Airbus bouwt superjumbo A3XX ijftien landen op zwarte lijst witwasparadijzen Snelle verbinding KPN met internet heeft kinderziektes Economie ijftigers dupe duurder ontslag onden vinden heffing bij itslag oudere slecht plan Van Lanschottoren open NOS en HMG hoeven nog geen dwangsom te betalen Aanpak zwart spaargeld JAG 23 JUNI 2000 jpers overspoelen Britse C&A's De Britse kledingwarenhuizen van C&A krijgen de laat- dagen een enorme stroom klanten binnen. Vorige week d bekend dat alle 109 vestigingen binnen zes tot negen inden dichtgaan. De omzet is verdubbeld, zo liet C&A giste- weten. In de winkel in Glasgow was het zelfs 300 procent. iens een woordvoerder willen de mensen nog even binnen- ien en vragen klanten ook om souvenirs als pennen en bad- In augustus komt het Britse C&A nog wel met een nieuwe ectie. De 'oude' gaat er tegen lagere prijzen uit. Voor nieuwe Hen wordt nog een advertentiecampagne gevoerd van 3,6 oen gulden, waaraan een 'afscheidsfeestje' is verbonden. i,M schrapt vluchten naar Frankrijk tlveenKLM schrapt maandag en dinsdagochtend zeven- vluchten naar Frankrijk wegens stakingen van de Franse 2 itverkeersleiding. Het gaat in eerste instantie om lijnvluch- naar Parijs Charles de Gaulle, Lyon, Toulouse en Nice. De jchthouders op het luchtverkeer leggen maandagochtend rschijnlijk het werk al neer. Van de 14 vluchten die nog n staan zal naar verwachting nog een deel vervallen. De 1 hoopte daarover vandaag meer duidelijkheid te geven. ername Telfort goedgekeurd $el British Telecom (BT) mag van de Europese Commissie lelefoonbedrijf Telfort geheel inlijven. Het Britse concern mt hiertoe voor 4,2 miljard gulden het 50-procentsbelang MS over. Brussel heeft geen bezwaar omdat de transactie verandert aan de marktpositie van zowel British Telecom elfort. Telfort werd in 1996 opgezet als een gezamenlijke erneming van BT en de NS. Vorig jaar stopten de NS nog i250 miljoen in het bedrijf. Ondanks de miljoeneninveste- en schrijft Telfort rode cijfers. nzine morgen twee cent duurder aag» Vanaf morgen gaan zowel benzine als diesel met cent per liter omhoog. Euro loodvrij gaat 2,70 gulden kos- super loodvrij 2,85 gulden en super met loodvervanger 2,91 len. Diesel komt op 1,80 gulden per liter. iskoning moet Aral-meer redden egen Het ingenieursbureau Haskoning heeft opdracht ge en het waterbeheer en milieu van het Aral-meer te herstel- Met de opdracht is tien miljoen gulden gemoeid. De We bank financeert het project. Door ingrijpen van Moskou om conomie van omringende landen te laten bloeien, is sinds iren zestig zoveel water uit het meer afgevoerd dat droogte en enorme natuurramp heeft geleid. Vijf staten zijn voor watergebruik deels afhankelijk van het meer. Maar Kazach- i, Oezbekistan, Turkmenistan, Tadzjikistan en Kirgizië kam- sinds het uiteenvallen van de Sovjet-Unie met een chro- h geldgebrek. Concurrent van Boeing 747 krijgt 555 zitplaatsen en later mogelijk Een met de computer gemaakt beeld van de superjumbo A3XX. Airbus zette vandaag het licht op groen voor de bouw van de luchtreus. Het Europese vliegtuigbouwconsortium Airbus Industrie gaat het supervliegtuig A3XX bouwen. Dat hebben de partners vanochtend bekendgemaakt. Door het besluit vlie gen in de toekomst toestellen met 555 passagiers door het luchtruim. Uitbreiding tot zelfs 800 zitplaatsen is mogelijk. parus afp-dpa-anp Om de superjumbo met een dubbel passagiersdek van de te kentafel de lucht in te krijgen eisten de deelnemers, het Fran se Aerospatiale Matra, British Aerospace, het Duitse Dasa en het Spaanse Casa voldoende orders. Airbus zegt die nu te hebben. Zeker drie maatschap pijen - International Lease Fi nance Corp. (ILFC), Emirates Airlines en Singapore Airlines - willen de gigant aan hun vloot toevoegen. Vijf andere bedrij ven hebben vrijblijvender inte resse getoond. Het is het grootste luchtvaart project sinds de lancering van de superjumbo 747 van Boeing en de komst van de Concorde eind jaren zestig, begin jaren zeventig. Een A3XX, die de 747 moet overtroeven, gaat onge veer 540 miljoen gulden kosten. De ontwikkelingskosten bedra gen zo'n 28 miljard gulden. De eindassemblage van de A3XX zal plaatsvinden in Tou louse, het huidige hoofdkwar tier van Airbus Industrie en Ae rospatiale Matra. De inrichting van het interieur en het aflak ken worden uitbesteed aan de Dasa-vestigingen in Hamburg. Voor de eindassemblage van de kleine en middelgrote Airbus vliegtuigen is ook de Noord- Duitse stad aangewezen. De partners van Airbus maakten vandaag ook bekend dat Airbus Industrie vanaf janu ari 2001 een naamloze ven nootschap is: Airbus Integrated Company (AIC). Die wordt voor 80 procent eigendom van Euro pean Aeronautic, Defense and Space Company (EADS), het bedrijf dat vorig jaar ontstond door een fusie van Dasa, Aero spatiale Matra en Casa. British Aerospace krijgt de overige 20 procent. De Fransman Noël Forgeard krijgt de leiding. Airbus Industrie begon in 1970 als een Frans-Duitse alli antie. Later voegden de Britten en de Spanjaarden zich bij het project. Het vliegtuigbouwcon sortium was het Europese ant woord op de Amerikaanse do- FOTO REUTERS minantie in de vliegtuigbouw. Met hulp van veel overheids subsidies is Airbus sinds enkele jaren een geduchte concurrent van Boeing. Met de bouw van de A3XX overvleugelt Airbus zelfs de Amerikanen. Het grootste toe stel van Boeing, de 747, heeft 400 stoelen. Het concern heeft altijd gezegd niets te zien in een supertoestel, maar topman Condit spoorde onlangs in een brief een aantal luchtvaart maatschappijen wel aan grotere versies van de 747 te bestellen. afp-ap-bridge internationale commissie van de die onderzoek verricht naar het ssen van zwart geld heeft gisteren ivarte lijst met vijftien landen gepu- >rd. Zij werken volgens de commis- ivoldoende mee aan de strijd tegen ispraktijken. De commissie, Task Financiële Actie genoemd, werd opgericht. De afgelopen jaren commissie een grote reputatie irven en vermelding op de lijst dan ook als uiterst vernederend. ek zal het weinig proble- opleveren. PvdA, D66 en lebben al een paar keer weten dat ze er wel voor om het ontslag van ou- fors duurder te maken, pen ze bedrijven te ont- igen om bij een ontslag ouderen als eerste de ie wijzen. Maar de iets er oude ouderen worden dupe van. !msjaak smakman Rusland, de Filipijnen en Israël zijn in het oog springende namen op de zwarte lijst. Liechtenstein wordt als enig Euro pees land genoemd. De kleine landen Libanon, Panama, Dominica, de Cay- maneilanden, de Cookeilanden, de Marshalleilanden, Nauru, Niue, Saint Kitts en Nevis, Saint Vincent en de Gre nadines en de Bahama's completeren de lijst. De OESO hoopt dat de genoemde lan den „spoedig de juiste stappen nemen om hun anti-witwaswetgeving aan te passen aan de internationale stan daard". De VS overwegen naar aanlei ding van het rapport Amerikaanse finan ciële instellingen richtlijnen te geven voor transacties met witwasparadijzen. Volgens de Amerikaanse onderminis ter van financiën Eizenstat bedraagt het totale bedrag aan witwasgelden twee tot vijf procent van de wereldeconomie. Dit komt neer op zeker 1.400 miljard gulden per jaar. Ook Frankrijk wil actie ondernemen om internationale witwaspraktijken te gen te gaan. Volgens de Franse minister van financiën Fabius is Frankrijk zelfs bereid alle financiële betrekkingen met de genoemde landen te verbreken. Bij de komende vergadering van de G7-G8 in Japan zullen de Fransen proberen om steun te krijgen voor sancties tegen de witwasparadijzen. Verder zijn enkele Franse parlements leden verbijsterd over de afwezigheid van Monaco op de zwarte lijst. Woens dag presenteerden zij nog een rapport, waarin zij het vorstendom ervan be schuldigden grootschalige witwasprak tijken van de maffia oogluikend toe te staan. den haag anp aat niet goed met de firma louten Zonen. Vijftien honderdvijftig werkne- zullen moeten vertrekken, wie? De oude garde, of Ie jongeren? De oude Van 'n zet de argumenten op j: de ouderen hebben hun jaren aan het bedrijf gege- het bedrijf is hen dus at verplicht. Bovendien n ze nauwelijks kans op leidsmarkt als ze worden igen. Maar puur vanuit tdrijf uit gezien is het wel ikkelijk om de jongeren te iden: ze zijn wat flexibe- n minder vaak ziek en nen bovendien gemid- rat minder. En ach, zo slecht zijn de oude ren nu ook weer niet af als ze in de WW belanden. Ze hebben veel langer gewerkt dan de jon geren en zodoende ook langer recht op WW. Bovendien is een flink aantal de magische grens van 57,5 jaar al gepasseerd. Ze hoeven dus niet meer te sollici teren én houden recht op een WW-uitkering totdat ze in de AOW komen. Als het bedrijf ze daarop nu een aanvulling geeft als dank voor al die jaren inzet, is dat dan niet voor beiden de beste oplossing? Van Houten is een bedacht be drijf, maar de redenering van de directeur is dat niet: in tien jaar is het aantal 55-plussers dat een ontslagronde niet over leeft, bijna verdubbeld tot ruim een kwart. Een belangrijke re den is dat de WAO niet goed meer bruikbaar is als smeerolie bij een reorganisatie. Direct na de ingrepen in de WAO zeven jaar geleden werd al duidelijk dat de WW die rol ging overne men. Omdat oudere werklozen nauwelijks aan de slag komen, geldt voor hen een speciale re geling waarbij ze tot aan hun 65ste in de WW blijven. Die re geling is bedoeld om te voorko- slecht voorstel. Dat vindt de FNV van het kabinetsplan om gevers de rekeningen te presenteren bij ontslag van 57,5 ja- i en ouder. „Hoogervorst begint aan de verkeerde kant. hij eerst met heldere maatregelen komen om ouderen zo mogelijk aan het werk te houden", zegt bestuurslid A. Jon- B. Zij verwijst naar de SER dat een beleid formuleerde om ren op een goede manier naar de eindstreep te brengen, ilgens de FNV werken de voorstellen ook averechts. De ou- 1 hijgt een etiket. En werkgevers proberen de boete te ont- "y m door iemand eruit te werken nog voor hij of zij 57,5 jaar ijve worden. En ouder personeel nemen ze al helemaal niet r aan, meent de FNV. t CNV begrijpt Hoogervorst als hij bedoelt dat ouderen er als eersten uit mogen. Maar het christelijk vakverbond het raar dat er een boete wordt opgelegd in geval het ont- plaatsvindt met wederzijdse goedkeuring. >k de werkgevers van VNO-NCW wijzen op het advies van 1 ER, notabene op verzoek van het kabinet gemaakt. „Daarin n tal van voorstellen om ouderen, vaak via individuele be ring, binnen de onderneming te houden." werkgevers vinden het ook geen goed plan omdat ze bij reorganisatie de functie's van 58- of 59-jarigen niet mogen m. „Dat kan ertoe leiden dat er meer mensen uit moeten 20? de kosten van de boetes er zo uit te krijgen", aldus een Woerder. men dat ze in de laatste jaren voor hun pensionering nog in de bijstand belanden en dan de met hard werken verdiende spaarcenten moeten opmaken of het eigen huis voor een deel moeten 'opeten'. Maar in de praktijk is het ook een basis voor een mooie ontslagrege ling: met een aanvulling van de baas zijn de laatste jaren tot het pensioen zonder al te veel fi nanciële pijn te overbruggen. Staatssecretaris Hoogervorst kondigde vorig jaar al aan dat hij dit misbruik wil aanpakken. Een sollicitatieplicht voor 57,5- plussers is de Kamer een brug te ver, maar Hoogervorst kreeg het groene licht van PvdA, WD en D66 om de drempel voor ontslag te verhogen. Vandaag bespreekt het kabinet een plan om bedrijven die werknemers boven de 57,5 jaar ontslaan, on geveer een kwart van de WW- uitkering te laten betalen. Het mes snijdt dan aan twee kan ten: omdat bedrijven een stuk duurder uit zijn, zullen ze zich nog wel een keer bedenken voordat ze een oudere ont slaan. Doen ze dat toch, dan zal de aanvulling op de WW allicht lager uitvallen. Het ontslag kost immers al genoeg. Maar dat maakt het voor de betrokken oudere ook een stuk minder aantrekkelijk om lijdzaam de WW in te gaan. Maar er zit ook een groot na deel aan het plan: als het ont slag van de oudste werknemers te duur wordt, komen al snel de iets-jongeren onder vuur te lig gen. Die wacht een bittere pil als ze na drie of vier jaar WW de gang naar de sociale dienst moeten maken. Natuurlijk is' dat vooruitzicht reden genoeg om heel hard naar een nieuwe baan te zoeken. Maar als dat niet lukt, dan treft die begin- en midden-vijftigers straks het lot waarvan de eind-vijftigers ge vrijwaard blijven: het noodge- wongen opmaken van het spaargeld en eigen vermogen in de laatste jaren voor het pensi oen. Dat gevaar is reeël: al het ge praat over een noodzakelijke omslag in het denken ten spijt, staan werkgevers ook in de hui dige arbeidsmarkt niet te trap pelen om vijftigers aan te ne men. En uitgerekend deze week maakte het CBS bekend dat voor het eerst sinds zes jaar de werkloosheid weer iets lijkt te stijgen. De introductie van ADSL-dien- sten door KPN verloopt niet probleemloos. Het telecombe- drijf spreekt van kinderziektes die de grootschalige lancering in september van deze super snelle internetverbinding via de gewone telefoonlijn niet zullen vertragen. Nu draait KPN proef met de ADSL-diensten in een aantal grote steden. Het telecombe- drijf biedt deze diensten aan via de eigen internetproviders XS4A11 en Planet Internet en via World Online en Sonera. De problemen betreffen on der andere het plotseling weg vallen van de verbinding. Ook het inloggen verloopt soms moeizaam. KPN verwacht dat de problemen tijdig kunnen worden opgelost, zodat de grootschalige introductie in september kan doorgaan. Het telecombedrijf verwacht eind 2000 zo'n 100.000 ADSL- klanten te hebben. Een jaar la ter moeten dat er tussen de 300.000 en 500.000 zijn. KPN begint na de zomervakantie met het verkopen van de ADSL- diensten, onder de merknaam MXstream. Dat gebeurt via het eigen distributienetwerk en in 500 winkels van Vendex KBB. den bosch President Wellink van De Nederlandsche Bank ver richtte gisteren de officiële ope ning van de Van Lanschottoren in Brabantse hoofdstad. Met de 55 meter hoge toren werd het hoofd kantoor van de bank uitgebreid met 8.500 vierkante meter en biedt het ruimte aan de helft van de 800 bankmedewerkers. De to ren telt 12 verdiepingen. FOTO ANP MARC BOLSIUS rotterdam anp blijven dan moesten de NOS en de HMG een dwangsom van 50.000 gulden per week beta len, totdat de zaak alsnog zou zijn geregeld. Die termijn ver streek deze week. De NMa verordonneerde dat aan het besluit geen opschor tende werking zat maar de rechter vindt van wel. De recht bank zegt geen oordeel te geven over de vraag of de NMa terecht besliste dat programmagege vens moeten worden afgestaan. Daarover loopt een bodempro cedure. De NOS en de Holland Media Groep (RTL4, RTL5 en Veroni ca) hoeven voorlopig geen dwangsommen te betalen. Dat heeft de rechtbank in Rotter dam gisteren bepaald. De 'kar telwaakhond' NMa had die 'boetes' opgelegd om de pu blieke en commerciële omroep te dwingen programmagege vens ter beschikking te stellen aan De Telegraaf. Partijen kregen vier maanden de tijd om tot een akkoord te komen. Zou zo'n akkoord uit- Joh. Enschedé drukt Noorse postzegels haarlem pieter van hove De postzegeldivisie van drukkerij Joh. Enschedé gaat de komende vijf jaar alle postzegels voor de Noorse PTT drukken. Daar naast is ook met de Finse post overeengekomen dat het Haarlemse bedrijf gedu rende drie jaar meer dan de helft van de postzegelpro ductie van dat land op zich neemt. De miljoenenop drachten leveren ongeveer honderd manjaren werk op. Bij de postzegeltak van Joh. Enschedé werken circa 150 mensen. Sinds een aantal jaren voert de postzegeldivisie geregeld opdrachten uit voor de pos terijen van de Scandinavi sche landen. Zo hebben de Haarlemmers in 1998 zelf klevende kerstzegels gedrukt voor de Noren, een groot succes. Volgens directeur A. Piet is het de eerste keer dat Noor wegen zijn hele productie van postzegels overlaat aan een buitenlands bedrijf. „Wij hebben daar een goede naam opgebouwd met onze zelfklevende zegels. Noorwe gen zelf heeft geen bedrijf dat zoiets doet." Piet heeft nog geen idee wat op de postzegels komt te staan. Tot dusverre heeft Joh. Enschedé zowel zegels met de afbeelding van de Noorse koning als zegels met bepaalde thema's (zoals het millennium) gemaakt. De al dan niet gekartelde porto aanduidingen zijn voorzien van een gomlaagje aan de achterkant of zelfklevend. De directeur sluit niet uit dat bepaalde series zijn voorzien van een hologram, een folie plaatje met verschillende kleuren naar gelang de licht inval. Volgens Piet zijn der gelijke zegels zeer gewild on der filatelisten. BELASTING BELICHT Al drie jaar wordt er onderhan deld over een EG-richtlijn om zwart geld dat veilig geparkeerd staat op buitenlandse bankre keningen te belasten. Al drie jaar zitten die onderhandelin gen muurvast. Eerst stribbelde het Verenigd Koninkrijk tegen, omdat deze lidstaat zijn lucra tieve obligatiemarkt waarmee the City van Londen (de finan ciële markt) wereldleider is, naar New York zag vertrekken. Geld gaat nu eenmaal snel de grens over. Toen de Britten water bij de wijn deden, kwam Luxemburg en Oostenrijk in het geweer. Beiden hebben een bankge heim en zullen die (gedeeltelijk) moe ten opheffen zodra de richtlijn wordt aangenomen. Op de Universiteit van Amsterdam hou ik mij voornamelijk bezig met Europees belastingrecht en ik volg deze ontwik kelingen dan ook op de voet. Als ik had moeten wedden of de richt lijn tijdens de EG- -top in Portugal af gelopen week zou worden aan genomen dan had in mij geld op 'neen' ingezet. Ik keek dan ook verbaasd op toen ik afgelo pen dinsdagavond opeens met e-mailtjes en telefoontjes werd bestookt die meldden dat de EG-richtlijn was aangenomen. Al snel bleek echter dat de (kranten)berichten iets te en thousiast waren. De richtlijn is nog niet aangenomen. Maar wat is er dan wel gebeurd? In feite zijn de lidstaten het eens geworden over de voor waarden waaronder de richtlijn eventueel binnen twee jaar kan worden aangenomen. Óm het probleem van zwart spaargeld op buitenlandse rekeningen aan te pakken heeft de richtlijn twee oplossingen: de eerste is dat een lidstaat alle gegevens over spaargeld op bankrekenin gen aan de andere lidstaten verstrekt (uitwisseling van in formatie). Het was te verwachten dal dit tegen het zere been van Oos tenrijk en Luxemburg zou zijn vanwege het bankgeheim. In DENNIS WEBER Luxemburg is een groot deel van de nationale economie af hankelijk van de bankensector. De richtlijn heeft voor deze lid staten nog een andere oplos sing: de banken moeten op het moment dat rente op een spaarrekening wordt uitbetaald direct 20 of 25 procent belas ting inhouden. De rente is dan altijd belast zodat het geen zin heeft om dit naar het buiten land te brengen. Schijn bedriegt echter. De richtlijn is op dit punt zo lek als een mandje. Ik bedenk zo een constructie waardoor het geld toch onbelast kan blijven. Ze zeggen het niet, maar de Eu ropese leiders weten vast dat de zogehe ten bronheffing geen zoden aan de dijk zet. Alleen met informatieuitwisse ling kan het pro bleem worden opge lost. Wat nu is afge sproken is dat lan den als Oostenrijk en Luxemburg zeker tot en met 2010 mo gen kiezen voor de Docent belastingrecht 20/25 procent belas- Universiteit Amsterdam tingheffing. Daarna moeten ze ook over gaan op informatieuitwisseling. Er zit echter nog een addertje onder het gras. Je hebt namelijk niets aan informatieuitwisse ling binnen de EG als buurland (en niet EG-lidstaat) Zwitser land nog wel een bankgeheim heeft. Je ziet het zwarte geld al die richting op gaan. Luxem burg heeft dan ook bedongen dat het hele plan niet doorgaat als Zwitserland zijn bankge heim niet opgeeft. De grote vraag is of de Zwitsers voor de druk vanuit de EU bezwijken al schijnt de invoering van een bronbelasting niet langer onbe spreekbaar te zijn. Onlangs heeft Zwitserland een verdrag met de EG ondertekend en dat schept natuurlijk (poli tieke) verplichtingen. Op de vandaag gepubliceerde zwarte lijst van de OESO komt Zwitser land niet voor. Daarmee ont snappen de Zwitsers aan de kans om door de VS op het matje te worden geroepen. In dat geval was het zeer de vraag of Zwitserland in zijn houding had kunnen volharden.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7