,eiden Regio Miljoenen voor mooier en moderner zwembad intoor studiefinanciering rtrekt op 1 juli uit Leiden Opnieuw invoeren schoolzwemmen hoeft niet meer in Leiden 'Hoe kunnen jullie dat nou doen? Hebben jullie geen oma?' VVD voelt wel voor Stadsparkeerplan op Transferium Rijnveste bij opening al rijp voor uitbreiding )AG 23 JUNI 2000 eisje misleid en beroofd Hen 17-jarig meisje uit Leiderdorp is gistermiddag in de rt van de Stationsweg beroofd van haar geld. De dader k haar aan met een smoesje over een defecte auto. Hij lokte mee in de richting van een parkeerplaats. Onder een rtje pakte de man de Leiderdorpse ineens beet en bedreigde laar. Hij doorzocht de zakken van het meisje en nam vervol- haar geld mee. ichten stonden op groen' Een 20-jarige motorrijdster uit Delft is gisteren gewond akt nadat zij op de kruising Churchilllaan/Haagweg tegen uto van een 81-jarige man uit Doom was opgebotst. De tse trok op de kruising bij groen licht op; de automobilist eert ook 'groen' te hebben gehad toen hij de kruising op- nleg kunstgrasvelden begonnen Sportwethouder Pechtold heeft vanmiddag de officiële p verricht voor de aanleg van kunstgrasvelden in Leiden, de voorzitters van de voetbalverenigingen Leiden en Docos te de wethouder een vrachtwagen zand op het terrein van balvereniging Leiden aan de Smaragdlaan. De actie mar de de de start van de uitvoering van de nota 'De Leidse ne velden', die in december vorig jaar door de gemeente- is aangenomen. Voor een bedrag van drie miljoen gulden n voor de start van het seizoen 2001 /2002 de voetbalver- ngen Docos, Leiden, UVS en Sporting Trigon worden ver met kunstgrasvelden. Daarmee worden de eerste prioritei- lie in de nota worden aangewezen daadwerkelijk uitge- Tranentrekkers op feest busstation De Leidse smartlappenband De Tranentrekkers treedt gen op tijdens de feestelijke opening van het nieuwe bus- in. Op een podium op het Stationsplein geven ze om 11.00, en 14.00 uur optredens. Tussendoor speelt band de Carri- Brass. Naast de optredens kan het publiek tussen 11.00 en i uur op het plein terecht voor straattheater, staan er klim- :n en zijn er gratis ritjes met een museumbus. Verder deelt Turkse ijscoman gratis ijsjes uit en kunnen kinderen zich laken met schmink, spingkussens en een kleurwedstrijd. eest op het plein is een initiatief van gemeente Leiden, ïaatschappij Connexxion en bouwer Strukton om de offici- igebruikname van het plein te vieren. robbert minkhorst Schoolzwemmen hoeft in Leiden niet opnieuw te worden ingevoerd. Die conclusie trekt een meer derheid van de politiek uit het rapport van bu reau OSPm. Sinds de afschaffing van het school zwemmen halen nog steeds voldoende kinderen hun zwemdiploma, oordeelde een ruime meer derheid van de commissie milieu, sport, cultuur en grote-stedenbeleid gisteravond. In opdracht van de gemeente ging OSPm na hoeveel kinderen van vijf tot twaalf jaar een of meer zwemdiploma's hebben. Dat blijkt het ge val te zijn bij het overgrote deel van de kinderen. Van de kinderen tussen de vijf en de zeven jaar heeft op dit moment weliswaar tien procent nog geen zwemles of een diploma. De helft van dat aantal is echter vijf jaar, een leeftijd waarop de ouders kinderen nog te jong zijn voor zwemles. De percentages zijn voor allochtonen ongun stiger. Een op de vijf kinderen van allochtone ou ders heeft geen diploma. Toch ziet wethouder Pechtold een duidelijke verbetering: in 1998 lag het percentage allochtone kinderen zonder di ploma duidelijk hoger. SP'er Peper pleitte voor het herinvoeren van schoolzwemmen. Uit een eigen onderzoek van de partij bleek volgens hem dat teveel kinderen verstoken blijven van zwemles, mede omdat ver enigingen wachtlijsten hebben. Bovendien is zwemles niet op te brengen voor minima, want te duur. Dat gaf ook een kwart van de 390 ouders in het OSPm-onderzoek aan. Schoch (LWG/De Groenen) sloot zich bij de SP'er aan. Pechtold meldde beiden dat het halen van twee zwemdiploma's voor kinderen van ouders met een laag inkomen gratis is. Overigens gaf hij de SP en LWG/De Groenen een klein beetje hoop, want het zwemmen op school keert wel licht terug, zij het in een totaal andere vorm. Mo gelijk gaat zwemles deel uitmaken van het pro gramma van de brede school, als een van de acti viteiten op sportgebied. legiokantoor van de IB- in Leiden gaat op 1 juli Leidse studenten die per- ijk informatie willen in- over hun studiefinan- moeten voortaan naar antoor in Den Haag. De informatie is echter via it, e-mail of telefoon te De kantoren zijn be- Van ARRANGEUR tot REDACTEUR Morgen vindt u de baan die bij past in www.leidschdagblad.nl doeld Vöor studenten die 'niet zo formuliervaardig zijn', aldus een woordvoerder van de IB- Groep. De organisatie die studiefi nanciering en tegemoetkoming in studiekosten regelt is bezig met een reorganisatie om goed koper te kunnen werken. Daar bij sneuvelen vooral op het hoofdkantoor in Groningen en kele banen. De medewerkers van het Leidse kantoor verhui zen vrijwel allemaal naar Den Haag. Dat de studentenstad Leiden straks geen kantoor meer heeft is minder vreemd dan het lijkt, aldus de woordvoerder. „Een deel van onze doelgroep be staat uit studenten in het mid delbaar onderwijs en die vind je juist veel in Den Haag. En de toegevoegde waarde van een kantoor zit 'm juist in de hulp aan mensen die hun informatie niet zo gemakkelijk via internet ophalen." Behalve Leiden sluit de IB- Groep ook de kantoren in Alk maar en Vlissingen. Er blijven dertien kantoren in Nederland Volgens de gemeente is De Zijl niet meer van deze tijd en moet het zwembad daarom een miljoenenverbouwing ondergaan, foto mark lamers Zwembad De Zijl in Leiden ondergaat komend jaar een ingrijpende verbouwing. Het bad is niet meer van deze tijd en moet daarom leuker, uitgebreider en luxer wor den. Geraamde kosten: acht tot tien miljoen gulden. het bad in kunnen zonder dat ze elkaar daar in de weg zitten. De Zijl heeft nu twee over dekte baden en drie bassins in de open lucht. Straks zijn dat vier binnen- en twee buitenba den. Binnen komen twee bas sins om 'baantjes te trekken'. Naast het al bestaande wed- strijdbad komt er een nieuw, tweede bad van 25 bij 15 meter, een handig formaat voor zwemwedstrijden. Verder krijgt De Zijl een nieuw (eveneens overkapt) recreatiebad, com pleet met een nieuwe glijbaan, robbert minkhorst Leden van de commissie mi lieu, sport, cultuur en grote-ste denbeleid kregen gisteravond een presentatie van de plannen, gemaakt door een architecten bureau uit Drachten. Voor naamste voordeel van de ver bouwing, zo vond wethouder Pechtold, is dat het bad ema 'strategischer is in te zetten'. Daarmee bedoelde de bestuur der dat verenigingen en recre anten gemakkelijker en vaker whirlpool en twee Turkse ba den. Buiten blijven het ondie pe- en het peuterbad. Er komen nieuwe kleedruimtes. Verder worden de doucheruimtes uit gebreid en gemoderniseerd. De ligweide blijft vrijwel in tact. Bezoekers kunnen in en uit lopen, omdat het overdekte gedeelte een glazen pui met vijf deuren krijgt. De horecaruimte boven heeft na de verbouwing een duidelijk frissere aanblik, zo is de wens. Een deel wordt speciaal voor zwemmers inge richt. Verder komt er een apart sportcafé met enkele vergader ruimtes. Over details van het ontwerp onderhandelen het architecten bureau en de gemeente nog verder. Zo kan de pui ook nog wat groter worden, wat de wens is van enkele commissieleden. Dan komt meer zon in het bad. Ook de plek van de glijbaan in het zwembad staat nog niet vast. „Het wordt in ieder geval een bad waar Leiden straks trots op mag zijn", zei de wet houder alvast. De kosten van deze plannen liggen rond de tien miljoen. Pechtold: „Ik heb goed acht miljoen beschikbaar en ik denk dat ik daar een heel eind mee kan komen. Of we moeten er nog wat aan schaven, of we moeten het budget ophogen." De gemeente begint of eind dit jaar of in het voorjaar van 2001 aan de bouw. Afhankelijk daar van is het bad dan eind 2001 of een half jaar later klaar. m: Hendrika Lubach. Leef- jaar. Haar klacht: ze is fgelopen maanden twee beroofd op straat. Ze voelt onveilig en vraagt zich af de politie doet om de ïtrovers een halt toe te roe- eerste keer: geloof dat het in maart was, recht tegenover de flat in pollolaan. Waar ik woon. zaterdagmiddag. Ik loop huis met in mijn ene hand oodschappentas en in mijn ere hand een kruk, want ik nogal moeilijk. Ineens ;en twee fietsen achter me En voor ik er erg in heb, één van de fietsers de boodschappentas uit mijn hand. Twee jonge knapen zijn het. Achteraf denk ik: ze deden verdacht. Een paar minuten daarvoor hadden ze ook al een tijdje in mijn buurt gefietst. Achteraf, ja. Zoiets verwacht je niet." „Veel zat er niet in die bood schappentas: een plant, een bloemkool, een fles port en een portemonnee met een beetje geld. Hoeveel geld weet ik niet precies. Ik had de fles port met een biljetje van honderd gul den betaald. Het wisselgeld zat in de portemonnee. Dat ik die in de tas had gestopt, was dom. Ik heb nota bene binnenzakken in mijn jas zitten. Maar echt ondersteboven was ik er niet De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad van. Ik dacht: nou ja, hebben die jongens een biertje van avond. De dinsdag erop komt er een man van het energiebe drijf. Hij had de tas gevonden. De fles port zat nog in. Die lust ten ze zeker niet. Of ze wisten niet wat het was. De portemon nee zat er ook nog in. Maar het geld was wel weg. En een tele foonkaart ook." De tweede keer. „Dat was in april. Ik loop in de Beethovenlaan. twee jonge mannen op één fiets rijden op me af. Eén van hen rukt een rugzakje uit mijn handen. Er zat niks in, want ik was net op weg om boodschappen te gaan doen. Maar deze keer had ik er wel wat van, al liep ik niet te trillen. Het is toch wat als je voor de tweede keer in korte tijd wordt beroofd. Ik dacht: hoe kunnen jullie dat nou doen? Hebben jullie dan geen oma?" „Weet je wat het ook is, de stra ten zijn hier zo stil. Als je daar als oudere loopt, voel je je niet echt veilig. Dat is erg. Gelukkig heb ik kinderen die de grote boodschappen voor me doen. En van de Spar brengen ze de boodschappen bij me thuis. Maar ja, ik moet toch af en toe zejf de deur uit. Voor de bood schappen op het laatste mo ment. Of voor een bloemetje." En dan de politie. „Ik heb twee keer aangifte ge daan. En ik werd ook keurig ge holpen, hoor. Alleen wil ik wel graag weten wat de politie er aan doet, aan deze toestanden Wat doet een bord van restaurant James in een vuilcontainer bij Stadscafé Van der Werff? Het antwoord is simpel. De eigenaars van Van der Werff, de broers van Leeuwen, zijn sinds kort ook de eigenaars van res taurant James aan de Botermarkt. Het is de bedoeling van het duo van James 'een restaurant van allure' te maken. Van niveau. Daarbij hoort ook een andere naam. Welke naam dat zal zijn, willen de broers nog niet zeggen. Maar duidelijk is wel dat het bord met 'James' erop, nu al de vuilcontainer in kan. foto hielco kuipers op straat. Toen ik de tweede keer aangifte deed, vertelden ze mij dat er een team zou wor den samengesteld. Een team dat zich speciaal met dit soort misdaad zou gaan bezighou den. Ik heb een paar keer opge beld hoe het met dat team stond. Je bent toch benieuwd of ze dat soort lui pakken. Krijg ik na een keer doorverbinden een juffrouw aan de lijn die zegt: „Mevrouw u moet aangif te doen als u beroofd bent." Daar ben ik heel kwaad om ge worden. Ik heb hier twee pro cessen-verbaal thuis. En dan zo'n opmerking. Dan denk ik: worden wij ouderen wel seri eus genomen?" Wat is het commentaar van de herman joustra politie? Is er een speciaal team geformeerd? De voorlichtster van de politie weet dat niet uit haar hoofd. Maar ze belooft het te laten uit zoeken. Dat antwoord kon ze vanoch tend echter nog niet geven. leiden wim wegman De WD-ffacties in de provinci ale staten en in de Leidse ge meenteraad voelen er wel voor om het Transferium langs de A44 mede in gebruik te geven bij Stichting Stadsparkeerplan. Die zou dan daar vandaan bus jes kunnen laten rijden naar de Leeuwenhoek en de Leidse bin nenstad. Het idee is vandaag ter sprake gekomen tijdens een werkbezoek van de liberale sta tenleden aan Leiden. Stadsparkeerplan heeft al vanaf het begin af aan het oog laten vallen op het Transferium. De boot is steeds afgehouden omdat het Transferium in prin cipe is aangelegd voor automo bilisten van en naar Den Haag, en niet om bezoekers naar de Leidse binnenstad op te van gen. Het parkeerterrein langs de A44 is echter al sinds de opening vorig jaar nauwelijks in trek bij automobilisten. Stadsparkeerplan denkt het terrein goed te kunnen benut ten. De stichting, die al sinds enkele jaren met succes de par keerterreinen langs de Haagweg en de Lammenschansweg be heert, meent dat bedrijven gro te belangstelling hebben voor pendeldiensten naar het biosci- encepark in de Leeuwenhoek en naar de binnenstad. De pro vinciale en Leidse WD-fracties zien brood in dat idee. Het Leidse raadslid De Lange: „Het Transferium kan daardoor veel beter worden benut. We vinden het een plan dat de moeite waard is om verder uit te wer ken. Maar we hebben daarvoor wel de provincie nodig. Van daar ook dat we blij zijn dat de WD-statenleden bereid zijn om het idee ook in het provin ciebestuur uit te dragen." Of gemeente en provincie ook een financiële bijdrage moeten le veren aan het gebruik van het Transferium door Stadspar keerplan, daarover wil De Lan ge zich nog niet uitlaten. „Daarvoor is het veel te vroeg. Stadsparkeerplan moet het plan eerst meer handen en voeten geven." C. Verplancke van de Stich ting Stadsparkeerplan is blij met de WD-steun. „Ze hebben Stadsparkeerplan altijd al een warm hart toegedragen, maar dit is natuurlijk prima." Hij ver wacht echter niet dat zijn stich ting dit jaar al busjes laat rijden op het Transferium. „Zelf heb ik het nog een half jaar gegeven. Het Rijk wil wachten op de ef fecten van het rekeningrijden. Ik geloof daar niet zo in, maar vooruit... Ik wil de onderhande lingen met de eigenaren van de grond ook niet nodeloos onder druk zetten. Maar als het over een half jaar niet veel drukker is, dan moeten we het toch maar eens proberen." Zijn collega P. Labruyère vindt de WD-steun 'gigan tisch'. „Het is toch een teken dat de politiek onze initiatieven steeds serieuzer gaat nemen." Het sterke punt van zijn Tran- serium-plan noemt hij de klei ne busjes waarmee hij wil rij den. „Daardoor kun je in een veel hogere frequentie rijden. Wat maakt het uit als er op een geven moment maar twee men sen in de bus zitten. Rijden met die hap, over een paar minuten komt weer de volgende. Met de grote bussen waarmee nu wordt gereden vanaf het Trans ferium doe je dat niet zo snel." peter groenendijk Rijnveste, het nieuwe gebouw voor psychische hulpverlening nabij het LUMC, krijgt over en kele jaren al een forse uitbrei ding. Dat bleek gisteren bij offi ciële opening van het pand. Het opvallende Rijnveste, waarvan de bouw in totaal negentien miljoen gulden heeft gekost, biedt ruimte aan vijf organisa ties die gespecialiseerd zijn in verschillende vormen van psy chische hulp. Tezamen vormen deze organisaties sinds enige tijd de Rijngeest Groep, die ook eigenaar is van het gebouw. In het huidige Rijnveste kunnen zij slechts ambulante en polikli nische zorg bieden. Volgens Jan Stelwagen, lid van de raad van bestuur van de Rijngeest Groep, hebben deze organisaties ook de drang om klinische hulp te bieden en patiënten dus langer dan enkele uren te begeleiden, zelfs langer dan 24 uur. „Klinische hulp vindt nu in Oegstgeest plaats. Dat betekent dat psychi sche hulp in deze regio nog al tijd versnipperd is. Koppeling zou een ideale situatie opleve ren." De eerste plannen zijn al op papier gezet, hoewel nog ver kennend van aard. Het ruwe ontwerp voor de tweede bouw fase betreft, net als de eerste, een V-vormig gebouw met de punt en een lange zijde aan de Albinusdreef. In de twee vleu gels, die beide drie verdiepin gen tellen, is ruimte voor woon gedeeltes. Negen maanden geleden ver klaarde Stelwagen in deze krant al dat uitbreiding van het ge bouw een optie was. Hij zei toen dat dat 'binnen tien jaar aan de orde komt'. Gisteren verklaarde Stelwagen dat nieuwbouw ,op z'n vroegst in 2005' gereed is. „Nog dit jaar vragen wij het ministerie van Welzijn en Volksgezondheid om een goedkeuring voor nieuwbouw. De selectie van een architect moet nog plaats vinden." De architect van het huidige gebouw, Klaas-Paul de Boer van Team 4 Architecten, heeft bij het ontwerp van Rijnveste al rekening gehouden met een tweede bouwfase. „Dat behoor de tot de opdrachten. Die mo gelijkheid tot uitbreiding was een van de bijzonderheden van het ontwerp van dit gebouw. De Boer, die eerder werkte voor OMA, het architecten bureau van Rem Koolhaas, heeft nog niet concreet nagedacht over hoe de tweede fase eruit zou kunnen zien. „Rijngeest Groep kan ook best een andere archi tect kiezen voor de tweede bouwfase, het gebouw is flexi bel genoeg." Hoewel de opening van Rijnveste gis teren plaats vond, is het gebouw al negen maan den in ge bruik. In sep tember 1999 namen de eerste van de vijf in stellingen hun intrek in het ge bouw. Nu zijn alle organisaties verhuisd naar de nieuwe loca tie. Vier functies daarvan wor den verzorgd door fusieclub Rijngeest Groep: ambulante en poliklinische zorg voor volwas senen, kinder- en jeugdpsychi atrie, ouderenzorg en het werk van het Centrum voor autisme. Daarnaast heeft de stichting Jeugdzorg Zuid-Holland Noord haar intrek in het gebouw ge nomen. Volgens Bart Groene- weg, directeur van de stichting Jeugdzorg, biedt de gezamenlij ke huisvesting van zijn organi satie en de Rijngeest Groep mo gelijkheden voor 'integrale jeugdzorg'. „Gezinnen die bij Rijnveste aankloppen, hebben vaak gecompliceerde proble men. Voor de zorg van kinde ren is kennis en hulp nu aan wezig in hetzelfde gebouw." 'Nieuwbouw op z'n vroegst in 2005 gereed'

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13