Reserve-eenheden politie naar huis Gekke winsten Oranje doen bookmakers pijn Euro 2000 Energiebedrijven zetten tra storingsmonteurs in Aftocht Denen Villa BvD en Huis van Oranje IDAG 23 JUNI 2000 [iljoenen Nederlanders zagen Oranje i/ERSUMDe laatste groepswedstrijd van het Nederlands elftal ;en Frankrijk is beter bekeken dan de duels van Oranje tegen nemarken en Tsjechië. Keken 9,6 miljoen Nederlanders naar eerste twee wedstrijden, woensdag zagen 10,1 miljoen men- 1 Nederland van Frankrijk winnen. De uitzending staat in de 1 vier van best bekeken programma's aller tijden. De halve fi le van Nederland-Brazilië tijdens het WK in 1998 trok tot dus- [de meeste kijkers: 11,7 miljoen. Op de tweede plaats met 5 miljoen kijkers staat de kwartfinale van Nederland tegen gentinië tijdens hetzelfde WK. De halve finale van Nederland- memarken tijdens het EK in 1992 werd door 10,2 miljoen Ne- rlanders bekeken. Aangezien de kwartfinales van Euro 2000 g moeten beginnen, is het niet ondenkbaar dat de komende ek kijkcijferrecords worden gebroken, aldus een woordvoer- rvan het NOS Kijk- en Luisteronderzoek, die de gegevens -zamelt. )uits concept in Europa toepassen' ilun Het Duitse veiligheidsconcept tegen voetbalvandalen lin heel Europa school maken, heeft de Duitse minister van onenlandse zaken Otto Schily gezegd in de krant Berliner itung. Hij zei dat de goede ervaringen met het concept, opge- an tijdens het huidige EK-voetbal, toepassing in heel Europa Uitvaardigen. In de aanpak werden bekende hooligans bij de ■derlandse en Belgische grens aangehouden en terugge- uird. Ook was het mogelijk notoire relschoppers een paar da- n in hechtenis te nemen. Groot-Brittannië moet de mogelijk- id voor een aanscherping van de wet wat dit betreft 'zeker rgvuldig onderzoeken', zei Schily in verkapte kritiek op het itse supportersbeleid. In de eerste ronde van het toernooi am het zaterdag tot rellen tussen Engelse en Duitse fans. De Igische politie arresteerde in 24 uur meer dan 850 mensen, fest Engelsen. rnhem wil deel kosten terug ihem De Europese voetbalbond UEFA verdient volgens iattingen honderden miljoenen guldens aan Euro 2000. Als ïr na aftrek van alle kosten en het reserveren van geld nog 5 van over is, wil de gemeente Arnhem een bijdrage in de kos- idie de speelstad heeft moeten maken voor het begeleiden idrie wedstrijden in de voorrondes van Euro 2000. Dat heeft rgemeester Scholten van Arnhem gisateren gezegd tijdens de iluatie van het voetbalspektakel in zijn gemeente. In Arnhem rd woensdag de laatste wedstrijd gespeeld in Gelredome. Alle trokkenen zijn uiterst tevreden over het verloop van de voet- Idagen. Arnhem heeft miljoenen guldens uitgegeven aan de janisatie van de Europese Kampioenschappen. Volgens liolten hebben de belastingbetalers er recht op dat extrava- ite kosten, zoals het uitbetalen van de duizenden overuren politiemensen moesten maken, terugvloeien in de gemeen- as. linister moet Joegoslaven mijden I iHaag Nederlandse bewindslieden weten nog niet goed hoe II ite gaan met vertegenwoordigers van Joegoslavië in hun vip- rti tt Officiële contacten zijn uit den boze, maar als gastheer ia jet Nederland toch de elementaire beleefdheidsvormen in lit nemen. Het probleem doet zich zondag voor als Jotgosla- tn en Nederland in de Rotterdamse Kuip tegen elkaar uitko- s n voor de kwartfinale van het EK. Minister De Vries vanbin- le nlandse zaken zal een uitgestoken Joegoslavische hand in ie- 1 [geval niet negeren, zo liet hij gisteren weten. ,,Maar er zijn 1(andere manieren om het gedrag aan te passen." Hoe dat n fcies in zijn werk moet gaan, wist de bewindsman echter nog t. De bewindslieden hoeven echter niet bang te zijn dat zij n oggeplaatste Joegoslaven tegenkomen. Die staan allemaal op zwarte lijst van de Europese boycot tegen het bewind van de igoslavische president Milosevic. nip oranje tijdens kwartfinale ïterdam De Kuip in Rotterdam is zondag tijdens de kwartfi- Ie van Euro 2000 naar alle waarschijnlijkheid volledig oranje is tleurd. Gisteren maakte de organisatie van het voetbaltoer- Ei oi bekend dat tussen de 70 en 80 procent van de kaarten in ei nden is van Oranjefans. Het aantal Nederlandse supporters ei tde wedstrijd Nederland-Joegoslavië bijwoont, zal nog groei- ei als de Joegoslavische voetbalbond de komende dagen een ai i\ van de aan hen toegewezen kaarten teruggeeft. De ver- zi chting is dat maar weinig supporters uit Joegoslavië naar de g< ip komen, ie j aartverkoop serieus aangepakt sterdam Op het goed bewaakte terrein van de Amsterdamse <i ftbalclub AFC is gisteren begonnen met de verkoop van tic- n saan Portugese fans voor de kwartfinale Portugal-Turkije. 2 elftallen spelen Morgenavond tegen elkaar in de hoofdstede- e Arena. Woensdag startte de kaartverkoop voor de Turken. de Demir-Halkbank ging het er uiterst relaxed aan toe. Maar Portugezen nemen de verkoop bijzonder serieus. Twee edgeschouderde veiligheidsmensen houden het terrein van C nauwlettend in de gaten. Zonder Portugees paspoort komt mand langs het duo. Een woordvoerder van de Amsterdam- soetbalclub AFC verwacht morgen een 'ware stormloop op kaarten'. Op die dag arriveren volgens hem 'meer dan tien irters met Portugese supporters' op de luchthaven Schiphol. uim driekwart miljoen toeschouwers terdam Bijna 800.000 voetballiefhebbers hebben de afgelo- 1 anderhalve week de 24 Euro 2000-wedstrijden bijgewoond. lotaal heeft de organisatie voor het gehele toernooi 1,2 mil- 31 n kaarten uitgegeven. De best bezochte wedstrijden van het j>' mooi zijn onder meer die van het Nederlands elftal. Joego- rië-Slovenië trok het minste aantal bezoekers. De politie in de speellanden heeft 243 handelaren in zwarte kaarten opge- 1. Door de affaire Cupido (een Amsterdams ticketbureau dat £ens de rechter op onrechtmatige wijze voetbalkaartjes ver eg en verkocht) kreeg de organisatie 4000 kaarten terug die 'meer konden worden verkocht. De organisatie probeert ,s£ Ihet maken van foto's van lege plaatsen in het stadion te e Herhalen wie de kaarten aan het ticketbureau>heeft verkocht. der van UPC. Bij het kabelbe drijf en NUON stond de tele foon roodgloeiend met veront ruste Oranjefans. HEt aantal stand-by teams is nu verhoogd. Bij UPC was het personeel voorafgaand aan het voetbal toernooi al op Euro 2000 gewe zen. „In principe werkt alles als normaal, want we zijn altijd alert op storingen. Maar zo mo gelijk lopen onze mensen tij dens het EK nog een stapje har der", aldus de UPC-woordvoer- der. Bij collega-kabelaar Casema zijn geen extra mensen paraat tijdens Euro 2000. Wel is de procedure voor het afsluiten van wanbetalers aangepast. „Abonnees die op 2 juni afge sloten zouden worden, hebben we nog twee weken extra de tijd gegeven om te betalen. We heb ben ze gewaarschuwd dat ze het voetbal dreigden mis te lo pen'.', zegt een woordvoerder. EK-organisatie tevreden over rustige verloop toernooi De reserve-eenheden die de politie achter de hand hield voor Euro 2000 zullen niet meer worden ingezet. Nu de Engelse en Duitse supporters zijn vertrokken heeft de politie geen behoefte meer aan extra mankracht. Wel blijft het aantal 'gewone' politiemensen gehandhaafd. Dit zegt de directeur-generaal van EK-voetbal, P. van Zunderd, in een terugblik op de eerste twee weken van het toernooi. den haag gpdden aan de grens terugge stuurd, omdat zij in Duitsland Ruim tweeduizend voetbalsup- en Engeland bekend stonden porters zijn tijdens de voorron- als herrieschoppers. Het rustige verloop van het toernooi in Ne derland is volgens Van Zunderd behalve aan de grenscontroles ook te danken aan het goede gedrag van de supporters. „Het grootste compliment gaat uit naar de supporters, die tot nog toe arm in arm naar het stadion zijn gegaan." Van Zunderd zegt dat het rustige verloop ook te maken heeft met de minder risicovolle wedstrijden, die in Nederland zijn gespeeld. „De gunstige lo ting heeft zeker een rol ge speeld. Bovendien is de plaats van belang, want op de Grote Markt in Brussel heerst na een wedstrijd gewoon een andere sfeer dan op de markt in Arn hem." In totaal hield de politie 102 mensen aan voor misdrijven en 196 voor overtredingen, waar van 123 wegens zwarthandel. Bij de misdrijven ging het meestal om openlijke geweld pleging, mishandeling en ver boden wapenbezit. Zes mensen (twee Fransen, twee Denen en twee Nederlan ders) konden in een snelrecht procedure hun straf incasseren wegens zakkenrollen, vernieling en baldadigheid. De extra cellen die speciaal voor het EK gereserveerd wa ren, staan allemaal leeg, aldus de directeur-generaal. Politie en justitie hebben bovendien geen gebriflk hoeven te maken van de extra wettelijke moge- brunsum De bus ziet er nog vrolijk uit, maar de inzittenden delen niet in die vrolijkheid. De Deense voetbalinternationals vertrokken gisteren uit Nederland. Na drie verloren wedstrijden was hun deelname aan Euro 2000 afgelopen. De meeste supporters zijn ook teleurgesteld naar huis vertrokken. Zij hadden gehoopt dat het 'Danish Dynamite' weer net als in 1992 van zich zou laten horen. Toen werd Denemarken totaal onverwacht Europees kampioen. Het zat er dit maal niet in. foto anp marcel van hoorn lijkheden relschoppers aan te pakken. De politie gaat de komende speeldagen extra goed letten op zwarthandel. Zij houdt er reke ning mee dat vooral Britten en Noren van hun kaarten afwillen nu hun nationale elftallen eruit liggen. Het gratis openbaar vervoer voor EK-supporters is volgens Van Zunderd een groot succes. In totaal stapten 95.000 fans kosteloos in de trein. Aanhoudingen inzake 'aanslag' Franse ploeg parus anp-belga De Franse politie heeft in het onderzoek naar mogelijke ter roristische acties tijdens het Eu ro 2000 woensdag twee vrou wen aangehouden. Ze worden ervan verdacht dat ze een mo biele telefoon de Franse gevan genis hebben binnengesmok keld. Volgens het Franse pers bureau AFP zijn de opgepakte vrouwen zussen van een van de drie islamitische militanten die maandag in Frankrijk in hun cel zijn aangehouden. Het AFP baseert zich op bronnen bin nen justitie. Justitie vermoedt dat de vrou wen een mobiele telefoon aan een van de veroordeelde islami tische militanten hebben gege ven. Met het toestel zouden vanuit de gevangenis gesprek ken zijn gevoerd met mensen die betrokken zijn bij de G1A (Islamitische Gewapende Groe pen) in Nederland. De Nederlandse politie ving die gesprekken eind vorige week op. Tijdens de gesprekken werd duidelijk over het voetbal gesproken. Justitie in Frankrijk begon daarop een onderzoek naar een 'eventuele teroristi- sche dreiging in het kader van Euro 2000'. In Nederland werden vervol gens ook drie personen aange houden. Dat gebeurde na een rechtshulpverzoek van de Fran se justitie. Het Openbaar Minis terie in Den Haag wil nog niets over de identiteit van de drie verdachten bekendmaken. beekbergen merel van leeuwen Ze kijken niet naar eikaars programma, zeggen ze. En ze weigeren elkaar als concurrenten te zien. Villa BvD en Huis van Oranje. Het is voor het eerst dat tijdens een voetbalkampioenschap de publieke en de commerciële omroep een be schouwend programma uitzenden op ongeveer hetzelfde tijdstip. Villa BvD van RTL komt vanuit een sfeervolle lo catie in de bossen van Beekbergen. Joelend pu bliek in oranje getooid zit klaar om Frits Barend, Henk van Dorp, maar vooral Jan Mulder aan te moedigen. Elke avond reizen een paar honderd man naar Beekbergen om de uitzending van Villa BvD bij te wonen. Volgens eindredacteur Erik de Vries is het succes van het programma voor een groot deel te dan ken aan de spontaniteit. „We volgen niet z'n al len het voetbal en zien wel waar we het in ons programma over hebben." Villa BvD kent geen vast stramien. „We hebben zoveel ideeën. We moeten meer dingen schrappen, dan dat we moeite hebben om onderwerpen en gasten te vinden", aldus de eindredacteur. Huis van Oranje van de NOS komt vanaf het me diapark in Hilversum. Over de exacte locatie en de sfeer op de set valt niets te schrijven, want het programma wil geen journalisten over de vloer. Eindredacteur Ad van Liempt legt uit dat dat te maken heeft rn'et afspraken tussen de NOS en de ploeg van Marat TV, de productiemaatschappij van Paul de Leeuw. „Paul wil zijn concentratie zo goed mogelijk be waren. Er liggen dertig aanvragen van journalis ten. Als je er één toelaat, moet je ze allemaal toe laten. Dat verstoort zijn concentratie." In de pers ligt Huis van Oranje zwaar onder vuur. Het programma zou het afleggen tegen Villa BvD. Volgens Van Liempt komt dat doordat het pro gramma een zekere ontregeling teweeg heeft ge bracht bij recensenten. „Het is een programma vorm die hiervoor onbekend was, een combina tie van sportjournalistiek en amusement/talk show." Af en toe wordt Van Liempt wel geraakt door de slechte kritieken. „Vooral omdat de circa 25 man die het programma maken, er zo hard aan wer ken." Ook Paul de Leeuw moet het in de kritieken nog al eens ontgelden, vooral omdat hij niets van voetbal weet. Van Liempt: „Paul is geen voetbal- dier, hoewel hij het toernooi wel volgt. Voor veel kijkers geldt hetzelfde. Die kunnen zich met hem identificeren. Maar ook voor de liefhebbers is hij goed. Je moet hem alleen niet de tactiek van een wedstrijd laten doornemen." Het grootste verschil tussen beide programma's is misschien wel het aantal kijkers. Naar Villa BvD kijken zo'n half miljoen mensen. Tijdens het WK in Frankrijk kwam dat aantal op sommige dagen boven de miljoen uit. Huis van Oranje trekt gemiddeld 1,4 miljoen mensen. „Gezien het tijdstip en de lengte van de uitzending is dat heel veel. Dat is meer dan het dubbele van wat ik van tevoren had ingeschat", bekent Van Liempt. Ondanks de overeenkomsten, weigeren de pro gramma's elkaar als concurrent te zien. De eind redacteuren zeggen bovendien dat ze geen tijd hebben naar de ander te kijken, gezien het uit zendtijdstip. De Vries benadert deze discussie als televisiekijker. „Als je een leuke wedstrijd hebt gezien, wil je alle reacties zien en dus zoveel mo gelijk programma's. Het idee van concurrentie leeft bij ons niet." Bij de drie bookmakers van De Lotto, Nederlands enige offici ële sportwedkantoor, doet de 'dure', ietwat onverwachte 2-3 zege van Oranje tegen Frank rijk nog steeds een beetje pijn. De voetbalwaarzeggers met een oranje hart liggen tijdens Euro 2000 wel vaker in een ge wetensspagaat. De nachtmer rie: een Nederlands elftal dat tot en met de finale met kleine voorspelbare overwinningen zegeviert. den haag ferdi schrooten Op het hoofdkantoor van De Lotto in Den Haag bevolkt Je roen Wubben samen met twee collega's de 'voetbalkamer'. Hier geen baas die klaagt dat zijn werknemers niet werken, omdat ze alleen maar ouwe hoeren over voetbal, sportpagi na's van kranten lezen en EK- nieuws op internet volgen. In tegendeel, borrelpraat lijkt hier gepromoveerd tot 'koersgevoe- lige informatie'. „We absorberen alle informatie die ons meer vertelt over de krachtsverhoudingen tussen de teams, om zo veel mogelijk aan voetbalweddenschappen te kunnen verdienen", zegt Wub ben, te midden van beeldscher men met voetbalnieuws op te letekst, computermonitoren met EK-internetsites en sport bladen uit binnen- en buiten land. Daarnaast bezoekt het drietal geregeld wedstrijden om wetenswaardigheden te be machtigen. „Uiteindelijk is het toch statistiek wat wij doen." Niet helemaal. De bookmakers kunnen zich allerminst beroe pen op een absolute weten schap. En dat terwijl deze we ken via De Lotto tegen de tien miljoen gulden wordt ingezet op het EK. Voor doorgaans tus sen 10 en 25 gulden kan wor den ingezet op wedstrijdresul taten, de eindwinnaar, maar ook topscorers. „Winstverwachtingen maken tijdens een EK is veel moeilijker dan tijdens een gewone compe titie. Neem nou de kwalificatie wedstrijden. Voor ons zijn die een bron van informatie over de sterkte van een team. Maar de Tsjechen, die in de voorron de alles hebben gewonnen en bij het vorige EK de finale haal den, liggen er nu opeens na één ronde al uit," zegt Wubben. Net als bij zijn collega's Robbert Jol en Walter de Beauvesier Watson stopt het werk niet bij de voordeur: thuis voor de buis dendert het EK immers in al zijn facetten verder. „Ik leef me helemaal in in mijn doelgroep. Ik rook, ik-heb een bierbuik en voor de rest eet, drink en leef ik voetbal." Niettemin had Frankrijk-Ne derland een verrassend verloop voor Wubben en zijn twee ma ten. „Voor het gros van de Ne derlanders blijft Oranje favoriet. De meeste gokkers zetten dan in op een voorspelbare kleine overwinning, zoals 1-2. Dat komt statistisch gezien ook vaak voor." Een winst van 2-1 op Frankrijk, een topwedstrijd waar bij De Lotto voor ettelijke tonnen op is ingezet, was goed geweest voor ruim zes keer de inleg. Maar voor de minder te veiwachten 3-2 zege durfden Wubben en zijn collega's de gokker wel vijf tien keer de inleg in het voor uitzicht te stellen. „Woensdag avond deed het dus wel een beetje pijn." De 'kenners' die gisteren heb ben ingezet voor de rest van het toernooi, plaatsten de Fransen op één en Oranje op twee. „Maar dat gaat veranderen", verwacht Jol. „Als de grote mas sa straks heeft ingezet, staat Ne derland door gezond nationa lisme op één en zakt Joegosla vië met zijn derde plek nu waarschijnlijk nog wat." Voor de bookmakers wordt ver lies van Oranje dan nog lucra tiever. „Dan verdien ik heel veel geld voor mijn baas," zegt Wubben. Hij voegt er direct aan toe dat de 'winst' goeddeels wordt doorgesluisd naar goede doelen. Wubben bekent wel eens overmand te worden door professionaliteit. „Ik heb zelfs eens gejuicht voor de tegen stander." Zijn oranje hart kan zo in strijd komen met zijn beroepsmatige scoringsdrift. „Stel dat Neder land zondag tegen Joegoslavië een kwartier voor tijd met 2-1 voorstaat, dan vind ik het niet onprettig als het nog even 2-2 euro 2000 De top 8 op basis van afgesloten weddenschappen bij De Lotto. Achter elk land (bij EK-winst) de uitkering per ingelegde gulden. 1 Frankrijk 2 Nederland 3 Joegoslavië 4 Italië 5 Portugal 6 Roemenië 7 Spanje 8 Turkije 3,75 4,04 4,17 5,25 5,36 9,38 10,01 10.94 Gegevens: De Lotto 22-06/18.00 u gpd-graphiC! wordt. Maar dan moet het in de verlenging wel 3-2 worden." Een verlenging is extra kassa voor De Lotto. „Wij gaan uit van de stand na negentig minu ten. Maar de meeste gokkers zetten niet in op een gelijkspel, ze denken in winst of verlies." Dat maakt ook zijn droomsce- nario voor Euro 2000 begrijpe lijk. „Persoonlijk en professio neel hoop ik dat Nederland kampioen wordt met alleen ge lijkspelen, gevolgd door straf schoppen. Een Nederlands elf tal dat de finale wint met 2-1 maakt me persoonlijk ook wel blij. Maar dat geeft professio neel een behoorlijke nasmaak, omdat we dan flink moeten dokken."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 23