Mare Overmars berust in bijrol Ook Frankrijk wil per se winnen, zegt Laurent Blanc Van Dord onderkent de kleine pijntjes 'Dit moeten we doen voor onze fans' Euro 2000 Deskundigen? De oude trainer is nog levenslustig en strijdbaar )ENSDAG 21 JUNI 2000 panjaarden puffen uit yGGE De Spaanse selectie heeft gisteren noodgedwongen tijdje aan de rand van de snelweg gezeten. Tijdens de bus van Tegelen naar Brugge, voor het laatste groepsduel tegen »oslavië, viel de airco uit. Spelers en officials besloten op 25 imeter van Brugge de reis te onderbreken. Na enig opont- id slaagde de chauffeur erin de airco weer aan de gang te jgen. In Brugge dook het volgende probleem op. Het vooraf egelde trainingsterrein was niet beschikbaar. Pas twee uur >r dan de bedoeling was mochten de Spanjaarden het gras reden. èyenoord contracteert Zweeds talent iTTERDAMFeyenoord heeft er een nieuwe aanvaller bij. De itterdamse club presenteerde gisteren de Zweed Johan El- ander. De 19-jarige speler tekende een contract voor de duur n vier jaar. Elmander speelt op dit moment nog bij de Zweed club Orgryte. Daar maakt hij het seizoen, dat in Scandinavië opt tot november, af. Daarna meldt hij zich in Rotterdam, lar zijn contract per december ingaat. Verscheidene grote ibs in Europa zaten volgens Feyenoord-voorzitter Jorien van Vf n Herik achter Elmander aan. Naast Ajax hadden ook Man iester United, Lazio Roma, Bayern München en Werder Bre- en interesse in de Zweed. Feyenoord betaalde 6,5 miljoen gul- zo n voor de aanwinst. ei PSCORERS 0( jhovic (Slv), Milosevic (Joe), Concei- Por) 3. lenry (Fra), Moldovan (Roe), Sükür Shearer (Eng) 2. ank de Boer, Ronald de Boer, Klui- Zenden (Ned), Goor, Emile Mpenza 1,Mjallby, Larsson (Zwe), Inzaghi, Fio- taionte, Totti, Di Bagio, Del Piero (Ita), Buruk (Tur), Blanc, Djorkaeff, Wil- iFra), Scholl (Dui), Scholes, McMana- Owen (Eng), Figo, Joao Pinto, Nuno 5, Costinha (Por), Iversen (Noo), Pav- Slv), Drulovic (Joe), Poborsky (Tsj), Exteberria (Spa), Munteanu, Ganea 1. iékRTEN lij kaart: Patnk Andersson (Zwe/2x geel) 1 (Tsj), Mihajlovic (Joe/2x geel), Kez- UMUIDEN GPD Buiten is het 32 graden, binnen zijn de gordijnen gesloten. Het is toch ze ker een graadje of acht warmer. Frankrijk is neergestreken in IJmuiden en houdt open huis. In een ruimte van zes bij zes meter staan en zitten 79 kleverige lichamen. Voor de schrij vende pers zit Laurent Blanc klaar. De enige ventilator draait vooral rond zijn gezicht. Blanc, de stoere libero, mag vertel len over Frankrijk - Nederland, de wedstrijd die er wel én niet toe doet. De wereldkampioen en Oranje heb ben hun ticket voor de kwartfinale al opgehaald. Ze moeten alleen bepalen wie eerste wordt in de groep. Om aan de eigen wens te voldoen moet Ne derland winnen, omdat het ondanks het gelijke doelsaldo (5-1 tegen 4-0) één keer minder heeft gescoord. Oranje wil dus winnen, om de race naar de Europese titel in Nederland te kunnen voortzetten. Maar Frankrijk ook. Zegt Blanc. Frankrijk is tenslotte aan een ongeslagen reeks van veertien wedstrijden bezig. „En je kunt ook niet een wedstrijd ingaan met het idee dat je 'm wilt ver liezen. Als je bovendien twee goede wedstrijden hebt gespeeld, wil je daar een derde goede aan toevoegen. Tuurlijk gaan we voor de winst. Ik wil niet eens nadenken over verliezen." De woorden klinken ongeloofwaar dig. Zeker als hij toegeeft dat Blanc zelf niet in actie komt. „Dat vind ik jammer. Ik verheugde me erg op Ne derland-Frankrijk. Het is een wed strijd tussen twee ploegen die dit toer nooi kunnen winnen. Misschien ko men we elkaar n<5g een keer tegen. Maar ik begrijp het wel. Ik krijg wat meer tijd om te herstellen. Dat is wel zo normaal in een grote selectie. Nu kunnen spelers aan de bak komen die nog niet gespeeld hebben." Blanc is vanavond niet de enige af wezige. Bondscoach Roger Lemerre houdt naar verluidt bijna rijn comple te basiselftal aan de kant. Behalve Laurent Blanc ontbreken vanavond vrijwel zeker Zinedine Zidane, Thierry Henry, Nicolas Anelka, Didier De- schamps, Lilian Thuram (bij de Fran sen de enige met een gele kaart), Em- manule Petit en Bixente Lizarazu. Lemerre ontbrak gisteren zelf in IJmuiden. Hij keerde voor één dag te rug naar zijn ouderlijk huis in Cher bourg voor de begrafenis van zijn va der Maurice. Die overleed vrijdag op 82-jarige leeftijd, kort na de overwin ning van de Fransen op Tsjechië. De bondscoach keerde pas gisteravond, kort na de besloten training in de Are na, terug in Nederland. EURO 2000 man (Joe), De Wilde (Bel) 2 Gele kaarten: Van Bronckhorst (Ned), Hagi (Roe), Milanic (Slv), llie (Roe), Contra (Roe). 1 Gele kaart' Frank de Boer, Van der Sar, Reiziger, Kónterman (Ned), Nilis, Verhey- en, Van Kerckhoven, Wilmots, Emile Mpenza, Vanderhaeghe (Bel), Nedved, Ga briel, Nemec, Jankolovski, Poborsky, Rep- ka (Tsj), Nielsen, Schjonberg (Den), Chivu, Filipescu, Petrescu (Roe), Ince, Shearer, Beckham (Eng), Beta, Baia, Figo (Por), Et- xeberria, Salgado, Helguera, Aranzabal (Spa), Bergdolmo, Mykland, Bakke (Noo), Conté, Zambrotta (Ita), Suat, Tayfun, Os man (Tur), Mjallby (Zwe), Thuram (Fra), Rink, Jancker, Ballack, Deisier, Babbel, Jeremies (Dui), Pavlm, Karic, Novak (Slv), Jokanovic, Jugovic, Drulovic, Nadj (Joe). ie deskundigen, wat moet ik o I ermee? Studio Sport doet t met Johan Cruijff, Hans aay senior en Ronald Spel- is. Zij mogen in de rust en ie' 1 afloop van de wedstrijd rtellen wat wij hebben ge en en misschien niet hebben 1,1 zien. Meestal is het een ve iop gezwam en veel tactisch z leuter en dus een mooi mo- ent om even in de koelkast 1* duiken. s ik naar voetbal kijk, wil ik nsen en doelpunten zien. ae die ontstaan interesseert ij minder. Het zal mij ook n biet zijn wie het meeste el ilbezit heeft, daar gaat het 0 ij niet om. Het gaat om de zl inning en de sensatie, of ik Ja n leuke avond heb gehad of et. Wat dat betreft ben ik aandag in Brussel volledig - n mijn trekken gekomen. ;t was een hoogst amusante ond, alleen voor de Belgen at minder, bemerkte ik nog ns bij terugkeer in het hotel, i jawel hoor, daar hoorde ik weer, de deskundigen, op Belgische tv. Franky van* ir Eist en Jos Daerden, twee wezen internationals, ver- 'den waarom en hoe het fout was gegaan met de Rode Duivels. Maar geen kwaad woord over de trainer en die lulhannes van een keeper, ze hadden het alleen over geluk en ongeluk. Het werd pas leuk toen Roda JC-spits Bob Peeters, die voor de BRT straatinterviews houdt, ëen supporter aan schoot. De man was diep ont goocheld en dat was hem aan te zien. In een korte en vlijm scherpe monoloog legde hij de schuldvraag voor de neder laag tegen Turkije bij bonds coach Waseige. Hij had vol gens hem tactisch gefaald met de wissels en zo. en legde in gewone mensentaal uit wat er allemaal mis was gegaan. Er was geen speld tussen te krij gen. Daerden en Van der Eist ke ken elkaar aan en merkten be smuikt op: die jongen heeft gelijk. Maar waarom zeiden ze het dan zelf niet, daar zijn ze toch deskundigen voor? Je hoeft niet veel verstand van voetbal te hebben om toch een deskundige te zijn, zo blijkt. ALBERT GEESING Mare Overmars staat, als de voortekenen niet bedriegen, vanavond niet in de basis van het Nederlands elftal in de derde poulewedstrijd tegen Frankrijk. Mogelijk wordt de man uit Epe gespaard. Het kan ook zijn dat hij wordt gepasseerd. Het laatste is aannemelijker. HOENDERLOO GUSBERT SPIERENBURG Tot op heden deed bondscoach Rijk aard tijdens Euro 2000 merkwaardig genoeg nog maar 73 minuten een be roep op de kleine linksbuiten. Tegen Tsjechië twaalf minuten als invaller, tegen Denemarken 61 minuten als ba sisspeler. Uit bijna niets kan worden opgemaakt dat Overmars op het ogen blik bijzonder veel vertrouwen geniet bij de bondscoach. Een blessure speelt de vedette van Arsenal in elk geval geen parten meer. Rijkaard bevestigde gisteren letterlijk dat z'n pupil fit is. Alles wijst erop dat Overmars, als linksbuiten, moet wijken voor Boudewijn Zenden. Op de rech tervleugel zal Ronald de Boer tegen de Fransen z'n rentree maken, althans in de basis. Het spijt Overmars dat hij in de situ atie moet berusten. „Ik heb hier pas één wedstrijdje gespeeld. Het mag dui delijk zijn d,at ik hoop op meerdere wedstrijden mijn stempel te kunnen drukken". De positie van de 27-jarige aanvaller binnen de selectie van het Nederlands elftal is niet geheel en al duidelijk. Eén ding lijkt zeker: bijster populair is hij niet, in elk geval niet bij de bonds coach. Overmars dient voor een be langrijk deel bij zichzelf te rade te gaan. De EK-koorts kon in de oefen campagne maar weinig vat op hem krijgen. Bij acht van de zeventien duels liet hij, om uiteenlopende redenen, verstek gaan. Op een gegeven moment ontbrak had hij zes maanden en vijf wedstrijden aan een stuk. Dat werd zelfs de beminnelijke Rijkaard te gor tig- De bondscoach onderhield Over mars eind vorig jaar, in de aanloop naar het vriendschappelijke treffen met Tsjechië, over- z'n houding. Het werd in Hotel Huis ter Duin in Noord- wijk een inmiddels memorabel onder- Mare Overmars 'komt er bij Ajax niet meer in', bij Oranje komt hij dit toernooi nog wel voor korte periodes in het veld. FOTO REUTERS onsje onder vier ogen dat fotografen Beide partijen zouden elkaar bij die na afloop bij de voetballer. „Mare, en cameramannen wisten vast te leg- gelegenheid de waarheid hebben ver- heeft de bondscoach jou streng toege- gen. teld. Een tv-verslaggever informeerde sproken?" Het antwoord was even on verwacht als onbeschaamd. „Mis schien was het wel andersom." Een bondscoach werd op dat mo ment standrechtelijk gefusilleerd. Col lega's van Rijkaard als Van Gaal en Ad vocaat zouden Overmars terstond uit de nationale selectie hebben gekiep erd, en hem nooit meer hebben uitge nodigd. Merkwaardig toch: ook bij Ajax is de fameuze linksbuiten niet meer geliefd. In een groot interview in een landelijk ochtendblad was pen ningmeester Van Os keihard in zijn oordeel: „Meneer Overmars komt er bij Ajax niet meer in." Overmars kwam tot dusverre 57 keer voor Oranje uit. Hij maakte z'n debuut in februari 1993 in een WK-duel tegen Turkije in de Utrechtse Galgenwaard. Hij was toen pas negentien. Overmars speelde een seizoen samen met de huidige bondscoach, in 1994/'95 bij Ajax. Het was een glorieuze jaargang die eindigde met de triomf in de Champions League. De bondscoach en de linksbuiten waren ook, zij het even, eikaars zakelij ke partners in het Arena-café Soccer World. Overmars haakte op het laatste moment af. Rijkaard is (met Blind, Van 't Schip en de broers De Boer) nog steeds aandeelhouder. Overmars heeft, mits in topvorm, Oranje een extra wapen te bieden. Op het WK '98 in Frankrijk was hij de bes te man van de ploeg die ten slotte vier de werd. Kort voor de halve finale werd hij door een spierblessure terug geworpen. Het bleek een forse aderla ting. De kans bestaat dat Frankrijk van avond in de Arena met een veredeld B- elftal verschijnt. Het deert de Neder landse bondscoach nauwelijks. Rijk aard: „We hebben ons huiswerk ge daan. Of ze nu met de B-kern komen of niet, het zijn en blijven de wereld kampioenen. Ik heb veel informatie gekregen over de karakteristieke pun ten van de beste spelers. Mijn collega Lemerre heeft gelijk als hij zegt dat hij niet over elf maar over 22 basisspelers beschikt. Dat zou ik ook zeggen." In theorie heeft Oranje de tegen stander in de kwartfinales voor het uit zoeken. Nederland - Frankrijk vangt vanavond aan, precies een uur nadat de laatste ronde in poule C (Slovenië - Noorwegen en Joegoslavië Spanje) is afgelopen. De nummers 1 en 2 van C stuiten in de volgende ronde op Frankrijk of Nederland. VIJF VRAGEN AAN... de rubriek Vijf Vragen geeft a n speler, trainer of begelei- rvan Oranje antwoord op jj, a aantal uiteenlopende vra- ai n. Vandaag fysiotherapeut m van Dord. l(J indscoach Frank Rijkaard ai Ide aan de vooravond van derland - Frankrijk 'een vijf kleine' pijntjes. Michael a'iiziger, Ronald de Boer, Cla- m nee Seedorf, Edwin van der en Jaap Stam meldden zich voorbije dagen regelmatig j masseurs en fysiotherapeu- i, onder wie oud-Ajax-prof ""|m van Dord. w eigen conditie is nog xds niets mis. Ik telde bij het nde van de training maar fst zeventien push - ups. Jvintig als het goed is... Ik ink dat je te laat bent begon- fltn met tellen. Maar je hebt n lijk: met dit oude lijf gaat het t 'gsteeds uitstekend." De zweetdruppeltjes lopen J 1 uw gezicht. Het is zeker 1 uk voor de verzorgers en '6 usseurs van Oranje? d >e warmte is het niet, hoor. 0 ij sjokken mee met de spe- t Dat is het. Voor de spelers eifJakt de warmte niets uit. De insiteit van de trainingen is it hoog meer. Het is vast- X mden wat je in de voorberei- ij )g hebt opgebouwd. De trai- ngen staan in het teken van wedstrijden. Met dit weer ai net je veel drinken. Dat is het 9 ige." Een aantal spelers van Oran- d kampt met kleine pijntjes, staat het met hen? let gaat goed. Alleen Edwin der Sar heeft nog last van spierblessure in zijn linker- Pim van Dord. dijbeen. Hij heeft wat gelopen, maar hij speelt zeker niet. De rest heeft geen klagen." 4. Wat is uw belangrijkste taak in een periode dat er om de drie, vier dagen een wedstrijd wordt gespeeld? „Dat is de boel fit houden. Alle kleine pijntjes zo snel mogelijk onderkennen en daaraan de belasting proberen aan te pas sen. We overleggen met de me dische staf of het zin heeft om mee te trainen. Het uitgangs punt moet zijn of de trainer op het veld met de speler nog wat kan of niet. Dat verschilt per speler. Mare Overmars gaf zondag aan dat hij liever even rust nam. Nou, dat kan. Het is beter zelfs. Je kunt beter een keer niet meetrainen, dan half." 5. Als speler en fysiotherapeut van Ajax heeft u de afgelopen decennia veel meegemaakt. De ze rol bij Oranje, bij een groot toernooi, is nieuw voor u. Is de werkwijze hier anders dan bij Ajax? „Je propt alles in vier tot zes weken. Bij Ajax gaat het over een heel jaar. Je hebt nu toch wat andere prioriteiten. Een FOTO GPD JAAP DE BOER speler bij Oranje wil nu elke wedstrijd spelen. Bij Ajax, waar tussen de wedstrijden vaak ook meer tijd zit, kun je spelers soms meer rust geven in be paalde situaties. Hier willen ze heel graag spelen. Ze zijn jaren bezig voor zo'n toernooi. Dan willen ze ook topfit zijn. Ze vragen in die vijf, zes weken dus enorm veel aandacht. Dat is zeker anders. In korte tijd moet er heel veel gedaan wor den." MARK CALDENHOVEN Tsjechen maken zich met Berger op voor laatste kunstje LANAKEN CAREL GOSELING „Dat we kunnen voetballen wil len wij nog eens bewijzen." Ka- rel Poborsky, rechter midden velder van het Tsjechische na tionale team is duidelijk: het duel tegen Denemarken, van avond in Luik, wordt serieus genomen. Ook al zijn Denemarken en Tsjechië al uitgeschakeld en gaat de wedstrijd hoogstens om de eer. Poborsky: „Wij gaan ze ker voor de winst. We willen met opgeheven hoofd afscheid nemen van het kampioen schap." Twee goede wedstrijden, te gen Nederland en Frankrijk, brachten de Tsjechen niet naar de kwartfinales. Verdediger To- mas Repka haalt uit die twee confrontaties ook de motivatie voor het duel tegen de Denen: „We speelden prima. Als we nu van de Denen zouden verlie zen, zouden we alles weggooi en. Dus moeten we hetzelfde spel spelen." Dat zullen de Tsjechen waar schijnlijk moeten doen zonder de geblesseerde Smicer (knie). Repka (spierblessure) en Ned ved (enkel). Trainer Jozef Cho- vanec zal Patrick Berger laten spelen. De middenvelder van Liverpool was de eerste twee wedstrijden geschorst wegens een rode kaart in de laatste kwalificatiewedstrijd. Hij volg de het EK tot nu toe vanaf de tribune. Chovanec over het duel tegen de Denen: „De grootste moti vatie voor ons is de steun van onze fans die 1000 kilometer en meer naar onze wedstrijden reisden. Ze hebben er in de sta dions voor gezorgd dat wij bij na 'thuiswedstrijden' speelden. Volgens mij zijn de Tsjechische supporters de beste van alle landen op Euro 2000. Het is een fantastisch gevoel als je die dui zenden supporters ziet allemaal met ons shirt aan. Niet zoals vroeger maar één of twee, maar allemaal. Ze gedragen zich echt als vertegenwoordigers van ons land en wij waarderen ze enorm." Denemarken en Tsjechië ko men elkaar tegen in de kwalifi- catiegroep voor het WK van 2002. Dat zal volgens de coach echter nu geen invloed hebben op het wedstrijdverloop. „We vatten dit duel niet op als een soort oefenwedstrijd voor het WK. Dat zijn twee verschillende dingen. Bovendien zal er tot die tijd nog het nodige in beide elf tallen veranderen. Wij zullen in ieder geval in onze sterkste op stelling spelen." „Het wordt een moeilijke wedstrijd. De Denen kenden in hun twee voorafgaande duels steeds een prima start. Tegen ons zullen zij hun reputatie wil len opvijzelen. Het wordt een hard en compromisloos ge vecht. Ze hebben een sterk team en als zij aan het begin van die wedstrijden hadden ge scoord had het er voor hen alle maal ook anders kunnen uit zien." De Tsjechen zullen direct na het duel terugvliegen naar huis. Voor een drietal spelers - Ned ved, Poborsky en Koiler - krijgt Euro 2000 nog een vervolg. Zij zijn gevraagd om op de Olym pische Spelen van Sydney het Tsjechische voetbalteam te ko men versterken. „Fantastisch dat ik daarvoor gevraagd ben", reageerde Nedved opgetogen. Vujadin Boskov wil met Joegoslaven verrassen OOSTENDE HENK HOUTINK In de badplaats waar generatiegenoten van hun oude dag genieten in de blakende zon, maakt Vujadin Boskov zich op voor weer een gevecht in zijn lange leven. Levenslust en strijdbaarheid straalt de oude trainer uit in Oostende, waar zijn Joegoslaven zich voorbereiden op hun beslissende groeps wedstrijd van vanavond tegen Spanje. Op de Nederlandse tv zei de niet meer door Boskov geselecteerde, ex-PSV'er Zeljko Petrovic onlangs dat het niet meer zou moeten kunnen, een bondscoach van bijna 70. Ongeraakt haalt Boskov de schouders op. „Ik ben niet zo oud dat ik vergeet te werken." De geest is nog lenig en vaardig, wil hij zeggen. Boskov stond vorig najaar vaak schijn baar ongeroerd langs de lijn, toen Kroatië en Joegoslavië elkaar in het kader van de kwalificatiereeks in oorlogszuchtige sferen bestreden. Tijdens Euro 2000 moest hij al weer twee bewogën wedstrijden aanschou wen: de wonderbaarlijke botsing met de Slovenen, gevolgd door het intense herstel tegen de Noren. Hoe kan iemand van zijn respectabele leeftijd dat allemaal verwer ken en, vooral, er gezond bij blijven? „Ik ben altijd rustig. Na het laatste fluitsignaal heb ik even veel controle over mezelf als voor de wedstrijd." Hier zit een door de wol geverfde mees ter die er in slaagde zijn schijnbaar nauwe lijks geïnspireerde team na de ontluistering tegen Slovenië weer in het gareel te krijgen. „De collectieve sfeer werd door het gelijk spel tegen Slovenië op de proef gesteld. Maar in onze selectie heerst een grote ver bondenheid. Het was voor mij belangrijk de spelers na het duel tegen Slovenië niet al te zeer te bekritiseren. Ik heb juist gepro beerd ze op hun gemak te stellen." Zijn spelers tonen eerbied en dankbaar heid. Aanvaller Predrag Mijatovic spreekt over het collectief dat de Joegoslaven zou den vormen. Libero Sinisa Mihajlovic zegt dat de spelers zich allen verenigd voelen onder de hoede van hun hoofdcoach. Ze voelen zich - hij zegt het echt - als een fa milie. Boskov kent het Spaanse voetbal, de vol gende tegenstander. Zes jaar was hij trainer in Spanje. Bij Real Madrid behoorde de huidige Spaanse bondscoach José Antonio Camacho tot zijn kernspelers. Camacho is een vriend, zegt Boskov. Natuurlijk is hij een vriend. Iedereen is een vriend van Bos kov, de man die overal is geweest en met iedereen praat. Ook Srecko Katanec was een vriend, de bondscoach van Slovenië die ooit onder Boskov bij Sampdoria speel de. Boskov weet dat elk groot titeltoernooi zijn verrassende land heeft. „We zijn hier om die rol te vervullen", zegt hij met ge staalde zelfverzekerdheid.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 23