Catalpa stapt naar rechter cepsis over proef iet 'bio-gftzakjes' 't Geertje breidt uit in buurgemeente Regio Gas in plaats van rem Zorgen over kosten regionale milieudienst Êi iff8®1 Wie heeft er nou een rivier in zijn achtertuin?' Bank bereid tot verhuizing :NSDAG 21 JUNI 2000 trsenschudding na aanrijding icHOTENEen 29-jarige fietser uit Voorschoten heeft giste- een hersenschudding opgelopen bij een ongeluk op de jboslaan in zijn woonplaats. De man is behandeld in het \|C. De fietser gaf op de kruising met de Wijngaardenlaan n voorrang aan een automobilist. De bestuurder van de auto ten kind van van zes maanden dat op de achterbank zat, en ongedeerd. onken automobiliste laat auto achter «chotenDe politie heeft gisteravond op de Richard Wag- aan in Voorschoten een 23-jarige dronken automobiliste uit Haag een dubbele bekeuring gegeven. De vrouw had haar onbeheerd achtergelaten in de berm van de Van Beetho- laan, nadat ze een aanrijding had veroorzaakt. Getuigen jen de politie vertellen welke richting de vrouw was opge- i. Behalve voor dronken rijden, kreeg ze ook een bekeuring lat ze zich niet had gemeld na de aanrijding. Niemand raak- »vond. oelbakduiken in de Dorpsstraat jiioND* Met je hoofd in een spoelbak vol ijsklontjes. Maan- 26 juni vanaf 20.00 uur kan iedereen die dat wil op die ma- afkoelen in de Dorpsstraat in Warmond, tegenover Bar de ion, waar de droge Kaagweek dan volop aan de gang is. Het erom zo lang mogelijk kopje onder te blijven. Wie wint mag kampioen spoelbakduiken noemen en krijgt tweehonderd- ig gulden mee naar huis. Deelname kost tien gulden. Alle nemers krijgen een t-shirt. Leiderdorp past regels aan Catalpa Nederland stapt naar de rechter. De landelijke organisatie van kinderdagverblijven wil voorkomen dat zij een dwangsom van 600 gulden per dag moet betalen. De gemeente Leiderdorp heeft deze strafmaatregel opge legd, omdat er in de kinderdagverblijven De Spring- schans en Ziezo niet genoeg gediplomeerd toezicht is in de middagpauzes. geest erna straatsma fiiw zijn de meeste Oegst- se raadsfracties tegen een die de afvalscheiding stimuleren. Deze keer het om een experiment liozakjes, voor het inzame- in groente-, fruit- en tuin- gstgeest kan in aanmer- konien voor een rijkssubsi- ls ze meedoet aan een imet een afbreekbare vuil gemaakt van maismeel. juder Van Eisen (Progres- legstgeest) is voorstander een gezamenlijk experi- met Leiden, dat deze zak- de wijk Stevenshof wil leiden. De maiszakjes en het gescheiden inza- van organisch afval be ien. Nu blijken veel huis- ens geen trek te hebben in nnes met theezakjes en af gekloven karbonades'. Boven dien slaagt niet iedereen erin om kwalitatief goed gft-afval in te leveren: restanten worden vaak met plastic zak en al in de bak gegooid. Ondanks de goede bedoelin gen voelen veel politieke partij en weinig voor verspreiding van biozakjes. Fractievoorzitter G. Eegdeman van Leefbaar Oegst- geest: „Om dezelfde reden dat wij tegen de verspreiding van geurvreters waren zijn we ook tegen dit voorstel. Burgers heb ben zelf een verantwoordelijk heid." Ook de WD en het CDA hebben grote twijfels over het nut van de maismeelzak. Eerder haaldeen burgemees ter en wethouders bakzeil met een plan om een soort 'geurvre ters' voor biobakken gratis te verspreiden. De meeste fracties vonden het geen taak van de overheid om dit te doen. Catalpa-directeur H. Duijne- veld rekent er vast op dat de ge meente bij de rechter bakzeil haalt. Sinds september vorig jaar soebatten Leiderdorp en Catalpa al over de vraag in hoe verre de landelijke organisatie de regels van de gemeente lijke Verorde- ning Kinder opvang over treedt. Volgens Leiderdorp is Catalpa ver plicht om in de dagverblij ven in de middagpauze twee gediplo meerde leid sters in te zet ten. Maar Ca- 'Ze leggen ons doodleuk een dwangsom op talpa kan niet meer dan een leidster en een stagiair inzetten, omdat gediplomeerd personeel niet te krijgen is. Een nieuw element in de ru zie is, dat Leiderdorp dinsdag avond de Verordening Kinder opvang opnieuw tegen het licht houdt. Aan de gemeenteraad wordt dan een aantal maatrege len voorgesteld om de verorde ning na de zomer te versoepe len. Gaat de raad daarmee ak koord, dan mogen De Spring- schans en Ziezo voortaan in de middagpauze maximaal een uur lang één leidster minder in zetten. „En juist dat is een voorstel waar wij met gemak aan zouden kunnen voldoen", zegt directeur Duijneveld. Hoewel Leiderdorp de regels wil aanpassen moeten kinder centra, totdat het zover is, ge woon voldoen aan de oude re gels, stelt de gemeente. Dat be tekent dat Catalpa formeel nog altijd een dwangsom boven het hoofd hangt. „Daar snap ik dus helemaal niets van", foetert Duijne veld. „Ze we ten bij de ge meente dat wij hier al maan denlang pro blemen mee hebben, en leggen ons vervolgens doodleuk een dwangsom op, terwijl ze ook weten dat er op hetzelfde moment al weer nieuw beleid in de maak is." Hij verwacht dat de rechter op grond van dit argument be sluit de opgelegde dwangsom op te schorten totdat de ge meenteraad beslist heeft over verandering van de regels. Wethouder Roest wil eerst de discussie van dinsdagavond af wachten. „Blijkt dat de meer derheid van de gemeenteraad voorstander is van het aanpas sen van de regels, dan kunnen wij het gespek met Catalpa op nieuw aangaan met de vraag of zij aan die gewijzigde regels kunnen voldoen. Is dat het ge val, dan hoeft wat mij betreft die dwangsom niet meer door te gaan." leiderdorp Een grote ravage ontstond toen een 81-jarige automobi liste uit Leiden gisteravond op de Laan van Ouderzorg in Leiderdorp een groot aantal kratten op de stoep omver reed. Bij het uitparkeren schrok de Leidse van een andere auto. In plaats van op de rem trapte ze op het gaspedaal. Ze ramde een auto, die op de stoep tegen een bloembak schoof. Zelf dook de vrouw met haar auto in de stapel krat ten voor deze winkel. De gewaarschuwde ambulance bleek niet no dig. Niemand raakte gewond. foto loek zuyderduin Theesclienkerij en kanoverhuur in Zoetermeer zoeterwoude ane pi eter wisse De Zoeterwoudse kaasboerderij 't Geertje wijkt voor een deel uit naar buurgemeente Zoeter meer. Dat zijn de gemeenten Zoeterwoude, Zoetermeer en eigenaar W. van Rijn van 't Geertje met elkaar overeenge komen. In Zoetermeer kan Van Rijn onder meer een theeschenkerij en een kanoverhuur beginnen, op de plek van een opslagloods nabij de brug over de Noord Aasche Vliet. De loods is van de provincie geweest. In Zoeter woude mag 't Geertje van bur gemeester en wethouders on der meer worden uitgebreid met een mini-camping met twee trekkershutten. Een aantal andere plannen moet Van Rijn schrappen, zoals de bouw van een tweede bedrijfswoning en de bouw van een nieuwe loods. „Het is jammer dat we niet zoveel mogen uitbreiden als ik zou willen, maar met het plan dat het er nu ligt kan ik goed le ven", zegt Van Rijn. Om 'cul tuurhistorische' redenen had Van Rijn graag een tweede be drijfswoning op zijn erf willen neerzetten. „Want", zegt hij „het is een eeuwenoude traditie dat verschillende generaties boeren bij elkaar wonen." In Zoeterwoude is niet ieder een blij met de grote aantallen bezoekers die 't Geertje trekt. Van Rijns' buurman, die dreig de naar de rechter te stappen als Van Rijn zijn plannen zou doorzetten, is inmiddels ver huisd. „Sommige mensen zijn er geen voorstander van dat je zo met je boerderij omgaat. Maar er wordt hier al sinds mensenheugenis gerecreëerd", zegt Van Rijn. Over het verbete ren van de verkeerssituatie in het gebied volgt nog overleg tussen bewoners, gemeente en landinrichtingscommissie. Vanavond buigt de Zoeter woudse politiek zich over de aangepaste uitbreidingsplan nen van 't Geertje. Een jaar ge leden stelden de fracties zich kritisch op over de plannen. Ze waren bang dat 't Geertje een pretpark wordt. chting Samen rk zamelt ding in W** :hting Samen Sterk tegen bnisbruik organiseert op rdag 29 juni een kleding- ïlingsactie in Voorscho- leding en schoeisel kun- maf 9.00 uur buiten wor- izet in speciale zakken, inwoners in de bus heb- ikregen. Wie geen zak ehad, kan de spullen in )os of zak op de stoep zet- Varmonds chippertjes- koor dakloos Warmonds Schipper- ikoor is dakloos. De bij- vijftig koorleden repe- den tot voor kort in i De Zon in de Dorps- it, maar dat is in an- handen overgegaan, pand wordt verbouwd restaurant. „Erg jam- vindt Nico Ouwe- id van het Schipper- joor. „De Zon was ons schipperscafé. En is er hoog, dus het kgoed." ïvvehand is op zoek een alternatief, maar it wil hij praten met de uwe eigenaren van het d op Dorpsstraat 114. hoopt dat er iets gere- I kan worden. „Anders beren we uit te wijken boerderij restaurant Trust." Deze week had koor zijn laatste repe- voor het zomerreces, gebrek aan een ruimte nden de mannen bij rehand thuis, in de Schippertjeskoor, morgenavond op- dt tijdens de droge gweek. heeft een oe- uimte nodig die groot tteg is voor de 35 a 40 leden die op de twee- elijkse repetities ko- i „Ach, ik denk dat het maal wel op zijn poot- terecht komt" zegt Ou- and. „Ik ben niet zo iekerig." Besparing nog niet in zicht De drie studenten voelen zich in de Bospolder zo vrij als een vogeltje. foto henk bouwman Leidse studenten blij met tuinderswoning in Bospolder oegstgeest erna straatsma De financiële gevolgen van de oprichting van een regionale milieudienst baren de Oegst- geestse politiek zorgen. Vooral de hoge kosten van een nieuw gebouw zitten de fracties dwars. Voor een gezamenlijke milieudienst van Leiden, Lei derdorp, Oegstgeest en Zoeter woude komt een apart kantoor in Leiden en dat brengt veel kosten met zich mee. Die zoge heten 'overheadkosten' bedra gen per werknemer naar ver wachting zo'n 80.000 gulden. In totaal telt de milieudienst, die waarschijnlijk onderdak krijgt in het voormalige gebouw van het Hoogheemraadschap van Rijnland in de Breestraat, onge veer zestig ambtenaren. De milieudienst moet op 1 juli een feit zijn. Dan moeten alle gemeenteraden akkoord zijn gegaan met de voorlopige plannen en de startbegroting voor 2001. Die begroting be draagt ruim 6,5 miljoen gulden. Oegstgeest moet daarvan 674.000 gulden voor haar reke ning nemen. Van de noodzaak van een re gionale milieudienst is Oegst geest overtuigd, maar de angst voor een 'streekmuziekschool- effect' van zo'n samenwerking is groot, zo bleek gisteravond tijdens een commissievergade ring. Van de gemeenschappelij ke streekmuziekschool plukken gemeenten in de Leidse regio al jaren zure vruchten. Ze moeten telkens fors bijbetalen om aan houdende tekorten weg te wer ken. Startbegroting en onderne mingsplan van de regionale mi lieudienst riepen bij de fracties veel vragen op. Zo is de beoog de besparing van tien procent binnen drie jaar nog niet in beeld. Ook de inhoudelijke kant van het ondernemingsplan laat nog veel te raden. Volgens milieuwethouder G. van Eisen, voorzitter van de stuurgroep die de milieudienst opricht, is de startbegroting ge baseerd op het bedrag dat de vier deelnemende gemeenten in 2000 kwijt zijn aan milieube leid. „Er is een startbegroting opgesteld voor een milieu dienst die nog niet werkt. Dat moet zich in de praktijk nog be wijzen." De bezorgdheid over de overheadkosten begreep hij. „Die zijn inderdaad hoog. maar je hebt voor zo'n dienst ook heel wat nodig. Eigenlijk is 80.0000 gulden nog aan de lage kant." Van Eisen hoopt dat de ge meenten niet al te zuinig zijn bij het vaststellen van de begro ting voor het eerste jaar. „Ik denk dat het verstandig is een milieudienst zeker in de eerste jaren wat ruimte te geven, zo dat ze iets kan opbouwen." De besparing van tien procent wordt volgens de stuurgroep voorzitter pas in de begroting van 2002 meegenomen. Vanavond komt de oprich ting van de milieudienst aan de orde in de commissie financi- ANE PIETER WISSE De locatie is er niet een waar je snel Leidse studenten verwacht. Toch wonen Philip, Frank en Jesse sinds een maand in een tuinderswoning in de Leider- dorpse Bospolder, langs de Does. Zij zijn de allerlaatste be woners van het voormalige tuindersgebied tussen de Does en de A4. Binnen enkele maan den worden de panden ge sloopt om plaats te maken voor de boorschacht van de hoge snelheidslijn. Om goedkoop te kunnen wo nen in een landelijke omgeving zijn de drie bereid het HSL-tra- ject tot in België te volgen. Het wonen in een uithoek bevalt uitstekend. Via een anti-kraak- stichting zijn ze aan het Leider- dorpse huis gekomen. „Er ko men natuurlijk overal op het traject zulke panden vrij. Dat lijkt me wel wat. Sinds ik hier woon heb ik een vakantiege voel. Je bent zo vrij als een vo gel. Omringd door krekels, kik kers en groen. Een riviertje door je achtertuin", zegt Jesse. Voor het perceel ligt een met onkruid begroeid terrein, waar vroeger kassen stonden. Een oude tou ringcar staat weg te roesten. Hoge coniferen onttrekken het huis aan het zicht. Voor - vol gens de bewoners achter - het huis loopt de Does. „Wie heeft er nou een riviertje in de ach tertuin? Maar het huis staat ei genlijk verkeerd om. De voor deur is in wat wij als achtertuin beschouwen, aan de kant van de Does", zegt Frank. Met de sociale contacten van de drie in de buurt wil het nog niet echt vlotten. „We hebben een buurman, ook anti-kraak. Die woont daar in z'n eentje. Die spreken we wel af en toe", zegt Philip. Voor de contacten - colleges hebben ze niet meer - zijn ze toch nog op het centrum van Leiden aangewezen. Daar hebben ze altijd gewoond. Die afstand is niet zo'n probleem. Het drietal beschikt over een auto, een scooter en een aantal fietsen. Naar een boot zijn ze nog op zoek. „Het rare is dat je nu moet gaan plannen. Eten voor de volgende dag in huis halen, dat soort dingen. Want je kunt niet even snel heen en weer", aldus Philip. Het huis is riant voor drie studenten. De zolder is in twee kamers verdeeld. Daar wonen Frank en Philip. Op de begane grond heeft Jesse twee kamers. En dan zijn er nog een ruime keuken en een huiskamer die uitzicht biedt op de verwilderde tuin. Er staan distels van ander halve meter hoog. „We willen wel maaien, maar de electrici- teitsvoorziening is niet stabiel. De grasmaaier houdt er telkens mee op. Dus we doen steeds een klein stukje." De anti-krakers verwachten tot december in het pand te kunnen blijven wonen. Dan gaat het gebied op de schop. „We zijn inmiddels lid van vijf anti-HSL-actiegroepen. Als we de lijn tegenhouden, kunnen we hier blijven wonen. Nee hoor, grapje, zegt Jesse. „We hebben een soort haat-liefd everhouding met de HSL. Dankzij die lijn zitten we hier. Maar omdét 'ie er komt, moe ten we ook weer weg." Waar ze straks gaan wonen weten ze niet. Frank: „De anti- kraakstichting opereert lande lijk, dus we kunnen overal ge plaatst worden. Of nergens. Het zou wel een grap zijn om voor het traject van de HSL uit te verhuizen, zoals dat destijds bij de spoorlijnen in de VS ging. Ik ben net klaar met mijn studie, de anderen in de afrondende fase. Dus we zijn flexibel." Frank en Philip hebben al er varing met de anti-kraakstich- ting. Ze woonden eerder op de Stationsweg in Leiden, in een voormalig universiteitsgebouw. Volgens hen houdt de stichting zijn 'klanten' zo lang mogelijk in onzekerheid, terwijl van te voren waarschijnlijk al lang contracten zijn getekend over de duur van de tijdelijke bewo ning. Philip: „Je krijgt voortdu rend het gevoel dat het je laat ste dag kan zijn. Dat doen ze met opzet. Zo voorkomen ze dat je je helemaal gaat settelen." leiderdorp eric went Directeur R. Lammers is bereid met de gemeente Leiderdorp te praten over verhuizing van de Rabobank van de Van Diepe- ningenlaan naar het nieuw te bouwen woon-werkcomplex op de hoek van de Engelendaal en de Laan van Ouderzorg. „Als dat voor de gemeente beter is, dan willen wij daar best in mee denken", aldus Lammers. Leiderdorp heeft plannen om op de plek van de bank een so ciaal-cultureel centrum te ma ken. Daarin worden een inter netcafé, de bibliotheek en Sjel- ter ondergebracht. Voorwaarde is wel dat de Rabobank verhuist naar De Engelenhof, de nieuwe blikvanger op de hoek van de Laan van Ouderzorg, tegenover de Statenhof. Wat Lammers betreft is dat bespreekbaar. „Mits het nieuwe pand goed bereikbaar is en er voldoende parkeergelegenheid in de buurt komt. Ik heb begre pen dat er onder het gebouw een parkeergarage gepland is, dus dat zou soelaas kunnen bieden." Ook het kostenplaatje is van belang. Lammers: „Een jaar ge leden kwam verhuizing voor het eerst ter sprake. Maar toen ging het nog om een gedeelte lijke verplaatsing, van het be drijfsbureau en de geldauto maat. Nu praten we over een complete verhuizing. Dan ko men er heel andere kosten om de hoek kijken."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 15