dat is pas kicken Gesprek van de Dag Ergernis op het spoor Charles en Camilla geven diner Mick Jagger moet van rechtbanl zijn vermogen bekendmaken FTTüCT TD CC\T. I\ I 1 rai IJ Jvr EIN tf WOENSDAG 21 JUNI 2000 Nmimtmtsinr Met de trein reizen kan, zoals de reclamespotjes van de NS beweren, een zeer prettige ervaring zijn. Vooral diegene die uiterst sporadisch over de rails reist, is goed te spreken over de gemakken van de trein tegenover de ongemakken van de auto. Maar de forens, de man of vrouw die voor het dagelijkse vervoer van en naar het werk is aangewezen op de trein, is de ellende op het spoor inmiddels spuugzat. Of het nu herfst, zomer of winter is, de Nederlandse Spoorwegen hebben hun excuus voor vertragingen steeds klaar. Uitgezette rails, te gladde rails, bevroren bovenlei dingen en wissels, spoorbomen en -bruggen die niet dicht of open willen, de weergoden hebben het altijd gedaan. Tel daarbij op het grote aantal ongelukken op overgangen, de zelfmoorden, de acties van het personeel en de gebrui kelijke bedrijfsstoringen, dan is het nog een wonder dat er een trein op tijd rijdt. Nu kun je onmogelijk de bazen en het personeel van de NS voor alle ellende verantwoordelijk houden. Wiens schuld het is, is niet helemaal duidelijk. De overheid, nog altijd ei genaar van het spoor, heft de beschuldigende vinger rich ting NS-topman Den Besten. De bedrijfsvoering en organi satie bij de NS zouden niet deugen. Den Besten schuift de zwarte piet op zijn beurt terug naar minister Netelenbos, die te weinig geld zou uittrekken voor onderhoud en mo dernisering van het drukke Nederlandse spoor. Het kan allemaal waar zijn. De klant heeft er geen bood schap aan. Die heeft, incidenten daargelaten, recht op snel en comfortabel vervoer. De wegen zijn verstopt en het eni ge alternatief is het openbaar vervoer. Om niet nog meer mensen uit de trein de auto in te jagen, moet er wat ge beuren. Dat is gezien de omvang van het achterstallig onderhoud makkelijker gezegd dan gedaan. Wat wel onmiddellijk re- sulaat kan hebben, is een verbetering van de klantvriende lijkheid. Snelle en volledige informatie over de oorzaak en het gevolg van een vertraging kan heel wat ergernis wegne men. Daar schort het nu te vaak aan. Daarnaast is de op vang en begeleiding van gestrande reizigers voor verbete ring vatbaar. Beelden van massale klautertochten van fo rensen door het weiland naar een vervangende trein, zijn funest voor het imago van het spoor. T,„. IL Stetson Het is een belangrijke sportweek. Nee, niet Wimbledon, dat begint pas na het weekeinde. En de eerste paar dagen zie je toch alleen maar dekzei len en een zingende Sir Cliff op de tribune. En de Tour de France is pas vanaf zaterdag. Nee, het is Royal Ascot week. En ook al was het gisteren nog geen Ladies' Day, de moderapporteur van de BBC werd er alvast op uit gestuurd. Wat zijn de kleuren dit jaar? Rood, blijkbaar. Niet zomaar rood, FUCHSIA-rood. Bei ge mag ook. Hoewel, commentatrice Clare Balding zou daar zelf nooit voor kiezen, zegt zij. En als een Engelse dat zegt is het oppassen geblazen. Mocht u nog naar Ascot gaan, trek dan vooral geen bei ge aan. Not done. En hoe is de stijl van de hoedjes? Hoedjes zijn per slot van rekening heel belangrijk op Royal Ascot. „Leuk design, mooie details", zegt de modespecialist over een brede koker die mooi bekleed is maar door ie dereen die de kleuterschool heeft afgemaakt, herkend wordt als papiermaché met lege wc-rol. Er lopen veel van die vormeloze cilinders rond, tot diep over de ogen vallend. En natuurlijk zijn er altijd wel wat breedgeran de bloemencorso's. Roze doet na een tijdje pijn aan je ogen. Roze hoeden met roze bloemen, roze jurken, roze parasolletjes. En ze drinken rosé. Als hetgeen roze, beige of fuchsia-rood is, is het 'apart', 'dapper' of 'vooruitstrevend'. Drie doodsteken voor het imago van de betreffende dame. Die kan zich op borrels voorlopig niet vertonen. Gelukkig is daar die ene Stetson. De cowboyhoed die een vooruitstrevende voor-in-de-40-jarige op haar hoofd heeft ontlokt de commentatoren een toon van afkeu ring. .Dapper", zegt de modeman. Oei. „Heel apart", volgens Clare Balding. PatsMevrouw met cowboyhoed kan het wel schudden. Balding ontivaart even later haar eigen moeder op het scherm. „Kijk, dat is toch een stuk gepaster voor een 'Royal occasionNog een trap na ook! Mocht u naar Ascot gaan, draag dan in geen geval een cowboyhoed. Hoewel, tussen de bedrijven door renden ook nog wat paarden rond. Diverse keren zijn ze al samen in het open baar verschenen, maar het begint nu seri eus te worden. De Britse kroonprins Char les en zijn vriendin Camilla gaven gisteren een galadiner in Londen. De Britse pers speculeert al geruime tijd op trouwplan nen van het tweetal. Charles en Camilla ontvingen geldschieters voor de liefdadigheidsacties van de Britse kroonprins. Plaats van samenkomst was het hoofdgebouw van de Prince's Founda tion, een van de charitatieve instellingen van de prins. Charles en Camilla arriveer den onder grote belangstelling van pers en publiek in dezelfde auto. Honderd fotogra fen wachtten hen op. Waarnemers zien de actie van Charles en Camilla als een nieuwe poging om meer steun van de Britten te krijgen voor hun re latie. Afgelopen weekeinde meldde The Sunday Times dat Charles de mogelijkhe den onderzoekt om met Camilla in de Kerk van Schotland te trouwen. Deze kerk heeft in tegenstelling tot de Kerk van Engeland geen bezwaar om een huwelijk van ge scheiden mensen in te zegenen. Zowel Charles als Camilla heeft al een huwelijk achter de rug. Mick Jagger. Mick Jagger, zanger van de legendarische pop groep Rolling Stones, moet zijn vermogen open baar maken. Dat heeft een rechtbank in New York gisteren bepaald. De financiële gegevens van de 56-jarige rocker zijn nodig om te bepalen hoeveel geld Jagger moet betalen aan een Brazili aans model bij wie hij een buitenechtelijk kind verwekte. Een woordvoerder van de rechtbank heeft de ad vocaten van Jagger meegedeeld dat deze voor 1 augustus duidelijkheid moeten geven over het nettovermogen van de zanger. Op 1 augustus wordt Jagger telefonisch verhoord door de recht bank over de zaak. Na DNA-onderzoeken gaf Jagger in maart toe dat hij de vader is van Lucas Morad Jagger. Het kind werd ruim een jaar geleden geboren. De moeder is Luciana Morad, een model uit Rio de Janeiro. Na zijn bekentenis werd de maandelijkse toelage die Jagger diende te betalen door de rechtbank verhoogd van 5.600 naar 10.000 dollar. De recht zitting van gisteren werd gehouden omdat Mo rad meer geld wil zien. Het tegenwoordig in New York wonende model denkt 35.000 dollar - ruim 80.000 gulden - per maand nodig te hebben om haar kind op te kunnen voeden. John Vasallo, een advocaat van Mick Jagger, heeft gezegd dat zijn cliënt in beroep gaat tegen d praak van de rechtbank. Volgens de raadsm n het niet nodig dat Jaggers vermogen openb ]i. wordt. De rocker op leeftijd zou bereid zijn een door de rechtbank te bepalen ouderlijk drage te betalen. „Waarom zou de hele wen moeten weten hoeveel Jagger waard is omd nanciële bijdrage voor een éénjarig kind tel len", aldus Vasallo. Morad zei voor de rechtbank dat ze Jaggery week nog had ontmoet in Londen en dat de den ondanks het financiële dispuut nog alti zeer vriendschappelijk zijn. De hoge opvoei n kosten worden volgens Morad veroorzaakt i 1 onder meer het inhuren van oppassers enh houdelijk personeel en reisjes naar Europai Brazilië. Veiligheidspersoneel voor reizen n Brazilië, waar onder anderen haar vader o r Morad zegt in New York te wonen op uitdru lijk verzoek van Jagger. De zanger wil de Bra 1 aanse schoonheid niet in Londen hebben oi dat zijn ex-vrouw Jerry Hall en zijn vier kind - daar in verlegenheid zou brengen. Nieuwste rage op het water: met een surfboard achter een vlieger Ze noemen het de evolutie van het surfen. Plank en zeil zijn niet meer de mode, surfboard en vlieger vormen de nieuwste combinatie. Het gaat harder, hoger en gemakkelijker. Kitesurfen is bezig de kustlijn van Nederland te veroveren. Ineens is windsurfen een duffe sport. Het is log, lastig en lang zaam, voor een andere genera tie. Niet voor de durfals van nu. Nee, dan kitesurfen, da's pas kicken. Tijdens het Vliegerfeest raasden ze langs de Scheveningse kust. Kane Hartill en Stephany Gam ble, twee Nieuw-Zeelanders, maakten er samen met nog an dere kitesurfers een demonstra tie van die nog zelden aan het strand te zien is geweest. Me tershoge sprongen, draaien, je reinste luchtacrobatiek. Voort gejaagd door een vlieger haal den ze de meest fantastische capriolen uit. Windsurfen is er kinderspel bij. In snel tempo verovert surfen met een kite - zeg maar gewoon vlieger - de wereld. Het zeil van de windsurfplank is verdwenen. Een grote, op een luchtbed lij kende vlieger zorgt voor een flitsende 'aandrijving', waarmee ongekende snelheden worden bereikt. „Free style", zeggen Kane en Stephany, als profes sionals behorend tot het selecte gezelschap van de wereldtop, „dat is de fun." En wat ze niet minder 'kek' vinden: er zijn er nog niet zo gek veel die het kunnen. „Het is nieuw, het is spannend en iedereen kijkt naar je." Kitesurfen. Het is een combina tie van catamaranzeilen, skiën, parasailing. surfen en vliegeren. In een eerste fase ging het met zogeheten buggy's, driewielers, in volle vaart over het strand. Sinds een paar jaar wordt het water, van meer tot zee, steeds Kitesurfen verovert in snel tempo de wereld. „Het is nieuw, het is spannend en iedereen kijkt naar je." meer het podium van de surfer- /vliegeraar. Eigenlijk, vindt Ka ne, lijkt het nog het meest op snowboarden. Dat deden hij en zijn vriendin in Nieuw-Zeeland zelf ook, voordat ze het kitesur fen in een sneeuwloos jaar ont dekten. De nieuwste rage kan worden gezien als het het verschil tus sen het wat stijve skiën en het frivole snowboarden. Wie het snowboard beheerst, geloven ze, kan binnen de kortste keren als kitesurfer uit de voeten. En nog een pre: er is hier heel wat meer water dan er bergen zijn om de sport te beoefenen. Stephany: „En kitesurfen is lang niet zo duur. Je hoeft niet zo ver te rijden en je hoeft niet te beta len om het water op te mogen." Toch zijn het surfers noch snowboarders, maar de vlieger- hobbyïsten die de nieuwsi van sport leven hebben in blazen. Nee, geeft Nieuw- lander Peter Lynn grif toe, surfen zelf heeft hij niet a veel op, al zeilt hij wel. Hij ingenieur van professie, m d jaren gepassioneerd van ei >r aandrijving via vliegers. H ge zocht naar nieuwe toepasi gen. „Dat was mijn uitdagi lij Het is toch fantastisch iets zi nieuws te bedenken en tei werpen." De drie Nieuw-Zeelanders1 hier op uitnodiging van G y, van der Loo, eigenaar van Haagse speciaalzaak en in ja; teur Vlieger Op en organis te van het jaarlijkse Vliegerfe nc Lynn gelooft onvoorwaard ei dat de toekomst aan kitesi is: „De populariteit van wi surfen neemt af. Het bests al meer dan dertig jaar. De h, mensen zijn niet meer zoj ër teresseerd. Ze vinden heti ai meer spannend. De nieuw neratie zoekt iets anders." In zijn winkel toont Gerat d der Loo een video. Tegene achtergrond van zee- enlu blauw maakt Kane ongeëv ci naarde sprongen, salto's e tl rouettes. „Jawel", zegt hij, kan ik hier ook." Dat is een van de grote vi len van kitesurfen. Waars normaal hoge golven of et stevige bries prefereren, ii voor een beetje wind al ge kracht twee of drie volsta Het oogt moeilijk en geva Kitesurfen wordt tot de efl sporten gerekend. Dat vall ze mee. Windsurfen bijvot beeld vinden ze veel zwaai om te doen. Kane en Stepl „Het is een relaxte sport 1 hoeft er helemaal niet zof voor te zijn." In tegenstelling tot andere cosporten, zegt het Nieuw landse trio, is er nog nooil ernstig ongeluk gebeurt.,] j zo gevaarlijk als je het zelf maakt. En je moet, voegt" Lynn eraan toe, „natuurlij gelijk Kane na willen doen COCK RUNEVEEN enselijjk de continenten te vliegen. Je kon je hoogte zelf bepalen en zorgen dat je niet tegen de Mount Everest aanbotste. Maar dat is toch niet echt de Virtual Age, mom pelde hij. Ik moet er toch op uittrekken, de wijde wereld in. Nieuwe dingen ontdekken op de kronkelige paden van internet. Zijn vrouw kwam binnen met koffie en een huiselijk specu laasje. Wie helpt mij uit deze virtuele dagdroom die steeds meer op een nachtmerrie lijkt? Ben ik te veel virtueel en te weinig digitaal? Moet ik niet terug naar de strenge basis. Nul, één, nul, één. Ja, neen, ja, neen. Zijn vrouw streek hem eens liefdevol door het dunne haar. Jan, straal de ze toen, het is zo ver. Wat ben ik blij. Je hebt je verstand terug. Toen ze de tweede koffie kwam brengen, dit maal zonder speculaasje, zat hij nog steeds ach ter zijn bureau. Hij herhaalde zonder ophou den: „Digitaal, dat is de ware weg in ons be staan. Het is 1 of het is 0. Het is het een of het is het ander. Daartussen is er niks." De computer had hij uitgedaan. De Amerikaanse president CLINTON zoekt een huis in de buurt van de universiteit van de Engelse stad Oxford, waar hij in de jaren zestig heeft gestudeerd. Hij wil zich daar vol gens de Engelse krant Evening Standard zonder zijn vrouw Hillary vestigen, zodra hij in janua ri 2001 het Witte Huis ver laat. De president vertelde vorige maand aan de krant The Times dat hij graag wil doceren aan de beroemde universiteit, die hem in 1994 een eredoctoraat ver leende. Clinton zou zijn zin nen hebben gezet op een huis in het schilderachtige Glympton, 20 kilometer ten noorden van Oxford. De pre sident heeft huizen in de Amerikaanse sta ten New York en Arkansas. In een reactie heeft het Witte Huis het krantenbericht te gengesproken. „Behalve dat de naam van de president goed is gespeld, is niets van het bericht waar", aldus een woordvoerder. Meer dan zevenduizend! nen en vrouwen hebben zii aangemeld als kandidaat* Italiaanse versie van hettë sieprogramma Big Brother gens de krant La Republic! de belangstellenden voor 'GRANDE FRATELLO' tus 20 en 35 jaar oud. Grande tello wordt vanaf 13 septei en uitgezonden op het televis' tion Canale 5. Vijf mannen )f| vijf vrouwen worden dan vc W van de buitenwereld afgea en met camera's gevolgd het honderd dagen volhoufl niet wordt weggestemd, is 'I winnaar. Nieuwe versiesvi tv-programma beginnen bi in kort al in Groot-Brittannièi VS. Voor het najaar staan" producties gepland in Port >oi Zwitserland, Zweden en 8 co In Nederland gaat dan een >f de serie Big Brother vanst d Digitaal sprookje (slot) ben. En langzamerhand ging hij het voorgezien houden. Hij had zijn paar Favorieten. Die hield hij aan. Dat was vertrouwd. Maar bij het onbe kommerde surfen voor beginners was hij te vaak van kouwe kermissen thuis gekomen. Niemand doet iets voor me, zei hij. Ik hoor tot een vergeten groep en welke psychotherapeut herkent als eerste dit nieuwe gat in de markt? Verbitterd was hij niet, alleen wat teleurgesteld. En hij betrapte zich er op dat hij ging grossieren in de cd-rom's. Met het Leven van Napoleon nam zijn collectie een aanvang. In de ramsj kocht hij een hele encyclopedie voor 9 gulden 95, met55.000 artikelen en nationale volkslie deren gespeeld op een overspannen keyboard, Charles Lindbergh gefilmd bij zijn aankomst in Parijs. Wederom kon hij het zo gek niet bedenken. En dat allemaal voor nog geen tientje, voegde hij er stilletjes aan toe. 'Eroticism in Art' behoorde nu ook al tot zijn verzameling. Met veel naakt maar heel functioneel, want het ging dus over kunst. Er was een atlas bij die je onder de 'Op tions' in staat stelde om als een echte piloot over (Korte inhoud van het voorafgaande: een man schaft een computer aan en komt enige kinderziekten te boven:) Vanaf dat moment wist hij dat niets meer zo zou zijn als het ooit was ge weest. Hij beklom de vuurtoren van Netscape, hij tolde rond op de globe van Explorer. Hij zag, daarin bewilligd door 'Real Player', de ietwat schokkende bewe gingen van de levende have van Big Bro ther. Soms kruiste hardnekkig vrouwen vlees zijn virtuele pad. Hij was op handela ren in keukenstoelen gestuit. Hij had 'ge- chat' met mensen van een milieubeweging in het verre Wisconsin. Kortom, hij kon het zo gek niet bedenken. Eenvoudige dingen lukten minder. De zo genaamde zoekmachines overgoten hem telkens weer met een sop van niet terzake informatie. Hij kreeg altijd antwoord op een kennelijk andere vraag. Of hij vroeg naar de onbekende weg. Anarchie leek overal te heer sen. Niemand wilde echt iets weten. Iedereen leek aan het loutere zoeken voldoende te heb-

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2