,eiden Regio 11 0 0 tijnland dreigt ook rovincie met claim De moeder van de eendjes is een Vérs Konmar Voordeel lanpak armoedeval kost zeven a acht miljard gulden (eed je waterdjchlj i gratis! Spelmiddag in Maredorp Bejaarde man thuis beroofd Irritatie bij politiek over nasleep verbouwing Volkshuis 195 |99 I Met Klantenkaart 1 50% korting 27 irobleem dat werken voor een minimum voor grote groepen niet of nauwelijks meer ert dan een uitkering, en dat loonstijgingen bet minimum de betrokkene geld kosten in i van opleveren, geldt niet alleen in Leiden, n onlangs verschenen rapport van het mi- van sociale zaken blijkt dat de problemen spelen. Den Haag broedt op maatregelen armoedeval aan te pakken. Dat dit niet in ip kan gebeuren is inmiddels wel duidelijk, uitgaande dat niemand er door het oplos- an de armoedeval op achteruit mag gaan, de maatregelen volgens voorlopige schat tingen tussen de zeven en acht miljard gulden kosten. Een eerste begin met de aanpak wordt meteen in 2001 gemaakt bij de invoering van het nieuwe belastingstelsel. Een 'arbeidskorting' moet ervoor zorgen dat werkenden minder belasting gaan be talen, waardoor het verschil tussen uitkering en minimumloon automatisch toeneemt. Daarnaast heeft de minister toegezegd dat hij op Prinsjes dag met nadere voorstellen komt om werken aantrekkelijker te maken. Bij het bestrijden van de armoedeval heeft het Rijk ook de hulp nodig van de gemeenten. Daar om overlegt de minister met gemeenten over de manier waarop zij hun beleid van inkomenson dersteuning vorm geven. Den Haag eist onder meer dat gemeentelijke inkomenssteun duidelijk verband houdt met bepaalde uitgaven. In het Leidse systeem, waarin minima kunnen kiezen tussen het declareren van bepaalde kosten of een uitkering ineens, is dat verband gedeeltelijk los gelaten. Toch verwacht een woordvoerder van het ministerie niet dat het Leidse beleid op de helling moet. In de onlangs verschenen rapportage consta teert het ministerie dat het probleem van de ar moedeval in schril contrast staat met de toene mende spanning op de arbeidsmarkt. Waar aan de ene kant een enorme behoefte bestaat aan ongeschoolde arbeidskrachten, wordt juist deze groep door allerlei goedbedoelde regelingen ont moedigd om aan de slag te gaan. Zo bezien dient de bestrijding van de armoedeval ook een duide lijk economisch belang. Alle ideeën die tot nu toe ontwikkeld zijn om de armoedeval verder aan te pakken, kosten geld. Dat komt doordat de meest voor de hand liggen de maatregelen allemaal uitgaan van een langza mere afbouw van verschillende regelingen. Door bijvoorbeeld de huursubsidie bij stijging van het inkomen minder snel te verlagen dan nu het ge val is, wordt de negatieve invloed van deze subsi dieregeling verzacht. Consequentie is dat meer mensen aanspraak kunnen gaan maken op huur subsidie, waardoor de uitgaven hiervoor stijgen. Vervolg van voorpagina ilve de gemeente Leiden kan ook de provincie een ding verwachten, zegt dijkgraaf Van Tuyll van Se- kerken. Om de aanleg van een baggerdepot mogelijk laken heeft het schap kosten gemaakt. Kosten die land verhaalt op Zuid-Holland. „We willen de plan de vergoed hebben De provincie krijgt in september tober een claim van een paar ton." male procedure gevolgd. Alleen op het moment dat het bestem mingsplan moest worden vast gesteld, was de milieu-effect rapportage nog niet af. Nie mand mag verwachten dat een gemeente meewerkt als de ge volgen voor het milieu en de volksgezondheid niet in kaart zijn gebracht, dus als de veilig heid onvoldoende is gegaran deerd." Van Tuyll is diep teleurge steld in de gemeente en in de provincie. „Een verantwoorde lijk bestuur hoort zich te reali seren dat baggeren een nood zakelijk iets is. De gemeente neemt haar verantwoordelijk heid niet. De burgers moeten nu opdraaien voor de extra kos ten. De dijkgraaf is geen rijke man die dit uit eigen zak kan betalen. Ik moet aan de mensen in Haarlem en in Ter Aar vra gen: wilt u meer betalen, omdat Leiden niet meewerkt?" Dat is precies wat Van Tuyll moet doen, vindt Hillebrand. „Iedereen zou voor het oplos sen van de baggerproblematiek moeten betalen. Als een locatie RTMINKHORST hoogheemraadschap baggeren. Niet omdat we ebben uitgevonden, maar we anders een probleem De wateren slibben en als eerste begint de pvaart te piepen." De vol- gedupeerden zijn bewo- van Leidse grachtenpan- Hun kelders zullen water ast krijgen, voorspelt Van iedereen die bij het hoog- xaadschap klaagt over de diepe wateren, zal horen Leiden de grootste boos- er is. Het schap zal met al- de bagger naar De Slufter kop van de Maasvlakte jen, maar wil wel de extra vergoed zien. Een reële oering, vindt de dijkgraaf, het hoogheemraadschap er niet om gevraagd. „Het i probleem dat Leiden cre- ben niet onder de in- reageert wethouder Hil- nd. „We hebben de nor- niet beschikbaar komt, kan een hoogheemraadschap niet zo maar wat partijen de schuld toeschuiven. Zeker als zo'n par tij geen schuld heeft." De dijkgraaf vindt het echter onacceptabel om de rekening neer te leggen bij de inwoners van Zuid- en Noord-Holland. Die hebben het probleem im mers niet veroorzaakt. En dus moet de gemeente maar beta len. In de opstelling van Leiden schuilt bovendien een groot ge vaar, vindt Van Tuyll. „Het pre cedent dat Leiden heeft gescha pen is dat iedere gemeente nu gaat roepen: een bergingsdepot voor slib, dat is mijn probleem niet. De rekening van Leiden mag niet betaald worden door de burger van Rijnland. Anders komt morgen Haarlem bij mij." Gedeputeerde Van der Sar (water en milieu) had al van de bezwaren van de dijkgraaf ge hoord, tijdens een bestuurlijk overleg, vertelt hij. Hij meldt dat ook Baggerdepot Zuid-Hol land, een dochterbedrijf van de provincie dat het depot zou moeten gaan exploiteren, zich net zo gedupeerd voelt. „Ze voelen zich tekort gedaan. Daar neem ik op dit moment kennis van. Zij zijn gaan investeren, zonder dat aan de reservering in het streekplan van de provin cie voor een depot inhoud is gegeven. Op grond daarvan zeggen zij: de provincie is niet consistent. Dat is nog maar de vraag." Gepakt na vechtpartij Een 19-jarige Rijnsburger is af gelopen nacht aangehouden op de Willem de Zwijgerlaan. De man had een 19-jarige Leide- naar van zijn fiets geslagen. Het handgemeen ontstond nadat de Leidenaar op de Stationsweg een opmerking had gemaakt in de richting van het groepje waar de Rijnsburger toe be hoorde. leiden Kinderen uit de wijk Maredorp werden gis- ners mochten ook ieder een ballon met de eigen teren verblijd met een spelmiddag. Het evenement naam oplaten. De afsluitende pannenkoekenmaal- was een initiatief van de Buurtvereniging Maredorp, tijd kon door de beginnende regen niet buiten die haar 25-jarig bestaan viert. De buurtvereniging plaatsvinden. Een al eerder opgezette tent, waarin organiseert in haar jubileumjaar tal van feestelijkhe- buurtbewoners wedstrijden van Euro 2000 kunnen den. In de speeltuin aan de Hekkensteeg deden de zien, bood uitkomst. kinderen verschillende spelletjes. De jonge bewo- foto henk bouwman COMMENTAAR Armoedeval De cijfers uit het jongste armoede-onderzoek van Leiden zijn ontluisterend. De goed bedoelde minimaregelingen van de ge meente maken het mensen alleen maar lastiger om weer in een baan te stappen. Eenmaal aan het werk vervallen de meeste fi nanciële extraatjes, waardoor het aanvaarden van een laagbe taalde baan niet of nauwelijks extra geld oplevert. Extra bizar is daarbij de situatie van de banenpoolers. Zij komen dankzij wet houder Laurier in Leiden sneller in aanmerking voor een loonstij ging van twintig procent. Die loonstijging blijkt in de praktijk voor een grote groep neer te komen op een achteruitgang in inko men. Het minimabeleid heeft dus enkele opvallende, negatieve trek jes. Dat is echter geen reden om het hele beleid overboord te gooien. Voor belangrijke groepen bieden de Leidse regelingen wel degelijk enige verlichting. Maar de bevindingen moeten wel een reden zijn om nog eens extra kritisch naar het beleid te kij ken. Dat hoeft Leiden niet alleen te doen. De problemen met het mini mabeleid spelen niet alleen in deze stad. Ook in veel andere plaatsen leidt het beleid tot de zogeheten 'armoedeval'. Waar schijnlijk kunnen de moeilijkheden het beste op landelijk niveau worden opgelost - iets waarmee in het nieuwe belastingstelsel volgend jaar al een voorzichtig begin is gemaakt. Toch is Leiden - dat zichzelf zo graag op de borst klopt voor zijn armoedebeleid - het aan zijn stand verplicht ook zelf in actie te komen. Oplossingen zullen niet eenvoudig zijn, want elke in greep leidt wellicht weer tot nieuwe, onvoorziene schrijnende ge vallen. Een eerste begin kan echter zijn om de hoogte van de ex traatjes meer afhankelijk te maken van het inkomen. In plaats van vaste bedragen die bij een bepaald inkomen opeens ophou den, kunnen er beter uitkeringen komen die langzaam minder worden als mensen meer gaan verdienen. Dat voorkomt in elk geval al te grote financiële klappen. Uit het armoede-onderzoek is overigens nog een opvallend feit naar voren gekomen. Wethouder Laurier kondigde eerder aan dat hij ook wil kijken of studenten extra geld nodig hebben. Maar hoewel de helft van de studenten onder de minima-normen le ven, voelt slechts tien procent van hen zich 'arm'. Kortom: met een extra studentenregeling doet Laurier eigenlijk nauwelijks mensen plezier. leiden jaar oud, binnen waren, brak één van hen een kast open en pakte een geldkistje. De man wilde verhinderen dat de twee er met het kistje vandoor gin gen, maar kwam daarbij ten val. Het geldkistje was overigens niet gevuld met geld, maar met foto's. Een 71-jarige bewoner van de Uiterstegracht is gistermiddag het slachtoffer geworden van twee jongens die zich voorde den als controleurs van het energiebedrijf. Zo gauw de jon gens, naar schatting 16 en 18 annet van aarsen De overschrijdingen op de ver bouwing en renovatie van het Leidse Volkshuis blijven de ge moederen binnen de gemeen teraad bezighouden. Punt van discussie zijn ditmaal de aan bevelingen die wethouder Baaijens (onderwijs, welzijn, zorg en emancipatie) doet in de Tussenrapportage financiën Leidse Volkshuis. Hij meldt on der andere dat alle tegenvallers en meerkosten bij renovatie projecten als in het Leidse Volkshuis te allen tijde gemeld moeten worden aan de raad. Ook moeten bij dergelijke pro jecten (tussentijdse) kredieten gebaseerd zijn op formele be sluitvorming. „Het werken op grond van mondelinge afspra ken brengt te veel verwarring en onduidelijkheid met zich mee", aldus Baaijens in de no titie. Verbijsterend, meent Sorg- drager (D66). „Dat rijtje aanbe velingen is het abc van hoe er moet worden gehandeld bij dit soort projecten. Ik sta er iedere keer van te kijken dat dergelijke zaken nog steeds worden ge meld als verbeterpunt." De renovatie van het Leidse Volkshuis, onlangs afgerond, was oorspronkelijk begroot op 2,6 miljoen gulden. Uiteindelijk bleken de kosten zo'n negen ton hoger, onder meer door de ontdekking van monumentale plafonds. De raadsleden vingen tijdens de verbouwingswerkzaamhe den geruchten op in de stad over de overschrijdingen, maar kregen geen bevestiging. Wet houder Baaijens kwam lange tijd met de boodschap dat er niets aan de hand was. Gister avond verklaarde hij: „Elke keer werd me met maandcijfers dui delijk gemaakt dat we binnen het budget bleven. Ik dacht: de geruchten in de stad kloppen niet. Pas later, na zoeken en speuren, bleek het tegendeel. In de administratie van de afde ling cultuur educatie was iets misgegaan, waardoor de amb tenaar die zich met het project bezighield, mij niet goed kon inlichten." Na de overschrijdingen op bouwwerkzaamheden in de Schouwburg, de Stadsgehoor zaal en het stadhuis blijft de kwestie rond het Leidse Volks huis voor de raad redelijk on verteerbaar. „Een krakkemikki ge projectorganisatie", mop perde Ter Harmsel (Groen- Links). Van As (Christen unie/SGP): „Het verbaast me dat mensen binnen een dienst op eigen houtje telkens weer meer geld kunnen uitgeven dan is afgesproken." en de sterksten overleven, is een ijzeren wet in de na- Wie niet kan meekomen, 'te zwak is, legt het loodje, look als je in een ei zit en ederlief kan je niet uitbroe- Normaal gesproken dan, soms komt er redding uit irwachte hoek. lis in het geval van zeven idenkuikens die nu vrolijk dwaggelen bij bloemenzaak rum aan de Hoge Rijndijk, i moeder eend had zoveel ren, zestien stuks, dat ze ze allemaal kon uitbroeden, to van der Poel van im had dat in de gaten en Ide wat anders. Liep er in tuin van zijn zaak niet een broedse kip rond? Nou dan. Moeder kip kweet zich vervol gens voorbeeldig van haar taak en hupla....daar liepen ineens zeven eendenkuikens achter haar aanEen prachtig ge zicht. Onze klanten vinden het geweldig en wij ook. Moeder kip hoeft maar een kik te geven en de kleintjes zijn in de buurt." Ook al zijn het geen kippenkui- kentjes maar zogenoemde Ca- juca-eenden. „Dat is ook het leuke. Dat je aan de ene kant de natuur kunt foppen, maar aan de andere kant ook weer kunt helpen." Anders doet de natuur zijn werk. De kuikens die dankzij het broeden van De pleegkip met haar Cajuca-kuikens. De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt. is het symbolische middelpunt van de stad. moeder eend op de wereld zijn gekomen, zijn inmiddels dood. Gegrepen door een kat. Of op een andere manier om het le ven gekomen. Afvoerput Ook het personeel van vereni- gmg VACO, de bedrijfstakorga nisatie voor de banden- en wie- lenbranche op het Bio Science Park, trad laatst op als redden de engel. Om ook nu weer wat eendenkroost van de onder gang te redden. Wat wilde het geval? Vlakbij het pand van VA- CO ligt een vijver waar zo nu en dan wat eenden zwemmen. Kort geleden besloot een zwan gere eend dat het riet aan de rand van de vijver een prima plek was om haar broedsel te leggen en de eieren uit te broe den. Aldus geschiedde en de kuikentjes dobberden aanvan kelijk vrolijk in het rond. Niks aan de hand dus, een vertede rend tafereeltje. Zo vertederend dat de personeelsleden van VA- CO af en toe reigers en meeu- foto hielco kuipers wen verjoegen als die de jonge eendjes iets te dicht naderden. Kortom, alles leek goed te gaan. Totdat het jonge gevogelte nietsvermoedend via een pijp de afvoerput van de vijver in dobberde. Zonder dat verder iemand er erg in had. Gelukkig piepten de kuikentjes daarna zo hard, dat ze het bij VACO konden horen. Een paar perso neelsleden zetten toen een red dingsactie op touw. Omdat al snel bleek dat de armen niet dun genoeg waren om de eendjes via de smalle pijp uit de put te halen, probeerde men het op een andere manier. Met een lepel werden de diertjes vervolgens uit de put geschept. Dolgelukkig en vrolijk kwek kend zwommen ze toen naar de rest van de familie terug. En vader, moeder en de kinde ren maken het nog steeds goed, laten de mensen van VACO we ten. Jubileumfeest Leiden heeft veel prachtige parken. En soms is dat reden voor een feest. Zo bestaat het Heempark aan de Oegstgees- terweg veertig jaar. En het be zoekerscentrum Het Koetshuis in de Leidse Hout staat er al weer tien jaar. Reden voor een gecombineerd feest aanstaan de zondag. Het Koetshuis is open vanaf 11.00 uur, het feest in het Heempark begint om 13.00 uur. De festiviteiten? In Het Koetshuis is een overzichtsten toonstelling te bezichtigen en geven de verenigingen die in de Leidse Hout actief zijn - Na tuurmonumenten, De IVN en de Vereniging Vrienden Leidse Hout - informatie. Ook is er muziek uit onder meer Schot land, Spanje en Armenië, geor ganiseerd door folkclub Horus. In het nabijgelegen Heempark staan diverse kraampjes en zijn er activiteiten rond onder meer het gebruik van wilde planten. Daarnaast is er ook een de monstratie in de bijenstal. herman joustra Rundertartaar Per kilo van 18.90 voor Hollandse andijvie Per kilo van 2.98 voor 1 Maximaal 12 per artikel per klant Bus volkoren 'n Heel Mee Klantenkaart van 2&5 voor j{ö(AxLt u, ozrft /ZD KQ||Mar_

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 11