Alphens verzorgingshuis in geldnoo 'Jeugdbeleid ontbeert eenduidige coördinati Een perfectionist die absoluut niet van sloven houdt Rijn Veenstreek Wandeling met ontb door Alphense Rietv Gedeputeerde hoi spreekuur in Alph Sl3lSï3 DONDERDAG 22 JUNI 2000 Lek in waterleiding nog niet gevonden ROELOFARENDSVEENHet lek in de waterleiding in de Floraweg in Roelofarendsveen is nog steeds niet gevonden. De watermaat schappij Zuid-Holland Oost (WZHO) zoekt sinds vorige week dinsdag naar het lek. Om te voorkomen dat het grondwater via het lek de waterleiding binnenkomt, spoelt de WZHO sinds die tijd de leiding dag en nacht door. Wel is het gebied dat wordt doorgespoeld inmiddels een stuk verkleind. Aanvankelijk ston den de pompen op drie plaatsen, nu nog op een plaats. De WZ HO verwachten het lek nog deze week te vinden. Schapen bij roeikampioenschappen HAZERSwouDE-dqrpSchapen vormen dit jaar een extra attractie bij de 38ste editie van de Rietveldse roeikampioenschappen. Als de roeiers zich woensdag 5 juli op het water in het Hazerswoud- se Rietveld uitsloven, krijgen de beesten op de wal een scheer beurt. De wedstrijden beginnen om 18 uur met de jeugd, waar na van 19-22 uur de senioren (mannen, vrouwen, recreanten) in actie komen. Op het bordeè van hotel-café Klein Giethoorn gaan tussen 19.30-20 uur de schapen onder het scheermes. Boottrailer gestolen buitenkaag Dieven hebben in Buitenkaag een boottrailer ont vreemd. Een 34-jarige inwoner deed deze week aangifte van diefstal van zijn trailer, die hij had beveiligd met een disselslot. De boottrailer stond tot zaterdag aan de Lisserdijk. Feest in Pippeloentje Hazerswoude hazerswoude-dorp Peuterspeelzaal Pippeloentje in Hazerswou- de-Dorp geeft zaterdag een groot feest voor alle peuters die er pas vanaf zijn en die er nog op zitten. Het feest is een afsluiting van alle rompslomp die door de brand en de nieuwbouw is ont staan. Er worden zo'n 250 peuters verwacht. In het dorpshuis zijn voorstellingen van Kabouter Plop. Verder zijn er spelletjes en een draaimolen en wordt de peuterspeelzaal ingericht als pannenkoekenhuisje. Het feest duurt van 11-14 uur. Verontwaardiging over pergola HOOGMAPEOok de klankbordgroep Hoogmade uit haar veront waardiging over het besluit van minister Netelenbos om de HSL-pergola te laten bouwen op een hoogte van zevenenhalf of tien meter. Na de verbijstering van het gemeentebestuur, de Stichting Hoge Snelheids Logica Hoogmade en de dorpsbewo ners heeft de klankbordgroep Netelenbos nu een brief geschre ven. De leden van de groep zijn boos omdat zij zich jarenlang hebben ingespannen voor een goede inpassing van de HSL bij Hoogmade. Dat is volgens hen nu voor niets geweest. Gemeente Alphen opent internetsite alphen aan den rijn Wonen en ondernemen zijn belangrijke trefwoorden op de website van de gemeente Alphen aan den Rijn. Gisteren opende de gemeente haar internetsite www.al- phenaandenrijn.nl, die in de toekomst ook informatie over bur gerzaken, werk en inkomen moet bevatten. Paling en poffertjes op zomermarkt alphen aan den rijn» In activiteitencentrum Westerhove aan de Anna van Burenlaan in Alphen wordt op 24 juni een zomer markt gehouden. Ter plekke wordt paling gerookt en worden poffertjes gebakken. Daarnaast zijn er een rommelmarkt en een hobbymarkt. Voor de kindervrijmarkt zijn nog plaatsen vrij. De markt duurt van 10-13 uur. Opgeven voor vakantiespel in Alphen alphen aan den rijn Kinderen in Alphen die zich willen inschrij ven voor het 42ste Vakantiespel moeten snel zijn. Voor de speel- week van 14 tot en met 18 augustus kunnen ze zich tot 25 juni opgeven via telefoonnummer 0172-442454. Deelname kost 12,50 gulden per kind. Tijdens de week reizen de kinderen af naar het land Kidsiko, waar ze onder meer een verkeersspel spelen. Op vrijdagavond sluit Jochem van Gelder de week af met een optreden op het Thorbeckeplein. alphen aan den rijn De vereniging voor natuur- en milieueducatie (IVN) organi seert zondag een natuurwande ling in het Alphense Rietveld. Deelnemers moeten vroeg uit de veren, want de tocht begint om 6 uur. Weidevogels als grut to's, kieviten, tureluurs en zwarte sterns laten zich dan nog rustig bekijken. N< van de drie uur dureni is er een ontbijt in po Klein Giethoorn, waari ook begint. Opgeven voor 23 juni) Rensen (0172-493037). zijn 13,50 gulden (inclus bijt), laarzen en vei moeten de deelnemi meenemen. nieuwe wetering Bewoners van zorgcentrum Jacobus in Oude We tering doorkruisen deze week de hele omgeving. Voor het derde jaar organiseert het zorgcentrum aan de Saskia van Uylenburchlaan de rolstoelvierdaagse, die nog tot morgen duurt. 36 Weteringse rolstoe lers hebben zich opgegeven voor vier dagtochten van ongeveer vijf kilometer en zien op die manier weer eens wat dorpen in de buurt. Zoals Nieuwe Wetering, waar de stoet gisteren doorheen trok. Een club van ongeveer 75 vrijwilligers begeleidt de deelnemers en zorgt voor stempels en natuurlijk ook drinken onderweg. Gisteren nuttig den de ouderen een glas fris in het clubhuis van muziekvereniging Door Gunst Verkregen aan de Voorweg in Nieuwe Wetering. FOTO HIELCO KUIPERS runstreek/alphen De provincie Zuid-Holland wil weten wat de vragen en wensen zijn van inwoners over de pro vinciale taken. Daarom houden de gedeputeerden vanaf nu spreekuren in hun 'eigen' ge bied. Gedeputeerde Hallensle- ben, de aangewezen gedepu teerde voor de Rijn- en Gouwe- streek, begint op 30 juni met een spreekuur in Alphen aan den Rijn. De gesprekken in Al phen zijn bedoeld voor inwo ners van Alphen, Jacobswoude en Rijnwoude. Het provinciebestuur hoopt door de spreekuren het beleid beter te laten aansluiten op de diverse gebieden. Daarom is de provincie eerder al in zes gebie den verdeeld, die elk hun eigen gedeputeerde hebben. Tijdens de spreekuren mogen iq over alle provinciale on pen komen praten. Vj den daarvan zijn de (oi lijkheid om te bouwen en buiten het bestaand) lijke gebied, de ontw van natuurgebieden, dt van windturbines, vervoer en seniorenbelei Hallensleben houdt q ni om 16.30 uur haai spreekuur, voor Riji West, in hotel Toor ii De maanden daarop k oostelijk deel van de Rij en de twee windstreken Gouwestreek aan de ord ze na vier maanden we in Alphen. De provincii door middel van advertt kranten het tijdstip en d van de spreekuren kenb Wonen Centraal neemt complex en leningen over alphen aan den run De stichting die in Alphen het verzorgingshuis St. Joseph en de serviceflat Hof van Alfen exploiteert zit in financië le problemen. Per 1 juli loopt een lening van zo'n 13 mil joen gulden af, die de gemeente in 1979 verstrekte. gevonden. Voor 500.000 gulden is Alphen van alle problemen verlost en kunnen de bejaarden blijven waar ze zitten. Woning corporatie Wonen Centraal neemt het complex over. De problemen ontstonden omdat Vrom bezig is om alle in stellingen die geen winstoog merk hebben te saneren. Dat saskia buitelaar Aangezien de stichting geen geld heeft om die nu af te los sen, klopt het ministerie van volkshuisvesting (Vrom) bij de gemeente aan. In een spoed overleg vorige week hebben alle betrok&en partijen een uitweg houdt voor de Katholieke Stich ting Bejaarden Tehuizen Al phen aan den Rijn in dat het de drie leningen moet afbetalen die de gemeente haar de afgelo pen twintig jaar verstrekte. Naast de 13 miljoen gulden die de stichting op 1 juli moet terugbetalen loopt volgend jaar september een lening van zo'n 23 miljoen af en is er een lening uit 1993 van 3 miljoen gulden die in 2014 afloopt. Wonen Centraal wil het hele complex van de noodlijdende stichting overnemen, maar niet zonder een tegemoetkoming vanwege het grote verschil dat er is tussen de waarde van het complex en de leningen die er op rusten. In de oplossing die vorige week is bedacht, draagt ieder een een steentje bij. Wonen Centraal neemt het complex over en betaalt drie miljoen van het tekort. Vrom draagt 8,5 mil joen bij, Alphen een half mil joen. Het College van Zorgver zekeraars springt bij door een hogere huurvergoeding toe te kennen. Alphen heeft geen om kijken meer naar de andere le ningen; die lost Wonen Cen traal te zijner tijd ook af. Directeur H. Driesen van de stichting wil nog geen toelich ting geven op de problemen en de bedachte oplossing. Zodra alles geregeld is en de afspraken zijn ondertekend, geeft hij met de andere partijen openheid van zaken. De Alphense politiek legde zich deze week neer bij de op lossing, omdat er geen andere keuze is. Bovendien moeten de bewoners van St. Joseph en het Hof van Alfen zorgeloi nen blijven wonen. Voorkomen De partijen willen graa] hoe Alphen zulke situati toekomst kan voorkom hun verzoek maakt we Lyczak een overzicht va stellingen die de gemei ningen heeft verstrekt. Hij kondigde alvast ee we lening aan: 1,25 miljo den voor de uitbreiding Scala College. Kerkvliet bant smetten uit zijn bedrijf De rubriek De Boer Op belicht opvallende kenmerken van het leven op het platteland. In deze aflevering kweker Bertus Kerkvliet, die zijn hart aan het bedrijf heeft verpand, maar ook van het leven wil genieten. In zijn kassen en in zijn siertuin aan de Geestweg in Roelofarendsveen vertelt Bertus Kerkvliet gedreven over zijn eenmansbedrijf. Hij doet alles zelf, alleen zijn vrouw of dochter mogen af en toe helpen. Je kunt veel zeggen over Kerkvliet: goede hardloper, aardige vent, danser, levensgenieter, leuke opa. Maar het belangrijkste voor hem is dat hij meegaat met zijn tijd. Daarmee bedoelt hij dat zijn bedrijf nog voortdurend in ontwikkeling is. Pas drie jaar geleden is hij begonnen met biologische bestrijdingsmiddelen. ,,Ikben geen milieufreak of zo, maar ik vind het een uitdaging om op deze manier aan de slag te gaan. Daarbij komt dat we in Nederland ver zijn in milieuvriendelijk telen. Je krijgt er ook steeds meer handigheid en plezier in." „Kijk, in deze emmers met speciale planten die boven de bloemen hangen zitten geparasiteerde luizen (wit van kleur), die de echte luizen (zwart) opvreten. Zo houd je de bloemen vrij van dat ongedierte. Die geparasiteerde luizen zijn eenslachtig, vermeerderen zich niet en worden in een klein potje aangeleverd door een gespecialiseerd bedrijf uit Bleiswijk. Verder hangen er overal zakjes met een minuscuul klein gaatje erin, waaruit ook allerlei beestjes kruipen die weer andere beestjes vernietigen. Afgelopen jaar heb ik honderd procent vrij van chemische middelen kunnen werken. Je moet wel steeds kijken of het blijft lukken, want ik zeg het eerlijk: een slechte oogst kun je je niet permitteren. Dat betekent dat je in sommige gevallen toch moet overgaan op zwaarder geschut." Ging Kerkvliet dertig jaar geleden nog met een kruiwagen vol bloemen naar het Zuideinde, nu staat hij via de computer rechtstreeks in verbinding met de veiling in Aalsmeer. Een druk op de knop en hij weet precies wat zijn waar die dag heeft opgebracht en waar de bloemen heengaan. Op de veiling is hij nooit meer lijfelijk aanwezig. Dat wordt voor hem geregeld tot het transport aan toe. Bijna 59 jaar. En absoluut niet in de nadagen van zijn arbeidzame leven. Bij het krieken van de dag stapt Bertus Kerkvliet vrolijk uit bed om er na het werken, dansen of hardlopen weer net zo vrolijk in te gaan. Na gedane arbeid is het immers goed rusten. In die tussenliggende uren - en dat zijn er vaak. meer dan twaalf - is hij bezig met de bedrijfsvoering of met zijn statige 'statice', die in het Latijn limonium sinuatium heet. Deze stijlvolle bloem kweken is een vak apart. De bloem voelt namelijk aan als een droogbloem en is gevoelig voor temperatuur, waardoor er gemakkelijk smet in kan komen. Dat betekent dat een klein bloemetje verrot is. En daar kan de Veense kweker absoluut niet tegen. Kerkvliet zou Kerkvliet niet zijn als hij de temperatuur, bewatering en belichting in de kassen niet via een computer regelt. Wat vooral in het oog springt is dat het in en rond het bedrijf zo schoon is. De schuren zijn keurig opgeruimd en de kassen staan er heldef bij. Van de grond kun je bijna eten. „Het moet hier werkbaar zijn", zegt Kerkvliet. „Luizen en ander klein ongedierte kunnen zich overal nestelen, vooral in rotzooi. Als dat gebeurt, kun je de biologische bestrijding wel vergeten. Ik wil steeds overzicht hebben. Ik kan van het leven genieten, omdat ik veel onder controle heb. Nee, niet alles. Wil ik ook niet. Je hebt met een natuurproduct te maken. Daarmee kunnen allerlei Onverwachte dingen gebeuren. Ook je eigen leven heb je niet volledig in de hand, maai" je kunt het wel sturen en zoveel mogelijk genieten. Ik houd niet van sloven." roelofarendsveen saskia stoelinga Buurtnetwerk- coördinator ziet mogelijkheden in Ridderveld alphen aan den run» ANNETTE LAMEUER Vier uur per week heeft Lia Brouwer om jongerenprojecten in de Alphense wijk Ridderveld te begeleiden. Sinds 1 maart is zij als buurtnetwerk-coördina- tor in dienst van de gemeente en nu al beseft zij dat zij tijd te- kortkomt. „Er zijn genoeg goe de projecten, maar het ont breekt aan goede coördinatie. Op beleidsniveau moeten men sen beter weten waarmee ieder een bezig is." Het project is er gekomen in het kader van het onderwijs achterstandenbeleid. Wethou der Dales geeft met een voor beeld de bedoeling van het pro ject aan. „Een "onderwijzer heeft een kind in de klas met leerproblemen. Er komt een re medial teacher aan te pas, de jeugdarts stuurt het kind naar de Riagg, de ouders wordt ge adviseerd een opvoedcursus te volgen. Voor je het weet zijn de mensen in een oerwoud van goedbedoelde adviezen beland. Niet goed voor het kind, maar ook niet goed voor de effectivi teit van de zorgverleners. Een buurtnetwerker-coördinator kijkt waaraan het kind werkelijk behoefte heeft. Anders begint elke instantie met een nieuw dossier en dan krijg je dat men sen langs elkaar heen werken." Brouwer is in gesprek met di verse organisaties om de pro blematiek van de Planeten- en Edelstenenbuurt in kaart te brengen. „Kijken hoe vraag en aanbod op elkaar af te stem men." Het opvallendste aspect aan de uit veel hoogbouw be staande wijk is het gebrek aan voorzieningen, zegt Brouwer. „Een klein speeltuintje en dan heb je het gehad." Volgens Brouwers voorlopige inventari satie ontbreekt het aan een goed sociaal cultureel plan in de Planeten- en Edelstenen- buurt, waar veel Turken, Ma rokkanen en Somaliërs wonen. „Er is geen plaats van waaruit mensen dingen kunnen organi seren. De kinderen van de ver schillende bevolkingsgroepen gaan wel naar school, maar dat is ook alles. De moeders zijn niet mobiel. De kinderen ko men het huis niet uit. Er is geen plek voor activiteiten. Daardoor ontstaat vandalisme." Brouwers richt zich speciaal op de groep van nul- tot twaalf jarigen. Ze geeft aan dat deze groep niet strikt te scheiden is van de oudere jeugd. „Je hebt samenwerking nodig. Mijn be doeling is op beleidsniveau in stanties zoals de peuterspeel zaal, de Marokkaanse Stichting Horizon, de speciaal op vrou wen gerichte Stichting Zahra en andere organisaties bij elkaar te brengen. Het liefst in een her kenbaar gebouw, waarin men sen onderdak krijgen en infor matie wordt verstrekt aan de bewoners. Dat werkt drempel verlagend." Vanuit de accommodatie in de wijk kunnen mensen dan iets organiseren. „Je kunt den ken buitenschoolse activiteiten, koffie-ochtenden, taallessen en een consultatiebureau." Al deze activiteiten vallen eigenlijk on der de Brede School. De Brede School wil zeggen dat een school niet alleen onderwijs geeft, maar ook doet aan pre ventie en zorg. Het is een uitge breid laagdrempelig netwerk op sociaal en cultureel gebied, in gebed in de wijk. „De wil tot samenwerking is er", zegt Brouwer. „Alleen kost dat tijd. Mensen hebben vaak geen overzicht waarmee de an der bezig is. Je mag ze dat niet eens kwalijk nemen. Een buurt - netwerk-coördinator kan als tussenpersoon fungeren om al le partijen bij te praten." Dales weet nog niet precies hoe hij al le verschillende instanties meer op elkaar af moet stemmen. „Ik denk aan een grote netwerkbij eenkomst eens per maand om af te stemmen waarmee ieder een bezig is. Je moet voorko men dat zo'n club weer een bu reaucratische moloch wordt." Sinds 1 maart is Brouwer vier uur per week werkzaam. Te weinig, zegt Brouwer. „Wil je zoiets goed doen heb jt lijk 16 uur per week nod les wil de vier uur uitbrei acht uur. „Maar je moei beginnen en kijken h loopt. We zijn bezig ISV, Investeringswet Sl Vernieuwing. Dat is om de leefbaarheid in ken te verhogen. Vijf b waaronder het Groent moeten op allerlei front baarder worden. De we vindt het belangrijk om bewoners te activeren i te denken en te handf hun leefomgeving maken. Het buurtnetv ject past daar in. Mocht lotproject aanslaan, dan deze vijf buurten merking voor een bt werk-coördinator. Stadsdebat o Brede Scho in het najaj alphen aan den run Dit najaar nog wil wetl Dales beginnen nu stadsdebat over de School. „De inventa van Brouwer komen d ker aan de orde. Orgfid ties en bewoners meepraten over de School. Dales wil vooi dat de Brede School h ma krijgt van een standsschool. „De ene wil misschien het aca gen op cultuur en een dependance van B '70 huisvesten. Een li buurt wil wellicht sp enigingen bij het ig schoolproces betrl It Het college heeft di voorgesteld om in del h nota 2001 een bedra 120.000,- structure* o schikbaar te stellen Brede School.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 16