'Niet alles doen om scheuring te voorkomen Geloof Samenleving Speciale processie in Rome Vrijgemaakt-gereformeerde predikant prijst meditatie aan Komst Billy Graham m Amsterdam 2000 onzekic Justitiepastores willen gra samenwerken met collega VRIJDAG 23 JUNI 2000 VANDAAG no Vandaag 480 jaar geleden, op 23 juni 1520, publi co ceerde de hervormer Maarten Luther een be langrijke geschrift waarin hij zijn visie neerlegde over de wereldlijke- en geestelijke macht, de uit leg van de bijbel en over concilies. Acht dagen daarvoor had de paus een 'dreigbul' uitgevaardigd tegen Luther, waarin gesteld werd dat de ban voor hem onafwendbaar was. Door de publicatie van Luthers geschriften verhardde het conflict tussen de Duitse priester en de Roomse auto riteiten. 23 juni is de sterfdag (in 679) en feestdag van de Engelse heilige Etheldrada van Ely. Deze koningsdochter trouwde twee keer en leefde met een andere man twaalf jaar sa men, maar bleef toch maagd. De legende zegt ook dat een wond, die ze opliep tijdens een operatie waarin men een tumor bij haar weghaalde, na haar dood alsnog genas. Uitslaapdienst voor jong Noordwijk noordwuk» Vooral jongeren zijn welkom in de 'uitslaapdienst' die zondag wordt gehouden in de Vinkenlaankerk in Noordwijk. De dienst begint om kwart over elf met een kopje koffie. Daarna wordt in muziek, poëzie en persoonlijke visies het thema 'Wat geloven wij?' behandeld. In de dienst, die georganiseerd is door het jongerenpastoraat in de catechesegroep van 14- tot 16-jari- gen, treedt de groep Bright op. Concert met bariton in Vredeskerk katwijk» Bariton Karei Bogerd zingt vanavond in de Vredeskerk in Katwijk, begeleid door organist Johan den Hoedt, geestelijke liederen. Er staan ook orgelimprovisaties op het programma. Het concert in de gereformeerde kerk aan de Voorstraat begint om acht uur. Kaarten kosten 7,50 gulden, kinderen tot en met 12 jaar betalen 2,50. Waarschuwing voor yoga en new age londen Yoga en alternatieve geneeswijzen als reiki (handop legging) en shiatsu (soort drukpuntmassage) kunnen duistere klachten losmaken die niet stroken met het christendom. Al thans dat staat in een rapport van de Anglicaanse Kerk in Enge land. Veel kerkmensen menen, zo suggereert het rapport, ten onrechte dat de spirituele energie die bij dergelijke alternatieve geneeswijzen loskomt, van God afkomstig is. Het rapport noemt die energie juist 'onkruid van het occultisme'. Toch erkennen de opstellers van het lijvige rapport dat alternatieve geneeswij zen iets goeds te bieden kunnen hebben. „De kerk is er zich al tijd van bewust geweest dat God aspecten van hoe de schep ping werkt kan openbaren via mensen van andere culturen." Eerbied voor boeddhistische ballen bakersfield Twee Amerikaanse boeddhisten concentreren zich op de grote stenen met bladgoud bedekte bal voor hen. De ce remonie maakt onderdeel uit van de inwijding van de Wat Som- dejphramaharajmangalajarntempel afgelopen week in Bakers- field in de Amerikaanse staat Californië. Deze en andere soort gelijke ballen worden nu begraven op het grondgebied van de nieuwe boeddhistische tempel. De ballen markeren de omvang van de tempel in Bakersfield en spelen indirect ook een rol bij het wijden van nieuwe monniken. FOTO AP DAN OCAMPO BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Aangenomen: naar Dordrecht (SoW wijk Sterrenburg), A.J. Renkema te Ouwsterhaule. Als predikant buitengewone werkzaamheden voor St. Phila delphia Zorg, J.H. Smit te Hete- mw.J.W.J. Fijn van Draat-Kolf te Maas en Waal; het beroep is aan genomen. Synodevoorzitter in Katwijk over hervomide onhodoxie: katwuk afke van der toolen Het houdt een keer op met het begrip van de Samen op Weg-top voor de hervormde orthodoxie. Als dat tot een kerkscheuring leidt, dan moet dat maar. Synodevoorzitter B. van Vrees wijk van de Hervormde Kerk sprak gis teren in het (deels) rebelse Katwijk aan Zee niet louter verzoenende woorden. „Er is meer begrip gekomen voor de orthodoxie. Er is volle aandacht voor de bezwaarden. Maar moet je wachten tot de laatste akkoord is? Zo werkt het in een gezin ook niet." Van Vreeswijk benadrukte wel dat de Katwijkse gemeente binnen de nieuwe kerk haar eigen karakter kan blijven koesteren. „U bent anders dan uw buurgemeenten, u bent onderling als wijkgemeenten verschillend, u bent totaal anders dan menige hervormde gemeente elders in het land. Die ruim te is er zonder meer." Totaal niet onder de indruk van het betoog van de synodevoorzitter toon de zich na afloop dominee A. Vlietstra, die tot de meest behouden vleugel in Katwijk behoort. „Het is bedoeld om ons in slaap te sussen. Hij zegt: Kat wijk kan hervormd blijven. Maar is dat binnen of buiten de nieuwe kerk?" Topman Van Vreeswijk was door de centrale kerkenraad uitgenodigd om de gemoederen te sussen, na de com motie rond een beduidend beter be zochte voorlichtingsavond van het Co mité tot Behoud van de Hervormde Kerk. Dat comité is faliekant tegen het SoW-proces. Voorzitter W. Gorissen van de centrale kerkenraad beschul digde destijds de drie betrokken wijk dominees - waaronder Vlietstra - ervan aan te sturen op een scheuring. De synodevoorzitter betoogde giste ren dat er altijd grote verschillen van mening hebben bestaan in de Her vormde Kerk. „Vele malen werd door de orthodoxie tegen allerlei ontwikke lingen geprotesteerd, zonder ooit te bezwijken voor de oproep uit afge scheiden kringen om zich bij hen te voegen in een nieuw orthodox kerk verband." Hij riep daarmee de twijfelende Kat- wijkers op zich te voegen. „Er is nu ek Kroonjaar in herdenking van Bloedwonder boxmeer anp De Heilige Bloedprocessie in Boxmeer, aldaar de Vaart ge noemd, bestaat 600 jaar. Ter gelegenheid daarvan gaat bis schop Hurkmans van Den Bosch komende zondag voor in de traditionele hoogmis in de Petruskerk, waar volgens de overlevering in 1400 het Heilig Bloedwonder zich voltrok. In dat jaar twijfelde een pries ter in Boxmeer aan de omzet ting van brood en wijn in het li chaam en bloed van Christus tijdens de eucharistie. Plotse ling stroomde er bloed over de miskelk. Een enkele druppel kon worden opgevangen op een corporale, een wit altaar kleedje. Dit is opgeborgen in een zilveren reliekschrijn, die elk jaar in de Boxmeerse Vaart wordt meegevoerd. De Vaart wordt steevast de tweede zondag na Pinksteren gehoüden. Behalve in Boxmeer wordt ook in Boxtel de 'bloed- traditie' in ere gehouden. Dat zelfde gebeurt in het buiten land in onder meer de Belgi sche gemeenten Brugge en Hoogstraten. In de jaren '50 kregen de schoolkinderen van Boxmeer een volle week vrijaf tijdens de Vaartweek. De processie trok in die week driemaal door de stra ten van het Brabantse dorp. Dit jaar vindt de opening za terdagavond plaats met een vie ring in de Sint Petruskerk. De processie wordt zondag na af loop van de eucharistieviering met bisschop Hurkmans ge houden. Verder wordt het Vaartspel opgevoerd, zijn er tentoonstellingen en verschijnt er een jubileumboek. De karmeliet Falco Thuis, oud-generaal-overste van zijn orde, herinnert zich dat hij als aankomend kloosterling in 1951 met de Boxmeerse traditie kennismaakte. Dat het waar ge beurd was, stond toen voor hem als een paal boven water, zegt hij. Later vroeg hij als filo sofiestudent aan het karmelie tenklooster in Boxmeer de pa ter die de relikwie bewaarde, of ooit was onderzocht of het ge ronnen bloed echt was. „Jij hei dense filosoof, dat je dat vraagt", kreeg hij ten antwoord. Nu staat voor hem de aanwe zigheid van Christus niet meer zo centraal. De intense beleving van vroeger is een beetje weg geëbd. „Ik zie het nu zo; de processie trekt met een groepje ingewijden door een wereld van uitgewijden." rome Paus Johannes Paulus II kijkt devoot naar een zogenoemde monstrans. In het kunstwerk van goud en zilver, dat in de R.K. kerk voornamelijk bij processies wordt gebruikt, bevindt zich een zoge noemde hostie, een plat stukje brood. In Rome werd gisteren Corpus Domini (Lichaam van Chris tus) gevierd en een processie gehouden tussen twee grote kerken waar tienduizenden mensen aan deelnamen. De hostie in de monstrans heeft voor rooms-katholieken een speciale betekenis en wordt gezien als het 'Lichaam van Christus'. De omzetting van brood in vlees vindt plaats tijdens de consecratie. Dat is het hoogtepunt van een eu charistieviering of heilige mis, waarin katholieken herdenken datjezus van Nazareth tijdens het Laat ste Avondmaal voor de laatste keer het brood brak met zijn leerlingen en hen vroeg dit ritueel steeds te herhalen om zo zijn gedachtenis te eren. FOTO REUTERS VINCENZO PINTO pragmaticus. Scheuren vind ik dan meegaan in iets dat de scl, heidsprijs niet verdient. Zolang mond niet wordt gesnoerd, ga niet uit." Voorzitter Gorissen van de c< kerkenraad hoopt dat de twijfel [ic de meer behoudende Katwijken dwijnen 'nu iemand met dit ge zegt dat Katwijk hervormd kan|P ven'. „Als je lid van de kerk wil bl is dit de enige weg.lp n In proefschrift over voorbereiding van preken heemskerk anp Ds. J. Douma voert in vrijge maakt-gereformeerde kring, traditiegetrouw huiverig voor alles wat naar mystiek zweemt, een geestdriftig pleidooi voor meditatie. De gereformeerde theologie moet zich grondig be zinnen op een bijbelse mystiek, stelt de predikant in zijn proef schrift. Douma promoveert volgende week vrijdag aan de Theologi sche Universiteit van de Gere formeerde Kerken Vrijgemaakt in Kampen op een studie over de rol van meditatie in de voor bereiding van preken. Hij pre senteert de predikant daarin als een mysticus. „Een predikant is iemand die als mysticus de ge meente inleidt en inwijdt in het mysterie van het onbegrijpelijk nabijzijn van God." Niet alleen voor een predi kant maar ook voor gewone ge lovigen kan meditatie volgens Douma heilzaam zijn. Dat moet dan wel bijbelse meditatie zijn, vindt hij. „Mijn kijk op medita tie is gereformeerd, omdat ik primair uitga van meditatie van het Woord van God. Mediteren is zo naar de Schrift proberen te luisteren dat je Christus ont moet." De huiver van veel orthodoxe protestanten voor meditatie heeft veel te maken, zegt Dou ma, met de manier waarop ze tegen oosterse godsdiensten aankijken. Daarin gaat het bij meditatie vooral om het zoeken van het goddelijke in jezelf, en daar hebben behoudende gere formeerden niet veel mee op. „Maar ook het christendom heeft een rijke traditie van me ditatie", aldus de predikant, die werkt voor gemeenten in Bever wijk en Krommenie. „Daarin gaat het om het zoeken van de stem van God." In een. tijd waarin de trend om af en toe in kloosters rust te zoeken, ook tot de vrijgemaakt- gereformeerden is doorgedron gen, lijkt het Douma een goede zaak om een verantwoord eigen cursusaanbod op het gebied van meditatie aan te bieden. Onderricht in een 'meditatieve omgang met de bijbel' zou vol gens hem niet misstaan naast de meer verstandelijke bijbel cursussen die het eigen trai ningsinstituut GVI aanbiedt. WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen; Wisselend bewolkt en nu en dan een paar buien. In het zuidwes ten droger en wat zonniger. Mid- dagtemperatuur van 13 graden langs de westkust tot ongeveer 18 in het zuiden. Zweden: Half tot zwaar bewolkt en van tijd tot tijd regen of enkele buien, mogelijk ook onweer. Middagtem- peratuur verder dalend naar on geveer 18 graden. Finland: Geleidelijk minder zon. Verder enkele regen- of onweersbuien en middagtemperatuur dalend tot ongeveer 21 graden. Denemarken: Af en toe zon en enkele buien met een kleine kans op onweer. Middagtemperatuur dalend tot ongeveer 17 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: Half tot zwaar bewolkt en enkele buien, vrijdag nog tamelijk win derig. In het oosten van Engeland droger en wat zonniger. Zaterdag in het zuidwesten mogelijk lang duriger regen. Maxima van 13 graden in het noordwesten tot 20 bij Londen. België en Luxemburg: Af en toe zon en vooral zaterdag kans op een paar buien, mogelijk met onweer. Maxima rond 18 gra den. Noord- en Midden-Frankrijk: Af en toe zon en kans op een bui. Maxima van 16 graden langs de Kanaalkust tot 23 in het zuidoos ten. Zuid-Frankrijk: Geregeld zon en vrijwel overal droog. In het zuidoosten ronduit zonnig bij een matige Mistral. Middagtemperatuur tussen 20 en 25 graden, in het zuidoosten maxima tussen 24 en 29 graden. Spanje: Langs de Golf van Biskaje en mo gelijk ook langs de zuid(oost)elij- ke Costa's een paar wolkenvel den, maar droog. Elders zonnig. Maxima aan zee van 22 graden in het noordwesten tot 30 in het zuiden. Landinwaarts maxima 30-38 graden. Portugal: Veel zon, langs de westkust lo kaal veel wind en kans op een paar wolkenvelden. Maxima oplo pend naar 30 tot 36 graden, langs de westkust lokaal minder warm. Mallorca, Ibiza, Menorca: Mogelijk een paar wolkenvelden, maar droog. Verder veel zon bij maxima van ongeveer 30 graden. Marokko: Westkust: zonnig, maar vooral in het zuiden toenemende kans op hardnekkige wolkenvelden. Mid dagtemperatuur meest tussen 22 en 27 graden. Tunesië: Zonnig. Maxima van 30 graden aan zee tot circa 36 in het zuid westen. Madeira: Perioden met zon, maar ook en kele wolkenvelden en later een kleine kans op een bui. Verder toenemende noordenwind. Maxi ma ongeveer 22 graden. Canarische Eilanden: Aan de zuidkant van de eilanden zonnig. In het noorden wolkenvel den, maar vrijwel overal droog. Stevige noordenwind. Maxima van 24 graden in het noorden tot 30 in het zuiden. Duitsland: Af en toe zon en nu en dan een bui, vooral vrijdag in het zuidoos ten kans op onweer. Middagtem peratuur verder dalend tot 18 graden in het noordwesten en 22 in het zuiden en oosten. Oostenrijk: Vrijdag vanuit het westen regen, onweer en afkoeling. Zaterdag weer wat zon en kans op een bui. Maxima dalend tot ongeveer 24 graden. Zwitserland: Wolkenvelden en kans op een bui, maar vooral in het zuiden ge leidelijk aan weer meer zon. Maxima van 21 graden in het noorden tot 27 bij Locarno. Italië: Vrijdag in het noorden meer wol ken en kans op een regen- of on weersbui. Verder droog en veel zon. Maxima meest tussen 28 en 32 graden. Corsica en Sardinië: Droog en veel zon, wel wat meer wind. Maxima tussen 25 en 30 graden. Griekenland en Kreta: Zonnig en heet met maxima van circa 30 graden aan zee en onge veer 35 landinwaarts. Malta: Zonnig bij maxima van 31 gra den. Turkije en Cyprus: Zonnig bij een middagtempera tuur van 30 tot 36 graden. ZATERDAG 24 JUNI 2000 Zon- en maanstanden Zon op 05.21 Zon onder 22.03 Maan op 01.42 Maan onderl2.51 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 09.05 21.39 08.38 21.12 Laag 05.06 17.14 04.47 16.55 Weerrapporten 230608 u Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Maastricht Aberdeen Barcelona Boedapest Bordeaux Dublin Franklurt 20 1.1 half bew. zw2 onbewolkt zw 2 zwaar bew. w2 21 14 0.3 17 10 10.0 28 19 0.0 24 20 0.0 23 16 4.2 36 0.0 y' 33 V T 4' 31 -Ö-33 bewolkt X onweer W warmtefront sSt1 regen sneeuw y koufront opklaringen hagel L. lagedruk mist windrichting hogedruk zonnig 19 temperatuur mnn luchtdruk in 1000 hecto pascal 29 20 00 36 20 0,0 25 15 1.0 32 24 36.0 Tokyo 15 9 0.0 Toronto 25 20 0.0 Tunis 16 6 0.0 Vancouver New Orleans onbewolkt New York zwaar bew. amsterdam anp De komst van de 81-jarige evangelist Billy Graham deze zomer naar het internationale congres Amsterdam 2000 is door een hersenoperatie onze ker geworden. Eerder deze week werd bij de Amerikaanse evangelist vocht uit de herse nen weggenomen. „Ik kom naar Amsterdam", houdt Gra ham vol. Ook Dan Southern, de orga nisator van het massale congres in de RAI, is ervan overtuigd dat zijn baas komt. „Hij belooft vaak meer dan zijn agenda toe laat, maar hij is zijn beloften nog altijd nagekomen." Vast staat dat Amsterdam 2000 het laatste internationale optreden van de evangelist wordt. Graham lijdt al enige jaren aan de ziekte van Parkinson, wat hem veel energie kost. Zijn optreden tijdens het congres voor 10.000 evangelisten uit 190 landen blijft tot het uiterste be perkt. Het is de bedoeling dat hij op zaterdag 29 juli de ope ning verricht en op zondag 6 augustus de sluiting. .„Ach", zegt organisator Sou thern, „toen ik twintig jaar gele den in dienst van J3illy Grahams organisatie trad, zeiden de mensen: Je moet binnenkort een nieuwe baan zoeken, want dr. Graham wordt oud. Nu is het twintig jaar later en preekt hij nog steeds. Hij gaat door zo lang God hem de kracht geeft." Als Graham niet komt, dan kunnen zijn zoon Franklin en zijn dochter Ruth inspringen. Een andere mogelijkheid is dat Graham zijn toespraak in Ame rika op een videoband laat op nemen, die dan tijdens het con gres wordt uitgezonden. Amsterdam 2000 is de derde conferentie waarbij op uitnodi ging van Billy Graham evange- De 81-jarige evangelist Bill) is i ham heeft afgelopen weekilar hersenoperatie ondergaan. fo i lel listen uit de hele wereld taak worden voorbereii eerste conferentie vond in 1983, de tweede drie j ter. Telkenmale was de 1 plaats van samenkomst wetgeving is ruimhartig! de onze", zegt Southen Amerikaan. Vooral bij de toelatii deelnemers uit 'moeilijl den zijn de Nederlandse teiten zeer behulpzaam; Southern. Hij wil lievei landen noemen, omdat mige daarvan christen! den vervolgd. „Die no<" op blanco papier uit." Ook de terugtocht soms moeilijkheden op, er onder de aanwezigei een handvol personen met andere bedoelingei Op de vraag welke stok ganisatie heeft om die terug in hun eigen land gen, zegt Southern: „Wijl hen op het vliegtuig. Punl den haag anp Een zeer ruime meerderheid van de rooms-katholieke justi tiepastores is voorstander van integratie van hun werk in de justitiële organisatie. Zij zouden vooral meer willen samenwer ken met de andere disciplines in de zorg- en hulpverlening. Die integratie mag echter niet ten koste gaan van de eigenheid van het justitiepastoraat. Een en ander blijkt rapport 'De kwaliteit va justitiepastoraat. Emp theologisch onderzoek n opvattingen van katholiel titiepastores' van A. Flit Het onderzoek is gedaan dracht van hoofdjusti moezenier J. Hendrickx. In een van de aanbeve wordt gepleit voor de ins van een projectgroep, di een en ander moet naden LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 ui DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, t. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen t. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F, Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071- 5323 Familieberichten: 023- 5317 337 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot I 071- 5356 230 i RUBRIEKSADVERTENTIES 071-5128 030 Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 071-5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per halfjaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verst!b( het automatisch afschrijven van het abonnements- geld, ontvangen 1,- betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnr 'i)n worden verzonden geldt een toeslag aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSEÏÏl Voor mensen die moeilijk lezen, sled hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een samen van het regionale nieuws uit het Lei Dagblad op geluidscassette beschikt informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, K N H U I Z l'i 17 12 0.0 Los Angeles ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. 1 INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14