Uitbreiding islamwetten in Nigeria ■sfoag SLIPS DE 4E slo°0 GRATIS Japanse regeringspartij heeft liefst slapende kiezers oord-Korea respecteert op op proeflanceringen Buitenland Egyptenaren verbijsterd over verkeersregels IJslandse aarde trilt Oplossing nabij voor kabinetscrisis Israël Toch executie in Georgia 3 SLOGGI formol IDERDAG 22 JUNI 2000 iderzoek naar dood 18 kinderen jfN_i De Britse politie is een onderzoek begonnen naar een jarige verpleegkundige die wordt beticht van betrokkenheid erdachte sterfgevallen van achttien kinderen in een Lon- s ziekenhuis. De kinderen, negen jongens en negen meisjes acht weken tot zeventien jaar, zijn overleden in de periode 1996 tot mei vorig jaar. Aanleiding voor het onderzoek is Üacht van een moeder. De vrouw heeft 'ernstige twijfels' n :de professionele opstelling van de verpleegkundige. Deze aniddels geschorst. eer bescherming voor homo's VS ington Geweld tegen homo's omdat ze homo zijn, wordt e Verenigde Staten een misdrijf. Een wetswijziging van die Üang werd gisteren in de Senaat aangenomen met een on- iacht grote meerderheid van 57 tegen 42 stemmen. Het is erste keer dat het Amerikaanse parlement zo duidelijk voor betere bescherming van homoseksuelen opkomt. fereld krijgt genoeg van Afrika' ?ala De Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen van de enigde Naties, Sadako Ogata, heeft gisteren gewaarschuwd de internationale geldschieters er genoeg van beginnen te jgen dat er altijd maar smeekbeden om hulp komen uit Afri- I lerwijl de gewapende conflicten op dit continent voor steeds er vluchtelingen zorgen. „U kunt toch niet alleen maar ihtelingen produceren", zei Ogata in Kampala, de hoofdstad 4 lUganda. „Er zijn zoveel eindeloze crises en gewelddadighe- iin Afrika. De donoren worden het beu." in nancier Frankel krijgt drie jaar cel iURGEen rechtbank in het Duitse Hamburg heeft gisteren imerikaanse financier en oplichter Martin Frankel tot drie celstraf veroordeeld. De rechter achtte hem schuldig aan istingontduiking en het bezit van valse paspoorten. Frankel i Ivorige week schuld bekend in de hoop dat hij niet aan de jou worden uitgeleverd. Daar wacht hem volgens zijn advo- tn 200 tot 400 jaar gevangenisstraf omdat hij verzekeraars rzo'n 200 miljoen dollar heeft getild. ieuw Moluks geweld: negen doden (AiLz Indonesische veiligheidstroepen hebben gisteren ge beerd christelijke en islamitische menigtes in toom te hou- die elkaar op verscheidene Molukse eilanden te lijf gingen, sondanks vielen er opnieuw negen doden, onder wie een po- officier. Op Halmahera schoten militairen drie mensen id toen een menigte probeerde een moslimgemeenschap ite vallen. In de Molukse hoofdstad Ambon gingen christe- len moslims elkaar te lijf met zelfgemaakte geweren en kris- Twee christenen en drie moslims vonden de dood. Jakarta ft besloten meet soldaten naar de Molukken te sturen. genten verdacht van mensensmokkel A_j Vier Spaanse politiemannen en zes Marokkanen zijn en gearresteerd, omdat ze betrokken zouden zijn bij de kei van illegale immigranten naar Spanje. De agenten, die fkzaam waren in Melilla, zouden tegen betaling overheidspa- :en hebben vervalst, aldus het persbureau EFE. Waarvan de rokkanen precies zijn beschuldigd is niet bekend. Alle ver aten zijn gearresteerd op het vliegveld van Melilla, een anse enclave in Marokko. izachstan: 11.000 dode zeehonden ityLangs de kust van de Kaspische Zee in Kazachstan zijn 11.000 dode zeehonden gevonden. Volgens de autoriteiten ide dieren overleden als gevolg van de ongebruikelijk warme iter. Milieudeskundigen wijten de sterfte onder de zeehon- i echter aan olievervuiling. ibellen Sierra Leone rukken op own» Het Revolutionair Verenigd Front (RUF) heeft in aLeone de stad Lunsar veroverd op pro-regeringsmilities, ihebben de Verenigde Naties gisteren bevestigd. Indiase uwhelmen die zijn gestationeerd op een belangrijk kruispunt Lunsar, ruim 100 kilometer ten noordoosten van Freetown, Lben hun positie niet hoeven opgeven. Het is de tweede keer iwee weken tijd dat het RUF een stad heeft ingenomen waar- het eerder was verdreven. Volgens een Sierraleoonse legerof- «r hadden de milities die aan de kant van de regering strij de stad verlaten nadat ze onderling slaags waren geraakt. aider bezoekt weer Libië Ui Jörg Haider is gisteren begonnen aan een bezoek aan Hij wil de toeristische banden aanhalen tussen het ürdafrikaanse land en Karinthië, de Oostenrijkse deelstaat irvan hij gouverneur is. Een aantal vooraanstaande Karinthi- f zakenlieden is meegereisd met Haider, tot voor kort voor- :r van de extreem-rechtse Oostenrijkse regeringspartij FPÖ. is de tweede keer in twee maanden dat Haider Libië be kt. In mei had hij een ontmoeting met de Libische leider Kort daarna bracht hij in Karinthië goedkope benzine de markt. Libië produceert olie. splosie Belfast: twee zwaargewonden il'STIn een katholieke buurt in de Noord-Ierse hoofdstad fast zijn gisteren twee mensen zwaargewond geraakt door iexplosie. De oorzaak staat nog niet vast, maar aangenomen rdt dat een bom is ontploft. De politie hield kort na de explo- een 30-jarige man aan. Dinsdag dreigde de protestantse pa- nilitaire groep Ulster Vrijheidsstrijders (UFF) het in 1994 af- wndigde bestand op te zeggen. urkse leger kan zonder doodstraf WA» De Turkse strijdkrachten maken geen bezwaar tegen [afschaffen van de doodstraf. Dat heeft legerleider generaal ieyin Kivrikoglu gisteren gezegd in de krant Milliyet. Premier Vit pleitte vorige week voor afschaffing van de doodstraf, 'dat die de aansluiting van Turkije bij de Europese Unie in de gstaat. Zijn belangrijkste coalitiepartner, de Nationalistische 5e Partij, wil echter dat de doodstraf gehandhaafd blijft. In daje zijn sinds 1984 geen doodvonnissen meer voltrokken. I zitten nog meer dan vijftig mensen in dodencellen. Onder de Koerdische leider öcalan. td-Korea heeft gisteren pkondigd dat het zich zal >n aan de stop op flanceringen van lange-af- dsraketten. In 1998 zorgde land nog voor paniek in de door als test een raket apan te laten vliegen. Het Wiel kwam neer in de Stil- taaan. Militaire deskundi- denken dat Noord-Korea ddels een nog sterker wa- heeft ontwikkeld dat in 'is om de Amerikaanse sta- Hawaii of Alaska te berei- besluit van Pyongyang blijvend af te zien van het 8 van deze wapens is een Olijke blijk van de verbeter actie met buurland Zuid- 53 en het Westen. Vorige Kano vierde deelstaat met sharia Kano heeft gisteren als vierde deelstaat in Nigeria de isla mitische sharia-wetgeving ingevoerd. Honderdduizen den mensen vierden dat in de eveneens Kano geheten provinciehoofdstad. In het gedrang vielen twee doden. De christelijke minderheid in Noord-Nigeria voelt zich zeer bedreigd. De verbreiding van de sharia in het land is fel omstreden. KANO Rtr-AFP-ANP Kano is de vierde en dichtst be volkte Nigeriaanse deelstaat die de sharia invoert. Eerder voer den Zamfara, Sokoto en Niger de sharia in. Hoewel de invoe ring in Kano gisteren werd afge kondigd, wordt de islamitische wetgeving er pas van kracht op de eerste dag van de vasten maand ramadan. Die valt dit jaar in november. De eerste christenen en an dere niet-moslims hebben uit vrees voor geweld de deelstaat Kano al verlaten. Ze deden dat nadat ze eerst hun bankreke ningen hadden leeggehaald. In februari en mei van dit jaar kwamen honderden mensen in de naburige deelstaat Kaduna om het leven door gevechten tussen moslims en christenen toen daar de sharia zou worden ingevoerd. Honderden anderen werden gedood in het overwe gend christelijke zuidoosten van Nigeria tijdens wraakne mingen op moslim-immigran ten uit het noorden. President Obasanjo, zelf Massaal gingen in de Nigeriaanse stad Kano moslims de straat op om de invoering van islam-wetten te vieren. foto reuters george esiri christen, heeft de invoering van noorden echter groot. mistische zuiden van het land jaar militaire dictatuur, is het de sharia eerder al veroordeeld. De president wil het fragiele niet is gevaar gebracht zien. religieus en etnisch geweld in De populariteit van de islamiti- evenwicht tussen het overwe- Sinds Obasanjo's aantreden, het 110 miljoen mensen tellen- sche wetten, die onder meer gend islamitische noorden en dat een half jaar geleden het de Nigeria flink opgelaaid, voorzien in lijfstraffen, is in het het vooral christelijke en ani- einde betekende van vijftien Twee miljoen bekeuringen in wee maanden Egyptische automobilisten zijn op harde wijze geconfronteerd met een nieuwe verkeerswet. In de twee maanden sinds de wet is ingevoerd, zijn er al twee mil joen boetes uitgedeeld. Terwijl verkeersagenten voortdurend in hun boekjes staan te schrij ven, beweren automobilisten niet eens te weten wat de wet inhoudt. Na een reeks tragische ongeval len in de afgelopen jaren beslo ten de autoriteiten een wet in te voeren die er in feite betekent dat de verkeersregels zoals de meeste landen die kennen, nu ook in Egypte zullen worden gehandhaafd. Jaarlijks vallen op Egyptische wegen ruim vijfduizend doden bij 23.000 ongelukken. Deze cij fers inspireerden echter nie mand tot veiliger rijden. Nog af gelopen week stierven drie mensen toen een vrachtwagen inreed op een begrafenisstoet. De chauffeur kon pas worden aangehouden nadat hij dertig kilometer verderop een ander ongeluk had veroorzaakt. Pas sinds begin vorig jaar kent Egypte een echt rijexamen. Voorheen kon men rijbewijzen gewoon kopen. Nu haalt slechts 25 procent van de kandidaten het examen in één keer. Automobilisten klagen dat ze geen flauw idee hebben wat de nieuwe wet inhoudt. Experts menen dan ook dat het uitde len van boetes pas had moeten beginnen na gedegen voorlich ting en een heropvoedingcam- pagne voor de Egyptische auto mobilist. De politie geeft toe dat er geen duidelijke voorlichting over de wet is geweest, maar onderstreept dat de meeste re gels zo vanzelfsprekend zijn dat ze geen toelichting behoeven. Verkeersregels die in Europa normaal zijn, worden in Egypte gewoonlijk geheel genegeerd. Tweebaanswegen waarop drie rijen auto's rijden, rechts inha len, opstoppingen doordat chauffeurs op de linkerbaan plotseling rechtsaf slaan - het zijn alledaagse verschijnselen. Volgens experts zouden veilig heidsgordels het aantal onge vallen met dodelijke afloop met zeventig procent kunnen terug brengen. Maar als er al veilig- heidsgordels in auto's zitten, dan dragen de meeste Egypte naren ze niet. Slimme handela ren zien nu een gat in de markt: echte gordels zijn in prijs ver dubbeld en kosten nu zo'n zes tig gulden, maar nepgordels die de politie om de tuin moeten leiden, vliegen voor een tientje per setje de winkels uit. En dan is er natuurlijk nog de aloude corruptie als probaat middel om verkeersboetes te ontgaan. Egyptische verkeers agenten verdienen per maand honderd Egyptische pond. zo'n 65 gulden. Als een chauffeur op een overtreding wordt betrapt, kan een briefje van twintig pond wonderen bewerkstelli gen. Genetisch aangepaste mug als wapen tegen malaria LONDEN Rtr-ANP Europese wetenschappers hebben een mug zodanig genetisch gemanipuleerd dat deze kan helpen bij de bestrijding van malaria. Doordat muggen bestand raken tegen malariamedi cijnen rukt deze ziekte steeds verder op. De genetisch gemanipu leerde mug kan de ge vreesde ziekte niet meer overbrengen op mensen. Bij de mug is vooFts een extra gen ingebracht dat wetenschappers in staat stelt te zien of het dier zijn eigenschappen op zijn na geslacht overbrengt. Het is de bedoeling dat de gemanipuleerde mug zelf antistoffen maakt te gen de parasiet die mala ria overbrengt. De onder zoekers hopen dat met de ze nieuwe techniek ook de gevaarlijkste mug, de an opheles gambiae, onscha delijk kan worden ge maakt. Hoewel nu een doorbraak is bereikt In het onderzoek naar de bestrij ding van malaria, zal het nog zo'n zes jaar duren voordat genetisch gemani puleerde muggen in de natuur kunnen worden uitgezet. Liberale ministers stappen op TALLAHASSEE Rtr-ANP selfoss De tweede aardbeving in een week tijd die Usland gisteren trof, trok her en der in het landschap letterlijk diepe sporen, zoals hier nabij de plaats Selfoss. Slachtoffers vielen er niet en de materiële scha de aan gebouwen bleef beperkt. Geologen houden rekening met nog enkele schokken. foto reuters hilmar thor gudmundsson TEL AVIV AD BLOEMENDAAL correspondent De regeringscrisis in Israël leek vanochtend dicht bij een oplos sing. Gisteravond hebben de drie ministers van de liberale partij Meretz hun ontslag inge diend. Nu kan premier Barak de eisen van de religieuze partij Shas inwilligen zonder in het vaarwater te komen van Me- retz-minister van onderwijs Sa- rid. Die laatste weigerde extra geld uit te trekken voor het in geldnood verkerende Shas-on- derwijssysteem. Uit protest daartegen hebben deze week de vier Shas-ministers hun ontslag ingediend. Na het terugtreden van de Meretz-bewindslieden ziet het er nu naar uit dat Barak verder zal regeren met Shas en zonder Meretz, een partij die door dik en dun het vredesproces steunt. De liberale ministers hebben overigens laten weten dat ze zichzelf blijven beschou wen als deel van de coalitie. In de praktijk wil dat zeggen dat ze Barak in het parlement zullen blijven steunen. In Shas-kringen wordt het vertrek van de Meretz-ministers opgevat als een klinkende over winning. „We verheugen ons", zei gisteravond oud-opperrab bijn Ovadia Josef, die de dienst uitmaakt in de 17 parlementsle den tellende Shas-fractie. Frac tievoorzitter Yishai verklaarde dat de weg naar een oplossing van de crisis nu open ligt. De crisis in de Israëlische re gering werd zeer verscherpt toen dinsdag de ministers van Shas aankondigden dat ze zou den opstappen. Hun ontslag gaat vanavond in, tenzij er voor die tijd een oplossing wordt be reikt. Daar ziet het nu dus naar uit. Maar ook als het zo ver komt zal de coalitie van Barak verder moeten in een sfeer van con stante crisis. Het conflict tussen Shas en Meretz ging niet alleen over onderwijs, het was symp tomatisch voor de enorme poli tieke en culturele tegenstellin gen binnen de regering. Barak bleek niet in staat orde te scheppen in de chaos. Daar door zit hij nu opgescheept met een kabinet dat naast leden van zijn eigen partij, Arbeid, alleen bestaat uit ministers van recht se en uiterst rechtse politieke groeperingen. In de Amerikaanse staat Geor gia is gisteren de 51-jarige Tho mas Provenzano alsnog geëxe cuteerd. Volgens zijn advocaten was hij ontoerekeningsvatbaar en mocht de doodstraf daarom niet ten uitvoer worden gelegd. De man zou eigenlijk dinsdag al terecht worden gesteld, maar tien minuten voor de executie stak een federaal gerechtshof daar toen een stokje voor. Gis- teren werd de executie opnieuw opgehouden, maar na een half J uur kwam het bericht dat het Hooggerechtshof van de staat Florida toch het groene licht J had gegeven. Daarop kreeg Pro- venzano een dodelijke injectie. Hij was veroordeeld omdat hij j in 1984 een gerechtsdienaar had doodgeschoten. DAMES- OF HERENSLIPS Geldig voor olie modellen en kleuren van 1 t/m 30 juni 2000. LDP stevent af op zege, maar verrassing blijft mogelijk week hielden de presidenten van Noord- en Zuid-Korea een historische top. Ze beloofden af te zien van vijandelijkheden, te streven naar hereniging van hun beide landen en te trach ten families weer bijeen te brengen die door de Koreaanse Oorlog (1950-'53) zijn geschei den. Een ander teken dat er een nieuwe wind waait, is de mede deling van de frisdrankengigant Coca-Cola dat er een vrachtwa gen vol kratten uit China on derweg is naar Noord-Korea. De komst van de frisdrank is een direct gevolg van het be sluit van Washington om Ame rikaanse bedrijven toestem ming te geven consumptiegoe deren naar Noord-Korea te ex porteren en handelscontacten aan te knopen. tokyo hester van nunen correspondent „Hallo, hallo. Dit is Yukio Ha- toyama, leider van de Demo cratische Partij van Japan. Dank u wel, dank u wel voor uw steun." De stem schalt uit zes grote luidsprekers op een be stelbusje. Vanaf het dak zwaait Hatoyama enthousiast naar het winkelende publiek in Tokyo. Het verkiezingscircus is in volle gang. Zondag gaat Japan naar de stembus. Volgens de laatste peilingen van drie grote landelijke dagbladen zal de regerende Liberaal-De mocratische Partij (LDP) haar absolute meerderheid in het Lagerhuis behouden. De coali tiegenoten Nieuwe Komeito en de Nieuwe Conservatieve Partij moeten allebei inleveren. Sa men zullen de partijen echter ongeveer 300 van de 480 parle mentszetels bemachtigen, ge noeg voor het vormen van een stabiele regering. Voor de ontbinding van het parlement, begin deze maand, telde de LDP 271 zetels. Naar verwachting worden dat er na de verkiezingen zo'n 250. Dat betekent verlies, maar toch minder dan de afgelopen tijd werd verwacht. De llDP had eerder aangekondigd al tevre den te zijn als alle coalitiepart ners samen een kleine meer derheid zouden kunnen behou den. Sinds Yoshiro Mori in april pre mier werd, is de populariteit van de regering gestaag ge daald. Het dieptepunt werd be reikt toen Mori verkondigde dat Japan 'een goddelijke natie is, met de keizer als centrum'. Na die uitspraak kon hij nog slechts rekenen op steun van twintig procent van de kiezers. Zelfs partijgenoten twijfelden openlijk aan zijn geschiktheid als premier. Toch lijkt de controversiële uit spraak snel vergeten. Professor Rei Shiratori. politiek commen tator en directeur van het Insti tuut voor Politieke Studies in Japan, legt uit: „Door de dood van de keizerin-moeder, vorige week, keren veel kiezers terug naar de LDP". Het hele afgelo pen weekeinde liet de televisie beelden zien van de zojuist overleden 97-jarige weduwe van keizer Hirohito. „Hoe kun je dan nog kritiek hebben op Mori's opmerking", zegt pro fessor Shiratori cynisch. Hij ver wacht dat ook het recente over lijden van oud-premier en LDP- veteraan Noboru Takeshita de partij sympathiestemmen ople vert. „Japanners zijn geneigd in slechte tijden op de LDP te stemmen en niet op de opposi tie", aldus Shiratori. Hoewel de economie in 1999 voor het eerst in drie jaar weer groeide, zij het met een bescheiden 0,5 pro cent, maken veel Japanners zich zorgen over de toekomst. „Omdat de LDP sinds 1955 vrij wel onafgebroken heeft gere geerd - dus ook toen de econo mie dubbele groeicijfers liet zien - schrijven veel mensen dat succes nog altijd toe aan de partij." De grootste oppositiepartij, de Democratische Partij van Japan (DPJ), kan volgens de peilingen haar huidig zetelaantal van 95 flink opvoeren, maar waar schijnlijk niet voldoende om een bedreiging voor de coalitie te vormen. De DPJ heeft met de verkiezingscampagne een risico genomen. De partij wil de door economische stimulerings maatregelen gigantisch uitge dijde staatsschuld terugdringen Dat gaat echter niet zonder impopulaire maatregelen als een verhoging van de BTW. Ondanks dat alles waarschuwt Shiratori dat een verrassing niet geheel valt uit te sluiten. „Ruim eenderde van alle kiezers maakt pas op het laatste moment een keuze." Dat is al eens eerder ge beurd. In 1998 werd een week voor de verkiezingen voor het Hogerhuis nog een LDP-over- winning voorspeld. De partij leed echter aanzienlijk verlies. Belangrijk is zondag ook het percentage Japanners dat de moeite neemt te gaan stem men. Voor het eerst passeert het aantal kiesgerechtigden de honderd miljoen. „Een verschil van één of twee procent heeft dan al grote gevolgen voor het zetelaantal", zegt de professor. Er wordt een opkomst van on geveer 65 procent verwacht. Bij de vorige parlementsverkiezin gen in 1996 was dat nog geen 60 procent. „Van een hogere opkomst profiteert vooral de Democratische Partij, die veel kiezers in de grote steden heeft. De LDP, die haar basis voorna melijk op het platteland heeft, is gebaat bij een lage op komst.". Niet voor niets sprak premier Mori daarom onlangs de hoop uit dat dc zwevende kiezers op 25 juni 'in bed blij ven'.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5