Patrick Puister durft zijn fouten toe te geven Marathor i Clinici Sport Van Wessel pakt titel na spannende slotronde SPORTagenda f 299,-p.m. voor uw veiligheid hebben we 'm getemd \l 982 www.ford.nl Na een spannende slotronde greep FIDE-meester Rudy van Wessel de Leidse schaaktitel. Hij won in de laatste ronde van IM Edwin van Haastert. Stefan van Blitterswijk, Jan Smeets, Marc Erwich en Euge ne Rebers eindigden op een half punt als tweede. De spek- takelprijs ging naar een remi separtij uit de vierde ronde, van LSG-preses Machiel de Heer tegen de jonge Mare Er wich. In de laatste ronde waren de belangen groot. Jan Smeets boekte een snelle zege en ver hoogde daarmee de druk aan de topborden. Smeets had z'n halfje achterstand op de vier koplopers (die tegen elkaar speelden) goed gemaakt. Van Blitterswijk kwam zuchtend en steunend in der tig zetten niet verder dan een puntdeling tegen Eugène Re bers, die tijdens het hele toer nooi een nonchalante, maar onverzettelijke indruk maakte. De Nederlands jeugdkampi oen tot veertien jaar, Mare Er wich, sloot zich door winst op Erik Oosterom bij het leidende viertal aan. Er lag een grote druk op de schouders van Rudy van Wes sel en Edwin van Haastert. Hun partij zou beslissend zijn. Van Haastert bezweek uitein delijk onder de druk en kwam ten gevolge van een aantal zwaktes in de stelling zeer slecht te staan. Van Wessel ontving behalve de wisselbeker ook toegang tot de voorronden van het NK. ,,Door een drukke baan kan ik niet zoveel schaken als bij voorbeeld Van Blitterswijk. Die heeft dan ook in vrij korte tijd een aantal IM-resultaten behaald. Ik heb wel de FIDE- meestertitel, maar kan door m'n tijdgebrek niet op IM-re sultaten jagen. Het lijkt me leuk om in de voorronde van het NK tegen grootmeesters als Nijboer te mogen spelen", zei de nieuwe Leidse kampi oen. Scheidsrechter Patrick Puister: „Ik I, debiel verpesten." „Ik zeg niet dat het voetbal geweld mij nooit zal treffen, maar ik denk wel dat je het vaak zelf in de hand hebt. Als je als scheidsrechter een fout durft toe te geven, of durft te zeggen dat je iets niet hebt gezien, laijg je veel meer respect van de spe lers. Je moet voetballers in hun it mijn hobby niet door een n FOTO HENK BOU waarde laten. Maar dat natuurlijk ook andersom speler mag best emoti zijn. Ik doe niet moeilijk een eerste reactie. Maar; je daarna op 30 meter af voor lui uitmaken, dan ook voor lui. Dan is de overschreden." AUTORACES Rosmalen: Heineken Trofee zo, 13.00) Woubrugge: Dubbeltoernooi toer Valkenburg: Valkenburgs Open: Lisse: Open Bollenstreektoernoc cuit B-C-D (vr-za-zo) Katwijk: Krom Graveltoernooi Cfi D (vr-za-zo) Warmond: Dekker Circuit B-C-D zo) Leiden: Unicum Kampioenschi den Distrikt Circuit (ma-di-wo) Leiden: Merenwijk Circuit B-C-D nenkampioenschap (ma-di-wo) PAARDENSPORT Wassenaar: Grote Prijs der Lage Landen Hoogland: Finale KNSB Beker met Pan fox, HSG, BSG en Esgoo (zo) Den Haag: Hofstad Weekendtoernooi (vr-za-zo) WIEL! Gulpen: NK profs, amateurs en' (za. 9.00-zo. 11.00) Leiden: De Bult Avondvierdaaj vr-18.30) ■Leiden: De Bult Kanalenrit (zoti< 12.00) Lisse: Ter Specke Avondvierdat v vr 18.00) P Lisse: Ter Specke Finale Fietsw vc 10.00) De Kaag: Provenciale wedstrlfi en Zomerwedstrijden (wo) Texel: Rondje Texel (za) Voormalige sluitpost Rijnsburgse Boys maakt furore in scheidsrechtersgilde Keeper Patrick Puister had, zegt hij zelf, op het veld een grote bek tegen scheidsrechters die hem in zijn ogen benadeelden. 'Je kan het allemaal leuk vertel len, maar probeer het zelf dan eens', zei scheidsrechter Mario van den Ende een keer tegen hem. Die woorden knoopte de 30-jarige Hagenaar, die in Lei den werd geboren, goed in zijn oren. Na een succesvolle kee- perstijd bij RKAW, Wilhelmus, LENS, DSO, Rijnsburgse Boys en Kranenburg, maakt hij nu in rap tempo furore in het scheidsrechtersgilde. Onder speciale begeleiding wordt hij bij de KNVB in Zeist klaarge stoomd voor de top van het amateurvoetbal en wellicht het betaalde voetbal. Afgelopen winter besloot hij het, na drie jaar Kranenburg, voor gezien te houden. „Wat keepen betreft is het voor mij nu genoeg", aldus de Hage naar. „Eigenlijk had ik al voor het begin van het afgelopen sei zoen moeten stoppen. Bij de KNVB zijn ze van mening dat hoog voetballen en hoog fluiten toch iets te veel van het goede is. En achteraf moet ik ze mis schien geen ongelijk geven." Puister begon na enige be denktijd in september 1997 aan de scheidsrechterscursus. In ja nuari 1998 kreeg hij door de bond zijn eerste wedstrijd toe gewezen: „Dat was KSD 4 tegen Vitesse Delft 14. Een regelrechte ramp. Ik zorg altijd dat ik een uur voor het begin van een wedstrijd aanwezig ben. Nou, ik was de eerste op het complex. Zelfs de kantinejuffrouw was er nog niet. Toen ik mijn war- ming-up ging maken was er nog steeds geen speler te zien. Tien minuten voor het begin van de wedstrijd kwam de eer ste met een shaggie het veld op. Er waren ook geen grensrech ters." Puister laat een stilte vallen en vervolgt dan Zijn relaas. „Tja, toen krabde ik me wel even achter de oren. Daar ben ik weer iets te fanatiek voor." Gelukkig voor hem floot hij al na een maand of twee in de re serve eerste klasse. Vanaf toen ging het hard. Puister's kwaliteiten bleven in Zeist niet onopgemerkt. Hij werd door de KNVB gescout en belandde in een speciale bege leidingsgroep voor scheidsrech ters die het in zich hebben de top van het voetbal te kunnen fluiten. De intensieve begelei ding wierp zijn vruchten af. Na amper twee jaar fluit de Hage naar reeds wedstrijden in de tweede klasse zaterdag. Over zijn mogelijkheden om als scheidsrechter de top te halen is hij realistisch: „Het is niet zo dat ik me blind staar op het be taald voetbal. Als ik op het ni veau kan fluiten waarop ik speelde, dan ben ik tevreden." De voormalige sluitpost van Rijnsburgse Boys vindt het flui ten tot nu toe meevallen. De moeilijkste wedstrijden zijn vol gens hem die van de stan daardelftallen in de vijfde klas se. „Op dat niveau heb je spe lers lopen met de gedachten van Cruijff en de voeten van Pi- po. Dat gaat dus nogal eens mis en dan ben je meer politieagent dan spelleider. Normaal ge sproken probeer je zoveel mo gelijk te laten doorspelen, maar op dat niveau is dat niet moge lijk en moet je strakker fluiten. De voordeelregel is dan ge woonweg niet toe te passen. Op hoger niveau is het wat dat be treft makkelijker. Daar is over het algemeen de acceptatie gro ter en er is meer discipline. Al heb je daar weer te maken met sluwere voetballers." Puister heeft persoonlijkheid -'ik fluit niet voor een rappor teur'-, charisma, is relaxed en heeft met zijn arbeidsverleden als sociaal bijstandsmedewer ker een stapje voor op veel van zijn collegaspelleiders. „Op mijn werk in Den Haag was agressie aan de orde van de dag. Ik ben niet gauw geïntimi deerd en dat is in mijn voor deel. Ik heb wat meer ervaring met geweld. Er zijn scheids rechters die zeggen dat ze zou den stoppen indien er geweld tegen hen zou worden gebruikt. Ik niet. Ik laat mijn hobby niet door een randdebiel verpes ten." Leiden, Wilton Leiden, 071 - 5813151. Leiderdorp, Wilton Leiderdorp, 071 - 5813111. Lisse, van Kalmthout van Niel B.V, 0252 - 4190 51. Noordwijk, van Kalmthout van Niel B.V, 071 - 3641010. Verzoek aan onze deelnemers: kom a.u.b. zov mogelijk met de fiets of gezamenlijk per aul c (carpoolen is gezellig en voordelig). Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN MoviStar 1 o- Ci W4W» SACHS Hella De Ford Focus World Rally Car: nu ook bereikbaar voor u! Al is het dan in de vorm van een T-shirt. Kom nu naar uw Ford Dealer en overtuig uzelf van de Ford Focus. Iedere showroombezoeker ontvangt het unieke Ford Focus Rally T-shirt! (Zolang de voorraad strekt, 1 T-shirt per bezoeker). fordfocus vanaf f 33.995,- of Voorschoterweg (bij Bastion Hotel) Leiden Programma 9.00 uur Aanvang, koffie met iets lekkers. 9.15 uur Uitleg hoe verder lopen, presentatie loopverenigingen. 10.15 uur Nog één keer hollen met Han (vergeet dus geen loopkleding mee te nemen). 11.00 uur Douchen, einde bijeenkomst. De laatste bijeenkomst voor de deelnemers van het Leidsch Dagblad Marathonteam.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 22