Kinderopvang Leiden verliest voorkeursrecht liet twaalf, maar acht kinderen in één klas' Tn Bedrijf Leiden Regio Werkstraf Leidenaar voor betasten meisjes li Uit de maat met e Heeren van Bree NSDAG 21 JUNI 2000 idend directeur Kimpel heeft nog lange lijst wensen voor De Horst Niet alleen COKL in aanmerking voor rijkssubsidies ge regelgeving voor ieder kinderdagverblijf. Maar wanneer het tot exploitatie van het kinderdagver blijf komt, en de daarmee samenhangende steun, gelden de regels niet meer voor iedereen. Er is sprake van oneerlijke concurrentie. Ons ver zoek is dan ook dat de gemeente Leiden kiest voor een open relatie met alle kinderopvangcen tra. Gelijke monniken, gelijke kappen." Het ziet er naar uit dat de secretaris van deze stichting eerder zijn wensen in vervulling ziet gaan dan hij had durven dromen. En ook de WD zag andere aanbevelingen in haar notitie voor het grootste gedeelte overgenomen door het col lege. ,,We erkennen dat het tekort aan kinderop vang in Leiden mede een politiek probleem is", aldus Baaijens. „We erkennen ook dat er snel meer plaatsen moeten komen. Vorige week heb ben we besloten over een raadsvoorstel om tot 2001 253 extra kinderopvangplaatsen te creëren, de eerste tranche van de rijksstimuleringsgelden. De jaren daarna moeten er nog veel meer bijko men. Ik vraag me overigens af hoe we aan perso neel moeten komen. Het zal nog een hele heisa worden om genoeg mensen te vinden." Aan de ouderbijdrage, een andere aanbeveling van de WD, wil het college voorlopig niet sleute len. In de toekomst gaat het rijk namelijk de regie voeren over dit systeem. „We krijgen wat dat be treft een subsidiëring die is afgestemd op de vraag. De ouders krijgen van het rijk een bijdra ge, waarschijnlijk via de belastingdienst. De ou ders kunnen verbolgens met hun geld naar de kinderopvangorganisatie lopen die ze verkiezen. Zoals wij nu de COKL financieren, zal in de toe komst dus danig veranderen." Ook een brede politieke discussie over de kin deropvang - reeds lang aangekondigd - laat voorlopig nog op zich wachten. Baaijens had voor gisteren een collegenotitie over het onder werp beloofd maar kon die toezegging niet nako men. Pas afgelopen zaterdag - zo wees hij - werd het kabinetsstandpunt 'Hoofdlijnen wet basis voorziening kinderopvang' bekend en de wet houder heeft het nog niet uitgebreid kunnen be studeren. Hij wil na het zomerreces een raads- conferentie beleggen over het onderwerp. ANNET VAN AARSEN Niet alleen de Centrale Organisatie Kinderop vang Leiden moet rijkssubsidies kunnen krijgen voor meer opvangplekken. Burgemeester en wet houders willen dat ook de andere kinderopvang organisaties in Leiden kunnen profiteren van de ze stimuleringsgelden. Dertien organisaties heb ben zich inmiddels aangemeld en wethouder Baaijens (welzijn, zorg) gaat binnenkort met hen in gesprek over rijkssubsidies die vanaf 2002 be schikbaar komen. Daarmee lijkt een einde te komen aan de voor keurspositie die de COKL tot nu toe bezat. Overi gens zeer tot de zin van de WD, die onlangs in de notitie kinderopvang aandrong op een herzie ning van de verhouding die de gemeente met het COKL heeft. „De COKL zou niet vanzelfsprekend de enige aanbieder van gesubsidieerde kinderop vang moeten zijn", stelt de WD. Met dat stand punt lijkt de partij een meerderheid in de raad voor zich te hebben gewonnen, zo bleek gisteren tijdens de commissievergadering onderwijs, wel zijn, zorg en emancipatie. De beleidsverandering verraste een vertegen woordiger van Stichting Annette's Kinderopvang, die gisteravond de commissie wilde toespreken over oneerlijke concurrentie, blij. Secretaris J. Vaneman van deze kinderopvang aan het Utrechts Jaagpad schetste de problemen waar mee zijn stichting kampt. „Wij verzorgen al meer dan zeven jaar, zonder enige vorm van geldelijke steun, kinderopvang in Leiden. We bieden momenteel plaats aan negen kinderen per dag. Door een onlangs afgegeven bouwvergunning kunnen we binnenkort uitbrei den naar opvang voor 24 kinderen. We moeten fors verbouwen, de kosten bedragen een half mijloen gulden", aldus Vaneman. „Die hoge kos ten zijn mede het gevolg van het beleid dat is ver woord in de Verordening Kinderopvang Leiden. De eisen mogen gerust als uiterst streng worden betiteld. Wij kunnen daar volledig achterstaan. De ouders bieden hun 'kostbaarste goed' ter op vang aan. Bovendien gelden de lasten van stren- Man vrijgesproken van mishandelen ex-schoonzus DEN HAAG/LEIDEN PERSBUREAU CERBERUS Een 47-jarige Leidenaar is giste ren door de politierechter vrij gesproken van de mishandeling van zijn voormalige schoonzus je. De politierechter had vraag tekens bij de verklaring van het slachtoffer en de ex-vrouw van de Leidenaar, en bij twijfel volgt vrijspraak. Het schoonzusje deed aangifte dat zij op 25 mei vorig jaar in de woning van de ex-vrouw van de Leidenaar ge trapt is. De ex-vrouw was hier getuige van. De Leidenaar ont kent echter getrapt te hebben. In twee recente brieven aan de politierechter kwamen de twee vrouwen terug op hun eerdere verklaringen dat de Leidenaar lichamelijk geweld gebruikt heeft. De man zelf zegt dat hij die dag naar de woning van zijn ex-vrouw ging om een pro bleem op te lossen. DEN HAAG/LEIDEN PERSBUREAU CERBERUS Voor het betasten van een 10- en een 6-jarig meisje in de Merenwijk is een 52-jarige Leidenaar gisteren door de Haagse politierechter M. Rabbie veroordeeld tot een celstraf van zeven weken. Na aftrek van voorarrest moet de man 46 uur onbe taalde arbeid verrichten. Ondanks de ontkenning van de Leidenaar achtte de politierechter de ontucht in juli en au gustus van het afgelopen jaar bewezen. „Ik kan mij indenken dat u kinderen over het hoofd streelt en het kan een keer gebeuren dat u uit schiet", zei de politierechter. „Maar het kan niet dat dit twee of drie keer gebeurt en het is ook vreemd dat u wegloopt als de moeder van een van de kinderen op u afkomt." Eerder had officier van justitie mr. C. van Dam de opstelling van de man gelaakt omdat hij zijn probleem bagatelliseert. ,,Ik had graag gezien dat u hulp gezocht had", zei de officier. Hij eiste een celstraf van vier maanden waarvan twee voor waardelijk. Zelf zei de Leidenaar dat hij de meis jes slechts uit aardigheid streelde. „Ik heb geen seksuele bedoeling gehad of schatje gezegd." iij na het gesprek 1 ven mee naar len loopt, ziet hij leerling staan, - zo lijkt het - ia in de muur wil pen. Het gezicht 'an de jongen vertoont een Irukking die het Iden laat tussen sheid en verdriet, blijft onduidelijk ter mis is. Maar I! a donderpreek, 0 ials we vroeger emaal wel eens de hoofdmeester jben gekregen als de klas waren bestuurd, blijft uit. 1 nag best even bij komen zitten, e|oor", zegt Fred mpel tegen het tje. „Ik heb geen blemen met je." tNNET VAN AARSEN heeft de veertig jaar in derwijs bijna volgemaakt, ootste gedeelte - vanaf het van 1971 - bij De Horst, voor zeer moeilijk op- are kinderen (zmok), die f net de deuren opende. 'Kimpeldie vandaag met est afscheid neemt als di- ziet er beslist niet uit lij er een lange reeks van ijaren op heeft zitten. „Ik n heleboel dingen écht Is mijn werk, mijn colle- 'n natuurlijk de kinderen ouders", zegt hij. vertrek is aan de voor een reeks belangrijke ikelingen. De Horst is "J nteel in gesprek met de school in Oegstgeest: een ou op handen zijn. En de zmok-scholen, de Leidse ischool en het Pedolo- Instituut komen elkaar met scholen in de Haag- Fred Kimpel: „In de beginjaren was je atè directeur erg betrokken bij de kinderen. Later werd het meer een managementstaak." foto henk bouwman se regio steeds vaker tegen in het Regionaal Expertise Cen trum. Goede ontwikkelingen, meent Kimpel. „We hebben bredere schou ders nodig om bijvoorbeeld de steeds moeilijker wordende wet- en regelgevingen beter te kunnen tackelen. Als school al leen wordt het steeds moeilijker om daar een weg in te vinden. En je bent als directeur zo druk bezig met managen, dat die an dere taak - de Itinderen - erbij in dreigt te schieten. In die be ginjaren was je als directeur erg betrokken bij de kinderen. Later werd het meer een manage mentstaak, raakte je als direc teur steeds verder vervreemd van waar het eigenlijk over gaat. Je zou de hele dag in dat ivoren torentje kunnen zitten en bezig zijn met beleid, maar dat is niet waar mijn hart naar uitgaat.- Ei genlijk zonde van je tijd. Ik sta al vanaf begin jaren tachtig niet meer voor de klas. Nou ja, steeds vaker wèl, als er een gat valt. Net als op 'gewone' basis scholen hebben ook wij moeite om vacatures op te vullen en inval-leerkrachten te vinden." Het staat met stip op zijn ver langlijst voor De Horst: een vol ledige bezetting. De lijst is ove rigens lang. Kimpel wenst de school die hij achterlaat meer uren ondersteuning van bij voorbeeld maatschappelijk werk en psychologen toe. Min der kinderen in een klas - acht in plaats van twaalf - en leer krachten als achterwacht. De scheidende directeur heeft de problemen, waarmee zijn leer lingen kampen, de afgelopen jaren steeds zien toenemen. „Een maatschappelijke ten dens. Op straat zie je de proble men ook toenemen: geweld, agressie, geen respect voor el kaar", zegt hij. „De kinderen die wij opvangen zijn zes tot twaalf jaar oud. Het zijn schat ten van kinderen en ze hebben ouders die hun stinkende best doen. Maar de gedragsproble matiek is ernstiger dan een aan tal jaren terug. En we hebben te weinig mogelijkheden om daar op in te springen. Zo zien we steeds vaker kinderen die ei ei genlijk nog niet aan toe zijn om in een groep te werken. Die zou je zo graag, op het moment dat er crisis uitbreekt, even apart willen zetten met zo'n achter- wacht. Nu komen ze heel vaak terecht in de directiekamer." „Twaalf kinderen in een klas: het lijkt zo weinig. Maar op De Horst zitten in een klas twaalf kinderen die impulsief en uit- reagerend gedrag vertonen. Twaalf kinderen in een klas is op een school als De Horst juist veel. Een groepsdeler van acht zou écht veel beter werken", meent Kimpel. Hij ergert zich nog wel eens aan het gebrek aan aandacht van de (landelij ke) politiek. „Er wordt momen teel zo veel gepraat over scho len in achterstandswijken. Te recht hoor. Maar ook voor de groep zeer moeilijk opvoedbare kinderen zou er meer politieke aandacht moeten komen en voor de werkomstandigheden op een school als De Horst. In Den Haag vyorden over zmok- scholen alleen Kamervragen ge steld op het moment dat er wachtlijsten zijn, op het mo ment dat in Amsterdam - en straks misschien ooit eens in Leiden - kinderen op straat dreigen te komen staan. Die opstelling is fnuikend voor onze kinderen en hun ouders. Wij vertegenwoordigen een relatief kleine groep - vandaar mis schien die geringe aandacht - maar je moet je realiseren dat je alle investeringen die je nu in deze kinderen doet, straks echt terugverdient." Daarom is hij ook verheugd over de school voor voortgezet speciaal onderwijs voor zeer moeilijk opvoedbare kinderen, die over niet al te lange tijd in Leiden zal beginnen. Na alle veranderingen in het speciaal onderwijs van de afgelopen ja ren was er voor een groep zeer moeilijk opvoedbare kinderen geen mogelijkheid meer om voortgezet onderwijs in Leiden te volgen. „Na het verdwijnen van de bedrijfstechnische school aan de Vondellaan zijn onze kinderen nu aangewezen op Den Haag of Alphen of Haarlem. Maar momenteel zijn er op ons initiatief gesprekken gaande over een opleiding in Leiden. Het gaat de goede kant op. Volgend cursusjaar zal het er nog niet van komen maar dan toch zeker het jaar er op." Hij zegt dat hij een heerlijke tijd heeft gehad en dat hij blij is dat hij zo lang heeft kunnen doorwerken. „Veel van mijn collega's uit het speciaal onder wijs zijn er uitgestapt. Ik heb het gevoel een beetje de laatste der Mohicanen te zijn. Van mijn groepje zijn er in het vak echt weinig overgebleven. Maar ik denk dat het goed is dat ik nu stop met werken, dat een ander de kar gaat trekken. Er zijn zo veel nieuwe ontwikkelingen, op zo'n moment is het goed dat een fris iemand, met nog jaren voor zich, het voortouw neemt." TERW0UDE, Industrieweg 14 (Industrieterrein Grote Polder). ME PARKEERGELEGENHEID. sns gevestigd in Alkmaar, Hoorn, Purmerend en Zaandam. 11 Een rubriek voor zakelijk nieuws uit de regio. Telefoon: 071-S3S6426, Fax: 071-5321921. ti Annega vindt de Bree- rs» de laatste tijd weer wat ir worden. Dankzij de van enkele nieuwe zaken verbouwing van enkele vu nde winkels. Maar met gen zaak de Heeren van loopt hij toch ook een U bijdrage te leveren aan k) tstellen van dé oude allu- e wat ooit Leidens meest tn nde winkelstraat was. jjl b bewust gestreefd naar lique uitstraling. Door de ,fi ting bijvoorbeeld, maar )or de indeling van de leen uitpuilende rekken rvolle kasten. Mensen n zich hier op hun gemak L" De Heeren van Bree is I renmodezaak, maar niet ar eentje. Annega: „Als je ik zoekt in een bijzondere en we hebben dat niet op lad, dan laten we het in je 1 tnaken. Zo simpel is dat." Ifde geldt voor speciale n bij een kostuum. „Wil en paar zakken bij of een 'twee centimeter hoger, iunt. Desnoods vraag je n knalgeel pak. Ik zal het je afraden, maar als je het echt wilt,.is het geen probleem." De Heeren van Bree verkoopt overigens voor het overgrote deel confectiepakken. Niet van de bekende merken, maar door Annega zelf ingekocht bij fa brieken in Duitsland en Italië. „Het is leuk, zo'n merkje in je pak, maar daar betaal je wel voor. De pakken hier zijn goed koper maar kwalitatief min stens zo goed. Bovendien kan ik veel van mijn eigen wensen er in kwijt. Als ik merk dat er veel vraag is naar een bepaald de tail, of wanneer ik iets gewoon mooier vind, dan regel ik dat direct met zo'n fabriek. Kost me niets extra's. Sommige van die dingen nemen de fabrieken trouwens later gewoon op in de collectie." Het feit dat mensen er terecht kunnen met speciale wensen, maakt zijn zaak echter bijzon der, Vindt hij. „En dan heb ik het niet alleen over pakken in afwijkende maten, hoewel ik geregeld klanten zielsgelukkig de deur zie uitlopen omdat ze eindelijk een goedzittend kos- Freek Annega: „Het is pas perfect als alles weer in verhouding is." foto hielco kuipers tuum hebben. Het is namelijk vaak niet alleen een kwestie van korter maken of innemen. Klei ne mensen lopen daardoor ge regeld rond met te lange col berts. En lange dunne mensen lijken in sommige pakken extra schriel omdat hun jasje weer net te kort is. Het is pas perfect als alles weer in verhouding is." Mensen kunnen echter ook pakken bestellen in alle moge lijke stoffen en dessins en met alle mogelijke wijzigingen. „Of twee broeken krijgen bij een jasje, een vraag waarmee ze in de meeste kledingzaken ook niet al te blij zijn." De maten en stoffen gaan naar de vaste fa brieken, die de maatpakken vervolgens met de normale productie laten meedraaien. „Een gedeelte moet fabrieks matig gaan, anders is het niet meer te betalen." De prijzen voor die kleding lig gen hoger. Annega verkoopt een confectiepak vanaf zeven honderd gulden, de maatkle ding gaat vanaf duizend gul den. Hij merkt echter dat men sen in toenemende mate geld overhebben voor dergelijke luxe. „Natuurlijk, dat heeft te maken met de hoogconjunc tuur. De meeste klanten heb ben eenvoudig meer te beste den. Maar het komt ook omdat Nederland minder calvinistisch aan het worden is. Dit soort verwennerij mag nu." En verwennerij is het. „Een duurder pak gaat niet langer mee. Dat is een misvatting. Maar het blijft wel veel langer mooi en het draagt veel lekker der. Dat is toch ook wat waard. Er komen steeds meer mensen die in hun beroep een pak moeten dragen. Neem dan iets waar je je fijn in voelt." WIM WEGMAN uit de Leidsch Dagblad ANNO 1900 Vrijdag 22 Juni VOORSCHOTEN - De Voorzitter doet mededeeling van eenige Raadsbesluiten, goedgekeurd door Ged. Staten. De Voorzitter deelt mede, dat het torenuur werk uit de fabriek te Heiligerlee is teruggekomen en dezer dagen weder in den toren wordt opgesteld. Hij hoopt, dat het na de reparatie weder jarenlang zijn diensten aan de gemeente zal bewijzen. Bij de gewone rondvraag vestigen de heeren Schoor en De Graaf de aandacht op den toestand en het onderhoud van eenige riolen en zinkputten, ter wijl de laatste nog spreekt over de afscheiding van den Parallelweg naar het station van de Holl. UZ. Spoorwegmaatschappij, bestaande aan de eene zij de uit prikkeldraad, hetvyelk zeer ondoelmatig wordt geacht. LEIDEN - Dit jaar en wel den 19den Juli, zullen op een terrein onder Wassenaar oefeningen worden ge houden van den militairen geneeskundigen dienst der landmacht en den verplegingsdienst te velde, waaraan zullen deelnemen het reg. grenadiers en ja gers, de cavalerie en de veldartillerie. Op het terrein zullen veldhospitalen, enz. ten gebruike bij de ver pleging te velde worden opgericht. De oefeningen zullen worden gehouden onder kolonel De Bock. Ma joor Quanjer heeft de leiding van den geneesk. dienst. ANNO 1975 Maandag 23 juni LEIDEN - Hoe goed is het onder zoekwerk geweest op basis waar van de reorganisatie van het amb telijk apparaat in Leiden wordt doorgevoerd? Het is een vraag waarop het antwoord niet gemak kelijk te geven is, maar die in elk geval wel eens gesteld mag wor den. Die nieuwe opzet heeft nogal wat voeten in de aarde, het poli tieke en ambtenaarlijke getouw trek is van niet de lucht geweest. Zoals bekend heeft de befaamde BOO-club (Begeleidingscommis sie Organisatie Onderzoekenin samenwerking met de ODRP (Centraal Adviesbureau voor Orga nisatie, Documentatie, Registra tuur en Personeelsbeheer; een or gaan behorend tot de Vereniging van Nederlandse Gemeenten) hierbij het voorbereidende werk gedaan. Hoe die ODRP heeft ge manoeuvreerd voorafgaande aan het drama van de Leidse Sociale Dienst kan grotendeels worden gereconstrueerd uit pas nu opge diepte documentatie. Het beeld dat daaruit oprijst is niet gerust stellend. In de wirwar van gebeurtenis sen kan het best begonnen wor den met de knelpuntennota van de Gemeentelijke Sociale Dienst (GSD), waar begin 1974 een sub groep van B00 zich over buigt. De zorgen en problemen van de GSD worden er in opgesomd. Het ziek teverzuim van het GSD-personeel blijkt dan al hoog te zijn. Men vraagt er ruim tien personeelsle den bij. Het tweede bedrijf vindt plaats begin 1975. Organisatie deskundige De Vries en waarne mend directeur Kramer van de GSD zetten voor B00 ieder hun urgentieprogramma op papier. Grotendeels zijn die programma's hetzelfde, maar op enkele uiterst vitale punten zijn er afwijkingen. Kramer zet hoog op zijn lijstje een betere huisvesting. De Vries wil ook uitbreiding van het personeel, Kramer wenst dat ook, maar poogt verkapt een andere personeelsuit- Foto's In deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te sturen naar het Ieldsch Dagblad, ta.v. leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 AB Lelden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooscvcltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weker OEGSTGEEST - De honderdvijftig liter bier die het marathon-bow lingteam enkele weken geleden verdiende in het laatste uur van de strijd zijn gisteravond volledig geconsumeerd. Nieuwe records wer den daarbij niet gevestigd, hoogstens werd de 'schade' van vijftig uur zonder alcohol volledig ingehaald. foto archief leidsch dagblad breiding door te voeren: hij vraagt Een maand voor de ellende bij het geschikte deel van het bij de GSD vrijelijk op straat komt, hem werkzame WSW-personeel 'Ziet de ODRP de bui nog niet han- vast in gemeentedienst te nemen. gen.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13