t Akkoord over vrijlating van j gijzelaars Fiji risis Israël voorbij Buitenland Jakarta verbiedt reizen naar Molukse archipel Uitglijder Kohl zet kwaad bloed in Berlijn Kandidatuur Bush verhevigt debat doodstraf Grieks stadje wil af van Roma-zigeuners Commissaris Bolkestein 'ontduikt' belastingakkoord JAG 23 JUNI 2000 ramiden gebouwd door parttimers oj/cairo De pyramiden in Egypte zijn niet gebouwd door n maar door deeltijd-pyramidenbouwers. Het Britse dag- Times meldde vanochtend dat Egyptische onderzoe- steeds meer bewijzen hebben dat boeren op parttime-basis ten aan de pyramiden. Ze kregen goede gezondheidszorg tkten ook aan hun eigen tombes, hele kleine pyramides. jeld van met zwepen opgejaagde hordes slaven is een vol- lonjuiste voorstelling van zaken, onder meer weergegeven ollywood-films. derlander in Hong Kong opgepakt tong» De politie in Hong Kong heeft een 34-jarige Neder- jvan Chinese afkomst gearresteerd. In zijn bagage, die in lotelkamer stond, zaten 320.000 XTC-pillen. De drugs zou- een waarde hebben van ruim 25 miljoen gulden. De pillen m uit Nederland afkomstig zijn. ,i ichtelingen gered bij Gibraltar [iras Een groep van 34 Nigerianen is gisteren gered uit de it van Gibraltar. De vluchtelingen waren door mensen- Ikelaars bij laagwater achtergelaten op een rif. Toen het rweer steeg probeerden ze zwemmend het Spaanse vaste- te bereiken, zo liet het ministerie van binnenlandse zaken jdrid weten. Een baby en zijn moeder zijn met uitputtings- thijnselen in een ziekenhuis opgenomen. De anderen zijn gedragen aan de politie. Zij zuilen vermoedelijk worden te- jstuurd naar Nigeria. tsem oorzaak van vliegtuigongeluk i i- Blikseminslag heeft gisteren geleid tot een ongeluk met Chinees passagiersvliegtuig. Het toestel stortte neer in een mvijk van de stad Wuhan. Alle 38 inzittenden en mogelijk inwoners van Wuhan kwam om. Het was het ernstigste bliksem veroorzaakte vliegtuigongeluk sinds 1963, toen in ;o Rico alle inzittenden van een getroffen Boeing 707 om- .en. Een vliegtuigongeluk door blikseminslag is zeldzaam, i 1963 zijn internationaal vijf incidenten met grotere aan- i slachtoffers geregistreerd. In 1981 verongelukte na een in een Fokker Fellowship van de NLM bij een vlucht van Eind- naar Rotterdam. Daarbij kwamen 17 personen om. •jroflot boos over rookverbod VS oui De grootste luchtvaartmaatschappij van Rusland, Ae- heeft de Verenigde Staten gisteren beschuldigd van ding van het internationaal recht. De Russische boosheid !het rookverbod dat de Amerikanen eerder deze maand in afgekondigd voor alle vluchten tussen de VS en andere n. Aeroflot heeft een klacht ingediend bij de Internationale tvervoersassociatie (IATA). Veel Russen vliegen graag met iot, omdat de maatschappij roken aan boord toestaat, ind telt zeer veel rokers. itse agent overlijdt na schietpartij Mbvalluf Ruim een week na de moord op drie Duitse poli- w ensen in Dortmund is gisteren opnieuw een Duitse agent lijk getroffen. In Niederwalluf (Hessen) overleed een 32-ja- olitieman na een schietpartij. De agent en zijn 43-jarige een 25-jarige man aangehouden. Die pakte het ivapen van het latere slachtoffer af en beschoot het duo. De rige agent schoot terug en raakte de aanvaller in het hoofd, klevende agent en de verdachte liggen in een ziekenhuis. rkse parlement spaart Yilmaz Éa» Een voorstel om oud-premier Yilmaz te berechten, Hit hij grond van de staat aan autofabrikant Ford heeft gege- haalde het gisteren niet in het Turkse parlement. De rege- wilde Yilmaz vervolgen in het kader van de bestrijding van irruptie op hoog niveau. Yilmaz ontsprong de dans doordat rij van het Juiste Pad van oud-premier (giller zich onthield lemming. In ruil daarvoor zou giller verwachten dat Moederlandpartij hetzelfde doet als het parlement zich lover een mogelijke aanklacht tegen (giller over financieel ieheer. Die stemming vindt vermoedelijk vandaag plaats. ■ministers keren terug in kabinet ad bloemendaal mngscrisis in Israël lijkt len. De ministers van de uze partij Shas, die hun g hadden ingediend, zijn tkeerd in het kabinet. Ze de komende dagen met Barak onderhandelen lun eisen, maar zeggen voldoende vooruitgang is tt om aan te blijven. t luggekeerde bewindslie- n vooral blij met het op- n van de drie ministers liberale partij Meretz.' De ministers traden giste- mg om premier Barak in stellen zijn kabinet te Daarmee is het vredes- met de Palestijnen ge en dat vindt Meretz van ;rgrootste belang, van de drie teruggetre- leretz-politici is minister iderwijs Sarid. Deze wei- extra geld beschikbaar te voor het in nood verke- onderwijssysteem van >at was de directe aanlei- öt de kabinetscrisis. Nü opgestapt, kan premier zonder conflict in het ka- aeer geld naar Shas over hevelen. Shas, met 17 zetels vertegenwoordigd in de 120 le den tellende Knesset, heeft in ruil daarvoor toegezegd dat ze een voorstel van de oppositie voor nieuwe verkiezingen niet langer zal steunen. Barak heeft ook geëist dat Shas zich nu vierkant opstelt achter zijn pogingen een vre desakkoord te bereiken met de Palestijnen. Maar partijverte genwoordigers lieten gisteren weten dat ze op dat punt geen enkele verplichting zijn aange gaan. Die vaagheid kan in de nabije toekomst leiden tot nieuwe crises. Traditioneel is Shas bereid de regerende premier in het vre desproces te steunen, als daar maar genoeg tegenover staat, vooral in de vorm van geld voor partij-instituten. Een probleem is echter dat de enorme groei die Shas de laatste jaren door maakte voornamelijk ten koste ging van Likud. De achterban bestaat nu dan ook in hoofd zaak uit rechtse kiezers. De po litieke leiding van Shas merkt dat het daardoor steeds moeilij ker wordt het opgeven van be zet gebied aan de Palestijnen aan de aanhang te verkopen. Regering hoopt geweld te stoppen In het Noord-Molukse Temate werden gisteren moslim-vluchtelingen van het eiland Halmahera bijeen gebracht in een katholieke kerk. De Indo nesische marine is bezig in het nauw gedreven inwoners van Halmahera te evacueren. Op dat eiland vielen deze week veel doden door religieus geweld. foto »ap» achmad ibrahim JAKARTA Rtr-ANP De Indonesische regering heeft vandaag een verbod afgekon digd op reizen naar de Moluk- ken. De autoriteiten in Jakarta hopen met de maatregel een einde te maken aan het bloed vergieten op de eilandengroep. Sinds begin vorig jaar zijn daar al duizenden doden gevallen. President Abdurrahman Wa hid maakte het reisverbod be kend na een ontmoeting met vice-president Megawati Soe- karnoputri en legerleider Wido- do. De drie zijn het erover eens dat 'buitenstaanders' niet moet worden toegestaan naar de Mo- lukken te gaan, aldus de presi dent. Het leger heeft opdracht gekregen op zoek te gaan naar wapens. Wahid zei dat er men sen zijn buiten de Molukken die het geweld financieel on dersteunen. De afgelopen maanden is het geweld op de Molukken op nieuw aangezwengeld met de komst van duizenden leden van de moslimmilitie Laskar Jihad. Eerder kondigde de leiding van deze groep een heilige oorlog aan tegen de christenen op de Molukken. Deze week vielen weer bijna 200 doden op de Molukken, verreweg de meeste op het ei land Halmahera. In Ambon Stad vielen elf doden. Verwijzing naar nazi-tijd 'uitermate pijnlijk' BERLUN PETER VAN NUUSENBURG correspondent Grote verontwaardiging heeft de voormali ge Duitse kanselier Helmut Kohl veroor zaakt bij de parlementaire enquêtecom missie die het zwart-geldschandaal onder zoekt van zijn partij, de CDU. Kohl verge leek in een interview het optreden van sommige commissieleden met praktijken uit de nazi-tijd. Kohl heeft voor de CDU acht miljoen mark ingezameld. Met dat geld kan de par tij een deel van de boete van 41 miljoen mark betalen die ze wegens de zwart-geld- affaire kreeg opgelegd van parlementsvoor zitter Thierse. De actie van de ex-kanselier viel echter slecht bij leden van de onderzoekscommis sie. Ze vreesden dat Kohl zijn schuld wilde afkopen. De oud-kanselier is de hoofrol- speler in de affaire omdat hij weigert de na men te noemen van de weldoeners die hem begin jaren negentig geld schonken. Kohl reageerde verbitterd op de bezwa ren uit de commissie. Hij vergeleek het af wijzen van zijn inzamelingsactie met de boycot van joodse winkeliers tijdens het begin van het nationaal-socialisme. 'Uitermate pijnlijk', noemde commissie voorzitter Neumann SPD) Kohls uitlatin gen. Commissielid Ströbele (Groenen) ver klaarde dat 'Kohl het contact met de reali teit is kwijt geraakt'. De gewezen kanselier moet volgende week voor de commissie verschijnen. Ver wacht wordt dat hij zal volharden in zijn weigering volledige tekst en uitleg te geven. Kohl wordt vergezeld door vier advocaten en heeft bedongen dat tijdens zijn verhoor geen tv-opnamen worden gemaakt. washington john wanders correspondent Dat de doodstraf in de Verenig de Staten in het brandpunt van de belangstelling staat, is niet in de laatste plaats te danken aan George W. Bush. Behalve kan didaat voor het presidentschap is Bush immers gouverneur van Texas. Die staat is nationaal koploper bij het uitvoeren van doodvonnissen. Onder toezicht van Bush werd in Texas de laatste vijfjaar een recordaantal gedetineerden van overheidswege geëxecuteerd. Afgelopen nacht stierf nummer 135. Achtervolgd door dit hoge getal, tracht Bush zijn critici er van te overtuigen dat geen van de geëxecuteerden onschuldig was. De gretigheid waarmee Bush el ke mogelijkheid van een juridi sche dwaling uitsluit, maakt de Republikeinse presidentskandi daat kwetsbaar voor kritiek. Het gaat immers om leven en dood. Daarmee mag niet lichtvoetig worden omgesprongen. Zelfs in zijn eigen Texas vermoedt een meerderheid van de bevolking dat Bush op dit punt uit zijn nek kletst. Iedereen weet dat het strafprocesrecht in Texas niet uitblinkt door schoonheid. Het rechtssysteem houdt een vorm van klassejustitie in stand. Wie geld heeft voor doorgewin terde advocaten heeft aanzien lijk meer kans op vrijspraak of een milde straf dan de arme sloeber die zijn huur niet kan betalen, laat staan het uurtarief voor een capabele advocaat. Mede daarom werkt hét straf procesrecht in het nadeel van Latino's en zwarten, die dan ook in de dodencellen zijn oververtegenwoordigd. Begin dit jaar schortte Bush' partijgenoot en collega in Illi nois, gouverneur George Ryan, de tenuitvoerlegging van alle doodvonnissen in zijn staat tot nader orde op. Ryan is voor stander van de doodstraf, maar hij wil meer duidelijkheid over de onevenwichtigheden in de procedures die voorafgaan aan een doodvonnis. Hij nam zijn besluit toen voor de dertiende keer sinds 1977 een ter dood veroordeelde moest worden vrijgelaten, omdat aanvullend bewijsmateriaal zijn onschuld aan het licht had gebracht. In Illinois redden nijvere studen ten meerdere gedetineerden van een wisse dood. Afgelopen nacht kreeg de zwar te Gary Graham in de strafin richting in Huntsville (Texas) een dodelijke injectie. Wat zijn executie omstreden maakt, is dat hij stierf op grond van de verklaring van één enkele getui ge. Deze houdt vol dat ze in 1981 zag hoe de toen 17-jarige Graham iemand doodschoot op een parkeerplaats. Het ver slag van twee andere mogelijke getuigen, die Graham niet her kenden van de schietpartij, werd tijdens de procedure als irrelevant terzijde geschoven. Rond het tijdstip van de execu- Tegenstanders van de doodstraf zochten troost bij elkaar nadat bekend was geworden dat er geen hoop meer was voor Gary Graham. foto afp susan caetz tie verklaarde Bush dat Graham een fair proces had gekregen, inclusief talrijke beroepsmoge lijkheden. De gouverneur van Texas heeft niet de mogelijk heid een doodvonnis ongedaan te maken. Hij kan hoogstens besluiten tot uitstel als hij twij felt aan de juistheid van het vonnis. En Bush twijfelde niet. Een comfortabele gedachte voor Bush is dat een ruime meerderheid van de Amerika nen voorstander is van handha ving van de doodstraf. Onder die voorstanders zijn ook Bush' opponent in de race om het Witte Huis, de Democraat Al Gore, en president Clinton. Een presidentskandidaat die zich tegen de doodstraf keert, loopt het risico te worden uitgemaakt voor linkse extremist. De steun voor de doodstraf neemt overi gens wel af: van 80 procent in 1994 tot 66 procent nu. Chaos door blokkade Brennerroute münchen dpa Vakantiegangers die dit weekeinde via de Brenner-autosnelweg reizen, moeten rekening houden met urenlang oponthoud door fi les. Die worden veroorzaakt door blokkades van Oostenrijkse ac tievoerders. De acties zijn vanochtend om negen uur begonnen en duren tot morgenmiddag vier uur. De protestactie valt samen met het einde van de pinkstervakantie. Voor een deel van Oostenrijk begint dit weekeinde bovendien de zomervakantie. De politie ver wacht een verkeerschaos. De versperringen bevinden zich ter hoogte van de afslag Matrei/Patsch en de afslag Innsbruck-Zuid- /Matrei. Het verkeer wordt omgeleid. Geadviseerd wordt met een wijde bocht om de Brennerroute heen te rijden. De actievoerders protesteren met hun blokkades tegen het explosief toenemende goederenvervoer over de weg in de Alpen. Zij hebben voor de actie toestemming gekregen van de plaatselijke autoriteiten. Crisis na maand voorbij De militaire regering van de Fiji-eilanden heeft onder lei ding van George Speight vandaag een akkoord bereikt met de coupplegers over de vrijlating van de 31 gijzelaars die zij in het parlementsgebouw in Suva vasthouden. Een woordvoerder van de re bellen en vertegenwoordiger Jo Brown van de regering zeiden het ook eens te zijn over de voorwaarden voor het vormen van een nieuw kabinet. De mili taire commandant van Fiji, Frank Bainimarama, en Speight zullen morgen een overeen komst tekenen, waarmee de crisis wordt beëindigd, aldus Brown. Wanneer de gijzelaars daadwerkelijk worden vrijgela ten, is niet bekendgemaakt. Speight en zijn handlangers bestormden op 19 mei het par lement. Speight, een etnische Fijiër, zegt dat etnische Indiërs op de eilandengroep in de Stille Oceaan worden bevoorrecht. Met zijn coup, waarbij ook de etnisch-Indische premier Ma- j hendra Chaudhry werd gegij- zeld, wilde hij dat rechtzetten. Eerder deze week liet de coupleider weten dat hij accep- teert dat in een nieuwe regering ook etnische Indiërs worden f opgenomen. Verwacht wordt dat Speight zelf geen deel zal uitmaken van het nieuwe kabi- 1 net, dat waarschijnlijk wordt opgezet als overgangsregering in afwachting van nieuwe ver kiezingen. De overgangsperiode zou zeker twee jaar beslaan. In die tijd zal ook een nieuwe grondwet worden opgesteld. nea kios elena becatoros Ze mogen niet meer in de su permarkten komen en niet meer bij de drogist. Hun kinde ren durven niet meer naar school. Er is een 'bescher mingsmacht' in het leven ge roepen die de politie en de bur gemeester informeert over inci denten waarbij ze zijn betrok ken. In het Griekse stadje Nea Kios zijn zigeuners ongewenst. Officieel. Verdachtmakingen en discri minatie zijn de Roma-zigeuners in Griekenland wel gewend. Maar zo ver als Nea Kios ging tot nu toe geen enkele gemeen te. De xenofobie in Griekenland, waar tien jaar geleden nog nau welijks buitenlanders woonden, neemt hand over hand toe. Vo rig jaar stelde een dorp in het noorden een nachtelijk uit gaansverbod in voor buitenlan ders. Andere gemeenten verbo den de verkoop van alcohol aan buitenlanders, in de meeste ge vallen Albanezen. De machtige Grieks-orthodoxe kerk beweert steeds stelliger dat de culturele en religieuze identiteit van de natie wordt bedreigd. In het drieduizend inwoners tellende Nea Kios, zo'n hon derd kilometer ten westen van Athene, worden alle theorieën over de toenemende intoleran tie voelbaar. De Roma zeggen dat ze het risico lopen in elkaar te worden geslagen als ze zich op het centrale stadsplein bege ven. Maria Kalamioti vertelt dat haar man vorige maand uit zijn auto werd gesleurd en afgerost. De auto werd vernield, waarbij hun 9rjarige zoon gewond raak te door rondvliegend glas. Het conflict begon met een j ruzie over parkeren. Stadsbe stuurders zeiden dat zigeuners de auto van de loco-burge meester bij het stadhuis had den geblokkeerd met hun auto. De emoties daarover liepen hoog op. Na de aanval op Kalamioti's echtgenoot kondigde het stads- bestuur nieuwe regels af. ,,We verklaren dat we aanwezigheid, doorreis en verblijf van zigeu ners in onze gemeente niet wensen tot de situatie is opge lost", aldus het gemeentebe stuur. In bedekte termen wordt de inwoners van de stad te ver staan gegeven dat ze sancties riskeren als ze nog meer land verkopen aan zigeuners en als ze hen helpen in winkels. De zi geuners worden uitgenodigd hun land te verkopen. Het stadsbestuur wil die grond ko pen, op voorwaarde dat de zi geuners daadwerkelijk hun bie zen pakken. De Roma vinden de nieuwe bepalingen ronduit discrimine rend, maar het stadsbestuur beweert dat ze de enige oplos sing vormen voor de diefstallen, willekeurige schietpartijen en het gescheur met auto's. „We willen samenleven met hen zolang ze zich aan de regels houden die voor ons allemaal gelden", zegt de voorzitter van de gemeenteraad, Girogos Ma-, ninis. Volgens hem, maar de zi geuners ontkennen dat, worden burgers onder bedreiging met vuurwapens beroofd in wijken, waar zigeuners wonen. „We? moeten opkomen voor de men sen die ons hebben gekozen", zegt Maninis. „Het is niet waar dat de hele gemeente opeens is aangestoken door racisme." brussel marc peeperkorn Belt u iemand die in gesprek is? Dan toetst u vanaf nu gratis de 5. Als de ingesprcktoon overgaat in de kiestoon is ToetsBijBezet ingeschakeld en verbreekt u de verbinding. Wanneer de gebelde het gesprek beëindigd heeft, gaat uw telefoon automatisch over. U neemt dan op-en wacht tot de gebelde het gesprek beantwoordt. Kan het makkelijker? ToetsBijBezet kunt u direct gratis gebruiken. Zonder abonnement of aanmelding vooraf. Meer weten? Kijk op www.kpn.com of bel gratis Klantenservice Consumenten: 0800 - 0402. ToetsBijBezet kan gebruikt worden vanaf en naar alle gewone en ISDN2-aansluitingen op het vaste net van KPN Telecom. ToetsBijBezet werkt niet bi| gesprekken naar mobiele nummers, het buitenland, bedrijfscentrales en 0800- en 0900-nummcrs ToetsBijBezet werkt ook niet als u uw gesprek voert correspondent Europees Commissaris Bolkestein houdt niet van belastingen. Nu is de voormalig WD-leider daar allerminst uniek in: niet in Nederland, laat staan in zijn partij en al helemaal niet in Europa. Maar als Eu rocommissaris voor fiscale zaken maakt een dergelijke afkeer het werk er niet eenvoudiger op. Zijn ambtenaren in Brussel weten na tien maanden Bolkestein genoeg.Frits is erg ongeïnteresseerd in het fiscale dossier", verklaart een van hen. „Hij leest de teksten en voorstellen die wij hem voorleggen nauwelijks", verduide lijkt een tweede. „Hij wil zich er zelfs niet in verdiepenvoegt nummer drie toe. Dat Bolkestein begin deze week schitterde door afwezigheid bij een moeizaam bevochten Europees belas tingakkoord, verbaast hen dan ook niet. „Een doorbraak, een geweldig belangrij ke stap in het bestrijden van belasting ontduiking", noemden de commissie woordvoerders gisteren het principe-ak koord. Na bijna drie jaar discussie en een eindsprint van tweeënhalve dag in tensief overleg, presenteerden de rege ringsleiders van de Europese Unie afge lopen dinsdag in Portugal hun plan voor afschaffing van het bankgeheim. Fiscaal commissaris Bolkestein was evenwel maandagavond al vertrokken naar Ne derland. Premier Kok zei 'verbaasd' te zijn over de voortijdige aftocht van de Nederland se commissaris. „Maar gelukkig hebben we ook zonder Bolkestein de zaak kun nen oplossen", voegde de premier er wat cynisch aan toe. De commissaris laat desgevraagd weten dat het 'erg leuk was geweest' als hij erbij had kunnen zijn. „Maar ik ben blij dat anderen uit eindelijk met de eer kunnen strijken in een zaak waarbij ik zo betrokken ben ge weest." Feit is dat gedurende de jongste EU-top de inbreng van Bolkestein minimaal was. Bij alle belangrijke gesprekken met de voornaamste dwarsliggers (Luxem burg, Oostenrijk, Groot-Brittannië) was hij opvallend afwezig, melden betrokke nen. „Een commissaris nodigt zichzelf natuurlijk niet uit voor dergelijke bilate- raaltjes, hij zorgt ervoor onmisbaar te zijn. Bolkestein is dat beslist niet." Zijn enige wezenlijke bijdrage heeft naar verluidt vooral de wenkbrauwen doen fronsen. Terwijl minister na minister op zondagavond verzoening en overeen stemming predikte, sloot Bolkestein de rij sprekers met een harde 'alles-of- niets'-tekst. De Duitse minister Eichel zou nadien zijn medewerkers openlijk hebben gevraagd 'waar die Bolkestein in vredesnaam mee bezig is'. Het is een vraag die betrokken commis sieambtenaren eerder hebben gesteld èn beantwoord. Nieuwe voorstellen om de impasse over het belastingdossier te doorbreken, werden al enige tijd bij voorkeur niet via Bolkestein maar door tijdelijk EU-voorzitter Portugal gepre senteerd. Omdat Frits het mogelijk zou verknallen'. „Onvoldoende vertrouwen. Dat is ernstig, maar ook zeer begrijpe lijk", concludeert een ambtenaar. Een duidelijke verklaring waarom Bolke stein voortijdig naar Den Haag moest af reizen, ontbreekt nog immer. „De com missaris had enkele belangrijke afspra ken met Nederlandse kabinetsleden", zegt zijn woordvoerder. In ieder geval niet met Kok, Van Aartsen en Benschop, want die waren nog in Portugal. En om de minister van Financiën te spreken, Jieeft hij ter plekke ruimschoots gelegen heid gehad, want Zalm was ook in Por tugal. Bolkestein belooft in ieder geval het principe-akkoord om te zetten in een echt aïckoord. Dat is geen groots gebaar, maar zijn taak als commissaris voor fis cale zaken. En een bittere noodzaak. „Err zitten nog erg veel haken en ogen aan wat nu op tafel ligt", verzekert een com missieambtenaar. „De datum van 1 ja- nuari 2003, die is genoemd als begin voor het bestrijden van belastingontdui king, kun je vergeten. Maar daar komt de commissaris vanzelf wel achter."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5