Nederland groeit in toernooi Tot 300,- extra bel voordeel! Aanvoerdersband Euro 2000 Opkikker Oranje stuit op oude bekende Joegoslavië M^JÊÊÊLIIIHa wssMxinnfi pEfH/fodti mmmos ^©©^mn BelCompany JNDERDAG 22 JUNI 2000 msterdam Koningin Beatrix en Prins Willem Alexander zin- en voorafgaande aan het duel tussen Nederland en Frankrijk uis< [et Wilhelmus uit volle borst mee. Het koninklijk duo wordt t zi| eflankeerd door de zwijgende Zweedse UEFA-voorzitter Len de iart Johansson. foto hans van weel )e Boer maakt zich zorgen om lies m sterdam Ronald de Boer maakt zich zorgen om een nieuwe ■iesblessure. De Boer was in de aanloop naar het EK ook al ge- 111 Jesseerd aan de lies. Vlak voor de start van het toernooi was de ijn verdwenen. „Toen ik vanmorgen opstond kon ik niet.eens neer wandelen. Toen was het heel duidelijk. Maar ik heb goede loop dat dit een andere blessure is. De pijn zit op een iets an- ;re plaats. We zullen met een intensieve behandeling kijken 10e snel het kan genezen." itte federom ben ik een vreemde vh end in de bijt, vandaag, op leze plek. De hele pagina gaat j iver de successen al dan niet id an onze jongens gisteren- nt vond tegen de blauwe haan- Al jes. En de volgende pagina idij vellicht ook. Of de vorige, al 21 aar gelang welke krant u zit n* tlezen. li laar ik heb het daar niet over. Imdat ik deze column vol- pns afspraak voor 20.00 uur ceep nail, en op dat tijdstip is het Ta d-tje met volksliederen nog b liet eens gestart, laat staan astgelopen. En nou kan ik 'es latuurlijk in het wilde weg Del en uitslag roepen, een voor- pelling wagen, een gok plaat - di en of anderszins, maar als ik vo rdan naast blijk te zitten fordt wel erg in pijnlijk luidelijk dat die Ier echt heel hel veinig van af iveet. En als er rats- Jambam bo- enop zit, ge boft u weer ibsoluut niet iat ik die uit spraak al om 14.00 uur des middags heb gedaan. Er is dus geen enkele \j| eden voor mij om een voor spelling te doen. Vandaar, ik lenk 3-2. En verder zou ik ver- lerop een halve finale Neder- and-Turkije erg leuk vinden, vooral voor alle bewoners van iet Mercatorplein, Amster- lam-west, en wijde omtrek. e icht de piemel ben je als je sen woonboot hebt in de har buurt van het Mercatorplein, nm vant dan krijg je eerst nog een 20 wartfinale lang het Turkse 'eest over je heen, en dan op 2 uli ligt je huis op de bodem ran het kanaal met 350 dron- Dvet sen studenten boeren supporters erbovenop. Hup Holland! Maar ik heb het daar niet over, :lai1 ilthans niet meer. Ik wil u nicl even spreken over de aanvoer- P dersband. Dat elastische bandje om de rechterboven- Q irm van de aanvoerder, en ik rcu geloof dat er ook nog FIFA of ea UEFA opstaat, en captain. '8v Soms gaat zo'n aanvoerder in discussie met de arbiter, en svijst cfan voordat ie begint te schelden op dat bandje om a rijn arm. Zo van 'u bent de II net een tang gehaalde zoon ^Tan een schurftige portiek- loer, maar ik mag dat zeggen rant ik heb dit slappe elasti sche bandje om mijn arm!' Soms zegt zo'n scheids dan niet meteen wat terug, maar maakt ook eerst een gebaar, en wel naar zijn borstzak, zo van 'jij loopt dan wel te ballen als Koos Alberts, en hebt de mondgeur van een nimmer gefloste zeekoe, maar ik maak me daar niet druk om, want ik heb een geel kartonnen kaart je in mijn borstzak!' Heel soms scheldt zo'n aan voerder dan nog door, bij voorbeeld verwijzend naar de frequente seksuele contacten van de betreffende arbiter met zijn eerdergenoemde moeder. En heel heel soms besluit zo'n scheidsrechter dan dat het echt genoeg is geweest, want niemand komt aan zijn moe der (behalve rood soms. Als de aanvoerder rood krijgt mag ie niet meer meedoen, en moet dus iemand anders het slappe elastische bandje om. En dat moment vind ik van groot belang, net als het mo ment dat de aanvoerder ge wisseld wordt, om hem te sparen of gewoon omdat ie te veel blijkt te weten over het privé-leven van de scheids (en zijn moeder). En dat over weegt in een volgendê discus sie met de man in het zwart te gaan gebruiken. Hij moet dan het bandje overdragen, aan een mindere speler, natuur lijk, maar toch. Ik zou willen pleiten voor enig decorum in deze: te vaak zie ik hoe de zwetende aanvoerder net voor de zijlijn het bandje afstroopt en het bijna op goed geluk in de richting van zijn opvolger gooit. Ik zou willen zeggen Frank (even ervan uitgaand dat hij iets weet over de heer Frisk en zijn mama), door dat bandje ben je de vertegenwoordiger van mevrouw Beatrix en daar mee het hele Nederlandse volk. Gedraag je daar ook naar! Een zilveren schaaltje voor de overdracht, meer vraag ik niet. Kracht van tweede keus Frankrijk baart bondscoach Rijkaard geen zorgen De waarschuwing was niet mis te verstaan. De tweede keus van. Frankrijk was de beste voetballers van Neder land gisteravond langdurig in technisch opzicht de baas. En dat geeft te denken. Maar bondscoach Frank Rijkaard en zijn spelers vervolgen Euro 2000 voorlopig onder een gelukkig gesternte. fase van een groot toernooi en sloot de eerste reeks af met de maximale score in een hoog aangeslagen groep. Het geeft het elftal de gelegenheid gedu rende het toernooi naar een topvorm te groeien. Het volk kan blijven zingen en feesten. De coach sprak be moedigende woorden. Evenals afgelopen vrijdag tegen de De nen kon Rijkaard zich tevreden amsterdam henk houtink Met 3-2 werd in de Arena ge wonnen van de wereldkampi oen, die in een alternatieve sa menstelling aantrad. Coach Ro ger Lemerre omringde cen trumverdediger Desailly aan vankelijk met tien spelers die niet tot zijn beoogde elf beho ren. Oranje morste tegen zijn gewoonte in niets in de begin tonen over een kentering na de pauze. Oranje maakte gisteren een 2-1 achterstand ongedaan door doelpunten van Frank de Boer (fraaie vrije trap) en Bou- dewijn Zenden. Vooraf was veel gespeculeerd over de intenties van de reeds voor de kwartfinales geplaatste ploegen. Wilde Frankrijk de groep wel winnen? In dat geval zou het zijn kamp in Genval, dicht bij het thuisland, moeten verlaten om zich voor de kwart finale opnieuw in Nederland te melden. De nederlaag deerde de Fransen nauwelijks, maar de indruk van een vooropgezet plan werd gisteren niet gewekt. „De zege is ons niet komen sprak Rijkaard trots. Dat was een understate ment. Nederland moest in de eerste helft door het stof. De Franse reserves vonden elkaar met voor Oranje soms ontluis terend gemak. Maar het techni sche overwicht van de Fransen baarde Rijkaard geen zorgen, zei hij. „Iedereen weet dat de Fransen een surplus aan tech niek hebben. Ook deze ploeg presenteerde zich met veel zelf vertrouwen." Al vroeg konden de Fransen jubelen. Doelman Westerveld zette zijn invalbeurt voor de ge blesseerde Van der Sar zeer be denkelijk in met een zwakke ti ming bij de kopbal van Dugarry (0-1). De tweede Franse treffer was een vertoon van macht. Wiltord liet de bal vlammend van de schoen vertrekken, Tre- zeguet gaf in een flits het juiste zetje (1-2). Tussendoor had Kluivert gescoord met één van zijn zeer weinige j_ ties van de avond 1 -1 Goedkeurend zag Rijkaard toe hoe de technische achter stand na de pauze werd gecom penseerd. „We hebben laten zien dat we meekunnen met de Fransen en dat we er boven dien overheen kunnen gaan. In de eerste helft toonden we niet genoeg durf, maar dat hebben we in de tweede helft ruim schoots goedgemaakt." Edgar Davids vecht een fel duel uit met Christian Karambeu. foto gpd hans van weel Frank Rijkaard: Hoe je het ook ivendt of keert, we hebben gewonnen van de wereldkampioen. De Fransen traden weliswaar niet met hun sterkste ploeg aan, maar ze brachten toch een formidabele ploeg op de been. Ze speelden ontspan nen. rustig, zelfbewust en lie ten het balletje goed rond gaan. Typisch Frans. Ik vond dat wij vrij onrustig speel den. Dat kan te maken heb ben met nervositeit, er lag toch een druk op de ploeg. Idem: „Deze overwinning betekent voor ons een hele grote op kikker. Ja, de invallers heb ben het goed gedaan. Ik ben ontzettend trots. Neem een jongen als Paul Bosvelt. Iede re training geeft hij zijn visi tekaartje af. Hij is een meer waarde op de training. Hij verdiende een plaats in de basis ten volle. En Paul heeft het helemaal waargemaakt. NOS-commentator Johan Cruijff in de rust: „De inzet was in het begin goed. daarna ging het bergaf waarts. Ik zie het aanvallen de gevaar van Nederland niet, ik zie het wel van de Fransen. Het gaat om detaib die in detail niet goed gaan Neem het eerste Franse doelpunt: iedereen staat te kijken. Daar klopt organisa torisch niets van. Cruijff halverwege: „Ik zie Davids alleen maar praten. Het zou zich eens meer op het voetballen moe ten concentreren. Misschien is het een idee dat een ander de rol van vice-aanvoerder van hem overneemt. Cruijff na afloop: „Het is duidelijk dat de Fran sen een betere ploeg hebben dan wij. Er waren bij Oranje plus- en minpunten. Op Westerveld was in de eerste helft veel aan te merken, maar hij heeft zich uitste kend hersteld. Bosvelt speelde uitstekend, hij deed wat hij moest doen. Frank de Boer maakte een uitstekende goal, maar zijn spel was te plicht matig. Er ging te weinig van hem uit. Op het middenveld verliep de opbouw te lang zaam. Cocu was zwak tot zeer zwak. Het rendement van de niet-sterren, zoals Zenden, was groter dan dat van de sterren. amsterdam gusbert spierenburg Nederland en Frankrijk hebben beide gekregen waarvoor ze vooraf zouden hebben gete kend. De hotelkamers, in Hoenderloo en België, kunnen worden gehandhaafd - dat schijnt wel net zo makkelijk te zijn.Oranje speelt in de kwartfi nales weer in de Kuip (tegen Joegoslavië), de wereldkampi oen in Brugge (tegen Spanje). De derde poule-wedstrijd tussen de nummer een en vier van de wereld was een tamelijk bizar treffen dat de ene partij (Nederland) per se wilde win nen en de andere (Frankrijk) niet zo nodig. Coach Lemerre wilde de Ne derlanders- bovendien niet wij zer maken dan ze misschien al zijn. Mogelijk komt hij het thuisland nog een keer tegen, in de finale - als alles volgens plan verloopt. Op zijn gemak kon Lemerre gisteravond in de dug out de tegenstander nog eens van dichtbij observeren. Van de zwakte in de eerste helft zal hij hebben opgekeken, van de veerkracht na rust evenzeer. De aanpak van bondscoach Rijkaard met het Nederlands elftal op Euro 2000 is tot dus verre een groot succes, alle kri tiek ten spijt. Drie wedstrijden, drie overwinningen, inclusief een zege op de wereldkampi oen, al mocht die dit keer die naam nauwelijks hebben. Alleen verdediger Desailly kwam voor die kwalificatie in aanmerking, de rest was zoge naamd tweede keus. Het was al met al een aantrekkelijk team, dat geen enkel ontzag toonde en van cadeautjes in de richting van Nederland niets wilde we ten. Van mededogen evenmin. De aanvallen op schenen en enkels mochten er af en toe zijn. Zenden en Cocu zullen nog wel even hinken. Van zijn bedoelingen maakte Frankrijk B gisteren geen mo ment een geheim. Al in de acht ste minuut lag de bal achter Westerveld, de onzekere stand- in van Van der Sar. In de twee de helft werd de Tukker boven dien nog een keer gered door de lat. Vooral bij de hoekschop pen zag zijn optreden er niet overtuigend uit. Hij maakte veel goed met zijn assist op Zenden. Het Nederlands elftal kreeg 10 juni Brussel 20.45 uur 13 juni België2-1 Zweden Spanje Rotterdam 18.00 uur 11 juni 0 - 1 Noorwegen Frankrijk 78.00 uur Denemarken ?gei 7 ioemenië 11 juni Arnhem 14.30 uur 13 juni Charleroi 20 45 uur 11 juni Amsterdam 20.45 uur Turkije1 - 2Italië Joegoslavië 3-3 Slovenië Nederland 1 - 0 Tsjechië [juni [tijjfngeland 18.00 uur Portugal Charleroi 1 - 0 20.45 uur Duitsland Rotterdam 20.45 u [ortugal Charleroi 2-3 20 45 uur Roemenië 3 3 0 0 9 7-2 .Roemenië va ^geland 3 1114 4-4 3 1 0 2 3 5-6 3 0 12 1 1-5 Italië 20,46 uur 18 juni België Slovenië •15 juni Eindhoven 20.45 uur Zweden 0-0Turkije 19 juni Brussel 20 45 uur Turkije2-0 België 19 juni Italië Eindhoven 20.45 uur 2 - 1 Zweden Stand. f/ZJ/Zti 3 3 0 0 9 6-2 3 1 114 3-2 3 1 0 2 3 2-5 3 0 12 1 2-4 18.00 uur 16 juni Spanje Tsjechië 18 juni Noorwegen Luik 0-1 20 45 uur Joegoslavië 21 juni Joegoslavië 18.00 uur Spanje 21 juni Slovenië Arnhem 18.00 uur 0-0 Noorwegen 1 Spanje 3 2 0 1 2 Joegoslavië 3 1114 7-7 3 Noorwëgen 3 1 1 14 1-1 3 0 2 1 2 4-5 18.00 uur Frankrijk 16 juni Rotterdam Denemarken 0-3 20.45 uur Nederland 21 juni Frankrijk Amsterdam 20.45 uur 2-3 Nederland 21 juni Denemarken 20.45 uur Tsjechië 1 Nederland 3 3 0 0 9 7-2 3 2 0 1 6 7-4 3 1 0 2 3 3-3 4 Denemarken 3 0 0 3 0 0-8 de overwinning niet in de schoot geworpen. Het was ta melijk onthullend te zien hoe Oranje op eigen bodem en voor eigen publiek in de eerste helft bij vlagen voor schut werd ge zet door het stelletje Franse in vallers, die frank en vrij en met overgave voor hun eigen kans vochten. Nederland bracht het er winnend vanaf, dankzij een krachtig herstel na rust. De pep-talk van Rijkaard zal effect hebben gehad, net als vorige week tegen de Denen. Niet alleen in collectief op zicht legde het Franse 'reserve team' aanvankelijk de tekortko mingen van Oranje bloot, ook individueel werd de mannen van Rijkaard af en toe een lesje geleerd. Met name op het mid denveld was de tegenstander veruit superieur. In de tweede helft werd veel rechtgezet. De ploeg legde eindelijk de schroom van zich af. Ineens openbaarde zich aan Neder landse kant wat flair en team- nalestad, loopt voor Oranje op nieuw via de Kuip, waar het op een oude bekende stuit, Joego slavië. Rotterdam beleeft ko mende zondag om 18.00 uur een herhaling van het WK-ge- vecht tussen beiden landen, twee jaar geleden in Frankrijk. In Toulou.se was het een even tumultueus als spectaculair treffen, dat pas twee minuten voor tijd werd beslist door een doelpunt van Davids (2-1). Nederland ontsnapte niet zonder fortuin. Mijatovic schoot nog een strafschop op de lat en Bergkamp ontsnapte aan een rode kaart. Van het elf tal van Hiddink dat zich daar mee voor de kwartfinales plaatste, speelden er gister avond zeven. De andere vier - Van der Sar. Reiziger, Ronald de Boer en Seedorf - zaten in Am sterdam op de bank. De zege diaagt ongetwijfeld bij aan het moreel van de ploeg, hoewel de uitvoering opnieuw verre van vlekkeloos was. Rijk aard zal de laatste zijn om dat te ontkennen. De bondscoach mankeert niets aan zijn ogen. Hij zag in de uitverkochte Are na in beginsel z'n sterkste ploeg aan het werk. Van de elf miste hij er vier. twee vanwege bles sures (Van der Sar en Ronald de Boer), een door een schorsing (Van Bronckhorst) en een, Rei ziger, met het oog op het gevaar van een tweede gele kaart. Een van de invallers was Overmars. De kleine linksbui ten zou normaal hebben moe ten wijken voor Ronald de Boer. Deze bleek dinsdagavond aan de heup geblesseerd te zijn ge raakt. Overmars speelde niet op zijn favoriete linkerflank, maar op de rechtervleugel. Een posi tie die hij verfoeit. Hij beseft evenwel als geen ander dat hij bij Rijkaard niet al te veel praat jes moet hebben. De bonds coach heeft hem, en zonder twijfel ook de anderen, duide lijk gemaakt dat Oranje slechts spelers kan gebruiken die het teambelang dienen. Niet het ei genbelang. ■y jjjtn ■■■■1 Opstelling Frankrijk: 4-4-2 Groep D, eerste ronde 21 juni 2000, Amsterdam Frankrijk Nederland doelpunten schoten op doel schoten naast overtredingen gele kaarten rode kaarten corners buitenspel balbezit in Scoreverloop: 1-0 8' Dugarry, 1-1 14' Kluivert, 2-1: 31' Trezeguet, 2-2: 51' Frank de Boer. 2-3: 59' Zenden. Scheidsrechter: Frisk (Zwe). Toeschouwers: 52.000. Frankrijk -Wissels: 69' Djorkaeff voor Dugarry, 81' Anelka voor Wiltord, 90' Deschamps voor Viera Kaarten: Geel: Dugarry. Desailly. Viera Nederland -Wissels: 60' Makaay voor Kluivert. 78' Winter voor Bergkamp. 90' Van Vossen voor Overmars. Kaarten: GeelDavids, Cocu Bijzonderheid: Winter evenaart record Ruud Krol van 83 interlands Wiltord Pires Viera Micoud Trezeguet Dugarry Bergkamp Kluivert Zenden Davids Cocu Overmars Numan Stam F. de Bosvelt Opstelling Nederland: 4-4-2 3 maanden lang geen abonnementskosten bij een nieuw Libertel abonnement! Nokia 5110 gewicht 170 gram beltijd 170 minuten standby tot 240 uur verwisselbare frontjes 30 verschillende beltonen 3 spelletjes, alarm en klok Ericsson T28s gewicht 83 gram beltijd 150 minuten standby tot 50 uur trilfunctie voicedialing 2 spelletjes, alarm en klok

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 19