OPEC gaat meer olie produceren elgië krijgt volgend jaar ratende' internetdienst Economie Meer plek migranten bij grote bedrijven Zacht fruit populair nnemerland Groep neemt 'tterdams visbedrijf over Verkeersbordenfabriek in de verkoop Eerste beurt Zeelandbrug Topmanagers moeten salaris openbaar maken Italiaanse vrachtrijders stoppen blokkadeacties ijging winst bij Connexxion jCHT Vervoerder Connexxion heeft vorig jaar een nettowinst oekt van 87 miljoen gulden, een toename van 28 miljoen len vergeleken met 1998. De winsstijging komt voor een Dt deel op naam van het collectief personenvervoer. Con xion wil in de toekomst haar activiteiten verder uitbreiden. C irbeelden hiervan zijn snelle busverbindingen en verbete- *-van het individueel vervoer in dunbevolkte gebieden. De 'oerder wil verder op zoveel mogelijk gebieden de toeganke- heid van het collectief personenvervoer bevorderen door on- meer e-commerce. Volgens prognoses neemt het aantal rei ns dit jaar toe. Gezien de hoge brandstofprijzen zal dit ech- niet leiden tot een beter resultaat voor 2000. ;nce overweegt stappen tegen hacker DA2 Uitzendbureau Tence uit Breda overweegt stappen te- een 'hacker' door wie het bedrijf afgelopen maand bijna [100 mailtjes ontving. Uit naam van de organisatie werd een icht verspreid waarin mensen werden opgeroepen bij het '.endbureau te bevestigen dat ze een bericht naar vijftien an- en hadden gestuurd. Daarvoor zou de verzender een disc- krijgen van Tence. In totaal 30.000 mensen stuurden de e- naar vijftien andere computergebruikers. Het uitzendbu- weet inmiddels van wie het verspreide bericht afkomstig is. gens de voorlichter van Tence gaat het om een uit de hand apen grap van derden. Het uitzendbureau verbetert de be- iging van het systeem. rotere steden samen voor toerisme rERDAMDertig middelgrote gemeenten in Nederland (G30) ii samenwerken op toeristisch gebied. Ze overleggen bij- rbeeld met elkaar om te voorkomen dat evenementen sa- nvallen. In tien jaar tijd zal het aantal buitenlandse toeristen Jederland verdubbelen, verwacht het Nederlands Bureau Toerisme (NBT). „Reden genoeg om met elkaar te praten hoe druktes voorkomen kunnen worden en hoe activitei- het best gespreid kunnen worden over plaats en tijd." Am- idam, Rotterdam, Utrecht en Den Haag kennen al zo'n sa- nwerking. Het NBT constateert dat iedereen nu nog voor zijn ;n winkeltje werkt. „Maar als ze samenwerken kan voorko- worden dat er in één weekeind drie muziekfestivals en te tentoonstellingen in één regio worden gehouden." letubbies melkkoe voor BBC den De Britse omroep BBC heeft 315 miljoen gulden ver- nd aan de Teletubbies. Vorig jaar alleen al brachten de peu- dolen 113 miljoen in het laatje. Tinky Winky, Dipsy, Laa-Laa zijn daarmee het grootste kassucces van de BBC. Moch- de Teletubbies een terugval in populariteit te verduren krij- dan heeft de omroep de opvolger al in huis. De Tweenies irden de BBC sinds september 1999 al 50,6 miljoen op. Voor- lankzij het succes van de afdeling kinderprogramma's maakt een gouden tijd door. De omzet steeg in 1999 met 15 cent tot 1,8 miljard. De winst uit bedrijfsvoering nam met en procent toe tot een recordhoogte van 108 müjoen. oeren hebben gevaarlijk beroep haag De agrarische sector kent veel bedrijfsongevallen en iral veel dodelijke. Van de gemiddeld twintig doden die jaar- op de boerderij vallen, is een kwart nog kind. In een op de gevallen is bij een dodelijk ongeval de trekker betrokken, komt het regelmatig voor (13 procent) dat iemand beklemd kt tussen een landbouwmachine. Het aantal ernstige onge- en komt jaarlijks dik boven de honderd uit. Het ministerie sociale zaken kan niet met zekerheid zeggen of die cijfers ïpleet zijn. Betrokkenen zijn wel verplicht om bedrijfsonge- en te melden, maar niet iedereen houdt zich daaraan. AO's recreatie en NS Reizigers ■re» De werknemers in de verblijfsrecreatie - campings en igalowparken als CenterParks en Grandorado - krijgen per 1 vier procent meer loon. Een jaar later komt daar nog eens procent bij. Gisteravond bereikten werkgevers en vakbon- een akkoord voor een tweejarige CAO voor de 15.000 werk- ners in de branche. Bij NS Reizigers werd de afgelopen nacht [overeenstemming bereikt over een nieuwe eenjarige CAO. tomt een loonsverhoging van 3,65 procent en een verhoging de decemberuitkering van 2,75 naar 3 procent. De nieuwe - 0 gaat met terugwerkende kracht vanaf 1 april in. Het ak- ird wordt met een positief advies voorgelegd aan de leden. ikfiets keert terug in Gelderland hem» De ouderwetse bakfiets leeert terug in Gelderland. De derne uitvoering heet City Cargo Bike en rijdt het komende op proef in de gemeente Aalten en voor acht bedrijven in hem, Nijmegen, Lochem en Apeldoorn. Het is een initiatief de provincie dat het gebruik van bestelauto's in binnenste- i wil terugdringen. De bakfiets is volgens de provincie een I aanvaardbaar alternatief: goedkoop, makkelijk te parkeren, mj en milieuvriendelijk. Deelnemende bedrijven houden komende jaar bij hoe vaak ze de City Cargo Bike gebruiken de resultaten goed zijn wil Gelderland de bakfiets overal in duceren. anp laamse softwaremaker Ler- Hauspie (L&H) gaat sa- met het financieel concern lelgië een spraakge- d apparaat introduceren gekoppeld aan internet ten. De kosten bedragen ',9 miljard gulden. De be- is dat drie miljoen Bel- huishoudens worden den van een handzaam raat, inclusief scherm en horende internetdiensten, it onder andere om e- commerce, weerberich- rieuws en thuisbankieren, scherm kan worden ge- eerd door het aan te raken, ïbruiker - die niet hoeft te 'BURG PIETER VAN HOVE ipakenburgse visverwerker In emerland Groep neemt fljiidt Zeevis uit Rotterdam Met de fusie hopen de fir- hun afzetmarkten te ver- n. De inkoopactiviteiten en voortaan gezamenlijk eoerd. nnemerland Groep, tot enkele jaren geleden ge- !d in IJmuiden, richt zich 'handel en verwerking van - 'visproducten. Belangrijke markten zijn onder meer "bulante handel, de groot- el en visspeciaalzaken. Het ijf heeft filialen in Neder- ;ië en Denemarken. In 'Nederland schendt verdrag tegen omkopen' DEN HAAG GPD Nederland is het enige OESO- land, waar het omkopen van buitenlandse functionarissen aftrekbaar is van de belastin gen. Daarmee schendt ons land een uit 1997 daterend anti-om koopverdrag dat is getekend door de lidstaten van de Orga nisatie voor Economische Sa menwerking en Ontwikkeling. Nederland krijgt dit verwijt van Transparancy Internatio nal, een biet-gouvernementele organisatie die campagne voert tegen corruptie in de wereld. Ook Japan en Italië zouden het verdrag niet naleven. In een verklaring wijst de organisatie erop dat Frankrijk en Engeland wetgeving voorbereiden waarin omkoping in het buitenland strafbaar wordt. Nederland kent zulke wetgeving niet. Een woordvoerder van het ministerie van financiën wijst de beschuldiging van de hand. Ze wijst erop dat Nederlandse bedrijven de kosten van zaken doen in het buitenland gedeel telijk mogen aftrekken. „Daar bij moeten ze bij de fiscus aan tonen dat deze kosten noodza kelijk waren voor de bedrijfs voering. Als het riekt naar ille galiteit of fraude accepteert de fiscus dat niet." Op Financiën wordt echter toegegeven dat er een schemergebied is. „Stel je een consultancy bureau voor dat voor jou een toegang opent tot een buitenlandse partij. Wat heeft zo'n bureau daarvoor ge daan? Omkoperij kan dan als 'bemiddelingskosten' worden opgevoerd." Twijfel over snelle daling benzineprijs De organisatie van olieproducerende landen OPEC gaat de olieproductie opvoeren. Vanaf juli zal de organisatie, die dertig procent van de wereldolieproductie voor haar rekening neemt, 708.000 vaten per dag extra produce ren. Dat hebben de OPEC-leden op een vergadering in Wenen besloten. De extra productie moet de prijs van een vat olie weer onder de 28 dollar brengen. DEN HAAG GPD-ANP Olieminister sjeik Saoed Nasser al-Sabah van Koeweit zei na de slechts enkele uren durende vergadering dat was besloten de productie voor de tien aan gesloten landen op te trekken tot 25,4 miljoen vaten per dag. De overeenkomst, die op 1 juli van kracht wordt, is ook gete kend door Iran. In maart wei gerde Teheran het OPEC-ak- koord te tekenen omdat de VS te veel druk zou uitoefenen. Mexico, buiten de OPEC een belangrijke olieproducent, kon digde aan zijn productie ook te verhogen met 4,5 procent, wat neerkomt op 75.000 extra vaten per dag. Het is de tweede maal dit jaar dat de OPEC besluit de produc tie op te voeren. Begin van het jaar steeg de olieprijs tot boven de 30 dollar per vat. De wester se landen zetten toen de OPEC onder druk om meer te produ- .ceren. Gevreesd werd dat de hoge olieprijs tot toenemende inflatie zou leiden en dat zou de economische groei weer afrem men. Toen de OPEC-leden, en in hun kielzog producenten als Noorwegen en Mexico, de olie productie in maart opvoerden, daalden de olieprijzen in rap tempo tot rond de 22 dollar per vat. Enkele weken daarna be gonnen ze echter alweer te stij gen. Gebrek aan raffinagecapa- citeit in de VS leidde vervolgens tot torenhoge benzineprijzen. In Europa werd die prijsstijging nog scherper gevoeld omdat de euro in waarde daalde ten op zichte van de dollar, de munt waarin de olie wordt afgere kend. Toen de olieprijs in de VS weer tot boven de 30 dollar steeg werd de druk op de OPEC opnieuw opgevoerd. Het oliekartel had er geen probleem mee om aan de verzoeken ge hoor te geven. Na de drama tisch lage prijzen in 1998 en Vijftien ondernemingen leggen afspraken vast DEN HAAG GPD Vijftien grote ondernemingen hebben gisteren een convenant ondertekend waarin zij beloven meer migranten in dienst te ne men. Per bedrijf zijn concrete doelen vastgelegd wat betreft werkgelegenheid en integratie van allochtonen. De ministeries van sociale za ken en werkgelegenheid en bin nenlandse zaken zullen op hun beurt de regelgeving aanpassen om knelpunten uit de weg te nemen. Ook zullen zij een steunpunt oprichten waar werkgevers met wagen over on der meer werving en subsidies terecht kunnen. De afspraken lopen uiteen van trainingspro gramma's voor 'intercultureel management' tot beloftes om een nader bepaald percentage migranten in dienst te nemen op hogere posities. De werkgelegenheid onder etnische minderheden ligt vier maal hoger dan die onder au tochtone Nederlanders. Het werkloosheidspercentage, dat nu op 16 procent staat, moet in 2002 gehalveerd zijn. Minister Van Boxtel (grotestedenbeleid en integratie) heeft zijn positie aan dat streven verbonden. Verder is het aantal open staande vacatures bij de Neder landse bedrijven groot. Twee maanden geleden heeft MKB- Nederland, de koepel voor het midden- en kleinbedrijf, zich vastgelegd om voor mei vol gend jaar 20.000 allochtonen aan een baan te helpen. De bedoeling is om het aantal ondertekenaars volgend jaar uit te breiden tot honderd. De hui dige vijftien zijn ABN Amro, A &P Holding, Arbeidsvoorzie ning Nederland, Coca Cola, Koop Holding, KLM, KWS, Lips, NedCar, Macintosh, Rabobank, Randstad, Start, Tempo Team en Ténce. beschikken over een pc, maar wel over een telefoonaanslui ting - kan vervolgens met zijn stem opdrachten geven. De be doeling is om ook een draadlo ze variant op de markt te bren- ,gen, zodra de mobiele frequen ties beschikbaar komen. Partijen zijn van plan het ap paraat, waarvoor nog een fabri: kant wordt gezocht, en de bij behorende services begin vol gend jaar te introduceren. Zij mikken vooral op inkomsten uii advertenties en e-commerce. Het is nog onduidelijk wat de gebruiker moet gaan betalen. Nadere details worden naar verwachting in september be kendgemaakt. kerkdriel Kwekers hebben de teelt van aardbeien en bessen uitgebreid door grotere vraag en hogere prijzen. Het Productschap Tuinbouw schat dat de teeltoppervlakte voor aardbeien dit jaar met vijf procent is gestegen tot 2.300 hectare. Zowel rode als blauwe bessen worden nu geteeld op ongeveer 200 hectare, een toename van respectievelijk 15 en 5 procent vergeleken met 1997. „De kwaliteit van de aardbeien ziet er goed uit, al hoewel hier en daar hagelschade is", aldus een medewerker van het productschap. Steeds meer aardbeien worden in kassen en onder plastic ge teeld, zoals in het Gelderse Kerkdriel. De Nederlandse consument kocht vorig jaar voor gemiddeld 18 gulden 'zacht fruit', ofte wel 2,4 kilo. Aard beien zijn veruit het populairst. Hiervan werd ruim twee kilo gekocht. foto anp koen suyk FNV Bondgenoten wil duidelijkheid voor personeel Nederland-Haarlem HAARLEM PIETER VAN HOVE IJmuiden is het haringverwer- kend bedrijf Elka gevestigd. De omzet bedroeg vorig jaar onge veer 126 miljoen gulden. Schmidt Zeevis Rotterdam, met een omzet over 1999 van 46 miljoen gulden, is gespecia liseerd in het leveren van vis voor de horeca, scheepvaart en verse visafdelingen binnen het grootwinkelbedrijf. De directeur van Schmidt Zeevis, H. Schmidt, blijft bin nen- het nieuw te vormen con cern werkzaam als adviseur. Bij de nieuwe onderneming zijn 327 personen werkzaam. De partijen verwachten dat de overname over enkele maan den is afgerond. Nederland-Haarlem wil zijn bordenfabriek verkopen aan de Vermolen Groep. Het ver- keersbedrijf ziet zich hiertoe genoodzaakt gezien de beperkte afzetmarkt van ver keersborden en de hoge productiekosten. De 26 personeelsleden treden in dienst van de Haagse fabrikant van wegmeubilair. FNV Bondgenoten zet grote vraagtekens bij het directiebeleid en vreest voor de werkge legenheid van de overige onderdelen van Nederland Haarlem. Volgens woordvoerder M. Vesseur is de voorgenomen afstoting een voorbeeld van de nieuwe koers die het bedrijf wil inslaan. De Haarlemse firma, onderdeel van Volker Wessels Stevin, hoopt zich in de toekomst meer bezig te houden met adviseren en het uitvoeren van grote projecten. Kleinschalig productiewerk valt daar buiten. Nederland- Haarlem is gespecialiseerd in het ontwikke len van regelsystemen voor het verkeer, verkeersborden en straatmeubilair. In to taal werken er ongeveer 300 personeelsle den. Aanvankelijk was sprake van een joint-venture tussen de bordenfabriek en Vermolen Groep. Daarvan is uiteindelijk af gezien, omdat in dat geval de werknemers onder een ongunstiger CAO zouden komen te vallen. De directie heeft inmiddels een adviesaanvraag ingediend bij de onderne mingsraad op haar voornemen. Vesseur wil niet inhoudelijk op de zaak ingaan voordat de zaak rond is. Voor M. Neesen van FNV Bondgenoten is de hele gang van zaken tot dusverre 'zeer onbevredigend'. „Volgens de regels moeten ook de vakbonden op de hoogte worden gesteld van de voorgenomen verkoop. Dat is niet gebeurd, hoewel de directie dat vooraf had toegezegd." Volgens Neesen draagt het onduidelijk beleid van de direc tie bij aan de onrust onder het personeel. De werknemers hebben de afgelopen jaren vijf keer met reorganisaties te maken ge had. De onzekerheid is, beweert de vakbonds man, alleen maar toegenomen na de be kendmaking anderhalf jaar geleden dat Ne derland-Haarlem zou gaan fuseren met Volker Stevin Systems. De zusterfirma van Nederland'Haarlem legt zich hoofdzakelijk toe op het ontwikkelen van systemen voor het hoofdwegennet. „Na al die tijd is nog onduidelijk hoe die fusie gestalte krijgt en wat de gevolgen zijn voor het personeel", aldus Neesen. Volgens hem doet inmiddels het gerucht de ronde dat de directie uitein delijk de hele productie wil afstoten. Voorlichter Vesseur ontkent dat onder het personeel onrust heerst. „Het perso neel wordt uitvoerig betrokken bij de uit werking van de fusieplannen. Bovendien is uit een onderzoek van een extern bureau gebleken dat de meeste werknemers over tuigd zijn van de noodzaak van de fusie." Bovendien zou volgens Vesseur zijn geble ken dat de helft van het personeel 'tevre den' i? over de informatievoorziening. De rest van de werknemers pleit voor een wat actievere rol van de directie. 1999 werd besloten de produc tie zo te reguleren dat de prijs van olie in principe altijd tussen de 22 en 28 dollar per vat zou blijven. Onduidelijk is of de aange kondigde verhoging voldoende is om de prijs met enkele dol lars naar beneden te krijgen. Marktkenners wezen er op dat de OPEC al 500.000 vaten meer produceert dan deze landen hadden afgesproken. De aan kondiging van de extra produc tie zou daarom maar om 208.000 extra vaten gaan. In New York gingen de termijn- prijzen voor ruwe olie direct met 70 dollarcent omhoog naar 31,35 dollar per vat. De Ameri kaanse minister van energie Ri chardson liet zich voorzichtig uit over het besluit: „Hopelijk heeft dit een positief psycholo gisch effect op de markt". In een recent rapport conclu deerde het Internationaal Ener gie Agentschap dat er zelfs een overschot aan olie is. De prijs stijging zou meer veroorzaakt worden door de voorraadvor- ming bij de oliemaatschappij en. De automobilist zal waar schijnlijk niet op korte termijn van de prijsdaling profiteren. De traditioneel grote vraag naar benzine in de vakantiemaan den leidt altijd tot een hogere benzineprijs in de zomerperio de. oosTERSCHELDERuim vijftien meter boven het water van de Ooster- schelde werkten Ierse bouwvakkers gisteren aan de vervanging van de stalen reling van de Zeelandbrug. Er komt een nieuwe betonnen af scheiding. De brug ondergaat de allereerste opknapbeurt sinds de ope ning 35 jaar geleden. De vijf kilometer lange brug, ooit de langste van Europa, wordt half september drie weken afgesloten voor het aanbren gen van een nieuwe asfaltlaag. De totale klus kost de provincie Zee land ongeveer dertig miljoen gulden. foto anp ton bobsboom Spoedwetgeving van Vermeend DEN HAAG GPD Binnenkort weet iedere werk nemer van een beursgenoteerd bedrijf hoeveel de topmanagers bij zijn onderneming verdie nen. Bedrijven worden ver plicht om in het jaarverslag te vermelden wat de hoogte is van het salaris van de leden van de raden van bestuur en de com missarissen. Minister Ver meend (sociale zaken en werk gelegenheid) komt met spoedwetgeving. Dat heeft hij gisteren tijdens het jaarlijkse voorjaarsoverleg bekendge maakt. Of de managers al in de ko mende jaarverslagen met de billen bloot moeten is de de vraag. „Maar in ieder geval zo snel mogelijk", aldus Vermeend die al langer van plan was om duidelijkheid over topsalarissen in de jaarverslagen te schep pen. Voor Nederlandse bestuur ders is het nieuw dat hun sala ris openbaar wordt. Nu zijn be drijven al Wel verplicht om het totaalbedrag aan salarissen, op ties en pensioenregelingen van de managers in het jaarverslag te vermelden. Maar hoeveel de personen afzonderlijk in ont vangst hebben genomen is niet te zien. Sommige bedrijven in Nederland vermelden dat al wel. Shell en Unilever bijvoor beeld, die gemengd Nederlands Brits zijn, of bedrijven die veel Amerikaanse beleggers hebben die openbaarheid eisen. De spoedwetgeving is een overwinning voor de vakbon den. Die dringen er al jaren bij de werkgevers en de politiek op aan dat bedrijven duidelijkheid moeten scheppen over de lo nen en bonussen die zij hun managers geven. „Wij kunnen een verantwoorde looneis niet langer aan onze leden verkopen als er geruchten rondsuizen dat hun managers miljoenen op strijken", zegt FNV-voorzitter Lodewijk de Waal. „Straks kun nen we met de salaristabel in de hand zien welke bedrijven zich daaraan schuldig maken. Daar kunnen we dus ook meer loon voor de werknemers ei sen." Werkgeversvereniging VNO- NCW ligt niet wakker van de plannen van Vermeend. „Als bedrijven de topsalarissen be kend maken, zullen we zien dat het wel meevalt met de hoogte ervan", denkt voorzitter J. Schraven. De werkgeversvoor man heeft zijn leden al eerder geadviseerd om optieregelingen openbaar te maken. Vanaf nu zal hij zijn achterban aanmoe digen om al voordat de wet er is inzicht te geven in de hoogte van de salarissen. ROME-INNSBRUCK ANP-AFP De Italiaanse vrachtrijders heb ben hun protestacties gister avond gestaakt. De chauffeurs vakbond CUNA ging uiteinde lijk akkoord met een hulppro gramma van de regering. De acties bezorgden vanaf maan dag het wegverkeer in Italië en aan de grenzen veel hinder door blokkades en langzaam rijdende trucks op autosnelwe gen. Sommige fabrieken besloten personeel thuis te laten wegens gebrek aan onderdelen. Benzi nestations kampten met schaarse voorraden, vooral loodvrije benzine. De Italiaanse regering bood in de onderhan delingen met de vakbonden hulp aan ter waarde van 1,3 miljard gulden. Het ging daarbij bijvoorbeeld om lagere tol op snelwegen en belastingverla ging. Voorwaarde was dat de acties zouden worden beëin digd. De vakbond FITA/CNA ging direct al akkoord. Het wegverkeer in Europa hangt nog een nieuwe protest actie boven het hoofd. Actie groepen in Tirol blokkeren met toestemming van de lokale au toriteiten van vrijdagochtend tot zaterdagmiddag 15 uur de Brenner-autosnelweg even ten zuiden van Innsbruck. De Tirolers willen hun onge noegen uiten over het explosief gestegen goederenvervoer over de wegen door hun regio. De enorme files die ze hopen te veroorzaken, moeten de autori teiten in Wenen, Berlijn en Brussel tot maatregelen aanzet ten om de verkeersstroom door Tirol te verlichten. In Italië zelf dreigen overi gens ook stakingen van het openbaar vervoer, de luchtver keersleiding in Rome en van pi loten van Alitalia. De minister van transport Bersani heeft de staking van de luchtverkeerslei ding, voorzien voor maandag, verboden. Bovendien heeft hi) de aangekondigde nationale staking van het openbaar ver voer met 24 uur verschoven naar zaterdag. De Italiaanse wet geeft Bersani de bevoegdheid zich met het tijdstip van stakin gen te bemoeien.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7