'Dit smaakt als slecht vlees' De kropsla blijft nummer één Kookschool Kant en klare sla Smaak 160 Koken is booming. En daarmee doel ik niet op de berei ding van de dagelijkse kost. Daarvoor geldt immers hoe sneller hoe beter. In de lift zit momenteel het recreatieve koken. Voor een aantal gasten de meest exquise gerechten op tafel weten te toveren. De gastvrouw- of heer wil de opgedane kennis in de praktijk brengen en de gasten culi nair imponeren. Vergeleken bij landen als Amerika en Engeland staat het recreatieve koken in ons land nog in de kinderschoenen. Het aantal kookprogramma's op onze televisie neemt wel iswaar hand over hand toe, maar kan nog niet tippen aan Amerika waar hele televisienetten aan koken zijn gewijd. Het volgen van kooklessen is momenteel een trend. On langs hadden we zelf, in samenwerking met een zakenma- gazine, een tweetal kooksessies in onze keuken georgani seerd. Binnen een uur zaten ze vol hetgeen wijst op de groeiende belangstelling voor de keuken. Een vrouw die daar alles van weet is Pat van de Wall Ba- ke-Thompson, die al 20 jaar lang furore maakt met haar kookschool La Cuisine Francaise aan de Amsterdamse Herengracht. Haar lesprogramma bestaat uit kooksessies in groepsverband, masterclasses met medewerking van beroemde chefkoks en Pat's diner en jamsessions, waarbij de 'student' eenmalig de kookschool bezoekt en in een aantal uren redelijk wat kan opsteken. Het leuke aan deze 'studievorm' is de gezamenlijke maaltijd ter afsluiting. Na een paar uur noeste arbeid komen aan tafel de gesprekken los en worden allerhande tips en informatie uitgewisseld. En Pat geniet ervan. „Iedereen kan koken", legt ze uit. ,,Het enige wat ik doe is de mensen de liefde voor het ko ken bijbrengen." Sinds kort beschikt ook Kennemerland over een kook school. Initiatiefnemer is Marcel van Marsbergen, eige naar van restaurant Le Gourmand in Bloemendaal. Na 17 jaar boven de pannen te hebben gestaan besloot hij de boeg om te gooien en sloot de deuren van zijn zaak voor een grondige verbouwing. Inmiddels is het interieur om getoverd tot een kookschool en begint voor hem een nieuw culinair avontuur, getiteld 'Koken met Marcel'. Me dio september starten de reguliere cursussen, inclusief een (zelfbereid) driegangenmenu en receptuur. Van Marsbergen heeft er alle vertrouwen in. „Culinair ge stoei biedt een band. Steeds meer mensen ontdekken dat koken een feest is en ik probeer ze daarbij een handje te helpen." Van Marsbergen gaat nog een stap verder. „Voorheen kwamen de gasten naar Le Gourmand toe, maar nu komt Le Gourmand ook bij de mensen thuis", al dus de kersverse directeur van de kookschool, die naast het geven van lessen ook als traiteur verder door het leven gaat. Handig bekeken. Zeker met het oog op de Europese voetbalkampioen schappen, waardoor er weinig tijd voor koken overblijft en de ware voetballief hebber het liefst met een bord op schoot aan de buis gekluisterd zit. JOHN BEEREN, eigenaar van de Bok kedoorns, een met twee sterren be kroond restaurant in de duinen van Bloemendaal Geur zorgt voor groter ei Kippen leggen grotere eieren door een bepaalde geurstof. Volgens wetenschappers kun nen boeren deze ontdekking gebruiken om de productie door hun pluimvee te verho gen. Het gaat het om pyrazine, een chemische verbinding die bij veel insecten en planten voorkomt. De geur waarschuwt dieren dat de drager, bijvoor beeld een vlinder of bes, giftig is. De eieren van de kippen die waren blootgesteld aan pyrazi ne, bleken gemiddeld vier gram zwaarder. Waarom de hennen door de geur grotere eieren leg gen, is nog een raadsel. De biologen vermoeden dat de geur met zijn waarschuwend effect de werking van een be paald hormoon vertraagt. Dat hormoon vertelt de hen dat het tijd wordt een ei te leggen. Door de remmende werking van de geurstof blijft het ei langer in het lichaam. Daardoor kan het zich langer ontwikkelen en wordt het zwaarder. Albert Heijn heeft zijn sla-as sortiment uitgebreid met Gar- neermixen. Vijfvaksschaaltjes gevuld met saladegarneringen zoals tonijn, pepitopitten, cas hewnoten, olijven en croutons. Voor wie het nog makkelijker wil is er vanaf eind juni de Sala debowl: een 'slaset' met bizon- dere slasoorten, verschillende garneringen en een dressing. De Garneermixen zijn verkrijg baar vanaf 3,50 gulden, de Sala debowl kost nog net geen tien tje. REDACTIE MARGOT KLOMPMAKER 023- De verkoop van vleesvervangers stijgt. Toch zijn de kopers vaak teleurgesteld. Het aanprijzen van de beste drie vleesvervan gers, met een paar aantrekkelij ke recepten, kan de consument misschien over de drempel hel pen, bedacht de Stichting Var kens in Nood. Daarom organi seerde zij een proeverij voor cu linair journalisten. Een aardig idee, maar het bracht niet waarop de stichting zo vurig had gehoopt. De proe verij van vleesvervangers lever de wel een winnaar op. Maar om nu te zeggen dat de proe vende beroepsschrijvers en thousiast waren over Quorn, het winnende product? Nee. „Vleesvervangers smaken op hun best als slecht vlees", vond een van de proevers. En dat was nog een mild oordeel. Het doel van de proeverij was om de vegetarische keuken op een hoger niveau te brengen. Veel mensen vinden vleesver vangers van matige kwaliteit en dat weerhoudt hen ervan min der vlees te eten. Misschien dat zij overstag gaan als zij gerech ten en recepten krijgen aange reikt waarmee professionele koks zich hebben bemoeid, hoopten de mensen van de stichting. Want als er meer mensen af en toe op vleesver vangers overgaan, wordt de waag naar dieren uit de bio-in- dustrie vanzelf minder. En dat is precies wat de stichting wil. Voor de proeverij had de stich ting zes fabrikanten van vlees vervangers bereid gevonden hun producten te leveren. Een zevende fabrikant, Tivall, liet het op het laatste moment af weten. De fabrikanten was be halve om hun medewerking ook naar recepten gevraagd. Twee per product: een voor een feestgerecht en een voor een al ledaags gerecht. Halverwege de proeverij was het een vrolijke boel aan tafel. Noem het maar leedvermaak, want het laatste van de zes feestgerechten was net geweest en waarderende woorden waren er nog nauwe- Bodemkwaliteit holt achteruit Achteruitgang van de bodem kwaliteit is het belangrijkste ge vaar voor de wereldvoedsel voorziening. Veertig procent van alle landbouwgrond op aarde is inmiddels ernstig aan getast. Deze schade leidt tot een opbrengstverlies van bijna een vijfde van het totaal. Wetenschappers van het inter nationale onderzoeksinstituut voor de wereldvoedselpolitiek (IFPRI) komen tot deze bevin dingen na analyse van satelliet- gegevens. Zo is driekwart van het akkerland in Midden-Ame- rika zo goed als verloren, tegen twintig procent in Afrika en elf procent in Azië. De onderzoekers noemen uit eenlopende oorzaken. Twee derde van de erosie komt door water, dat de vruchtbare top laag wegspoelt, de rest door de wind. De bovenste grondlaag gaat sneller verloren dan zij op nieuw kan worden gevormd. Daarnaast lijdt de bodem onder mechanische grondbewerking, die tot inklinking van de bodem leidt. Continue verbouw van hetzelfde gewas put de grond uit. Slechte drainage van geï'rri- geerd land leidt tenslotte tot een hoog grondwaterpeil en verzilting. Circa vijftien procent van het geïrrigeerde areaal is te zout voor landbouwproductie. De onderzoekers geven ook op lossingen aan om het tij te ke ren. Verlies van bodemvrucht baarheid kan worden tegenge gaan door de grondbewerking met zware machines te mini maliseren, zodat de grond luch tig blijft. Erosie kan worden voorkomen door de aanleg van terrassen en door natuurlijke barrières op te werpen rondom de percelen. Deze nieuwe aan pak wordt al met succes op gro te schaal toegepast in Marokko, op de Filippijnen en Thailand, op kleine schaal in delen van Midden-Afrika en Zuid-Ameri- ka. PETER DE JAEGER* lijks gevallen. De zes alledaagse gerechten die daarna nog wer den geserveerd, konden het tij niet meer keren. „Dit is hele maal niets", stelde een van de proevers bijna lachend vast. Voor de vleesvervangers was het dan ook een kansloze strijd. De producten zelf kunnen ér niets aan doen; het is de schuld van hun fabrikanten. Die doen alsof hun producten vlees zijn. Maar de reepjes, brokjes, bur gers en schijven - stuk voor stuk neutraal van smaak - zijn ge maakt van tofu en plantaardige eiwitten. Dat spul wordt spons achtig als het wordt verhit. Kau wen is veelal niet nodig: met vlees is dat toch anders. Algemeen meenden de culinair journalisten dan ook dat de term 'vleesvervanger' op zijn minst misleidend is. Varkens in Nood had al geopperd de term in de ban te doen en een nieu we te bedenken. Omdat de pro ducten zo beter in staat zijn een eigen imago te venverven. „Het moeten geen namaakkarbona- des zijn, maar zelfstandige pro teïneleveraars." Wie het uitsluitend om de pro teïnes is te doen en de smaak minder belangrijk vindt, kan zich gerust aan de vleesvervan gers overgeven. Wie echter geen vlees wil en bovendien prijs stelt op lekker, kan beter zijn toevlucht zoeken in vegeta rische gerechten zonder vlees vervangers. Zoals ovenschotels met pasta en kaas of salades met groenten en olijven. LOUIS WESTHOF Roergebakken Quornstukjes Verhit de olie in een wok en leg de gedroogde lomboks erin. Fri tuur de lomboks voorzichtig een halve minuut tot ze donkerbruin zijn en laat ze dan op keukenpa pier uitlekken. Bak de Quorn stukjes in dezelfde olie op hoog vuur al omscheppend goud bruin. Schep de knoflook erdoor en bak het geheel nog even door. Draai het vuur laag en schep de vegetarische oestersaus met de suiker en peper naar smaak door de Quom-stukjes. Schep de paprika, cashewnoten, gefri tuurde pepers erdoor en roerbak het gerecht nog zeker 2 tot 3 minuten. De paprika en de cas hewnoten moeten lekker knap perig blijven. Schep op het laatste moment de lente-uitjes en de blaadjes basi licum erdoor. Schep de roer gebakken Quorn op vier borden en leg de gefrituurde pepers er boven op. Lekker met pandan- rijst. Benodigdheden: 2 pakjes Quorn-stukjes (elk 175 gram), 4 eetlepels olie, 4 gedroogde lomboks (chilipepers), 4 tenen knoflook (uitgeperst), 1 eetlepel lichte sojasaus, 3 eetlepels vegetarische oestersaus, 1 eetlepel suiker, witte peper, 75 gram geroosterde cashewnoten, 1 grote rode paprika (in kleine stukjes), 2 lente-uitjes (in ringetjes), 15 Thaise basilicumblaadjes. Fotowedstr over wijn Ter gelegenheid van de tionale Wijnweek in sep ber organiseert het Wijn formatiecentrum een fo wedstrijd. Deelnemers l nen hun creativiteit 1< onderwerpen als wijn et eten, wijn en genieten, i en vakantie, wijn en kun zo meer. De eerste prijs een reis naar Zuid-Afrik voor twee personen. An prijzen zijn twee wijnrei naar het Spaanse Jerez i Frontera en de Rheingai Duitsland en zes Chamj ne-pakketten. Op maandag 25 septern worden de winnaars bel gemaakt. Het wedstrijdi gelement kan worden a vraagd via internet (ww .wijninfo.nl), telefoon (0 3708326) of fax (070- 3708408) Wie een eigen site heeft, kan de specia ontwikkelde banner van fotowedstrijd via de site het Wijninformatiecenü downloaden. Bezoekers de site kunnen zo recht streeks doorlinken naar fotowedstrijd op www.wijninfo.nl. Meer info op www.wijni fo.nl onder de buttons 'I tionale Wijnweek', 'Nati Wijnweek Agenda' en 'h nale Wijnweek Fotowed strijd'. FOTO ANP Tot een kwart eeuw geleden kenden wij geen andere sla dan de gewone kropsla. Daarna de den verschillende andere sla soorten hun intrede, met als eerste de knisperige ijsbergsla. Inmiddels zijn er tientallen sla soorten en bladgroenten die als sla kunnen worden gegeten, op de markt. Veel van die nieuwe soorten verdwijnen al na één of twee jaar, omdat er te weinig belangstelling voor bestaat. De gewone kropsla blijft de lie veling van het grote publiek, ondanks exotische soorten als lollo rosso, radicchio, rucola (raketkruid), krulsla of eiken bladsla. Kropsla is in de loop van de jaren wel iets veranderd. Ze is wat knisperiger geworden en de nerven in de bladeren hoeven bij het schoonmaken ook niet meer te worden weg gehaald. Gewone kropsla heeft een wei nig opvallende maar wel heel fijne smaak. Er zijn echter ver schillen, want een kropsla met het EKO-keurmerk of een exemplaar uit de tuin van een kleine kweker of volkstuinder smaakt anders dan eentje uit de supermarkt. De sla met het EKO-keurmerk en de sla die afkomstig is van kleine tuinders en volkstuinders De afgelopen jaren zijn er veel soorten sla op de markt gebracht, zoals veldsla. hebben niet alleen een heel fij ne, maar ook een opvallende frisse smaak. Dat komt doordat de kwekers geen kunstmest of andere groeibevorderende stof fen gebruiken. Dit moeten er FOTO UNITED PHOTOS DE BOER namelijk voor zorgen dat de slakroppen niet alleen op de zelfde dag geoogst kunnen wor den, maar ook dat er 24 of 36 stuks groeien, die allemaal even zwaar moeten zijn en in een Sla met tonijn De maaltijdsalade van vandaag lijkt in de verte enigszins op een Salade Ni^oise. Geef er sneden zelf afgebakken brood bij. Spren kel aan tafel olijfolie (uiteraard extra vergine) over het brood. Maak de sla schoon en droog. Scheur de bladeren in kleine stuk jes. Laat de tonijn op een zeef uit lekken. Verdeel de tonijn daarna in kleine stukjes. Leg ze in een kom en voeg tomaten, paprika, gesnipperde uien en de olijven toe. Schep alles luchtig om. Maak de dressing door eerst li moen- of citroensap te vermen gen met wat zout en peper. Blijf roeren tot het zout is opgelost. Klop de daarna de olie er door. Presentatie: Verdeel de sla als bedjes op de borden. Schep de sa lade met tonijn en tomaten in het midden erop. Schenk de dressing erover. Bestrooi de gerechten eerst met wat kappertjes en daar na met de basilicumdraadjes. Benodigdheden voor 4 personen: 1 kropsla; 1 blikje tonijn (naturel), ca. 240 gram; 4 tomaten, bij voorkeur echte Italiaanse pomodori, ontveld, vruchtvlees in smalle reepjes; 1 rode paprika, bij voorkeur ontveld, vruchtvlees in smalle reepjes; 1 kleine rode ui, gesnipperd; 12 zwarte olijven, ontpit, grof gesneden. Voor de dressing: 1 eetl. limoen- of citroensap; zout; witte peper uit de molen, 4 eetl. olijfolie, extra vergine. Voorts: 1 eetl. kappertjes, uit potje, uitgelekt; 6 basilicumblaadjes, in uiterst smalle reepjes (draadjes). doos passen. De kropsla zoals wij die daag de dag eten werd al middeleeuwen in ons Ian teeld. Voorbeelden daarv op schilderijen uit die tiji ook nog later te vinden. op de zogenoemde ontbj (stillevens met eetbare wi de 17e en 18e eeuw ontbi de slakroppen niet. Kropsla werd in ons land laat in de 19e eeuw vrij' sluitend gekookt, gestool gesmoord. Rauwe groeni men niet. Men was er bang voor en geloofde da eten van rauwe groenten lei ziekten en andere ong ken kon veroorzaken. Toen men er achter kwaï juist door het koken, stov smoren veel vitaminen e dere waardevolle stoffen ren gingen, is men de krc ook rauw gaan eten. De stand die men destijds te winnen had, kan men nc jj nalezen in de rubrieken door de lezers van c en tijdschriften ingezond brieven. Nog tot in de jan twintig van de 20e eeuwl een hooggeleerde heer u sterdam nog stug vol dal eten van rauwe kropsla h staan van darmkoliekeni gelijke zou bevorderen. Door veredeling is de ooi kelijk vrij stugge kropslai stuk malser geworden en hoort nu tot een van dei gewaardeerde slasoorten ons land speelt sla een rc bijgerecht wanneer het.i maakt met een eenvoudi dressing, gerechten met ken, gebraden of geroosti vis, vlees, en gevogelte bi leidt. Ook bij het samens van voorgerechten speet sla een grote rol. In stuk] scheurde slabladeren vffl vaak het bed van een san stelde salade met vis, vla of gevogelte. HANS BELTERMAN Kruiswoordraadsel HORIZONTAAL: 1 Organisatie der verenigde volken; 4. hooistapel; 6. Spaanse wijnsoort; 9. hondensoort; 11. achter; 12. bekeuring; 13. rund; 15. kijkers; 17. vergiffenis; 19. lofdicht; 20. hoeveelheid; 21. rolschaatsbaan; 23. met weglating van titels en waardigheden (Lat.); 24. lidwoord; 25. doek; 27. geliefde van Zeus; 28. voedsel; 32. muziekdrama; 34. grondsoort; 35. bitter vocht. VERTICAAL: 1. Bezittelijk vnw.; 2. bid; 3. Londense wijk; 4. echtgenoot; 5. voorzetsel; 7. Internationaal standaard boeknummer (afk.); 8. jeugdig; 9. luiaard; 10. schenking; 11. windrichting; 14. buitelende sprong; 16. cijfer; 18. gravure; 22. deksel; 23. naaldboom; 26. god van de oorlog; 29. gehoororgaan; 30. grap; 31. aldus; 33. oude lengtemaat. Oplossing van woensdag: Horizontaal: 1. Biograaf; 5. laagveen; 6. Lets; 8. niet; 10. alles; 12. kanon. Verticaal: 1. Ballen; 2. Oranje, 3 Ravel; 4. agent; 7. Ellen; 9 talk; 11. sen. HET WEER doorJ p Atmosfeer weer in gewone doen De atmosfeer is weer in gewone doen. Gisteren werden in het binnenland nog temperaturen boven de 25 graden gemeten (in het Limburgse maxima tot 28 graden); vanmiddag werd het niet warmer dan 20-21 gra den. Onder invloed van een over de Noordzee naar het oos ten zwenkende uitloper van een depressie zet de verkilling van de atmosfeer zich tijdens het komende etmaal voort. Mor genmiddag wordt het op de meeste plaatsen niet warmer dan een graad of 18-19 graden. Bovendien neemt de onstabili teit toe hetgeen vanaf de ko mende nacht tot uiting komt in meer en ook zwaardere buien die van onweer vergezeld kun nen gaan. Vallen de buien in de avond en nacht vooral in het noordwesten (10-15 mm in de Kop van Noord Holland); mor gen overdag trekken ze verder het land op. Tijdens de middag uren neemt de buiigheid in de kustgebieden geleidelijk af. De wind waait uit het zuidwesten, later meer uit het westen tot zuidwesten en is aan de kust veelal krachtig, windkracht 6. In het weekeinde houden de buienkansen aan en zondag krijgen we mogelijk te maken met een nieuwe depressie die over de Britse eilanden naar de Noordzee koerst. Vooral het Britse model opteert voor deze ontwikkeling. Na het weekeinde, lijkt de atmosfeer te stabilise ren. Deze ontwikkeling heeft te maken met een hogedrukge- bied dat van de Azoren naar de wateren west van Ierland schuift. Minder gunstig is dat de wind uit het noordwesten gaat waaien. Daardoor wordt de aanvoer van koele lucht ge continueerd en wordt het weer beeld hoofdzakelijk dooi kenvelden bepaald. Dankzij zon tot voorbij b Jj middaguur werd het gist op Schiphol nog bijna 25 den. Daarna raakte hetz verstopt met wolken erH ook enige regen. Veel ste neerslag niet voor. In hel meen viel er minder dan JJ In het oosten waren nog zware buien actief met R mm in het oosten van 0 gen. i®4

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 8