Leidsch Dagblad omer Felle kritiek op besluit Betuwelijn alberoen Sony Voordeel Miljoenenclaim Rijnland na schrappen baggerstort Kennedylaan Alphen onder controle Rijkaard: We hebben als een team gespeeld 'Fusie KLM-BA kost ruim 16.000 banen' 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD JERDAG 22 JUNI 2000 OPGERICHT 1 MAART 1860 Bij bloemenzaak Asarum is de moeder van de eendjes een kip 15 Studenten tevreden met tuinderswoning in Bospolder leybalsters naar Sydney lleybalsters ontbreken in nber bij de Olympische in Sydney. Op het kwa- ietoernooi in Tokyo ging van bondscoach Pier- eu vanochtend tegen [orea voor de vierde vijf wedstrijden onder- ije verloor met 3-1. rld Online en s;ie uit elkaar Online en Sarah Fergu- de hertogin van York, vrijwel zeker uit elkaar. ,q, lernetaanbieder sloot vo- ar een contract met de m ïtgenote van de Britse Andrew. Tegen betaling ergie promotie-activitei- iluisteren met haar aan- heid. Fergie zou naar dt voor een paar miljoen i zo'n vijftien keer op- voor World Online. 1 li onderzoekt Hlwijningen it Huis van Afgevaardig- leeft ook de Senaat van gisteren ingestemd met onderzoek naar het lot Ie mensen die tijdens de uur van generaal Pino- njn verdwenen. Leger en moeten in eigen gele informatie halen over rmisten: hoe ze zijn ge en, zo mogelijk, waar ze «graven. Officieren kun- le informatie verschaffen vrees voor straf. nsporteur rer meldt zich 24-jarige Rotterdammer p s opdrachtgever fungeer- oor het ramptransport Dover, waarbij zondag 58 Ise illegalen omkwamen, zich gisteren bij de poli- meld. Behalve de Rotter- ïer, zijn er inmiddels nog rrestanten. De chauffeur e truck en twee Chinezen in Engeland vast. De va an de chauffeur in Neder- a3 ete na ontslag lere werknemer 16 kabinet wil bedrijven die re werknemers ontslaan, wart van de uitkering di- zelf laten betalen. Zo 1 het een halt toe te roe- lan de gewoont om bij re- ïisaties oudere werkne- als eerste de deur te wij- Twee kinderen uit Voorhout zijn met nekkramp opgenomen in het LUMC. Basisschool De Achtbaan, waar de kinderen les volgen, heeft brieven onder de ouders verspreid waarin staat dat het in beide gevallen gaat om een vorm van hersenvlies ontsteking die geen gevaar voor besmetting oplevert. De GGD is echter maar van één geval op de hoogte. Bovendien is vol- DEN HAAG ANP De Rekenkamer stelt dat de overheid de plicht heeft nut en noodzaak van projecten goed te onderzoeken. Dit is niet ge beurd bij de omstreden goede renverbinding. Bovendien pre senteerde de regering steeds verwarrende vervoersprogno- ses, die steevast in het voordeel van de Betuwelijn waren. Zo werd er in 1992 nog een vervoersomvang van 40 miljoen ton in 1998 verwacht. Progno ses uit 1998 voorspellen echter dat deze omvang pas in 2020 wordt bereikt. Tegelijkertijd verschenen offi ciële getallen, waarin een ton nage van 79 miljoen in 2019 wordt voorspeld. Met dit te ho ge cijfer werden geïnteresseer de bedrijven voor het lapje ge houden. Maar dat heeft niet ge werkt. Onlangs schreef Nete lenbos aan de Tweede Kamer dat geen enkel bedrijf de ex- NDAAG 24 PAGINA'S Sony V Premium 240 4-pak 4-uurs videobanden met gratis Holland cap. Van 50.- voor 35.- Nekkramp bij Voorhoutse kinderen gens de GGD helemaal nog niet vastgesteld of er sprake is van besmettingsgevaar. De Achtbaan zegt dat er vol gens het ziekenhuis geen reden is voor paniek. Niettemin waar schuwt de school ouders dat ze alert moeten zijn op hoofdpijn, misselijkheid en lusteloosheid. Volgens de school komen de twee kinderen uit hetzelfde ge zin en hebben zij waarschijnlijk tegelijkertijd de infectie opgelo pen. Rekenkamer kraakt informatie kabinet De voor- en nadelen van de aanleg van de Betuwelijn zijn nooit goed tegenover elkaar gezet. De goederenlijn tussen Rotterdam en Duitsland zou goed zijn voor eco nomie en milieu, maar de informatie die het kabinet ge bruikte om die bewering te staven, was gebrekkig en soms zelfs onWaar. Die vernietigende conclusie trekt de Algemene-Rekenkamer over de besluitvorming over de uiterst omstreden spoorlijn onder de ministers van ver keer en waterstaat Maij (CDA), Jorritsma (WD) en de huidige minister Netelenbos (PvdA). ploitatie van de lijn op zich wil nemen. Alternatieven voor de goede renlijn zijn volgens de Rekenka mer niet goed onderzocht. Be tere benutting van bestaand spoor werd door het kabinet onderschat, terwijl er veelbelo vende onderzoeksgegevens be stonden over technische maat regelen om het al bestaande spoor te gebruiken. Ook de mo gelijkheden van vrachtvervoer over weg en water en andere spoorverbindingen als de IJze ren Rijn zijn volgens de Reken kamer ten onrechte los van de Betuwelijn beschpuwd. Bij projecten als de Zuider- zeespoorlijn, de hogesnelheids lijn-oost en de zuidtak van de Betuweroute moeten de lessen van de aanleg van de Betuwe lijn in de praktijk worden ge bracht, vindt de Rekenkamer. Dit vergt volgens het college een 'fundamenteel andere hou ding' van de regering. Zie ook pagina's 18,19 en 20 Cannabis houdt hooligans rustig i AMSTERDAM ONNO HAVERMANS Ze willen het eigenlijk niet hardop zeggen, maar blowen mag best gestimuleerd wor den. Het werkt namelijk prima als anti-agressiemiddel, aldus onderzoekers van de universi teiten van Leiden en Amster dam. Daarmee steunen ze het vermoeden van de BBC dat de Engelse hooligans in Amster dam rustig waren door ge bruik van cannabis. Pagina 18: Cannabis prima als anti-agressiemiddel ALPHEN AAN DEN RUN» SASKIA BUITELAAR De Alphense aanpak om ongeregeldheden door feestende oranje-supporters te voorko men, heeft gisteravond behoorlijk gewerkt. Ondanks het samenscholingsverbod verza melden honderden mensen zich weer op 'de bult' op de President Kennedylaan na afloop van Nederland-Frankrijk. Maar zij lieten zich met zachte dwang door de politie uiteen drijven. Na anderhalf uur was bijna iedereen vertrokken. De politie hield drie personen aan. Burgemeester Schoof en politiechef Weyn- schenk waren tevreden over het verloop van de avond. De sfeer was volgens hen veel be ter en rustiger dan na de twee vorige wed strijden van het Nederlands elftal. Sommige feestgangers jouwden de agenten uit toen die vanuit hun politiebus bovenop de bult de megafoon ter hand namen. Twee pogingen om de jongeren en nieuwsgierige buurtbewoners op die manier te laten ver trekken, hielpen niet. De sfeer werd even gespannen, omdat iedereen afwachtte wat er zou gebeuren. Het ingrijpen van de ME tijdens de vorige twee keren, zat nog vers in het geheugen. Maar toen zes agenten in uniform en tientallen 'stillen' zich onder de feestvierders begaven en hen maanden te vertrekken, liep de bult langzaam leeg. Zo'n honderd jongeren bleven vervolgens op het kruispunt daaronder rondhangen. Ook de politie wachtte rustig af en hield in de gaten wat er in de wijken gebeurde. Al snel was de lol er af en vertrokken de feest gangers naar huis of richting centrum. - 5. - Felicitaties voor Frank de Boer (4) nadat hij met een schitterende vrije trap 2-2 gelijk maakte tegen Frankrijk. foto hans van weel AMSTERDAM GPD Frank Rijkaard, bondscoach van het Nederlands voetbalelftal, sprak gister avond na de overwinning op Frankrijk (3-2) zijn tevredenheid uit. „Ons eerste doel is bereikt. Nu moeten we groeien in het toernooi." Voor het eerst op een groot toernooi won Nederland al zijn groepswedstrijden. Het was negentien jaar geleden dat Frankrijk voor het laatst werd verslagen. Verder mag Ne derland het restant van Euro 2000 in ei gen land blijven. Oranje speelt echter nog steeds niet als een groot kampioen. Tegen Tsjechië (1- 0) was de winst zonder meer onver diend. Tegen Denemarken (3-0) werd slechts het laatste half uur goed ge speeld. Frankrijk kwam gisteren in de Arena met een tweede keus. Deson danks speelde Frankrijk absoluut met de wil om te winnen. „We hebben niets cadeau gekregen", zei Rijkaard. Frankrijk kwam twee keer op voor sprong, via Dugarry en Trezeguet. „Dat we dat hebben verwerkt is onze groot ste winst", vond Rijkaard. „We hebben als een team gespeeld. De klappen op gevangen en teruggeslagen. Dat is wat Uc wil zien." Kluivert (1-1). Frank de Boer (2-2) uit een prachtige vrije trap en Zenden (3-2) bezorgden Nederland de zege. Joego slavië is zondag (18.00 uur) in Rotter dam de tegenstander van Oranje in de kwartfinale. Twee jaar geleden werd Joegoslavië in de achtste finale van het WK in Frankrijk met 2-1 verslagen. De Franse pers heeft het verlies van het nationale voetbalteam met een schou derophalen afgedaan. Deze nederlaag, zo meldden alle ochtendbladen van daag, stelt Frankrijk in staat om terug te keren naar het trainingskamp in België voor de kwart en halve finale in Brugge en Brussel. Winter heeft gisteren Ruud Krol geëve naard als recordinternational. De Aja- cied speelde zijn 83ste interland en kwam daarmee op hetzelfde aantal. Zangeres The Ramblers overleden Analyse Duitse Commerzbank RUSWUK ANP Oud-zangeres Jany Bron is zon dag overleden aan een hartaan val. Bron was van 1951 tot 1962 de vaste zangeres van het or kest The Ramblers, huisorkest van de Vara. Bron werd tachtig jaar. The Ramblers was lange tijd één van de meest populaire bands. Na de Tweede Wereld oorlog mocht de groep geruime tijd niet optreden, omdat ze tij dens de oorlog 'fout' was ge weest door op te treden voor de Duitsers. Bron werd na de straf periode van zes jaar de eerste zangeres van The Ramblers. Be kendheid genoot ze door klas siekers als Over 25 jaar, Mademoiselle en Ik heb maling aan geld. LONDENANP ale! I ruimt op! Naast de vele showroommodellen met kortingen tot wel 50%, I 'oor deze opruiming door onze gehele collectie scherpe aanbiedingen. I meubelen voor de laagste prijs! Wacht niet te lang. want op op! 'Leiden is schuldig en dus mag Leiden betalen BACHTSWEG MEUBELPLEIN IP DE S N I E P I 02 81 S -I 3 LEIDEN ROBBERT MINKHORST Het tegenhouden van een bag- gerdepot in de Oostvlietpolder gaat Leiden miljoenen guldens kosten. Het Hoogheemraad schap van Rijnland is 7 tot 10 miljoen gulden meer kwijt om dat slib naar De Slufter bij Rot terdam moet. Leiden is daar schuldig aan en dus mag Lei den betalen, redeneert dijkgraaf E. van Tuyll van Serooskerken. De gemeente ziet een reke ning vol vertrouwen tegemoet, maar Leiden zal die niet beta len, reageert wethouder Hille- brand van ruimtelijke ordening. Hij vindt dat het hoogheem raadschap zijn probleem ten onrechte bij de gemeente legt. Leiden schrapte vorig jaar het depot uit het bestemmingsplan voor de Oostvlietpolder, tot ontsteltenis van Rijnland en aanvankelijk ook de provincie. Jarenlange voorbereidingen, die waren uitgemond in een over eenkomst tussen alle partijen, 'zijn voor niets geweest', meent de dijkgraaf. Leiden heeft de overeenkomst opgeblazen. „Leiden krijgt dus de rekening voor de komende twee jaar", kondigt Van Tuyll van Seroos kerken aan. Het provinciebestuur koos uiteindelijk toch partij voor de gemeente. De komende twee jaar komt er in ieder geval geen depot in de Oostvlietpolder. Bagger dat Rijnland uit grach ten, sloten en vaarten in de Leidse regio haalt, mag naar de kop van de Maasvlakte. Van Tuyll: „We hebben 200.000 kuub per jaar aan bag- ge. Dat kunnen we voor de prijs van 70 gulden per kuub weg brengen naar De Slufter en dat is twee tot drie keer per kuub meer dan wanneer we het in de Oostvlietpolder hadden kunnen storten. Tel uit je winst." Pagina Leiden: Rijnland dreigt ook provincie met claim Als de fusieplannen van KLM en British Airways (BA) door gaan, kost dat 16.200 banen. Dat is ongeveer eenzesde van het totale aantal arbeidsplaat sen bij de twee luchtvaartmaat schappijen. Het merendeel, 10.400, zou verdwijnen bij Bri tish Airways. Dit blijkt uit een analyse die de Duitse Commerzbank liet opstellen en waaruit de Britse krant The Independent vandaag publiceert. De omvang van het mogelijke banenverlies zal bij BA de nodige onrust veroorza ken en kan de fusie vertragen of zelfs op de klippen laten lopen. Twee weken geleden maakte BA melding van problemen met het personeel. Verbetering van de arbeidsverhoudingen is één van de prioriteiten van de nieu we topman Eddington. De analisten van de Com merzbank zien wel grote kos tenvoordelen van een fusie, maar hoe die voordelen worden verdeeld tussen de twee maat schappijen is niet duidelijk KLM zou in de nieuwe maat schappij een belang van 30 pro cent willen hebben, maar ge zien de beurswaarde zou het belang niet groter kunnen wor den dan 15 procent. In de analyse worden ook vraagtekens gezet bij de voor delen die BA zou hebben bij de fusie. Die zijn kleiner dan toen de twee maatschappijen in 1992 met elkaar over samen gaan onderhandelden. Nu ligt het zwakke punt van KLM voor al in het feit dat de maatschap pij het in Amsterdam met name van overstappers moet hebben, aldus de analisten. NR. 42342 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 HET WOORD IS AAN Soren Kierkegaard Wat is jeugd? Een droom. Wat is liefde? De inhoud van die droom. 11*/16° 9*/16° 9716° 50% 40% 40% 5SSSS$ 20% 30% 30% Lange wachttijd voor uitkering in Hillegom HILLEGOM LIEKE DE KWANT ARNOLD AARTS De Werklozenbond is bijzonder ontstemd over het voorstel van de gemeente Hillegom om bij standsontvangers met ingang van juli twintig dagen langer op hun geld te laten wachten. De uitkering die nu nog aan het eind van de maand op hun re kening staat, komt voortaan pas halverwege de volgende maand. De gemeente biedt renteloze leningen aan om het gat te dichten. Deze leningen, die maximaal 67 procent van het uitkeringsbedrag bedragen, moeten vervolgens met circa 100 gulden per maand worden terugbetaald. Volgens coördinator K. Duij- vestijn van de Werklozenbond worden uitkeringsgerechtigden flink gedupeerd door de maat regel. „Het is alleen maar be doeld om het voor de gemeente gemakkelijker te maken. Men sen in de bijstand, die al geen luis hebben om dood te druk ken, worden op deze manier in een schuld gedwongen. Ook het gemak waarmee over het terugbetalen van de lening wordt gesproken, irriteert ons. De gemeente weet blijkbaar niet hoeveel honderd gulden is voor mensen met een bij standsuitkering." 1 ia, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. I Voorletters: trglng) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ34,80) Per kwartaal automatisch (ƒ99,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Fietser levensgevaarlijk gewond Een 22-jarige Leidenaar is de afgelopen nacht levensgevaarlijk ge wond aangetroffen op de Broekweg. De man lag op het fietspad ter hoogte van het viaduct van de Gooimeerlaan. Hij is buiten bewust zijn overgebracht naar het LUMC. De man is waarschijnlijk met zijn fiets tegen een boom aangereden. I Telefoonnummer: l i I I i I Bank/giro nr: Handtekening j BIJ machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien I een 1/5 staatslot met I jackpot cadeau. I Leidsch Dagblad I DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: I Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071-6128 030 of abonneren vla: www.leldschdagblad.nl i i

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1