Vijf mensen voor smokkel opgepakt Ook volgend jaar extra geld zorg en onderwijs Binnenland Borst wil brede basisverzekering Koninklijk kunstzinnig keuvelen Bedrijven moeten betalen voor ontslag van ouderen Vragen blijven rond ramp met Hercules Nieuwe WAO'ers uit klein aantal bedrijven POSTBANK - JERDAG 22 JUNI 2000 er stroomstoring Amsterdam-Zuid »dam« Grote delen van Amsterdam-Zuid zaten gisteren de tweede keer in twee dagen zonder stroom. Vooral de in- uele huishoudens hadden last. Straat voor straat moesten keringen weer worden ingesteld. Nuon heeft met man en it gewerkt om de klus op tijd te klaren, zodat de bewoners inds naar het voetbal konden kijken. In het VU-ziekenhuis, dinsdag ook de stroom was uitgevallen en tevens het Aggregaat het niet deed, waren deze keer geen problemen, jrzaak van de storing is nog niet duidelijk. Vermoedelijk ir in Zuid ergens een kabelstoring. Het kan nog wel enkele 1 a duren voordat bekend is of er structureel iets mis is, al- luon. ofdstad krijgt slavenmonumenten AM* Als het aan de gemeenteraad ligt, komen er twee 8 mijmonumenten in de hoofdstad in plaats van een. Am- am krijgt al het nationaal monument en het kenniscen- waarvoor het Rijk twee miljoen reserveerde. Maar gisteren ot de raad dat er nóg een slavernij monument moet ko- speciaal voor Surinamers en Antülianen. Het landelijk iment is ook bedoeld voor Arubanen en de Afrikanen. De erdamse Surinamers en Antillianen vechten al negen jaar een monument op het Surinameplein. Daar herdenken zij ar de afschaffing van de slavernij op Nederlandse Antillen inname op 1 juli 1863. Sinds vorig jaar ligt er een kleine jette op het door wegen omringde stukje gras. Waar het inaal monument moet komen, is nog niet bekend. inees themapark dichterbij mg» De komst van het Chinese themapark Sweet Lake in Zoetermeer is een stap dichterbij gekomen, nu de pro- Zuid-Holland toestemming heeft gegeven. Provinciale n gingen met dat besluit gisteren in tegen het voorstel van puteerde staten (GS), die de bouw van een 24 hectare grote me een te grote aanslag vinden op de open ruimte. Na de incie moet ook minister Pronk van Vrom nog zijn fiat ge- Wethouder Scheffer van Zoetermeer verwacht dat ook fc uiteindelijk gevoelig zal zijn voor de argumenten voor het en de garanties die Zoetermeer heeft gegeven. linig animo voor bosbouw mg Boeren hebben weinig zin om tijdelijke bossen aan te n. Voor de beschikbare subsidie voor tijdelijke bosaanleg is ar nog praktisch geen aanvraag ingediend. Van de 6,3 mü- gulden is nog 6,1 miljoen over, meldt staatssecretaris Faber latuurbeheer aan de Kamer. Het overschot is opmerkelijk, it Faber de criteria voor dit jaar had versoepeld. „De ver- ïling leidt nog niet tot het gewenste succes", aldus een dvoerder van het ministerie. „Misschien moet het nog tot jswereld doordringen." Boeren hebben overigens wel be itelling voor andere natuursubsidies. Vooral voor natuurlijk tnbeheer is veel geld aangevraagd. Het budget voor aanleg theer van landschap is zelfs viermaal overtekend. Faber [erder al 40 miljoen extra beschikbaar gesteld voor agra- natuurbeheer. ent bedriegt vreemdebngen elder* Een functionaris van de vreemdelingendienst in Helder heeft honderden vreemdelingen in totaal duizen- juldens afgetroggeld. Hij maakte hen wijs dat ze voor be- ie diensten moesten betalen. De politieman stal ook uit de ijfskas. Hij is inmiddels op non-actief gesteld. Waarschijn- eeft hij de klanten van de dienst steeds kleine bedragen ge- §d om te voorkomen dat zijn praktijken aan het licht zou- omen. Het openbaar ministerie kon gisteren nog niet zeg- noe lang de man al actief was en hoe veel geld hij precies (opgestreken. aaire straat op na dubbele moord mduk Bonaire gaat maandag de straat op voor een mars a criminaliteit. De tocht volgt op de dubbele moord op een ïrlandse ondernemer en diens vrouw. De twee werden zon- lacht door het hoofd geschoten in hun huis. De politie regelmatig tips binnen over de dubbele moord, maar inog geen spoor van de dader. Roofmoord word niet uitge- n. Twee toonaangevende politieke partijen hebben vlak na oord om Nederlandse versterking van het politiekorps ge- gd. Zij willen vijftig Nederlandse agenten aan het Bonaire- t korps toevoegen. Verder heeft het Bonaireaanse bedrijfs- 110.000 gulden uitgeloofd voor de gouden tip. Maandag alle winkels op Bonaite ook uit protest dicht. luwe inleveractie wapens mg» Minister Korthals van justitie wil dit najaar opnieuw tüeveractie van slag- en steekwapens. Bezitters van stilet werpsterren, wurgstokjes, knuppels en ploertendoders len hun wapentuig in november weer straffeloos inleveren, cember werden bij de eerste actie 13.800 wapens ingele- en Korthals heeft de indruk dat het aantal steek- en schiet - jen omlaag is gegaan, zei hij gisteren in de Kamer. Dit jaar [er ook een Europese wapeninleveractie. Korthals wil wel bekijken of er nu niet teveel inleveracties zijn in een te korte ,Wij moeten oppassen voor metaalmoeheid." Korthals kan igens op de steun van de Kamer rekenen voor zijn plannen legaal wapenbezit en -handel zwaarder te bestraffen. Ver in wapenbezit kan straks maximaal vier jaar cel opleveren, inhandel acht jaar. Illegalen mogelijk eerder uit België weggestuurd Politie en justitie in Nederland en Engeland proberen naarstig de puzzelstukjes rond het 'dodentransport' van zestig Chinezen naar Dover in elkaar te passen. Er wor den inmiddels vijf arrestanten gehoord. De 24-jarige ei genaar van het bedrijfje dat opdracht gaf voor het trans port heeft zich in Rotterdam gemeld. Behalve de 33-jari- ge chauffeur van de ramptruck zijn in Engeland ook een Chinese man en een vrouw opgepakt. De 55-jarige vader van de chauffeur was al eerder in Nederland gear resteerd. rotterdam gpd/anp Het is onder meer nog volstrekt onduidelijk hoe de 24-jarige 'ondernemer' en de chauffeur met elkaar en met de Chinese smokkelaars en vluchtelingen in contact zijn gekomen. Ge suggereerd is dat de twee bij pogingen financiële problemen op te lossen in de armen van de Chinese maffia zouden zijn ge dreven. De vader van de chauf feur ontkent tot nu toe iedere betrokkenheid bij de zaak. Deze man werkte eerder als admini strateur bij het transportbemid- delingsbedrijf van zijn broer. Dat staakte vanwege tegenval lende inkomsten in april dit jaar de activiteiten. De Britse en Belgische politie onderzoeken intussen of de groep van zestig Chinese illega le immigranten mogelijk eerder al is aangehouden en wegge stuurd in België. In de plaatsen Bornem en Puurs werd toen een groep is aangehouden die overeenkomt met de groep die zondag in Dover omkwam. De groep werd toen zonder bege leiding op de trein gezet en 'verdween' spoorloos. Er zou den wel vingerafdrukken zijn genomen. Kermissen en familieleden van de overleden Chinezen in Groot-Brittannië zijn bang om mee te werken aan het onder zoek van de Britse politie. Vaak verblijven zij ook illegaal in het den haag gpd Het kunstgebit en de anticonceptiepil blijven ook in een nieuwe basisverzekering voor ziektekosten in het pakket. Na de zomervakantie zal minister Borst van volksgezondheid al de eerste versie presenteren van haar plannen voor een verplich te basisverzekering voor iedereen. In een inter view met het blad Vrij Nederland zegt de minis ter deze week dat ze alles op alles zet om nog de ze periode een plan voor de basisverzekering neer te leggen. Ze denkt in de Tweede Kamer vol doende steun te krijgen, nu de WD geen bezwa ren meer heeft. Het pakket van de nieuwe verzekering blijft breed. Borst vindt dat ze de laatste jaren al ge noeg uit het bestaande ziekenfondspakket heeft gehaald zoals de tandartszorg voor volwassenen en honderden geneesmiddelen. laar* Het was koninklijk kunstzinnig keuvelen aan de beide kanten van de 'streep'. Koningin Beatrix, zelf verwoed kunstliefhebber, opende gistermiddag in het Twents-Duitse grensgebied het grensoverschrijdend kunstproject Kunstwegen. Zestig kunstenaars lieten zich inspireren door het riviertje de Vecht(e), dat vanuit Duitsland bij het vlekje Laar (onder Coevorden) ons land binnenstroomt. De internationale kunstenaars lie ten zich voor hun bijdrage inspireren door gesprekken met bewoners. De koningin bekeek enthousiast onder meer de draadconstructie van een zittende dame, gemaakt door de Rus llya Kabakov. Omgekeerd werd ook de koningin enthousiast bekeken door onder anderen twee dames die zich gewapend met een camera in het maïsveld hadden geposteerd. foto anp Raymond ruttinc ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Dier STEVENHAGEN land. Ze durven zich ook niet te melden om de lijken te identifi ceren. Advocaten hebben er bij de overheid op aangedrongen dat deze mensen garanties krij gen. De Britse zender Channel Four meldde gisteren dat acht Chinezen in Nederland vergeefs hebben geprobeerd mee te gaan met de vrachtwagen. Vol gens advocaat Wah-Piowan Tan, die namens een groep Chinezen optreedt, konden de acht uiteindelijk niet mee we gens gebrek aan ruimte. De groep zou nog in Nederland of Duitsland zijn. De dood van de 58 illegalen heeft transporteurs die het Ka naal overvaren alerter gemaakt. Sinds maandag heeft P&O Ste- na in Zeebrugge meer verzoe ken van truckers gekregen om hun vrachtwagens te controle ren. Op verzoek verbreekt de rederij dan het zegel en kijkt of er mensen in de wagen zitten. De extra controles zijn ook in het belang van de transporteurs en van P&O. Beide kunnen ho ge boetes krijgen als er illegalen worden aangetroffen. Minister Zalm noemt nog geen bedragen den haag gpd-anp Het kabinet houdt ook volgend jaar geld over, zodat er net als dit jaar extra geld kan naar on derwijs en gezondheidszorg. Minister Zalm van financiën lichtte gisteren een tipje van de sluier op van de Miljoenennota 2001, die op Prinsjesdag wordt gepresenteerd. Bedragen wilde hij niet noemen. Het kabinet houdt dit jaar 5,6 miljard gulden over, voorname lijk door een veel lager aantal werklozen dan eerder werd aangenomen. Dat geld wordt geïnvesteerd in het onderwijs, de zorg en het politieapparaat. Volgens Zalm is dat in 2001 ook het geval. „Al zal het minder zijn dan dit jaar. De werkloos heid daalt minder hard, door dat er meer mensen op de ar beidsmarkt komen." Het Cen traal Planbureau (CPB) zei in maart dat het kabinet volgend jaar 5,5 miljard gulden zal over houden. Zalm zei toen dat die voorspellingen met een korrel zout genomen moesten wor den. Zalm herhaalde gisteren dat er wat het kabinet betreft geen plannen zijn in 2001 nog meer aan lastenverlichting te doen dan de ruim zes miljard die gaat zitten in de invoering van het nieuwe belastingstelsel. Te veel lastenverlichting brengt het risico van sterk stijgende in flatie met zich mee, terwijl die in Nederland al hoger is dan in de rest van de EU. Zalm maakte een uitzondering voor moge lijkheden in de fiscale sfeer iets te doen aan het bevorderen van energiebesparing. Het afzien van verdere lasten verlichting betekent dat het overgrote deel van de inkom stenmeevallers over 2001 (in to taal zo'n elf miljard) zal worden gebruikt voor vermindering van de staatsschuld. Zalm vindt het niet nodig daarvoor de in het regeerakkoord afgesproken ver deelsleutel voor inkomsten meevallers nu al te herzien. Volgens die formule moet de helft van die inkomstenmeeval lers voor vermindering van de staatsschuld worden gebruikt en de andere helft voor verdere lastenverlichting. Afzien van ex tra lastenverlichting betekent niet dat dat ook voor 2002 het geval moet zijn. De meevallers- Formule geldt voor de hele kabi netsperiode, aldus Zalm. De Kamer maakt zich verder vooral zorgen over de tekorten aan personeel het onderwijs en de zorg. Door de aanhoudende economische groei wordt het voor de publieke sector in de concurrentie met het bedrijfsle ven steeds moeilijker voldoen de personeel aan te trekken. heerlen gpd Limburger krijgt nieuw hart, lever en twee longen bloed, twintig jaar geleden, waardoor hij het he patitis C-virus opliep. Hij kwam voor de transplantatie in België te recht omdat Nederlandse academische zieken huizen zo'n gecompliceerde operatie niet aan durfden. De ingreep in Leuven nam in totaal zes tien uur in beslag en werd uitgevoerd door zes chirurgen. Duijkers wordt voorlopig nog afge schermd voor de media, maar maakt het volgens een woordvoerster van het Leuvense ziekenhuis uitstekend. Volgens haar is er sprake van een ge neeskundig record voor de Benelux. „Nog nooit werden er zoveel organen, afkomstig van één do nor, tegelijkertijd in het lichaam van een ander getransplanteerd. Jan Duijkers uit het Limburgse Berg en Terblijt gaat verder door het leven met een nieuw hart, een nieuwe lever en twee nieuwe longen. De 41- jarige metaalbewerker onderging de viervoudige orgaantransplantatie in april in het universiteits ziekenhuis van Leuven. De organen waren af komstig van één donor. Inmiddels is Duijkers weer zo ver van de loodzware ingreep hersteld dat hij waarschijnlijk eind deze week naar huis mag om zich bij zijn vrouw en zoontje te voegen. De eigen organen van Duijkers lieten het afwe ten na een ernstige leveraandoening. Die was het gevolg van een transfusie met besmet donor- Onderzoekscommissie: Ramp raadsel den haag anp Werkgevers DEN HAAG GPD Het is zeer onwaarschijnlijk dat ooit bekend wordt waarom de Herculesramp zo'n fatale af loop kende. Een werkgroep van de Tweede Kamer constateert in zijn vanmiddag gepubliceer de rapport dat nog vele vragen onbeantwoord zijn en dat een aantal daarvan nooit beant woord zal worden. Bij de vliegramp 15 juli 1996 kwamen 34 inzittenden om het leven. De Hercules had behalve vier bemanningsleden een fan farekorps van 37 militairen van de Koninklijke Landmacht aan boord. Bij de hulpverlening zijn grote fouten gemaakt. Zo be trad de brandweer pas een half uur na de crash het toestel. De belangrijkste vraag is waarom de brandweer niet on middellijk alles in het werk heeft gesteld om de inzittenden te redden. De werkgroep onder voorzitterschap van CDA'er Hil- len constateert dat er op die vraag geen bevredigend ant woord valt te geven. De rege ring geeft toe dat de brandweer van de vliegbasis hiermee ten minste 25 minuten eerder - zes minuten na de crash - had kun nen beginnen. Het toestel stortte neer op de militaire vliegbasis Welschap bij Eindhoven omdat er vogels in de motoren terechtkwamen. Het rapport concludeert dat over de brand die vervolgens ontstond tegenstrijdige inzich ten bestaan. Volgens een van de bevindingen bleek het openen van de deuren van binnenuit door de brand niet meer moge lijk. De doden en de zeven zeer zwaargewonde overlevenden werden vrijwel allen bij de nooduitgang aan de achterkant van het vliegtuig gevonden. An derzijds is een aantal nooduit gangen niet gebruikt terwijl dit wel mogelijk moet zijn geweest. De werkgroep was ingesteld om de voortdurende onrust on der de nabestaanden weg te ne men. Telkens waren er berich ten die de onrust opnieuw voedden. De werkgroep kreeg als opdracht om te kijken of er nog 'witte vlekken' waren. Ze heeft onder meer de vragen ge ïnventariseerd waarmee nabe staanden nog worstelen. De commissie denkt dat alleen het horen van alle betrokken, hulp verleners, slachtoffers, nabe staanden, getuigen en bestuur lijk verantwoordelijken, nog nieuwe feiten kan opleveren. Maar, zo stelt de commissie, het staat niet vast of dat zal ge beuren. die werknemers van 57,5 jaar en ouder ontslaan, krijgen daar straks een stevige rekening voor gepresenteerd. Staatssecretaris Hoogervorst van sociale zaken wil dat zij ge middeld een kwart van de WW- premie betalen tot de ontslagen werknemer 65 is of een nieuwe baan vindt. Grotere bedrijven zouden daarbij meer moeten gaan bijdragen dan kleinere. amsterdam anp Een kleine groep bedrijven is verantwoordelijk voor de groei van de arbeidsongeschiktheid, constateert het GAK. Bijna zes van de tien nieuwe arbeidson geschikten komen uit ruim één procent van de Nederlandse bedrijven. Een kleine veertig procent van de nieuwe WAO'ers kwam vorig jaar zelfs uit slechts 428 (0,2 procent) van de 190.000 bedrijven die bij het GAK zijn aangesloten. Het GAK, de grootste uitvoerder van de WAO, noteerde in '99 45.622 nieuwe arbeidsongeschikten. Het GAK wil niet zeggen of Het kabinet bespreekt het voorstel morgen. De maatregel moet ervoor zorgen dat oude ren minder snel hun baan ver liezen. Tegenwoordig werkt nog slechts de helft van de mannen boven 55 jaar; bij vrouwen ligt dat aantal nog lager. Eind vorig jaar vormden 55-plussers bijna 30 procent van het totaal aantal WW-ers. Dat is een verdubbe ling ten opzichte van vier jaar geleden. het gaat om grote of kleine on dernemingen en of een bepaal de bedrijfstak er uitspringt. Het overgrote deel van de nieuwe arbeidsongeschikten komt in de WAO wegens problemen met het bewegingsapparaat (rug- en gewrichtsklachten) of door psychische problemen. Het GAK signaleert dat jonge werknemers veelal worden af gekeurd met psychische pro blemen. Van de mensen onder de 30 jaar geldt dat voor 40 pro cent. Op dit moment vormt de groep met psychische proble men nog een klein deel van het aantal WAO'ers. SCHUtPKqE- 24L g&TALEM - o C. I K°ST&M eieggoit ÊN omerhodd ')<.y I VAM g& INFgASTglKTUUg. stmtim en siÊwr] cmwuow én Nier fUNfcriönefceN VAN r ToeSLAti oPKMfrJt i voof? CiEWDIILwM iNFfcASTKocruufc TfcÊlN- lAwje llNfiMglgucroug.) WlRSDiWW texi OM &WAP6Q.AIMS ONV3WOUPlEm)NN0O .l"*^— betalen |Se.ï2l<q6R- Postkantoor Baljuwplein 10 Katwijk De kortste weg naar de beste Postbankhypotheek Postkantoor Breestraat 46 LeidenM u droomt over die fraaie 2-onder-l-kapper... Als u uw innen heeft gezet op een keuken die van alle gemakken is torzien... Als u eigenlijk ook vindt dat u beter kunt kopen tordat de huur alwéér omhoog gaat... Dan kunt u op het Ktkantoor terecht bij een expert die uw wensen begrijpt. En die ze ook uit kan laten komen. Loop dus eens binnen bij één van de bovenstaande postkantoren, en maak daar een afspraak met de Hypotheekadviseur! Of bel gratis 0800-0012

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3