Cannabis werkt prima als anti-agressiemiddel Met één stap van het walhalla in de hel Euro 2000 Supportersreis kost Roemenen halfjaarsalaris Scoot-spotje met Duitsi; moet mogelijk van del Wetenschappers dui i in ziel voetbalvandaal KIJKEN met DONDERDAG 22 JUNI 2000 305 Zege Oranje rustig gevierd amsterdam-den haag Een Nederlandse voetbalsupporter houdt 'de cup' stevig vast. Na de winst van Nederland op Frankrijk is het optimisme over een mogelijke EK-titel toegenomen. In Am sterdam vierden duizenden mensen gisteravond dan ook feest. Vooral het Rembrandtplein trok veel feestgangers. Het feest was kort, maar krachtig. Vlak voor middernacht keerden de meeste supporters al huiswaarts. Ook in de rest van het land werd het feest betrekkelijk rustig gevierd. Alleen in Den Haag heeft de po litie zestien luidruchtige jongeren aangehouden. foto ap srdjan petrovic Kamerleden sturen kaartjes terug den haag Leden van de fracties van SP en GroenLinks hebben gratis kaartjes voor EK-voetbalwedstrijden teruggestuurd. De toegangsbewijzen kwamen ónder meer van KPN, NOS en Euro 2000. Dit bleek gisteren tijdens een debat in de Tweede Kamer. Kant (SP) sneed de kwestie aan in een pleidooi om te komen tot een gedragscode voor Kamerleden. Van Nieuwenhoven gaf in haar functie als Kamervoorzitter geen oordeel over de gratis kaartjes en denkt dat er nu geen meerderheid in de Kamer is om tot een gedragscode te komen. Politie controleert 266.000 mensen bonn De Duitse autoriteiten hebben sinds het begin van het Europees kampioenschap 266.000 mensen gecontroleerd. Van hen stonden er 103 geregistreerd als notoire hooligan. De poli tie verbood in totaal 158 hooligans Duitsland te verlaten. Zij werden opgepakt. Bij de strenge Eurp 2000-controles werden nog eens 162 mensen opgepakt die zaken op hun kerfstok heb ben die niets met voetbal te maken hebben. Engelse hooligan vrijgesproken Charleroi De rechtbank in het Belgische Charleroi heeft giste ren de eerste Engelse hooligan die in een snelrechtprocedure terechtstond, vrijgesproken van zijn deelname aan de rellen rond de wedstrijd Engeland-Duitsland, vorige week zaterdag. De rechtbank oordeelde dat er onvoldoende bewijs was. Het openbaar ministerie gaat in hoger beroep. De 34-jarige Engels man stond terecht wegens geweldpleging en mishandeling van een rijkswachter. Brown ontkende dat hij de rijkswachter had geslagen. Het slachtoffer en diens collega getuigden, evenals de verdachte en een vriend. Volgens de rechter waren de verklarin gen van de getuigen niet overtuigend genoeg. Fans vervolgd wegens betreden veld brugge Twee supporters die aan het einde van de wedstrijd Joegoslavië-Spanje het veld van het stadion in Brugge betraden, worden vervolgd wegens ordeverstoring. Het gaat vermoedelijk om twee Joegoslaven. Dat heeft de politie van Brugge meege deeld. Volgens politiecommissaris De Laender zijn de twee over speciale rollen met kettingen geklommen die opgesteld staan rond het veld. „Dat betekent niet dat die rollen slecht hebben gewerkt. Het principe is dat daar wel telkens één supporter overheen kan klauteren, maar dat hij vervolgens niet meer terug kan. Bovendien is het onmogelijk dat er een grote groep ineens over kan. In die zin hebben ze wel goed gefunctioneerd." Heineken verwijdert EK-posters eerder enschede Op dringend verzoek van de gemeente Enschede worden EK-posters van Heineken in deze gemeente verwijderd. Enschede vindt de posters ongepast. Op de poster staat tegen de achtergrond van de Duitse vlag de tekst: 'Er staat nog een re kening open'. Het zou gaan om enkele tientallen posters. De ge meente vindt de posters ongepast, omdat ze tijdens de vuur werkramp juist veel hulp uit Duitsland heeft gehad. Het college van burgemeester en wethouders heeft daarom een dringend beroep gedaan op de bierbrouwer om de posters en billboards zo snel mogelijk uit Enschede weg te halen. Heineken was reeds van plan om deze specifieke poster op maandag in Nederland te verwijderen en een andere ervoor in de plaats te hangen. In Enschede gebeurt dat nu eerder. Koningshuis wint van Euro 2000 dongen Het koninklijk huis staat nog steeds voor op Euro 2000. Althans, waar het de verkoop van oranjevla betreft. De vraag naar dit toetje heeft nog altijd niet het niveau bereikt van Koninginnedag. De afgelopen week kochten 129.000 huishou dens één of meer pakken oranjevla. In de week voor Koningin nedag waren dat er nog 184.000. Het bureau GfK, dat deze cij fers gisteren publiceerde, wijst erop dat in de onderzochte week de winkels minder lang open waren wegens tweede pinkster dag. Maar dan nog is Koninginnedag winnaar. Circus verft kameel oranje hoogeveenDe Landelijke Dierenbescherming dreigt circus Renz Berlin met een proces-verbaal als het deze week oranje ge verfde kamelen door de piste laat draven. Het circus heeft deze week de tenten opgeslagen in Hoogeveen. De districtsinspec teur van de Dierenbescherming trof daar een kameel aan waar van de bulten oranje waren geverfd. Hij heeft het circus gewaar schuwd om de ruggen van andere kamelen niet oranje te spui ten. Volgens woordvoerder N. Dorland van de Nederlandse Ver eniging tot Bescherming van Dieren zal de districtinspecteur proces-verbaal opmaken als hij deze week opnieuw oranje ge verfde dieren in het circus aantreft. Deskundigen moeten ver volgens bekijken of er sprake is van overtreding van de Gezond heids- en Welzijnswet van Dieren. Eerste Nederlandse onderzoek naar gecombineerd gebruik van alcohol en drugs Alcohol kan agressie oproepen. Gebruik van hasj maakt daarentegen loom. Bovendien vermindert cannabis de behoefte aan alcohol. Blowende hooligans blijven dan ook over het algemeen kalm, zo was de ervaring tijdens de eerste anderhalve week van het EK-voetbal. Ook bij gecombineerd gebruik met pillen of cocaïne zorgt juist de alcohol voor problemen, zo blijkt uit het eerste Ne derlandse onderzoek naar de combinatie van alcohol en drugs. je zouden de hooligans zo mak zijn als lammetjes. De onder zoekers van de universiteiten van Leiden en Amsterdam wil den het gisteren niet hardop zeggen, maar eigenlijk zijn ze het daar roerend mee eens. Blowen mag best een beetje worden gestimuleerd als anti- agressiemiddel als tegelijk het amsterdam onno havermans De Britse omroep BBC had het bij het rechte eind. Al voor het EK begon, liet de Britse omroep, weten dat de Amsterdamse po litie geen kind zou hebben aan fanatieke Engelse voetbalfans die hier de vele coffeeshops zouden bezoeken. Na een joint drankgebruik maar wordt be teugeld. „Preventie van agressie is preventie van alcohol", conclu deert W. van Dalen van het Na tionaal Instituut voor Gezond heidsbevordering en Ziektepre ventie (NiGZ). Samen met de Brijder Stichting (verslavings zorg in Noord-Holland) en het Jellinek-verslavingscentrum in Amsterdam had het NiGZ op dracht gegeven voor het eerste onderzoek naar de gevolgen van dubbelgebruik. Op 1 juli beginnen ze de voorlichtings campagne Alcohol-i-, om zoge heten combigebruikers te waar schuwen voor de risico's van het gebruik van alcohol en drugs tezamen. De meeste van die risico's zijn overigens al vrij algemeen bekend. Het gebruik van hasj en alcohol maakt de gebruikers 'stronken' (stoned en dronken tegelijk) en dat lijkt prettig, maar het leidt soms tot plotse linge misselijkheid. Bij slikkers van XTC of andere opwekkende pillen verhoogt alcoholhouden de drank de kans op psychosen en de combinatie van alcohol en cocaïne leidt soms tot hart- stoornissen. Juist die laatste combinatie is favoriet omdat de cocaïne als bijeffect heeft dat de gebruiker voor zijn gevoel snel ontnuchtert, terwijl de alcohol zorgt dat hij 'minder strak' staat van de coke. Dat maakt over moedig. arnhem tonny meuerman Kunnen opperste vreugde en diepe treurnis ooit dichter bij elkaar staan? In luttele se conden verandert het Vi gir alt, alt for Nor- ge in een absoluut stilzwijgen. Geknakt zijn ze. De dertienduizend Noren in het Arn hemse stadion Gelredome. In enkele minu ten maakt feest plaats voor een begrafenis stemming. Ze zijn vrolijk vertrokken vanuit een deinende Rijnhal, de Arnhemse evenemen tenhal. Naar de overkant van de weg, naar het stadion dat het walhalla moet worden. Maar enkele uren later is Gelredome een hel. De lange rijen sjokken naar de uitgang. Hoofden neerwaarts: het EK is voorbij. Een groepje Slovenen zingt, maar houdt zich snel stil, wellicht getroffen door het intense verdriet dat de tegenstander uitstraalt. Ze schudden handen, omhelzen elkaar als broeders en gaan uiteen. Op de bijna uitgestorven tribunes blijft Pal zitten. De vlag over het hoofd, het hoofd tussen de knieën. Zijn voet geeft een woe dende schop tegen een leeg colabekertje. Hij kijkt op en roept 'I hate football'. Een steward leidt hem met zachte drang rich ting uitgang. Het contrast is schril, 's Middags kleurt Arnhem rood van de Noren. Op de drukbe zochte Korenmarkt en in de stampvolle Rijnhal, waar een Oslose band Beatle-songs speelt, afgewisseld met de Noorse versie van Hup Holland Hup: Vi gir alt for Norge. Bijna drieduizend uitzinnige Scandinaviërs zingen en dansen mee, de één nog gekker uitgedost dan de ander. Een blondine maakt het wel erg bont door met ontblote borsten - weliswaar beschilderd in de kleu ren van de vaderlandse vlag - mee te hos sen. De shirt-, petjes- en sjaalverkoper komt handen te kort. De biertap staat con stant open. De fans genieten en maken er een daverend feest van. Dan gaat de grote rode groep naar het sta dion. Na de match willen ze terugkomen naar de Rijnhal voor het overwinningsfeest. Even die laatste hindernis nemen. Die al leraardigste Slovenen kloppen. Maar de op zet mislukt. Het blijft na een potje hotse- knots-voetbal 0-0. Niets, maar dan ook niets blijft deze dag de sympathieke Noren bespaard. Spanje stunt in de blessuretijd. Gejuich en gezang verstomt. De hoofden gaan neer, de handen verdwijnen vertwij feld in de zakken. De Rijnhal blijft leeg, het personeel kan naar huis. 's Avonds laat loopt een oudere man over een parkeerterrein in de Arnhemse binnen stad. Enkele Noren lopen op hem toe, zet ten de man een rode pet op en slaan hem een Noorse sjaal om de hals. Dan lopen ze verder, de verbouwereerde man achterla tend. Het is voorbij- Noorse fans blijven verbijsterd achter in het stadion. Noorwegen is uitgeschakeld. foto ap aris messinis BRUSSEL DOLF RUESINK Drieduizend gulden moesten ze neertellen voor een busreis met hotelovernachtingen en kaart jes voor de drie groepswedstrij den. In Roemenië is dat meer dan een halfjaarsalaris. Het is dan ook niet verwonderlijk dat slechts een paar duizend Roe meense supporters naar Neder land en België zijn gekomen om het armste land onder de zes tien deelnemers van Euro 2000 te steunen. „Al ons spaargeld is op." Dan Nicorcioiu (25), Serban Costi- nescu (24) en Bogdan Negules- cu (33) maken geen geheim van hun financiële huishouding. De drie Roemenen behoren tot de kleine groep voetbalfans die zich een busreis naar het Euro pees kampioenschap kon ver oorloven. „Dat is in ons land al leen weggelegd voor mensen uit de betere middenklasse en Roemenen met een vermogen", zeggen de drie vrienden,* die uit een gegoede familie komen en in de informatietechnologie en voedingssector werken. „Wij hebben gelukkig nog wat kun nen sparen. Voor verreweg de meeste Roemenen is een uit stapje naar het buitenland een droom die nooit werkelijkheid wordt." De communistische dictatuur mag officieel verdwenen zijn, nog steeds is er geen vrij perso nenverkeer. Boekarest houdt Nicorcioiu, Costinescu en Negulescu (van links naar rechts) zijn drie Roemeense voetbalfans die zich de reis naar het Westen konden per- miteren. foto cpd phil nijhuis strak de hand aan allerhande ouderwetse visumbepalingen. Zö moet iedere Roemeen, ver tellen de voetbalvrienden, eerst een werkgeversverklaring over leggen. „Alleen mensen met een gegarandeerde baan kun nen reizen." Het maximaal op te nemen aantal vakantiedagen wordt door de baas aangege ven. Vereist is tevens dat men een retourticket voor het vliegtuig of de bus koopt. Voor het visum hebben de supporters 120 Duit se marken betaald. Van de drie- tot zesduizend Roemenen die tot dusver de groepswedstrijden tegen Duits land, Portugal en Engeland hebben bijgewoond, kwam on geveer de helft uit andere Euro pese landen. „Vooral in Frank rijk wonen veel gevluchte Roe menen", vertelt Nicolae Ciprian uit Parijs. Deze supporters kon den relatief makkelijk aan kaartjes komen. In het thuis land zelf werden de toegangs bewijzen alleen in combinatie met bus- of vliegreis verhan deld. Met veelal oude touring cars kwamen de fans in het pinksterweekeinde naar Neder land en België. Ze logeren in de goedkoopste hotels. Euro 2000 door de ogen van een voetbaltrainer. UVS- trainer Paul van der Zwaan ziet het tijdens de rust van Nederland - Frankrijk nog somber in. „Als we zo spe len, wordt het niks. Meestal groeit een ploeg in het toer nooi, dat zie ik bij Neder land helemaal niet", aldus de Leiderdorper thuis op de bank. Om aan te geven wat er pre cies aan mankeert, is de tafel in de huiskamer even het speelveld. De asbak is Frank de Boer, Jaap Stam is het kopje koffie en Dennis Berg kamp is een pakje Marlboro- sigaretten. Van der Zwaan zegt in de rust al wat de ana lytici na afloop in koor roe pen: het middenveld van Ne derland functioneert niet. Cocu en Davids staan te veel op één lijn, waardoor de Fransen te gemakkelijk kun nen doorbreken. Van der Zwaan vindt ook dat de 'kanthalven' van Ne derland, Overmars en Zen den, te weinig naar binnen knijpen. „Het is jammer dat je op televisie niet een goed overzicht hebt. Want ik zou zo graag zien wat Frank de Boer in de laatste linie doet. Die zou eigenlijk moeten doorschuiven, maar volgens mij doet hij helemaal niets." De kwaliteit van de uitzen dingen vindt de UVS-trainer eigenlijk maar niets. „Jan Mulder heeft daar al het een en ander over gezegd en ik ben het volledig met 'm eens. Je ziet steeds meer close-ups en herhalingen en steeds minder overzichtshots. Je wordt er strontziek van. Om een goed beeld te hebben van een wedstrijd dan moet je in het stadion zitten." Nederland wordt in de eer ste helft bij vlagen speeld door de Franse ie der Zwaan spreekt zij e wondering uit over dei ja ling. „Ik vind het vreei Ronald de Boer niet J daar begrijp ik helema van. Nederland heeft 1 - te brengen op het n veld." Van der Zwaan zich over de rol van w Davids. „Zijn rol is 01 genstander op te ja^ hun helft. Dat is het" landse spel, maar ze veel te afwachtend. Dt sen worden pas heel la gepakt. Ze moeten dn voren zetten." Bij de gelijkmaker rustig op de bank zittt V het een belangrijke w is, leef ik feller mee" Van der Zwaan, beeld toen Nederland a het WK tegen Argenfi v Brazilië speelde." Al jf scoort, is hij uitbundij weert hij stellig. „Je h 12 lacht met een ploeg Als Westerveld de b 1 ner tikt in plaats van vangen, constateert derdorper dat de keep n Oranje onzeker is. „Ta ik het een logische ke li had evenmin voor Goey gekozen. Wes 1: heeft de toekomst. Del ff al boven de 30." Uiteindelijk loopt di« strijd nog goed af vo 1 derland. Van der Zwaan is ai n kelijk positiever dan rust. „Als de ploeg die k sie van de tweede hel f kan opbrengen, kank wat worden. De twee k geeft meer hoop dan 1 willem spierdijk amsterdam ferdi schrooten Een spotje van vindservice Scoot, waarin wordt gesugge reerd dat een kuilgravende Duitse strandgast op zoek is naar vliegtuigbommen uit de Tweede Wereldoorlog, moet mogelijk van de buis. Scoot moet zich op. 3 juli, daags na de EK-finale, verantwoorden voor de Reclame Code Commissie. De toezichthouder op het Nederlandse reclamewezen heeft de voorbije dagen diverse telefoontjes en drie formele klachten binnengekregen van particulieren, die het spotje be titelen als 'grievend voor het Duitse volk'. In de commercial graaft een Duitser volgens het aloude ste reotype een kuil aan een Ne derlands strand. Als h gegeven moment veit kijkt, ziet hij aan dei zijn kuil de paarse mat Scoot met in zijn hai roestige vliegtuigbom volgt de tekst 'wat u zo Scoot al gevonden'. Scoot vindt de spoti j de schreef. „We hei commercial juist 'ovet getrokken en er eens toon van gemaakt' Scoot. Volgens de Reclan Commissie is het n4 dat de behandeling p j loop van het EK is. „VI altijd achteraf. Wij 2' voor om commercil van de buis te halen ons om handhaving clameregels." Het EK-enthousiasme onder de 22,3 miljoen inwoners van de voormalige Oostblokstaat is groot. Bij vorige Europese kam pioenschappen was het land slechts twee keer (1984 en 1996) van de partij en werd niet een wedstrijd gewonnen; Roemenië vloog er al in de eerste ronde uit. Het volkslied Desteapta-te Romane! (Ontwaak, Roemeen!) wordt ditmaal uit volle borst meegezongen. Nu het team van bondscoach Emerici Jenei verrassend is doorgedrongen tot de kwartfi nales zien de supporters zich plotseling met de vraag gecon fronteerd hoe ze hun verblijf in welvarend West-Europa kun nen verlengen en hoe ze aan kaarten kunnen komen. Zater dagavond treedt Roemenië in Brussel aan tegen Italië. De hoop is dat er bij het Koning Boudewijn Stadion (50.000 plaatsen) nog voldoende toe gangsbewijzen zijn om een be scheiden legioen van de geel rood-blauwen te ontvangen. Serban Costinescu acht zijn team niet kansloos tegen de Ita lianen, die als vanouds bij de bookmakers favoriet zijn. Het laatste couplet van het Roe meense volkslied biedt de fans houvast: 'Want liever dan op nieuw slavernij op ons eigen aarde, willen wij sneuvelen in volle glorie in de strijd'. UTRECHT ANP Wat beweegt een hooligan? Is voetbal leuker geworden van commercie? De Universiteit Utrecht organiseerde gisteren over deze en andere brandende kwesties een symposium in de kantine van voetbalvereniging USV Hercules. Met voetbal hoefde je op de universiteit tot voor kort niet aan te komen, herinnert een van de sprekers dr. T van Riet bergen zich. Maar de econo- misch-geograaf, zelf ooit een beloftevolle nummer 10 van derdeklasser Kampong, is de schaamte voorbij. Studenten zitten met clubshirtjes van La- zio of PSV in collegebanken en bij de koffieautomaat kan hij nauwelijks nog om voetbalp raatjes met hooggeleerde colle ga's heen. Op het symposium '22 miljo nairs rond een bal' neemt Van Rietbergen stelling tegen de an tropoloog P. Verweel die be toogt dat de komst van de com merciële tv een zegen is ge weest voor de sport. Met het slaapverwekkende 'resultaat voetbal' van eind jan tig, begin jaren tachtig nig te verdienen en drongen de zenders bij balbonden aan op stre j gels. Maar daar staat tegfl voetballers nu de enigi j mers zijn die hun w uitbuiten, derikt Van I gen. De bedrijfsmatig j van het 'product voe l ziekt bovendien zijn j voel. „Rijkaard is ooi fecteerd door dat ral gerstaaltje. Hij beeld niet 'we willen strijd winnen' maar stelling is het halen va J gende ronde'." Van Rietbergen v aan een verklaring v drag van hooligans, sommige onderzoekt ren zij aan de saaihei alledaagse te ontsna deren denken dat hoe ontstaat uit heimwee roemrucht verleden, bergen vindt het aait theses. „Maar ik den drank en pillen een vi rol spelen."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 18