De tuin als een verlicht sprookje Uit welke grassoort haalt de koe de meeste melk? Rijp en Groen Tuinkabouter Tuinomzet naar 4 miljard Precisiemaaien >k VRIJDAG 23 JUNI 2000 REDACTIE: MARGOT KLOMPMAKER 023-51 Tijdens de Open Tuinda gen zullen de lezers van Haarlems Dagblad meer dan ooit naar tuinen en openbaar groen kijken. Bij het bezoek aan de openge stelde tuinen staan groen en bloem meer dan nor maal in de be langstelling. Maar ongetwij feld zal tussen alle levende materie ook het een en ander te zien zijn aan sierpotten, sculpturen, zinken emmer tjes, gebroken kruiken en wat dies meer zij. Het is immers mode om dit soort dingen als blikvanger te gebruiken. Ik durf te wed den dat er vol gend jaar tij dens de Open Tuindagen ook Br,« weer wat ou- 30J°* derwetse ka bouters de aandacht zullen trekken. Om de een of an dere geheimzinnige reden is er momenteel weer be langstelling voor dit figuur tje, dat jaren geleden als kitscherig en oubollig naar de stort werd verwezen. In het Parijse Bois de Bou logne is er tot 23 juli zelfs een tentoonstelling van ka bouters. En het kabouter- bevrijdingsfront - wat dit ook moge wezen - rooft om de zoveel tijd kabouters uit voortuinen, om ze met tientallen tegelijk terug te brengen naar het bos waar ze volgens deze lieden thuishoren. Een vergissing. De kabouter zoals wij die kennen: met baard, punt muts en een vriendelijk ge zicht is tot leven gekomen dankzij de gebroeders Grimm, die in de loop van de negentiende eeuw tien tallen jaren wetenschappe lijk onderzoek hebben ge daan naar oude sagen en legenden in West Europa. De meest bekende werden gebundeld in het boek Sprookjes van Grimm. Daarin speelt de kabou ter, altijd man en vrij gezel, bij voorkeur le vend in een soort commune, een be langrijke rol. We ko men hem zowel als behulpzame huisgeest tegen, als ook in bos sen en in het vrije veld. Vrijwel altijd on- GREET BUCHNER geeft antwoord op al uw tuinvragen zichtbaar en verstopt in grotten, ondergrondse ho len en dergelijke. De beschrijving van dit mythische wezen in de boeken van Grimm heeft vormgevers in de negen tiende eeuw ertoe gebracht om kabouter vervanging van de sculp turen van min of meer misvormde kleine men sen op balus trades en hekken in tui nen van de adel. Die volgde daar mee het voor beeld van Egyptenaren, Grieken en Romeinen, die ook beel den van ab normaal klei- 1 naar ne mensen US 507 „i„ gipr pp. IAARLEM f"5* *ler öe bruikten. De vriendelijk ogende kabou ter bleek hierop een ge slaagde variant en werd steeds meer toegepast. Toen de burgerij in de loop van de twintigste eeuw machtiger en vooral ook rij ker werd verhuisde de ka bouter vlot naar de tuinen van burgers. Kortom de ka bouter werd wat je noemt gemeengoed. Tot vreugde van veel kinderen die van sprookjes hielden. Kabou ters werden in de loop der jaren zo algemeen dat men vergat waar ze eigenlijk vandaan kwamen en ze als kitsch bestempelde. Hoeve- len kennen nog de oude sprookjes die ontstaan en gevormd zijn in computer en netwerkloze tijden? Als tegenwicht tegen de snelle vooruitgang is er momenteel ook een streven gaande om wat meer be langstelling te kweken voor de oude cultuur waarop onze huidige is geba seerd. Waar schijnlijk is de hernieuwde be langstelling voor onze primitieve oubollige kabouter hierop terug te voeren en - om eer-lijk te zijn - ik vind dit soort fi guren vaak ge slaagder dan na maak kunst of namaak kruiken uit de oudheid. De tijd van de eenvoudige en voordelige kunststof tuinver- lichting is voorbij: de verwende consument wil roestvrij stalen exemplaren. Ook aan design worden hogere eisen gesteld. Veel nieuwe verlichtingsarma turen mikken op het creëren van sprookjesachtige sferen in de tuin. Spotjes die een fraaie berk doen oplichten, accent lichtjes die reflecteren in het vijverwater, lampjes die het ter ras omtoveren in een knusse zithoek. Het wemelt in de winkels van de metalen designlampen. Lampen met grillige uitsnijdin gen en mysterieuze, Keltische namen als Eala (de zwaan), Co- omian (de lange), Tullia (de tulp) en Co wan (tweeling). Ze geven prachtig licht, maar zijn aan de prijs: tussen ruim 700 en 3000 gulden per stuk. Uiteraard is het verstandig om zulke kostbare objecten te be schermen tegen het dievengil de. Veel staande armaturen hebben natuurstenen voeten die in de grond kunnen worden verankerd. Of dat helpt is de vraag. Een woordvoerder van D-lights, het bedrijfje dat de metalen de signverlichting met de Keltische namen maakt, is realistisch: „Tegen ervaren snoodaards is geen kruid gewassen, zodat het gevaar van diefstal altijd blijft bestaan." Dit risfco neemt vol gens hem een groeiende groep liefhebbers op de koop toe. „Onze verlichting wordt goed verkocht, omdat de mensen op zoek zijn naar exclusievere de coraties." D-lights biedt keus uit acht standaardmodellen in de hoog ten van 50, 75 of 100 centime ter. Maar voor klanten met ex clusieve wensen worden ook modellen op maat gemaakt. In veel tuinen staan nog een voudige kunststoffen bollam- pen, pagodes en spotjes, waar mee de verlichtingshausse zo'n zeven jaar geleden begon. Maar het grote inruilen is begonnen. Wie niet veel wil uitgeven kan overigens nog altijd terecht voor bij voorbeeld een set van vier kunststof pagodelampen die, inclusief transformator, vanaf veertig gulden te koop is. Voor aluminiumlampen moet al gauw meer dan honderd gul den worden neergeteld. Veel nieuwe verlichtingsarmaturen mikken op het creëren van sprook jesachtige sferen in de tuin. foto cpd Deze ontwikkelingen verklaren de stijgende omzetcijfers van fabrikanten. In 1999 werd bij voorbeeld voor 24 miljoen gul den aan tuinverlichting besteed en gemiddeld neemt de ver koop jaarlijks met zeven pro cent toe. „De trend voor dit jaar is roest vrijstalen sets", zegt business manager Walter de Jonck van Massive uit Gorinchem, Neder lands grootste producent van tuinverlichting. „Roestvrij staal ofwel rvs is nog vrij kostbaar, maar wij zijn dit seizoen groot schalig op die markt gedoken. Vandaar dat we massaal rvs- exemplaren op de markt bren gen tegen veel scherpere prij zen dan anderen." In opmars is ook verlichting op zonne-energie. Een tuinlamp krijgt een hoedje in de vorm van een compacte eenheid zon necellen. De uit zonlicht opge vangen energie wordt overdag opgeslagen in een accu. Zodra de duisternis invalt, schakelt een sensor het lampje in. Na een zonnige dag schijnt er 's avonds ongeveer zes uur licht, een bewolkte dag levert onge veer vier uur licht op. „Onze eenvoudigste lamp op zonne-energie kost meer dan tachtig gulden, maar deson danks stijgt de verkoop met jaarlijks veertig procent", ver telt medewerker Dennis Korte- kaas van Wagner uit Maarssen, het bedrijf dat onder meer het merk Sonar voert. Kortekaas somt graag de voordelen op: „De elektriciteit is gratis en de klant hoeft geen sleuven te gra ven en bedrading aan te leggen. De zonnepanelen worden steeds krachtiger, waardoor de lampen langer kunnen bran den." Voorlopig valt de keuze echter nog overwegend op 220 volt. Uit veiligheidsoverwegingen is het daarbij aan te raden om de stroomkabel, de speciale zoge noemde VMVK-as kabel, waar in een gevlochten metalen om hulsel de stroomdraden be schermt, vijftig centimeter diep in de grond te begraven. Dat is een flinke klus. Men kan dat zelf doen of aan een vakman overlaten. In beide gevallen is het handig om met paaltjes aan te geven waar de kabel loopt om later beschadigingen door graaf- en spitwerk te voorko men. Het veiligst is tuinverlichting op 12 volt. Hierbij zet een transfor mator (trafo) de netspanning van 220 volt om in ongevaarlij ke laagspanning. Zelfs wanneer iemand de kabel doorklieft, krijgt hij geen pijnlijke opdoffer. Dertig centimeter de grond in is hier al een veilige diepte. Zwak stroom kan echter alleen kleine lampjes van hooguit negen watt laten branden: 's avonds valt er geen boek bij te lezen. Daar naast zijn de armaturen niet hoger dan ruwweg vijftig centi meter en staan ze bijna alle maal op een spies. Dat maakt het gemakkelijk om ze een wil lekeurig plekje in de tuin te ge ven. Menigeen verlicht bij voorkeur het tuinpad. Daarvoor komen pagodelampen van pas, want die geven een goed gespreide bodemverlichting. Een bollamp daarentegen verlicht iets grote re oppervlakten zowel naar bo ven als naar beneden en dat oogt beter in de buurt van bor ders en vijvers. Verder bestaan er ook nog nostalgisch ogende koetslampen en spots waarmee heel gerichte plekjes in de schijnwerpers zijn te zetten, zo als de gevel van het huis of een bepaalde plant. Liefhebbers die de complete tuin helder willen verlichten, hebben meer aan hoge lantaarnpalen op 220 volt. Maar dan gaat het eigenlijk al meer om beveiliging dan om sfeer. ALEX VAN HOOF Vorig jaar is door consumenten bijna vier miljard gulden aan tuinartikelen besteed. Het leeuwendeel ging op aan bestrating, tuinhout en vijvers. De cijfers staan in het recent verschenen Bestedingsonderzoek Tuinbranche 1999, dat in samenwerking met onder meer de Vereniging Belangen behartiging Tuinbranche (VBTB) is gehou den. Het onderzoek werd voor het eerst uit gevoerd, zodat geen trends zijn a ven, maar het is duidelijk dat de tuinbran che al jaren in de lift zit. Tuinplanten vormen een behoorlijke uitga venpost: daaraan werd in 1999 757 miljoen gulden besteed. Bloemen en planten bin nenshuis nemen negen procent van de vier miljard voor hun rekening. Tuinliefhebbers hebben minder belangstelling voor bollen en zaden: de verkoop daarvan staat met ruim 55 miljoen gulden op de laagste plaats. Overigens verdwijnt van iedere aan de tuin uitgegeven gulden ruim dertig pro cent in de kassa van gespecialiseerde tuin- winkels als Intratuin en Europatuin. Groot schalige doe-het-zelfzaken (bouwmarkten) staan op de tweede plaats, gevolgd door dierenwinkels, bloemenzaken en vervol gens kwekerijen. ALEX VAN HOOF Wat is toch het geheim ach ter de fraaie en strakke snit van Engelse gazons? Heel eenvoudig: maaien met een kooimesmaaier. Dergelijke machines hebben een vast ondermes en verticaal in een kooi draaiende spiraal- messen. Toen er nog over wegend ongemotoriseerd werd gemaaid overheerste in Nederland dit type maai er, maar momenteel is de overgrote meerderheid van elektrische en benzinemaai ers uitgerust met een hori zontaal draaiend cirkelmes. Dergelijke maaiers laten een minder strak grastapijt ach ter. Bij de kooimesmaaier is de afstelling van ondermes en kooi precisiewerk. Een milli meter te veel of te weinig ruimte levert al snel een ra telende of een bijna niet vooruit te duwen maaier op. De Duitse tuinspecialist Gardena heeft onlangs in dt fabriek afgestelde exempla ren in de aanbieding ge daan. De kogelgelagerde kooien van deze modellen dragen ook bij tot minder herrie. Verder hebben de maaiers een ergonomische duwbeugel en een afdekkap om overhangende struiken en planten te kunnen ont zien. Een oud nadeel is gebleven- steentjes of andere onge rechtigheden in het gras be schadigen vrij snel de mes sen en het slijpen is een las tige klus. Om maar te zwij gen over ernstiger beschadi ging. De nieuwe modellen van Gardena zijn vanaf bij na tweehonderd gulden te koop. Info: Markt (Holland) Weesp, 0294 - 238655. ALEX VAN HOOF Groencontainer als compostbal Met de container voor groente-, fruit- en tuinafval valt mei te doen: de vergaarbak kan ook als compostfabriek dienen, Het gebruikelijke model container moet daarvoor enigszin worden omgebouwd. De onlangs op de markt gebracht 'Biocom' oogt als een gewone container, maar is uitgerust met een roestvrijstalen bodemplaat met gaatjes, beluchtin groosters in de zijwanden en een in het midden verhoogd deksel met luchtfilters en kap. Al die gaatjes zorgen voor goede luchttoevoer voor de talrij ke bacteriën die het GFT-afval binnen een half jaar in com post veranderen. In gewone containers houden veel mindi bacteriën het uit en kan de waterdamp die tijdens het af braakproces ontstaat, niet ontsnappen. Het vocht conden seert tegen de zijwanden aan en druppelt vervolgens weer terug op het afval. De Biocom is voorzien van een opvang- bak voor het lekvocht, een verhoogde bodem en een aan d wand vastgemaakt gootje, zodat het water naar het laagste punt stroomt. Op die plek zit een opening waardoor het water via een slangetje naar buiten kan. De verrijdbare compostsilo kost zo'n 300 gulden en heeft een inhoud van 240 liter, twee wieltjes en een roestvrijsta len as. Info: VAOP, Hilversum, 035 - 6464000. ALEX VAN HOOF Nieuw gras. Niet voor voetbal lers of voor weer een egaal groene mat in de Arena (onder tussen al de achttiende). Nee, gewoon nieuw gras voor de oorspronkelijke gebruikers: koeien. Het gaat om een ras dat beduidend voedzamer moet zijn dan nu het geval is en dat de zwart- en roodbonte 'zuivel- fabriekjes' tot een hogere, na tuurlijke melkproductie aanzet. Aan de Wageningen Universi teit loopt een vierjarig project om weidegrassen te ontwikke len die de koe beter smaken en haar in staat stellen meer melk uit gras te halen, terwijl tegelij kertijd het gebruik van kracht voer aan banden wordt gelegd. Dat is goed voor de runderen zelf, maar ook voor de boer, het milieu en de Nederlandse gras zaadsector. Weilanden tot aan de einder met kuddes onverstoorbaar grazende herkauwers: de eeu wenoude beeldbepalende fac tor der Lage Landen. Anjo El- gersma, opgegroeid tussen de Friese weilanden, fascineert het reeds sinds haar jeugd. Als uni versitair hoofddocent in Wage ningen bij de leerstoelgroep 'Gewas- en onkruidecologie' stuurt ze het onderzoek aan. Het is voor het eerst dat een uitgebreid researchproject wordt gewijd aan weidegras. Niets lijkt zo alledaags als gras, maar dat is schijn. Er zijn dui zenden grassoorten, waarvan een handvol - met Engels raai- gras, timothee en beemdlang- bloem voorop - wordt gebruikt in diverse mengsels. Maar, zegt Elgersma, wat een koe precies al grazend met dat gras doet, welke soort haar voorkeur heeft en opwekt tot het geven van meer melk: daarover is betrek kelijk weinig bekend. „Nieuwe grasrassen worden bekeken, op plantkenmerken zoals grasopbrengst, ziektere sistentie, op het tijdstip van bloei, op winterhardheid en zo. Er is echter nooit gekeken naar wat een koe er precies mee doet." Nederland beschikt volgens haar over ruim een miljoen hectare grasland. Dat is meer dan alle gezamenlijke akker- en tuinbouwgronden bij elkaar. „Je hebt te maken met een le vend product, dat er elke dag anders bijstaat." Zo moet wei degras niet gaan bloeien. Dat maakt het minder smakelijk en verteerbaar. Wat een koe naar binnen krijgt, verschilt per hap, zegt Elgersma. Ze spreekt over hapgrootte en -frequentie en graasduur. Over de verhouding tussen blad, waarvoor de koe een voorkeur heeft, en stengel. Over de groei en de spruitdicht- heid. „Voor een boer is het moeilijk te bedenken wat ze el ke dag consumeert." Het klinkt alsof in een fabriek iets wordt geproduceerd, zon der kennis over de ingrediënten die aan de basis staan. Toch is dat in de melkveehouderij zo, Cryptogram Horizontaal: 1. Zo pijnlijk dat een larf stijf wordt (8); 5. Gaspijp ter verlichting (8); 6. Voor dat meubelstuk moetje een groot huis hebben! (4); 8. De branding brengt 'm niet aan het wankelen (4); 10. Hij werkt heel hard, zijn honger is er dan ook naar! (5); 12. Kerel het geld bij de riviermonding (5). Verticaal: 1. Minder veilige kant (6); 2. Zijde van een degen (6); 3. Rokers hebben het er juist niet van! (5); 4. Grappige bijnaam (5); 7. Opschudding bij dreigend gevaar (5); 9. Mors met as! (4); 11Op dat moment is eraan te zien hoe goed je bent in judo (3). Oplossing van donderdag: HORIZONTAAL: 1 Uno; 4. mijt; 6. rioja; 9. dashond; 11. na; 12. bon; 13. os; 15. ogen; 17. gena; 19. ode; 20. tal; 21. rink; 23. sstt; 24. de; 25. lap; 27. lo; 28. foerage; 32. opera; 34. oer; 35 gal VERTICAAL: 1 Uw; 2. ora; 3. Soho; 4. man; 5. te; 7. isbn; 8. jong; 9. dagdief; 10. donatie, 11 noord; 14. salto; 16. een; 18. ets; 22. klep; 23. spar; 26. Ares; 29. oor; 30 gag; 31. zo; 33. el. stelt Elgersma. Meer dan de helft van wat een rund tot zich neemt, is gras. Gras in allerlei soorten en maten, maar waar van niet bekend is welke effec ten het exact heeft op de melk productie. Tot die conclusie kwamen re cent ook de productschappen Zuivel en Diervoeder. In een dik rapport constateren beide orga nen, dat goed voeren uiterst be langrijk is en dat het dringend nodig is meer kennis van zaken te krijgen. Anjo Elgersma betoogt dat de huidige wijze van melkveehou derij duurzaam noch efficiënt is. De koe benut maar een kwart van de eiwitten die het gras haar biedt. De rest gaat verloren in de pens als ammo niak of wordt uitgescheiden in mest en urine. Dat is slecht voor het milieu en zonde van de eiwitten die niet in de melk terecht komen. De eiwitten zijn nodig om de bacteriën en andere micro-or ganismen in de koeienmagen hun werk te laten doen. Overi gens kan het moderne rund al lang niet meer toe met gras al leen. „Onze koeien hebben een dermate hoge genetische po tentie en kunnen zulke grote hoeveelheden melk produce ren, dat ze meer nodig heb ben." Daarom krijgt het Nederlandse melkvee jaarlijks zo'n vier mil jard kilogram aan krachtvoer toegediend. Dat wordt voorna melijk geïmporteerd uit het buitenland. Dat maakt bijvoe ren tot een dure aangelegen heid voor de boer, die door de lage melkprijs toch al niet ver wend wordt. En vervolgens zijn de 'koeienvlaaien' door datzelf de krachtvoer niet bepaald prettig voor het milieu. De melkveehouder is daarom sinds een aantal jaren verplicht een mineralenboekhouding bij te houden. „Dat is mede de re den", zegt Elgersma, „waarom er kritisch wordt gekeken naar het gebruik van kunstmest en krachtvoer." Krachtvoer staat in de beeld vorming, met alle ongewenste bijverschijnselen als BSE (de gekkekoeienziekte), toch al niet best aangeschreven. Als een nieuw, beter opneembaar gras dat gebruik kan inperken, is de boer spekkoper en wordt de na tuur een goede dienst bewezen. De wetenschappelijke studie naar gras moet daarover uit sluitsel bieden. Anjo Elgersma: „Hier bij di wetenschappen weten ze a van het beest, maar is gras meer dan een weiland. Bij plantwetenschappen is he andersom. We gaan nu de krachten bundelen." „De melkveehouder is ziel minder bewust van plante soorten en -rassen dan de kerbouwer. Hij is een boei hart voor de koe. Gras is v hem nog veel te veel bijza weet de hoofddocent. „Al iets meer oog zouden heb voor hun grasland, dan zo ze er meer uit kunnen hali COCK RUNEVEEN» grote sortering planten, mooie terra-cotta potten en goed gereedschap, want de tuinkabouters doen het niet voor u bloemendaal bv rijksstraatweg wassenaar HET WEER Buien met onweer Dankzij de hitte van begin deze week is de ster van juni flink gestegen. Tot en met de langste dag bedroeg de gemiddelde maandtemperatuur in De Bilt 17,1 graden tegen normaal 15,2. Gedurende de rest van de maand draait het echter om koel weer zodat een deel van de thermische voor sprong wel weer verloren zal gaan. 'Een graadje te warm' houden we waarschijnlijk wel vast en dat is voor de brekebeen onder de zomermaanden al heel wat. Op het Europese vasteland is het hittege- bied ondertussen ook flink aan het krim pen. Vandaag werden alleen op de Balkan nog temperaturen boven de 35 graden ge registreerd. Gisteren in het Slowaakse Hur- banovo een waanzinnig hoog maximum van 37,3 en woensdag werd in het Duitse Cottbus met 37,9 graden bijna het absolute Duitse junirecord gebroken. Na de buien van vandaag houden we het ook morgen niet droog. Een depressie boven het zuide lijke deel van Scandinavië genereert name lijk voortdurend nieuwe buienstoringen. Ook morgen moeten we dus rekening hou den met buien die van onweer vergezeld kunnen gaan. De thermometers stokken op omstreeks 17 graden en er waait een mati ge, naar west tot noordwest ruimende wind. Langs de kust is de wind af en toe krachtig. Zondag wordt de buiigheid gro tendeels onderdrukt maar het blijft wel koel met middagtemperaturen rond li den. i De vooruitzichten voor volgende wei n onzeker. Het Europese atmosfeermo blijft aansturen op een koele noordvv o culatie met wolkenvelden. De Duitse f( Engelse computers zinspelen meer o n overgangssituatie met koelte in het n o den en warmte ten zuiden van Nedei i: In die optiek is er echter een tamelijk n kans op regen maar naarmate de wei n dert gaat de temperatuur omhoog. G was er vooral aan de kust vrij veel zo e meeste buien zaten boven het binne le Op Schiphol werd het dankzij de vrij u opklaringen 20,1 graden. Wat een koe precies al grazend met gras doet, welke soort haar voor keur heeft en opwekt tot het geven van meer melk: daarover is betrek kelijk weinig bekend. foto cpd

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 10