Kapsel transformeert Xavier tot cultheli Euro 2000 'We hebben de hele reis gedanst en gezongen HXE32H5HEE Brugge Een cursus Italiaans voor een verstopte gootsteen Europa maakt zich op voor nieuwe orde VRIJDAG 23 JUNI 2000 Betis weigert Alfonso te verkopen sevilla De Spaanse club Real Betis weigert de sterspeler Alfon so te verkopen, ook al is de ploeg gedegradeerd naar de tweede divisie. De speler zelf wil niet langer bij de club voetballen. Alf onso zorgde er woensdag in de laatste minuut voor dat Spanje met 4-3 van Joegoslavië won en kwalificatie afdwong voor de kwartfinales. De middenvelder heeft een contract bij Betis tot 2003. De enige mogelijk uitvlucht die Alfonso heeft, is een clau sule in zijn contract. Maar dan moet een andere club wel bereid zijn ongeveer 100 miljoen gulden op tafel te leggen. Lazio Roma laat Nedved niet gaan rome» Lazio Roma laat de Tsjechische international Pavel Ned ved niet gaan. Dat heeft de voorzitter van de club, Cragnotti, te genover de krant Lidove Noviny gezegd. Hij reageerde op het bod dat Manchester United op Nedved had uitgebracht. De En gelsen waren bereid 70 miljoen gulden voor de middenvelder op tafel te leggen. ,,Ik weet van drie spelers dat zij onder geen enkel beding verkocht worden. Dat zijn Nedved, Nesta en Ver- on", aldus Cragnotti. Overigens zou Manchester United zich ook bij Lazio voor Veron hebben gemeld. Schmeichel wil discussie over toekomst luik Peter Schmeichel, recordinternatiorial van Denemarken, maakt zich zorgen over de toekomst van het Deense voetbal. De snelle uitschakeling op het EK gaf aan dat de huidige lichting internationaal te weinig klasse heeft. „Net als in Duitsland moe ten we eens goed praten over hoe het nu verder moet met het Deense elftal. We zullen ons moeten beraden over de toekomst en ontwikkeling van onze talenten", zei de doelman, die in 1992 met zijn nationale ploeg nog Europees kampioen werd. Spanjaarden vieren uitbundig feest na sensationele zege tegelen gert van puk De busreis van Brugge naar het Limburgse Tege- len staat voor eeuwig in het geheugen gegrift van Alfonso Perez Munoz. Drie uur en 250 kilo meter was de Spaanse spelersbus onderweg van stadion naar trainingskamp. Maar tijd en af stand vervaagden volledig na de sensationele 4- 3 overwinning op Joegoslavië. Het was genieten geblazen voor de Spanjaar den. Met als stralend middelpunt Alfonso, de man met de zilveren muiltjes en de maker van de vierde en beslissende Spaanse treffer. „We hebben de hele reis gedanst en gezongen. De tijd vloog voorbij. Dit was onvergetelijk. Sportpark De Snelle Sprong, het complex van RKTW Tiglieja in Tegelen, is tijdens Euro 2000 veranderd in een Spaanse enclave. Alleen het gras is nog van Nederlandse makelij. Voor de rest ademt de accommodatie een Zuid-Europe se sfeer uit. Dat geldt zeker voor de kantine van de zondag-tweedeklasser, die is omgetoverd in een heus Spaanse restaurant. De bediening is Spaans, er kan met pesetas worden betaald en er wordt twee keer per dag een uitstekend drie- gangenmenu geserveerd. Bereid door een Spaanse kok. Het restaurant vormt het kloppend hart van het persdorp, dat door de Spaanse voetbalbond in Tegelen uit de grond is ge stampt. Woensdagmiddag reed er een grote vrachtwa gen het terrein van RKTW Tiglieja op. Een voor zorgsmaatregel, die voor het beslissende duel te gen Joegoslavië van weinig vertrouwen in de Spaanse ploeg getuigde. Bij uitschakeling zou het hele persdorp nog 's avonds worden afge broken. De ploeg van bondscoach Camacho stond in Brugge ook al klaar op het schavot, maar ontsnapte op wonderbaarlijke wijze aan de hakbijl. Met twee treffers in blessuretijd ging Spanje door naar de kwartfinales, waarin het zondag opnieuw in Brugge op wereldkampioen Frankrijk stuit. In die laatste intense minuten in het Jan Breij- del-stadion voltrok zich het gelukkigste moment in het voetballeven van Alfonso Perez Munoz, de 27-jarige aanvaller van het nota bene gedegra deerde Real Betis Sevilla. Hij wist niet meer waar hij het zoeken moest na zijn bevrijdende treffer. De ontlading grensde aan waanzin. „Ik zag iedereen bij ons vanaf de bank het veld in rennen. Daar moet ik ook naar toe, flitste het door mijn hoofd. Maar tegelijker tijd wilde ik ook mijn vreugde met onze suppor ters delen. Ik begon van pure opwinding en vreugde in het wilde weg te rennen. Met kippen vel op mijn armen, dat herinner ik me ook nog heel goed. Maar ik kwam niet ver. De andere spelers grepen me en drukten me tegen de grond. Het leek wel rugby. Iedereen was zo ver schrikkelijk blij. We keken elkaar aan en konden alleen nog maar lachen en schreeuwen." Alfonso realiseerde zich heel goed wat er woensdagavond in Brugge op het spel stond. „Er hing bij vvijze van spreken al een strop om onze nek. En die zou keihard aangetrokken wc ee den als we het niet zouden redden tegen Joej 1 Is slavië. We stonden direct enorm onder druk iv die nederlaag in de eerste wedstrijd tegen No< Ie wegen. Dat was niet prettig. Het was ook mo id lijk om kalm en rustig te blijven. Het belangri 51 ste was, dat we als ploeg in onszelf bleven gel jei ven. Dat is gelukt. Het valt niet te controleri ne maar ik had voor die wedstrijd tegen Joegoslai rla al het gevoel dat we het zouden redden. Godj gi dank heb ik gelijk gekregen.' „We maken met Spanje een nieuwe start het toernooi. We zijn nu van die druk hebben niks meer te verliezen. Natuurlijk hei Frankrijk een heel sterk elftal. Maar ik denk ze toch wel een beetje geschrokken zijn vani ze wedstrijd tegen Joegoslavië. Met een bee itu geluk kunnen we Frankrijk echt wel verslaalir Dat is geen grootspraak. on Die zege op Joegoslavië heeft ons enorm v( in zelfvertrouwen gegeven. We zijn voor niemaj m meer bang." Je In Portugal is het deze dagen Abel voor en Abel na Tienduizenden voetbalfans be zochten tijdens Euro 2000 het middeleeuwse Brugge. Fran sen, Tsjechen, Denen, Span jaarden en Joegoslaven. Ze kwamen allemaal op bezoek voor een van de wedstrijden in het Jan Breijdel-stadion. En al die supporters waren uiteraard ruimschoots voor het begin van de wedstrijd al in de stad aanwezig. De meeste fans had den waarschijnlijk nog nooit van Brugge gehoord. Dat was ook niet belangrijk. Er stond een stadion en dat was het eni ge wat telde. Het gedrag van alle aanhan gers uit diverse landen was heel voorspelbaar. Ze trokken vroeg of laat allemaal naar de binnenstad om daar ergens op een terrasje bier te gaan drin ken. Maar dan voltrok zich in sommige gevallen ook een waar wonder. De fans met nog iets van verstand in de boven kamer werden onherroepelijk gegrepen door de schoonheid van de stad Brugge. Bier drin ken? Zeker, heel erg lekker. Maar vervolgens werd het ter ras meestal verlaten om met een snel opgeduikelde platte grond de stad te verkennen. Een koddig gezicht. Bont uit gedoste supporters die zich vergaapten aan een van de monumenten in de stad. Of fans die zich met een grote grijns op het gezicht in een koetsje of rondvaartboot door Brugge lieten vervoeren. Met een pijnlijke nek als gevolg. Want het is bijna niet te doen om het oog op al dat moois te houden. Steeds weer verspringt de blik van de argeloze bezoe ker in Brugge. Maar meestal bleef het bij een oppervlakkige verkenning van de stad. Aan een bezoek aan een museum waagde het gros van de fans zich bijvoor beeld niet. Dat was jammer, want daardoor liepen ze in Brugge een prachtige tentoon stelling in kunstcentrum Oud Sint-Jan in de Mariastraat mis. Een tentoonstelling speci aal samengesteld voor Euro 2000. Holland-België luidde de naam, verdere introductie was overbodig. Elf Belgische en elf Nederlandse fotografen en schrijvers werd gevraagd om een persoonlijke visie op het fenomeen voetbal te geven. Het resultaat mocht er zijn, in één woord prachtig. De grote helden van het he dendaagse voetbal kwamen niet aan bod tijdens de ten toonstelling. Dus geen Cruijjf, Van Hanegem of Van Basten. Maar wel een serie prachtig portretten bijvoorbeeld van 'de jongens van zondagmiddag. Elf mannen op leeftijd die elke zondagmiddag in het park voetballen. Met besmeurde knieën en bezwete koppen lie ten ze zich op de gevoelige plaat vastleggen. 'De jongens van zondagmid dag.' Voetbal teruggebracht tot al zijn eenvoud. Voor dolge draaide fans zou een bezoekje aan Holland-België verplichte kost moeten zijn. gert van puk» Hier en daar steekt er een gitzwart haartje tussen zijn 'gouden' baard door. Én als Abel Xavier lacht, wiegt zijn gele kuif fier op en neer. De man achter hét kapsel van Euro 2000 lacht veel, en onbedaarlijk hard. Vooral als je hem voor zichtig voor de voeten werpt dat zijn nieuwe cou pe belangrijker is dan zijn prestaties. „Haar voetbalt toch niet, joh." ermelo mark caldenhoven Waar de Portugese voetbal ploeg zich opmaakt voor de kwartfinalewedstrijd tegen Tur kije, daar heeft Abel Xavier al één prijs binnen: die van opval lendste verschijning van het EK. Letterlijk. Want wie Xavier zegt, zegt kapsel. Hij heeft, zomaar op het veld van DVS in Ermelo, al spontaan een reclamespotje ingesproken voor de Roemeen se televisie. Het ging niet over shampoo. „Ik heb het niet gedaan om te showen of om anderen te laten zien dat ik zo nodig anders moet zijn. Het was puur per soonlijk. Uiterlijk is niet belang rijk. Het gaat erom hoe je van binnen in elkaar steekt. Ik heb wel zoveel grapjes en praatjes opgeroepen in onze kleedka mer dat de 'spirit' van Portugal momenteel super is. Of dat door mijn haar komt weet ik niet. Maar misschien heeft het ietsje bijgedragen." In Portugal is het deze dagen Abel voor en Abel na. De verde diger kampte een kleine week met een hamstringblessure, maar op het Iberisch schierei land ging geen sportprogram ma voorbij of het Portugese volk werd continu op de hoogte gehouden van zijn herstel. In Voor Abel Xavier zijn zijn voetbalprestaties belangrijker dan zijn opvallende coupe: „Haar voetbalt niet." zijn geboorteland is Xavier toe getreden tot een select groepje. Luis Figo, Rui Costa en - na zijn drie goals tegen Duitsland - Sergio Conceigao spreken meer tot de verbeelding, maar ze moeten deze dagen bij Portuge se populariteitspolls echter re kening houden met Xavier. De metamorfose doet won deren. Xavier, de cultheld. Hij moet hard lachen. „Het is niet mijn intentie om me anders voor te doen dan ik ben. Het is iets persoonlijks. De mensen moeten me ook beoordelen op het veld. Wat me tegenstaat in het profvoetbal is dat iedereen in de gaten wordt gehouden. Iedereen let op je. In tactisch opzicht is dat een coach, die je zegt hoe je moet voetballen. Verder moet je je mond hou den. Toen heb ik tegen mezelf gezegd: ik ga gewoon iets doen wat ik leuk vind. Voor mezelf." En Xavier valt op. Hoe anders was dat voor het EK? Op een veld met 22 acteurs hobbelde hij de laatste jaren anoniem mee. Bij Benfica, bij Bari en bij PSV. Twee jaar geleden zeeg Xa vier in Eindhoven neer. De ver FOTO REUTERS dediger viel zelden op. Hij im poneerde met zijn rasta-look louter meisjes en vrouwen. Technisch en tactisch schoot Xavier in het rampjaar onder Bobby Robson tekort. Eric Ge- rets kwam en Abel Xavier ging, naar Everton. „Ik heb het inder daad moeilijk gehad bij PSV. Ik ben de eerste die dat toegeeft. Maar of het allemaal mijn fout was? Het was in elk mijn beslissing PSV te verlag De omstandigheden forceer ïai dat. Ik heb met meneer Ge ir gesproken. Hij had me meer nodig en haalde nie spelers. Dat begreep ik probleem was dat er te veel rg tionaliteiten waren bij PSV, ill meeste jongens konden niet aanpassen aan het systirc waarin Nederlanders get* ld< zijn te spelen." In de eerste groepswedsfco tegen Engeland, nota ben jti Eindhoven, fungeerde X; >p als betrouwbare rechtsback as speelde, net als tien ani raspaardjes, gedreven. Port fj won en stal talloze harten.' derland, Italië en Portugal van de acht kwartfinalisten it zonder puntverlies. Port 1 komt morgen in de Arenas tegen Turkije. Portugal danst al samba. Maar Xavier, die is ;n steld van een hamstringble nl: re en hoopt terug te keren 1 basis, tempert de euforie, gaat fantastisch. Ons optie tri is heel belangrijk voor de tatie van Portugal. Alleen n ten we nu niet hard van lopen." Volgens de balgrootheid Eusebio is de dige generatie klaar voor d tieme troonsbestijging. Xi rn wil zover niet gaan. Nog Ie „We respecteren wat Eus tie zegt. Voor ons is hij god. Ei oi hij dat heeft gezegd, moetei nc heel blij zijn. Maar de mei td moeten nu niet ineens dei dat wij als de verrassing vai el toernooi zomaar even a cl doorgroeien. Historisch ge ip blijft Portugal een klein voe land. Wij doen tenslotte nie tijd mee aan 'The WK's ofEK's." Maar wat als Portugal nale haalt of de titel wint 5 vier lacht. „Dan moet ik mijn haar verven. Nou, denk ik nog lang niet aan." :e nil 9 Eve d C ril VIJF VRAGEN AAN... In de rubriek "Vijf Vragen' geeft een speler, trainer of be geleider van Oranje antwoord op een aantal uiteenlopende vragen. Vandaag: Edwin van der Sar. Edwin van der Sar (29-10-70 te Voorhout, 49 interlands) ver maakt zich opperbest in het trainingskamp van Oranje. Hij komt zelfs tijd tekort. 1Een mooi leven, hier in Hoenderloo. „Je kunt weinig kanten op. Ja, even naar het zwembad, maar daar zitten jullie journalisten meestal. We worden vaak ook gewaarschuwd dat jullie er aan komen." (dit antwoord is doorspekt met typische 'Sar'- humor: droog). 2) Vermaken jullie je wat? „Je hebt op zich niet eens zo heel veel tijd om andere din gen te doen. We trainen toch wel regelmatig, vind ik. Je hebt je eten, de rust die je moet pakken en 's avonds heb je dan de wedstrijden die je wilt zien. Dan heb je Villa BvD of Huis van Oranje. Maar je hebt het hier goed." „We hebben hier de dagelijkse sores niet. Je hoeft nergens aan te denken, alles wordt voor je gedaan. Op het moment dat je thuis komt, een dag vrij hebt, dan moet je je eigen bord weer opruimen. Dat soort dingetjes. Als je jonge kinderen hebt, zo als ik, en je moet er iedere nacht uit, zoals ik laatst Kraji- cek op tv hoorde zeggen die tij dens Rosmalen gewoon thuis slaapt, dan heb je natuurlijk ook geen rust." Edwin van der Sar. 3) Hier, in de bossen, is het één en al rust? „Nou, je gaat ook eens een vi- deootje kijken, je e-mailt wat, je belt wat. En de dag is al weer om. Ik had een aantal dingen meegenomen om in mijn vrije tijd wat mee te doen. Een Itali aanse cursus, ik heb een digi tale camera gekocht om wat mee te rotzooien. Foto's op mijn computer te zetten en zo. Daar ben ik nog niet aan toe gekomen." 4) Ben je nu nog Italiaans aan het leren? We hoorden je toch daarnet in rap Italiaans ant woord geven. „Kijk, als het over voetbal gaat, of over algemene dingen, dan red je je wel. Tegen wie speel je morgen? Of de dagelijkse din getjes: hoe gaat het met je? Met je kinderen? Daar kom je alle maal wel uit. Geen probleem. Als het verder gaat, dan wordt het wat moeilijker. Als je goot steen thuis verstopt is, en je FOTO GPD JAAP DE BOER moet dat duidelijk maken aan iemand, dan heb je toch een probleem. Vertel het maar..." 5) Wat is een gootsteen in het Italiaans? „Ik weet het niet. En dat be doel ik nou. Daarom doe ik dus deze cursus." ype minkema OPINIE AMSTERDAM GUSBERT SPIERENBURG De Europees titelverdediger (Nederland) en de regerend wereldkampioen (Duitsland) werden volledig verrast door een team, dat zich nauwelijks serieus had geprepareerd. Op het fenomeen van de wetenschappelijke voorbereiding, dat zo'n beetje heilig was verklaard, werd een diffuus licht geworpen. De Denen maakten vooral plezier - het zou hun belangrijkste wapen worden. In de eerste twee weken van Euro 2000 is de meeste indruk achtergelaten door twee ploegen, Frankrijk en Portugal, die opmerkelijk relaxed en onbezorgd te werk gingen. De inspanningen leken hen ogenschijnlijk geen enkele moeite te kosten. Plezier in het werk bleek een doorslaggevende factor. Het is een terrein waarop ook Oranje nog veel werk te verzetten heeft. Als er een is die dit onderkent, is het de Nederlandse bondscoach wel. De bewieroking van het Latijnse voetbal is niet overdreven. De dribbelaars komen tot volle bloei, ook tegen de zogeheten strak georganiseerde verdedigingen. Het is een interessante ontwikkeling, het is het antwoord op het zo langzamerhand in De Denen werden in 1992 in Zwe den voor de eerste keer in de ge schiedenis Europees kampioen, tot ontsteltenis van Nederland en Duitsland. De twee grootmachten gingen respectievelijk in de halve finale en in de finale onderuit te gen een stelletje vrijbuiters. Door de uitsluiting van Joegoslavië was er op het laatste moment een plaatsje vrijgekomen. ongerede geraakte computer-voetbal. Terug naar de basis - het is al jaren het stokpaardje van Cruijff. Niet zonder reden is hij al jaren een warm pleitbezorger van het straatvoetbal. De goeroe mag dan vaak niet te volgen zijn, op Euro 2000 is zijn gelijk bevestigd. Als Oranje, zoals woensdagavond, door Frankrijk B op zeker ogenblik vrolijk wordt weggetikt, is dat een serieuze waarschuwing. Duitsland en Engeland op een en dezelfde avond naar huis - het was bijna te mooi om waar te zijn. De historische uitschakeling betekende een overwinning van het voetbal en tegelijkertijd een zegen voor de organisatie die in een ldap van een grote zorg was bevrijd. Erich Ribbeek nam meteen ontslag, hij had geen andere ke In het belang van Engeland had Keeg* voorbeeld van z'n collega moeten vol De boys van Keegan maakten een luste en uitgebluste indruk. De tol van een en slopend seizoen doet zich hier zon twijfel gelden. Er zijn er meer die te lijt hebben. Ook Raul (Real Madrid), Guari (FC Barcelona), Cocu (FC Barcelona), Bergkamp (Arsenal) en Overmars (Arse blijven in de Lage Landen ver verwijdei van hun normale vorm. Het elfde Europees kampioenschap 1 gaat een interessante laatste week tegemoet, en mogelijk ook weer een attractieve, zeker als de doelpunten t vallen als rijpe appelen zoals tot dusi het geval is. Het verdriet in België is gro niet eerder in de geschiedenis was het gastland voor de kwartfinales al uitgeschakeld. De lol is er nu natuurlijk beetje af in Vlaanderen en Wallonië, m gelukkig is Nederland er nog om het fe zonder grenzen kleurig te stemmen. Gijsbert Spierenburg is verslaggever bij Gemeenschappelijke Pers Dienst (GPD) 11 Wat wordt het F.K-lic 10.50: Huis van Oranje. Herhaling v. uitzending van gisteren. 19.55: EK Journaal. Aandacht voor de voorbereidingen van het Nederlands elftal op de EK-kwartfinale. 20.30: Dit was het nieuws. Raoul Heertje cn Peter Heerschop geven samen met Mar- göt Ros en Wimie Wilhelm op geheel eigen 22.45: Het Huis van Oranje. Vandaag de voetballers strijden om "De rrukendoos'. Ze worden beoordeeld door een deskundige jury. die onder andere bestaal uit Willem II- speler Yassine Abdetlaoui Presentatie: Paul de Leeuw en Man Smeets. NEDERLAND 3 19.55: The Comedy Factor,'. Stand-up comedians voorzien het EK voetbal van een gepaste vrolijke noot Vandaag treden op: rtl 4 18.00: RTL nieuws. Nieuwsuitzending met speciaal Euro 2000-blok. 20.00: Dc vrienden van Amstel LIVE' EK- versie van dit muziekprogramma gepresen teerd door Manuela Kemp en Willem van Hanegem vanuit café Wilhelmina uit Eind hoven. 23.00: Villa BvD. Frits Barend en Henk van Dorp volgen het Nederlands elftal tij dens het EK voetbal. Vaste gast: Jan Mulder. Big Brother Ruud verzorgt de reportage 'De it land. Een oranjebus trekt door het land om vermakelijke n van oranjefans op te sporen. 19.25: De Oranjestraat Pro( waarin wordt gestreden om de o Oranjestraat'. Welke straat is het m sierd en weet de titel 'De Oranjes het EK 2000' in de wacht te slepen! I tator is Sjaak Bral, hij wordt ge*= door de gebroeders De Gier SBS6 22.30: Hart van Nederland. Heil programma Hart van Nederland aandacht aan Euro 2000 middels s journaal. Op de oranje bank' van<B judo-kandidaten voor de OlympW len; Dennis van der Geest, Ben Sonj en Maarten Areas. Behalve op 'de ten gaat Hans Kraay vandaag »Ms doën.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 22