Opnieuw massaal protest tegen schrappen van religie in paspoort Japanners niet erg enthousiast over Europese missionarisse: Geloof Samenleving 'Van Statenvertaling kan vervreemdend effect uitgaan' Eerste steen voor synagoge Dresden Acht Mei Beweging steui World Gay Pride in Ron DONDERDAG 22 JUNI 2000 VANDAAG JUNI t\ty Vandaag 465 jaar geleden, op 22 juni 1535, wer- ll den in Engeland twee prominente katholieken onthoofd. Thomas More, humanist en auteur van onder meer het boek Utopia, en kardinaal Johannes Fisher. Beiden kozen in een conflict tussen Ro me en Hendrik VIII de kant van Rome. More, aan wie Eras mus zijn 'Lof der zotheid' opdroeg, werd nog in 1528 tot rijkskanselier benoemd door Hendrik VIII. Maar toen de koning van Catharina van Aragón wilde scheiden, ont stond er een probleem met de Heilige Stoel, die de schei ding niet erkende. Hendrik VIII stond vanaf dat momen al leen aan het hoofd van de van Rome afgescheiden Angli caanse kerk. Thomas More en Johannes Fisher bleven ka tholiek. Op 22 juni worden zij als heiligen geëerd. Vermoeide bisschop niet met emeritaat Willemstad De 73-jarige bisschop W.M. Ellis van Willemstad, die paus Johannes Paulus II eind vorig jaar vanwege gezond heidsredenen vroeg om zijn emeritaat, moet nog ruim een jaar aanblijven. Dit heeft het Vaticaan hem telefonisch medege deeld, meldt de Antilliaanse krant Amigoe. Wel krijgt Ellis een hulpbisschop of coadjutor voor het bisdom Willemstad. Die moet Ellis tezijnertijd opvolgen. Ellis wordt 10 oktober volgend jaar 75 jaar, de leeftijd waarop een bisschop doorgaans zijn ont slag aanbiedt. ,,De paus heeft anders beslist. Het is Gods wil", reageert Ellis in de Antilliaanse krant. „Het verraste me eerlijk gezegd. Ik ging ervan uit weg te kunnen. Ik had al talloze boe ken weggegeven. De kast is al bijna leeg." 'Nederland zingt' pas volgende week leiden De EO maakt volgende week vrijdag 30 juni in de Hoog landse Kerk in Leiden opnamen voor het televiesieprogramma 'Nederland zingt'. Dus niet komende vrijdag, zoals deze krant eerder abusievelijk meldde. De optredende koren zijn het Hol land-koor en de Veluwse Sanghertjes. De dienst onder leiding van dominee De Vreugd begint om 20.00 uur. Vanwege de op namen krijgt het publiek het verzoek een kwartier eerder bin nen te zijn. De opnamen worden in september uitgezonden. Twee jongerenreizen naar Taizé hoog speren In de maand juli worden twee jongerenreizen naar Taizé georganiseerd. Taizé is een plaatsje vlakbij het Fran se wijndorp Macon waar frater of frère Rogér en een aantal geestverwante religieuze broeders enkele decennia geleden een oecumenisch klooster hebben opgericht. De plek is in die perio de uitgegroeid tot een ontmoetings- en gebedsplaats waar jaar lijks duizenden jongeren uit de wereld op afkomen op zoek naar hun diepere drijfveren en de zin van het bestaan. De ene reis van 8 tot en met 17 juli wordt georganiseerd door het jonge renpastoraat van de paters Kapucijnen (0486-477630) en de an dere van 15 tot en met 22 juli door de organisatie Jongeren Op Weg (055-5191201). Priester Baba baas boven baas ahmednagar Veel hindoeïstische priesters knippen hun haar niet uit religieuze overwegingen. Dat geldt ook voor Nilgiri Ma- haraj Naga Baba uit het Indiaase Ahmednagar, zo'n driehon derd kilometer ten noordoosten van Bombay. In de westerse wereld is een dergelijke maar kortere 'rasta-haardos' ook popu lair, maar dan onder fans van de Jamaïcaanse popster Bob Mar- ley. Het is echter de vraag of de 27-jarige Baba ooit van de mu zikant heeft gehoord. De lengte van Baba's 'dreadlocks, zoals de haarstrengen wel worden genoemd, is inmiddels anderhalve meter. Baba heeft zijn haar al veertien jaar niet geknipt. foto ap sherwin crasto BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Ridderkerk (wijk- gem.Singelkerk), J.C. Schuur man te Alblasserdam. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Assen, B.J. Rama ker te Heerde; te Ureterp, M.S. Voet te Drachten. UNIE VAN BAPTISTEN GEMEEN TEN Aangenomen: naar Leeuwarden, C. Eijerte Emmen. leerdam anp Van 'moeilijke' woorden in de Staten vertaling kan een vervreemdend effect uitgaan. Volgens directeur L.M.P. Scholten van de Gereformeerde Bij belstichting, de uitgever van de Staten vertaling, valt het met de moeilijk heidsgraad van die bijna vier eeuwen oude vertaling nog wel mee. Het pro bleem ligt volgens hem veeleer in een gevoel van vervreemding. In een artikel in het GSB-blad Stand vastig reageert de GBS-directeur op het besluit van de Gereformeerde Bond in de Nederlandse Hervormde Kerk om het initiatief te nemen tot re visie van de Statenvertaling, die uit 1637 dateert. Scholten geeft het hoofd bestuur van de Bond het ongevraagde advies zich nog eens ernstig te bezin nen. „Is deze revisiepoging werkelijk het antwoord op het gesignaleerde pro bleem? Er staat heel wat op het spel. De eenheid van het reformatorisch volksdeel rond het Woord van God dreigt verloren te gaan. Een nieuwe Statenvertaling wordt onherroepelijk een nieuwe splijtzwam", aldus Schol ten. In Standvastig noemt Scholten voor beelden voor de vervreemdende wer king door het oude taalgebruik. Neem het woord 'krank' in de Statenverta ling, waar in modern Nederlands 'ziek' wordt gebruikt. „Omdat je dat woord nooit tegenkomt in het dagelijkse le ven, voel je er geen betrokkenheid meer mee en groeit er een geestelijke afstand tot dat boek dat vol staat van zulke woorden en zinswendingen." de gehele leefwereld waarin de is ontstaan." Een louter taalkundige revisie Statenvertaling lost volgens di,j stuurder niets op. Een werkelijl send antwoord op deze vervreet Deze vervreemding omvat veel meer vraagt volgens Scholten een vee- f dan enkel wat woorden en zinswen dingen. „Wij leven in een cultuur die in een snel tempo bezig is zich los te maken van haar christelijke wortels. Er treedt een totale vervreemding op van damenteler bezinning op het bruik in de zeventiende eeuw int tot het geloof. Griekse patriarch waarschuwt voor sociale kloof Zo'n 130.000 Grieks-orthodoxe gelovigen hebben gisteren in het centrum van Athene gepro testeerd tegen het besluit van de regering om de vermelding van de religie te schrappen op het identiteitsbewijs. Bijna net zoveel mensen waren vorige week opgekomen bij een soort gelijke manifestatie in Thessa loniki. Volgens het hoofd van de kerk, aartsbisschop Christodou- los, dreigt er een 'sociale breuk' tussen de mensen die de kerk volgen en degenen die het met de regering eens zijn. De kerk zal die strijd zeker winnen, zei de patriarch. De betoging in Athene had het karakter van een politieke actie. Critici vinden dat de or thodoxe kerk zich met zulke manifestaties mengt in staats zaken, maar de betogers ston den als één man achter de aartsbisschop. In zijn toespraak zei Christo- doulos dat hij geen politieke doelen nastreeft, maar dat de kerk een 'grote volksmacht' is en de regering niet 'als een slaaf zal dienen. „Wie kan de stem van het volk negeren?". Volgens de regering past de vermelding van de religie op het identiteitsbewijs niet in het Europa van nu. De socialisten, die al jaren de regering vormen, ondervinden bij hun pogingen Griekenland om te vormen tot een modern, Europees land echter dat de kerk een machts factor van belang is. Volgens veel orthodoxen is de Flinke bijdrage voonnalig Haarlems raads dresden kees van der linden In Dresden in voormalig Oost-Duitsland is gisteren de eerste steen gelegd voor een nieuwe synagoge. Het nieuwe gebedshuis staat op de plek waar de oude, door de nazi's verwoeste synagoge stond. De legging van de eerste steen werd bijgewoond door verschillende gulle gevers. Nobelprijswinnaar Günter Blobei overhandigde een deel van zijn prijzengeld. De klein zoon van de voormalige op perrabbijn van Dresden, pro fessor Henry Landsberger uit de Verenigde Staten, bracht eveneens een groot bedrag in. De Haarlemse Belinde Thö- ne-Siemens, ex-gemeente- raadslid (WD) en voorzitter van de Bond van Oud-Illegale Werkers in Haarlem, gaf op persoonlijke titel een flinke fi nanciële bijdrage voor de bouw van het gebedshuis. Het opvallend moderne pand in het stadshart Dresden zal de eerst nie gebouwde synagoge in vt malig Oost-Duitsland sinds de nazi-tijd. De oi'1 synagoge werd in brand stoken in de nacht van 10 november 1939, dooi nazi's cynisch 'Kristallna genoemd, vanwege de i glasscherven die op straal gen. Honderden synag gingen in vlammen op. De nieuwe synagoge ruim 24 miljoen gulden, ingebruikname is gepland 9 november 2001, precieiD jaar na de verwoesting vai oude synagoge. De joodse meenschap in Dresden 300 leden, grotendeels komstig uit de voorma Sovjet-Unie. Zij kwamen de val van de muur Duitsland. Voor de oorlog de Dresden zesduizend den. Slechts twintig van overleefden de vervolging, Tijdens de demonstratie gisteren in het centrum van Athene scandeerden meer dan honderdduizend Grieks- orthodoxe gelovigen leuzen tegen de regering. Het besluit van de regering om de vermelding van de religie te schrappen op het identiteitsbewijs moet van tafel, vinden de betogers. foto epa simela pantzartzi vermelding van de religie op het identiteitsbewijs een be langrijk symbolisch gebaar van erkenning voor de historische rol van de orthodoxe kerk. De kerk vreest voor een scheiding van kerk en staat. Zo'n 97 procent van de Grie ken is gedoopt in de orthodoxe kerk. Velen van hen vrezen dat de staat langzaamaan een ont kerstening aan het doorvoeren is, die zal uitlopen in het verwij deren van iconen, kruisen en andere christelijke symbolen uit openbare gebouwen. Premier Kostas Simitis bena drukt dat het schrappen van de religie op de identiteitsbewijzen noodzakelijk is gezien de huidi ge privacy-wetgeving: Ook de vingerafdruk, het beroep en de naam van de partner zullen niet langer worden vermeld op het document. Minderheidsgroeperingen zijn blij met het regeringsvoor nemen. Griekse joden, moslims en rooms-kathofieken klagen er al langer over dat de vermel ding van de religie discrimina tie in de hand werkt. UTRECHT ANP De vernieuwingsgezinde Acht Mei Beweging (AMB) steunt het recht van homoseksuelen zich van 1 tot 9 juli tijdens het festi val World Gay Pride 2000 in Ro me in het openbaar te uiten. De koepel van kritische R.K. orga nisaties verzet zich tegen de po gingen van het Vaticaan te voorkomen dat het festival in het Heilig Jaar 2000 uitgei in Rome plaatsvindt. Het bestuur van de Acl Beweging staat achter ee dere verklaring van de in a tionale koepel van kritisc n tholieken 'We are churclin moseksuelen delen hela) in de 'sfeer van erkennii schulden uit verleden den' die de RK-kerk zou ten kenmerken, aldus AM Studie naar rol jezuïeten in Land van de Rijzende Zon rond 1600 tokyo johan lamoral Japan heeft van 1549 tot 1638 een christelijke periode gekend. Vooral de jezuïeten probeerden in Japan het christelijk geloof te verspreiden. Deze poging tot kerstening van Japan werd een mislukking en eindigde in de ver volging van de eerste Japanse christe nen en de Europese missionarissen. Met de ontdekking van Amerika door Columbus (1492) en door nieuwe we tenschappelijke inzichten, was het we reldbeeld van de Europeanen grondig veranderd. Zoals ook de zich snel ver breidende islam zijn oorspronkelijk louter arabische imago probeerde af te leggen, zo gingen ook in de rooms-ka- tholieke kerk stemmen op om het christendom te ontdoen van zijn wes terse aanzien. Voor de jezuïeten in Japan gold dat ze zich moesten aanpassen wilde het christendom daar inburgeren. Dat blijkt uit onderzoek van Derek Massa- rella in zijn onlangs verschenen histo rische studie 'The Jesuits, Japan and European Expansion in the Sixteenth Century'. Toen de Baskische jezuïet Franciscus Xaverius midden zestiende eeuw voet aan wal zette in Japan, was hij diep onder de indruk van de hoogstaande Japanse cultuur en de religiositeit. Hij opteerde dan ook voor 'een bekering van bovenaf, om via de leidende Ja panse kringen dit 'tot op dat moment meest hoogstaande ontdekte volk' te bereiken. Zijn overste Alessandro Va- lignano, die Japan van 1579 tot 1603 driemaal bezocht, zag het iets anders. Hij pleitte voor een zo groot mogelijke aanpassing van de Japanse tradities aan het christendom. Het ontbrak Va- lignano en de katholieke zendelingen in Japan aan duidelijke richtlijnen van Rome. De Japanse edelen en intellectuelen liepen niet erg warm voor de geestelij ke inhoud van het christendom. Het door de priesters gebruikte Latijn werd bovendien door de Japanners als min derwaardig beschouwd. Valignano beval de missionarissen uit eindelijk een intensieve studie aan van de Japanse taal alsmede de opleiding en de aanstelling van Japanse katho lieke priesters. In 1582 stuurde Valign- ano vier jonge Japanners voor een priesteropleiding naar Rome. In 1595 waren er in Japan 137 jezuïeten werk zaam en 660 Japanse seminaristen in opleiding. Het totaal aantal Japanse christenen bedroeg ongeveer 300.000. Met de op het einde van de zestiende eeuw ook in Japan actieve dominica nen en franciscanen kwam het al vlug tot naijver en getwist. Uit geldgebrek begonnen enkele jezuïeten handel te drijven. Dat alles deed hun 'bood schap' bij de argwanende Japanners sterk aan geloofwaardigheid inboeten. Er brak een bloedige vervolging uit. In 1614 vaardigde heerser Iesayu Tokuga- wa een totaal verbod uit op elke chris telijke activiteit. Met de laatste christe lijke opstand tegen dit verbod in waarbij 37.000 doden vielen, eini de korte christelijke episode in Ja| Toen in 1865 enkele katholieke pi ters opnieuw het land in mochtei ontdekten zij een groepje 'verboij christenen' in Nagasaki. Zij haddi twee eeuwen lang zonder missioi U sen een met boeddhistische en sl toïstische riten vermengd christe bewaard. "The Jesuits, Japan and European pansion in the Sixteenth Centurj gever OAT Taschenbuch, uitgeget door de Deutsche Gesellschajtfiii tur- und Völkerkunde Ostasiens), WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met vrijdag. Noorwegen: Half tot zwaar bewolkt en hier en daar regen. De meeste neerslag in het noorden. Maxima van een graad of 16 in het noordwesten tot 22 in het zuiden. Vrijdag ook in het zuiden minder warm en re gen. Zweden: Donderdag eerst in het noorden (onweers)buien, later ook in het zuiden en daar veel neerslag mo gelijk. Middagtemperatuur van ongeveer 16 graden in het noor den tot 25 in het zuiden. Vrijdag in het zuiden 22 graden. Finland: Perioden met zon en in de zuide lijke helft droog. In het noorden meer wolken en kans op regen- of onweersbuien. Maxima uiteenlo pend van 15 graden in het noor den tot plaatselijk 26 in het zui den. Denemarken: Donderdag vooral iri de ochtend, vrijdag verspreid over de dag bui en, mogelijk ook onweer. Tussen de buien door ook wat zon. De middagtemperatuur daalt naar ongeveer 19 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: Wisselend bewolkt met nu en dan buien, maar ook soms zon. Stevi ge wind. Middagtemperatuur 14 graden langs de noordwestkust tot 20 in de omgeving van Lon den. België en Luxemburg: Donderdag overdag meest droog en afwisselend wolken en zon. In de avond en vrijdag meer wolken en enkele buien, mogelijk nog met onweer. Maxima dalend naar 17 tot 22 graden op vrijdag. Noord- en Midden-Frankrijk: Wisselend bewolkt en hier en daar zon, maar ook een enkele re gen- of onweersbui. Maxima uit eenlopend van 17 graden langs het Kanaal tot 27 in het oosten. Vrijdag ook in het oosten minder warm. Zuid-Frankrijk: Wolkenvelden en hier en daar een regen- of onweersbui. Vrijdag in de oostelijke helft kans op on weer. In zuidoosten meer zon. Maximumtemperatuur uiteenlo pend van 22 graden langs de At lantische Oceaan tot 30 in het zuidoosten. Spanje: Langs de Golf van. Biskaje eerst nog meer wolken en daar kans op een enkele regen- of onweersbui. Verder flinke perioden met zon en droog. Maxima langs de Golf van Biskaje 21 graden, in het binnen land zeer warm met lokaal 38 graden. Portugal: Op de meeste plaatsen droog en steeds meer zon. Middagtempe ratuur in het binnenland tussen de 30 en 35 graden. Langs de noordwestkust iets minder warm. Mallorca, Ibiza, Menorca: Flinke perioden met zon en droog. Maxima rond 30 graden. Marokko: Westkust: zonnig en droog. Mid dagtemperatuur aan zee meest tussen 25 en 30 graden. Tunesië: Zonnig en meest droog. Aan zee maxima rond de 32 graden, land inwaarts hoger. Canarische Eilanden: Perioden met zon, in het noorden geleidelijk meer wolken en vrij dag kleine kans op een bui. Mid dagtemperatuur rond 25 graden. Duitsland: Naar het oosten uitbreidende wolkenvelden met enkele regen- of onweersbuien. Tussen de bui en door ook soms zon. Middag temperatuur uiteenlopend van 23 graden in het westen tot 34 in het oosten. Vrijdag minder warm. Oostenrijk: Vanuit het westen meer bewol king en een enkele regen- of on weersbui. Er tussendoor ook nu en dan zon. Middagtemperatuur donderdag tussen de 30 en 36 graden, vrijdag tussen de 25 en 30 graden. Zwitserland: Afwisselend wolken, zon en nu en dan een regen- of onweersbui. Maxima donderdag rond 28 gra den, vrijdag omstreeks 24 gra den. Italië: Zonnig en eerst nog droog. Later op vrijdag in het noorden meer wolken en kans op een regen- of onweersbui. Heet met een mid dagtemperatuur tussen de 30 en 35 graden. Corsica en Sardinië: Volop zon en droog. Maxima tus sen de 28 en 30 graden. Griekenland en Kreta: Zonnig en droog zomerweer. Erg heet met maxima aan zee tegen de 30 graden en in het binnen land lokaal boven de 35 graden. VRIJDAG 23 JUNI 2000 Zon- en maanstanden Zon op 05.21 Zon onder 22.03 Maan op 01.21 Maan onder 11.42 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 08.26 20.55 07.59 20.28 Laag 04.16 16.35 03.57 16.16 L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voornabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512. DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE A Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071- 5323 508 Familieberichten: 023- 5317 3: 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071 - 5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 totl 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 totl' 071- 5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per halfjaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verst C het automatisch afschrijven van het abonnements- geld, ontvangen 1,-1 betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binr«u worden verzonden geldt een toeslag w g aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTE Voor mensen die moeilijk lezen, slee? hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een samen, n van het regionale nieuws uit het Leb Dagblad op geluidscassette beschikt informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur,' Z I K N H U 29 24 3.0 24 21 0.0 30 20 0.0 28 24 0.0 28 17 6.2 31 19 0.0 20 14 0.0 ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 12