Brussel geeft 120 banken gele kaart Economie Veiling mobiel internet ook spannend voor Zalm Veel zwart vakantiewerk uoodsmmim. ïMi BN Amro-klant kan ia internet betalen Kantoorpersoneel schiet te hulp in AH-distributiecentra Bonden cabinepersoneel vormen één front bij fusie KLM en BA Vivendi: van waterbedrijf tot multimedia-gigant nterpolis en Relan ebben fusieplannen 1 Jne.Tel eist tien miljoen van KPN msterdam One.Tel spant een kort geding aan tegen telecom- idrijf KPN wegens wanprestatie. Volgens de aanbieder van re- itief goedkope gesprekken frustreert KPN de bedrijfsvoering an One.Tel opzettelijk. De nieuwkomer eist tien miljoen gul- en voor misgelopen inkomsten en verloren klandizie. Als bel- >rs zich als vaste klanten bij One.Tel willen aanmelden, moeten een technisch systeem van KPN doorlopen. Dat gaat stelsel matig mis, aldus directeur Schrama. De lijn is overbezet, de omputer stoort of het nummer is onbereikbaar. Of nieuwe lanten worden gewoon niet doorgegeven. )aling werkloosheid vlakt flink af iqrburg De daling van het aantal werklozen stagneert. In de ïaanden maart-mei daalde het aantal werklozen veel minder terk dan in deze periode gebruikelijk is. Het Centraal Bureau oor de Statistiek telde 6.000 werkzoekenden minder in plaats an de verwachte 15.000. De geregistreerde werkloosheid kwam maart-mei uit op 195.000. i iignaal schrapt 200 banen minder ifngelqBij de fabrikant van defensieapparatuur, Hollandse ignaal Apparaten (HSA), vallen minder gedwongen ontslagen an eerder was aangekondigd. Het sociaal akkoord met de vak- ionden meldt nu dat 450 banen verloren gaan. Dat is 200 min er dan de directie in april bekendmaakte. Eerder dreigden de ionden met acties. Van de 450 gedwongen ontslagen zullen 150 3 iersoneelsleden gebruik maken van de vrijwillige ouderenrege- ng. Metalektro Oost, gaat voor de overige 300 een andere baan oeken. Het Franse moederbedrijf, Thomson-CSF Business- roep Naval Systems, eist van HSA dat de winstgevendheid om gaat door fors te snijden in de kosten. ïrote bierbrouwersfusie in Duitsland wnchenDe bierbrouwers BrauHolding uit Beieren en Brau nd Brunnen uit Dortmund willen fuseren tot de grootste brou- lerij van Duitsland. De raden van commissarissen gaven giste- m toestemming voor onderhandelingen. In het bierland bij itstek is de markt sterk versplinterd. De grootste is nu Holsten, net een marktaandeel van 10 procent. Die nam eerder dit jaar önig over. BrauHolding en Brau und Brunnen zijn samen oed voor 13 miljoen hectoliter bier per jaar. Holsten zit daar iet onder. BrauHolding heeft als vlaggeschip de Paulanerbrou- erij. Brau und Brunnen brouwt de merken Schultheiss, Dort- nunder Union en Schlösser Alt. ionden stappen uit metaaloverleg determeer Nog steeds ligt er geen nieuwe CAO voor de ruim 80.000 werknemers in de metaalsector. De afgelopen nacht tapten de vakbonden uit de vierde onderhandelingsronde om- 1 lat zij het loonbod veel te laag vinden. De werkgevers, verenigd ïFME-CWM, bieden een structurele loonsverhoging van 6,8 rocent in twee jaar. De bonden eisen 7,4 procent. „Dat gat is eel te groot", vindt onderhandelaar H. van der Windt van FNV londgenoten. De bonden wijzen er op dat de metaalindustrie irca 10.000 vacatures telt en met een beter bod moet komen m aantrekkelijk te worden op de arbeidsmarkt. hina krijgt geld voor schoner milieu iashington De Wereldbank heeft China voor ruim 800 miljoen ulden kredieten gegeven om de milieuvervuiling tegen te gaan. let geld is onder meer bestemd voor projecten om lucht- en fatervervuiling in de hoofdstad Peking aan te pakken. De Chi- ese autoriteiten willen minder op kolen gaan stoken en in laats daarvan aardgas gebruiken. Ook willen ze waterzuive- ingsinstallaties bouwen. leinz verkoopt vijf blikjesfabrieken Washington Het levensmiddelenconc^m H.J. Heinz verkoopt ijn vijf blikjesfabrieken in de VS aan Impress Metal Packaging. )e fabrieken hebben in totaal 920 werknemers. Impress be- loort tot de grootste producenten van metalen verpakkingen, let bedrijf heeft 39 fabrieken in veertien landen, waaronder vijf Nederland (Deventer, Leeuwarden, Hoogeveen, Zaandijk en loesburg). Ook het hoofdkantoor staat in Nederland. 11IZEN GPD li rticuliere en kleine zakelijke inten van ABN Amro kunnen de zomer hun betalingsver- er via internet regelen. Ze nnen betalingen doen, waar- via internet direct te zien is le transactie is uitgevoerd, is een van de nieuwe inter- ii (diensten die ABN Amro nog jaar wil aanbieden. Het zal orlopig gaan om binnenlands lalingsverkeer. Ook de Post- nk komt later dit jaar met een rgelijkbaar initiatief voor de rticuliere klanten. 'olgens D. van den Brink, lid de raad van bestuur van N Amro, is het nog te vroeg or wereldwijd betalingsver- er via internet. Van den Brink nkt dat het nog vijf jaar duurt or het zover is. Hij zei dit gis- :n tijdens een studiebijeen- mst in Huizen, georganiseerd tor automatiseerder Iquip. den Brink waarschuwde recht/tilburg anp 0.0 bo-dochter Interpolis en uit- eringsorganisatie Relan ÜO en Cadans) willen samen [der. Gesproken wordt over samenvoegen van hun acti- eiten op het gebied van arbo- .nstverlening, reïntegratie, j^tzekeringen en pensioenen, nt lan en Interpolis die al nauw 1.® menwerken bekijken de ko- 'nde maanden of een fusie albaar is. i'oor commerciële verzeke- trs als Interpolis is de sociale [erheid een groeimarkt. Door jzigingen in het stelsel krijgen verzekeraars steeds meer Voor uitvoeringsinstel- gen als Relan en het GAK be kent de recente ingreep in de dale zekerheid dat zij zich t verder kunnen ontwikkelen bolwerken met een publieke De spanning stijgt. Niet alleen bij Euro 2000, maar ook bij de telecombedrijven die zich op maken voor een miljardenstrijd om de vijf ver gunningen voor de zendfrequenties die onder meer mobiel internetten mogelijk maken. Tien liefhebbers voor vijf licenties, dat moet geld op leveren. Of dat de 20 miljard gulden wordt waarop minister Zalm van financiën rekent, is de vraag. haarlem sjaak smakman De angst zit diep bij de Nederlandse gsm-aanbie- ders KPN, Libertel, Telfort, Ben en Dutchtone. Ze schreven zelfs een brandbrief aan het kabinet omdat ze na de mega-opbrengst van een soort gelijke veiling in Groot-Brittannië bang zijn dat de UMTS-vergunningen té veel geld gaan kosten. Dan moeten we straks hoge tarieven gaan reke nen voor mobiel internetten en verdienen we er nog niets aan ook. Dat kan toch niet de bedoe ling zijn van een kabinet dat om de haverklap roept dat Nederland vooraan moet rijden op de digitale snelweg? Het kabinet gaf echter geen krimp en kreeg vorige week hulp van het Cen traal Planbureau. Natuurlijk zullen Nederlandse gsm-aanbieders in principe meer willen bieden - voor een vergunning dan buitenlandse bedrijven, zeggen de CPB-economen. KPN heeft bijvoor beeld al laten weten hoe dan ook een vergunning te zullen kopen om zijn klanten te kunnen voor zien van de nieuwste snufjes. Maar de Neder landse gsm-bedrijven kunnen ook meer bieden dan anderen, stellen de CPB'ers, omdat ze hier al zendinstallaties en klanten hebben. Dus hoeven ze na de aankoop aanzienlijk minder kosten te maken om mobiel internet aan te bieden en te verkopen. Bovendien: zo verschrikkelijk interes sant is de Nederlandse markt nou ook weer niet voor buitenstaanders, zo bleek vorige week al uit de afmelding voor de veiling van een aantal Ame rikaanse belangstellenden en kabelboer UPC. Dat de consument de dupe wordt door hoge ta rieven met die dure vergunningen vindt het CPB ook onzin. Alle veilingdeelnemers hebben al lang de markt verkend en uitgerekend wat dat mobie le internet straks mag kosten om er genoeg lief hebbers voor te vinden. Ze weten dus al wat ze maximaal kunnen betalen. Als ze dan toch (veel) méér bieden voor een licentie, duiken ze willens en wetens in de rode cijfers. Welk bedrijf doet dat? Worden er straks toch enorme bedragen gebo den dan is er waarschijnlijk iets heel anders aan de hand. Dan hebben de bedrijven onderling al afspraken gemaakt over de tarieven. Het zou goed zijn als de overheid nu al duidelijk maakt dat de waakhonden NMa en OPTA worden los gelaten als dat nodig lijkt, aldus de CPB'ers. De vijf Nederlandse gsm-bedrijven stelden als al ternatief voor een veiling een zogeheten schoon heidswedstrijd voor, waarbij de liefhebbers een compleet plan indienen en de overheid beslist. Maar dat willen het kabinet noch het CPB. Be denk maar eens objectieve maatstaven voor de beoordeling. En is met mobiel internet nou zo'n groot publiek belang gemoeid dat de overheid moet bepalen wie dat mogen aanbieden? De conclusie van het CPB is hetzelfde als die van het kabinet: veilen. Hoeveel dat gaat opleveren, is de vraag. Na de veiling in Groot-Brittannië spraken veel analisten er hun twijfel over uit of de vijf 'winnaars' ooit de 85 miljard gulden zullen terug verdienen die ze aan de vergunningen hebben uitgegeven. Dat maant tot voorzichtigheid. Daar staat tegenover dat de Japanners storm lopen op het sinds kort daar verkrijgbare mobiele internet. Dat biedt perspectief. Maar 20 miljard voor vijf vergunningen? Ook voor minister Zalm worden het spannende dagen. Amsterdam Bijna de helft van de scholieren heeft een zwart betaald vakantiebaantje. Dat onderzoeksresultaat werd vanochtend bekendge maakt dóór de FNV bij de start van de Bijbaancampagne. Voorzitter Lodewijk de Waal bezorgde eerst een ochtendkrant, ontbeet daarna met bijbaners en deelde vervolgens het gratis blad Spits uit op station Sloterdijk. De vakbond signaleert dat jongeren steeds vroeger, soms al van af 11 jaar, een bijbaantje nemen. Daarbij werken scholieren niet meer alleen in de vakantie, maar het hele jaar door. „Als je als zwartwerker na een conflict op straat wordt gezet en de baas houdt voor straf je salaris in, heb je geen poot om op te staan", legde een FNV-woordvoer- der uit. „En als je ziek bent, krijg je geen geld. En een t-biljet invullen, kan je ook wel vergeten. Bovendien mis je alle toeslagen." De Bijbaan campagne duurt tot september. Jongeren kunnen via een speciaal telefoonnummer en een internetsite terecht met alle vragen over bijbaan tjes. FOTO ANP HANS STEINMEIER Prijsafspraken rond valutawisseling De Europese Commissie verdenkt 120 banken en finan ciële instellingen in vier landen ervan kartelafspraken te hebben gemaakt. Komende week stuurt de commissie de banken een waarschuwing. Volgens Europees com missaris Monti (mededingingszaken) hebben de banken onderling prijsafspraken gemaakt voor de omwisseling van valuta's van de elf landen die in 2002 starten met de brussel» anp Monti zei gisteren dat voor de zomer nog meer banken in an dere landen een waarschuwing kunnen verwachten. Om welke landen of banken het dan gaat, wilde hij niet kwijt. Na de waar schuwing krijgen de betrokken instellingen de tijd de aantijgin gen te weerleggen. De Europese Commissie kan bedrijven die zich schuldig ma ken aan monopolieafspraken forse boetes opleggen. Die kun nen oplopen tot maximaal tien procent van de jaaromzet. Dér- gelijke boetes zijn nog nooit op- gelegd. Kort na de introductie van de girale euro, begin 1999, begon de Europese Commissie een onderzoek naar de omwisselp- raktijken. In februari van dat jaar deden inspecteurs van de commissie invallen bij een aan tal banken in Spanje, Italië, Frankrijk en Duitsland om be wijsmateriaal te verzamelen. In oktober volgden financiële in stellingen in Nederland, België en Ierland. In Nederland brachten de ambtenaren samen met hun collega's van de Nederlandse Mededingingsautoriteit (NMa) een bezoek aan ABN Amro, Fortis, Grenswisselkantoren en de Nederlandse Vereniging van Banken (NVB). Ook bij de Belgi sche ING-dochter BBL en bij KBC in Brussel werden destijds invallen gedaan. Met de invoering van de gira le euro hanteren de banken een vaste omrekeningskoers, in plaats van aan- en verkoopkos ten. Daarnaast moet de klant een vast percentage aan admi nistratiekosten betalen. oorlopig alleen binnen Nederland Supermarkten hebben last van krapte op arbeidsmarkt dat betalen via internet de ko mende jaren nog tot grote pro blemen kan leiden. ABN Amro wordt geconfronteerd met computercriminelen die voort durend proberen de main fra mes (supercomputers) van de bank plat te krijgen, waardoor de bank geen transacties meer kan verrichten. „Als het een keer ergens goed mis gaat, dan geeft dat een vertrouwenspro- bleem in deze technologie", al dus Van den Brink. De bankwereld houdt ook re kening met een snelle toename van het aantal fraudegevallen via internet. „Via je pc krijg je meer gedaan dan via een bank overval", zegt Van den Brink. Hij denkt dat banken met hun ervaring een belangrijke rol blij ven spelen bij het betalingsver keer via internet. Maar voör een veilig en betrouwbaar beta lingssysteem zullen ze enorme investeringen moeten doen, zegt de ABN Amro-bestuurder. zaandam anp-gpd Supermarktketen Albert Heijn kampt met een groot perso neelstekort. Alleen al in de vijf distributiecentra zijn dringend 300 medewerkers nodig. Daar om ging vanochtend dertig man kantoorpersoneel in het distributiecentrum in Delfgauw aan de slag om di verse filialen te bevoorraden. „De kantoormedewerkers overbruggen de periode dat er een tekort op het magazijn is. We hopen dat het een tijdelij ke oplossing is, maai- voorlo pig springen ze vrijwillig bij", aldus een woordvoerster. Supermarkt Albert Heijn zei gisteren al dat het met bonus sen en cadeautjes meer perso neel probeert te werven. Eer der zegde de supermarktketen al gratis mobiele telefoons toe bij het zoeken naar 800 mede werkers in de regio Amster dam. „We leggen momenteel de laatste hand aan een nieu we actie. Details kan ik nog niet geven, maar het zal ook iets met bonussen en cadeaus te maken hebben", aldus een woordvoerder. Albert Heijn heeft vooral moeite om personeel voor de donderdag, vrijdag en zater dag te vinden. Dat zijn juist de dagen waarop klanten hun boodschappen doen. „Deze piek was er altijd al, maar het wordt op die dagen steeds drukker in onze winkels." Het personeelstekort zorgde de laatste maanden soms voor le ge schappen in de supermark ten. „De bevoorrading vanuit de distributiecentra liet te wensen over, maar we gaan dit werk beter spreiden over de week", belooft de woordvoer der. AH gaat mogelijk werkne mers uit het buitenland aan trekken. Zo werken in het dis tributiecentrum in Tilburg al Belgen. Concurrent Laurus (onder meer Konmar en Edah) zegt minder last te hebben van een personeelstekort. Al geeft het concern toe ook de krapte op de arbeidsmarkt te voelen. schiphol richard mooyman De Vakbond voor Nederlands Cabineperso neel (VNC) gaat samenwerken met Britse bonden met het oog op een mogelijke fusie tussen de KLM en British Airways. Volgens vice-voorzitter H. Popelier is het belangrijk om een gezamenlijk front te vormen als het daadwerkelijk tot een Brits-Nederlandse fu sie komt. De bonden voor stewards en stewardessen hebben afgesproken om informatie uit te wisselen en gezamenlijk standpunten in te nemen. „Als we straks praten met de direc tieleden, kunnen we met één stem namens het cabinepersoneel spreken", aldus Pope lier. Zowel de VNC als de Britse collega's staan positief tegenover de combinatie KLM en BA, zegt Popelier. Maar zij vellen pas een definitief oordeel als er meer details bekend worden. Voor de VNC is een belangrijk punt dat de veel kleinere KLM een vetorecht krijgt binnen de Nederlands-Britse onderneming. Volgens Popelier zijn de Britse bondsverte- genwoordigers hoopvol gestemd over een verbintenis met de Nederlanders. „De KLM is een gerenommeerde en fatsoenlijke maat schappij. Wij brengen een mooie erfenis in, namelijk ons poldermodel. We hebben de zelfde culturele achtergrond en ook sociaal beleid, wetgeving en cao's komen in grote lij nen overeen. Er zijn meer voorbeelden van geslaagde Nederlands-Angelsaksische com binaties, zoals Shell, Reed/Elsevier en Unile ver." De VNC heeft al een overeenkomst met de Amerikaanse cabinebond Teamsters. Dit vanwege de alliantie tussen de KLM en het Amerikaanse Northwest Airlines. De samen werking met de Italiaanse bonden is op een laag pitje gezet nu de KLM de verbintenis met Alitalia heeft verbroken. poot (de uitvoering van de WW en-WAO) en een private poot (arbodienstverlening) Relan is te klein om zelfstan dig verder te gaan. „We hebben een goede positie op het gebied van pensioenen. Maar onze ar- bodienst behoort niet tot de vijf grootste van het land", zegt woordvoerder M. Pisa. De combinatie Interpolis/Re- lan wordt een grote speler. De arbodienst zal tot één van de grootste van Nederland beho ren. Interpolis heeft onlangs Commit Arbo, met een omzet van ruim 100 miljoen gulden, gekocht. Het commerciële ge- deelte van Relan heeft een om zet van bijna 400 miljoen gul den. Het pensioenfonds en dat van Interpolis Van Spaendonck hebben beiden een beheerd vermogen van bij na 20 miljard gulden. PARUS CEES VAN ZWEEDEN CORRESPONDENT Amper vijf jaar geleden was Vi vendi nog een saai, ouderwets waterbedrijf Générales des Eaux genaamd. Deze week kocht het Universal Studios, producent van films als Jurassic Park, en er was niemand die er van opkeek. Weinig bedrijven op het oude continent zijn erin geslaagd in zo korte tijd zichzelf zo grondig opnieuw uit te vin den als het Franse Vivendi. Onder topman Jean-Marie Messier groeide Vivendi in lutj- tele jaren uit tot een gigant die excelleert in alles wat de mo derne mens wil: mobiele telefo nie, internet, film, muziek, nieuws. Die transformatie van waterdinosaurus tot internettij- ger kreeg gisteren zijn beslag met de overname door Vivendi van het Canadese Seagram, ei genaar van Universal Studios en het muziekbedrijf Polygram (ooit van Philips). De nieuwe groep is Vivendi-Universal ge doopt. Het is het Europese antwoord op de fusie van internetprovi- 1^0,"/» Vvarrdi Vivendi Universal jVivenc-Umv^ Vivendi f* Vivendi L. Vivendi-topman Jean Marie Messier (midden) poseerde gisteren chend voor de toegestroomde fotografen samen met zijn collega's van Seagram Edgar Bronfman (links) en Pierre Lescure van Canal+ (rechts). FOTO ANP der AOL en Time Warner, die eerder dit jaar groot gerucht maakte. AOL ging met Time Wamer in zee omdat het 'in houd' nodig had voor zijn in ternetklanten. Time Warner, dat in films, tv en tijdschriften deed, kon die inhoud bieden. Hetzelfde geldt voor Vivendi. Het bedrijf was uitgegroeid tot de nummer twee in Frankrijk op het gebied van zowel vaste als mobiele telefonie, maar ont beerde 'inhoud' voor zijn por tal. Via die portal, die straks op roepbaar moet zijn op zowel de mobiele telefoon als de tv en de pc, hoopt Vivendi over een jaar 80 miljoen klanten 'inhoud' te bieden. Een deel had Vivendi al. Het bedrijf was eigenaar van de uitgeverij Havas en had een 48,8-procents aandeel in Canal dat (vooral Franse) tv-films produceert. Wat ontbrak, waren Ameri kaanse speelfilms en muziek. Universal Studios is met een marktaandeel van bijna 13 pro cent na Disney en Warner de derde grootste producent in Hollywood. Polygram, waar Philips nog een belangrijk aan deel in bezit, gaat door voor de grootste muziekproducent ter wereld. Omdat het nieuwe bedrijf de klant van de wieg tot het graf kan bedienen, is het volgens Messier verzekerd van een winstgevende toekomst. Om Seagram te kunnen kopen moet Messier ongeveer 50 miljard eu ro op tafel leggen (in de vorm van aandelen Vivendi), 40 pro cent meer dan de laatste koers van de aandelen Seagram. De aandeelhouders zullen be reid zijn Messier het voordeel van hun twijfel te gunnen, want Vivendi was de afgelopen jaren een van toppers op de Franse beurs. Messier werd vorig jaar door het toonaangevende tijd schrift Stratégies ook tot 'za kenman van het jaar' gekozen. Met Seagram krijgt Messier ook een schuld van 6,6 miljard dol lar. Maar die kan Vivendi sim pel aflossen door de dranken- poot van Seagram te verkopen. En het alcoholvrije vocht waar mee Vivendi ooit zijn geld ver diende? Messier gaat gewoon in juli met zijn waterbedrijf, Vi vendi Environnement, de boer op. Hij is deze zomer dan een paar flessen whisky en water armer. Maar daarvoor in de plaats krijgt hij een bedrijf met een beurswaarde van 100 miljard euro, met een jaaromzet van 50 miljard euro, en een hoofdkan toor in Parijs". Niet slecht voor iemand die vier jaar geleden bij zijn aantreden alom scepsis ontmoette. Zaak Microsoft gaat direct naar hoogste gerecht washington bridge/anp Rechter Penfield Jackson heeft de antitrustzaak tegen Micro soft naar het Amerikaanse hooggerechtshof gestuurd. Hij heeft het hoogste gerecht ge vraagd de zaak direct te behan delen, zodat hij niet eerst via het hof van beroep hoeft. In dat laatste geval zouden juridische procedures rond de mogelijke opsplitsing van Microsoft nog jaren kunnen voortslepen. Jackson oordeelde eerder dat Microsoft zich heeft schuldig gemaakt aan monopoliepraktij ken. Hij beval het softwarebe drijf zich op te splitsen in twee ondernemingen. Microsoft ging vorige week in beroep tegen die uitspraak. Het ministerie van justitie verzocht Jackson vervol gens de zaak direct naar het hooggerechtshof te verwijzen. Met een gang langs beroeps- rechters hoopte Microsoft de zaak zo lang mogelijk te rekken. Daarna zou de softwaremarkt volgens het bedrijf zodanig ver anderd zijn, dat opsplitsing niet zinvol meer zou zijn.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 9