Akkoord over aanpak zwart spaargeld Drama dwingt Britten tot nadenken over asielpolitiek Kopgroepen helpen Europese Unie vooruit Buitenland Zonnewende ias-ministers storten raël in regeringscrisis bewijs in Lockerbie-zaak' 'Geknoei met 'Sleep Soeharto voor de kadi' tSPONDENT jaren negentig maakte toenmalig WD- Frits Bolkestein eens de opmerking dat nen asielzoekers zich bewegen als water n gootsteen: ze zoeken het laagste punt. irland en Duitsland kregen toen erg veel zoekers te verwerken, omdat de regelge- voor asielzoekers er relatief soepel was. •-Brittannië hield destijds, om bij Bolke- vergelijking te blijven, droge voeten, omdat de regels er strenger waren dan i, maar waarschijnlijk omdat het als ei- onigszins geïsoleerd ligt. Er waren jaren 'ederland zo'n 60.000 asielverzoeken en Duitsland honderdduizenden. In •Brittannië turfde men er jarenlang tmeer dan 40.000. jl in Nederland en Duitsland draconi- maatregelen werden genomen om de heten 'aanzuigende werking' op vreem- 'gen te verminderen, werd die noodzaak in het Verenigd Koninkrijk veel minder ge voeld. Daardoor is in de loop van de jaren ne gentig jaren het 'laagste punt in de gootsteen' langzaam verschoven richting Groot-Brittan- nië. De Britten realiseerden zich dat pas goed toen begin dit jaar bleek dat in een jaar tijd het aantal asielverzoeken bijna was verdub beld tot een recordhoogte van 71.000, terwijl de aantallen in landen als Duitsland en Ne derland veel lager zijn dan een jaar of acht ge leden. In maart van dit jaar kregen de Britten 6.700 asielverzoeken, meer dan enig ander Europees land in die maand. Nog steeds geldt de oversteek over het Kanaal - vooral per vrachtwagen - als een handicap, maar het Britse beleid staat inmiddels wel te boek als relatief gastvrij. Zo blijkt uit cijfers van de Verenigde Naties dat vorig jaar in Duitsland slechts 9,2 procent van het aantal afgehandelde asielverzoeken is ingewilligd en in Nederland 15,6 procent. In Groot-Brittan- nië lag dat percentage op liefst 61. Terwijl asielzoekers op het continent al jaren zo veel mogelijk worden ontmoedigd, had in Groot-Brittannië tot twee maanden terug vrij wel iedereen direct na het indienen van een aanvraag recht op een volledige bijstandsuit kering. En dat terwijl het systeem inmiddels zo is vastgelopen dat de afhandeling van een aanvraag wel zes jaar in beslag kan nemen. Ook mochten asielzoekers tot voor kort zelf kiezen waar ze gingen wonen. In 85 procent van de gevallen werd dat Londen, bij familie of landgenoten. Aantrekkelijk, voor veel asiel zoekers is ook dat ze hier vanaf zes maanden na aankomst aan het werk mogen. De baan tjes liggen, vooral in Londen, voor het op scheppen en menigeen maakt van die moge lijkheid gebruik. En Groot-Brittannië mag dan vanouds een nogal strenge grenscontrole hebben, wie een maal binnen is, onmoet weinig problemen. Een strikte legitimatieplicht bestaat hier niet en in de gratis gezondheidszorg wordt niet naar papieren gevraagd. Illegale arbeid komt waarschijnlijk dan ook meer voor dan elders. Van een burgerlijke stand hebben de Britten nog nooit gehoord, schijnhuwelijken kunnen relatief makkelijk worden gesloten en de mo gelijkheden tot gezinsvorming en -hereniging zijn ook al ruimer dan in Nederland. Maar het gemor van het volk, aangevoerd door enkele xenofobische sensatiekranten, is toegenomen. Het werd opgepikt door de Conservatieven, die zich de laatste maanden manifesteren met een keihard anti-vreemde- lingenbeleid. En ook de Labour-regering is beducht voor natte voeten. In navolging van Nederland en Duitsland laat ze nu ook de zandzakken aanrukken. In de hoop dat de stroom asielzoekers elders een lager punt zoekt. Zo zijn in april de uitkeringen voor asielzoe kers vervangen door voedsel- en kledingbon- nen en mogen ze niet meer zelf kiezen waar ze gaan wonen. Samen met enkele andere ontmoedigingsmaatregelen heeft dat onmid dellijk geleid tot een daling van het aantal asielverzoeken. Over de vraag of een forse immigratie niet al leen onvermijdelijk, maar ook noodzakelijk is om het tekort aan arbeidskrachten te com penseren, wordt tot nu toe alleen nog maar in beperkte, intellectuele kring gesproken. Mo gelijk brengt de gruwelijke dood van de 58 Chinese verstekelingen daarin verandering. Door de publiciteit daarover dringt zowaar het besef door dat mensen uit arme landen zich wel erg veel opofferingen getroosten om naar het rijke Westen te komen, en dat al die asielzoekers misschien wel een onvermijde lijk fenomeen vormen. In combinatie met een plotselinge vlaag van menselijkheid, natuurlijk gecombineerd met eigenbelang, hield de als notoir xenofobisch bekend staande boulevardblad The Sun giste ren zelfs een pleidooi voor een ruimer ge bruik van de mogelijkheden voor asielzoekers op een krappe arbeidsmarkt. Een maand ge leden schilderde het blad elke asielzoeker nog af als notoire profiteur. JNSDAG 21 JUNI 2000 itterecord in Duitsland fflENHet tropische weer boven delen van Europa heeft het kin Duitsland gisteren doen oplopen tot recordhoogten. In ilenz werd het 37,3 graden. Op de tweede plaats volgde iruppin in de deelstaat Brandenburg met 37,2 graden. roogte treft miljoenen Chinezen In China hebben de oostelijke provincie Shandong, de rdoostelijke provincie Liaoning en de provincie Qinghai op noordelijke Tibetaanse plateau te kampen met een langdu- n i droogteperiode. Miljoenen mensen en vee hebben daar- •y gebrek aan water. Chinese staatsmedia hebben dit gisteren g ield. Tegelijk zijn de provincies waardoor de rivier de Yangt- I troomt gewaarschuwd voor overstromingen. ;el verdrinkingen in Oekraïne De maand juni heeft in Oekraïne 129 gevallen van ver- üdng opgeleverd. Alleen al verleden week verdronken 57 nsen in meren en rivieren. De slachtoffers zijn veelal mensen een glas te veel op hebben en in hun dronken overmoed ten echte denken dat ze kunnen zwemmen. Ook komen relatief kinderen door verdrinking om het leven, volgens het minis- ;van noodsituaties omdat de ouders niet goed genoeg op- inkpresident Indonesië gearresteerd lrta In Indonesië is vandaag de president van de centrale U [k, Sjahril Sabirin, gearresteerd in verband met het corruptie- andaal rond Bank Bali. Deze bank sluisde vorig jaar een fors "lia! Irag door naar Golkar, het politieke voertuig van toenmalig nfe sident Habibie. Topman Sabirin van Bank Indonesia werd H eren al urenlang verhoord. President Wahid wil dat hij af- dt, maar Sabirin weigert dat. Hij zegt niets verkeerds te heb- estaties na aanslag op Draskovic iORiCAIn de Joegoslavische deelrepubliek Montenegro zijn e mensen aangeklaagd in verband met de aanslag op de op- itionele politicus Vuk Draskovic. Draskovic raakte vier dagen :den lichtgewond toen hij in zijn vakantiehuis in Mon- egro werd beschoten. De verdachten zijn broers en komen, als Draskovic, uit de Servische hoofdstad Belgrado. Vier me- ilichtigen zijn nog voortvluchtig. ankoh moet voor VN-tribunaal' [town-new York De regering van Sierra Leone heeft de Ver- ;de Naties gevraagd een nieuw tribunaal in het leven te roe- om rebellenleider Foday Sankoh te berechten. Bij het tribu- il zouden ook de belangrijkste commandanten van Sankohs olutionair Verenigd Front (RUF) moeten worden berecht, ïard Holbrooke, de Amerikaanse VN-ambassadeur, zei niets oelen voor een nieuw VN-tribunaal, al moet Sankoh volgens wel snel worden vervolgd. odental Molukken loopt op iRTA Het aantal doden als gevolg van religieus geweld op Molukse eiland Halmahera ligt hoger dan "aanvankelijk ge ld. In de eerste berichtgeving was gisteren sprake van 114 len, later oplopend naar 135. Volgens de laatste meldingen den 161 mensen om het leven zijn gekomen, voornamelijk istenen. azilië opent strijd tegen misdaad Paulo Met miljarden kostende maatregelen en een verbod de verkoop van vuurwapens wil de Braziliaanse regering de nemende misdaad een halt toeroepen. President Cardoso senteerde gisteren in de hoofdstad Brasilia een nationaal igheidsplan. Uitvoering van het plan kost ruim 3,5 miljard den. Het verkoopverbod 'voor vuurwapens is met onmiddel- ingang van kracht en geldt in eerste instantie voor een half Daarna moet het parlement verscherpte wapenwetgeving iben aangenomen. ivad bloemendaalwensen van Shas dan kan hij >ent het voortbestaan van zijn kabi net, en daarmee het vredespro- ier ministers van de religi- ces, vergeten. Fractievoorzitter partij Shas hebben giste- Pines van Baraks partij Arbeid hun ontslag ingediend bij zei gisteren dat Shas kennelijk sraëlische premier Barak, geen overeenstemming wil be iaardoor verscherpte crisis reiken. Volgens Pines is er 'geen I het kabinet kan op het eind aan hun verlangens' en te moment nog ten goede heeft iedereen nu genoeg van n. Het ontslag van be- eindeloze onderhandelingen lslieden wordt namelijk pas die nergens toe leiden. Minister ur na het indienen ervan van financiën Shochat (ook Ar- kracht. beid) zei dat het opstappen van afgelopen dagen zag het de Shas-ministers geen enkel aar uit dat de regering zou verband houdt met de onder- even aan vrijwel alle eisen handelingen over extra geld Shas, zoals extra geld voor voor het Shas-onderwijssys- ieus onderwijs en legalise- teem, maar uitsluitend met een van religieuze radiopiraten, machtsstrijd binnen die partij. binnen de partij heerst Ondanks alles is het mogelijk ligheid over de hardheid dat er nog een oplossing voor die toezeggingen. de crisis uit de bus rolt. Barak as, met zeventien zetels noch Shas staan namelijk te grote fractie in de Knesset, springen om nieuwe verkiezin- ior premier Barak een vrij- gen. Opiniepeilingen voorspel - onmisbare coalitiepartner, len een stevig verlies voor Shas de partij is uiterst onbere- als er nu verkiezingen zouden lar, ook al omdat de worden gehouden. En premier st er wordt uitgemaakt Barak wil geen verkiezingen een Raad van Tora Wijzen, voordat hij resultaten kan laten 'ollege van rabbijnen. zien in het vredesproces, ïeft Barak niet toe aan de stonehenge Ter gelegenheid van de zonnewende werd gisteren - eenmalig- weer publiek toegelaten bij Stonehenge in Zuid-Engeland. Het prehistiorische monument is vijftien jaar voor het publiek gesloten geweest om dat het te zeer leed onder de stroom toeristen en spiritueel bevlogenen. Politiemensen zagen gisteren toe op een ordelijke gang van zaken. foto ap martyn hayhow EU-leiders zetten stapje vooruit De Europese Unie wil mensen met zwart geld in het bui tenland vanaf 2003 aanpakken. Over de rente zal belas ting worden geheven. Bezwaren van Oostenrijk en Luxemburg werden gisteren weggenomen met de belof te dat zij hun bankgeheim overeind mogen houden. De komende jaren moet blijken wat het principe-akkoord in de praktijk waard is. feira p. koopman/m. peeperkorn correspondenten Premier Kok temperde al te ho ge verwachtingen van de over eenkomst: „Een positief eindre sultaat staat allerminst vast, maar een echec is voorkomen". Het principe-akkoord waarop de EU-regeringsleiders zich in het Portugese Feira vasüegden, moet een eind maken aan de praktijk dat mensen hun spaar geld buiten bereik houden van de nationale fiscus door het over de grens te stallen. Pas eind 2002 worden definitieve knopen doorgehakt. Op dat moment kan elk EU-land de maatregel nog torpederen. Staatssecretaris Bos van fi nanciën sprak toch van 'een stap in de goede richting'. Van af 2003 zouden banken in de EU aan de betrokken belasting diensten moeten doorgeven hoeveel rente ze uitkeren aan buitenlandse spaarders. Lan den met een bankgeheim (Luxemburg, Oostenrijk) krij gen de mogelijkheid die gege vens niet te verstrekken, maar in plaats daarvan zelf een bron belasting - van mogelijk 20 of 25 procent - op de rente te hef fen. Uiterlijk in 2010 zouden overal in de EU de geheime spaartegoeden moeten verdwij nen. Bos benadrukte dat aan het akkoord nog vele haken en ogen zitten. Zo moet eerst wor den gepraat met landen buiten de EU als Zwitserland en Liech tenstein, opdat zij soortgelijke maatregelen tegen belasting fraude nemen. Gebeurt dat niet - en volgens de Zwitserse ban kiersvereniging is die kand zeer reël - dan valt het hele plan in duigen. In dat geval zullen mensen hun zwarte spaarte goeden immers naar 'veilige havens' verplaatsen. Het plan van aanpak waartoe de EU gisteren besloot, bevat de volgende afspraken: Vanaf 1 januari 2003 worden banken verplicht naam en adres van buitenlandse spaar ders plus het uitgekeerde rente bedrag aan de betrokken natio nale belastingdienst door te ge ven. Die kan dan 'thuis' de ren te-inkomsten belasten. Deze in formatieplicht geldt ook voor inkomsten uit particuliere be leggingen in internationale obligaties. Landen met een bankgeheim moeten zelf de betaalde rente belasten. Over het percentage wordt nog onderhandeld. De meeste lidstaten kiezen voor 20 tot 25 procent. Luxemburg vindt tien procent genoeg. Aan omringende niet-EU-lan- den (Zwitserland, Liechten stein, Monaco, Andorra, San Marino), voormalige koloniën (Antillen), overzeese gebieden (Isle of Man, Kanaaleilanden) en de Verenigde Staten wordt gevraagd soortgelijke maatrege len voor EU-spaarders in te voeren. Gevreesd wordt dat Eu ropeanen anders hun kapitaal in die landen stallen. Einddoel (vanaf 2010) is dat alle EU-landen hun bankge heim opgeven. Luxemburg doet dit echter alleen als Zwitserland het ook doet. Die kans is nihil. Oostenrijk weigert vooralsnog informatie over 'gastspaarders' uit te wisselen. Nieuwe EU-leden mogen geen bankgeheim hebben. Rekeningen en beleggingen van NV's, BV's en stichtingen blijven buiten schot. feira p. koopman/m. peeperkorn correspondenten Soms kan Europa heel slagvaar dig zijn. Een half jaar geleden brak premier Kok tijdens een EU-top in Helsinki een lans voor het vormen van kopgroe pen in de Unie. Was dat des tijds een brug te ver, inmiddels hebben de EU-chefs het voor hoedeplan collectief omarmd. In Portugal besloten zij gisteren dit idee op te nemen in een nieuw verdrag. „Versterkte samenwerking staat nu bovenaan de agenda", zei Kok gisteren in Feira, waar hij twee dagen met zijn collega's vergaderde. De Unie zal vol gens de premier na december, als in het Franse Nice het nieu we verdrag wordt gesloten, niet meer dezelfde zijn. „We krijgen geen eerste en tweede divisie in Europa, maar wel veel meer dif ferentiatie." Van een groep of groepjes kop lopers wordt verwacht dat ze het Europese peloton op sleep touw kunnen nemen als het zuur in de benen kruipt. De toetreding van nog eens tien tot dertien nieuwe landen staat im mers voor de deur, en een ge zelschap van bijna dertig lidsta ten ontaardt zonder een drasti sche wijziging van de 'statuten' tot een besluiteloos geheel. Het nu in de verdragen veran kerde vetorecht van individuele lidstaten kan de Unie verlam men. De Europese Commissie groeit uit zijn krachten als elk land een eigen commissaris le vert en de kans dat bijna dertig regeringsleiders allemaal het zelfde doel nastreven, is wel heel erg klein. Wat ligt er dan meer voor de hand dan met een kleiner clubje te demarreren? Al in juni 1997 werd tijdens een top in Amsterdam geprobeerd de Unie op de toetreding van nieuwe landen voor te berei den, maar de operatie slaagde slechts half. Stroomlijning van de commissie, verzwakking van het vetorecht en een andere verdeling van het stemgewicht per lidstaat werden als te heike le dossiers doorgeschoven naar later datum. Dat vetorecht moet van tafel, is nu het voorstel. „Anders kan er nooit een kopgroep de leiding nemen", aldus een diplomaat. Volgende maand willen de Be- nelux-landen in een gezamen lijk voorstel de puntjes op de i zetten. Dat wordt overigens nog een hele klus. „Het is ongeloof lijk gecompliceerd", zegt een van de onderhandelaars. „Je moet kopgroepen de ruimte ge ven, maar de samenhang in de Europese Unie mag ook niet verloren gaan." Dat laatste is nu precies de vrees van de vier landen die nog twijfelen: het Verenigd Ko ninkrijk, Denemarken, Spanje en Zweden. Voor je het weet, trekt de kopgroep een sprint en fietst de rest vlak voor de be zemwagen. „We moeten geen eerste en tweede divisie krijgen. Andere landen moeten altijd kunnen aanhaken", bezwoer Kok. Ook de kandidaat-lidsta ten maken zich zorgen, aldus de 'EU-minister' van buiten landse zaken, Javier Solana. „Hun vrees is: straks komt onze trein aan op het moment waar op die van de EU net is vertrok ken." Raakt Europa inderdaad ver deeld, juist op het moment dat Westerse leiders de uitbreiding aanprijzen als een unieke kans tot hereniging van het conti nent? Of gebeurt het tegenover gestelde en zullen de kopgroe pen uiteindelijk de hele ge meenschap aanvuren tot ver dergaande integratie? De Europese ervaring wijst op het laatste. In 1991 werd beslo ten tot de invoering van de eu ro, in de verwachting dat maar een handjevol landen zich een eenheidsmunt kon permitteren. Deze week werd Griekenland verwelkomd als twaalfde euro land. Tweede voorbeeld: eind jaren tachtig besloot een select groepje landen de paspoort controles aan de grens op te heffen. Inmiddels is dit de prak tijk in vrijwel alle EU-lidstaten. Ook Kok zelfheeft bewezen dat een initiatief van slechts enke len aanstekelijk kan werken. Van koploper is de premier een verdienstelijk wielrenner in een groot peloton geworden. De Europese zwaargewichten Frankrijk en Duitsland voeren inmiddels de equipe aan. Als in Nice de 'hernieuwde samen werking' de eindstreep haalt, zal de Franse president niet aarzelen zichzelf daarvoor op de borst te slaan. soesterberg gpd Een Zwitserse getuige in het Lockerbie-proces heeft gisteren voor het Schotse gerechtshof in Kamp Zeist verklaard dat er met bewijsmateriaal is geknoeid. Elektronica-fabrücant Edwin Bollier gaf toe dat zijn firma MEBO materiaal heeft geleverd voor de bom waarmee op 21 december 1988 vlucht PanAm 103 werd opgeblazen boven het Schotse Lockerbie. Maar toen Bollier het flintertje printplaat uit de bom mocht bestuderen dat van MEBO afkomstig zou zijn, zei hij het niet te herken nen. „Dit is niet wat ik in Schot land heb gezien. Ik geef nie mand de schuld. Maar ik zweer dat het veranderd is", zei hij. Bollier bevestigde dat MEBO van de Libische Militaire Veilig heidsdienst een order had ge kregen voor '1.500 of 15.000' ti mers van het speciaal voor Li bië ontworpen type MST-13. Het tussen de wrakstukken van de PanAm Boeing teruggevon den fragmentje printplaat is volgens de aanklagers afkom stig van zo'n MST-13 timer. Omdat Bollier optreedt als getuige van de aanklagers, kan hij volgens Schots recht bij een eventuele veroordeling van de twee Libische beklaagden niet meer worden beschuldigd van medeplichtigheid aan de Loc- kerbie-aanslag. Bolliers verhoor is vandaag voortgezet. Jakarta Indonesische studenten verbeeldden gisteren in Jakarta het lijden van de bevolking gedurende het 32-jarige bewind van voormalig president Soeharto. Voor het gebouw van de hoogste openbare aanklager eisten de studenten dat Soeharto voor de kadi wordt gesleept. Voor de rechter zou hij zich moeten verant woorden voor corruptiepraktijken. foto epa

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5