Onpartijdi architect wi bemiddelen Licht en ruimte voor nieuw Daltonsysteem v n n €2 U Geld voor kanoroutes rond Kagerplassen Waterwijk Leimuiden valt in goede aarde Vandalisme en vernielingen koster Alphen jaarlijks meer dan zeven t( Lyklema acht compromis m ondernemingsraad mogelijks VRIJDAG 23 JUNI 2000 Zeilcursus voor 'Dolle Mina's' qude-weteringZeilschool Braassemermeer biedt 'Dolle Mina's' voor de vierde achtereenvolgende zomer een zeilcursus. Van 17 juli tot 22 september zijn er voor beginnende en gevorderde zeilsters tien lessen van een dagdeel. De kosten bedragen 575 gulden. Inlichtingen: 071-3314348 Inloophuis biedt warme maaltijden aan alphen aan den rijn Inloophuis het Open Venster in Alphen aan den Rijn gaat goedkope warme maaltijden verstrekken. Vanaf 7 juli ontvangen twee vrijwilligers elke vrijdagmiddag tussen 12 en 13 uur bezoekers die voor vier gulden een warme hap kun nen komen eten. Het inloophuis aan de Paradijslaan is bedoeld voor mensen die behoefte hebben aan gezelschap, een praatje of een kop koffie en voor dak- en thuislozen. Het Open Venster heeft voor de maaltijdvoorziening subsidie gekregen van de ge meente. Twee gewonden bij botsing op A4 roelofarendsveen Bij een kop-staartbotsing op rijksweg A4 zijn twee Duitsers gewond geraakt. Gisteren reed een 22-jarige auto mobilist uit Aken achterop de auto van een 47-jarige man uit Almere. Laatstgenoemde kon zijn weg vervolgen, maar de auto van de Duitser raakte zo zwaar beschadigd dat hij moest wor den afgevoerd. De bestuurder en een 17-jarige vrouw die met hem meereed moesten beiden met onbekend letsel naar het Rijnland Ziekenhuis. Boskoopse racefietser verongelukt vusTEen 46-jarige racefietser uit Boskoop is gisteravond op de West Vlisterdijk in Vlist dodelijk verongelukt. Bij een poging om een tegemoetkomende automobilist te ontwijken, kwam de onfortuinlijke fietser pal voor de auto ten val. De 24-jarige be stuurster uit Schoonhoven kon de man niet meer ontwijken. De fietser was op slag dood. De Boskoper maakte deel uit van een groep van vijf fietsers, die in waaierformatie naar Schoonhoven reed. De voorste fietser zag de auto aankomen, waarschuwde de rest van de groep, maar bij de uitwijkmanoeuvre raakte de Boskoper uit balans. Laatste kans op redding Nieuw Werk De Zwammerdamse architect Boot doet een laats j ging om een alternatief te vinden voor de sloo iL Nieuw Werklust. Op verzoek van de Stichting Indu ee Erfgoed Leiden (Stiel) bemiddelt hij maandag als ne hankelijke voorzitter tussen wethouder Uljee van woude en de eigenaren Blanken van de oude di j nenfabriek in Hazerswoude-Rijndijk. Volgende donderdag besluit de gemeenteraad of Nieuw W<^ tegen de vlakte gaat. hazerswoude-runduk i^nPn. flAi - ILLUSTRATIE PR kaag/bollenstreek Het Zuid-Hollands Bureau voor Toerisme gaat drie kano routes aanleggen rond de Ka gerplassen en richting de Bol lenstreek. Het heeft daarvoor subsidie gekregen van de pro vincie Zuid-Holland. In totaal trekt de provincie 1,7 miljoen gulden uit voor zogenoemde 'groene projecten'. Ook voor de beeldenroute van Wijk en Wouden is extra geld beschik baar. Daarvan wordt een speelse bewegwijzering aan gelegd vanuit de dorpen naar de beelden. De Vereniging voor Agra risch Natuur en Landschaps beheer Wijk en Wouden ge bruikt de 75.000 gulden om stoeptegels met de afbeelding van een schaap te maken. Die leiden bezoekers naai- de beel den in de polder tussen Ha- zerswoude en Zoeterwoude. De routes voeren langs boer derijen die hun deuren ope nen voor het publiek. H. Broekmeulen van het Zuid-Hollands Bureau voor Toerisme is blij met de ruim 57.000 gulden die beschikbaar is gesteld voor de kanoroutes. Daarvan worden de routes be- wegwijzerd, steigers aange legd en panelen geplaatst met informatie over het gebied. De eerste route gaat naar Sassen- heim, Noordwijkerhout, De Keukenhof en Lisse. De twee de route voert hoofdzakelijk over de Kaag. De derde route vaart richting Warmond, het Joppe en Rijpwetering. Gedeputeerde Staten zetten verder geld in om in heel Zuid-Holland het verbouwen en verkopen van biologische producten te stimuleren, ook in de horeca. Het 'wildste' model van de Leimuidense waterwijk, met links de uitgebreide Drecht. Huizen langs verbrede Drecht niet alleen voor happy few' tim brouwer de koning De schetsen voor een nieuwe 'waterwijk' in Leimuiden zijn in goede aarde gevallen. Bij de presentatie van plannen voor huizen ten westen van de Beu kenlaan vergaapten Ja- cobswoudse politici zich deze week aan de kleurrijke ruwe schetsen van ingenieur Nuhn van RBOI, waarin het watertje De Drecht een prominente plaats krijgt. Inhoudelijk lieten zij zich nog nauwelijks uit over de 282 respectievelijk 255 hui zen die het bureau tot 2018 in het gebied tussen de Beuken laan en de Drecht wil bouwen. Alleen het CDA vreesde voor al te ambitieuze plannen. Nuhn probeerde de angst voor te dure huizen weg te ne men door te stellen dat de ge schetste panden geen miljoen gulden per stuk kosten. ,,Ze zijn niet uitsluitend voor de 'happy few'. Wel ben ik verliefd op de ze schets", zei Nuhn terwijl hij de tekening met het meeste wa ter aanwees. Bij zijn vijf-jarenplan voor 65 a 70 nieuwe huizen in Leimui den met mogelijkheden tot uit bouw was Nuhn uitgegaan van drie ontwerpen: het strakke 'schering en inslag', 'beweging' en 'waterland'. Aan de hand van reacties van de gemeente Jacobswoude kwam het bureau met twee nieuwe varianten waarin het water een grote rol speelt. Bij de eerste variant is de Drecht plaatselijk een stuk bre der en staan er huizen aan het water. Over de mogelijkheden om de Drecht te verbreden voerde Nuhn al overleg met het hoogheemraadschap Rijnland. Het plan van de RBOI begint bij de Beukenlaan ten zuiden van de sportvelden van voetbal verenging Kickers' 69. In aan sluiting daarop acht het bureau uitbreidingsmogelijkheden in de richting van de Drecht mo gelijk. Na 2005 zouden er zo'n acht huizen per jaar bij moeten komen. Tiet bureau moet reke ning houden met de toezegging van Jacobswoude aan Woning bouw Centraal Nederland in Nieuwegein. Die mag 26 half- vrij staande woningen op kavels van 250 vierkante meter bou wen. Verder wil Nuhn koopwo ningen voor gezinnen, starters en ouderen bouwen, een enkel gestapeld woongebouw en vrij staande huizen. Om de plan nen uit te voeren moeten de ijs baan van Nut en Vermaak (in overleg met de provincie Zuid- Holland), de volkstuinen, jon gerenvereniging The Cube en Scouting '63 op een andere plaats komen. Ook moet de ge meente een alternatief vinden voor de vrachtwagenparkeer plaats aan de Kerklaan. Wethouder Haasbroek toon de zich tevreden met de diversi teit aan woningen in de plan nen. Wel vindt hij dat het wa terplan economisch interessant genoeg moet zijn. Dat kan al leen als er voldoende huizen kunnen worden gebouwd. Haasbroek wil het 'winnende' plan, dat het college van burge meester en wethouders nog moet kiezen, na de zomerva kantie in de gemeenteraad be handelen. tim brouwer de koning Boot, werkzaam bij DrieDee Ar chitecten in Alphen aan den Rijn, heeft ervaring op het ge bied van hergebruik van oude industriële panden. Bovendien diende hij Blanken al eerder van advies. Stiel en Uljee zijn voorstander van behoud van Nieuw Werklust, maar de eige naar acht dat financieel onhaal baar. In de laatste gemeentelij ke commissievergadering te kende zich een meerderheid af voor sloop van de voormalige dakpannenfabriek aan de Oude Rijn. Alleen de partij van Uljee (CDA) deelde het standpunt van het college om het negen- tiende-eeuwse fabriekscomplex voor te dragen als rijksmonu ment. De meerderheid achtte het financieel-economisch on haalbaar om Nieuw Werklust overeind te houden. Stiel denkt er heel anders over. De stichting baseert zich op de mening van deskundi gen, die behoud en hergebruik van het complex mogelijk ach ten, ook al is het al jaren buiten gebruik en verkeert het pand in slechte staat. Stiel hoopt nog steéds vurig dat de staatssecre taris van cultuur Nieuw Werk lust op de rijksmonumentenlijst zet. Als de eigenaren schade lij den door de monumentensta tus, kunnen zij een wettelijke schadevergoeding claimen bij het Rijk. Eén van de eigenaren, R. Blanken, wil nog niet zeggen of hij maandag aan het gesprek deelneemt. Eerder liet hij weten dat hij en zijn broer niet van plan zijn om de fabriek op nos- taligische gronden te den. Sloop van Nieuw Tl levert volgens de eigena m meeste geld op. Daarom ljr zij niet dat Nieuw Werkli monument wordt. Stiel-voorzitter Senger dat wethouder Uljee erii |0j de eigenaren bij het met Boot te krijgen. Blanken was", zegt „zou ik zeker aanschui was het alleen maar Volgens Sengers is I alle betrokkenen onomï Hij hoopt dat de archite j zijn onafhankelijke posi opening kan forceren, w vestigt de Stiel-voorzitl lai hoop op wethouder Ulji lal heeft zijn nek uitgestokfle het behoud van Nieuw'oc lust en geeft de moed n 'oi op. Nu stuurt hij aan c contact met de fractisjof ters." Voor Sengers wordt week vol onzekerhede zaak staat er voor Stiel i rissant voor, maar we 2 !2! niet radeloos. Wel is de >o< derde opstelling van raadsfracties ons vorig Ie rauw op ons dak gevallei iet ik heb begrepen dat wel s. Uljee nu aanstuurt op ie contact met de fractie ië ters. Ook wij stellen ons op, wij hebben geen di® Stel dat de aanwezighf Stiel bij het gesprek een blokkade opwerpt andere partij, dan schi niet aan. Je moet er over hebben om een ment te redden." Ter Aarse basisschool Kompas uit as herrezen alphen aan den run» ter aar saskia stoelinga Alles is nieuw. Tot het school- meubilair aan toe. Verder veel ruimte en een inspirerende in val van licht in de grote centrale hal, waarop alle Idassen uitko men. De openbare basisschool Het Kompas aan het Meester Jonkerpad in Ter Aar gaat mooie tijden tegemoet als het aan directeur Koster ligt. „Niets staat ons meer in de weg, na een wat mindere periode, om er een fantastische school van te maken." Nadat de school vorig jaar op 13 april tot de grond toe was af gebrand, werden er onmiddel lijk plannen gesmeed voor een nieuw onderkomen. Licht en ruimte waren de sleutelwoor den waarmee de architect aan de slag kon gaan. En dat is er volledig uitgekomen. Alle loka len zijn ruim bemeten en heb ben grote ramen die zicht ge ven op het dorpsleven in Ter Aar. Aan de ene kant de polder, aan de andere kant de huizen in de buurt. De bruintinten van weleer zijn vervangen door de primaire kleuren blauw, rood en geel. Zelfs de wc-hokjes zien er aantrekkelijk uit. Het gebouw waarin niet al leen de basisschool is gehuis vest, maai- ook de peuterspeel zaal 't Veldmuisje en de kinder opvang, herbergt allerlei ver trekken die gemeenschappelijk kunnen worden gebruikt, zoals de grote, goed ingerichte lera- renkamer en de prachtige rui me speelplaats, die helemaal om de school heen loopt. De gymzaal, grenzend aan de cen trale hal, is door een speciale wand gescheiden, maar kan met het grootste gemak bij de hal worden getrokken als er feesten of opvoeringen zijn. Leerkracht Anita Wintsen is razend enthousiast. „Het lijkt wel of er nieuwe energie op ons is neergedaald. We kunnen weer ideeën ontwikkelen." In één adem rekent ze vervolgens af met het verleden. „De brand stichter is opgepakt, de noodlo- saskia buitelaar Vandalisme en vernielingen aan straatmeubilair kosten de gemeente Alphen jaarlijks meer dan 700.000 gulden. Bij graffiti en schade aan verkeersborden, bushokjes, papierbakken, bo men, speeltuinen, verkeerslich ten, lantaarnpalen en openbare gebouwen is achteraf meestal niet te achterhalen wie de da ders zijn geweest. Wethouder Groen in 't Wout doet namens het college een oproep aan alle Alphenaren: „Meld dit alstublieft. Wij kun nen hierbij niet zonder de hulp van burgers. We moeten ons al lemaal verantwoordelijk voelen voor het openbaar gebied." De gemeente kwam tot de conclusie na een recente inven tarisatie van de schade waar de gemeente jaarlijks voor op draait. De aanleiding daarvoor was een aanrijding op het kruispunt Eiserihowerlaan/Ze- gerbaan enkele weken geleden. Daarbij sneuvelde een verkeers- installatie. Herstelkosten: 100.000 gulden. Groen in 't Wout verwacht dat er in de praktijk zelfs méér geld nodig is dan de geschatte zeven ton per jaar, omdat grote schades zoals bij aanrijdingen niet zijn mee geteld. „Er zit een stijgende lijn in, als je kijkt naar de voorgaan de jaren. We hebben een juridi sche medewerker aangesteld om zoveel mogelijk schade te kunnen verhalen." Om de da ders te vinden moet iedereen alert zijn op vernielingen en vandalisme. Met alleen de ambtenaren op straat en de 2000 vrijwilligers die het open baar gebied in de gaten hou den, redt Groen in 't Wout het niet. Hij hoopt dat alle Alphe naren de gemeente be zij schade zien of de po lichten als ze de veroo^ betrappen. „Ik zie dat klikken, maar als met^ verantwoordlijkheid n voor onze leefomgeviij^1 vendien gaan we zorgvu met persoonlijke gegevle we van mensen krijgen <f ders." De wethouder overlig justitie over de moge om een inspecteur aar len die een opsporingsbi1 heid heeft om allerlei n dingen te onderzoeke hebben stadswachten, wachters en parkeeru ieder hun eigen bevoeg i Als de parkeerwachter bi T illegaal afvaldumpen teert, moet hij zijn milie ga er op af sturen. Stra 1 ben we iemand die all een kan aanpakken." 'O'V. kalen zijn weggehaald en het oude onderwijssysteem wordt langzaam overboord gegooid. Dit uitgekiende onderkomen helpt er aan mee dat de leerlin gen beter uit de voeten kun nen." Het is de bedoeling het Dal tonsysteem in fases wordt inge voerd. Bij dit onderwijs staan drie begrippen centraal: verant woordelijkheid, zelfstandigheid en samenwerking. Wintsen: „De leerling staat in dit onder wijs meer op de voorgrond. Hij maakt schema's, deelt zijn week in en bepaalt hoe hij het een en ander gaat aanpakken in overleg met zijn leerkracht. Hij gaat veel meer zelfstandig zijn taken uitvoeren. Dit betekent overigens niet dat we de klasge bonden structuur overboord gooien. De uideg van de stof gaat altijd nog klassikaal. Alleen als er problemen zijn bij de in dividuele leerling kunnen we die nu concreter aanpakken." Directeur Koster, die na de fusie met het openbaar onder wijs in Jacobswoude hoofd van drie scholen is geworden, is be zig om alle ingeslagen wegen tot een succes te maken. „De samenwerking verloopt goed. Zoiets is heel inspirerend. Het komt ook niet vaak voor dat een leerkracht in zijn arbeidzame leven in zo'n fraai schoolge bouw een heel nieuw begin kan maken. Dat is de uitdaging, hier in Ter Aar." Vandaag heeft wethouder Van Doorn het schoolgebouw officieel geopend. Voor de kin deren is dit ook de start van de feestweek. Zaterdag wordt er tussen tien en twee uur een schoolpleinfeest gehouden. Op maandag treden de scholieren voor elkaar op. De dag erna wordt er een spelletjesmiddag gehouden. Op woensdag is er een feest met het thema jungle, dat wordt afgesloten met een vossenjacht in het dorp. tim brouwer de koning De kloof tussen het gemeentebestuur en de on dernemingsraad van Ter Aar is te overbruggen. Waarnemend-burgemeester Lyklema denkt van daag in een 'open gesprek' een compromis te kunnen sluiten met de OR over de geplande reor ganisatie op het gemeentehuis. Wel betwijfelt hij of de OR het negatieve advies daarover nog zon der gezichtsverlies kan intrekken. „Het lijkt mij eerlijk gezegd een hele toer om die bocht te ma ken." Lyklema vindt het jammer dat de OR maandag negatief adviseerde, maar beweert dat hij de bui al zag hangen. Het gemeentebestuur is van me ning dat een tijdelijke aanstelling van zes 'mid denmanagers' op het gemeentehuis noodzakelijk is om de kwaliteit te verbeteren, maar de OR zit niet te wachten op een nieuwe reorganisatie. „Logisch", zegt Lyklema, „en het is ook een stuk lastiger uit te leggen dan de vorige reorgansiatie. Een jaar geleden stond de zelfstandigheid van de gemeente op het spel. Maar ook toen heb ik al aangekondigd dat wij het bij die reorganisatie niet konden laten." Lyklema is er heilig van overtuigd dat de 3,8 miljoen gulden kostende operatie slaagt. „Onze bedrijfsmatige manier van denken is oi in overheidsland. Wij leveren kwaliteit te jj' aanvaardbare prijs. Vergeet niet dat zo'n middenmanager na verloop van tijd meti meegaat, als bijvoorbeeld bepaalde dien gaan in een groter geheel (zoals de sociï sten van vier Rijnstreek-gemeenten). E komt terug, dat zie ik als een investering. ge de verkoop van het woningbedrijf (da meente in 1998 ruim 30 miljoen gulden de) kunnen wij dat gemakkelijk uitgeve anders hadden we het geld bij de bank ge Dat de gemeente alvast een voorschot advies van de OR en de mening van de teraad nam door middenmanagers te ,[e getuigt volgens Lyklema van lef. „Natuuil den wij bij de collegepartijen gepolst hoe dit plan dachten. En op het advies vai konden wij vanwege de naderende zomi tie niet langer wachten. Daarom stond d a advertentie zaterdag in de Volkskrant en nenlands Bestuur. Volgens het bureau wervingscampagne verzorgt, kwamen n al de eerste reacties daarop binnen. Het moeilijk om aan personeel te komen, mL op deze manier werft voor een gemeenK s Aar waar- altijd wel wat gebeurt, krijg je all didaten."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 20