(nnpipq IA fl F N Lijdzaamheid beste remedie tegen hete nachten Illegale Chinezen maanden onderweg Rotterdammers mogelijk prooi Chinese maffia Binnenland Schaduw voor schapen Ezelsveulen doodgeknuppeld Toch eurosetje Door toeval geen operaties bij stroomstoring Aggregaat VU-ziekenhuis werkte niet VVD: Niet te veel aan lastenverlichting doen Onduidelijk beeld stroom illegalen iNSDAG 21 JUNI 2000 ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diei ts-assistenten werken te lang Lli maag Ruim de helft van de ziekenhuizen houdt zich niet I de arbeidstijdenwet. Arts-assistenten maken veel te lange >n, stelt de Arbeidsinspectie vast. In 37 ziekenhuizen is de atie zo ernstig dat proces-verbaal is uitgeschreven. Minister neend van sociale zaken vindt de resultaten van het inspec- nderzoek teleurstellend. Eind vorig jaar constateerde de Ar- Isinspectie ook al dat veel ziekenhuizen zich niet aan de re- houden als het gaat om de werktijden van arts-assistenten, werden zestien ziekenhuizen bestraft, omdat in deze be- groep werktijden van zeventig uur niet uitzonderlijk zijn. ieel mogen arts-assistenten niet meer dan 48 uur per week Sen. derlandse zorg bij wereldtop ■fti Het Nederlandse systeem voor de volksgezondheid be- rt qua prijs/kwaliteitverhouding tot de beste ter wereld. In onderzoek van de Wereldgezondheidsorganisatie WHO on- 191 landen komt Nederland op de 17e plaats. Frankrijk, Ita- n San Marino komen als winnaars uit de bus. De beoorde- de eerste in zijn soort, is gebaseerd op onder meer de le iverwachting, de doelmatigheid en toegankelijk van de ge- dheidszorg. Volgens de WHO is het verrassend te zien hoe i sommige ontwikkelingslanden de schaarse middelen aan- n iden. De VS, die bijna achtduizend gulden per persoon per °*meer uitgeven aan gezondheidszorg dan alle andere lan- komen op de 18e plaats. inspraak afpersing Ajax [erdam Een 43-jarige Amstelvener is gisteren vrijgesproken een poging tot afpersing van Ajax. De man leverde drie anden geleden een brief af bij Ajax, waarin van de club 10 joen euro werd geëist. Anders zouden bestuursleden en spe- hun leven niet meer zeker zijn. Na ontvangst van de dreig- f schakelde Ajax onmiddellijk de politie in. Diehield de ver ende afperser aan tijdens een afspraak tussen hem en de on- j$ opgestapte Ajax-directeur Kales. Naar eigen zeggen lever de man de brief af in opdracht van een anonieme opdracht- er. Volgens de rechtbank kan niet worden vastgesteld of dat haal klopt of niet De officier van justitie had een jaar cel ge- eer asielzoekers naar Nederland haag» De eerste vier maanden van dit jaar hebben 12.963 osen in Nederland asiel gevraagd. Dat is 16 procent meer in dezelfde periode vorig jaar. Vooral Afghanen, Joegosla- Irakezen en Somaliërs komen naar Nederland. Heel Euro- reeg overigens meer asielverzoeken. In totaal kwamen in de ite drie maanden 87.312 asielzoekers naar Europa, 8 procent ;rdan in de eerste drie maanden van 1999. Op 1 mei zaten n 69.000 asielzoekers in Nederland in de opvang. De eerste maanden van 2000 kregen 536 mensen een vaste verblijfs- [unning, 1648 asielzoekers mochten om humanitaire rede- tijdelijk in Nederland blijven en 833 mensen kregen een tij- jke verblijfsvergunning. ïintig mille voor familie Vaatstra Je. hcwesteinde Het steuncomité voor de familie van de ver- zo orde Marianne Vaatstra heeft 20.000 gulden ingezameld, lij ihet geld worden de advocaten Hans en Wim Anker betaald, de belangen van de familie behartigen. Uit het hele land zijn e ;n binnengestroomd. „Zelfs uit Brabant hebben we geld ge- "jen. maar het meeste komt uit de drie noordelijke provin- asialdus woordvoerster De Haan van het steuncomité. De lag iinzameling wordt nog niet beëindigd. Het steuncomité zegt zolang door te gaan tot de moord is ocessierups verjaagt kinderen G( mond Een invasie van de processierups heeft de leerlingen ide basisschool St. Jozef in Roermond van het speelterrein jaagd. De gemeente heeft vandaag een groot gedeelte afgezet ie voorkomen dat de leerlingen in aanraking komen met de ndharen van de gevreesde rups. In de loop van deze week tfd en de nesten en de rupsen worden weggehaald. 38! irplichte filmkeuring van de baan de haag Een grote meerderheid van de Tweede Kamer heeft »l eren ingestemd met het afschaffen van de verplichte film- eb ring. Filmproducenten mogen voortaan zelf uitmaken voor uw k leeftijd zij films en videos geschikt achten. Met het Ka- rbesluit trekt de rijksoverheid zich definitief terug uit het be delen van films. Volgehs de verantwoordelijke bewindslie- 1 iVliegenthart van welzijn en Van der Ploeg van media is de li nche uitstekend in staat zichzelf regels op te leggen. Een w ciaal daartoe in het leven geroepen instelling, het Nicam, 5 l bepalen wat wel en wat niet kan in de bioscoop, video- ek of op televisie. Rotterdammer gearresteerd in verband met mensensmokkel De Chinezen die zondagnacht omkwamen in een container in Dover zijn maanden lang onderweg geweest van China naar Europa. Ze zouden via Peking, Moskou en Tsjechië over land naar West-Europa zijn gekomen. den haag/londen gpd In Tsjechië moest een groep een barre kilometerslange voet tocht maken om over de grens te komen. Het Britse persbu reau Press Association citeerde de 20-jarige Chinese asielzoeker Yang Chen uit Londen, die zei dat zijn 19-jarige neef zeer waarschijnlijk een van de slachtoffers is. Chen had zijn neef zondag nog aan de tele foon gehad. Die was toen in Nederland. Hier werd zijn groep samengevoegd met an deren tot het gezelschap van zestig mensen om verder te rei zen. Volgens Chen zijn de ouders van zijn neef telefonisch op de hoogte gesteld van de waar schijnlijke dood van hun zoon. Ze hadden bijna 50.000 gulden geleend om de reis van hun enig kind te kunnen betalen. De ouders moeten vijf jaar werken om de lening te kunnen afbeta len. Volgens Chen was de vluchtelingen voorgehouden dat ze met het vliegtuig naar Londen zouden reizen. Toen bleek dat de reis over land zou gaan wilden sommigen afha ken. Zij werden echter door de smokkelaars onder dreiging van pistolen gedwongen mee te gaan, aldus Chen. Een woordvoerder van de po litie in Dover heeft gisteren be vestigd dat de 58 verstekelingen door verstikking om het leven zijn gekomen. Alle slachtoffers, 54 mannen en vier vrouwen, jonger dan dertig jaar, kwamen uit het Chinese district Fujian. Dat staat bekend als een pro vincie van waaruit mensen smokkelaars opereren. De eni ge twee overlevenden van de ramp zouden nu asiel krijgen in Groot Brittannië. De Nederlandse politie heeft een 55-jarige Rotterdammer aangehouden in verband met de vondst zondagnacht van 58 lijken in een vrachtwagen in Dover. Hij wordt verdacht van betrokkenheid bij de mensen smokkel. De rol van een 24-jari- ge Rotterdammer die te boek staat als de eigenaar van het transportbedrijf achter de fatale overtocht, is onduidelijk. Justitie gaat er vanuit dat er een 'grote internationale orga nisatie', achter de rampzalige mensensmokkel zit. Maandag zijn op drie plekken in Neder land al huiszoekingen verricht in verband met deze zaak. Het voorarrest van de 33-jarige chauffeur van de truck ver lengd. Hij wordt verdacht van purmeremd Pas geschoren of niet, ook schapen hebben last van de hitte. Zeker als er in hun weiland geen boom of struik staat om schaduw onder te zoeken. Een veehouder langs de snelweg A7 tussen Hoorn en Purmerend kwam de arme dieren te hulp met een grote tuinparasol. De schapen en lammeren waarderen het zo te zien buitengewoon. foto anp paul vreeker assen ►anp Een woordvoerster van kin derboerderij Valkensteyn zegt dat het ezeltje vermoedelijk om het leven is gebracht door een of meer volwassenen, gezien het tijdstip waarop het nog in leven is gezien en gezien de omvang van het moordwapen. De Vereniging Het Nederlands Ezelstamboek en de Stichting Opvang Ezels (SOE) loven een beloning van 500 gulden uit' voor de tip die leidt naar de da- der(s). In Nederland worden de laat ste jaren steeds meer ezels ge houden. De Vereniging Het Ne derlands Ezelstamboek telt zo'n 650 leden die vrijwel allemaal een of meerdere ezels bezitten. Op een kinderboerderij in As sen is in de nacht van maandag op dinsdag een ezelsveulen van zes weken doodgeknuppeld. De beheerder trof het dode dier aan in de wei van de kinder boerderij. Voorbijgangers hadden het diertje maandagavond om streeks kwart voor twaalf nog gezond en wel zien staan. Naast het kadaver trof de politie een houten piketpaaltje aan, waar mee het ezeltje is omgebracht. Volgens de beheerder waren de ribben van het ezelsveulen ge broken en was de kop verbrij zeld. den haag gpd Eind volgend jaar krijgen alle Nederlanders vanaf zes jaar ter kennismaking toch gratis een setje euromunten ter waarde van 8,55 gulden. Met een waar debon kan de set worden afge haald. De Kamer was niet zo enthousiast meer over het plan toen bleek dat het een dure grap wordt. Naast de honderd miljoen aan muntgeld kost de distributie van de munten nog eens hon4erd miljoen. Maar het kan niet anders, zei Zalm gisteren. Alleen op deze manier kunnen Nederlanders kennis maken met de euro voordat de ze op 1 januari 2002 wettig be taalmiddel worden. amsterdam anp Het VU-ziekenhuis in Amsterdam is gisteravond aan grote narigheid ontsnapt door het toeval dat er tijdens een omvangrijke stroomstoring in Am sterdam-Zuid geen operaties aan de gang waren. Het noodaggregaat, dat de stroomvoorziening van het universiteitsziekenhuis had moeten over nemen, werkte niet zodat alle afdelingen zonder stroom kwamen te zitten. De gevolgen voor het ziekenhuis waren vol gens een woordvoerster ingrijpend. Alle hande lingen, zoals het toedienen van medicatie, moes ten met de hand worden uitgevoerd. Vooral op de afdelingen intensieve zorg gold 'alle hens aan dek' om patiënten handmatig te beademen. Ge luk bij een ongeluk was, dat door puur toeval op dat moment geen operaties plaats vonden. Het ziekenhuis zegt de zaak te onderzoeken. Het ag gregaat was in mei nog getest en werkte toen naar behoren, aldus de woordvoerster. De stroomstoring in Amsterdam-Zuid duurde ruim een uur. Volgens Energiebedrijf Nuon wer den de wijken Oud-Zuid, Buitenveldert en een deel van Amstelveen getroffen. De brandweer moest de deuren van twintig liften openbreken om mensen te bevrijden. Veel alarminstallaties gingen spontaan af. De politiemeldkamer werd platgebeld door mensen die alarmnummer 112 draaiden om te klagen dat hun bier niet koud werd, of dat de televisie het niet deed. De oorzaak is mogelijk blikseminslag. Tijdens de stroomstoring trok een zware onweersbui over de regio. 'Liever lagere staatsschuld' krijgt. Diverse invloedrijke eco nomen hebben al gewaar schuwd voor een oververhitting van de Nederlandse economie. Onder hen is onder meer presi dent Wellink van De Neder- landsche Bank. Dit jaar heeft het kabinet elf miljard extra inkomsten die di rect wordt uitgegeven aan las tenverlichting en verlaging van de staatsschuld, nu zo'n 520 miljard gulden. Daarnaast houdt de regering 5,6 miljard over doordat het minder geld kwijt is aan bijvoorbeeld werk loosheidsuitkeringen. Dit geld wordt nu geïnvesteerd in vooral onderwijs en gezondheidszorg. De meeste partijen vinden die 5,6 miljard te karig. Rege ringspartij PvdA heeft eerder aangegeven dat daarom ook de belastingmeevallers moeten worden ingezet voor nieuw be leid en niet alleen voor aflossen van de staatsschuld en lasten verlichting. PvdA-Kamerlid Crone hield zich gisteravond echter op de vlakte over dit standpunt. Verder vroeg een meerderheid van de Kamer aan minister Zalm van financiën om meer geld uit te trekken voor de armste landen en de ar beidsomstandigheden bij on derwijs, zorg en politie. De WD vindt niet dat het kabi net koste wat kost vast moet houden aan de begrotingsregels als daardoor te veel geld wordt vrijgemaakt voor lastenverlich ting. WD-Kamerlid Van Beek zei gisteravond in een debat over de meevallers dat het geld beter kan worden besteed aan verlaging van de staatsschuld. De opstelling van de liberalen is opmerkelijk. Tot nu toe hield de WD vast aan de norm in het regeerakkoord dat minstens de helft van de belastingmeeval lers terug moesten vloeien naar de burger, bijvoorbeeld in de vorm van belastingverlaging. Als de economische groei zou aanhouden, betekent dit met het huidige kabinetsbeleid dat in 2002 8 tot 9 miljard gulden extra aan lastenverlichting moet worden uitgegeven. Dit bedrag komt bovenop de 6 mil jard die al is uitgetrokken bij de invoering van het nieuwe belas tingplan volgend jaar. Regeringspartners PvdA en D66 drongen al eerder aan op een verandering van het begro tingsbeleid. Te veel lastenver lichting heeft als gevaar dat de inflatie fors toeneemt, doordat de burger meer te besteden rotterdam peter de lange pp fpmnprafinir - 7n'n fï Deze week koopavond op donderdag en vrijdag! rotterdam peter de lange Niets dan goeds over het zo merse weer, maar één groot nadeel hebben de tropische temperaturen natuurlijk wel: ze sturen het menselijk biorit me grondig in de war. Dat merk je 's nachts, als in het warme bed de slaap maar niet wil komen. Hoe ver de klam me lakens ook worden wegge worpen, hoe wijd de ramen ook worden opengezet, in veel slaapkamers blijft de nacht rust uit. De tijd verstrijkt, de wanhoop groeit, en dan op eens, net als de ogen zijn dichtgezakt, rinkelt de wekker. Wéér een dag die in vermoei ende sufheid zal moeten wor den doorgebracht. Zes tot tien procent van de be volking heeft er dagelijks last van. Op de Slaapservicelijn Het is halverwege de maand juni in geen honderd jaar zo warm geweest als afgelopen maan dag. Het KNMI in De Bilt mat 33,5 graden. In het Limburgse Ell was het het warmst: 33,9 gra den, terwijl het op de warmste plek in Europa, Koblenzbendorf in Duitsland slechts iets war mer was: 35 graden. Volgens de meteorologen in De Bilt zit een hittegolf er voorlopig niet in. Vanaf morgen kruipt de temperatuur overdag onder de 20 graden, ongeveer net zo warm als in de nacht van maandag op dinsdag. (0900-3005020) kunnen deze onvrijwillige nachtbrakers troost zoeken bij elkaar en tips uitwisselen. De tip van deze week: koop een waterbed, dat slaapt reusachtig. Maar voor wie door de hitte van hun nachtrust zijn beroofd, is dat geen bruikbaar advies. Zij we ten dat het niet aan hun bed ligt. Het ligt aan het weer. „Schaf een airco aan, dat is het enige wat ik kan verzinnen", adviseert slaapdeskundige Ge rard Kerkhof. Hij is hoogleraar psychofysiologie aan de Uni versiteit van Amsterdam en heeft de relatie tussen li chaamstemperatuur en slaap- kwaliteit onderzocht. Voor een goede, ongestoorde nachtrust eist de menselijke thermostaat een slaapkamertemperatuur van 18 tot 22 graden. Maar de laatste dagen is de temperatuur in gewone slaapkamers tot veel hogere waarden opgelopen. Wind staat er nauwelijks. Een raam openzetten heeft weinig of geen effect. „Wie driehoog achter woont, krijgt zijn kamer onmogelijk op achttien gra den," vreest Kerkhof. Voor een goede nachtrust is bovendien dalende lichaamstemperatuur nodig. „Bij extreem zomerweer als van de laatste dagen, is die temperatuursdaling onvol doende." De laagste lichaams temperatuur gewoonlijk rond vier vijf uur 's morgens be reikt. Het lichaam heeft een la- e temperatuur - zo'n 36,5 gra den - nodig om in een diepe slaap te kunnen komen. „Blijft die diepe slaap uit, dan slaap je onrustig en word je heel ge makkelijk wakker, bijvoorbeeld door geluiden." Overigens zijn ook airco of een ventilator niet ideaal. „Niet voor niets worden veel mensen op warme dagen verkouden. Ze zijn onderhevig aan sterke tem peratuurschommelingen om dat ze in een bedrijf met airco werken." Goed beschouwd lijkt lijdzaam heid het beste middel tegen sla peloze zomernachten. De des kundige: „Het slaaptekort dat je oploopt, haal je in een of twee nachten gemakkelijk weer in. Blijvende gevolgen hou je er in geen geval aan over." lit alle delen van de wereld proberen vluch- a gen West-Europa te bereiken. Gouden ber- zijn beloofd door mensensmokkelaars die e fnden guldens rekenen voor een enkeltje Westen. Een duidelijk beeld van de han- wganisaties en de gevolgde routes is moeilijk ven. Het bestrijden van de verboden handel 'gens de politie nog moeilijker, illegalen komen overal vandaan, zo verze- F. Golyardi van het politiek-culturele een- De Balie in Amsterdam. „De vluchtelingen n waar ze naartoe moeten om asiel aan te m. Pakistani zijn welkom in Engeland, Ne- md zegt eerder 'ja' tegen mensen uit Soma- W de stroom 'kansloze' vluchtelingen naar continent maakt de politieke opstelling vol- Golyardi echter niet zo veel uit. Als voor geeft hij de Koerden. „Jarenlang waren die om in Europa en dus vroegen ze bij duizen- asiel aan. Dat doen ze niet meer, omdat ze niet meer zo welkom zijn. Dat neemt echter niet weg dat ze nog steeds komen. Alleen nu als ille gaal." De landelijke Unit Mensensmokkel in Zwolle houdt zich namens de politie bezig met het pro bleem. Een duidelijke trend kan M. Gerritsen niet benoemen. „We weten heel weinig van de smok kelaars." Een enkele smokkelaar is in Nederland al wel eens aangehouden, maar complete organisaties zijn nooit opgerold. „Vluchtelingen houden hun mond als ze eenmaal zijn aangehouden. Boven dien weten ze ook niet veel over de organisatie die hen hierheen heeft gebracht. De handelaars komen overal vandaan. Er is geld mee te verdie nen en dus is het interessant." Het verschil in wetgeving binnen de Europese Unie maakt het nog lastiger. „België is een Schengen-land. Mensensmokkel van het ene naar het andere land is daarom in beide landen strafbaar. Engeland heeft het Verdrag van Schen- gen niet ondertekend en daarom is het smokke len naar dat land hier niet strafbaar." Verdachten mensensmokkel zouden schulden hebben in gokwereld rotterdam gpd De twee Rotterdammers die betrokken zijn bij de fatale smokkel van Chinezen naar Groot-Brittannië, zijn mogelijk geronseld in.het door de Chinese maf fia beheerste illegale gokcircuit. Schul den zouden hen tot een gewillige prooi hebben gemaakt voor de bende die de mensensmokkel op touw heeft gezet. De namen van de Rotterdammers, 33 en 24 jaar oud duiken steeds weer op in de gruwelijke zaak. De rol van van de 33-jarige man is het duidelijkst, want hij bestuurde de vrachtwagen waarin de politie in Dover de 58 slachtoffers vond. Hij zit vast in Groot- Brittannië en wordt door Britse en Ne derlandse agenten verhoord. De man is geen onbekende in de transportsector. Hij richtte in 1996 vanuit zijn toenmalige woning in Schiedam, een transportonderneming op die zijn naam droeg. Hij hield zich volgens de omschrijving bij de Kamer van Koophandel bezig met 'ongere geld goederenvervoer met vrachtauto'. Dat ging niet best, want nauwelijks een jaar later ging het eenmansbedrijf failliet. Wat de relatie is tussen de chauffeur en de 24-jarige man is niet duidelijk. Slechts één ding staat vast: De eerste man bestuurt een vrachtwagen die volgens de papieren tomaten vervoert voor het bedrijf dat de 24-jarige afgelo pen donderdag in Rotterdam heeft la ten inschrijven bij de Kamer van Koophandel. De laatste is een groentje in de transportwereld. Hij zou sinds sep tember vorig jaar een uitkering genie ten. Hif heeft volgens zijn moeder nooit een vrachtwagen gehad. Sterker nog, zij betwijfelt zelfs of hij wel een groot rijbewijs heeft. De pas-opgerich te transportonderneming staat geregi streerd op het adres van de bovenwo ning van zijn ouders. Vader en moeder staan goed bekend. Het viel hen dan ook zwaar toen afgelopen maandag middag elf rechercheurs op de stoep stonden voor huiszoeking en verhoor. In een kort telefoongesprek meldde de moeder dat zij overtuigd is van de on schuld van haar zoon. Toch steken hardnekkige verhalen de kop op over zijn verleden. Hij zou eerder zijn ver oordeeld voor onder meer drugshan del. En ook wordt verteld dat hij in Rotterdam verzeild was geraakt in de illegale gokwereld. Hier zou hij in con tact kunnen zijn gekomen met Chine se mensensmokkelaars. De illegale gokhuizen zijn vaak in handen van Chinezen en volgens deskundigen komt het vaker voor dat mensen met gokschulden door hen worden geprest zaken te doen die het daglicht niet kunnen verdragen.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3