkaar naar toe willen." „De gemeente moet zorgen dat die ruimte er ook komt. Dat moeten we nu al in ogen schouw nemen, en er niet pas achteraan gaan als de plannen in het parkeerbeleidsplan en het verkeersplan klaar zijn. Dat met een cityring een groot deel van ons imagoprobleem, in Lei den kun je niet parkeren omdat de stad slecht bereikbaar is, wordt opgelost staat als een paal boven water." W Leiden wil ook wetraveld LEIDEN ROBBERT MINKHORST De Pieterswijk in Leiden moet voorlopig wachten op nieuwe bestrating. Het project Binnenste Be ter, zoals de herbestrating van de binnenstad heet, heeft vertraging opgelopen. Hoeveel is nog niet duidelijk, meldt een woordvoerster van de gemeente. Leiden heeft zich verkeken op hoe arbeidsin tensief. een aantal deelprojecten uit Binnenste Beter is, geeft de woordvoerster als verklaring voor de opgelopen achterstand. Met tegenvallen de kosten heeft dat niets te maken. De gemeente komt mensen tekort. „We hadden dit niet ver wacht. Je praat alleen over herbestrating denk je, maar zo werkt het niet. Het gaat ook om de hele inrichting van de openbare ruimte." Volgens de oorspronkelijke planning hadden straten en stegen in de Pieters- en Academiewijk al in 1998 moeten worden opgeknapt. De eerste tegenvaller kwam toen de buurt erg schrok van de plannen. In 1999 verscheen het laatste voor stel op de agenda van de monumentencommis sie, maar daar is het toen zonder opgaaf van re den weer vanaf gehaald. Een aantal straten in wat sommigen wel de mooiste wijk van Leiden noemen, ligt er slecht bij. Het gaat om de Nieuwsteeg, de Herensteeg en delen van het Pieterskerkhof en de Langebrug. Ook andere straten elders in de binnenstad kun nen een opknapbeurt goed gebruiken. Het gaat bijvoorbeeld om de Lange en Stille Mare, de Nieuwstraat en de stegen van daar naar de Nieu we Rijn. Die straat, en bijvoorbeeld ook de Boter markt, de Haarlemmerstraat en de Breestraat zijn al wel aangepakt. „Je kunt jezelf afvragen of je het woord uitstel mag gebruiken", vindt de woordvoerster. „Er is geconstateerd dat bepaalde plannen arbeidsin tensiever zijn. We willen ook duidelijk en goed voor de dag komen." De voorlichtster zegt dat in een voortgangsrapportage, die bijna klaar is, alles wordt uitgelegd. Ook hoe lang het nog duurt voor de Pieterswijk nieuwe bestrating krijgt. er aan de hand was zei hij stee vast: „nou, eh... niks, dacht ik." Dat was dus niet waar. Er was wél iets aan de hand. Precies wat die raadsleden bij geruchte hadden vernomen: een enorm tekort. Het zoveelste. Maar de ambtenaar die de zaak in de ga ten moest houden zou Baaijens keer op keer verteld hebben, dat de verbouwing van het Volkshuis binnen het budget bleef. De vraag is nu of die ambtenaar blind en doof was, of tegen de wethouder heeft gelogen. In beide gevallen heeft 'ie geen beste beurt gemaakt. De wet houder zelf ook niet trouwens, want die is verantwoordelijk. Dat de verbouwing zoveel duurder is uitgevallen, zou ver oorzaakt zijn door de ontdek king van monumentale pla fonds in het pand aan de Apo- thekersdijk. Da's raar. Je zou toch zeggen: dat scheelt stuc werk. Da's goedkoper. Niet dus. Hoe dan ook: de gemeente heeft weer een zeperd van ne gen ton. Jammer, zegt Baaijens. En hij telt zijn zegeningen: hij heeft weer een onderwerp voor zijn lijstje 'verbeterpunten'. De raadsleden zitten erbij en kijken ernaar. Het verbaast ze, dat wel. Ze kijken ervan op. Maar ze doen niets. (En och, vergeleken met de overschrij ding van de begroting van de Betuwelijn valt het ook eigenlijk reuze mee.) Volgende keer beter, zegt Baaij ens. Maar langzamerhand krijg je toch de indruk, dat we daar een nieuwe wethouder, nieuwe ambtenaren én een nieuwe ge meenteraad voor nodig heb ben. Dat zijn drie verbeterpunten. TEKST: RUUD SEP EN AAP RIETVELD TEKENING: MAARTEN WOLTERINK Wethouder Van Rij (rechts) kreeg tijdens zijn afscheidsreceptie veel ca deaus. FOTO MARK LAMERS ^ejAmr' zt uernv eew vAU'jmmtj WE TOcH Ge*)ot>N Een kunststof serre van Van der Ploeg brengt niet alleen licht en ruimte, hij is ook volledig onderhoudsvrij. Van der Ploeg: een kei in Een flink aantal verpleegkundi gen uit onder andere zieken huizen en thuiszorginstellingen in de Leidse regio en de Duin en Bollenstreek heeft zich ver enigd in de Regionale Maat schappij ter bevordering van Verantwoorde Zorg (RMVZ). De maatschappij maakt zich zor gen over de tekorten in de zorg verlening en dringt er bij de zorginstellingen op aan om kwaliteit als uitgangspunt voor het beleid te nemen, in plaats van kostenbeheersing. „Er is regelmatig een tekort aan collega's en we kunnen lang niet altijd de kwaliteit ge ven die we noodzakelijk ach ten", stelt de RMVZ. „Bij diege nen die geacht worden deze problemen aan te pakken - de beslissers - is de aandacht voor de kwaliteit van de zorg en de kwaliteit van de beroepsuitoe fening vervangen voor aan dacht voor de omvang en kos ten van de zorg. Hierdoor ont breekt het hen aan inzicht in de dagelijkse praktijk waarin de patiënten en wij ons bevin den." De maatschappij verklaart dat ze op allerlei manieren aan de slag wil om 'te bevorderen, te stimuleren, te vragen, te ei sen en af te dwingen dat ver pleegkundigen op een verant woorde manier hun werk kun nen doen". Volgens de RMVZ moeten verpleegkundigen en verzorgenden meer zelfstandig heid krijgen bij de uitoefening van hun beroep. „Verantwoor de zorg en aandacht voor de patiënt zijn al te lang overscha duwd door kostenbeheersing en productiviteit." De maat schappij gaat zich onder andere bezig houden met ondersteu ning van verpleegkundigen en verzorgenden in die instellin gen waar te weinig aandacht is voor inhoud van zorg. Ze zegt onder andere scholing te willen gaan stimuleren, kennis te wil len verspreiden en de instellin gen met ideeën te willen besto ken waarmee de beroepsuitoe fening en daarmee het imago kan verbeteren. Ze wil zich ook gaan bezighouden met interne kwaliteitstoetsing. Tot nu toe heeft de maat schappij weinig (financiële) 'middelen om haar doelstellin gen kracht bij te zetten. „We doen het van niks, behalve en thousiasme, overtuiging, ambi tie en doorzettingsvermogen. We hebben nog geen geld om dure dingen te doen. Maar we gaan op zoek naar sponsors en donateurs. Wij gaan er tegen aan." NEDERLAND JOEGOSLAVIË

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13