Sensationele ontsnapping Spanji Euro 2000 Arbiter in Brugge belaagd De back Slovenië bewijst het voetbal goede diens Roy Makaay scoort altijd en overal Tsjechen hebben eindelijk hun overwinnh Jw IK 4i' BIS"'- DONDERDAG 22 JUNI 2000 BRUGGEANP De Franse scheidsrechter Gilles Veissiere werd gister avond in Brugge twee keer op het veld belaagd door woedende Joegoslavische fans. Na de rode kaart voor Jo- kanovic kreeg de scheids rechter voor de eerste keer een tierende supporter voor zijn neus. De Span jaard Guardiola sprong voor de geschrokken flui tist in de bres. Na afloop van de sensa tionele wedstrijd moest Veissiere, die Spanje een discutabele strafschop schonk, het opnieuw ont gelden. Dit keer haalde RK- C'er Govedarica een furieu ze Joegoslaaf bij de scheids rechter weg. Beide veldbetreders wer den door de Belgische poli tie gearresteerd en worden vervolgd wegens ordever storing. Volgens politiecommis saris De Laender zijn de twee over speciale rollen met kettingen geklommen die opgesteld staan rond het veld. Bij het verlaten van het veld kreeg Veissiere ook nog een muntstuk tegen zijn hoofd. Met een lichte verwonding dook hij de ca tacomben in. TOPSCORERS 1. Milosevic (Joe) 4. 2. Zahovic (Slv), Conceicao (Por) 3. 4. Henry (Fra), Sükür (Tur), Shearer (Eng), Alfonso (Spa), Smicer (Tsj), Zenden, Frank de Boer, Kluivert (Ned) 2. 12. Ronald de Boer (Ned), Goor, Emile Mpenza (Bel), Mjallby, Larsson (Zwe), In- raghi, Fiore, Conté, Totti, Di Bagio, Del Piero (Ita), Okan (Tur), Blanc, Djorkaeff, Wiltord (Fra), Scholl (Dui), Scholes, Mc- Manaman, Owen (Eng), Figo, Joao Pinto, Nuno Gomes, Costinha (Por), Iversen (Noo) Pavlin (Slv), Drulovic, Govedarica, Komlj- enovic (Joe), Poborsky (Tsj), Mendieta, Munitis, Raul, Exteberria' (Spa), Montea- nu, Ganea, Moldovan, Chivu (Roe) 1. OP VERPLAATSING Er zijn trainers - ja echt, op het hoogste niveau - die denken dat het er niet toe doet wie ze back zetten. Robert Waseige, de vader der Belgen, is er zo één. Maar Kevin Keegan spant de kroon. De Neville-brothers, mijn God! En dan nog denken dat het allemaal wel goed af loopt, als je met zn allen voor af het God save the Queen meeblèrt. God kijkt wel uit. Mateloos kan ik me erover op winden. Niet voor niets ben ik met volle overgave voorzitter van de werkgroep die met trots de laatste hand legt aan ons essay.'Het Belang van de Back in de geschiedenis van het voetbal, van 1880 tot Canna- varo'. (Dank hierbij nog voor de toegezegde subsidie van monumentenzorg.) Wij behar tigen de beknelde belangen van de Back. Waseige en Keegan op het schavot! Even het botte geheu gen opfrissen, heren: Krol, Ca- brini, Leandro (junior trok meer aandacht, maar in ons essay zetten wij dat voor eens en voor altijd recht: dat je ook zo rechtsback kon spelen, had voor het WK van 1982 geen aardse sterveling durven be vroeden). Laten we Maldini nog maar even noemen, en in de Fransen Thuram en Lizara- zu hebben we ook een rotsvast vertrouwen. Waarmee we maar willen zeggen dat het niet allemaal perfect hoeft te zijn wat op de verdedigings- flanken wordt opgevoerd, maar het dient wel des Backs te zijn. Een prachtig voorbeeld is in dit toernooi Cristian Chi vu, de Roemeense Ajacied. Hij dartelt en doet, zoals we dat bij Ajax van hem gewend zijn. Veel gaat nog mis in zijn jeug dig enthousiasme, maar dat deert ons niet. Chivu is een Back. Zijn passie bekoort. De Engelse glamourboy Beckham had er niet van terug. Roemenië won van Engeland, Chivu won van Phil Neville. De fatale strafschopovertre ding van deze clubreserve ver raste ons niet in het minst. Net op tijd nog om als alleszeg gend praktijkgeval te worden opgenomen in ons nu werke lijk complete essay. Zaterdagavond gaat het weer gebeuren, heren Waseige, Kee gan, Deflandre, Van Kerckho- ven, Léonard en Neville. Zater dagavond is hij er weer en zal hij 11 allen laten zien hoe het moet. Cannavaro! HENKHOUTINK' Steeds weer stond hij langs de lijn machteloos met zijn armen in de lucht te zwaaien. De Spaanse bondscoach Camacho wist van ellende niet meer waar hij het zoeken moest toen zijn ploeg door Joegoslavië op een 2-3 achterstand werd gezet. Een roemloze aftocht hing in de lucht. Maar in blessuretijd vol trok zich een wonder. Met twee snelle treffers trokken de Spanjaarden het spec taculaire duel alsnog naar zich toe (4-3) en schaarden ze zich zowaar nog als groepswinnaar bij de laat ste acht. BRUGGE «GERT VAN PUK Uiterlijk onbewogen stond Jose Antonio Camacho de verzamel de pers in Brugge te woord. Hoe spannend en enerverend de wedstrijd dan ook geweest mag zijn. Zelfs het resultaat kan het humeur van de coach in het openbaar niet beinvloeden. Ca macho blijft altijd nors kijken. „Het past niet bij mijn karak ter om heel uitbundig op een overwinning te reageren", zei de Spaanse bondscoach na de sensationele overlevingstocht van zijn ploeg. De vraag of hij wel eens eerder zo'n onvoor stelbare ontknoping had mee gemaakt, zette Camacho ook niet in vuur en vlam. „Als speler heb ik in mijn loopbaan ook heel veel spectaculaire wedstrij den gespeeld." Niks bijzonders Alfonso (11) viert uitbundig zijn winnende doelpunt voor Spanje. FOTO REUTERS dus, wilde Camacho er maar mee zeggen. Maar na lang aan dringen liet hij toch even zijn masker zakken. „Okay dan, als een opwindende wedstrijd, ze- coach heb ik dit ook nog nooit ker." eerder meegemaakt. Het was Het beste duel van de Span jaarden tot nu toe op Euro 2000 dreigde lange tijd in een enor me anti-climax te eindigen. Tot drie keer toe werd de ploeg Camacho door Joegoslavié een achterstand gezet. De l ste keer gebeurde dat notab toen de Joegoslaven na tweede gele kaart voor verd ger Jokanovic met tien mai het veld stonden. Op dat i ment was er ook nog maar kwartiertje te spelen. Tweel werkten de Spanjaarden de gelopen achterstand vlot de derde keer leek de ploeg finitief geknakt. De tijd tikte weg in het merkelijk genoeg lang niet verkochte Jan Breijdelstad De armgebaren van Cama werden steeds wanhopiger, minuten gaf de vierde langs de lijn als extra spee aan. Nog een keer bundel de Spanjaarden met de n der wanhoop alle krachten, wonder voltrok zich in tempo. Abelardo ging in strafschopgebied over de bij RKC'er Govedarica ei Franse arbiter Veissiere de bal op de stip. De elf m trap werd vlekkeloos t door Mendieta: 3-3. Bij die stand waren de S jaarden door het gelijkspel Noorwegen tegen Slovenië steeds uitgeschakeld. Maa het moment dat de Norei Arnhem al de polonaise liej schreeuwden de Spanjaai hun longen uit het üjf vreugde. Met een prachtige ley schoot Alfanso zijn ploej het niets naar de kwartfin De sensatie was compleet, kele Spaanse journalisten li op de perstribune van hun tranen de vrije loop. diepe droevenis naar ongel de euforie. Het was een me rabele avond in Brugge. Joegoslavië - Spanje 3-4 Opstelling Joegoslavië: 4-4-2 Kralj Groep C, eerste ronde 21 juni 2000, F Joegoslavië Spanje Milosevic Mijatovic 3 doelpunten 4 5 schoten op doel 11 Raul Alfonso 3 schoten naast 5 Fran Helguera Guardiola Mendieta 20 overtredingen 27 5 gele kaarten 1 1 rode kaarten 0 Sergi Abelardo Paco Salgado 2 corners 6 2 buitenspel 2 Canizares 40 balbezit in 60 Opstelling Spanje: 4-4-2 Scoreverloop: 1-0: 31' Milosevic, 1-1: 39' Alfonso, 2-1: 51' Govedarica, 2-2: 52' Munitis, 3-2: 75' Komtjenovic, 3-3: 90' Mendieta (strafschop), 3-4: 90' Alfonso Scheidsrechter: Veissiere (Fra). Toeschouwers: 45.000. Joegoslavië - Wissels: 12' Stankovic voor Djorovic, 46' Govedarica voor Jugovic. 69' Saveljic voor Stojkovic. Kaarten: rood: Mihajlovic (2x geel), geel: Stojkovic, Komljenovic, Stankovic, Saveljic. Spanje - Wissels: 23' Etxeberra voor Fran, 46' Munitis voor Salgado, 65' Urzaiz voor Paco. Kaarten: geel: Sergi Klap groot voor oersaai Noorwegen VIJF VRAGEN AAN... In de rubriek 'Vijf Vragen' geeft een speler, trainer of be geleider van Oranje antwoord op een aantal uiteenlopende vragen. Vandaag: Roy Makaay. Het is interviewdag in Hoen- derloo. Journalisten stormen naar de tafeltjes waar de na men netjes op een bordje staan. Hier komen straks Klui vert, Van der Sar, Davids, See- dorf. Aan het tafeltje van Roy Makaay (09-03-75, spits, 6 in terlands, 0 goals) blijft het rus- tig. Te rustig. Er is niemand. 1. Het is rustig bij je. „Ja, de meeste journalisten zit ten bij Van der Sar. Bij Kluivert zal het ook wel druk zijn. Moet je kijken, je ziet hem niet eens meer zitten, zo druk. Tsja..." 2. Was je niet bang dat je zou i afvallen? „Nee, geen seconde. Ik voelde dat ik in vorm was, ik wist voor welke positie ik in aanmerking kwam: rechts voorin, de plek van Bergkamp. Ik denk dat het mijn geluk is geweest dat Van Nistelrooij is afgevallen." 3. Hasselbaink en jij hebben in Spanje samen 46 doelpunten gemaakt. En in Oranje, ook met jou, wil dat maar niet luk ken. „Tsja, dat weet ik ook niet. Mijn positie is anders bij het Nederlands elftal. Ik kan me niet herinneren dat ik bij Oran je ooit in de spits'heb gespeeld. Vanaf de rechterkant is het veel moeilijker om voor de goal te komen. En daar liggen mijn kwaliteiten. Trouwens, zo veel interlands heb ik niet gespeeld. Zes stuks. Twee in de basis als rechterspits, voor de rest een paar minuutjes ingevallen. Roy Makaay. Maar ik weet voor mezelf: ik scoor altijd en overal. Dat zal hier ook wel komen." 4. Wat opvalt bij de trainingen, je speelt zo ongecompliceerd, je scoort zo gemakkelijk. „Ja, dat zit in me. Van mezelf ben ik een rustig persoon, ik zal mezelf nooit naar de voor grond dringen. Rustig, mis schien is timide het goede woord. Ik pas me wel snel aan, aan alles en iedereen. Ik pro beer mijn voeten te laten spre ken. Ik denk dat ik in die eerste twee weken wél bewezen heb wat ik kan. De vorm is goed. In de oefenwedsüijden tegen Ser- vette en Polen heb ik dat laten zien. Ik heb alleen de pech dat ik twee toppers voor me heb." 5. Ben jij, als de nummer tivee schutter van Spanje en kampi oen met Deportivo, nu zelf niet ook een topper? „Daar gaat het niet om. Ik FOTO GPD JAAP DE BOER denk dat ik dit jaar bewezen heb wat ik kan. En ik denk dat ik zelfs nog beter kan. Maar kijk alleen eens naar het ver schil in interlands. Ik heb er zeven, zij hebben er meer dan genoeg. Ik weet niet hoeveel. Wat dat betreft ben ik rustig en blijf ik rustig. Ik heb tegen Frankrijk laten zien dat ik op de plek van centrumspits hoor." YPE MINKEMA ARNHEM GERARD BORGMAN GPD-VERSLAGGEVER Slovenië heeft het internationa le voetbal een dienst bewezen. De dreumes, die Euro 2000 met verfijncj combinatiespel verrijk te, ontbeerde ervaring en kwali teit voor de kwartfinales. Maar Slovenië hield gisteravond wel Noorwegen, bolwerk van voet balvervuiling, uit de tweede ronde: 0-0. „Dit is een zwarte avond voor het Noorse voetbal", jammerde Nils Johan Semb, bondscoach van de Noren. „We dachten dat we in de kwartfinales zaten. Maar in een paai' seconden was alles over." Bondscoach Semb ging vro lijk verder op de vervelende weg die zijn voorganger Egil 01- sen was ingeslagen. Het motto: lange ballen op aanvalsleider Tore An die Flo en met enkele andere boomlange spelers gok ken op de spelhervattingen. In de beslissende partij tegen Slo venië was opnieuw geen plaats voor brille en raffinement. In het oersaaie duel creëerde Noorwegen niet één uitgespeel de mogelijkheid. In drie wed strijden scoorden de Noren slechts één doelpunt. Een alles- stelde Semb tegen beter weten zeggend gegeven. in. „De wedstrijden tegen „Toch hebben we gepro- Spanje, Joegoslavië en Slovenië beerd aanvallend te spelen", waren alle drie erg zwaar. Onze Slovenië - Noorwegen 0-0 Opstelling Slovenië: 4-4-2 Dabanovic Karic Galic Knavs Milinovlc Rudonja Pavlin Ceh Novak Zahovic Siljak Groep C, eerste ronde 21 juni 2000, Arnhem 40 doelpunten schoten op doel schoten naast gele kaarten rode kaarten corners buitenspel balbezit in Flo Bragstad Bergdolmo 60 Opstelling Noorwegen: 4-5-1 Scheidsrechter: Poll (Eng). Toeschouwers: 24.000 Slovenië - Wissels: 83' Acimovic voor Galic, 86' Osterc voor Siljak. Kaarten: Ceel: Pavlin. Noorwegen - Wissels: 61' Bakke voor Carew, 82' Strand voor Bakke, Kaarten: Geel: Mykland, Solskjaer. aanvallers werden goed i schermd." Of het niet hoog tijd w voor een ander systeem? Si haalde zijn schouders op sprak op fluistertoon dat ploeg vóór Euro 2000 volop gescoord. Maar Noorwi miste toch duidelijk overle vernuft in het onverzo spel? „In dit toernooi miste fantasie, dat klopt. Maar l scheelde het maar twaalf conden of we hadden de kv finales bereikt." Slovenië had zich bij overwinning in Gelredome maar geplaatst voor de de ronde. De mannen coach Srecko Katanec wi! wel, maar ze waren niet g terd genoeg om tegen de si Noren tot uitgespeelde kan te komen. Mandekker Dan Eggen sp de Zlatko Zahovic, de topse van Slovenië, volledig uil wedstrijd. Slovenië stapte uit zijn e( Europese titelstrijd met i punten, eentje meer dan c onttronen kampioen Duitsl „Daar had ik vooraf alleen i van kunnen dromen", Katanec vol trots. Van de verliezers in de vooraf als 'groep des doods' betitelde poule van Oranje houdt Tsje chië het minst nare gevoel over. De op Euro 2000 onfortuinlijke ploeg van Jozef Chovanec, vier jaar geleden in Engeland nog fi nalist, won gisteren het laatste groepsduel van Denemarken via twee treffers van aanvaller Smicer. Er stond niets meer op het spel. Beide teams waren al veroordeeld tot de thuisreis. Voetbal om de eer stelt meestal weinig voor. Maar in Luik was dat anders. Er werd met hartstocht gespeeld. Cho vanec had zijn spelers vooraf voorgehouden met opgeheven hoofd te willen vertrekken. Het duel had voor beide ploegen toch nog een speciaal tintje. Ze ontmoeten elkaar straks in de kwalificatie voor het WK in 2002. „Dus is er meer dan al leen de eer", vond de bij Dene marken vertrekkende trainer Johansson. De Denen hadden in het eer ste kwartier ook een overwicht. Feyenoorder Tomasson, Aja cied Gronkjaer, Goldbaek en Beek lieten kleine kansen lig gen. De beste mogelijkheid was voor de Tsjech Smicer, die kort voor rust op doelman Schmei- chel stuitte. In het laatste half uur drukten de Tsjechen door. Smicer was de opvallendste spits. Eerst rondde hij na 64 minuten een lage voorzet van Poborsky af, vervolgens scoorde hij drie mi nuten later opnieuw toen de boomlange Koller de bal door- kopte en Smicer Schmeichel omspeelde. Het duel was daar mee gespeeld. Chovanec had eindelijk Pa trick Berger in zijn ploeg. De middenvelder miste de eerste twee duels door een schorsing. Zijn eerste optreden was dus ook meteen het laatste. Denemarken - Tsjechië 0-2 Groep D, eerste ronde 21 juni 2000, Luik Denemarken Tsjechië 0 doelpunten 2 4 schoten op doel 5 4 schoten naast 2 14 overtredingen 14 3 gele kaarten 3 0 rode kaarten 0 15 corners 2 2 buitenspel 9 49 balbezit in 51 Opstelling Denemarken: 4-3- Schmeichel Totting S.Nielsen Goldbaek Gronkjaer Tomasson Beek Smicer Koller Opstelling Tsjechië: 3-5-2 Scoreverloop: 0-1: 64' Smicer, 0-2: 67' Smicer. Scheidsrechter: El Ghandour (Egy). Toeschouwers: 30.000. Denemarken - Wissels: 68' Heintz voor Heintze, 74' Molnar voor Bi Kaarten: Geel: Gronkjaer, Tofting, Molnar. Tsjechië - Wissels: 61Jankulovski voor Bejbl74' Koller voor Kuka, 79' Lokvenc voor Smicer. Kaarten: Geel: Poborsky, Fukal, Rada. NEDERLAND 1 20.30: Netwerk. Aan het einde van de poule wedstrijden wordt de balans opgemaakt. De voorzitter van Euro 2000 Harry Been, jour nalist Simon Kuper en de burgemeester van U Huis a Oranje. Herhaling v de 12.10: EK voetbal. Herhaling van de wed strijd Frankrijk - Nederland. 16.30: Samenvattingen van de gisteren gespeelde wedstrijden. 19.55: EK JournaaL Een nabeschouwing op de gisteren gespeelde wedstrijd Frankrijk - Nederland. NEDERLAND 3 19.55: The Comedy Factory. Stand-up co medians voorzien het EK voetbal van een gepaste vrolijke noot. Vandaag treden op: Earl Okin (UK). Clara Bijl (USA) en lohn Fealey (UK). 18.00: RTL nieuws. Nieuwsuitzending met speciaal Euro 2000-blok. 20.00: De vrienden van Amsiel LIVE! EK- versie van dit muziekprogramma gepresen teerd door Manuëla Kemp en Willem van Hanegem vanuit café Wiihelmina uit Eind hoven Vandaag zijn LoTs Lane en Frederi- que Spigt te bewonderen. 23.00: Villa BvD. Frits Barend en Henk van Dorp volgen het Nederlands elftal tij- net EK voetbal. Vaste gast: Jan Mulder, -other Ruud verzorgt de reportage 'De n Ruud'. Vandaag zijn Eddy Wal- "euten en Erik van Muis- ïek de Jonge zingt 'Hup Holland Hup'. 24.00: Viva Oranje. Telefoonspel gepre senteerd door John Williams. Diederik v Jart van Nederland. He Hart van Nederland b an Euro 2000 middels i andaag weer de oranj raay jr. Op de bank zit Ren 19.00: 5 in het lanc van oranjefans op té sporen 19.25: De Oranjestraat. Programma Oranjestraat. Welke straat is het mooist versierd en weet de titel 'De Oranjestraat van het EK 2000' in de wacht te slepen? Presentator is Sjaak Bral, hij wordt geas sisteerd door de gebroeders De Gier. i©P- J

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 20