De spelers van Oranje zijn boos Joegoslavische coach op de bluftoer Euro 2000 scheidsrechters maken zich zorgen over veiligheid UEFA tevreden over arbitrage Jatthaus: Rentree ras een grote fout Bergkamp weer tegen 'etterbak' RIJDAG 23 JUNI 2000 301 zondag, 25 |uni 18.00 uur In De Kuip te Rotterdam kwartfinale EK 2000 historie 1 28,2 gem. leeftijd selectie 28,2 1 7 doelpunten voor 7 2 doelpunten tegen 7 ifijjJJJJ 8 gele kaarten 8 li !ij]j)r 0 rode kaarten 3 EK historie 89 EK-wedstrijden 77 56 gewonnen 43 k, 195 EK-doelpunten 153 1 Eerdere ontmoetingen: 01-11-1967 Nederland - Joegoslavië 1-2 11-10-1970 Nederland - Joegoslavië 1-1 04-04-1971 Joegoslavië - Nederland 2-0 31 -05-1975 Joegoslavië - Nederland 3 - 0 19-06-1976 Joegoslavië - Nederland 2-3 03-06-1990 Joegoslavië - Nederland 0 - 2 25-03-1992 Nederland - Joegoslavië 2 - 0 29-06-1998 Nederland - Joegoslavië 2 -1 n speciale commissie van de UEFA ligt zich vandaag over het 'muntinci- nt' waarbij de Franse scheidsrechter lies Veissiere lichtgewond raakte. De liter kreeg na het fluiten van de wed- ijd Joegoslavië-Spanje (3-4) woensdag Brugge muntstulcken tegen het hoofd worpen. De Belgische politie heeft in rband met deze zaak twee Joegoslaven arresteerd. In de eindfase van de wedstrijd wist mje een 3-2 achterstand om te bui- n in een overwinning. Eerst werd de anse scheidsrechter twee keer op het ld belaagd door woedende Joegoslavi- ïe fans. Na afloop van de wedstrijd, larin hij Spanje een discutabele straf- hop toekende, wierpen de supporters m munten naar het hoofd. Veissiere heeft geen klacht ingediend, it heeft de Belgische rijkswacht giste- i gezegd. Wel stuurde hij de speciale mmissie van de UEFA een brief over het voorval. De scheidrechters van Euro 2000 hebben hun bezorgdheid uitge sproken over de gaten in het beveili gingssysteem. De Schotse scheidsrech ter Hugh Dallas: „De wedstrijd van woensdag haalde onplezierige herinne ringen naar boven." Twee seizoenen ge leden gooide een fan een voorwerp te gen het hoofd van de Schot tijdens Cel tic - Rangers. Dallas: „Zo'n 'munt-incident' kan een scheidsrechter een aantal wedstrijden beïnvloeden. Als het voorval hem parten blijft spelen, moet hij met fluiten stop pen. Arbiters op dit niveau willen niet dat zoiets met hen gebeurt." Joseph Mifsud, voorzitter van de scheidsrechterscommissie, zegt dat dit incident uitgezocht moet worden door de speciale commissie van de UEFA. Hij wees de suggestie van de hand dat de stadionomheining weer moet terugko men om de scheidsrechters te bescher men. „Wij zijn zeker bezorgd over wat er ge beurd is, maar het is niet gerechtvaar digd stadions er daarom weer uit te la ten zien als gevangenissen." Dallas opperde dat de Britse methode misschien een oplossing kan zijn. „In de Britse stadions is veel politie en hangen camera's. Die registeren de positie van de relschopper en zijn stoelnummer. Daarop kan dan actie worden onderno men." Diverse belangrijke momenten hebben ze intussen al gemist, maar toch is de Europese voetbalunie UEFA tevreden over het werk van de dertien arbiters in de voorronde van Euro 2000. „De eerste indruk is positief', constateerde de scheidsrechters commissie gisteren in Brussel. Vol gens de Maltees Joseph Mifsud, voorzitter van de scheidsrechters commissie, wordt het werk van de arbiters en hun assistenten enorm In de ogen van het beoordelings comité hebben de gemaakte fouten geen beslissende invloed gehad op de resultaten. Acht scheidsrechters, onder wie de Nederlander Dick Jol, mogen hun werk voortzetten. Het zelfde geldt voor tien assistent- scheidsrechters. ÏSELDORF DPA/ANP thar Matthaus beschouwt zijn rentree in de Duitse nationale leg als een grote fout. De 39-jarige recordinternational gaf dat teren onomwonden toe in het tijdschrift Kicker. Matthaus was dan ook niet echt blij dat hij tijdens Euro 2000 de jlpaal van 150 interlands haalde. „Op zo'n jubileum zou men its moeten zijn. Nu kan het me geen barst schelen na al die vuil- aiterij de afgelopen weken. Als ik dat maar even had kunnen moeden, was ik nooit teruggekomen." i'ooral de afgang dinsdag in de Kuip tegen de tweede keus van rtugal (0-3) deed de voormalige vedette van Bayern München n. „Ik wilde geloven dat het maar een nare droom was. Maar het sde harde werkelijkheid", aldus Matthaus. lij de Duitse media bestonden voor aanvang van het EK al twij- s over de nummer 10. Eerst na de teleurstellende 1-1 tegen Roe- nië en vervolgens na de 0-1 tegen Engeland sabelde de (roddel) ts de gelouterde Matthaus genadeloos neer. Hij was te oud, kon it meer mee op het hoogste niveau. De routinier wilde de hand- ek in de ring gooien maar bondscoach Ribbeek sprak zijn ver- uwen in hem uit. Matthaus maakte dan ook de teloorgang van I Duitse voetbal tegen de Portugezen voor de volle negentig mi- ten mee. )e fluitconcerten van al die Duitsers op de tribunes deden hem htbaar pijn. Terug in het trainingskamp bij Vaals zetten veel spelers het op i zuipen, aldus Matthaus met walging. „Het is een zwijnerij en akterloos als enkelen na zo'n erbarmelijke wedstrijd en zo'n imatisch slecht EK gaan zuipen. En dat ook nog in het open- ar", haalde Matthaus hard uit naar zijn (voormalige) teamgeno te prof van New York/New Yersey MetroStars bepleit een totale loonmaak binnen de nationale ploeg. Of een ommezwaai snel sportief eerherstel leidt, Matthaus betwijfelt het. Meedoen aan WK in 2002 wordt moeilijk. Duitsland moet oppassen dat het niet jarenlang gaat ontbreken het toneel van de grote toernooien." Volgens Boskov was Oranje twee jaar geleden beter Het theater van de pokerfaces opende gisteren zijn poorten in Edegem, nabij Brussel, waar de Joegoslaven zich ongebroken presenteerden na de bewogen afsluitende groepswedstrijd te gen Spanje (4-3). Het zelfver trouwen lijkt niet door de mira culeuze nederlaag aangetast. Zondag wacht Nederland in de kwartfinale, de grote favoriet.' Toch? Coach Vujadin Boskov zegt achteloos dat het Oranje van twee jaar geleden beter was. Toch had hij liever Frankrijk getroffen. Tegen de Fransen heeft Joegoslavië in het verle den vaak goede resultaten ge boekt, weet de oude meester. Met het oog op de aanstaande wedstrijd tegen Nederland wor den de gedachten echter onver mijdelijk bepaald door de meest recente herinnering: de achtste finale van het wereld kampioenschap van 1998. In Toulouse won Oranje destijds met 2-1. Bij een 1-1 stand, door doelpunten van Bergkamp en Komljenovic, miste Mijatovic een strafschop. In de laatste minuut bezorgde Davids Oran je de nipte zege met een vlam mend schot. Dat luidde de om slag in van de populariteit van de tot dan beschimpte midden velder. Het betekende tevens de hereniging van Davids met Guus Hiddink, de bondscoach die hij bij het EK van twee jaar eerder publiekelijk had ge schoffeerd. In de afgelopen tien jaar speelde Oranje drie wedstrijden tegen Joegoslavië. Ze werden alle in Nederlands voordeel be slist. Het duel in Toulouse werd voorafgegaan door twee vriend schappelijke interlands die bei de in een 2-0 zege voor de Ne derlandse ploeg eindigden, in 1992 in Amsterdam en in 1990 in Zagreb. Boskov ging gisteren, tamelijk doorzichtig, op de bluftoer om de aandacht van de cijfers af te leiden. „Het Nederlands elftal van twee jaar geleden was beter dan dat van nu", zei hij ogen schijnlijk met stellige overtui ging. „Ze hadden toen meer na men in de ploeg, het waren an dere spelers ook." Andere spelers? Het oude brein is toch even vertroebeld. Het Nederlands elftal trad eind juni 1998 aan met acht spelers die zondag normaal gesproken ook in de basisopstelling wor den opgenomen. Als Numan wordt gehandhaafd als links achter, worden dat er zelfs ne gen. In Toulouse speelde Oranje in de volgende opstelling: Van der Sar; Reiziger, Stam, Frank de Boer, Numan; Ronald de Boer, Seedorf, Davids, Over- mars; Bergkamp, Cocu. Ronald de Boer en Seedorf behoren momenteel niet tot de eerste keus van bondscoach Frank Rijkaard. Kluivert ontbrak twee jaar geleden met een blessure. Ook bij de Joegoslaven ston den er op die juni-avond in Frankrijk acht spelers in het veld die tegenwoordig onder Boskov nog steeds vaak aan de aftrap verschijnen: doelman Kralj, Djorovic, Mihajlovic, Komljenovic, (de zondag ge schorste) Jokanovic, Jugovic, Stojkovic en Mijatovic. Saveljic, die destijds inviel, kwam tijdens Euro 2000 ook al in actie. In de personele bezetting is er derhalve aan beide kanten opvallend weinig veranderd. Toch ziet Boskov een groot ver schil. „Wij spelen nu veel offen sieven" Dat komt tot uiting in de merkwaardige cijfers van Joego slavië bij Euro 2000, die schril afsteken bij die van Oranje. Maar Boskov duldt geen enkele bedenking: zijn team is op de goede weg en daarbij bedient het zich van de juiste metho den. Dat is tijdens deze bijeen komst in Edegem de bood schap. Wie daaraan twijfelt, krijgt met de coach te doen. Hij moet zich verdedigen, als het harde optreden van zijn spelers ter sprake wordt ge bracht. Drie rode en acht gele kaarten verzamelden ze al. Bos kov neemt het woord. Aan de intonatie te horen formuleert hij enkele krachtige zinnen. Als hij klaar is, zegt zijn blik tegen de tolk: zo moet het genoeg zijn, over met het gezeur. Joe goslavische journalisten ap plaudisseren. Volgens de tolk heeft Boskov gezegd dat Joego slavië in zijn ogen door de arbi trage wordt benadeeld. Waar om krijgen zij zoveel kaarten en andere landen voor soms even ruw spel niets? Met tegenzin wijdt Boskov zich aan een nadere beschou wing van het Joegoslavische doelsaldo. Zeven doelpunten voor - alleen Portugal, Neder land en Frankrijk maakten er in de eerste ronde ook zo veel. Maar ook zeven tegen - alleen Denemarken incasseerde er meer, acht. Het spel is niet con stant, de houding vaak te non chalant. Boskov, met zijn uil smijter voor vandaag: „Het lijkt mij toch een betere manier van voetballen dan die van Enge land en Duitsland." Garcia-Aranda fluit Nederland irussel De wedstrijd Nederland - Joegoslavië in de kwartfinale fan Euro 2000 staat zondagavond in Rotterdam onder leiding ian de Spanjaard José Maria Garcia-Aranda. Dick Jol krijgt ook ■en wedstrijd in de kwartfinale. De Hagenaar leidt zaterdag in imsterdam het duel tussen Portugal en Turkije. De Italiaan lerluigi Collina is aangewezen voor Frankrijk - Spanje in Brug je. Italië - Roemenië (Brussel) wordt geleid door de Portugees fitor Manuel Melo Pereira. Entreegeld in beslag genomen ;eel» De training van Italië op het sportcomplex van Verbroe- lering Geel trekt elke dag honderden Belgische supporters en taliaanse tifosi. Da's mooi, bedacht de club, daar kunnen wij :en slaatje uit slaan. Dus werd er woensdag entree gevraagd: I0O Belgische francs. Er waren al 178 kaartjes verkocht toen de taliaanse bond de hulp van de Stichting Euro 2000 inriep. Die chakelde de politie in, waarna Verbroedering Geel werd verho len nog langer entree te heffen. De opbrengst van 17.800 francs een kleine 1000 gulden) werd door de politie in beslag geno- nen. Daum niet beschikbaar als bondscoach fAALSChristoph Daum is niet beschikbaar als bondscoach van Hiitsland. De huidige trainer van Bayer Leverkusen maakte gis- eren in het voetbalmagazine Kicker een einde aan alle specula- ies. Pers en voetbalkenners zien in Daum de ideale opvolger ian de afgelopen woensdag opgestapte Erich Ribbeek. Daum 46) is ook niet in voor een dubbelfunctie, trainer bij zowel Bay- rals bij de Duitse voetbalbond (DFB). Hij verklaarde dat hij ijn contract bij Bayer 'hoe dan ook zal uitdienen'. Het contract lindt hem nog een jaar aan Leverkusen. Eeyenoord weer in gesprek met Bosvelt IOENDERLOOFeyenoord gaat opnieuw onderhandelen met Paul losvelt over een nieuw contract. De club nam daartoe zelf het nitiatief, nadat eerdere onderhandelingen waren mislukt. Bos- elt staat nog tot 2002 onder contract, maar Feyenoord wil hem inger vastleggen. Tot nu toe verliepen de gesprekken tussen lub en speler moeizaam. Bosvelt: „Ik was en ben teleurgesteld, lat gevoel moet eerst uit de wereld. Als een club je graag wil be- ïouden, moet het bestuur dat ook laten blijken." Geen training in Arena rmelo Portugal en Turkije trainen vandaag niet in de Amster- lam Arena in een poging de grasmat de sparen voor de kwartfi- lale. De Arena heeft beide teams verzocht elders te trainen voor Ie kwartfinale van morgen. Normaal mogen teams een dag oor de wedstrijd een uurtje oefenen op het wedstrijdveld. Het 'ortugese team traint volgens hun woordvoerder José Freitas ip hun basiskamp in Ermelo. Wel zal het team zaterdag ruim oor de aftrap om 18.00 uur in de Arena aanwezig zijn, zodat de pelers er tenminste nog een kijkje kunnen nemen. tleespelen Ronald de Boer onzeker IOENDERLOORonald de Boer zou spelen tegen Frankrijk, maar loor een nieuwe blessure in zijn linJcerlies moest hij afhaken, lijdens de geheime training op de dag voor de wedstrijd tegen Ie Fransen kreeg de speler van Barcelona opnieuw last van de les. Gisteren trainde hij niet mee met de groep. Hoe ernstig het s, konden De Boer en de medische staf gisteren nog niet zeg- ;en. Of hij zondag kan spelen in de kwartfinale tegen Joegosla- ië, is onbekend. Doelman Edwin van der Sar trainde apart. Hij evalideert van een verrekking in zijn linkerdijbeen, maar ver- facht wordt dat hij wel in actie komt tegen Joegoslavië. HOENDERLOO CPP Dennis Bergkamp noemde hem heel kort geleden nog een 'etterbak'. In de kwartfi nale komt de schaduwspits van Oranje hem weer tegen: de Joegoslaaf Sinisa Mihajlo vic. Twee jaar geleden, bij het WK, vochten de twee bloedstollende duels uit. Dieptepunt in de weinig frisse confrontatie was de wraakactie van Bergkamp op zijn bewaker. Na een duel sprong de Nederlander over de Joegoslaaf heen. Heel erg zichtbaar plantte Bergkamp zijn schoenen in het lichaam van Mihajlovic. De arbiter had het incident niet waar genomen. Aan de actie was van alles en nog wat vooraf gegaan. „Mihajlovic doet de vrese lijkste dingen in een wed strijd. Hij spuugt je zo in je mond. Ja, hij heeft mij ook gespuugd. Maar ook ge schopt, geslagen. Alles. Hij speelde zó irritant." Bergkamp liet zich even gaan. „Ik denk dat mijn nop pen nu nóg in zijn rug staan." Bergkamp en zijn gehate tegenstander komen elkaar zondag in Rotterdam waar schijnlijk minder vaak tegen. De Nederlander speelt in dit toernooi meer vanaf het middenveld. Een saillant detail: de scheidsrechter van twee jaar geleden is komende zondag wéér de leidsman. Het is de Spanjaard José Maria Garcia Aranda. Genoemd naar... AMSTERDAM Het is niet velen opgevallen, maar de journalisten van The Guardian wel: de voor naam van de voortreffelijke Franse middenvelder Mi- coud. Micoud is geboren in 1973, hij draagt rugnummer 14 en hij heet... Johan. Naar wie zouden zijn ouders hem ge noemd hebben? Juist. Vader Micoud was een enorme fan van Cruijff. Frank de Boer neemt kritiek van Cruijff al tijdje niet meer serieus Frank de Boer laat zijn wenkbrauwen nog een stukje zakken tot de stand 'zeer boos', en zegt: ,,Ik neem de kritiek van Cruijff al een tijdje niet meer seri eus." Ho, ho, het gaat hier wel over Europa's beste voetballer van de vorige eeuw, het standbeeld Jo han Cruijff. De Boer: „Ja, nou en? Ik hoef daarom toch niet met hem mee te gaan?" De spelers van Oranje zijn boos. Op criti cus Johan Cruijff. Heel boos. Dennis Bergkamp neemt zelfs een zwaar woord in zijn mond. Wie Oranje niet in de finale wil zien, is wel heel erg zieke lijk. HOENDERLOO YPE MINKEMA De uithaal na de wedstrijd te gen Frankrijk kwam onver wacht. Had hij niet eerder dit toernooi zalvende woorden ge sproken toen het juist niet zo goed was gegaan? Daarom kwam de klap des te harder aan. En waren de reacties dien tengevolge net zo hard. Of mis schien wel harder. De één di rect, zoals Frank de Boer, de ander subtiel, maar dodelijk. Dennis Bergkamp noemt de naam van de criticus niet één keer. De voetballer raakte het doelwit keer op keer. Oranje, over kritiek en zelfkri tiek. Cruijff over Frank de Boer: „Hij moet meer het initiatief ne men, meer aanvallende impul sen geven. Frank de Boer over Cruijff: „Ik snap dat niet, hoor. Die kri tiek op Davids, als je ziet wat die jongen voor werk heeft ver zet. Hij was één van de beteren op het veld. En dan gaat hij er kritiek op leveren. Weet je wat het nadeel is? Dat heel veel mensen het gaan geloven. Dat je gewoon een negatieve ten dens krijgt. Dat vind ik niet te recht. Ik snap niet wat zijn be doeling is, wat er achter zit. Hij heeft zo veel invloed bij zo veel mensen. Ik geloof dat de ge broeders Witschge ook al gin Frank de Boer wordt er moe van zich te moeten verdedigen tegen de kritiek van Johan Cruijff. foto gen meepraten met hem. Het is vervelend. Je moet je er weer te gen verdedigen. Daar word je moe van." „Zoals over mij, dat ik meer initiatief moet nemen. Ik ben gewoon centrale verdediger, ik heb gewoon een tegenstander. Als ik de bal heb, komt er heel snel een man op me af. Moet ik dan gaan passeren, achterin? Eén tegen één?" Zelfkritiek: „Wij zeggen niet dat we goed zijn. Iedereen heeft toegegeven dat we tegen Tsje chië geen goede wedstrijd heb ben gespeeld. Ik vind dat we kritisch genoeg op onszelf zijn. We zijn nog geen top, maar we zijn groeiende." Cruijff over Cocu: Zwak tot zeer zwak. Cocu over Cruijff: „Die kritiek van Cruijff, dat is niets nieuws. Het maakt me niet uit wat hij over mij zegt. Dat is zijn me ning. Ik ben wel gewend dat hij heel kritisch is. Ook andere ex- voetballers schijnen heel nega tief te zijn. Misschien is dat een tendens. Misschien nemen ze het van elkaar over. Of ver wachten ze te veel van ons. We hoeven niet per definitie bij kri tiek de kont tegen de krib te gooien. Maar ik denk ook niet dat we al te kritisch moeten zijn. Misschien hebben we niet drie wedstrijden lang negentig minuten lang fantastisch ge speeld, maar ik vind dat we ook goede momenten hebben ge zien. Het negativisme moet niet de overhand nemen." Zelfkritiek: „Ik zeg ook niet dat de specialisten ongegronde kritiek hebben. Ik zie de wed strijden niet allemaal terug. Er zijn altijd dingen die beter kun nen." Cruijff over Davids: Laat hem zijn mond eens houden! Bemoei je er niet mee, ga voet ballen!" Davids over Cruijff: „Cruijff is een kenner, maar hij staat niet in het veld. Er zijn dingen die hij niet weet." Cruijff over Bergkamp: „Vond ik zeer zwak." Bergkamp over Cruijff: ,,Als iedereen het zo goed weet, moet hij maar naar het trai ningsveld komen en lekker met de bondscoach overleggen. Die heeft de leiding op dit moment en daar luisteren we naar. Ik vind dat Rijkaard het heel goed weet." En dan, de dodelijke steek: „Hij is iemand die wél een prijs heeft gewonnen met Oranje, hè? En dat kunnen er weinig zeggen, denk ik." Inder daad, Cruijff won veel, maar niet met Oranje. Bergkamp, vervolgens: En dan: „Ik neem toch aan dat het hele land ach ter ons staat, dat iedereen ons in de finale wil zien. Als je dat niet wilt, ben je toch wel erg ziekelijk." „Ik vind het wel frappant dat er altijd kritiek is. Drie gespeeld, negen punten. Met Polen en Roemenië mee hebben we er nu vijf op rij gewonnen. Ik vind het vooral jammer omdat het geen opbouwende kritiek is. Het is een beetje uit de lucht gegrepen allemaal, en meer van: mijn mening moet ook maar eens naar buiten komen Dat vind ik toch zonde, want het helpt ons niet. Als je wél wat wilt bijdragen, moet je dat toch op een positieve manier doen. Als je dicht bij de bonds coach staat, wie het dan ook is, kun je toch gewoon de telefoon pakken."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 21