DUTCH AIR Blijvende steun Betuwelijn Truck met Chinezen niet gecontroleerd Binnenland Botsing met kabinet over extra uitgaven 'Uiver' thuis Kamer verdeeld over nader onderzoek Herculesramp 'Burgemeester Middelburg moet direct weg' Vrijwillige brandweerlieden blijken vaak brokkenpiloot Nu tot 8 voetbalwedstrijden gratis bellen bij^ffl' OPRUIMING van tin/mcHMiii ill Klï Minister Van Boxtel (grote steden- en integratiebe- w eeft gisteren de Tweede Kamer het nieuwe paspoort ge- 35 iieerd. De beveiliging tegen vervalsing is verder verbeterd, (i dzijde met persoonlijke gegevens is niet meer van papier ill an kunststof. Met een laser worden de gegevens daarin id. Bovendien wordt een tweede pasfoto als een soort ex- ermerk op deze pagina gezet. Bijgeschreven kinderen n in het paspoort met een foto opgenomen. Het docu- rijgt nu al de mogelijkheid om er in de toekomst per- ke kenmerken als een vingerafdruk of een irisscan in vast en. De gemeenten zorgen voor de uitgifte van de pas- n. maar het rijk gaat ze maken. Wat dat voor de prijs uit- js nog onduidelijk. Ook de Europese identiteitskaart on een gedaanteverwisseling en krijgt het formaat van een jard. foto gpd jeroen poortvliet chtwagen en busje van Ketelbrug k?rd« Een vrachtwagen en een busje zijn vanochtend Ketelbrug gereden, op de A6 tussen Emmeloord en Lely- )e vier inzittenden zijn te water geraakt en gewond. Een obilist die hulp wilde verlenen werd aangereden en viel het water. Aangezien van hem elk spoor ontbreekt, gaat tie er van uit dat de man om het leven is gekomen. De auto brak rond zeven uur door de vangrail en belandde in ler. Meteen daarop reed ook het busje met drie inzitten- n de brug af. Over de oorzaak van het ongeluk op de Ke- is nog niets bekend. ihiater berispt voor afkeuring Het Centraal Tuchtcollege voor de Gezondheidszorg en psychiater uit Hoom berispt voor zijn handelswijze bij ring van een 51-jarige ambtenaar van de gemeente Zaan- )e psychiater had een rapport uitgebracht over de ambte- let als bedoeling deze in de WAO te krijgen, omdat dit de psychiater voor hem het beste zou zijn. t marineveteranen niet welkom der» Ruim de helft van de veteranen van de Koninklijke mag niet naar de jaarlijkse veteranendag in Den Helder. 5 een marinewoordvoerder is er slechts ruimte voor 2500 nen en hun partners, waardoor 3500 veteranen op 13 juli thuisblijven. Door het sterk toegenomen aantal bezoe- itstonden de laatste jaren problemen. „Mensen moesten rein naar Den Helder blijven staan en stonden anderhalf wachten op hun bordje nasi. We hebben geconstateerd Iniet méér zo kon", aldus de marinewoordvoerder. De wil de veteranenbij eenkomst gaan spreiden over enkele per jaar. estantenbewaker zelf vast dam De Amsterdamse politie heeft gisteren een 19-jari- stantenbewaker aangehouden. De man wordt ervan ver- 22.000 gulden van een arrestant te hebben gestolen. De kwam vorige week tot de ontdekking dat uit een kluisje en n arrestant 22 mille was verdwenen. De verdachte bewa- •i® |een politieman maar een medewerker van een particu- 10 teiligingsbedrijf, van welks diensten de politie gebruik name wil af van 'bolletjesslikkers' la ribo' Nederlandse 'bolletjesslikkers' die op de luchtha- ;ri nderij van Paramaribo worden aangehouden, moeten di- 82 ar Nederland worden teruggezonden. Dat vindt de Suri- V® e minister van justitie en politie, Yvonne Raveles. Zij wil eI rkomen dat de Surinaamse gevangenissen nog voller ra- s< et gaat hoofdzakelijk om Surinamers met de Nederlandse aliteit. Volgens de reclassering is het aantal Nederlanders Suriname in de cel zit, schrikbarend toegenomen. Zaten jaar geleden 76 vast, op dit moment ligt dat aantal al bo- driehonderd. Het gaat vooral om drugskoeriers. ialf jaar cel en tbs voor moord 1" GEN_i Een 36-jarige man uit Leek is door de rechtbank van 11 igen veroordeeld tot twaalf jaar gevangenisstraf en TBS. n cier van justitie had die straf ook geëist. De man stond op 16 lerecht voor de moord op zijn vriendin, meerdere ver- en ingen van zijn ex-vrouw en de poging een prostituee van ier en te beroven. De rechtbank achtte hem verminderd toe- 115 ngsvatbaar. Ondanks vernietigend rapport van Rekenkamer Ondanks de felle kritiek van de Algemene Rekenkamer op de besluitvorming rond de aanleg van de Betuwerou te, is er nog steeds brede politieke steun voor de goede renspoorweg tussen de Rotterdamse haven en het Duit se Ruhrgebied. Politiek Den Haag wil vooral 'leren' van de aanbevelingen van het onderzoekscollege. De aanleg- kosten van de Betuwelijn werden in 1992 nog op 2,5 mil jard gulden geraamd, momenteel is sprake van 9,5 mil jard. ieder geval verwarrend. Bovendien zijn alternatieven voor de Betuwelijn nooit goed onderzocht, stelt de Rekenka mer. Zowel gebruik van be staand spoor als vrachtvervoer over weg en water zijn te weinig in samenhang met aanleg van nieuwe rails meegewogen. De regering moet daarom een 'fun damenteel andere houding' aannemen. Er mag niet meer naar een strategisch besluit den haag anp Volgens de Rekenkamer zijn de voor- en nadelen van de aanleg van de Betuwelijn nooit goed tegenover elkaar gezet door de achtereenvolgende ministers van verkeer en waterstaat Maij (CDA), Jorritsma (WD) en Ne telenbos (PvdA). Informatie en prognoses over economische en milieutechnische effecten waren gebrekkig, onwaar, of in worden toegeredeneerd, maar speciale commissies moeten nut en noodzaak van grote pro jecten gaan afwegen. Minister Netelenbos zegt dat veel van de aanbevelingen nu reeds in haar beleid terug te vinden zijn. Zij denkt echter wel dat de Betuwelijn er ook was gekomen als de minder roos kleurige vooruitzichten bekend waren geweest. Netelenbos en haar collega Pronk van volks huisvesting, ruimtelijke orde ning en milieubeheer moeten woensdag opheldering komen geven in de Tweede Kamer. PvdA, WD en D66 willen vooral horen wat de ministers met de aanbevelingen gaan doen, de oppositie zal hardere noten kraken. SP en GroenLinks wil len de Betuwelijn afblazen. Die laatste fractie voelt zich 'ordi nair in de maling genomen' en denkt dat de besluitvorming over de Betuwelijn ooit nog voer wordt voor een parlemen taire enquête. Transport en Logistiek Ne derland en het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam zijn nog steeds overtuigd van het belang van de Betuwelijn. De provincie Gelderland voelt zich 'voor het lapje gehouden' door minister May. De Gelderse ge deputeerde De Bondt wil dat het hele project wordt stopge zet. Dat is ook de mening van gezaghebbende professoren, onder wie de Amsterdamse hoogleraar A. Heertje. Het blijkt geen 'milieulijn' te zijn en tus sen Gorinchem en Zevenaar kan nog veel natuurschoon worden gered, menen zij. ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten PvdA en D66 vragen meer van Zalm den haag gpd Regeringspartijen PvdA, D66 en het kabinet zijn met elkaar in aanvaring gekomen over extra investeringen in vooral onder wijs en gezondheidszorg. PvdA en D66 vinden dat het kabinet voor dit jaar nog wel wat meer kan doen bovenop de al toege zegde 5,6 miljard gulden aan extraatjes. Minister Zalm van fi nanciën vindt dit onverant woord en beschuldigt beide re geringspartners van 'anarchie'. Beide partijen hebben tijdens het debat over de voorjaarsnota voorstellen gedaan die één tot 1,5 miljard gulden kosten. Zo wil de PvdA de schoolbudget- ten (waaruit scholen extra per soneel kunnen betalen) opho gen en extra geld voor de ram penbestrijding. D66 wil de kok kelvissers in de Waddenzee uit kopen om het natuurgebied te sparen. De voorstellen zouden gefinancierd moeten worden uit de aardgasinkomsten die hoger uitvallen dan van tevoren gedacht. Zalm had geen goed woord over voor de plannen. Volgens hem is het 'volgens sommige coalitiepartners nooit genoeg'. „We hebben in alle hoeken en gaten gezocht naar mogelijkhe den om dit jaar iets extra's te doen voor onderwijs en ge zondheidszorg. We hebben 5,6 miljard gulden gevonden. Ik ben ontgoocheld dat sommigen net doen alsof het kabinet te krenterig is." PvdA-fractieleider Melkert en D66-collega De Graaf trokken zijn woorden echter in twijfel. Volgens hen is er veel meer geld te besteden. Zalm was zichtbaar geïrri teerd. „Ik kan volgens de heer Melkert blijkbaar niet rekenen. Als de coalitiepartners ergens geld voor willen uittrekken, moeten ze dat doen binnen de 5,6 miljard gulden die er extra te besteden is: Dat is de spelre gel waar ze zich aan hebben te houden. Ik verwacht geen anar chie binnen de regeringspartij en door er maar op los te ver anderen in onze begroting." den haag gpd lelystad De replica van de Uiver -het DC2- vliegtuig van de KLM dat in 1934 de race Lon- den-Melbourne won- is gisteren aangekomen op de luchthaven Lelystad. Het historische vliegtuig wordt daar permanent tentoonge steld. Dankzij bijdragen van particulieren, be drijven, diverse fondse en de overheid kon het toestel vorig jaar van een Amerikaanse miljo nair worden gekocht en naar Nederland ge haald. De echte Uiver stortte overigens enkele maanden na het volbrengen van de vliegrace neer. foto anp vincent boon Nog steeds veel vragen onbeantwoord niet eerder is begonnen met het redden van de inzittenden. Het blijft onduidelijk waarom de vliegtuigdeuren van buitenaf zo laat zijn geopend. PvdA, D66, GroenLinks en SP, samen goed voor de helft van het aantal Kamerzetels, zijn naar aanleiding van het rapport zonder meer voor verder on derzoek. Het CDA is daar alleen voor als er echt zicht is op nieu we uitkomsten èn als de nabe staanden ermee geholpen zijn. De WD-fractie houdt nog in het midden of ze meer onder zoek wenst. Ook de kleine christelijke partijen weten het nog niet. De Kamer beslist volgende week wat ze doet. Zij kan bij voorbeeld zelfs tot een parle mentaire enquête besluiten. De nabestaanden van de slachtof fers zijn voor verder onderzoek. Justitie onderzoekt overigens nog de rol van de brandweer commandant en de verkeerslei der ten tijde van de ramp. De Tweede Kamer is verdeeld over de vraag of nader onder zoek naar de Herculesramp no dig is. Een werkgroep van de Kamer heeft geconstateerd dat er nog vragen zijn over de toe dracht van de crash en de hulp verlening. Maar vast staat dat een aantal vragen nooit beant woord zal kunnen worden. Bij de vliegramp van 15 juli 1996 kwamen 34 inzittenden om het leven. De Hercules C- 130 had behalvp vier beman ningsleden een fanfarekorps van 37 militairen van de Ko ninklijke Landmacht aan boord. Bij de hulpverlening zijn grote fouten gemaakt. Zo be trad de brandweer pas een half uur na de crash het toestel. Het gisteren gepresenteerde rapport van de werkgroep on der voorzitterschap van CDA- Kamerlid Hillen constateert dat er geen bevredigend antwoord bestaat op de vraag waarom Gemeenteraad neemt motie van wantrouwen aan middelburg gpd De Middelburgse burgemeester Spar van der Hoek moet met onmiddellijke ingang opstap pen. Een meerderheid van de gemeenteraad besloot gisteren minister de Vries van Binnen landse Zaken te vragen om de burgemeester te schorsen in af wachting van zijn ontslag. Spar van der Hoek maakte het be sluit zelf niet mee. Hij verliet de vergadering na een korte ver klaring. In een extra raadsvergadering werd met 17 tegen 12 stemmen een motie van wantrouwen aangenomen tegen Spar van der Hoek. „Middelburg is zon der deze burgemeester veel be ter af', zo stelde CDA-ffactie voorzitter S. Buisman. Hij dien de »de motie in. Een voortdu rende stroom van conflicten en incidenten heeft volgens hem tot een onwerkbare situatie ge leid. WD, Sociaal Democraten Middelburg, D66, AOV/Unie55 en een deel van de fractie van de ChristenUnie steunden de motie van wantrouwen. „Het is voor alle betrokken partijen het beste dat de wegen van Middel burg en die van de burgemees ter zich gaan scheiden"", zo meende ook de WD. De Middelburgse bestuurs crisis ontstond bijna twee we ken geleden toen een vertrou welijke brief uitlekte waarin de vier wethouders de burgemees ter adviseren naar een andere baan uit te kijken. De burge meester verraste de gemeente raad gisteren door de zaal voor dat het debat begon te verlaten. Spar van der Hoek noemde de raadsvergadering 'in de vorm Vein een televisie-show niet het geëigende middel' om de ver houdingen te verbeteren. De oppositiepartijen, waar onder de PvdA, pleitten nog voor het instellen van commis sie om het functioneren van de burgemeester te onderzoeken. Volgens hen is er geen hoor en wederhoor toegepast. De motie van wantrouwen wordt van daag doorgestuurd naar com missaris van de koningin van Gelder, die de minister moet gaan adviseren. Van Gelder probeerde de afgelopen dagen tevergeefs nog een verzoening tussen beide partijen te be werkstelligen. Gisteravond wil de de commissaris geen oor deel vellen over het verloop van de vergadering. Spar van der Hoek wilde geen commentaar geven. hilversum anp land, waarvoor cijfers van de af gelopen vijf jaar zijn verwerkt. „Daaruit blijkt dat bij een op de vijf verkeersongevallen waarbij vrijwillige brandweermensen zijn betrokken, letsel ontstaat", zegt I. Helsloot, teamleider van het onderzoek. Jaarlijks rukt de Nederlandse brandweer ongeveer 120.000 keer uit naar een brand of an der ongeval. Het gaat dan om de vrijwillige en de beroeps brandweer. maar ook om spuit gasten in dienst van bedrijven. In totaal gebeuren bij de uitruk zo'n 400 verkeersongevallen. Jaarlijks kosten die aan gemid deld een persoon het leven. Vrijwillige brandweerlieden die worden opgeroepen assistentie te verlenen veroorzaken in hun haast naar de kazerne te komen jaarlijks zo'n 4.000 verkeerson gevallen. Tijdens de rit van de kazerne naar de brand zijn be roepsbrandweerlieden en vrij willigers samen debet aan nog eens 400 ongevallen. Het Ne derlands Instituut voor Brand weer en Rampenbestrijding (NIBRA) heeft deze cijfers van ochtend bekendgemaakt voor de EO op Radio 1 Voor haar onderzoek hield het NIBRA een enquête onder 75 brandweerkorpsen in Neder- Hoge Raad beslist dinsdag over moordzaak Putten den haag anp Vandaag geen nieuwtjes over Oranje, maar een geweldige aanbieding van Elke nieuwe abonnee kan nu namelijk heel veel belminuten cadeau krijgen. Maximaal zelfs 720 minuten en dat is 12 uur gratis hellen! Om je een idee te geven hoe lang dat is: dat is al snel de duur van 8 voetbalwedstrijden. Vraag de dealer naar de voorwaarden. Deze aanbieding is geldig tot en met 30 juli. De groeten van www.ben.nl De Hoge Raad beslist dinsdag 27 juni of het gerechtshof zich opnieuw moet buigen over de Puttense moordzaak. In 1995 werden twee zwagers veroor deeld tot tien jaar cel wegens de moord op de 23-jarige Christel Ambrosius in 1994. Uit recent DNA-onderzoek zou echter kunnen blijken dat de twee ten onrechte zijn veroordeeld. Ambrosius werd in januari 1994 verkracht en vermoord in het huis van haar oma in het Veluwse Putten. Aanvankelijk bekenden de zwagersn, maar later trokken zij hun verklarin gen in. Ze zouden te veel onder druk zijn gezet door de politie. Afgelopen april bleek uit nieuw DNA-onderzoek dat gevonden haren van dezelfde persoon af komstig zijn als een spermas- poor op het lichaam van Am brosius. Het stond al vast dat het sperma niet van de veroor deelde zwagers was. Advocaat Doedens van de ver dachten eiste na het nieuwe onderzoek in kort geding on- middelijke vrijlating van de zwagers. De rechtbank in Den Haag verwierp die eis een maand geleden. brussel/rotterdam anp/gpd De vrachtwagen waarin zon dagnacht in Dover de 58 ille gale Chinezen dood werden aangetroffen, is in Zeebrugge op geen enkele manier gecon troleerd. De rijkswachters die dat zouden doen, werden op het laatste moment weggeroe pen voor een incident met Britse hooligans die amok maakten bij een andere veer boot. Volgens de Belgische minister van Binnenlandse Zaken Du- quesne had de controle overi gens alleen de papieren van de chauffeur betroffen en niet de vracht. De douane kijkt alleen de vracht na als er gesignaleerd is dat er iets niet pluis is. De mi nister werd gisteren achter ge sloten deuren aan de tand ge voeld over de zaak. De Vlaamse publieke omroep kon echter zijn verklaring inkijken. Op de veerboot is de vracht vol gens Duquesne ook niet gecon troleerd. Alles leek normaal. Re derij P&O had, zoals altijd, wel de lijst met vrachtwagens aan boord naar de Britse autoritei ten gestuurd. Die pikken er meestal de auto's, uit die de route nog niet eerder hebben genomen. Dat was met het be trokken bedrijf het geval. Het parket in Mechelen wil niets meer kwijt over het vin- gerafdrukkenonderzoek dat de Britse recherche daar momen teel doet. Zij vergelijkt de af drukken van de slachtoffers met die van een even grote groep illegale Chinezen die half april in Puurs, ten zuiden van Antwerpen, werd onderschept. Dat de groep twintigers de dag van ontdekking zonder begelei ding op de trein naar Antwer pen werd gezet is volgens Du quesne gebruikelijk in de Schengen-landen. Volgens advocaat V. Koppe die optreedt voor de gearresteerde 55-jarige vader van de chauf feur wist die man toen hij werd gearresteerd niet dat zijn zoon betrokken was bij het fatale transport waarbij 58 Chinezen zondag omkwamen. Hij wist zelfs niet dat zijn zoon die dag vanuit Zeebrugge naar Enge land was vertrokken. „Vandaar ook dat hij met stomheid gesla gen was toen maandagavond de politie op de stoep stond," aldus Koppe. Volgens de advo caat was de man geschokt toen hij via de media te horen wat er was gebeurd en dat zijn zoon was aangehouden. De vader zou vandaag worden voorgeleid aan de rechter-commissaris. De advocaat hoopt dan duidelijk heid te krijgen waarom de man is opgepakt. Ook een andere verdachte, een 24-jarige Rotter dammer is vandaag voorgeleid. Mensensmokkel van Justitie in Zwolle. De advocaat van Van der S. mr. J.H. van Meurs uit Rotterdam doet echter geen en kele mededelingen over de zaak. De 33-jarige chauffeur zit vast in Engeland. Hij is volgens de Britse omroep BBC aange klaagd wegens 58-voudige doodslag en andere misdrijven die met de dood van de Chine zen verband houden. In Enge land zitten nog twee verdach ten vast, een Chinese man en een vrouw. Onze gevel wordt verbouwd. Daarom verkopen wij op onze afdelingen (modern, klassiek en slaapkamers) honderden showmodellen l Diverse meubelen van topmerken als Leolux, Montis, deSede, Poliform, Rolf Benz gaan met scherpe korting weg. Zolang de (bestelde) voorraad strekt kunt u profiteren! -DESIGNCENTRUM

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3