c. In de ban van een 'dwaze' koning Gesprek van de Dag Aanpak belastingvlucht 'JE* ^isif Geruisloze landing van F-16 Fergie op feest Windsors li DONDERDAG 22 JUNI 2000 Een slakkengang is nog steeds een sprint vergeleken met de voortgang die de Europese Unie boekt bij het harmoniseren van de belastingheffing. De plichtmatige uitingen van tevredenheid kunnen niet verhullen dat het akkoord over de aanpak van de belastingvlucht niets heeft opgeleverd. Behalve dan voor de belasting fraudeurs, want die kunnen zonder al te ingewikkelde kunstgrepen hun vermogen nog steeds uit handen van de fiscus houden. Luxemburg blijft de veiligste haven voor belasting vluchters binnen de EU: het bankgeheim verdwijnt daar alleen wanneer iedereen, ook een niet-EU-land als Zwitserland, die bescherming opgeeft. En zelfs in het onwaarschijnlijke geval dat dat gebeurt, kan Luxemburg het bankgeheim inruilen voor een lage rentebelasting. Dat houdt Luxemburg aantrekkelijk. Het maakt nogal verschil of je als Nederlander over de rente van je vermogen twintig procent belasting be taalt, of dat de vaderlandse fiscus die inkomsten afre kent tegen 52 procent. Verwonderlijk is de blijvende verdeeldheid in de EU niet. Bij belastingen gaat het over groot geld en grote belangen. Met belastingen - of juist het ontbreken daarvan - vul je een schatkist, trekje bedrijven aan, re gel je inkomensverhoudingen, stuur je gedrag van bur gers en bedrijven, en ga zo maar door. Iedere politicus beseft dat de Europese landen elkaar eigenlijk niet zouden moeten beconcurreren met be lastingvoordeeltjes, omdat in zo'n race to the bottom uiteindelijk alle regeringen verliezers zijn. Maar de be langen zijn zo groot dat niemand zich durft te bewegen zonder de zekerheid dat alle anderen dat ook zullen doen. Die verlamming wordt voor een belangrijk deel in stand gehouden door de regel dat op het gebied van belastingen nog altijd unanimiteit van de lidstaten is vereist. Eén dwarsligger - de afgelopen dagen Oosten rijk om politieke redenen - is al genoeg om de besluit vorming lam te leggen. Iedereen heeft zo onevenredig grote mogelijkheden om de eigen belangen veilig te stellen. Europese besluitvorming op andere gebieden is pas echt van de grond gekomen toen de eis van een stemmigheid werd opgeheven. Opheffing van het unanimiteitsbeginsel bij fiscale maatregelen is daarom het eerste waaraan de EU nu moet werken. Sorry Libor Gisteravond wilde ik niet voor mezelf kijken, maar voor Libor. Libor is een Tsjech. Libor is mijn goede vriend. Die altijd een bed klaar heeft staan en een fles Becherovka. Die met zijn studentenin komen tje altijd alles wil betalen als deze welvoorziene columnist komt logeren. Een echte vriend. En vrienden steun je in tijden van treurnis. Dus zou ik niet naar Frankrijk-Nederland kijken, maar naar Denemarken-Tsjechië. Als mijn buren juichten om een doelpunt van Zenden, zou ik zitten hoofdschudden bij een mislukte pass van Smicer. Als mijn buren oeh! riepen (Bergkamp net naast), keek ik ademloos naar de balletdansende Nedved. Het zou net zo zijn als kijken naar de maan, als je weet dat een dierbaar iemand op datzelfde moment naar de maan kijkt. Zo zou ik pal staan achter mijn goede vriend Libor, de Tsjech. Toch weer het mooie van tv, dacht ik. Dom. Want natuurlijk was er op de kabel geen enkele zender die Denemarken-Tsjechië live liet zien. Zelfs Rai Uno koos voor de pot van Oranje tegen Blauw. Terwijl daar bij helemaal niks op het spel stond. Behalve het ene of het andere vijfsterren hotelbed. Bij Denemarken en Tsje chië ging het tenminste nog om de eer. Dus toch maar weer naar de bezemkast gesjokt en de oranje poetsdoek om m'n nek geknoopt. En tóch weer iets gezien dat ik niet had willen missen. RVD-baas Eef Brouwers op de eretribune. „Meneer Brouwers, off the record, wat vindt u van de wedstrijd?" Wedstrijd? Er is helemaal geen wedstrijd. „Maar meneer Brouwers, waar zitten we dan metz'n allen naar te kijken?" Het is gewoon echt niet waar. Er is geen wedstrijd. Er klopt helemaal niets van. Echt, als er een wedstrijd was, zou ik er toch van moeten weten!" Er was wel een wedstrijd. Ik heb 'm zelfgezien. Het was nog een hartstikke leuke wedstrijd ook. Maar het was niet Denemarken-Tsjechië. Sorry Libor, mijn goede vriend. Na zdravi! Een heuse F-16 maakte gisteren een geruisloze landing in de voor tuin van luchtvaartmuseum Avio- dome op Schiphol. Het militaire toestel werd met een grote kraan van een vrachtwagen van de Ko ninklijke Luchtmacht getakeld. De straaljager, paradepaardje van de tentoonstelling Vliegende Hollan ders, kan vanaf 6 juli worden be zichtigd. FOTO UNITED PHOTOS DE BOER Het Britse koninklijke huis heeft gis teren een vijfvoudig feest gevierd. Be halve die van prins William, die woensdag 18 werd, zijn in Windsor Castle de verjaardagen gevierd van de koningin-moeder, die in augustus 100 wordt, prinses Anne (50), prins Andrew (40) en prinses Margaret (70) Het feest begon met met een diner voor zo'n 80 vrienden, onder wie le den van het koninklijk huis van Spanje, Belgie en Noorwegen en de Griekse ex-koning Constantijn, die tegenwoordig in Londen woont. Zij kregen later gezelschap van ongeveer 700 anderen. Op het - geheime - pro gramma stond volgens de Britse pers onder meer een middernachtelijk ontbijt. Het partijtje heeft koningin Elizabeth 100.000 pond (zo'n 350.000 gulden) gekost, hetgeen ze uit haar William, die op Eton voor zijn eii 1( examen zit, was niet van de parti n Wel aanwezig was Sarah Fergusc beter bekend als Fergie. Het was 3l het eerst sinds jaren dat de ex- schoondochter van Elizabeth bij evenement van het koninklijk hu ai was uitgenodigd. Camilla Parker i, Bowles, de vriendin van kroonpr Charles, was niet geïnviteerd. Verder werd gisteren bekendgen dat de koningin-moeder ter gelej w heid van haar 100-ste verjaardag^ korte toespraak tot het volk zal h den. Voor veel Britteh zal dit dee 1 ste keer zijn dat ze de stem van d ;0| oude dame horen. Ludwig-gekte groter dan ooit in Duitsland Zo'n 180 km ten zuidwesten van München ligt een van de grootste bezienswaardigheden van Duitsland. Het kasteel Neuschwanstein had ge bouwd kunnen zijn door Anton Pieck, maar is het geesteskind van Ludwig II, de 'gekke' ko ning van Beieren (1845-'86). Elk jaar vergapen 1,3 miljoen bezoekers zich aan het bizarre bouwwerk. En de stroom wordt niet minder, weet gids Markus Richter. Honderdveertien jaar na zijn dood is de Ludwig-gekte groter dan ooit. Over Ludwig II doen tal van verhalen de ronde, Voor het publiek is hij nog steeds de gek ke koning, de krankzinnig ge worden bouwer van sprookjes kastelen, neef van keizerin Eli sabeth van Oostenrijk, die ie dereen kent als Sissy uit de ge lijknamige films. Dat is verre weg de bekendste Ludwig. Dan is er Ludwig de Zwakke Koning die de staatszaken verwaarloos de, zijn koninkrijk dreigde te ruïneren en over kunst zwijmel de. Wie over een meer genuan ceerde blik beschikte, zag in Ludwig vooral een door filistij nen belaagde estheet en be schermer der kunsten. En de afgelopen jaren is hij wegens zijn vermeende homoseksuali teit bij wijze van toegift, ook nog een cultfiguur geworden in homokringen: Ludwig de door de 'heterocultuur' onderdrukte homo. Hoe Ludwig 'echt' was zal ver moedelijk een 'eeuwig raadsel' blijven, zoals de titel luidt van de meest recente, serieuze bio grafie. Ludwig II werd op 25 au gustus 1845 in München gebo ren als de oudste zoon van kroonprins Maximiliaan van Beieren en prinses Marie van Pruisen. Beieren was toen nog een zelfstandig koninkrijk, dat pas ruim 25 jaar later deel uit zou maken van het door kanse lier Bismarck verenigde Duitse keizerrijk. Maximüiaan was een voorstan der van de harde hand, wat zijn oudste, gevoelige zoon tot een neurotische persoonlijkheid maakte en zijn jongste, nog ge voeliger zoon Otto tot een psy chiatrisch patiënt. Ludwig bracht een groot deel van zijn jeugd door op het slot Hohen- schangau, in de Beierse Alpen. Hij groeide op te midden van arme boeren, die hem later ver eerden, zwierf graag door de bergen en las veel, vooral de ro mantische poëzie en drama's van Friedrich Schiller. Voor meisjes, en later vrouwen, kon Ludwig niet echt warm lo pen. Hij scharrelde wat met ac trices en zangeresjes en was in 1867 een half jaar verloofd met de zuster van zijn vriendin Sis sy, Sophie, maar twee dagen voor het huwelijk gaf hij haar de bons. Enthousiast over zijn toekomstige baan schijnt hij niet te zijn geweest, al erkende hij de voordelen die het koning schap hem als beschermheer van de kunsten zou bieden. In maart 1864 was het zover. Maximiliaan stierf en zijn zoon, nog geen 19 jaar en zonder af geronde opleiding, werd koning Ludwig II. Dat bericht moet vooral Richard Wagner met ge juich hebben ontvangen. De grote componist, anti-semiet en opportunist zat op zwart zaad en hoopte op gouden tij den onder de nieuwe koning. Over Wagner en Ludwig is een bibliotheek vol geschreven met veel speculaties over de aard van die relatie, die homo-ero tisch zou zijn geweest. Dat is echter door de moderne Wag- ner-Ludwig-vorsers ontkracht. Ludwig was een dweper en ver moedelijk homoseksueel, maar heeft daar voor zover bekend nooit aan toegegeven. Wagner was een berekenende schurk, vooral als het zijn muziek ten goede kwam. Hij was ook een rokkenjager, voor wie geen vrouw veilig was. Ludwig bete kende voor hem in de eerste plaats geld voor zijn projecten. Voor de intriganten aan het hof was de vriendschap van meet af aan verdacht. Wagner was voor hen een revolutionair die tij dens de revolutie van 1848 aan de voor hen verkeerde, demo- Slot Neuschwanstein, de stenen hommage van Ludwig II aan zijn vriend Richard Wagner. cratische kant van de barrica des had gestaan. Dat de com ponist die sympathieën inmid dels als lastig voor zijn loop baan had verloochend, deed niet ter zake. Ludwig en Wag ner hadden grootse plannen. München moest Wenen als het Mekka van de muziek verdrin gen. Ze werden gedwarsboomd door de adellijke kliek die zich ten doel had gesteld Ludwig het leven zuur te maken. Wagner moest Beieren in december 1865 verlaten. Ludwig bleef eenzaam en vernederd achter. Het was het slechtst denkbare moment voor een depressie. De machtsstrijd tussen Pruisen en Oostenrijk liep in 1866 uit op een oorlog, waarin Beieren de kant van Oostenrijk koos en met Oostenrijk in de pan werd gehakt. Beieren werd een satel lietstaat van Pruisen en Ludwig een marionet van Bismarck. Niet veel later moet het plan ge rijpt zijn voor de bouw van Neuschwanstein, zijn eerste 'sprookjeskasteel'. Wat hem be zielde om zich in zo'n project te storten, kan niemand goed ver klaren, maar de bouw begon in 1869 en heeft 17 jaar geduurd. Het slot was in de eerste plaats bedoeld als een muziektheater, een steen geworden hommage aan de opera's van zijn vriend Wagner, die in de muziekzaal ten gehore zouden worden ge bracht. Ludwig heeft dat nooit mogen beleven. De eerste uit voering bleef voorbehouden aan een andere Wagnerian. In 1933 liet Adolf Hitler ter gele genheid van de 50-ste sterfdag van de componist het eerste concert op Neuschwanstein houden. De bouw van Neuschwanstein maakte Ludwig bij de verpau perde bevolking uit de omge ving nog populairder dan hij al was. Ludwig verschafte hen werk. Hij werd de 'sprookjesko ning'. Het hof in München was minder enthousiast. De familie zag het kapitaal verdwijnen in het particuliere pretpaleis van de koning. Het kabinet vreesde dat Ludwig ook staatsgelden in zijn droomkasteel wilde pom pen. De meest gehaaide intri ganten zagen echter ook hun kans schoon om zich van de la biele koning te ontdoen. Wat volgde, behoort tot de meer groteske en tragische epi sodes uit de Duitse geschiede nis. Men besloot Ludwig gi laten verklaren. Er werd ec prominente psychiater gei ;j den die daartoe bereid was Von Gudden sprak met mi uit Ludwigs omgeving, bes n grote waarde toe te kennei21 de beweringen van zijn tej standers en de ontlastende12 klaringen van zijn staf enb!l dienden te negeren. De 'pa ent' zelf werd niet gehoord d De eerste poging om Ludv 's te pakken en naar een klini111 brengen, mislukte omdat i le getrouwen de boeren uit d omgeving hadden gemobil 'i seerd die de delegatie uitl t chen te lijf wilden. Een dag ter, op 12 juni 1886, gaf Lu g zich zonder slag of stoot oi waarschijnlijk om bloedvei ten te voorkomen. De koni werd naar een kasteeltje aa Sternberger See, een meer zuiden van München, gebi I dat speciaal voor hem was gebouwd tot een gevangen 8< Een dag na aankomst besli Ludwig en Von Gudden korte avondwandeling ten ken. Het was de laatste kee de patiënt en zijn psychial p vend zijn gezien. Dezelfde avond nog werden ze gevo den: dood. Verdronken int Sternberger See. Wat er gebeurd is, weet ni<12 mand en is onderwerp gew den van wilde theorieën. Z moord, moord, een misluk n ontsnappingspoging, ruziec sen Ludwig en Von Gudde eindigde in een fatale veche tij. Het is allemaal beweert leen, er zijn geen feiten die d theorieën staven. Na zijnd begon de campagne tegen j| wig pas goed. Er werden 'b zen' van zijn krankzinnigh naar de pers gelekt. Het au l sierapport werd gepublicet waarbij met grote nadruk vermeld dat de hersenen*1 koning 1349 gram wogen, minder dan het doorsnee] wicht. En de schizofreniei aan hij zou hebben gelede 2 was erfelijk. Een van zijn u vaderen, de 1592 overleden hertog van Braunschweig- fenbüttel, zou ook gestoon geweest. Allemaal flauwekul, zoals psychiater een paar jaar gt den nog eens vast stelde. I wig was 'labiel, excentriek, maar zeker niet krankzinn weest'. PETER VAN NUUSENBURG Het eindexamen voorbij onsi-lifk Afscheid. Acht letters die in het ouderlijk hart branden. 'Niet sentimenteel doen'. Ik hoor het me nog ferm tegen onze oudste dochter zeggen die toen een jaar naar Amerika vertrok. Welge moed heb ik haar koffers helpen pakken. Gezegd dat het een enorm avontuur zou zijn en een ge weldige uitdaging. Als ouders weet je dat jong zijn en zelf wat willen een prijs kan hebben: on gevallen, verkeersongelukken, ongewenste con tacten, vechtpartijen, gebroken harten: alles is mogelijk. Je probeert de horrorscenario's weg te duwen en dwingt je zelf simpelweg tegen zo'n kind te zeggen: 'Zul je voorzichtig zijn met alles?' In de vurige hoop dat ze triomfantelijke en en thousiast, een heleboel ervaringen rijker, echt groot geworden, bij je terugkomt. We gaven haar resoluut een zetje door de doua ne en vervolgens zwaaiden we haar, quasi-opge- wekt, uit. Pas op de valreep leek ze te beseffen dat ze zich echt losscheurde van alles wat haar vertrouwd was. In paniek draaide ze haar nekje alle kanten uit: naar de wereld die ze kende en naar de onbekende wereld die voor haar op haar wachtte. 'Het was net een eendje op de snelweg, zei mijn man later, aangedaan. Ik herinner me nog hoe onwerkelijk stil en netjes het was op haar kamer naar haar vertrek. Hoe vreemd het mij leek dat hier tien maanden lang geen decibellen om mijn oren zouden zwiepen, ik niet over de rommel zou struikelen, er geen schone was meer neer zou leggen. Er zou geen make-up meer van mij gejat worden en kleding worden 'geleend'. Ik zou geen vriesblauwe ogen meer zien die waarschuwden: bemoei je er nu maar niet mee. Maar de dochter was aan wat meer ruimte en zelfstandigheid toe, en ik was dat ook wel. Achttien jaar moederen gaat je niet in de koude kleren zitten. Ik wilde graag het op voedingsbrevet hebben: zien dat ze zelf haar vleugels kon uitslaan, zonder ze al te zeer te be schadigen. En haar de kans geven daar plezier in te krijgen. Elkaar loslaten als ouders en kind is een heel ge leidelijk proces. Tussen de dag waarop de doch ter haar eerste grote fietstocht maakte en ten slotte zonder ons naar Amerika vloog, lagen ja ren waarin we allebei oefenden in het alleen zijn. Een middag, een nachtje, een weekend, vervolgens een of twee weken met een scouting- of schoolkamp, tenslotte drie weken naar een ta lencursus in Engeland. Achteraf was er geen be tere voorbereiding op haar Amerikaanse avon tuur mogelijk, dan die talencursus. Ze kwam in een Engels gastgezin dat haar eigenlijk in huis nam voor het geld. Helemaal alleen moest ze al lerlei beslissingen nemen. De talencrusus viel te gen. Maar ze had zich weten te handhaven in de groep, in de disco, tussen allerlei uiteenlopende nationaliteiten, en tijdens zelfgekozen uitstap jes per trein. Ze had oneindig veel andere dingen geleerd. Dat gold ook voor het jaar in Amerika. Tussen de achttien en de tweeëntwintig is bij uitstek de leeftijd waarop je vol overgave, gretig en ontvankelijk in het volle leven gooit. Leerza me ervaringen in die fase opgedaan, kunnen je echt sterker en rijker maken voor de rest van je leven. De Amerikaanse actrice SHARON STONE is voor de eerste keer moeder geworden. Zij heeft het kind niet zelf gebaard maar geadop teerd. Het vorige maand, te vroeg, gebo ren jongetje werd ter adoptie aangeboden door een tienermoeder uit Texas. De 42-jarige Stone heeft jarenlang tevergeefs geprobeerd zwanger te worden. Haar adoptiezoon heeft de naam Roan Joseph. Stone's echt genoot Phil Bronstein mag de achter naam leveren. •De strijd tussen prins ERNST AU GUST VON HANNOVER, de man van de Monegaskische prinses Caroline, en het Duitse boulevardblad Bild is een nieuwe ronde ingegaan. Bild pu bliceert vandaag op de voor- en ach terpagina nieuwe foto's waarop te zien is hoe de prins tegen de buitengevel van het Turkse paviljoen op de Expo urineert. De opnamen zijn volgens Bild door een scholier gemaakt die vo rige week donderdag met zijn klas het Turkse paviljoen bezocht. De eerste ronde eindigde ermee dat Bild bij de justitie een aanklacht indiende tegen Ernst August wegens bedreiging en belediging. Het blad drukte vorige zaterdag een onscherpe foto van de prins af, terwijl die zijn blaas leegd gen het paviljoen van Turkije. Dat» grote woede bij de Turkse gemeens in Duitsland. De prins ontkende tej over de Turkse ambassade dat hij! het paviljoen had geürineerd en uit zijn verbolgenheid over de foto teg chef van de redactie in Hannover, Kathrin Berger. Daarbij zou hij dei diverse keren persoonlijk hebbent digd en hebben bedreigd. Bild hee opname van het gesprek aan de Du justitie overgedragen. Ook de plaat vangend hoofdredacteur van Bild, C. Martin, heeft inmiddels een ar klacht wegens belediging ingediei gen de prins. Voor deelname aan de tweede ec van het succesvolle televisieprogra BIG BROTHER, vanaf septembert bij Veronica, hebben zo'n 11.000' sen belangstelling getoond. Derec i ring voor het nieuwe programma is telefonisch als via internet verlope' inschrijving is inmiddels gesloten, nica wil nog niets kwijt over de op? van Big Brother-ll. ,,ln principebli lokatie in Almere gehandhaafd. Mi over hét aantal kandidaten en dec; of duur van hun verblijf, willen wei niets zeggen, aldus een woordvoer De dagen van trillende vingers en een kramperig gevoel in de maagstreek zijn voorbij. Voorbij is ook de vermoeide belangstelling die je als ouders voor het kind dat eindexamen doet, moet op brengen. Je deelt de machteloosheid van het ein deloze wachten op de uitslag met elkaar. Het kind graast in de keuken, het hangt rond in de kamer, het zit aan de telefoon, het zapt voorde televisie. Het lijdt aan een aandoening waarte gen je als ouders geen verweer en remedie hebt, namelijk het allesoverheersende, bange vermoeden, gedeeltelijk of totaal 'zwak' te staan. Alleen de verlossende wetenschap: 'Geslaagd!', kan de impasse doorbreken, en grote opluchting brengen voor ouders en kind. Die opluchting is er nu, gevolgd door die langgerekte roes van uitbundige eindexamen feesten. Vraag mensen naar de zomer na hun eind examen en ze herinneren zich met weemoed dat totale gevoel van vrijheid, internen vol venvachting beleefd. De zomer na je eind examen heeft een speciale magie. Het felbe geerde diploma geeft je het recht om te gaan en te staan waar je wilt, vervulling te zoeken in je zelf, omringd door een zee van tijd. Maar dan komt, onvermijdelijk, het ogenblik waar de betovering wordt verbroken, je uit de ruis van leeftijdgenoten, muziek en drank stapt en de rugzakreis je richting huis voert, waar het uur der waarheid opdoemt. Er moet gestudeerd gaan worden, soms wacht er zelfs een jaartje buitenland. In dat laatste geval heb je als ouders letterlijk en figuurlijk het nakijken.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2